-c Toch wijziging in huursubsidiegrens Na ziekënhuis in hotels uitrusten PvdA tegen betalen verpleegdagen Nu op 650 gulden Premie voor ongehuwde bejaarden gaat omhoog WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Ook voor de duurdere woningen blijft volgend jaar de mogelijk heid bestaan huursubsidie aan te vragen. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft zijn aanvankelijke bezuinigingsvoorstellen op dit punt bijgesteld. Brokx was aanvankelijk van plan het recht op huursubsidie af te schaffen indien de huur boven 600 gulden uitkomt. Nu wil hij de grens op 650 gulden stellen. Dat is nog altijd lager dan de grens die dit jaar gold: 735 gulden. De vrees voor leegstand van wo ningen met een huurprijs boven 600 gulden heeft mede een rol ge speeld in de beslissing van Brokx om de subsidiegrens 50 gulden op te trekken. Veel nieu we woningen van beleggers heb ben een huurprijs die schommelt rond de 600 gulden. De groep mensen die nu subsidie ontvangt en een huur betaalt bo ven de 650 gulden wordt niet di rect bedreigd. Voor hen wordt het huidige steunbedrag bevro ren. De afschaffing van het recht op subsidie geldt alleen voor mensen die voor de eerste keer huursubsidie aanvragen, bij voorbeeld als ze verhuizen naar een duurdere woning of na een inkomensdaling.^ Het kabinet bespreekt deze week de voorstellen van Brokx. Ook de huurverhoging volgend jaar (per 1 juli) van drie procent en de extra huurverhogingen daarbo venop voor oudere woningen worden dan besproken. De staatssecretaris heeft bij de be groting voor volgend jaar van zijn departement een pakket be zuinigingen op de huursubsidie aangekondigd om de groei van de uitgaven op deze post te mati gen. Behalve de afschaffing van het recht op subsidie voor duur dere huurwoningen stelde hij toen ook voor de subsidie te ver lagen voor alleenstaanden. Op aandrang van de Tweede Kamer heeft de bewindsman al eerder beloofd dat hij bij het uitwerken van die maatregel in ieder geval bejaarden met een minimumin komen zal ontzien. Premiewoningen De WD-fractie in de Tweede Ka mer gaat alsnog akkoord met het nieuwe premiesysteem voor koopwoningen. Een WD-motie waarin de regering wordt ge vraagd, om het oude en het nieu we premiesysteem naast elkaar te laten bestaan, is vlak voor de stemmingen dinsdagmiddag in getrokken. WD-woordvoerder De Beer wil het nieuwe premiesysteem, waarbij de kopers in de eerste ja ren voor hogere woonlasten staan dan in het oude systeem het geval was, een half jaar de kans geven zich te bewijzen. Mocht blijken dat het nieuwe systeem zo slecht bevalt dat de bouw van goedkope premiewo ningen stagneert, dan wil de WD alsnog een terugkeer van het oude systeem. De PvdA-fractie toonde zich te leurgesteld door het intrekken van de WD-motie. De socialis ten zouden hebben voorgestemd omdat wordt gevreesd dat vooral de lagere inkomensgroepen zich DEN HAAG (GPD) - De ziektekostenverzekeringsmaatschappij Sterpolis GOV uit Velp bij Arnhem heeft het verzekeringspak ket uitgebreid met het zogeheten 'opname-plus-plan'. Het nieu we pakket biedt de mogelijkheid om na ontslag uit het zieken huis enkele dagen 'bij te komen' in een hotel. Met dit nieuwe verzekeringspakket, dat gratis is voot mehsèn die reeds bij Sterpolis zijn verzekerd en voor verzekerden van ande re maatschappijen tegen betaling van een extra premie even eens toegankelijk is, richt de Gelderse verzekeringsmaatschap pij zich vooral op de huisvrouw en anderen die in een gezin het huishouden verzorgen. Sterpolis gaat er daarbij van uit, zoals directeur Kegel gisteren bij de presentatie van de plannen in het Haagse perscentrum Nieuwspoort toelichtte, dat degene die normaal gesproken voor de huishouding zorgt, meestal onvoldoende rust krijgt na thuis komst uit het ziekenhuis. De noodzakelijke rustperiode schiet er dan vaak bij in. Het nieuwe 'opname-plus-plan' van Sterpolis GOV geeft niet al leen een uitkering voor elke dag dat een verzekerde in het zie kenhuis ligt, maar de verzekerde ontvangt daarnaast ook een uitkering gedurende een periode van 14 dagen na ontslag uit het ziekenhuis. Bovendien kan de verzekerde enkele dagen bijko men in een hotel. Die laatste voorziening is bedoeld om de overgang van