KITS 'Klieken' maken de dienst uit in Japan De Myoos stroomt door Neth-urlunz Landelijke actie voor veilige weg Hilversum 3 minder leuk? Leidingen en schakelaars Kweek uw eigen Kaaps viooltje Fietser van zijkant beter zichtbaar In het Duitse weekblad Bunte van 15 december 1983 zat als geschenk voor de lezers een klein formaat „boekje" geniet met „de elf mooiste kerstliederen". Omdat Duitsland mij de bakermat van het kerstlied leek, laat ik hier die Top Elf via hun eerste regels volgen: A. Kling, Glockchen, klingelinge- ling. B. O Tannenbaum. C. Stille Nacht, heilige Nacht. D. Es ist ein' Ros' entsprungen. 5. Alle Jahre wieder. 6. Kommet, ihr Hirten. 7. Am Weihnachtsbaum. 8. Lasst uns froh und munter sein. 9. O du frohliche. 10. Leise rieselt der Schnee. 11. Morgen, Kinder, wird's was ge- ben. Tekst èn muziek. Ik ben zoniet a- muzikaal dan toch o- of u-muzi- kaal en heb deze elf kerstliedjes daarom laten voorspelen door een regionale pianiste, waarbij bleek dat mijn o-muzikale en a-christelij- ke oren vier liedjes wèl herkenden (A,B,C enD) en zeven (5 tot en met 11) niet. Uit de hoogst summiere ge gevens die er bij stonden kwam ik te weten dat de meeste uit de vorige eeuw stammen: respectievelijk 'rond 1850', '1823', '24 december 1818', '1599', 'begin 19e eeuw', '1860','1819', '1890' fin '180%. Die 19e eeuw moet wel een rijke kerstliedereneeuw zijn geweest, stelde ik verbaasd vast, en ik vroeg mij af of er eigenlijk literatuur be staat over de ontstaansgeschiede nis van onze beroemdste kerstliede ren. Van een is die geschiedenis van haver tot gort bekend: Stille Nacht, heilige Nacht werd op 24 de cember 1818 geschreven door kape laan Josef Mohr en gecomponeerd door diens vriend, de organist Franx Xavier Gruber voor zang stem met gitaarbegeleiding omdat ze, bij de voorbereiding van de kerstviering in de parochiekerk van Oberndorf, ontdekten dat het orgel stuk was. Hier moest even geïmproviseerd worden, en zij schreven in een vloek en een zucht het bekendste kerstlied, dat door sommigen als te sentimenteel of tri viaal wordt afgewezen (en dat dan ook geen plaatsje onder de zon kreeg in „The Oxford Book of Ca rols" dat 197 kerstliederen van al- lerhand nationaliteit bevat), maar waarvan de beroemde theoloog Hans Kung toch eens gezegd heeft dat hij het „ohne grossere Hem- mungen", dus zonder al te veel scrupules kon zingen... Ik citeer dit uit de pocket „Vijftig Kerstliederen van vroeger en nu" van de Belgische musicoloog Igna- ce de Sutter, uitgegeven door Lan- noo, Tielt en Bussum. Daar leer ik ook uit „dat er in gans onze zingen de westerse wereld allicht geen taalgebied te vinden is, dat zoveel oude, meestal middeleeuwse Kerst liederen bewaard heeft, als dat der brede Nederlanden, waarbij ons kleine Vlaanderen een opvallende plaats inneemt". Maar de tekst en melodie van „De herdertjes lagen bij na-a-achte, zij lagen bij nacht in het veld" stammen dan toch maar uit Utrecht, begin 18e eeuw. En wat wellicht als het oudste kerstlied uit het Nederlandse taal gebied moet worden beschouwd, „Nu zijt wellekome Jesu leven Heer", stamt uit het Limburg van de 14e eeuw. In The Oxford Book of Carols is ook een aantal Nederlandse en Vlaam se kerstliederen waardig bevonden te worden opgenomen: „Een kint gheboren in Betlehem", waarvan de tekst als latijns kerklied via een Duitse vertaling die in 1609 weer in het Nederlands werd vertaald in het Engels terecht kwam... Verder „Er is een kindeken geboren op aard" („A little child on the earth has been born"), dat uit de 18e of 19e eeuw stamt, „De drie Konin gen" (Vlaams kerstlied), „Waer is die dochter van Syoen", uit de 19e eeuw, „De boodschap van Maria", „Jesus in den stal(Vlaams), en „Jesus" Bloemhof met de beginre gel „Heer Jesus heeft een hofken waart vol bloemen staat". Een interessante maar ook nogal eigenwijze keuze, als ik die verge lijk met De Sutters „Vijftig Kerst liederen van vroeger en nu", en met de grammofoonplaten waarop de meest gezongen, meest geliefde kerstliederen staan. Maar ja, als zelfs „Stille Nacht, heilige Nacht", waarvan de tekst