'Je moet altijd denken: er kan heus wel eens iets gebeuren' L v 4.-s «wu'gPisBt Buurthuis in Stevenshof Voor sportieve, actieve mensen. W.B. de Heusex-colonne - commandant Rode Kruis: Kruis van verdienste Leiden LEIDEN - AI vaak is de ver gelijking gemaakt tussen Venetië en Hollandse ste den als Leiden en Amster dam. Geen wonder, want ook Leiden lijkt wel te be staan uit vele eilandjes, verbonden door een groot aantal bruggen. In vroeger eeuwen was dat nog veel sterker, want toen verbon den talloze bruggen de oe vers van tientallen grach ten. Veel van die grachten zijn inmiddels gedempt. Maar ook in de twintigste eeuw telt Leiden nog ruim tweehonderd bruggen die van grote betekenis zijn voor de stad. door Jan Rijsdam Vandaag werden in het Leidse stadsbouwhuis het bruggenre- gister en het Bruggenboek Lei den gepresenteerd. Het register is bedoeld voor ambtenaren, om er mee te werken. Het bruggen boek is daarentegen in een zeer beperkte oplage voor het publiek verkrijgbaar. Het geeft een histo risch overzicht van de bruggen bouw in Leiden van de dertiende tot deze eeuw en een overzicht van de thans bestaande en in aanbouw zijnde bruggen, tun nels en viaducten. Van iedere brug wordt naast een foto een korte historische geschiedenis en enige technische gegevens vermeld. Met de uitgave van het bruggen boek Leiden wordt herdacht dat vijfentwintig jaar geleden de or ganisatie van de Dienst Gemeen tewerken gewijzigd werd, waar door de hoofdafdeling Nieuw bouw Bruggen en Waterwerken ontstond. Ter gelegenheid daar van is ook een foto-expositie in gericht die in beeld brengt de ve le facetten van het werk van die hoofdafdeling en laat zien hoe een restauratie of nieuwbouw van een brug, tunnel, viaduct, walmuur of overkluizing in zijn werk gaat. r 'C t,fi r- i»if fis Eén van de historische bruggen die in oude staat herbouwd is: de Nonnenbrug over het Rapenburg. (foto Hoi- De 'nieuwste' brug van Leiden: de Rembrandtbrug over het Galgewater. (fotoHoivi Visbrug De geschiedenis over de Leidse bruggen gaat terug tot de der tiende eeuw. Uit de oudste be richten over Leiden blijkt dat de Visbrug, over de nieuwe Rijn tussen de Hoogstraat en de Aal markt, en de St. Jansbrüg, over de Oude Rijn tussen de Hoog straat en de Donkersteeg, tot de oudste bruggen 'uit deze steek behoren. Zo rond 1450 had Lei den al een groot aantal bruggen, voornamelijk van hout. Stenen bruggen waren er nog niet veel, hoewel men ook toen al oog had voor duurzaamheid. Het geld om oude houten bruggen te vervan gen door stenen bruggen ont brak echter. Omdat de lasten van openbare werken op de burgerij drukten (zorg voor de eigen straat, wal- muren en bruggen) werden be sluiten om bruggen te repareren of te vernieuwen liefst zo lang mogelijk uitgesteld. Dat systeem bleef ruim een eeuw bestaan. Pas aan het eind van de zestiende eeuw, toen het Leiden wat beter ging, werd het besluit genomen om voortaan stenen bruggen die in behoorlijk staat verkeerden voor stadsrekening te gaan on derhouden. Van de in totaal 79 bruggen waren er toen in 36 van steen. Een gron dige inspectie wees uit dat het aantal bruggen dat geheel of ge deeltelijk vernieuwd moest wor den,^zeer groot was, Waar het be nodigde geld gevonden moest worden, wisten de heren regen ten niet en het zal niemand ver bazen dat uiteindelijk alles bleef zoals het altijd geweest was. In de 17e eeuw, waarin kapitale bouwwerken als De Lakenhal en de Marekerk tot stand kwamen, LEIDEN - Wethouder Peters heeft zaterdagmiddag het clubhuis voor de Stevenshof aan de Petro- nella Moensstraat geopénd. Hij deed