het zieken huis naar thuis wat te vergemakkelijken, aldus Kegel. De nieu we verstrekkingen uit het pakket van Sterpolis gelden bij een ziekenhuisverblijf van minimaal vijf nachten. Bovendien geldt het pakket alleen voor mensen die uit het ziekenhuis zijn ontsla gen. De verzekerden van andere maatschappijen en ziekenfondsen kunnen ook van de Sterpolis-regeling gebruik maken. Afhanke lijk van de gewenste duur van het hotelverblijf - drie tot zes dagen - en van de hoogte van de uitkering - 50 tot 100 gulden per dag - betalen die verzekerden voor het gehele pakket tussen de 10 en 20 gulden premie per maand. In samenwerking met de provinciale WV in Gelderland is uitein delijk voor een zestal eersteklas hotels gezorgd, waar de verze kerden kunnen verblijven. De hotels zijn gesitueerd in gebieden waar veel verzekerden wonen die bij Sterpolis GOV zijn aange sloten. Alle hotels bieden eenzelfde pakket aan faciliteiten aan de gasten. weerrappgkten Amsterdam De Bilt Deelen z Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki licht bew. half bew. licht bew. licht bew. motregen onbewolkt motregen Innsbruck geheel bew Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta München Nice Oslo Parys Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis geheel bew. regenbui licht bew. onbewolkt geheel bew. - half bew. regen 9 13 -2 1 8 02 geen koopwoning meer kunnen veroorloven in het nieuwe pre miesysteem. Een motie van het CDA om de pre mies niet alleen te verlagen als het inkomen van de bewoners stijgt maar omgekeerd ook de premies te verhogen als het inko men zakt, is aangenomen. Staats secretaris Brokx zegde toe deze motie te zullen uitvoeren. ENSCHEDE (ANP) - Burgemees ter Wierenga van Enschede heeft het gisteren tijdens de gemeente raadsvergadering onaanvaard baar genoemd dat hij afgelopen vrijdag buiten het overleg is ge houden over de inval van de poli tie om een einde te maken aan de drugshandel in het jongerencen trum De Kokerjuffer. In zijn verklaring stelde de burge meester dat de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Al melo, mr. Gonsalves, overleg van justitie en politie met Wierenga (driehoeksoverleg) weigerde of op zijn minst overbodig achtte. Wel waren er volgens Wierenga vrijdag uitvoerige contacten tus sen justitie en de politie over het optreden tegen De Kokerjuffer. Hoofdcommissaris Hoppel van Enschede deelde de uitkomsten van dat overleg aan burgemees ter Wierenga mee. De resultaten kwamen er op neer dat de politie naar De Kokerjuffer zou gaan, zodra daar aanleiding toe was. Maar de burgemeester werd niet vooraf op de hoogte gesteld van de actie die de politie diezelfde dag nog zou uitvoeren tegen het jongerencentrum. Ook is Wierenga volgens zijn ver klaring niet meegedeeld dat de politie en justitie met hun inval in De Kokerjuffer zouden gaan afwijken van hun terughoudend Burgemeester hekelt inval om drugs in Kokerjuffer Wierenga zei gisteren dat de politie over zijn rol in de kwestie van De Kokerjuffer verkeerde informa tie aan de pers had verstrekt door te melden dat de burge meester van de inval op de hoog te was gesteld. "Helaas moet ik de laatste tijd constateren dat mijn integriteit in de kwestie van De Kokerjuffer door derden in twijfel wordt getrokken. Ik acht dat verwerpelijk en onaanvaard baar", aldus burgemeester Wie renga. De gemeenteraad van Enschede sprak gisteravnd uit dat de ver koop van hasj door het jongeren centrum De Kokerjuffer alleen na overleg met de hoofdofficier van justitie in het arrondisse ment Almelo, mr. Gonsalves, mag worden voortgezet. B en W DEN HAAG - Het was gisteren feest op de Prins Willemschool in Den Haag, de school die aan het eind 1 vorige schooljaar dicht moest, omdat er te weinig leerlingen waren. Na diverse acties van personeel, ouders en leerlingen schortte het ministerie van onderwijs zijn beslissing op en werd de school gisteren uitbundig hero pend. (Foto ANP). beloofden dat zij hun best zullen doen een dergelijk gesprek tot stand te brengen. Burgemeester Wierenga zei het overigens te be twijfelen of de officier van justi tie tijdens zo'n gesprek het groe ne licht zal geven voor een be scheiden hasjverkoop. Wierenga wees er op dat het beleid van het