en de muziekno ten op de cover van Bunte staan af gedrukt, niet goed genoeg is om in The Oxford Book of Carols te wor den opgenomen, mogen we natuur lijk ook geen eisen stellen ten aan zien van „Nu zijt wellekome" of „De herdertjes lagen bij nachte". En zijn er dan na de vorige eeuw (die nu ook alweer zo'n jaar of 83 geleden is) geen mooie, deugdelijke kerstliedjes meer geschreven, zult u zich iafvragenDie vraag heb ik mijzelf ook gesteld. Morgen krijgt u het of èen) antwoord. Varia Het was een raar gezicht, afgelo pen maandag in het televisie journaal. De kranten staan al tijd bol van de verhalen over Japan omdat het de Europese fabrieken met zijn enorme elektronische industrie zo moeilijk maakt. En wat bleek? De stembriefjes van de verkie zingen van afgelopen zondag werden niet in een grote com puter gestopt, maar ouderwets met de hand geteld. nieuws De uitslagen zijn nu bekend en kwamen voor iedereen als een verrassing. Al dertig jaar is de LDP, de liberaal-democrati sche partij de grootste van Ja pan en niemand twijfelde er aan dat dat zo zou blijven. Wel iswaar was ex-premier Tanaka, een van de vooraanstaande po litici van de LDP, in opspraak gekomen omdat hij miljoenen aan steekpenningen zou heb ben gekregen van een vlieg tuigfabriek, maar niemand ver wachtte dat de partij daardoor echt in grote problemen zou komen. Toch is dat gebeurd, want de LDP verloor haar meederheid en dat is een grote klap voor de premier Nakaso- Die is nog niet zolang aan de re gering en had grote plannen om zijn land een meer "wes ters" gezicht te geven. Hij wil de een sterk eigen leger opbou wen en ook wat doen aan alle klachten van Europa en Ame rika over de moordende con currentie van de de Japanse in dustrie. De vraag is nu of hij wel kan blij- Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Jongeren luisteren minder naar Hilversum 3. Sinds 1980 is de popzender kennelijk niet meer zo populair. Drie jaar geleden had Hilversum 3 nog ongeveer 160.000 vaste luiste raars van 3 tot 12 jaar. Men sen van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS kwamen tot de ontdekking, dat er nu nog geen 100.000 vaste -jonge- luisteraars zijn. Ook de gemiddelde tijd dat jon geren naar de radio luisteren is gedaald van 85 minuten per dag in 1980 tot 68 minu ten per dag dit jaar. Waarom jongeren minder naar de popzender luisteren is niet uit het onderzoek naar voren gekomen. Een van de mede werkers van de NOS zegt: "Ik denk zelf, dat Veronica op Hilversum 1 de grote concur rent is. Deze omroep brengt hele aantrekkelijke program ma's voor jongeren. Verder wordt er ook meer naar de te levisie gekeken nu je via de kabel ook buitelandse zen ders kunt onvangen die 's middags uitzenden. Boven dien zijn er veel jongeren die naar muziek luisteren die zij zelf op bandjes hebben opge nomen. Een tenslotte hebben steeds meer mensen een vi deo-recorder thuis, waar spelletjes op worden ge speeld of films worden ge draaid". Het ziet er naar uit, dat Hilver sum 1 deze luisteraars inder daad heeft 'ingepikt'. Deze zender had drie jaar geleden slechts 24.000 jonge luiste raars. Dit jaar luisterden er 40.000 jongeren in de leeftijd van 3 tot 12 jaar naar deze zender. 15 miljoen kinderen sterven van de honger Tien jaar geleden besloot de We- reldvoedelconferentie er voor te zorgen, dat er in 1984 "geen kind meer hongerig naar bed hoeft te gaan, geen gezin zich meerzorgen hoeft te maken over het brood van morgen en mensen geen ondervoeding meer hoeven te vrezen". Nu 1984 bijna een feit is, heeft Uni cef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, uitgerekend dat in het afgelopen jaar 15 mil joen kinderen onder de vijf jaar zijn gestorven omdat zij niet te te eten hadden. Vijftien miljoen kinderen. Dat is te vergelijken met de hele jeugd van die leeftijd uit Enge land, Frankrijk, Italië, Spanje en West-Duitsland bij elkaar. De meeste kinderen sterven aan dairree. Tot voor kort konden de artsen in de ontwikkeling landen deze ziekte nauwelijks genezen. De kinderen moetsen namelijk kunstmatig worden gevoed (via een infuus). Dat