Lonk Sanders neemt afscheid met indoortitel SÜT "Er wordt kennelijk te weinig getraind" TMHC boekt twee zeges Van der Smissen: 'Ik ben de ware kampioen' 'Oostblok' laat zwemploeg ver achter Marcella Mesker wint bij dames Bommelding vertraagt polowedstrijd Tennisploeg voor strijd Koningsbeker Bronzen medaille voor Nancy Kijk in de Vegte KLARENBEEK (ANP) - De Euro pese kampioen bandstoten Ludo Dielis kan eind januari in Frane- ker een serieuze aanval verwach ten op zijn biljarttroon. Christ van der Smissen toonde in het af gelopen weekeinde tijdens de Nederlandse titelstrijd in Klaren- beek aan, dat zijn voorbije sei zoen zonder nationale en interna tionale kampioenschappen een incident is geweest. De 29-jarige Brabander demonstreerde het gehele toernooi de taaiheid en de technische vaardigheid, die de kampioen kenmerkt. Van der Smissen miste bij de suc cesvolle wraak voor zijn "ramp seizoen" 1982/1983 maar net de verbetering van zijn eigen Ne derlands record algemeen ge middelde (Sluis '81: 13.20). In het derde voorrondeduel, zonder be lang voor de al gekwalificeerde Van der Smissen, gleed de drie voudig Europees kampioen in deze spelsoort half uit: 150-150 tegen De Kleine in 19 beurten. De desinteresse in die partij kostte Van der Smissen zijn re cordverbetering. De negatieve uitvloeiselen van het door de spelers verfoeide groeps- systeem kostten Van der Smisen ook bijna de titel. Gistermiddag WIELRENNEN - Na vier dagen heeft René Pijnen met de West duitser Jupp Kristen de leiding in de zesdaagse van Maastricht. De combinatie heeft een punt voorsprong op de Westduitsers Thurau en Fritz. Knetemann en Schutz (Wdl) bezetten op een ronde de derde plaats. zorgde de slecht getrainde Ar- nouts tegen zijn streekgenoot voor zijn enige uitschieter in drie dagen biljarten. Arnouts' slot- reeks van 49 (zijn hoogste ven het toernooi) plaatste Van der Smissen voor een voldongen feit (142-150 verlies). In de slotronde van de finalegroep trof Van der Smissen titelverde diger Vultink, die vrijdag be hoorlijk was afgeschminkt door de toen briljante Willebrorder. Evenals bij Bongers-Arnouts was door het gelijke resultaat van de vier finalisten de winnaar zeker van deelneming aan de Europese titelstrijd, waarvoor twee Neder landers zijn uitgenodigd. Dat toernooi in Friesland leek voor Van der Smissen, een utopie, toen Vultink in zijn herkansing de kans op een superserie kreeg. Bij 77 werd de elfvoudige kam pioen bandstoten van Nederland afgeteld voor arbiter Straub, die de 78ste carambole eerst wel gel dig achtte. De achterstand van 50-115 liet Van der Smissen niet meer geloven in zijn kampioens kansen. Toen Vultink echter ver gat "voor open doel raak te schie ten", vocht Van der Smissen door een slotreeks van 74 succes vol terug naar de nationale titel, zijn zesde in deze spelsoort. "Ik mag me de ware kampioen noemen. Zeker als je Vultink twee keer verslaat. Aan de ande re kant had zo'n tweede treffen met dezelfde tegenstander in een toernooi mijn hele seizoen kun nen vergooien. Vorig jaar in Berkhout was ik bij het drieban den al het slachtoffer van het poulesysteem. Dat had hier ook kunnen gebeuren", aldus de Ne- MAANDAG 19 DECEMBER 1983 ANKARA - De Nederlandse zwemploeg is in het afgelopen weekeinde in Ankara strui kelend en tamelijk onuitgeslapen begonnen aan het Olympisch seizoen. Internationaal veranderde er niet veel. Oost-Duitsland pakte voor de vierde achtereenvolgende maal de beker bij de dames, de Sowjet-Unie deed dat bij de heren. Zelfs de unieke serie van Michael Gross met als hoogtepunt bijna een nieuwe wereldtijd op de 200 meter vlinder slag bracht West-Duitsland bij de heren niet verder dan de tweede plaats. Van der Smissen: superieur in Klarenbeek. (Foto ANP) derlands kampioen, die bij de toernooien om de Europese en wereldtitel weer andere wed strijdsystemen (sets en ave) zal tegenkomen. Bongers Van der Smissen wordt in Frane- ker bij zijn poging het Europees kampioenschap op Dielis te her overen gesteund door Jos Bon gers, die zich na een zwakke voorronde redelijk herstelde met overwinningen in de finalegroep op Vultink en Arnouts. Van Van der Smissen had Bongers zater dagavond een lesje gekregen (150-77 in 9 beurten). Het kwali teitsverschil tussen Van der Smissen en de rest van de finale groep kwam ook goed tot uit drukking in de moyennes over zes partijen. De kampioen kwam over het hele toernooi tot 12.75. Bongers (9.03), Vultink (9.31) en Arnouts (7.69) konden van zulk een gemiddelde slechts dromen. De eindstand: 1. Van der Smissen 4 74 13,42 12,75 2. Bongers 3. Vulting 4. Arnouts 5. Van de Ven 6. Vet 7. Velthuis 8. De Kleine 61 11,78 95 10,84 49 7,23 Met een vierde plaats voor de da mes en een vijfde voor de heren werd door Nederland in het smalle veld beter gescoord dan een jaar geleden in Gothenburg, maar in de confrontatie met de werkelijke top bleef