c Misbruik WIR aangepakt Grundig,eind van een familietijdperk Kort zakelijk Unie BLHP wil naar vierdaagse werkweek Simpeler regeling alleen voor marktsector Windindustrie heeft 'slechts' exportkans 'WONINGNOOD IS HUISBAZENBROOD WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 Rood staan duurder Rood staan bij de bank wordt deze week duurder. De NMB, ABN en Amrobank gaan een tijdelijke toeslag op de debetrente bereke nen van een half procent. Het ta rief van de debetrente is gekop peld aan het promessedisconto van De Nederlandsche Bank dat thans 6 procent bedraagt. Herin voering van de tijdelijke toeslag op de debetrente van een half procent (op 5 oktober werd deze afgeschaft) is volgens de banken noodzakelijk in verband met de gestegen rente, hoewel die vol gens geldmarkthandelaren juist omlaag gaan. Een woordvoerder van de Amrobank beaamt dit maar wijst erop dat dit slechts voor de 1-maands deposito's geldt. De rente op 3-maands de posito's zou al geruime tijd bo ven de 6 procent liggen. Shell in Nigeria Shell is aangewezen als leider voor een Nigeriaans exportproject van aardgas in vloeibare vorm. Bij dit project gaat het volgens de Britse krant Financial Times om 6,6 miljard dollar (ongeveer f 20,5 miljard). Het plan voor het vloeibaar maken en verschepen van aardgas (LNG) is al jaren oud, maar Nigeria beschikte niet over de financiële middelen om de plannen uitte voeren. Een woordvoerder van Shell in Den Haag vertelde desgevraagd, dat er al enige tijd besprekingen in Nigeria worden gevoerd, die ove rigens nog niet zouden zijn afge rond. Airbus 320 Airbus Industrie zal vermoedelijk in januari besluiten om de Air- bus-320 in produktie te nemen, een tweern otorig vliegtuig voor rond 150 passagiers. Nu Airbus ook uit Joegoslavië een bestel ling heeft ontvangen, is volgens een woordvoerder van de voor namelijk Frans-Duitse fabriek de belangstelling breed (aantal op drachtgevers) en diep (aantal vliegtuigen) genoeg om te beslui ten tot produktie. Daarvoor is ook de instemming nodig van de andere deelnemers, British Ae rospace (20 procent) en de Spaanse Casa (4,2 procent).Voor de Airbus-320 zijn nu 47 bestel lingen en 41 opties geplaatst door vier maatschappijen. Grote concurrent van de Airbus-320 wordt de Boeing-737-300. Zes maatschappijen hebben voor dit vliegtuig tot dusver 50 bestellin gen geplaatst en 40 opties geno- Franse geldvlucht In Frankrijk is gisteren de bepa ling dat er maar een beperkte hoeveelheid geld mee naar het buitenland mag worden geno men opgeheven. De beperking van het gebruik van kredietkaar ten in het buitenland, die niet geldt voor zakenlieden, blijft van kracht. In maart bepaalde de re gering in Parijs dat er per per soon niet meer dan tweeduizend frank (800 gulden) in vreemd geld en duizend frank de grens over mocht. De regering wilde voorkomen dat er al te veel geld het land uit zou gaan nadat be kend was geworden dat er een te kort op de handelsbalans was van 93 miljard frank (ongeveer 33 miljard gulden). Het tekort op de handelsbalans is dit jaar naar schatting half zo klein als vorig jaar, maar de. de- viezenbeperking heeft daar wei nig aan bijgedragen. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn van 20 december. Andijvie per kg 1,81; boerekol per kg 0,48-0,51; groene kool 0,41; waspeen AI per kist 13,30-17,30; BI 22,20-25,10; Cl 7,70-9,80. Aanvoer: 152 ton. Prei A per kg 0,88; schorseneren A 1,99- 2,13; B 0,73-0,75; C 0,10-0,11; uien per kg 0,47-0,78; peterselie (krul) 0,59. Aardappelen 56-59; andijvie 1,91-2,54; kroten gek. 1,40; boerenkool 99-1,08; rode kool 48-81; prei 1,21-1,36; ijs bergsla 1,82-2,00; spruiten A 88-91; B 1,10-1,13; C 84; D 1,00-1,41; uien 29-47; witlof 2,15-2,45; knolselderij 55-1,21; sla 41-74; peterselie 1,07; radijs 66-73; selderij 88-1,12. Economie "V HOUTEN (ANP) - De Unie BLHP wil de komende zes jaar streven naar de stapsgewijze invoering van een vierdaagse werkweek. In 1990 moet een werkweek van 32 uur zijn bereikt, in jaarlijkse stapjes van een uur of in andere Die vorm zal per bedrijf moeten worden afgesproken. De arbeids tijdverkorting moet betaald wor den door het afzien van de prijs compensatie, minder premie- en belastingdruk van overheidszij- de en de produktiviteitsstijging in de bedrijven. Inleveren van nominaal loon moet worden ver meden, tenzij het voortbestaan van een bedrijf in het geding is. Dit staat in de beleidsnota voor de komende iaren, die de unie dins- dag in Houten presenteerde. De nota wordt begin volgend jaar met de leden besproken, waarna het definitieve beleid wordt vast gesteld. Een opvallend punt in het beleids plan van de Unie BLHP is, dat de bond vindt dat het afgelopen moet zijn met de aanwezigheid van ongeorganiseerde werkne mers in ondernemingsraden. De Unie stelt zijn leden voor om er bij de politiek voor te pleiten dat de wet op de ondernemingsra den (wor) in die zin wordt gewij zigd. Vakbondsleden moeten het volgens de Unie in de onderne mingsraad alleen voor het zeg gen krijgen, omdat het de geor ganiseerde werknemers en hun bonden zijn die de verantwoord- lijkheid dragen voor het tot stand komen van de arbeids voorwaarden. Die verantwoordelijkheid willen de bonden ook dragen wat be treft het belangrijkste cao-onder werp voor de komende jaren, de arbeidstijdverkorting. En daar om is het juist dat dan ook uit sluitend vakbondsleden in de ondernemingsraden medezeg genschap uitoefenen bij het me de-vormgeven van korter werken en de controle op de ef fecten ervan, zo redeneert de unie. "Het zal waarschijnlijk wel enige moeite kosten om ook onze eigen leden van dit beleid op or- gebied te overtuigen, maar we vinden toch dat het moet gebeu ren", aldus Unie-voorzitter J. Werkhoven. DEN HAAG (ANP) - Voor investeringen zal vanaf 1 januari één basispremie van 12,5 procent gelden. Voor investeringspremie komen voortaan in aan merking kortlopende ver beteringen van gebouwen in installaties die in een betrekkelijk kort lopende tijd worden afgeschreven. Er komt echter een einde aan het 'oneigelijk' ge bruik van investerings premies door bijvoor beeld pensioenfondsen. Deze voorstellen staan in het wets ontwerp tot vereenvoudiging van de Wet Investeringsrekening (WIR) dat gisteren aan de Twee de Kamer is aangeboden. Op grond van deze wet kunnen on dernemers die inkomsten- of vennootschapsbelastingplichtig zijn overheidspremies op inves teringen krijgen. Afhankelijk van het soort investering en de plaats waar geïnvesteerd wordt kan bovenop de basispremie één of meer toeslagen worden ver- kregen. Het oneigenlijk gebruik van de WIR staat bekend als "Profit- routing" door niet op winst ge richte instellingen, die eigenlijk geen beroep op de WIR kunnen doen maar dat via een omweg toch lukt. Bijvoorbeeld pen sioenfondsen en beleggingsin stellingen hebben wij een recht streekse belegging in gebouwen geen recht op WIR-premies om dat zij vrijgesteld zijn van ven nootschapsbelasting. Door nu de investeringen te laten verrichten door een aan de in stelling verbonden besloten ven nootschap kan de uitsluiting van WIR-premies worden ontlopen. Ook lagere overheden wordt het bewandelen van de profijtweg onmogelijk gemaakt doordat per 1 januari investeringen in gebou wen met een sociale, culturele of recreatieve functie niet langer in aanmerking komen voor een in vesteringspremie. Omdat in de praktijk de variërende basispremie van acht tot veertien procent (acht voor bestaande ge