dat door een bak confetti open te trekken. Kees de Roo, voorzitter van de stichting so ciaal cultureel werk Stepenshof, kijkt toe. Kees de Roo junior helpt de wethouder een handje (zie fo to). De Stévenshofse stichting heeft in de maand november al proef ge draaid in gebouw Dijkhof. Voor lopig is er in het nieuwe onderko men ook nog sprake van een be perkt programma met onder meer een koffiebar elke ochtend. "In januari gaan we uitbrei den", aldus De Roo. Het clubhuis is gevestigd in school lokalen die vorige maand uit de Merenwijk zijn gehaald. Die lo kalen waren in eerste instantie bestemd voor het gezondheids centrum in de Stevenshof. De Roo: "Er bleef wat ruimte over en daar hebben wij dankbaar ge bruik van gemaakt". De officiële opening werd zaterdag gevolgd door een druk bezochte receptie en een kindermiddag, foto Holvast Huisje gekraakt LEIDEN - Twee mensen hebben het afgelopen weekeinde het brugwachtershuisje op de Blauwpoortsbrug gekraakt. -De krakers, die gisteren de politie op de hoogte stelden, willen van het piepkleine huisje een woon ruimte, annex werkplaats ma ken. ADVERTENTIE beleefde Leiden een bloeitijd als haast nooit tevoren. Geld scheen absoluut geen rol te spelen. Er waren genoeg penningen om al les wat niet honderd procent goed was meteen te vernieuwen. Tal van houten bruggen werden vervangen door stenen- of op haalbruggen. Het voordeel van zo'n 'bouwstroom' was dat de houten bogen waarop de stenen gewelven van de brugbogen ge metseld werden vaak meer dan één keer gebruikt konden wor den. Een grote omwenteling op het ge bied van leuningen was de invoe ring van de 'poppeleuningen', de gietijzeren stijltjes met een ver binding van ijzeren buizen of sta ven. Ze zijn nog op vele bruggen te zien en worden thans weer op grote schaal bijgemaakt omdat ze zo goed in het Leidse stads beeld passen. Op of tegen de brug trof men vroe ger ook vaak lappershuisjes aan. Dit waren kleine houten hokjes, zo klein dat er net een schoenlap per (vergelijk de hedendaagse hakkenbar) in kon werken. Ook stonden er wel optrekjes bij bruggen waarop of waarbij markt gehouden werd. Zo was er op de Visbrug een soort keet voor de visafslagers en keur meesters en bij de Korenbeurs- brug een bouwseltje voor de op zichter op die markt. Als laatste kunnen genoemd worden de ac cijnshuisjes en wachthuisjes die wel eens midden op een brug stonden. Na de vette jaren van de zeventien de eeuw volgden de magere van de achttiende. Gelukkig verkeer de het merendeel van de brug gen, thans van steen, in blakende toestand. Het onderhouds- en nieuwbouwpeil zakte echter tot een angsaanjagend laag niveau, in overeenstemming met de pre caire toestand der stedelijke fi nanciën. In de negentiende eeuw brak weer een nieuwe periode van bloei aan. Een belangrijke ontwikke ling in die tijd was de invoering van draaibruggen, mogelijk ge maakt door de grotere techni sche mogelijkheden van gietij zer. Met name over de Oude Vest werd de ene brug na de andere in een draaibrug veranderd. Dempingswoede Na de invoering van het gaslicht bij de straatverlichting, in 1848, begonnen er steeds meer lan taarns bij of zelfs op de bruggen te komen. Ook het steeds inten siever wordende weg- en water verkeer stelde in de loop der ja ren zo zijn eisen. Voor het spoor wegverkeer moesten speciale bruggen gebouwd worden, ter wijl later voor de elektrische tram, met zijn bovenleidingen een moeilijkheid bij ophaal- en draaibruggen, vele bruggen aan gepast moesten worden. Ook nieuwe materialen als beton en staal, en nieuwe technieken als elektromotoren om