was bijna onmogelijk, omdat de artsen niet alle kinderen naar het ziekenhuis konden krijgen. Nu is er een veel eenvoudiger manier uitgevonden om diar ree te bestrijden. De ouders kunnen de kinderen een lepel tje water met zout en suiker ge ven. Als alle ouders dat weten zullen er veel minder kinderen sterven. Unicef denkt dat met deze en an dere eenvoudige manieren om zieke kinderen beter te maken de 'revolutie voor kinderen' is aangebroken. Zij vragen daarom de regeringen van alle (rijke) landen om niet te gaan bezuinigen op de ont wikkelingshulp. "Als wij op deze manier kunnen doorgaan, worden er per dag 20.000 kin derlevens gered", zegt Unicef. Wel eens gehoord van 'Neth-ur lunz'? De Myoos of de Skelt dan. Nee? schande! Deze drie bijna niet uit te spreken woor den staan namelijk voor Ne derland, de Maas en de Schel de. Dat wil zeggen, zo staan ze in Amerikaanse aardrijkskun deboeken. We zullen wel tot het einde der tijden worden achtervolgd door molens en tulpen, want dit is ook weer volgens de schoolboeken in Amerika het belangrijkste kenmerk van de samenleving in Nederland. Als wij deze boeken moeten ge loven hebben wij eigenlijk geen flauw idee hoe ons land in elkaar zit. Want volgens de Amerikanen is de Nederlandse bodem één drassige toestand. Maar daaronder bevinden zich rotsen. Daar staan namelijk al die heipalen van ons op! Deze gekke misverstanden heeft het informatie- en documenta tiecentrum voor de geografie van Nederland (IDG) aange troffen in negen schoolboeken over aardrijkskunde die in de Verenigde Staten worden ge bruikt. Als zij al aandacht besteden aan Nederland (in het atlasgedeelte van de boeken beslaat ons land nauwelijks een vierkante cen timeter) is de informatie meestal fout of onvolledig. De foto's laten nog altijd de on vermijdelijke - klompen en bollenvelden zien. De Amerikanen op hun beurt doen ook onderzoek naar de informatie over hun land in on ze schoolboeken. Helaas blijkt dat wij eindelijk geen haar be ter zijn. De onderzoekers van de Universiteit van Indiana vinden dat er in onze boeken een vertekend beeld van hun land wordt gegeven. Bovendien vinden zij dat er in de meeste boeken nogal negatief over Amerika wordt geschre ven. In het rapport zegt het Amerikaanse onderzoekscen trum zelfs dat in sommige schoolboeken anti-Amerika nisme wordt bedreven. Als voorbeeld geven zij, dat wan neer het rassenprobleem in de i Verenigde Staten wordt aange haald, de boeken gebruik ma ken van sterk verouderd mate riaal. De meeste boeken be schrijven de situatie uit de ja ren 50 en 60. Bovendien is het leven in Amerika niet zo ver schrikkelijk als in sommige schoolboeken wordt afgeschil derd, vinden zij. Nog kwalijker vindt het onder zoekscentrum de beschrijving van de aard van de dorsnee Amerikaan. "Het afschilderen van de gemiddelde Amerikaan als iemand die zeer zelfverze kerd is toont aan, dat de schrij ver de Amerikanen niet be grijpt", zegt het rapport. Bovendien blijkt het Empire Sta te Building allang niet meer het hoogste gebouw, Kennedy Airport niet de drukste lucht haven en is de Hooverdam niet de grootste stuwdam. Zowel Nederlandse als Amerikaanse schoolboekenschrijvers moe ten zich kennelijk eens wat be ter laten informeren. gebeuren als z gaan is gevaarlijk. ven. In de LDP wordt de dienst uitgemaakt door een aantal machtige families. In Ja pan noemen ze dat "klieken". De machtigste "kliek" bepaalt wie de minister-president wordt. En wat is het nu het ra re? Die Tanaka is ondanks de rel over het smeergeld toch weer in het parlement geko zen. Zijn "kliek" heeft de meeste invloed en hij kan dus min of meer bepalen of Naka- sone mag blijven. Zeker is dat Nakasone wel veel meer dan in het verleden moet doen wat Tanaka zegt. Komt Nakasone terug als premier, dan blijft Ta naka achter de schermen toch de sterke man in Tokio. Premier Nakasone: beter luisteren naar de machtige Tanaka. (Foto AP) Je maakt het voor kinderen, vol gens de actiegroep, op straat niet veiliger door ze elke dag naar school te brengen, ze ver keerborden uit het hoofd te la ten leren, of ze