Steeds Rijk geeft geen geld voor aparte fiets paden Vijf Meilaan Advocaat: onderzoek politie deugde niet 'Schuttersveld krijgt genoeg parkeerruimte' Verrassende wending in zaak van steekpartij Verzoek gemeente na jaren afgewezen 'Drugshandel neemt niet toe' Sen met Jcolmm btadbkeefd Politie vindt kerstbomen en autobanden Randje oor afgescheurd Tasjesrovers uit Zaanstad WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 Leiden DEN HAAG/LEIDEN - De wen ding was verrassend. Niet de twintigjarige Alphenaar zou hebben gestoken, maar een vriend van hem zou de dodelij ke steek met een dolk hebben uitgedeeld. Die vriend zou door heel Alphen het verhaal rondbazuinen dat hij inder daad de jeudige inwoner van Wassenaar om het leven heeft gebracht. Met dat pleidooi en door aan te tonen dat er nogal wat rammelt aan de processen-verbaal, boekte mr. dr. M. Imkamp, ad vocaat van de twintigjarige Al phenaar, succes. De voor moord veroordeelde man werd gisteren in hoger beroep direct op vrije voeten gesteld. Het ge rechtshof bepaalt over twee weken (3 januari) wat er verder moet gebeuren. De feiten: met elf jongens en twee meisjes, onder wie de ver oordeelde, begaf de groep zich op de avond van 29 mei van Al phen naar Leiden. In het Bree- huys wilden ze nog wat gezelli ge uurtjes doorbrengen. Maar ze mochten het onderkomen niet binnen. De breehuyslei- ding was bang voor proble men. Het gevolg was een con frontatie tussen de Alphenaren en een groep Leidenaars, die zich de 'Convicts' noemen. Na een kilometers wilde en lange achtervolging ontstond er bij de Groenhovenstraat een vechtpartij waarbij de inwoner van Wassenaar door messte ken om het leven kwam. Een afschuwelijke zaak, noemde procureur-generaal mr. P. A. Bos, de uit de hand gelopen vechtpartij. Hij kon zich echter niet voorstellen dat de groep Alphenaren 'zo maar' naar Lei den was gekomen. De procu reur kwam tot deze gedachte, omdat beide groepen het een week eerder ook al met elkaar aan de stok hadden gehad. „Dat de verdachte uit noodweer heeft gestoken gaat me te ver", zei mr. Bos. „Toen ze zagen dat ze niet welkom waren maar toch bleven hangen, konden ze weten dat er heibel van zou ko men. Op die manier brachten zij zichzelf in de problemen. Bovendien", voegde de procu reur eraan toe, „had de man na tuurlijk nooit dat mes bij zich moeten dragen." Mr. Bos zag geen aanleiding om de strafmaat te veranderen. Hij vroeg om bevestiging van de straf, drie jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf, die de rechtbank de Alphenaar eer der dit jaar oplegde. Daar had mr. Imkamp heel ande re gedachten over. De uitlating van de vriend, dat hij de jon gen uit Wassenaar had doodge stoken, was voor hem aanlei ding het dossier eens aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen. Toen kwam naar voren dat de vriend eveneens een mes bij zich droeg. Een mes dat hij in de auto tijdens de rit van Alphen naar Leiden liet zien. De veroordeelde Al phenaar zat niet in deze wagen, hij reed zelf in een andere auto. De beschuldigende vinger van Imkamp ging in de richting van de politie en justitie. „Na de steekpartij stond al vast wie de schuldige was. De politie heeft wezenlijke onderdelen van het onderzoek achterwege gelaten. Er is niet gekeken of er bloedsporen of vingeraf drukken op de messen aanwe zig waren. Als die onderzoeken wel zouden zijn uitgevoerd, dan had het proces-verbaal er heel anders uitgezien dan nu." Maar er was nog meer, ontdekte Imkamp. De veroordeelde Al phenaar en de vriend hadden kort achter elkaar precies het zelfde jack gekocht. Alleen de binnenvoering verschilde van kleur. Mr. Imkamp veronder stelde dat de jacks in de Al- phense soos Madonna wel eens verwisseld konden zijn. Het jack van de vriend kwam na het onderzoek in handen van de ouders van de veroordeelde jongen. „Het bewijs kan ik niet leveren", aldus Imkamp, „maar als het zo zou zijn als