Britten vrezen meer aanslagen c Discotheek in Madrid onvoldoende beveiligd IRA-leiding gaf geen toestemming Politici: 'Sinn Fein verbieden' Beroering in Brazilië door moord op diefj< Arrestaties na aaislagen in Koeweit Ongeluk loopt goed af Italiaanse ontvoerders sturen oor Busramp bij Genua: 39 doden Doden door geweld in Senegal Autofabriek van Talbot gaat dicht Secretaris-generaal Spaanse CP herkozen MAANDAG 19 DECEMBER 1983 Buitenland LONDEN - De Britse minister Brittan (binnenlandse zaken) heeft ervoor gewaarschuwd dat er meer aanslagen kunnen volgen na de bomaanslag van zaterdagmiddag bij het vermaalde warenhuis Harrods in Londen, waarbij vyf doden en 77 gewonden vielen. LONDEN (GPD) - Vooraanstaande politici uit zowel Engeland als de Ierse Republiek willen, na de bomaanslag bij het Londense warenhuis Harrods, een eind ma ken aan de activiteiten van Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). In Ierland, waar Sinn Fein als poli tieke partij onlangs aan regionale verkiezingen heeft meegedaan, heeft premier Garret FitzGerald gezegd dat moet worden nage dacht over een verbod van de partij. Hij wordt daarin gesteund door het overgrote deel van zijn kabinet en door oppositieleider Charles Haughey. En de Britse minister Jim Prior (Noord-Ierland) liet gisteren we ten eveneens te denken aan een verbod van Sinn Fein, dat onder leiding van Lagerhuislid Gerry Adams in Noord-Ierland een po litieke factor van belang is ge worden, en dat het tijdens de laatste verkiezingen bijzonder goed heeft gedaan. De Britse premier mevrouw That cher heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de' Londense zie kenhuizen waarin zich de ge wonden bevinden die bij de aan slag te betreuren waren. Zij ver oordeelde de aanslag als „een misdaad tegen de menselijkheid en tegen het kerstfeest". Hij heeft gsteren langdurig ge sproken met de Londense hoofd commissaris Sir Kenneth New man over opvoering van de vei ligheidsmaatregelen in de bin nenstad van Londen, en zal hier over een rerklaring afleggen in het Lageriuis. De aanslag van zaterdag was het werk van let verboden Ierse Re publikeins Leger (IRA). Het was de eerste keer dat deze terro- door Henk Dam ristische organisatie een bom buiten Naord-Ierland tot ont ploffing kacht, die uitsluitend gericht vas tegen onschuldige burgers. Tot dusver werden steeds miitaire of politionele doelen gelezen. Een woordvaerder van de IRA ver klaarde giiteren, dat leden van de organisstie inderdaad de bom hadden geplaatst, maar zonder daartoe toastemming te hebben van de lading van de IRA. „Maatregebn zijn genomen om te voorkonen dat een dergelijke aanslag wer plaatsvindt", aldus deze woordvoerder. De bom, eenauto met daarin naar schatting 1! kilo aan explosieven en een tijdnechanisme, moet za terdag ront het middaguur zijn geplaatst ii Hans Crescent, een straatje dallangs Harrods loopt. In en rond dit fameuze waren huis was het op dat moment vol met mensen die hun kerstinko pen aan het doen waren. Om tien over half twee ging de bom met een verschrikkelijke klap af. De explosie was zo groot dat gedeelten van de auto op een zes verdiepingen hoog balkon te rechtkwamen. Terwijl de rook wolken optrokken, werd de cha os steeds gruwelijker zichtbaar: de straat lag vol glas, links en rechts lagen de kermende ge wonden. En n vijf doden, twee van hen politiemensen die op onder zoek waren uitgegaan nadat die middag om kwart voor één een telefoontje was binnengekomen bij de Samaritans, een liefdadige organisatie die mensen begeleidt die met zelfmoordplannen rond lopen. Dat telefoontje luidde: „Dit is de IRA. Bom in auto buiten Har rods, en nog twee bommen in het gebouw van Harrods. Een in Ox ford Street, een in Littlewoods (een warenhuis), in Oxford Street". Alleen het eerste deel van de waarschuwing klopte; de rest van de bommelding was, al dus de politie later, bedoeld om de chaos te vergroten. De twee politiemensen stonden net op het punt de auto waarin zich de explosieven