C Bundesbank verwacht forse groei in 1984 'Humanistisch Verbond wist geen raad met subsidie' RSV-onderzoek vertraagd Italiaans parlement met bezuinigingen akkoord Nog twee arrestaties in zaak-Heineken vast LEZERS SCHRIJVEN Vuurwerk Bloedbank Bruten DE NATUUR ALS BUUR UTRECHT (GPD) - De financiële problemen bij het Humanistisch Verbond zijn volgens de FNV- Dienstenbond ontstaan doordat subsidies verkeerd zijn gebruikt. Van malversaties of fraude is geen sprake, maar directie en be stuur hebben niet weten om te gaan met de geldelijke bijdragen van onder meer het rijk. In de pas verschenen nota 'Struc- tuur-Beleid 1983-1985' erkent de directie dat het beleid van de af gelopen jaren heeft gefaald. Zij stelt een nieuwe organisatie structuur voor, die echter op gro te weerstanden stuit bij de 50 vaste medewerkers op het ver- bondsbureau in Utrecht. Vooruitlopend op een nieuwe op zet hebben directie en bestuur de financieel-directeur al ontslagen. De man bleek niet in staat om de chaotische administratie op orde te brengen, die hij drie jaar gele den bij zijn komst aantrof. Mede Varia WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 door zijn schuld had het Huma nistisch Verbnond dit jaar bijna met een tekort van 417.000 gul den gezeten. Volgens voorzitter R. Tielman kan dat 'gat' net wor den gedicht. Sinds 1977 zijn de subsidies die het Humanistisch Verbond krijgt, gestegen van 1 miljoen naar 3 miljoen gulden. Dat geld is af komstig van de ministeries van defensie en WVC, de NOS, zie ken- en bejaardentehuizen en de Algemene Loterij Nederland. Die financiële ruimte lijkt zich uiteindelijk tegen het verbond te hebben gekeerd. FNV-Dienstenbond-bestuurder Herman Hoogduin: „In die acht jaar dat Tielman nu voorzitter is, kwam er steeds meer subsidie los. Zijn filosofie is dat het ver bond op dezelfde wijze moet worden gesubsidieerd als de ker ken en via lobby's van bestuurs leden van het Humanistisch Ver bond in de politiek vond die ge dachte bij veel politici gehoor". „In een paar jaar groeide het ver bond uit van een straatvoetbal- clubje tot een profclub. Er moes ten meer medewerkers worden aangetrokken, maar de organisa tie en de administratie hebben die groei van het personeelsbe stand niet voldoende kunnen op vangen. Het is heel moeilijk na te gaan waar al het geld is gebleven. Het Humanistisch Verbond lijkt een bodemloze put te zijn gewor den". De financiële problemen zijn voor namelijk het gevolg van onroe- rend-goedtransacties. Terwijl het oude Coornherthuis in Drieber gen nog niet eens was verkocht, werd een nieuw vormingscen trum voor militairen aange kocht: een aanslag van 1,4 mil joen op het vermogen. De exploi tatiekosten namen toe met 370.000 gulden per jaar, doordat het hoofdkantoor in Utrecht werd verruild voor een veel gro ter pand. n mei van dit jaar bracht een on- derzoekscommisie van mede werkers en bestuursleden een rapport uit naar aanleiding van een onderzoek naar de financiën. De conclusie was verontrustend. Volgens de commissie was er sprake van wanbeleid. Als er niet zou worden ingegrepen zou het echt misgaan Het was een vrij blijvend rapport, het bestuur heeft er niets mee gedaan. De inmiddels in de arm genomen FNV-Dienstenbond (slechts 30 procent van de werknemers is daarbij aangesloten) nam de be vindingen over en stelde een ei senpakket samen: er moest on der andere een vyfjarenplanning met een ondersteunende beleids nota en een goede financiële ad ministratie komen. Vakbondsbe