ik denk, dan krijgt de vriend het gelijk aan zijn zijde. Dan heeft hij inderdaad de dodelijke steek toegebracht en niet mijn cliënt." Bovendien probeerde mr. Im kamp aan te tonen dat het haast onmogelijk is dat de ver oordeelde man de fatale steek heeft uitgedeeld. Hij stond schuin achter het slachtoffer op meer dan een meter af stand. Het is onwaarschijnlijk dat hij hem vanuit deze hoek in de borst heeft kunnen raken. „Zijn vriend", aldus de advo caat, „stond op nauwelijks een have meter afstand van het slachtoffer." Ook al voelde de procureur-ge neraal niets voor Mr. Imkamps voorstel, de advocaat kreeg toch zijn zin: hij vroeg en kreeg zijn cliënt direct op vrije voe ten. De stampvolle tribune be groette dat met een daverend applaus. LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt geen cent van het rijk voor de aanleg van veilige fietspaden langs de Vijf Meilaan. Dit heeft de minister van verkeer en wa terstaat, mevrouw Smit-Kroes, in een brief aan het gemeentebe stuur meegedeeld. Het college van burgemeester en wethou ders heeft ruim tweeëneenhalf jaar op dit besluit van de minis ter moeten wachten. B en W hebben al in mei 1981 een verzoek bij het ministerie inge diend om een bijdrage in de kos ten van het maken van vrijlig- gende fietspaden langs de Vijf Meilaan, tussen de Churchilllaan en de Zoeterwoudseweg. Bij de huidige indeling van de rijbanen op de Vijf Meilaan is niet of nau welijks ruimte gereserveerd voor (brom)fietsers. De gemeente vindt de weg dan ook zeer ge vaarlijk voor fietsers en brom fietsers. Er wordt te hard gere den en het langzaam verkeer on dervindt veel hinder van het bus- verkeer dat van de Vijf Meilaan gebruik maakt. Bovendien wordt aan de noordzijde van de Vijf Meilaan dusdanig gepar keerd dat het aan- en afrijden eveneens gevaar oplevert voor het fietsverkeer. In de afgelopen jaren hebben zich verschillende ongevallen voorge daan, waarvan enkele ernstig en zelfs één met dodelijke afloop. Mede naar aanleiding van de ver zoeken van diverse schoolbestu ren is de gemeente dan ook tot de conclusie gekomen dat het noodzakelijk is om het (brom- )fietsverkeer te scheiden van het autoverkeer. Dit heeft geleid tot een plan met vrijliggende fietspaden of fiets stroken. Tevens is in het plan een aanpassing van de rijbaan opge nomen en de asfaltering van het gedeelte tussen de spoorlijn Lei- den-Alphen aan de Rijn, Zoeter woudseweg en Rooseveltstraat. Ook worden in het plan voorzie- Provincie geeft gemeente gelijk LEIDEN - Provinciale Staten van Zuid-Holland menen dat het aan tal te creëren parkeerplaatsen op het Schuttersveld de parkeerbe- hoefte in de toekomst voldoende kan opvangen. Het provinciebestuur wijst bezwa ren van het Koninklijk Onderne mers Verbond (KNOV), inge diend tegen het vorig jaar door de gemeenteraad vastgestelde bestemmingsplan Schutters veld, van de hand. Volgens het KNOV staat de omgeving van het Schuttersveld al onder grote parkeerdruk en zal de te creëren parkeergelegenheid in geen ge val soelaas bieden. Het verbond hekelde vorige maand, tijdens een hoorzitting in het provincie huis, de onduidelijkheid rond het precieze aantal te realiseren parkeerplaatsen. Van de kant van de gemeente is steeds gewezen op de bewust aangebrachte flexibiliteit in het bestemmingsplan. Dit wil zeg gen dat tijdens de bouwwerk zaamheden kan worden inge speeld op actuele ontwikkelin gen en situaties. Voorlopig gaat men uit van een totaal aantal par keerplaatsen tussen de 1000 en de 1200, inclusief de circa 600 plaatsen die worden gecreëerd in de te bouwen parkeergarage op het Schuttersveld. De Zwijgerlaan Het provinciebestuur is met de ge meente van mening zijn dat grootschalige detailhandel ter plaatse van de bouwmarkt aan de Willem de Zwijgerlaan moet ningen voorgesteld om sluipver- keer in het aangrenzende wijkge- deelte te weren en om door her indeling van verschillende stra