bevond, te onderzoeken, toen deze in de lucht vloog. Alleen al in het ge- SAO PAUL) (DPA) - In Brazilië is grote broering ontstaan door de geweldadige dood van een jongen o straat. De moord werpt eenlicht op de armoede, de ellendien het geweld in het grootste lnd in Latijns-Ameri- ka. Het gebeure op een middag in de cember ij het centrum van de müjoener.tad Sao Paulo. Een kreet klint in de drukke Sena tor PauloEgidio-straat. "Houdt de dief'. £n tengere jongen pro beert te otkomen met een gou den kettig die hij van de hals van een vouw heeft gerukt. Hij komt ecter niet ver. Een voorbijanger van middelbare leeftijd gjpt de jongen, ontfut selt hem c ketting en drukt deze in de hari van een man naast hem. Twe vrouwen vertellen wat er ton gebeurde: de man slaat de jngen neer, trapt hem onophouelijk totdat hij dood op straat blij. liggen. Enkele voor bijgangers klappen goedkeu rend. De ader roept de vrouwen toe "Ik bo een belangrijk man, ik ben va de staat. Bemoeit u zich niet net mij want anders kan het oaangenaam worden". Aan een olitiepatrouille die na derbij koit toont hij in alle rust een personsbewijs en de agen ten latemem gaan. De opwinchg in de stad is enorm. Wie is ddader en waarom heeft de polife hem niet opgepakt? Over heslachtoffer heerst geen onzekerëid, het is de 15-jarige Joilsonie Jesus uit de krotten wijk Msconi. Dagenlan wordt naar de dader ge zocht. Ln blijkt het de 54-jarige KOEWEIT (FI) - De Koeweitse minister va staat, belast met ka- binetszake, Abdoel Aziz Hoes sein, heef) gisteren bekendge maakt dat even Iraakse en drie Libanese urgers zijn gearres teerd in vrband met de reeks explosies an 12 december op voornamelk Amerikaanse en Franse doien in de hoofdstad. Bij die aanlagen vielen zes do den en ee zeventigtal gewon den. "Allen hebba bekend betrokken te zijn gevest bij de incidenten en bij het eramen van de plan nen daarvor". Allen behoren tot de Al Dav-partij, een radicale pro-Iraans sji'itische organisa tie. In de hizen van de verdach ten in de burt van de hoofdstad zijn wapei en explosieven ge vonden. Er werden aislagen gepleegd op de Ameriaanse en de Franse ambassadi het interationale vliegveld, een petrochemische installatiepen Amerikaanse za- kencomplc en een Amerikaans woonblok Jefferson Pires de Azevedo Fi- gueira te zijn, officier van justitie in Sao Paulo. Zijn advocaat stelt het gebeurde voor als een onge luk, de jongen zou zijn gevallen. Maar de politie dient een aan klacht wegens moord in. De tragedie herinnert eraan dat in Brazilië naar schatting 20 mil joen kinderen leven die niet vol doende door hun ouders kunnen worden verzorgd of zijn versto ten. De meesten moeten hard werken om in leven te kunnen blijven. Velen van hen stelen en roven. De gouden ketting die Joilson de Jesus van de hals van een vrouw rukte, is verdwenen. De man die het sieraad in de hand gedrukt kreeg, maakte van de gelegen heid gebruik en nam de benen. bouw van Harrods, dat aanzien lijke schade opliep, deden op dat moment 20.000 mensen hun boodschappen. Die waren bin nen vijf minuten geëvacueerd. Behalve angst en verslagenheid heerste onder het winkelende publiek vooral woede over de aanslag. Terwijl ambulances en legervoertuigen met gillende si renes op de plaats van de aanslag aankwamen, en de vele mensen die door rondvliegend glas wa ren geraakt, door omstanders provisorisch werden geholpen, werd de IRA door menigeen luidkeels vervloekt. De Londense politie meldde gister avond goede vorderingen te heb ben gemaakt met haar onder zoek en een aantal „veelbeloven de aanwijzingen" te hebben. Een van die aanwijzingen is zonder twijfel de auto waarin de explo sieven zaten: gebleken is, dat de ze niet gestolen is, en voorzien was van de eigen nummerplaten. De bomaanslag is voor de Britten vooral ook een psychologische klap: na jaarlijks steeds weer waarschuwingen van de politie te hebben aangehoord dat de Noordierse terroristen wel eens tijdens de kerstdrukte zouden kunnen toeslaan - nog vorig week