Oppnbaar Ministerie er uit bestaat de verkoop van soft drugs te toetsen aan de stringen te richtlijnen van het ministerie van justitie. Valt de handel van drugs binnen die bepalingen, dan wordt die getolereerd. Is de verkoop in strijd met de regels, dan wordt er ingegrepen. Er wordt dus achteraf beslist, zo legde burgemeester Wierenga uit. Vorig jaar besloot de Enschedese gemeenteraad de verkoop van hasj in De Kokeijuffer toe te staan onder de voorwaarde dat deze binnen de justitiële richtlij nen zou blijven. Justitie besloot de hasjhandel te beëindigen om dat er op te grote schaal verdo vende middelen zouden worden verkocht. Onlangs bleek dat De Kokerjuffer met het voorbijgaan aan het standpunt van justitie de hasjverkoop van softdrugs had hervat. Die hervatting kan geen onderdeel zijn van het gemeente lijk beleid, zo oordeelde de ge meenteraad gisteravond. Bewoners Haagse gifstraat krijgen 'uitje' aangeboden DEN HAAG (ANP) De bewoners van vijftien met giftige stoffen verontreinigde huizen in de Abraham van Beijerenstraat in de Haagse Schilderswijk mogen de feestdagen doorbrengen in een vakantiepension. De eige naar van de woningen, de wo ningbouwvereniging Nutswo- ningen, heeft dit aanbod gedaan, omdat blijkt dat ontruiming van de woningen meer tijd vergt dan verwacht. De Schilderswijkers werden een maand geleden opgeschrikt, toen bleek dat in hun woningen grote hoeveelheden van het gifti ge pentachloorfenol waren blij ven hangen. Bij een renovatie waren de woningen op onoor deelkundige wijze bewerkt met zwambestrijdings- en houtcon serveringsmiddelen. Hoofdpij nen en stankoverlast waren het gevolg. Op last van de regionale milieu-in spectie moesten de huizen bin nen enkele weken worden ont ruimd. Hoewel dit al op 24 no vember bekend werd gemaakt, is nog geen enkel huis door de be woners verlaten. De woning bouwvereniging onderhandelt nog met de bewoners over het beschikbaar stellen van andere woningen. DEN HAAG (GPD) - De meerder heid van de Tweede Kamer zal morgen instemmen met het plan de eerste twee verpleegdagen in een ziekenhuis uit het zieken fondspakket te schrappen. Al leen de PvdA heeft zich fel tegen deze vorm van bezuiniging ge keerd. De maatregel betreft voor lopig alleen verplicht verzeker den. Het is nog onzeker wat gaat gebeuren met de vrijwillige en bejaardenverzekering. Begin deze week werd al duidelijk dat het kabinet tot deze maatre gel zal besluiten als tenminste de negatieve gevolgen ervan voor de lagere inkomensgroepen on der de verplicht verzekerden kunnen worden opgevangen. Ook toen tekende de PvdA al be zwaar aan tegen deze manier van bezuinigen, die volgens de socia listen alleen maar ten nadele van de verzekerden is. Indiener van de motie, de CD A-er Lansink, zei gisteren bij de af handeling van de WVC-bebro- ting - dat nadrukkelijk in de tekst staat "met inachtneming van inkomenspolitieke aspec ten". PvdA-woordvoerster me vrouw Muller voerde aan dat ook de Sociaal-Economische Raad, de FNV en het CNV negatief hebben gereageerd op de voorge stelde plannen. Lansink ant woordde dat deze "kritikasters" de genoemde beperking dan niet hebben gelezen. Het CDA had berekend dat bij voorbeeld voor een gemiddeld gezin zonder compensatiemaat regelen een inkomensverlies van ongeveer tien gulden per maand kan optreden. Dat geldt ook na dat men zich wettelijk heeft her verzekerd via de zogenaamde aanvullingsfondsen. Er moeten dus correcties plaatsvinden, maar daarover zal het kabinet zich buigen. Mevrouw Muller vond dat het CDA beter eerst had kunnen rekenen alvorens met een initiatief te komen. Van der Reijden herhaalde dat juist de inkomensgevolgen re den zijn dat het kabinet nog niet gereed is met de discussie over deze zaak. Hij bevestigde dat met deze maatregel, die neerkomt op een verkleining van het zieken fondspakket, een begin wordt gemaakt met wijziging van het ziektekostenverzekeringsstelsel. In het tweede deel van de CDA- WD-motie wordt ook het schrappen van de tandheelkun dige ziekenfondsverzekering (voor boven 16-jarigen) als ver dere bezuiniging gesuggereerd. Van der Reijden liet zich daar over wat minder concreet uit. Hij zei dat die kwestie nog moet wor den onderzocht. Wat de specialisten