stuurder Hoogduin: „Maar de onderhandelingen verlopen tot nu toe uiterst moeizaam, zeg ei genlijk maar slecht. Er is nog niets bereikt". Toch wil Hoogduin de directie niet ontzeggen dat ze 'doende' is: „De nota 'Structuur-Beleid 1983- 1985' geeft aan dat er een ander beleid zal komen, maar dat is niet wat wij voorstaan". Hij legt uit: „Via een ingewikkeld sys teem wil directeur Henny Baas een streng hiërarchische struc tuur opbouwen, waarbij hij alle macht in handen heeft". Nu nog is de directie een afdeling, die weliswaar een coördinerende taak heeft, maar die niet belang rijker is dan de andere diensten als de radio- en tv-redacties, het jongerenwerk, personeelszaken, het homowerk en de gemeen- schapszorg. De hoofden van die afdelingen hebben even veel in te brengen bij het bestuur als de directeur". "In de door het bestuur onder schreven nota 'Bestuur-Beleid' stelt directeur Baas een hiërar chische structuur voor waarbij de afdelingen onder de verant woordelijkheid vallen van de di rectie. Het plan zou in de loop van volgend jaar moeten worden verwezenlijkt. FN V'er Hoog duin: „Zoiets moet je niet voor stellen bij een werkgemeen schap die altijd op een progres sieve manier heeft gewerkt". „Of het geen poging in de goede richting is? Nee, het is nog niet de tijd voor een wijziging in de opbouw van de organisatie. Het is veel beter om eerst de financië le problemen aan te pakken. Daarna kan je misschien binnen de democratische spelregels tot een nieuwe structuur komen.' Het dictaat dat nu van bovenaf wordt opgelegd krijgt niemand door zijn strot". FRANKFORTyTOKIO (DPA/UPI) - Een reële groei van de West- duitse economie met drie pro cent in 1984 is mogelijk. De pro- duktie kan toenemen met twee procent en het prijspeil zal met ongeveer drie procent omhoog gaan. Dat schrijft de Westduitse centrale bank in haar publicatie over sep tember. Zij constateert dat voor het eerst sinds 1980 sprake is van een krachtige groei van de totale produktie. Dit jaar zal de groei van het bruto nationaal produkt één procent bedragen na een te ruggang van één procent in '82. De bedrijfswinsten zijn behoorlijk gestegen doordat de omzet is ge groeid, terwijl de kosten maar weinig zijn toegenomen. De toe neming van de vraag naar kapi taalgoederen en de verbetering van de afzetmogelijkheden heb ben daarentegen een gunstige in vloed gehad op de investerings bereidheid, zo schrijft de Bun desbank. De consumenten beste den de laatste tijd betrekkelijk veel geld aan nieuwe auto's, kle ding en schoenen. Tot aan het begin van de zomer zijn de impulsen voor de conjunctu rele verbetering voornamelijk vanuit het binnenland gekomen. Daarna is er ook steun van de ex port gekomen. De uitvoer is in de maanden augustus tot en met ok tober bijzonder sterk toegeno men, vooral naar Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten, Cana da, China en de Oostbloklanden. De economie van Japan heeft in het op 31 maart dit jaar afgeslo ten begrotingsjaar een reële groei doorgemaakt van 3,3 pro cent, zo heeft het Japanse econo mische planbureau gisteren be kendgemaakt. In de twaalf maanden daarvoor was dat 4,6 procent, terwijl in het begro tingsjaar 1979 de groei uitkwam op 5,3 procent. Het afgelopen be grotingsjaar werd 2,9 procent van de groei geboekt in het bin nenland; de rest werd geleverd door de handel met het buiten land. DEN HAAG (GPD) - De parle mentaire enquêtecommissie die een onderzoek instelt naar het debacle van het