bouwen, veertien voor nieuwe gebouwen en twaalf voor overige bedrijfsmiddelen. Zeeschepen, luchtvaartuigen en installaties) tot onduidelijkheden heeft ge leid is nu voor één basispremie gekozen. Ook komt er een terug betalingstermijn van acht jaar. Nu geldt nog een termijn van zes tot twaalf jaar waarbinnen WIR- premies terugbetaald moeten worden by verkoop of inruil van bedrijfsmiddelen. In het wetsvoorstel worden ook de speciale toeslagen op de basis premie vereenvoudigd. Deze ver eenvoudigingen gelden voor de energietoeslag en de milieutoe slag. Een ondernemer hoeft voortaan maar één aanvraag in te dienen voor de hele onderne ming voor alle milieu-investerin gen die in gebruik zijn genomen in een periode van een half jaar. Windenergie heeft alleen kans als de industrie slaagt in het ontwerpen van veertig procent goedkopere turbi nes. Die conclusie trokken gisteren de vijf inleiders bij de opening van de Windweek '83. V.l.n.r. de heren Potma (Centrum Energiebesparing), Verberg (economische zaken), Smit (Holec), Kok (FNV) en Van Hoek (Samenwer kende elektriciteits produktiebedrijven). (Foto gpdi NS varen wel bij 'zuinige' kerst-uitjes DEN HAAG (ANP) - Met meer personen in een bungalow, gezelliger wellicht, maar vooral goedkoper. Goedko pere trein-, bus- en autorei- zen. Goedkopere accommo datie en tenslotte een kortere vakantieduur. Dat zijn de bestedingsbeper kingen die de Nederlandse vakantieganger zich deze kerstvakantie oplegt. Naar schatting van het nationaal bureau voor toerisme zullen ruim 400.000 Nederlanders er op uit trekken. De treinreis naar de winter sport is na jaren terug van weggeweest. Deze kerst heeft volgens de NS en de diverse touroperators, welke laatste van een opmerkelijke groei spreken, een aanzienlijk pu bliek de trein herontdekt. Dit komt vooral door het na jaren opnieuw ingevoerde rijtuig met zitplaatsen (naast de be kende slaap- en ligrijtuigen) gekoppeld aan een bar- en restauratierijtuig, en de lage re prijzen. Enkele touropera tors spreken van stijgingen in de treinreizen met vijftien tot 23 procent. Maar niet alleen de belangstel ling voor deze speciale trei nen. Ook het normale trein verkeer naar Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk vertoont een stijging. De NS schat dat in de periode tussen 16 en 31 december 20.000 per sonen gebruik zullen maken van de treinen naar deze be stemmingen en heeft daarom 150 extra rijtuigen ingezet. HOEK VAN HOLLAND (GPD) - „De Nederlandse windturbinefa brikanten moeten niet wachten op een opleving van de binnen landse markt maar de inspannin gen nu al richten op het buiten land. Met name in de Verenigde Staten en in het Caribisch gebied zijn mogelijkheden voor export aanwezig". Deze raad gaf de di recteur-generaal voor energie van het ministerie van Economi sche Zaken, drs. G. H. B. Ver berg, de industrie gisteren mee bij de opening van Windweek '83 op het terrein van Energie An ders in Hoek van Holland. Dat Amerika voor de windenergie sector een „land van belofte" is werd onderstreept door drs. J. C. Smit, voorzitter van de Raad van Bestuur van Holec, Nederlands grootste windturbinefabrikant. Holec, die in 1981 het Deense Windmatic en de Nederlandse windmolenproducent Polenko opkocht, zag van 1981 op 1982 de omzet in de sector windenergie toenemen van 3 tot 10 miljoen. De snelle ontwikkeling van (vo'or- al) de Californische markt is, zo maakte de Holec-topman duide lijk, het resultaat van een stimu lerend beleid. Amerikaanse par ticulieren en bedrijven kunnen deelnemen in windparken en krijgen op hun investering een belastingteruggave tot 50 pro cent. Nederland dient naar de mening van drs. Smit het Ameri kaanse systeem over te nemen, want: „Mensen