bruggen te openen en te sluiten, deden hun intrede. De roep om de doorvaartwijdten te vergroten, werd in die tijd steeds luider. Er hadden zich dan ook nare taferelen afgespeeld, zoals een schip dat klem kwam te zit ten in de Marebrug. In de vorige eeuw leek zich een ware dem pingswoede van de burgerij meester te maken, waardoor vele bruggen verdwenen. Later eiste ook het wegverkeer zijn tol. Het beleid werd er op gericht om zo veel mogelijk beweegbare brug gen tot vaste te maken en ze zo laag mogelijk te maken. Door de jaren heen is ook altijd gediscus sieerd over de aanleg van brug gen. Zo spreekt men bijvoor beeld al sinds 1929 over de Chur- chillbrug die nu eindelijk tot stand komt. gen voor het opknappen van de Leidse binnenstad en kon een flink aantal historische bruggen in oude glorie worden hersteld. De waardering voor het karakter en de schoonheid van bruggen is de laatste jaren toegenomen. Niet alleen zijn bruggen in de ou de vorm herbouwd, sommige bruggen zijn na jaren afwezig heid teruggekeerd, zoals de Rembrandtbrug en de StjSebas- tiaanbrug. De namen van veel bruggen herinneren nog aan vroeger jaren, bijvoorbeeld aan de namen van beroemde Leide- naren en aan de bloeiende tex tielindustrie. Het is niet voor het eerst dat de ge meente Leiden een bruggenboek of bruggenregister uitbrengt. In tegendeel: het is al de vierde keer en het begon in 1916 toen de ge meenteraad de namen van 135 binnen de gemeentegrenzen ge legen bruggen vaststelde. Uiter aard veranderen de gegevens van een bruggenregister snel. Bruggen verdwijnen, bijvoor beeld door demping van een gracht, worden verbouwd of ver vangen en er komen nieuwe bruggen bij. In 1931 kwam er daarom een bijgewerkte uitgave waarmee de dertiger, veertiger en vijftiger jaren werden over brugd. Auto's geramd op Uiterstegracht LEIDEN - Een 19-jarige Leide- naar heeft zaterdagochtend vroeg in beschonken toestand twee geparkeerde auto's aan de Uiterstegracht geramd. Daarna vluchtte de man met een mede passagier een woning in aan de Uiterstegracht. Toen de politie daar arriveerde, weigerden beide mannen de deur te openen zodat agenten terug naar het bureau moesten om een 'last tot binnen treden' te halen. Bij terugkomst bleken de mannen de benen te hebben genomen. De auto van de dronken Leidenaar bleek overigens totaal vernield. De politie vermoedt daarom dat de man nog meer auto's in Lei den geramd heeft. Leidenaars bedreigd met vuurwapens LEIDEN - Een 26-jarige Leide naar is zaterdagmiddag met een vuurwapen bedreigd op de Mid delweg, ter hoogte van de Mo- riaansteeg. Een ongeveer 30-jari- ge man vroeg de Leidenaar of hij een Turk was. De man beant woordde die vraag bevestigend, waarna hem werd gesommeerd te blijven staan. Toen hij aanvan kelijk toch wilde doorlopen, haalde de onbekende een pistool tevoorschijn en uitte diverse ver wensingen in de richting van de Leidenaar. Die zag uiteindelijk kans om in de richting van de Nieuwstraat te vluchten. Daar werd hij echter opgewacht door twee mannen die kettingen bij zich hadden. Ook deze mannen begonnen te gen de Turkse Leidenaar te schelden. Voorbijgangers moes ten eraan te pas komen om hem van zijn belagers te bevrijden. De politie heeft een redelijk signa lement van de daders. Een aan houding heeft echter nog niet kunnen plaatsvinden. Een Leidenaar is vrijdagnacht on der bedreiging met een pistool beroofd van zijn portefeuille met zeventig gulden. De man was be zig zijn fiets van het slot te ont doen, toen een man met een vuurwapen hen toesnauwde: 'Geef je geld'. Tegelijk werd een greep in zijn