'De kerk weer thuis krijgen het probleem 'Zoeterwoude enige juiste plek voor meubelboulevard' 'Meesten van toen blijven hippie in denken en doen' Gemeente wijst advies provinciaal orgaan af Voorschoten verkoopt grond voor bouw van huurhuizen Moeizame herbeleving flower-power in Lindehoeve VOORSCHOTEN - "De meeste hippies zijn ge trouwd en wonen in Bij dorp". Met deze krachtige zin verklaarde Steef Har- laar, organisator van de 'Lindehoeve-hippie-avon- d', de afwezigheid van de 'goede oude Voorschoten- se hippen', zaterdag avond. Slechts acht echte hippies en twin tig halve-hippies vertoonden zich die avond op de hippie avond in het Voorschotense jon gerencentrum, dat een metamor fose had ondergaan. Opzichtige discolampen bleven uit in de grote 'Lindehoeve-stal'. Voor verlichting zorgden kaarsen en kleine lampjes. Aan de bar werd naast bier ook thee geschonken. En uit de boxen knalde geen har de disco of stevige swingmuziek, maar klonk muziek van Moody Blues, Deep Purple, Yes, Jimi Hendrix en The Byrds. Grote na men uit het hippietijdperk dat eind jaren zestig, begin jaren ze ventig bloeide als een 'hennep plantje'. Het waren jaren waarin "de mens heid nog geloofde in vrede op aarde", zoals Steef het om schrijft, terwijl hij met zijn vin gers twee vredestekens maakt. Het waren ook de jaren waarin 'De Lindehoeve' fantastisch draaide. Harlaar: "De bezoekers lagen hier toen op de ballustrade en op de grond te roken, en bene den gingen ze uit hun bol tijdens het swingen Deze sfeer kwam zaterdagavond nauwelijks teiug. Niet alleen bleef het op-de-grond-zitten ach terwege, maar ook het swingen nam allerminst grootse vormen aan. De dansvloer werd door slechts tien twintig mensen be zocht. En aan hippe kleren was een chonisch gebrek. De organi sator liet zich hierdoor allerminst uit het veld slaan. "Ik denk dat de meeste hippies van toen nog steeds hippie zijn gebleven in hun denken en doen", sprak Har- laar, die zelf nog immer hip is en zweert bij muziek uit de goede hippie-jaren. "De hippen hebben alleen geen zin om moeder de vrouw alleen thuis te laten". De relativerende woorden konden niet verbloemen dat hij keer op keer verschrikkelijk opgelucht was wanneer een nieuwkomer er hippie-achtig uitzag met vaal spijkergoed vol liefelijke bor duursels. Aan het begin van de avond liep hij deze hippen dan ook enthousiast tegemoet en be groette hen met de mededeling: "Ik denk dat jij wel de hippie van de avond wordt". Later bleek dat onder de vijftig bezoekers wa rempel verschillende kansheb bers waren voor de titel "De hip van Voorschoten". De hoofd prijs, een fles wijn en een jaar kaart van het jongerencentrum. MAANDAG 19 DECEMBER 1983 De hippietijd herleefde zaterdagavond zou in goede handen komen. Niet alleen was daar de langharige hippie met vale jeans en hippe pet, ook aanwezig was de ruime dertiger met bloemetjesblouse, rose-rode broek en perzisch tas je, die zich zaterdag 'expres niet had gewassen "omdat de hippies zo heerlijk stonken". Uiteindelijk viel het oog op Irene Peters. Weliswaar had deze twen, voorzien van lange blonde haren. LEIDEN - Boze bewoners hebben gisteren voor de tweede keer het kan toor van de Leidse Woningstichting aan de Turkooislaan met stickers volgeplakt. Zij protesteren daarmee tegen het overgaan van de techni sche dienst van de LWS naar de CTW, de centrale technische dieiist van de Leidse woningbouwcorporaties. De bewoners beklagen zich er over dat zij hier buiten zijn gehouden en vrezen er bij deze overgang ook niet op vooruit te gaan. 