werd die waarschuwing weer gegeven - was het nu echt raak. Niemand zal de komende dagen in Londen's befaamde winkelstra ten zoals Oxford Street, Regent Street en Kensington High Street helemaal gerust zijn kerst inkopen kunnen doen. Zaterdag werden grote delen van de eivol le Oxford Street ontruimd nadat een (valse) melding was binnen gekomen dat zich een bom zou bevinden bij een winkel van C en Arrestaties na fatale brand MADRID - De brand in de Madri- leense discotheek Alcala 20, waarbij zaterdagochtend in alle door Gerrit-Jan Hoek vroegte 78 mensen omkwamen en 21 gewond raakten, had vol gens de eerste analyses geen KUALA LUMPUR (Rtr/UPI) Bij een ongeluk met een volle Maleisische Airbus zijn gisteren op miraculeuze wijze slechts 27 mensen lichtgewond geraakt, van wie twee voor behandeling naar het ziekenhuis moesten. Het vliegtuig van Malaysian Airlines met in totaal 247 mensen aan boord verongelukte bij de landing op de internationale luchtha ven Subang bijna 25 kilometer van de hoofdstad Kuala Lumpur. Het kwam in zware moessonregen twee kilometer van de baan neer in moerasgebied. Volgens een passagier schoot het door over de baan. Het staartstuk vloog in brand en er deed zich een krachtige explosie voor. De meeste slachtoffers vielen door het gedrang om naar buiten te komen. Er ging maar één nooduitgang open, zo zei een Maleisi sche passagier. ROME (Reuter/AFP/UPI/DPA) - In een envelop die na een anonie me oproep gisteren in een pa piermand in het centrum in Ro me is gevonden, is een oor aange troffen dat vermoedelijk afkom stig is van de 16-jarige Georgio Bulgari-Calissoni die op 10 no vember ontvoerd werd met zijn moeder, mede-eigenares van Ita- lië's beroemdste juweliersonder neming. Er is een losgeld geëist. Als geen losgeld betaald wordt zullen beiden gedood worden, zo werd meegedeeld. n een telefoongesprek met een Romeins dagblad werden in structies gegeven om een foto en twee brieven uit een andere af valbak te halen. De foto toonde beide gevangenen aan elkaar ge ketend met de loop van een pi stool gedrukt aan de linkerslaap van de moeder. Zij droeg een doek over beide oren. Haar zoon had een duidelijk zichtbare wond aan de rechterkant van zijn hoofd. De ontvoerders zeiden dat dit hun antwoord was op een opdracht van de rechterlijke macht in Ro me twee dagen geleden tot het bevriezen van het familiekapi taal teneinde de betaling van een losgeld te voorkomen. rampzalige gevolgen hoeven te hebben als de discotheek over betere veiligheidsvoorzieningen had beschikt. De meeste van de vijf nooduitgan gen bleken op ontoegankelijke en moeilijk bereikbare plaatsen in het vier verdiepingen hoge pand te liggen, onvindbaar voor de meeste van de in paniek vluchtende jongeren. Bovendien bleken twee van de vijf nooduit gangen voorzien te zijn van een ijzeren hek, dat met een slot her metisch was afgesloten. De jeug dige discotheekbezoekers die langs deze weg aan de vlammen en de intense rookontwikkeling probeerden te ontsnappen, kwa men daardoor als ratten in de val te zitten. Een van de slachtoffers werd door de in paniek vluchten de mensen aan een van de hek ken genageld. Tot overmaat van ramp bleken ook sommige van de brandblussers niet of slecht te functioneren. Gezien deze tekortkomingen van de discotheek gelaste de rechter van onderzoek de arrestatie van de gerant van de discotheek en drie mede-eigenaren. Volgens ooggetuigen bevonden zich rond vier uur aanzienlijk meer dan 1000 bezoekers in de discotheek, die volgens de voor schriften niet meer dan 900 be zoekers tegelijk mocht toelaten. Op het moment dat de brand uit brak, om kwart voor vijf in de morgen vlak voor sluitingstijd, bevonden zich naar schatting 600 mensen in de discotheek. De meest waarschijnlijke oorzaak van de brand is kortsluiting in de lichtinstallatie, waardoor de gor dijnen en ander brandbaar mate riaal snel vlam vatten. De meeste van de 78 slachtoffers kwamen echter door verstikking om het leven vanwege de hevige rook ontwikkeling of doordat ze on der de voet werden gelopen door vluchtende bezoekers. In diverse Spaanse media is de vraag geopperd, hoe het moge lijk kon zijn, dat de discotheek een officiële vergunning kon krijgen, terwijl achteraf is geble ken dat de gebruikte materialen en veiligheidsvoorschriften ver re van adequaat waren. GENUA (AFP/UPI/DPA) - Red dingsploegen doorzoeken de wrakstukken van een bus die gisteren bij de Italiaanse haven stad Genua van een viaduct van zeventig meter omlaagstortte. Van de 42 militairen die in de bus zaten, hebben slechts drie de ramp overleefd. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk te wijten aan gladde banden, hoge snelheid en zware regen en wind. De bus die over de middenstrook op de andere baan terecht kwam. vernielde de buitenrail en stortte omlaag. De militairen kwamen van de ma rinebasis in La Spezia en zouden een voetbalwedstrijd bijwonen. (Foto AP) Kerk Chili wil folteraars in de ban stoppen SANTIAGO (CIC) - De rooms- katholieke kerk van Chili wil degenen die folteren, in de ban doen. Verder dringen de bisschoppen aan op hervor ming van de geheime politie in Chili. Dit blijkt uit een ver klaring, die na afloop van de bisschoppenvergadering te Santiago is uitgegeven. De bisschappen noemen folte ring een ernstig vergrijp te genover God en de menselij ke waardigheid. "De heilige communie mag niet ontvan gen worden door degenen die folteren, hun handlangers alsmede degenen die het niet hebben verhinderd hoewel ze dat konden", aldus een ver klaring. Om de morele en sociale crisis in het land op te kunnen hef fen is het volgens de bis schoppen nodig dat de men selijke vaardigheid wordt ge respecteerd, de waarde van de arbeid wordt erkend en de democratie volledig wordt hersteld. De bisschoppen ei sen verder de terugkeer van alle Chilenen die in balling schap leven, persvrijheid, meer rechten voor de aller armsten en meer arbeids plaatsen. DAKAR (Rtr) Bij hevige botsin gen tussen Senegalese veilig heidstroepen en zuidelijke sepa ratisten zijn gisteren negentien personen gedood en tachtig ge wond, zo hebben regeringsfunc tionarissen meegedeeld. Vijftien militanten van de Casa- mance Democratische Krachten (MDFC) werden gedood, zestig gewond en honderd gearresteerd bij de botsingen. Aan de kant van de paramilitaire politie wer den vier mensen gedood en twin tig gewond. Het bloedbad volgt na weken van spanning in het geïsoleerde gebied Casamance en na de veroordeling van 32 aan hangers van een onafhankelijk heidsbeweging tot straffen van twee tot vijf jaar door een specia le rechtbank in Dakar. Casamance dat van de rest van Se- nagal wordt gescheiden door Gambia, heeft zich lange tijd ver waarloosd gevoeld door de cen trale regering. Ondanks het feit dat het vruchtbare gebied wordt gezien als de voedselleverancier voor de rest van het grotendeels droge land. De gewelddadige campagne van de MDFC voor af scheiding wordt geleid door een roomskatholieke priester, Dia- macoune Senghor. Hij is één van de 32 veroordeelde activisten. PARIJS - De Franse regering heeft toestemming gegeven tot het ontslag van 1905 man personeel bij de automobielfabriek van Talbot in Poissy. De directie had gevraagd 2905 man te mogen ontslaan. Nadat elke beslissing van de kant van de regering aan vankelijk uitbleef, had de Talbot- directie ermee gedreigd vanaf vandaag, geen lonen meer te zul len uitkeren. Als gevolg van het weliswaar vertraagde initiatief van de regering gaat dit dreige ment nu niet door. Wat niet wil zeggen dat de fabriek niet toch dicht gaat: het personeel wordt met doorbetaling tot begin ja nuari naar huis gestuurd, bij ge brek aan werk. Premier Mauroy verklaarde met zoveel woorden, dat „de regering door Rudolph Bakker niet van plan is zich tegen de noodzakelijke veranderingen binnen de industrie te verzetten, wanneer deze zich voltrekken door middel van onderhandelin gen en met eerbiediging van de rechten van de werkers". De regering heeft ten slotte beslo ten