Rijn-Schelde- Verolme-concem zal op zijn vroegst pas vlak voor de zomer vakantie klaar zijn. De commis sie laat dat weten in een tussen tijds rapport dat zij gisteren aan de Tweede Kamer heeft uitge bracht. De accountantsorganistie-advi- seurs en advocaten die de com missie ter zijde staan hebben de vorige maand hun eindrapporten ingediend. Het bestaat uit een zeer omvangrijk hoofdrapport van bijna 600 pagina's en 18 deel rapporten, die bij elkaar 1200 pa gina's beslaan. De parlementaire enquêtecommis sie hoopt in het vroege voorjaar van 1984 een aanvang te kunnen maken met de verhoren. Dat be tekent dat het werk van de com missie niet zal kunnen worden voltooid binnen de tijd die daar toe met de Kamer is afgespro ken. Volgens de plannen had de enquête op 24 maart 1984 moeten aflopen. De commissie verwacht dat ze enkele maanden meer no dig heeft. ROME (RTR/UPI) - De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden is gisteren met grote meerderheid akkoord gegaan met financiële plannen van de regering voor 1984 die voorzien in forse bezuinigingen op de overheids- pensioenen, de sociale zekerheid en de gezondheidszorg. Het betreffen de wetsontwerp moet nu nog naar de Senaat, maar de behandeling daar wordt vrijwel zeker een formaliteit. Het ziet er nu naar uit dat de financiële plannen van de regering voor het eerst sinds 1978 nog dit jaar door het parlement zullen zijn aanvaard. In de afgelopen vier jaar werd de behandeling door de oppositie steeds vertraagd en kwam het pas in april tot goedkeuring. Dat betekende dat de regering in het begin van het jaar maandelijks met decreten voor tijdelijke financiering moest komen. De ongewoon vlotte gang van zaken wordt door politieke waarnemers toegeschreven aan het feit dat de socialisten van premier Bettino Craxi, die in het verleden juist de kampioenen van de vertragingstaktiek wa ren, nu weinig moeilijkheden maakten. Het wetsontwerp werd aan vaard met 312 tegen 233 stemmen. De tegenstemmen kwamen van de communisten en de kleine linkse oppositiepartijen. LONDEN - Popartiest Rod. Stewart kwam gisteren aan op het Londense vliegveld Heathrow met zijn 3 kinderen. De musicus zal samen met vrouw (die later arriveert aldus Stewart) en kinderen de feestdagen in Engeland doorbrengen. (Foto ap> AMSTERDAM (GPD) - In de ont voeringszaak van biermagnaat Alfred Heineken en zijn chauf feur Ab Doderer worden sinds gisteren nog twee verdachten vastgehouden. Gisteren moest het openbaar ministerie een der de verdachte, R.G., wegens ge brek. aan bewijs vrijlaten. G., aanvankelijk beschouwd als het brein achter de ontvoering, werd echter onmiddelliik ODnieuw gearresteerd wegens belasting fraude met lege bv's. De Amsterdamse politie is nog steeds op zoek naar de drie voortvluchtige hoofdverdachten in de ontvoeringszaak. Volgens politiewoordvoerder Wilting be staat er nog steeds goede hoop dat deze voortvluchtigen op kor-i te termijn kunnen worden aan gehouden. - 'Monument voor moeder', Henk van Zuiden verwoordt in gedichten zijn gevoelens bij het overlijden van zijn moeder. Kok, prijs 9,25. - 'Een hartstochtelijk gehoor", een verza meling artikelen door NRC-muzic- kredacteur J.Reichenfeld (dit jaar overleden), bij bijzondere muzikale gelegenheden geschreven. Querido, prijs 45,-. - 'De eerste Nederlandse tiftie', geschré ven door Wim G.J.van Dijk en Bel- campo. Een uitvoerige visie op Bel- campo's leven en werk. Querido, prijs 39,50. - 'Leven in extase', Jan Fontijn schreef opstellen