krijgen blijkbaar liever belasting terug dan dat zij subsidie ontvangen". FNV-voorzitter Wim Kok trok uit de vele studies de conclusie dat windenergietoepassing voor Ne derland een kansrijke optie is, „waardevol voor de eigen ener gievoorziening en een bijdrage leverend aan nieuwe industriële voorzieningen". Hij kwam tot de slotsom dat de ontwikkeling van windenergietoepassing met kracht dient te worden voortge zet. Mede in het belang van de werkgelegenheid acht hij finan ciële ondersteuning door de overheid tijdens de ontwikke- lings- en introductieperiode no dig en verantwoord. Alle inleiders bleken het erover eens dat alle gezamenlijke in spanningen slechts werkelijk succes zullen opleveren wanneer men er in slaagt windturbines te maken die zo'n 40 procent goed koper zijn dan die vandaag de dag ons landschap „sieren". BONN (GPD) - „Ik kan het niet meer horen: patriarch, autori taire manier van leiding geven, grove methoden, ik ben ie mand met een ruwe bolster en een blanke pit". Aldus Max Grundig, als hem gevraagd wordt hoe het komt dat hij voor het door hem opgerichte elektrotechnische concern Grundig geen opvolger heeft gevonden die aan zijn eisen voldoet. door Hans Amesz Grundig, inmiddels 75 jaar oud, wilde en wil niet horen dat het wellicht aan hemzelf ligt dat zijn bedrijf dusdanig in moei lijkheden is geraakt, dat het een grote Europese partner no dig had. Want hoewel hij, naar eigen zeggen, „elke pfennig" die zijn onderneming verdien de, weer in de firma heeft ge stoken, bleek dat de concur rentie een veelvoud daarvan makkelijk aan de beurs kon krijgen. De verhoudingsgewijs zwakke kapitaaldekking maakte het concern Grundig uit de plaats Furth in Beieren buitenge woon gevoelig voor de gebrui kelijke op- en neergang in de conjunctuur. Toen de firma Grundig, die in de Bondsrepu bliek Duitsland een kwart van de televisiemarkt beheerst, dan ook geconfronteerd \yerd met het feit dat kleurentelevi sies aanzienlijk minder ge kocht werden, kwam dat hard aan. Terwijl in opslagplaatsen 800.000 niet verkochte appara ten stonden, bood Grundig zijn toestellen met korting van en kele honderden marken aan. Dat leverde geld op, maar geen winst. Concern-chef Max Grundig had evenmin weinig geluk' met de zogenaamde Hi-Fi-toestellen. In plaats van de 'huisbakken' Grundig-apparaten gaven de kopers de voorkeur aan de technische finesses van de Ja panse concurrentie. Kennelijk, zo beweren Westduitse inge wijden, had de „patriarch uit Furth", die vroeger een feilloos instinct voor de wensen van zijn klanten had, het een en an der uit het oog verloren. Nu Max Grundig de leiding van de door hem opgerichte firma, waarbij ruim 27.000 mensen werken, binnenkort over draagt aan Philips, eindigt een zogenaamd tijdperk. De in 1908 als zoon van een maga zijnchef geboren industrieel is één van de laatste pioniers uit de opbouwjaren van de Bonds republiek Duitsland. Grundig, die als detaillist van radio's is begonnen en na de oorlog door verkoop van de radio-bouw- kast „Hienzelmann" al snel producer werd, schiep het grootste Duitse concern voor gebruikselektrotechniek. Als zodanig geldt hij als één van de symboolfiguren van het West duitse „Wirtschaftswunder". Hij heerste ook als zodanig. Binnen het bedrijf durfde nie mand de eenzaam regerende chef tegen te spreken. Na de fantastische successen van vroeger „lijdt deze onderne ming", zo zegt een vroeger di rectielid, „onder het Adenauer- effect". Kortom: wat Grundig doet, is goed gedaan. Max Grundig ontsloeg een ma nager die zonder zijn uitdruk kelijke toestemming op het vliegveld van Neurenberg was beland. Grundig zelf besliste over de vorm van nieuwe toe stellen en ook de technische beslissingen werden door