binnenzak gedaan waarbij de portefeuille werd ge pakt. De politie is op zoek naar een ongeveer 25-jarige man. CDA-bezoek aan de Kooi 'erg nuttig' LEIDEN - "Een erg prettig en nuttig bezoek". Zo omschrijft raadslid Margreet van Akkeren het CDA-bezoek van afgelopen zaterdag aan De Kooi. De Suma- trastraat bleek voor veel bewo ners een bron van zorg. Met na me het oversteken zou niet zon der gevaar zijn. De maatregelen die zijn genomen, remmen het verkeer onvoldoende af. Ook de Willem de Zwijgerlaan blijft een probleem, maar het CDA wil wat dat betreft eerst afwachten in hoeverre de de maatregelen (on der meer een tunneltje bij de Kooilaan) vrucht zullen hebben. Bij voetbalvereniging Roodenburg kregen de CDA'ers te horen dat een extra veld geen overbodige luxe zou zijn. Uiteraard werd tij dens het bezoek ook nog eens ge wezen op de noodzaak van een bejaardenhuis aan de Zijloever. "De mensen hechten heel erg aan de wijk en bovendien bewo nen zij in een aantal gevallen gro te huizen en de komst van een bejaardenhuis zou de doorstro ming sterk kunnen bevorderen", vermoedt het raadslid. LEIDEN In de vijftien jaar dat hij colonne-com mandant van het Rode Kruis was, heeft hij nooit een echte ramp meegemaakt. Dat ver slapte de aandacht wei eens ja. Toch moest hij zijn colonne constant in staat van paraatheid houden. "Want je moet altijd denken: er kan heus wel eens iets ge beuren. Daarom hielden we ook regelmatig oefe ningen. Om te voorko men dat mensen die al 25 jaar colonne-lid zijn, straks niet eens een ver bandje kunnen aanleg gen. door Coriny Smits Dokter W.B. de Heus nam afgelo pen vrijdag afscheid als com mandant van de colonne Lei den en de districtscolonne 'Ou de Rijn'. Vijftien jaar geleden trad hij als vrijwilliger toe tot het Rode Kruis. "Ik had toen net mijn huisartsenpraktijk in Baarn verkocht en was be drijfsarts bij het AZL gewor den. De toenmalige dirëcteur van het AZL zat in het bestuur van het Rode Kruis en vroeg of ik colonne-commandant kon worden. Nou, ik was toen net in dienst, dan doe je dat wel". Maar hij blééf er ook. Als com mandant over een colonne van 125 man die kan worden inge zet in geval van nood. Hij gaf EHBO-cursussen aan colonne leden, deed mee aan oefenin gen en was enkele malen scheepsarts op het Rode Kruis- schip Henry Dunant. "Ik was degene die de colonne een soort leiding gaf en de boel een beetje stimuleerde. En dat luk te ook wel. Want was er een on verwachte oefening, dan was toch de helft van de colonne snel ter plaatse". Luguber De oefeningen varieerden van een ontplofte vrachtwagen met chemische stoffen tot een vliegtuig dat was neergestort op een woonwijk en de hevig ste branden veroorzaakte. "Dat wordt dan zo echt mogelijk na gedaan, mensen van de Lotus bootsen ook de verwondingen na. Heel luguber. Pas geleden hadden we nog een oefening in Roelofarendsveen. Daar waren wel honderden mensen bij op de been. Dat zie je toch ner gens in Nederland: een organi satie met zoveel vrijwilligers die zoveel van hun vrije tijd be steden". Honderden mensen heeft de in Oegstgeest woonachtige De Heus de afgelopen vijftien jaar opgeleid. "Maar die blijven W. B. de Heus, poserend voor het Rode-Kruisgebouw c Rode Kruis allemaal gedemocratiseerd". i de Apollolaan: "Tegenwoordig is het bij het lang niet allemaal hangen bij het Rode Kruis. Er blijft alleen een klein percentage over, de rest moet zo nodig gaan dan sen 's avonds. Toch blijft er al tijd een vaste en zeer actieve kern over. En op die mensen moeten we ook kunnen reke nen. Want al zijn het dan vrij willigers, geheel vrijblijvend