over mystiek en muziek, li teratuur en decadentie in de jaren rondom de laatste eeuwwisseling. Querido, prijs 35,-. - 'Hoe en waarom Edgar Allan Poe The Raven schreef en wat de vertalers er mee deden. Ingeleid en beschouwd door Bob den Uyl. Querido, prijs 16,50. - 'Constantijn en Christiaan', Elisabeth Keesing bekijkt de betekenis van de twee zonen van de dichter Constan tijn Huygens, niet alleen artistiek aan gelegde broers maar ook vrienden. Querido, prijs 39,50. - 'Vallende ouders', het eerste deel van een romantrilogie 'De tandeloze tijd' van A.F.Th.van der Heijden. Onder de titel 'De slag om de Blauwbrug' is de inleiding tot deze trilogie al ver schenen. Querido, prijs 39,-. - 'Recht en raad' heet een serie boekjes, die wordt uitgegeven door Kluwer. In die boekjes worden financiële, juridi sche of sociale problemen belicht door specialisten. Met vele tips. De ti tels spreken voor zichzelf: 'Scheiden en dan?', 'Eigen huis, pas op' en 'Ont slag, wat nu?'. Prijs 21,- per deel. - 'Boven op tante Agaat' van Paul van Loon, 'Daar ben ik te groot voor' van Rindert Kromhout en 'We komen weer in de krant' van Jacques Weij- ters zijn drie kinderboeken uit de se rie 'Duizendpoot', die in totaal uit acht werkjes zal bestaan. Bestemd voor kinderen vanaf 8 jaar. Zwijsen, prijs 9,50 per boek. - 'Korruptie', een opnieuw uitgebrachte roman van Pramoedya Ananta Toer. In het bijna dertig jaar geleden in In donesië verschenen boek waar schuwt de schrijver hoe corruptie fa taal kan worden voor zijn land. Zijn rotsvaste overtuiging en zijn vrijmoe dige taal hebben hem meermalen in de gevangenis doen belanden. In de Knipscheer, prijs 24,90. - 'Het zwelgen', in de debutenreeks een serie verhalen van Robert Vernooy. De personages in de verhalen van de ze jonge auteur zijn bang om te wor den ingelijfd in eenvormigheid, maar ook bang voor veelvormigheid, die leidt tot bandeloosheid. In de Knip scheer, prijs 24,50. - 'Geef mij je hart' en 'De gouden gon del', twee romantische verhalen in de vijfde omnibus van Barbara Cartland. De Kern - 'Meulenhoffs dagkalender voor 1984' i: r het s i ge rangschikte bloemlezing uit vijftien eeuwen Japanse dichtkunst, per dag gekozen uit de vertalingen van J. van Tooren. Prijs 16,90. - 'Spectrum Atlas van Nederlandse dor pen'. Nederland telt zo'n 3.000 dorpen met een bevolking van minder dan 5.000 zielen. In deze atlas worden ze gekarakteriseerd naar hun histori sche, geografische bouwkundige en sociaal-culturele bijzonderheden. Rijk geïllustreerd. Prijs 39,90. - 'Met draken valt niet te lachen', door Franz Sales Sklenitzka. In Oostenrijk bekroond met een kinderboeken prijs. Draak- en ridderkunde in woord en beeld. Infodok, prijs 15,45. - "We doen het wat zuiniger aan', specia listen op het gebied van energie, iso latie. hergebruik, voeding en kleding geven aan waar we wat kunnen bezui nigen. Bosch en Keuning, prijs ƒ24.50. - 'Geluk is ook niet alles', auteur Paul Watzlawick noemt zijn werk een handleiding voor ongelukzoekers. Heel serieus gaat hij op de materie in. Zo doende houdt hij ons een bijna be vrijdende lachspiegel voor. Van Log- hum Slaterus, prijs 17,50. - 'Veel Waan is schoonste Logica', poe- ziê van Emily Dickinson. Om de ge dichten het volle pond te geven zijn ze niet alleen in een vertaling van Pe ter Verstegen of Marko Fondse afge drukt maar ook in het Engels. Bert Bakker. - 'Gods kameraden', veertien verhalen van Chinese christenen, samenge steld door Raymond Fung. Een