de realiteit onder ogen te zien mede onder invloed van een op zienbarend tv-interview, dat de leider van de socialistische vak bond CFDT, Edmond Maire, af gelopen week gegeven had. In dit interview verklaarde Maire de industriële politiek van de re gering „gebrekkig" te achten. „Ik zou zelfs willen zeggen", al dus ging Maire voort, „dat ze ge baseerd is op geheimzinnigheid, onbeweeglijkheid en onsamen hangendheid". Met deze verklaringen had de so cialistische vakbondsleider zich nog nooit eerder zo ver van het eigen regeringskamp verwij derd. Ook de communistische vakbond CGT had enige weken geleden al duidelijk gemaakt dat het de regeringspolitiek op het gebied van de industrie niet meer wenste te volgen. Daar ver zet men zich echter vierkant te gen ontslagen. De nogal eens on afhankelijk opererende minister voor economische zaken Delors verklaarde afgelopen week in een tv-interview dat, als er niet snel het mes wordt gezet in het arbeidsbestand, dat over een paar jaar nog veel duurder uit komt en het dan wellicht zelfs onmogelijk zal zijn. „Nu kunnen we de ontslagen werkers nog hel pen by een andere baan, als we lang wachten kan dat ook niet meer", aldus Delors. De industriële politiek van de rege ring was een der laatste bastions, zoals men die indertijd in het verkiezingsprogam ontworpen had, die men nog niet had op geofferd aan de eisen van de har de werkelijkheid. Experts herin nerden er tot nog toe tevergeefs aan, dat machtige automobiel- concurrenten als Fiat en Chrys ler, die ook op de rand van de af grond stonden, nu weer welva rend zijn na het afstoten van res pectievelijk 38 en 45 procent van hun totale personeelsbestand. Op de Franse werven werken op het ogenblik 25.000 man perso neel, terwijl er voor het komend jaar nog niet een behoorlijke op dracht binnen is. In de mijnen moeten 6000 arbeidskrachten verdwijnen (de beslissing daar over is tot januari opgeschoven), bij de staalindustrie zijn 12.000 banen in gevaar. Ook bij de Re- naultfabrieken zou de directie zich graag van vier- tot zesdui zend arbeiders ontdoen. Deze ontwikkeling is voor premier Mauroy een van de zuurste appe len waar hij tot nu toe de tanden in heeft gezet. Hij had zich er al tijd sterk voor gemaakt dat het totale werkloosheidscijfer de twee miljoen niet mocht over schrijden en nu beloopt het al 2.223.000. Afgelopen maand al leen al steeg het met 68.000. Nu de sluizen opengezet zijn voor sa neringen in alle grote Franse in dustrieën zal dit totaalcijfer nog aanzienlijk toenemen. MADRID (GPD) - Gerardo Iglesias is gisteravond herkozen tot secretaris generaal van de Spaanse communistische partij. Iglesias kreeg het ver trouwen van een ruime meerderheid van het pas verkozen centrale comité: 69 stemmen voor, 31 tegen en 2 onthoudingen. De 88-jange Dolores Ibarruri, bijgenaamd La Pasionaria, werd met unanimiteit her kozen als voorzitter van de PCE. In zijn toespraak tot het elfde congres na zijn herverkiezing stelde Igle sias het als zijn eerste taak de vele duizenden militanten, om precies te zijn 120.000, die vanaf 1977 de PCE de rug hebben toegekeerd uit teleur stelling over de eindeloze twisten in de partijtop, weer binnen de partij terug te brengen. Zonder de identiteit van de marxistische partn aan te tasten pleitte Iglesias voor een definitieve integratie van de diverse stromingen binnen de partij. De grote verliezer op het congres was de voormalige secretaris-generaal, Santiago Carrillo. Carrillo had in de weken voorafgaand aan het elfde congres een felle campagne gevoerd tegen Iglesias en zijn aanhangers die hij steevast verketterde om hun „rechtse" beleid. De kruistocht van Carrillo had in de beginfase van het congres, dat woensdag begon slechts gedeeltelijk succes. Het rapport, waarin Iglesias verantwoor ding tegenover het congres aflegde voor zijn gevoerde beleid werd met minimale meerderheid van tien stemmen (op een totaal van 810 gedele geerden) goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7