'De CTW zo snel als een slak, aan de bewoners heeft men lak', zo meldde de tekst op de stickers. Toen het LWS-bestuur voorstelde om de technische dienst over te hevelen, werd daarbij aangetekend dat het merendeel van de bewoners dat positief beoordeelde. (foto Holvast) Expositie van religieuze huisvlijt LEIDERDORP Een kerkelijk leesplankje, commu niekleedjes, houten en stenen kruisbeelden, doopjurken, rouwkleding en zelfs een 'ziekenbeursje'. Veel Leider dorpers bezochten na de diensten in de Menswording- kerk het afgelopen weekeinde de tentoonsteling kerkelij ke 'huiskunst', een tentoonstelling van zelfgemaakte za ken die betrekking hebben op kerk en geloof. "Voor mij waren er twee redenen om deze tentoonstelling op te zetten. Ik kom regelmatig bij ou dere mensen thuis en dan zie je dat ze allemaal nog hele mooie dingen hebben. Ook bij het do pen zie je dat. En de tweede re den is de oproep van de Oosten rijkse bisschoppen. Bij al die commercie rond Kerstmis moe ten de mensen wat meer aan thuiskerk doen, thuis bidden, uit de bijbel lezen, zingen. Deze ten toonstelling is eigenlijk een vorm van thuiskerk", vertelt pas toor J. Olsthoorn van de Mens wording. 'Twee dames van de parochie' heb ben toen de expositie opgezet. Zo'n veertig parochianen lever den de handgemaakte artikelen die samen met de liturgische ge- V oorschotenaar breekt been op bromfiets VOORSCHOTEN - Een Voor schotense jongeman heeft gister middag rond half drie een gebro ken been opgelopen toe hij op zijn bromfiets de Juliana van Stolberglaan in zijn woonplaats wilde oversteken. Hij kwam van uit de Louise de Colignylaan en wilde de parkeerplaats van het SVLV-voetbalterrein oprijden toen hij door een auto werd aan gereden. De automobilist had nog wel voor rang gegeven, was ook gestopt, maar de jongeman kon het voer tuig toch niet meer ontwijken. ZOETERWOUDE - Een meubelboulevard in de Haagse regio lost de pro blemen van de meubel branche in Rijnland niet op. Bovendien zal vesti ging van een grote con centratie meubelwinkels in de Haagse periferie in plaats van in de Leidse ook koopkrachtverlies in andere sectoren dan meu bels betekenen. Dit laatste zal voor de Leidse regio desastreuze gevolgen heb ben. Alzo reageren B en W van Zoeter woude op een advies van de Pro vinciale Planologische Dienst (een adviesorgaan van het pro vinciebestuur) waarin vestiging van een meubelboulevard in Den Haag dan wel in de Haagse agglomeratie wordt voorgestaan. Zoals bekend staan B en W van Zoeterwoude een plan voor om in hun gemeente een dergelijke meubelboulevard te realiseren door uitbreiding van bestaande meubelbedrijven aan de Hoge Rijndijk. waden en gebruiksvoorwerpen van de Menswording werden tentoongesteld. De grote publieke opkomst was voor Olsthoorn een verrassing. "Iedereen ging er na de diensten naar toe, terwijl als we een ande re tentoonstelling hebben de meeste mensen snel weg zijn. Ik denk dat het te maken heeft met het feit dat het van thuis komt, zelfgemaakt is". Op de tentoonstelling, die overi gens niet wordt herhaald, waren leuke dingen te zien. Rouwkle ding uit Noord-Brabant bijvoor beeld, een zwarte doek voor de eerste zes weken, de 'zware rouw', en een zwarte sluier die een jaar lang werd gedragen, de 'lichte rouw'. Of de vele doop- jurkjes gemaakt van fraaie stof fen als tule en batist vol gebor duurd met allerlei voorstellin gen. Of het 'ziekenbeursje', een doekje met twee touwtjes die ge bruikt werd door een pastoor als hij thuis aan de zieken commu nie ging geven. In het beursje werden de benodigde zaken meegenomen. De tijd dat de kerk in huis altijd op een of andere manier aanwezig was, is nu wel voorbij, meent Olsthoorn. "Als mensen vroeger gingen trouwen hoorden bij de uitzet een kruisbeeld en twee kandelaars voor situaties als de kerk in huis kwam. Ik zit de laat ste tijd toch wel te denken hoe we die kerk weer thuis krijgen. Vroeger was goede vrijdag een dag die religeus werd beleefd. Nu is het: hup jongens, het kan nog net, inpakken en wegwezen met de caravan of op winter sport". Ook de wekelijks langskomende Belangstellenden