de chef genomen. Dat ging, om het zwak uit te drukken, niet altijd goed. Nu legt de „pa triarch" aan iedereen die het maar horen wil, uit dat het so ciale net van de Bondsrepu bliek Duitsland ervoor verant woordelijk is dat de loonkos ten 80 procent hoger liggen dan die in Japan. „Die kunnen overeenkomstig goedkoper produceren". Grundig wilde zijn bedrijf begin dit jaar verkopen aan het gena tionaliseerde Franse concern Thomson-Brandt, dat ook al de Duitse firma's Nordmende, Sa ba, Dual en Videocolor heeft overgenomen. Dat ging niet door omdat het federale kartel- bureau in Berlijn daar wegens concurrentieoverwegingen te gen was. Het heeft er nu meer dan de schijn van dat de trans actie Philips-Grundig wel wordt goedgekeurd. Dat heeft ongetwijfeld te maken met de ruim twee miljoen werklozen die de Bondsrepubliek Duits land op dit moment heeft. Max Grundig verkoopt zijn be drijf aan Philips voor minder geld dan hij van Thomson- Brandt had geëist. Destijds werd gesproken over één mil jard mark, terwijl Grundig een paar jaar geleden nog had ge zegd dat over minder dan twee miljard zelfs niet te praten viel. Nu is het minder. Max Grundig hoeft zich over zijn financiële toekomst geen zor gen te maken. Van Philips zou de „patriarch" 150 miljoen krij gen. In zijn eigen woorden: „Hier komt een tijdperk ten einde. En wat de Grundig- stichting betreft: die is er ook voor de financiële zorg voor mijn familie". Ge«n foomfop, maar buvrrtopl Sinds 1960 zijn ze een vertrouwd verschijnsel: wildgeplakte affiches over pola- MuuuLu»i i ■".•"■■ij rjseren(je zaken als Navo, kernwapens, milieudefensie, Dolle Mina, abortus, I kraken, monarchie, Vietnam, provo, stadsvernieuwing, potten- en flikker- I beweging. Uit 15.000 Nederlandse actie-affiches werden de 500 meest I representatieve gekozen en van commentaar voorzie J door Henk Hofland. Zo ontstond 'Een Teken Aan De I Wand', het Boek van de Maand december. I Een magnifiek album van een mondiger wordende samenleving. Een kleur- en luisterrijk document (220 1 pagina'sover de vaderlandse geschiedenis van de I laatste 20 jaar. Wie op zoek is naar een afwijkend I decembercadeau, holt nu naar de boekwinkel. 'Een Teken Aan De Wand'. Tot 7 januari f 24,50. Daarna f 37,50. Zolang Noteringen van woensdag 21 december 1983 (tot 12:29 uur) AANDELEN binnenland doorlopend ar hbg beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen bng bg"'/48 bg 10^4 8 bedrijfsleven php8^4&3-93 100.1 pandbrieven wuh9'/fe 79-87 wuh 84-4 78-87 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) Algemeen 1478 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 58 Buitenlands geld Engelse pond 4.25 Belg. Iranc (100) 5.31 Duitse mart* (100) 110.50 Sn^HoO, 12.?0 Franse Iranc (100) 35.50 Zwrts. franc (100) 138,50 VERKLARING DER TEKENS achtergestelde Ie rung Comtxnrtes C X t»e Daarvoor zorgde onder meer Akzo, dat verhandeld werd op het hoog ste peil van het jaar t 91,90 Else vier moest vanmorgen aanvanke lijk iets terug, maar kwam spoedig Nieuwe topkoersen Het Damrak heeft zich var niets aangetrokken van d reactie die gisteravond De handel was erg levendig en de ANP/CBS-index kwam dicht in de buurt van de hoogste stand aller tij den, die op 13 december bereikt werd op 148,6. Veel belangstelling was er ook voor Koninklijke Olie, hetgeen de prijs opdreet tot f 133. KLM was vandaag geen hoogvlie ger met een notering die enkele dubbeltjes onder die van gisteren bleet op 1 192,30 Nedlloyd hand- haalde zich maar krap op f 108,50 FGH liep op tot I 52,80 en WUH daalde verder tot 1109 Nationale Nederlanden deed het goed met een vooruitgang van 11,50 op om trent 1 193,50, maar Aegon kwam

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9