groot deel van de teksten komt uit brieven aan vrienden en familieleden in Hong Kong. Met veel foto's. Bijeen, prijs - 'Auww', derde en laatste deel in de reeks verhalen over het eigenzinnige, ondernemende meisje Maartje en het vervolg op 'Nou moe' (Zilveren Grif fel 1982) en 'Hierzo'. Door Veronica Hazelhoff met tekeningen van Joep Bertrams. Sjaloom, prijs 16,90. - Tien maal griezelig', een bundel van tien Nederlandse griezelverhalen van verschillende auteurs. Van Holkema en Warendorf, prijs 19,90. - 'Dit jaar met Sebastiaan', een jeugdro man (vanaf 14 jaar) door Jean Ure over een bijzondere vriendschap van een meisje, een jongen en een poes. Van Holkema en Warendorf, prijs 18,50. - 'Johan Hanebrink en de voetbalfee' en andere sprookjes van Stefan Heym, bewerkt door Alexander Pola met il lustraties van Peter van Straaten. Drie namen die borg staan voor een bijzonder boekje vol heerlijke humor en sprankelijke spot. Goossens, prijs 22,50. - 'Geopend: jacht op fraudeurs', door dr. R.N.J. Kamerling en drs. J.R. van len van het aangiftebiljet voor de be lasting bijvoorbeeld wordt door slechts weinigen laakbaar geacht. De schrijvers wijzen op het grote gevaar van het accepteren van fraude. Ze be spreken vele vormen van fraude en gaan in op de taak van de bestrijders. Spectrum, prijs 19,90. - 'Dubbel spel', spionageroman van Red Allbeury. Erich Richter, eens geheim agent voor de Engelsen, begint in Oost-Duitsland met succes een nieuw leven. Hij komt in de problemen als hij wordt gechanteerd met zijn verle den. Van Holkema en Warendorf, prijs 24,50. - 'De stem van de poppen', roman van Dorothy van Eden. Over een jonge vrouw die via een baan als kinder meisje in een interessante familie te recht komt. Maar de leuke schijn kan een huiveringwekkende werkelijk heid worden. Westfriesland, prijs 17,50. - Prins Caspian', een herdruk van het befaamde verhaal van C.S. Lewis. Een sprookje voor alle leeftijden. Westfriesland, prijs 20,-. - 'Een stukje van de hemel', heruitgave van een roman van Margreeth van Hoorn. Westfriesland, prijs 24,50. - 'Zomerstormen', roman die zich af speelt in het dorp Oostvoorne, ge schreven door Arieta de Man. West friesland, prijs 23,50. - 'Een gift uit het verleden', roman van Mien van 't Sant, die eerder ver scheen onder de titel 'Het verleden blijft'. Westfriesland, prijs 23,50. - 'Zwervend naar de zon',vrolijke fami lieroman van Anke de Graaf. Ervarin gen tijdens een eerste buitenlandse reis. Westfriesland, prijs 22,-. - 'Mobi en de Regendieren', boek voor de jeugd vanaf 10 jaar door Hans Wer ner, die in 1968 de kinderboekenprijs won. Westfriesland, prijs 17,50. - 'Een boek vol rare verhalen', veertien Tonny Ross, geschikt voor kinderen vanaf 11 jaar. Westfriesland, prijs 20.-. Met stijgende verbazing las ik dat drogh- Maasdam in de Koper- molrn toch vuurwerk mag gaan ver' open. Vorig jaar is dat met hem van de hand gewezen i.v.m. de hinder en het gevaar voor het winkelende publiek in dit toch ^1 kleine winkelcentrum. Jammer dat deze man alleen aan zijn ei gen zaak denkt en niet aan de ri sico's die zijn medemensen lo pen wanneer er in dit vaak over volle winkelcentrum met vuur werk wordt gesmeten. Zijn ver bouwde winkel mag dan mooi zijn, maar ik ben er voor het laatst geweest. Ik zoek wel een andere drogist. Mevr. Vinckx Vederwier 6 Leiden wil maar zeggen: kom eens tot andere gedachten en denk eens niet aan jezelf, maar aan anderen, die je bloed zo keihard nodig hebben. Denk eens