is dit werk natuurlijk niet. Als er echt een ramp komt, dan moe ten de leden aantreden en niet eerst aan hun eigen gezin den ken". Uniformen Orde moet er dus zijn in zo'n co lonne. Maar zo autoritair als het er vroeger wel eens aan toe ging, is het nu niet meer, aldus De Heus. "Tegenwoordig is het bij het Rode Kruis ook alle maal gedemocratiseerd. Al leen, bij grootscheepse acties zal er toch altijd één de leiding moeten nemen. Dat is natuur lijk. En we dragen soms unifor men, maar dat heeft alleen maar praktische redenen. Dat is om de kleren te beschermen. Marcheren of in de houding staan is er heus niet meer bij. Vroeger wel, toen was het echt militair georganiseerd". De Heus beseft dat het Rode Kruis bij menigeen alleen be kend staat om de goede daden bij oorlog en hongersnood: ver van ons bed. "Maar hier wordt ook genoeg gedaan. De dames van de afdeling welfare van het Rode Kruis helpen chronisch zieken, vrijwilligers helpen bij bloedtransfusies en zijn aan wezig bij grote manifestaties waar veel mensen aanwezig zijn. De colonne doet ook aan ziekenvervoer en heeft destijds bijvoorbeeld alle patiënten van het Elisabeth Ziekenhuis naar Leiderdorp verhuisd. Boven dien hebben we hier een prachtig gebouw gekregen aan de Apollolaan, waar we de hele verbindingsafdeling van de provincie Zuid-Holland zit". Henry Dunant Daarnaast is er nog het schip de Henry Dunant, waarmee lang durig zieken en invalide men sen een vakantiereisje kunnen maken. Naar Antwerpen, langs de Rijn, of zoals laatst nog naar Urk. De Heus was verschillen de malen scheepsarts op de Henry Dunant. "Dat was dolle pret. Dan organiseerden we feestjes voor de mensen, met op het eind polonaise met al die rolstoelen. En dereen om half elf in bed lag, dan ging de bemanning nog even verder aan de wal of in el- kaars hutten". Maar er waren ook minder leuke dingen. "Het gebeurde wel eens dat er iemand tijdens zo'n reisje overleed. Die moest je dan zo snel mogelijk aan wal zien te krijgen. En dan waren er ook nog lastige mensen bij natuurlijk. Die zetten we dan zelfs wel van boord. Zoals die mevrouw die zich had voorge steld om de hele week op de boot in bed te blijven liggen. Ze had speciaal mooie pyama's meegenomen. Nou dat was na tuurlijk helemaal de bedoeling niet". In elke stad die de Henry Dunant zo aandeed, werd wel iets geor ganiseerd. De Heus: "Een dok ter denkt in het algemeen dat hij alles weet, maar op zo'n schip heeft de kapitein toch al le verantwoordelijkheid. Ik herinner me dat er eens een mógorettenkorps aan de wal stond. Ik haalde ze naar boven omdat de zieken er amper wat van konden zien. Nou, al die meisjes in marstempo over de loopplank, die vervolgens he lemaal verzakte. Toen was de kapitein wel kwaad ja". De Heus wil zeker benadrukken hoe de vrijwilligers van het Ro de Kruis zich altijd inzetten en veel vrije tijd opofferen. "Een vrijwilliger is zo een paar avonden in de week kwijt en neem nou zo'n reisje met de Henry Dunant, daar moeten de vrijwilligers zelf vakantie voor opnemen. Dat krijgen ze niet cadeau van hun baas. Maar daar hoef je nou ook weer niet zó dramatisch over te doen. Want ze vinden het nog leuk ook". LEIDEN - Bij zijn afscheid als commandant van de colonne Leiden en de districtscolonne 'Oude Rijn' van het Rode Kruis vrijdagmiddag is dokter W.B. de Heus vanwege zijn vrijwilli gerswerk voor het Rode Kruis het Kruis van verdienste in zil ver opgespeld. De Heus is als colonne-commandant opge volgd door dokter P.J. van Dongen, huisarts in Roelofa rendsveen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3