felgekleurde jasjes aan te trekken. Auto's blijven toch hard rijden, ge vaarlijke kruispunten blijven bestaan en kinderen blijven kinderen. Er is één manier om te zorgen dat je niet meer bang hoeft te zijn, zegt de actiegroep: auto's moe ten langzaam rijden op plaat sen waar ook voetgangers en fietsers zijn. Dat kan alleen als je de weg zó inricht, dat auto's niet overal hard kunnen rijden. De Kinderstraatactie wordt ge houden in het vooijaar van 1984. Die gaat zo: Stop de Kindermoord op de bres voor een veilige straat. (FotoGPD) In maart/april zoeken de scholen (ouders, leerkrachten, kinde ren) de gevaarlijke punten op. In diezelfde periode kunnen ze nog op allerlei manieren bezig zijn met het verkeer. Stop de Kindermoord heeft daarvoor een Kinderstraatmap gemaakt. Een alternatieve verkeersles met leer-, speel- en actiemate riaal. Op 16 mei wordt dan de Dag van de Kinderstraat gehouden. Het wordt een landelijke actiedag, waarop alle scholen die mee doen met de Kinderstraatactie naar hun gemeentebestuur gaan om te vragen om maatre gelen, die de weg naar hun school veiliger moeten maken. De Pressiegroep Stop de Kinder moord vraagt iedereen om mee te doen. De straat veranderen, daar gaat het om. Bel of schrijf voor meer informatie: Stop de Kindermoord, Keizersgracht 116 in Amsterdam, tel: 020- 259251. Een nieuw leidinggedeelte aan brengen kan tot ontsiering van een wand leiden. De lei ding onzichtbaar in de wand monteren lijkt een moeizaam karwei: een sleuf hakken met hamer en koudbeitel. Het kan ook machinaal. Wie een boormachine heeft, kan daar een muurbeitel op aanslui ten, een handig, op vier wiel tjes over de wand rollend ac cessoire met een speciale frees die moeiteloos een sleufje maakt. In een beton nen wand is dit uiteraard niet mogelijk, maar zachtere ma terialen laten zich met zulk gereedschap goed bewerken. De gefreesde sleuf is 12 mm breed; voor het 'inwerken' van installatiebuis kunnen twee sleuven vlak naast el kaar worden gemaakt. Een ander probleem bij het instal leren van nieuwe leidingen is het aanbrengen van schakel- materiaal of stopcontacten op een betegelde wand. Uithakken van een gat in kera mische tegels leidt onvermij delijk tot beschadiging. Maar dit kan op een professionele manier, met een bij veel doe- het-zelvers nog onbekend ac cessoire: de tegelgatensnij- der. Het is een soort 'passer', met een scherpe centreer- punt en een hardmetalen snijder die op de gewenste cirkelstraal kan worden afge steld, tussen 30 en 96 mm. Dit gereedschap kan alleen ge bruikt worden op boormachi nes die op laag toerental kun nen werken. De traploos re gelbare boormachines zijn dus de ideale krachtbron voor dit gereedschap. Waar mee trouwens ook heel goed in hardplastic, perspex e.d. gave gaten gemaakt kunnen worden. Wit» 7Ün v:14- Wie zijn eigen Kaaps Viooltje wil kweken heeft daar maar heel weinig voor nodig. Je stopt gewoon een blad van zo'n viooltje in de grond. Na een paar weken (wel vochtig houden) hebben zich wortels gevormd en zijn er nieuwe blaadjes zichtbaar. Met regel matig toedienen van kunst mest kan men na verloop van tijd de eigen gekweekte plant in bloei zien schieten. Een simpeler methode is de moederplant te „scheuren". Overigens behoeft men het Kaaps Viooltje na de bloei niet weg te gooien. Zet het gewoon een paar weken er gens achteraf in de keuken en het begint weer vrolijk te bloeien. Dit kan zo wel twee jaar doorgaan. Reflecterende materialen ma ken de fietser in het donker beter zichtbaar. Tot nu toe waren er alleen lichtreflecte- rende banden en plaatjes, die in het fietswiel werden ge monteerd. Batavus brengt nu onder de naam o-o-safe een ronde strip met staaldraad er in op de markt, die van reflec terend materiaal is voorzien. De strip kan op een eenvou dige manier door de spaken worden gevlochten. Dp wiel- strip kost per set (van twee) 16,50 en is verkrijgbaar in de rijwielhandel. Het voor deel van de strip is dat deze praktisch niet slijt en daar door goedkoper is dan reflec terende banden. <pr foto)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17