betreft, voor (verdere) tariefverlaging, zoals de PvdA had bepleit, voelt de be windsman niet zozeer. Wel voor het invoeren van zogenaamde depressieve tarieven (lager naar mate men meer "produceert"). WVC, sociale zaken en economi sche zaken zijn met de specialis tenvereniging volop in de slag om een ombuigingspakket van 165 miljoen voor de komende drie jaar te bereiken. Al enige tijd drugshandel in gebouw sociale dienst AMSTERDAM (ANP) - Volgens de Amsterdamse politie werden er in het gebouw van de gemeente lijke sociale dienst aan de Vlaar- dingenlaan al enige tyd drugs verhandeld en ook ter plekke ge bruikt. Sommige personeelsle den die waren belast met de be waking, werden daarbij be dreigd, aldus de politie, die gis terochtend een inval deed in het gebouw. Bij de inval werden tien mensen gearresteerd: twee wegens over treding van de vuurwapenwet (een van hen had een geladen re volver op zak, de ander een re volver met losse patronen), twee wegens overtreding van de wa penwet (wapenstok en stiletto) en vier wegens overtreding van de opiumwet; twee anderen wer den gezocht in verband met an dere zaken. Aan de inval deden 45 politiemen sen mee, zowel in uniform als in burger. Er werd ook een hoeveel heid verdovende middelen in be slag genomen. Om te voorkomen dat onschuldigen het slachtoffer zouden worden van de inval, werden gisterochtend eerst agenten in burger naar het ge bouw van de sociale dienst ge stuurd. Toen de politie ingreep, waren er zo'n 100 mensen in het gebouw. Aan degenen van wie de politie vermoedde dat ze niets met de drugshandel te maken hadden, werd een brief uitge reikt waarin de reden van de po- litie-actie werd uitgelegd en waarin excuses werden aangebo den voor de overlast. Deze men sen werden vervolgens naar de kantine geleid, waar hun een kop koffie werd aangeboden. Uit diverse observaties in novem ber was de politie gebleken dat op vier bepaalde dagen van de maand in het gebouw van de so ciale dienst drugs werden ver handeld in toiletten en wacht ruimte. Het onderzoek werd uit gevoerd in opdracht van wethou der Jonker (sociale zaken). Bedrijfsongevallen VLAARDINGEN (ANP) - Een 30- jarige werknemer van een onder- aannemingsbedrijf is gisteren overleden nadat een bouwlift aan een in aanbouw zijnde be jaardenflat in Vlaardingen van de tiende etage naar beneden was gestort. Twee andere werk nemers die eveneens in de lift stonden raakten zwaar gewond. De lift was opgebouwd tot de tien de etage en had op dat moment een hoogte van 23 meter. Vanuit de kooi waren de mannen bezig de liftschacht te verhogen tot aan de dertiende etage. Door nog on opgehelderde oorzaak viel de liftkooi plotseling. Een van de werknemers, een 30-ja- rige man uit Benthuizen, was op slag dood. Zijn beide collega's, een uit Vriesenburg en een uit Hazerswoude, liepen ernstige verwondingen op. Door een zware ontploffing bij de tankfabriek Holvrieka bv in Hen- drik-Ido-Ambacht is gisteren een 30-jarige inwoner van die plaats overleden. Een produktiehal is grotendeels verwoest Het slachtoffer was werkzaam on der een tankwagen toen - moge lijk door gasvorming - de ont ploffing zich voordeed. Geble ken is dat de tankwagen eerder benzine had vervoerd. ADVERTENTIE zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid (CDA en WD) van de Tweede Kamer heeft gisteren de motie-Dales (PvdA) verworpen om af te zien van het plan onge huwde bejaarden te laten op draaien voor de verlaging van de ziekenfondspremie voor gehuw de bejaarden. De gehele Kamer vindt dat de gehuwde bejaarden een veel te hoge premie betalen en dat die premie omlaag moet. De oplossing van de regering om de premie te verlagen ten koste van ongehuwde bejaarden werd afgekeurd door PvdA, CPN, PPR, PSP, EVP, de groep Schol ten/Dijkman en Dien Cornelis- sen (CDA), zo bleek bij de stem ming over de motie-Dales. Mevrouw Dales had voorgesteld het premiegat te dekken door een optrekking van de inko mensgrens voor de ziekenfonds verzekering. Daardoor zou de groep ziekenfondsverzekerden worden uitgebreid met mensen uit de middengroepen. Zij zou den dan moeten opdraaien voor de verlaging van de premie voor gehuwde bejaarden. JfiOlBKl!

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5