in dat er een zeer geliefd persoon van uw fa milie of kennissenkring ernstig ziek is en bloed nodig heeft, dan wil je er alles wel voor doen. We leven niet voor niets sómen op deze wereld. Er wordt veel bege leidingsmateriaal, zoals folders, over het geven van bloed ver strekt. Al van je achttiende, tot 65 jaar, kun je donor zijn en ik vind het fantastisch dat deze mo gelijkheid bestaat. Ik hoop van harte dat dit een stimulans voor velen onder u mag zijn. A. Tuynder Mellema Titus Brandsmalaan 38 Leiden Langs deze weg wilde ik even rea geren op het artikel over de Leid- se Bloedbank in de krant van 15 december jl. Uit dit artikel blijkt dat er héél veel donors nodig zijn. Persoonlijk heb ik er al tijden over gedacht om zelf donor te wor den. Eindelijk is het dan zover. Eenmaal bloed te hebben gege ven, is het me honderd procent meegevallen. Dit alles noemen we drempelvrees. Gewoon een beetje angstig voor het onbeken de en alles wat er mee samen hangt. Maar echt, probeer deze drempel te overschrijden, het lijkt meer dan het in werkelijk heid is. Ik wil hier maar mee zeg gen dat de meeste mensen drem pelvrees hebben. Nü denk ik: had ik het maar véél eerder gedaan. Wanneer je ge zond mag zijn, is er niets mooier om daarvan iets aan je mede mens te geven. En daarbij, de mensen leven tegenwoordig toch al zo ontzettend voor zichzelf, de goede niet te na gesproken. Ik De Herenpoortsbrug in Leiden, de verbinding van Oude Heren gracht naar Mare en Herensingel, is voor twee rijrichtingen open gesteld. Dat kan toch eigenlijk niet. Die oude brug is zo smal, dat twee auto's amper elkaar kunnen passeren. Voor vracht wagens is dat onmogelijk en waar blijft de wielrijder? Het trottoir is een meter breed. Als je met zijn tweeën loopt, moet je achter elkaar lopen bij het passe ren, of je moet de rijbaan op. Le vensgevaarlijk. Er zijn in Leiden veel van die brug getjes gebouwd; vele onnodig. Neem de Botermarkt en Oude Rijn. Er liggen daar veel brug gen. Maar waar het wel zeer ur gent is, komt er geen brug. Naast de Herenpoortsbrug is er ruimte genoeg voor bijvoorbeeld een houten noodbrug, in het verleng de van de Julianastraat en langs de gemeentewerf. Dat is dan een oplossing voor voetgangers en wielrijders, voor er ongelukken gebeuren. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden door J. P. H. M. Adema en H. A. J. in den Bosch Nu de meeste loofbomen hun bladerdak hebben verloren, wil dat niet zeggen dat er ver der niets meer aan te zien valt. Het takkenpatroon en de schors geven ons nog steeds uitsluitsel over de soort. Bo vendien zijn nu zaken zicht baar die anders verborgen blij ven. Inmiddels verlaten vo gelnesten vallen sterk op. Hek- senbezems, die daar wel eens mee verward worden, lopen nu evenzeer in- het oog. Vooral echter de steile stand van de bundels takken is karakteris tiek. De blaadjes die er 's zomers aan groeien, zijn vaak klein en mis vormd. De takken kunnen af sterven, maar in het volgende seizoen zullen er weer nieuwe ontspruiten. Vooral in berken, iepen en kerse bomen zijn de woekeringen aan te treffen, maar ook van naaldbomen en in het bijzon der sparren is het bekend. Als veroorzakers van heksenbe- zems zijn schimmels in de ook inwendig veranderde struc tuur van de boom aangewezen. Doordat zij bepaalde groeistof fen uitscheiden, raken de ver houdingen tussen de voor de plant belangrijke stoffen zo in de war, dat in de omgeving van de infectie alle knoppen tot een dichte 'bezem' uitgroeien. Die