rond een tafel met uitgestalde religieuze huisvlijt. pastoor vind je niet meer terug. "Nu voelen we ons verantwoor delijk met de gehele parochie. Er zegt niemand meer: waar blijft de pastoor? Maar als de parochie een adresje vergeet zegt men: er is niemand van de kerk ge weest". Het verdwijnen van de religeuze beleving thuis heeft ook tot ge volg gehad dat er minder zelfge maakte kerkelijke zaken zijn. "Vroeger deed men dat gewoon. De lakens werden gewoon ge kocht, maar in de verlovingstijd werden roosjes op de omslagen geborduurd. Nu kopen ze Cinde rella's of hoe zoiets ook heet". Leidse breekt been in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 23-jarige Leidse heeft gistermiddag rond kwart voor drie een gebroken - been opgelopen toen zij op de Veurseweg in Voorschoten door een auto werd aangereden. De Leidse reed over het westelijke fietspad in de richting Leid- schendam toen zij door de auto, die over het pad een benzinesta tion wilde bereiken, werd aange reden. Een voorbeeld van die thuiswerk - zaamheid is in het bezit van de Menswording. Een parochiaan heeft eens de hele bijbelse ge schiedenis vanaf de geboorte van Jezus tot zijn opstandig geschil derd op tegeltjes, 250 in getal. De tegeltjes zijn niet tentoongesteld omdat de ruimte gewoonweg ontbrak. Ook op de tentoonstelling zijn vrij nieuwe werken te zien. Bijvoor beeld een ikoon onlangs geschil derd door een parochiaan en doopjurkjes natuurlijk. "Dat is toch het leuke, datje ontdekt dat die religeuze beleving niet alleen iets is van vroeger, maar dat mensen nu ook nog wel iets doen. Maar zo'n tentoonstelling blijft een beetje nostalgisch". Leiderdorper op verjaardag auto-ongeluk LEIMUIDEN - Een verjaardag om niet snel te vergeten. De 24 jaar geworden R.J.A.M. uit Lei derdorp reed gistermiddag half twee op de Herenweg in Leimui- den onvoorzichtig links af en werd daarbij geraakt door een te gemoet komende auto. De be stuurder van deze wagen, de 38- jarige G.V. uit Kudelstaart, raak te licht gewond en werd ter plaatse door een arts behandeld. MAANDAG de hippietijd niet bewust meege maakt, maar "ze kon zo heerlijk swingen", legt jurylid Steef uit. "En ze had bovendien een prach tig vale spijkerbroek en borduur sels op haar rug". Het PPD-advies toont aan dat er in het centrum van Leiden geen reële mogelijkheden zijn voor een meubelconcentratie. Vol gens B en W van Zoeterwoude is hier een parallel te trekken met Den Haag waar, wellicht nog in versterkte mate, noch ruimtelij ke noch bedrijfseconomische mogelijkheden voor een meubel boulevard aanwezig zijn. Boven dien wordt dit volgens B en W bevestigd door het feit dat onder nemers in Haagse regio in het verleden hiertoe geen initiatie ven hebben ontplooid en dat ook nu niet doen. De door de PPD gesignaleerde vrees dat de realisering-van een meubelboulevard in Rijnland de centrumfunctie van Den Haag zou aantasten vinden B en W van Zoeterwoude ongegrond. Een meubelboulevard in Zoeterwou de kan gerekend worden tot de Haagse regio op dezelfde wijze als de meubelboulevard in Be verwijk tot de Haarlemse of Am sterdamse regio wordt gerekend, aldus B en W van Zoeterwoude. Zwak Daarom constateert het gemeente bestuur dat vestiging van een meubelboulevard in Zoeterwou de zonder meer gewenst en noodzakelijk is om de regionale structuur van de meubeldetail handel te verbeteren en niet in de laatste plaats om het voortbe staan van plaatselijke bedrijven te waarborgen. Het in het PPD- advies voorgestane beleid zorgt ervoor dat twee in Zoeterwoude gevestigde meubelbedrijven on voldoende bestaansmogelijkhe den krijgen en hun bestaans recht dreigen te verliezen, aldus B en W. De structuur van de meubeldetail handel in Rijnland is zwak om dat een grootschalige meubel- concentratie ontbreek. Het wekt daarom dan ook geen verbazing dat