ten het aantal parkeerplaatsen te vergroten. Twee miljoen De kosten van het plan bedragen ongeveer twee miljoen gulden. De gemeente heeft het ministerie in mei 1981 al gevraagd een sub sidie toe te kennen om het plan uit te kunnen voeren. Minister Smit-Kroes heeft echter na ruim tweeëneenhalf jaar laten weten dat de rijksbijdrageregeling voor de aanleg van veilige fietspaden in 1984 zal worden stopgezet om dat in een groot aantal steden een aanzienlijke vooruitgang is geboekt in de realisering van dergelijke voorzieningen. Het nog beschikbare geld voor de aanleg van fietsvoorzieningen zal volgens de minister via het ge meentefonds en het provincie fonds ter beschikking worden Fietsende scholieren worden hier 'belaagd' door autoverkeer dat van de Vijf Meilaan de Churchilllaan op wil. gesteld. Een en ander houdt in dat de gemeente voorlopig geen cent krijgt. Bij de afdeling verkeer van de ge meente is men zeer teleurgesteld over het besluit van de minister. "Het plan dat we hebben ge maakt is met inspraak van om wonenden van de Vijf Meilaan tot stand gekomen. Dat lijkt nu allemaal voor niets geweest", al dus een woordvoerder van de af deling. De gemeente heeft ook nog een aanvraag bij het ministerie inge diend om de bouw van een fiets en voetgangerstunneltje onder de Churchilllaan te subsidiëren. Verwacht wordt nu dat de minis ter ook op dit verzoek negatief zal reageren. "Het is een treurige zaak, gezien de gevaarlijk situa tie ter plekke", aldus de gemeen te-ambtenaar. Het hoofd van de afdeling verkeer, G. Aletrino, meent dat de ge meente niet bij de pakken zal neerzetten. "We beraden ons sa men met de wethouder van ver keerszaken, Waal, over de vraag of er andere middelen gevonden kunnen worden om het plan te financieren. Daarover valt nu nog weinig te zeggen. Maar zeker is dat we ons sterk zullen maken om het plan voor de Vijf Meilaan toch op zo kort mogelijke ter mijn uitgevoerd te krijgen". worden geweerd. De noodzaak van een nog verdergaande beper king van de detailhandel op die plek, zoals door het KNOV ge wenst, is volgens het provincie bestuur niet aangetoond en zou de gebruiksmogelijkheden van de bouwmarkt te zeer beperken. Gedeputeerde Staten zijn wel met het KNOV van mening dat het door de gemeente gereserveerde vloeroppervlak voor detailhan del op het Schuttersveld minder wenselijke gevolgen kan hebben voor het bestaande winkelbe stand in de Leidse binnenstad. Volgens de provincie heeft de ge meente in het structuurplan voor de binnenstad terecht geconsta teerd dat het Leidse winkelcen trum al te groot is en dientenge volge aan de randen moet wor den ingekrompen en in geen ge val uitbreiding moet ondergaan. Het provinciebestuur trekt dan ook de conclusie dat detailhan del op het Schuttersveld, in wel ke vorm dan ook, moet worden tegengegaan. De bezwaren van het KNOV op dit punt worden daarom gegrond verklaard. Het provinciebestuur vindt het aanvaardbaar dat in verband met de grote behoefte aan woningen op het Schuttersveld dicht aan een wordt gebouwd. Men heeft evenmin bedenkingen tegen de in het bestemmingsplan opgeno men bouwhoogten die in de rich ting van de Maredijkbuurt traps gewijs aflopen. De bedoeling van de gemeente is om de komende jaren zo'n 600 woningen op het Schuttersveld neer te zetten. LEIDEN Uit het feit dat de politie twee 'drugswinkels' kort na elkaar heeft opgerold, mag niet worden afgeleid dat de handel in verdovende middelen in Leiden is toegenomen. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen die de CDA-raadsleden Van Akke ren en Geelkerken stelden. Zij kwamen tot hun vragen nadat de politie op 26 oktober een drugshandel had opgerold waarbij dertien arrestaties werden verricht en een grote hoeveelheid hasj en marihuana in beslag werd genomen. B en W antwoorden verder dat er geen tolerant beleid wordt gevoerd ten aanzien van handel in drugs. De raadsleden dachten dat af te leiden uit het feit dat de politie al langere tijd op de hoogte was van de handel in drugs. "De politie beschikt niet over genoeg personeel om altijd direct in te grijpen en bovendien moest een zorgvuldig voorbereid opspo ringsonderzoek worden gedaan". Voorlichting over drugs wordt volgens B en W wel gegeven aan leerlin gen wanneer de schoolleiding daarom vraagt. "Maar het voeren van een actief voorlichtingsbeleid inzake drugs staat landelijk ter discussie". Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Geen ponem "Dat is toch geen ponem zo", zegt F.J. Bekkerin en hij wijst naar het terrein voor zijn huis. Grote, roestige buizen en an der ongebruikt materiaal lig gen tot op een hoogte van zo'n vijf meter opgestapeld. "We zitten tot tien uur 's morgens met het licht aan, zo donker is het". Net als Bekkerin vanuit het slaapkamerraam de buizen des aanstoots toont, komt een vrachtwagen van de firma Schouls het terrein aan de Atjehstraat oprijden. De berg afval, op zo'n vier meter voor Bekkerins deur, wordt weer ietsje groter. "Het is hier al jaren een zooitje, maar nu sinds een maand of drie zit ik hier tegen aan te kij ken. Dat is toch belachelijk. Ie dereen heeft dan altijd de mond vol over hoe De Kooi is opgeknapt. Nou, laten ze dan hier maar eens komen kijken. Ik snap het niet, dit kan toch niet zomaar. Daar moeten ze toch een vergunning voor heb ben. En bovendien, ze kunnen het toch wel ergens anders neer gooien. Het terrein is groot genoeg". Bekkerin heeft er tot nu toe geen werk van gemaakt ("Waar moet ik dan naar toe?"). Maar afgelopen zaterdag toerde CDA-raadsleden op de fiets door De Kooi en de zelf verhin derde Bekkerin droeg zijn vrouw op terstond achterop te springen. Dat deed ze en even later stond een deel van de christen-democratische fractie in de woonkamer. "Ze konden hun ogen niet geloven", herin nert Bekkerin zich. CDA- raadslid Margreet van Akkeren bevestigt zijn woorden. "Het is echt een ongelofelijke rotzooi". Bij Schouls wordt bevestigd dat het bedrijf daar afval stort. Maar volgens een woordvoer der kan het bedrijf aan de plaats zelf ook niet zoveel doen. Het terrein is eigendom van J. Zitman. "En dit deel van het terrein is ons door hem aangewezen", aldus de Schouls-zegsman. Die daar di rect aan toevoegt dat het maar een tijdelijke zaak is. Volgens de gemeentelijke plannen voor dit terrein moet er woning bouw komen. "Al weet ik na tuurlijk niet precies wanneer", voegt hij er aan toe. Zitman laat desgevraagd in eer ste instantie een allervriende- A MM J F.J. Bekkerin voor zijn huis aan de Atjehstraat met op de achtergrond het afval. "Tot tien i zitten wij met licht aan", zegt hij verontwaardigd. lijkst 'geen commentaar' ho ren. Even later zegt hij: "Ik zou ook liever hebben dat die spul len er niet lagen. Maar ja, er is geen werk. Beseft u overigens wel dat volgens het bestem mingsplan hier woningbouw moet komen. Het opslaan heeft dus een tijdelijk karakter". Bekkerin hoopt dat dat heel tij delijk is". Tussen de rails "Waar zijn we nou mee bezig?" Een te veel gehoorde opmer king, maar ditmaal wel op zijn plaats. Ton van den Bos, auto rijschoolhouder te Leiden, neemt haar in de mond. Hij is verontwaardigd over de ken nelijke slordigheid op het bu reau van de provincie in Den Haag. Een medewerker van de autrorij- school reed vorige week woensdag met de trein Rotter dam-Leiden en deed in de prullenbak van zijn coupé een opmerkelijke vondst. Allerlei dossiers van de provinciale commissie Arob (een beroeps instantie) viste hij uit de rot zooi op. Niet zomaar dossiers, "maar dossiers die toch duide- lijk in de pnvé-sfeer lagen". Van den Bos pakt ze er even bij: verlenging van rijbewijs, het leggen van vloerbedekking en uitkeringen van sociale zaken. "Daar komen details in voor waar niemand iets mee te ma ken heeft. Zo gaat één dossier over de duurzame ontwrich ting van een huwelijk. Nou, daar