overdaad aan groeistoffen kan tot gevolg hebben dat 's winters de blaadjes slechts na lange aarzeling afvallen. En, in het voorjaar staan ze eerder in blad dan de rest van de boom. Dansfeest Er is ook nog een andere verkla ring voor het verschijnsel. In de nacht van 30 april op 1 mei, het naamfeest van de Heilige Walpurgis, houden de heksen samen met de duivel een wild dansfeest. Uit alle windstreken komen ze aangevlogen op hun bezems, na zich natuurlijk eerst te hebben ingesmeerd met heksenzalf. Voor het mor genkrieken moeten ze weer op hun eigen stek terug zijn. Dan kan het gebeuren dat er in de haast om voor het kraaien van de haan thuis te zijn, een heks door de kruin van een boom vliegt en daar haar bezem ver liest. Een andere lezing is dat de hek sen de bezems in de boom la ten groeien, om er altijd een bij de hand te hebben. In Leiden kunnen ze voorlopig terecht in ,In de serie 'De natuur als buur' beschrijven de Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.AJ. in den Bosch allerlei natuurverschijn selen die zij in de stad aantreffen en waar de 'gewone' Leidenaar nietsbeseffend aan voorbijgaat. Vandaag: de heksenbezems. Maretak In de bomen doet Viscum Al bum veel bossiger, struikachti ger aan, dan de heksenbezems en verwisseling met deze ma retak zal in onze streken niet zo snel gebeuren, aangezien die vooral in Limburg voorkomt, en daarbuiten maar van een paar plaatsen bekend is. Onder de maam mistletoe zet het ver schijnsel vooral in Angelsaksi sche landen in deze dagen aan tot promiscuïteit. Verder zal dit gewas aan lezers van Asterix niet onbekend zijn. In tegenstelling tot de heksembezems, die we als zie kelijke uitgroeisels van de plant zelf kunnen opvatten, is de maretak een bloemplant die als parasiet aan de kost komt. Ze woekeren vooral op populier, linde en sommige fruitbomen. De stengels zijn gaffelvormig vertakt. De leerachtige, altijd groene bladeren zijn spatelvor- mig. Verspreiding van de za den vindt door vogels plaats, die de vruchten eten. Als hun uitwerpselen, met daarin het zaad van de maretak, op een geschikte plaats op een tak van de waardplant terecht komt, zal er weer een nieuwe plant ontstaan. Een opzettelijk aan gebrachte maretak heeft een hele tijd in de Hortus gestaan, maar is nu samen met de mei doorn waar hij op groeide, ver dwenen. Trams C. van Eldik verzorgt vanavond een dia-presentatie over de elektrische trams die door de NBM werden geëploiteerd tus sen Arnhem en Amersfoort. De avond wordt georganiseerd door de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. Aanvang tien uur. Plaats van handeling: café-restau rant Wienerwald aan de Steen straat in Leiden. De Mythe Mensen die het gezellig vinden om de show van Freek de Jon ge, die vanavond door de VPRO wordt uitgezonden, sa men met anderen te zien kun nen terecht bij de werkgroep TV-issue van de Leidse Studen ten Ekklesia. Het programma dat begint om half negen en duurt tot elf uur kan worden bekeken in het Trefcentrum aan het Rapenburg 100. Alleenstaanden Het Project Alleenstaanden van clubhuis In de Vroolijcke Arke (Pieterskerkchoorsteeg 15, Lei den) houdt vanavond een the- md-bijeenkomst over de feest dagen, met informatie wat er dan in Leiden te doen is. Aan vang half negen. Telefoon: 123271. Vrouwenspreekuur Het vrouwenspreekuur in het Leidse Volkshuis vervalt in de periode 23 december tot en met 6 januari in verband met vakantie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4