de lokale ondernemers zelf het initiatief hebben genomen om die structuur te verbeteren. De mogelijkheden zijn hiertoe in de Leidse periferie aanwezig. In het centrum van leiden echter niet en dat is dan ook de reden dat de twee in Zoeterwoude ge vestigde bedrijven tien jaar gele den de Leidse binnenstad voor de Hoge Rijndijk hebben ver ruild, vervolgt het dagelijks be stuur van Zoeterwoude. Realisering van een meubelboule vard in Zoeterwoude is te verkie zen boven Leiderdorp omdat niet op korte afstand een winkel centrum aanwezig is zodat niet gevreesd behoeft te worden dat ook uit andere branches dan de meubelbranche koopkracht uit Leiden naar de regio vloeit, aldus B en W van Zoeterwoude in hun reactie. Leiden De Vlietschans - Apollolaan 262, Leger des Heils houdt kersfeest voor bejaar den, eenzamen en alleenstaanden, 19 Leidse Volkshuis - kerstfeest, kerstcon cert en kerstspel, 16.45 uur. LWH-pand - Caeciliastraat 18, lezing Harry Oosterhuis over de Gemein- schaft der Eigenen, 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'De Ballade van Narayama' van Shohei Imamura, 20 en 22.15 uur. Wassenaar Gemeentehuis - gemeenteraad, 19.15 DINSDAG Leiden Vredeskerk - Burggravenlaan, kerstsa- menzang jongerenkoor Emcena, 20 Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade kerstbijeenkomst afd. Leiden Neder landse Vereniging Voor Slechthoren- i Claude Goretta, 20 i Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Ta- gebuch einer Verlohrenen', 20 en avond, 21-1 i Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, ge opende op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur, tel. 149987. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 16 31, Oegstgeest, 'tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. VOORSCHOTEN - "De gemeente Voorschoten heeft een gouden makreel gevangen". Met deze woorden gaf wethouder Van Da len (WD) aan hoe blij de ge meente is dat het Centraal Be heer Pensioenverzekertng N.V. 40 huurwoningen en 4 garages wil bouwen in de wijk Noord Hofland. Met groot enthousiasme gingen ook de raadsfracties akkoord met het verkopen van de grond waarop de woningen moeten verrijzen. Deze grond ligt tussen de woonwijk Het Wedde en de plek aan de Admiraal de Ruyter- singel waar op dit moment 88 'woningen worden gebouwd voor alleenstaanden en tweeeper- soonshuishoudens. De 40 huurwoningen moeten onge veer 640 gulden per maand aan huur opleveren. Dit betekent dat bewoners niet in aanmerking ko men voor huursubsidie. Raads lid J. Visser (PvdA/PPR) vroeg zich hierom af of de woningen in trek zouden zijn. Wethouder Van Dalen (WD) stelde hem gerust. Hem was gebleken dat een fiks aantal Voorschotenaren behoef te heeft aan woningen in die prijsklasse tussen 600 en 800 gul den liggen. Het betrof volgens hem mensen die teveel geld verdienen om te kunnen worden geplaatst op de lijst van woningzoekenden, maar te weinig geld hebben om in de vrije sector bedragen te betalen in de orde van grootte van 800 gulden. Het leek de wethouder een goede zaak deze mensen de huurwoningen aan te bieden om dat zij een goedkope huurflat zouden achterlaten. "Wij zorgen dan voor een goede bestemming van deze flats", vertrouwde hij de raad toe. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel, 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur): Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor he' verstrijken van de abonnementsperiode geer opzegging is ontvangen, v automatische verlenging, abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233,50 Per post 322,90 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj.dir.N. Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef: J. Ruygrok-Hoogeve (plv) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in. Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2