staan dingen in waarvan ik zeg: dat is inbreuk op de pri vacy". Deze onzorgvuldigheid kan, zo meent Van den Bos, niet de personen in kwestie of hun raadslieden, worden aangere kend. "Het gaat om allemaal verschillende zaken die op de zelfde dag dienden als ze ge vonden werden. Het moet dus om iemand gaan die bij de commissie Arob werkt. Dat is wel duidelijk". Van den Bos vraagt zich af hoe zoiets kan gebeuren. "Er moet bij de provincie wat dat betreft toch een zeker ethiek bestaan. Die dossiers kunnen toch niet zomaar in de prullenbak van een trein terecht komen. Als ik nu bij mezelf naga: al gaat het maar om examenresultaten, dan zorg ik er al voor dat nie mand anders ze onder ogen komt". "Wat typisch" is het eerste dat provincie-voorlichter Jaap Luikenaar laat horen. Zoiets mag natuurlijk niet gebeuren, daar is hij zelf ook van over tuigd. Maar hoe het heeft kun nen gebeuren, hij weet het niet. "Ik denk dat één van de statenleden er verantwoorde lijk voor is. Dat zijn mensen die niet bij de provincie zelf werken. Ambtenaren van pro vincie hebben hun bureau hier. Die zullen die dossiers toch niet meenemen en dan in de trein laten slingeren, ver moed ik zo Hoe dan ook, de dader ligt op het kerkhof en zo gauw zal hij niet gevonden worden, beseft Lui kenaar. "Maar wc zullen in elk geval een belletje rond laten gaan dat de mensen voorzich tig moeten zijn met dit soort papieren. En ik zal natuurlijk ook even contact opnemen met die meneer Van den Bos. Vragen of hij de dossiers wil te rugsturen". Dat wil hij natuurlijk best, maar inmiddels heeft Van den Bos ook al contact gehad met juris ten die bij twee van de gevon den dossiers zijn opgetreden. "Ze waren zeer gebelgd", weet Van den Bos te melden en dat kunnen we ons heel goed voor stellen. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een grote lading kerst bomen en vrachtautobanden op gespoord die vermoedelijk be stemd waren voor verbranding op oudejaarsavond. De éénendertig kerstbomen en tien vrachtautobanden werden aangetroffen in de schuur van een pand aan de Tomatenstraat. Het vermoeden bestaat dat de kerstbomen zijn gestolen. Bo men en banden zijn door de poli tie overgebracht naar de vuilver branding waar ze verbrand zul len worden. LEIDEN - Een 14-jarig Leids meis je is vanmorgen een randje van haar oor afgescheurd toen zij met haar fiets op de Kanaalweg in botsing kwam met een tegemoet komende bromfietser. Het meisje moest worden overge bracht naar het Diaconessenhuis waar het oorrandje weer gehecht kon worden en waar ook nog een lichte hersenschudding werd ge constateerd. De bromfietser bleef ongedeerd. LEIDEN - Drie vrouwen zijn gis termiddag weer het slachtoffer geworden van tasjesrovers. Op merkelijk is dat één van de tasjes later op de dag werd teruggevon den in een vuilnisbak in Zaan stad. Een 50-jarige Leidse vrouw werd omstreeks twee uur gistermid dag van haar handtas beroofd in de omgeving van de Haarlem merstraat. De vrouw raakte een geldbedrag van ruim tweehon derd gulden kwijt. In de omgeving van de Hoge Rijn- dijk/Hogewoerd werd een 49-ja- rige Zoeterwoudse van haar fietstas beroofd met daarin een geldbedrag van ongeveer vijfen zeventig gulden. In de omgeving van de Hoogstraat werd de handtas van een 55-jari- ge Leidse vrouw ontvreemd. In de tas zaten enkele waardepapie ren en een bedrag van ongeveer honderd gulden. Deze tas werd later op de dag, zonder het geld bedrag, teruggevonden in een vuilnisbak in Zaanstad. Het ver moeden bestaat dat de tasjes rovers uit die plaats afkomstig zijn. LEIDEN - De radiopiraat 'Enter tainer', die vorige week door de radiocontroledienst in samen werking met de politie uit de lucht werd gehaald, heeft aange kondigd aanstaande vrijdag weer te zullen gaan uitzenden. De piraat werd vorige week be trapt in een woning aan de Storm Buysinghstraat

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3