de Neder landse elite ver achter. "Hoe komt het toch, dat de Neder landse meisjes in de winter zo veel dikker.zijn dan in de zo mer", vroegen de Oostduitsers de vroegere Nederlandse coach Bert Sitters, die thans de Spaan se belangen dient. Zijn opvolger in Nederland, Ruud Beele, kwam met een omstandige ver klaring die nauwelijks de kern van de zaak raakte. "Er wordt kennelijk te weinig getraind, al thans niet met echte overtuiging. Velen zitten in het eindexamen- jaar en proberen vooralsnog stu die en training te combineren". Verstappen Zelfs Annemarie Verstappen kon het tij niet keren. Gezien de vorm van Lelystad had zij de Oostduit- se meisjes in het gifgroene, veel te warme water van het enige overdekte zwembad van de Turkse hoofdstad, benauwde momenten kunnen bezorgen. Maar de tik van Rome lijkt hard te zijn aangekomen. Zowel Ina Kleber op de rugslag als Birgit Meinecke op de 100 meter vrije slag zwom gemakkelijk van haar weg. De afsluitende wisselslagestafette ging al helemaal niet meer. Het zelfde overkwam Conny van Bentum in de vrije-slagestafette. Met een slecht keerpunt en een niet geslaagde finish verknoeide de Barneveldse zaterdag een voorsprong van meer dan een meter die Annemarie Verstap pen, Wilma van Velsen en Ellen Voskes ten aanzien van Oost- Duitsland hadden opgebouwd. De heren deden het beter, op Hans Kroes na wel te verstaan. De Lis- senaar is nog maar net achttien jaar, maar stapt door het zwem- wereldje met een gezicht alsof, het van hem allemaal niet zo no dig meer hoeft. Hij liet zich zelfs uit de finale van de 100-meter vrije slag zwemmen en was zo doende op de kant getuige van het feit dat als gevolg van een fa lende tijdwaarneming, eerst de Oostduitser Jurg Woithe, daarna de Rus Viliagin en vervolgens opnieuw Woithe als winnaar werd uitgeroepen. Net als bij de meisjes, van wie ook de koele Mary Anema een derde plaats op de 100-meter vlinder slag meepakte, was het bij de he ren een tamelijk onbekende die voor de punten zorgde. Leon Steenbrink haalde vijfde plaat- LEIDSCHENDAM (ANP) - Louk Sanders had zich geen beter afscheid van het tennis kunnen wensen. De 33-jarige Leidenaar sloeg zich zeer verrassend tijdens de nationale indoor tenniskampioenschappen in Leidschendam in de eindstrijd en toonde zich gis teren in de finale ook het sterkst. Met superieur tennis overmeesterde hij met 6-1, 7-6 de huizenhoge favoriet Michiel Schapers. sen op de 200 en 400 meter wis selslag. Tezamen met de estafet te-verrichtingen vormde dat de basis voor de "geflatteerde" vijf de plaats in de eindrangschik king van de heren. Met Zweden, Spanje en Tsjechoslowakije erbij zou de eindstand er heel anders hebben uitgezien. Maar dat is een kwestie van achteraf bekij ken. Net zoals Frank Vijver al leen dankzij de diskwalificatie van de snelle Oostduitser Butt- gereit in de finale van de 200 me ter schoolslag belandde en daar in het nationale record met drie- tiende seconde verbeterde tot 2.21.9. In Vijver en de nog altijd gretige Albert Boonstra heeft Nederland mensen, die de jarenlange ach terstand op de schoolslag enigs zins kunnen wegwerken. Nu leidde Vijvers inbreng al tot twee nationale topverrichtingen van de wisselslag-estafette: 3.50.80 in de series en 3.50.46 in de finale. De eindstanden: Dames:'1. Oost-Duitsland 209 punten; 2. Sowjet-Unie 183; 3. West-Duitsland 168; 4. Nederland 155; 5. Groot-Brit- tannië 147; 6. Italië 140; 7. Frankrijk 111; 8. Zwitserland 89; 9. Bulgarije 70; 10. Turkije 56; 11. Zweden 23; 12. Spanje 22; 13. Noorwegen 21. Heren: 1. Sowjet-Unie 210 punten; 2. West-Duitsland 182; 3. Oost-Duits land 163; 4. Italië 147; 5. Nederland 120; 6. Groot-Brittannië 118; 7. Zwit serland 117; 8. Bulgarije 103; 9. Span je 63; 10. Frankrijk 59; 11. Turkije 50; 12. Zweden. 40; 13. Noorwegen 35. Bij de dames prolongeerde Marcel- la Mesker gemakkelijk haar in door titel. Voor de vijfde keer in successie werd zij kampioene, nu ten koste van de pas 16-jarige Simone Schilder. Sanders was zonder enig pretentie - Louk Sanders: "Ik had ALPHEN AAN DEN RIJN - Een bommelding is er de oorzaak van geweest dat de waterpolowed- strijd in de reserve le klasse A tussen de teams van AZC/Micro- life 3 en De Walvisch 2 gisteren 21 minuten te laat is begonnen. Het Groningse De Walvisch moest de treinreis naar Alphen bij Zwolle onderbreken omdat de trein vanwege een bommel ding de IJsselbrug niet kon pas seren. De reizigers werden toen met bussen van Zwolle naar Amersfoort gebracht. Dat lever de de spelers van De Walvisch een dusdanige vertraging op, dat de wedstrijd in Alphen, waar men op de hoogte was gebracht, niet op tijd kon beginnen. "Dat heb ik nooit eerder meegemaakt en ook binnen de zwembond is dit een unicum. Een typisch tijdsverschijnsel", vond AZC- man Piet Spek, die van de com petitieleidster toestemming kreeg om het duel later te laten beginnen.N De Walvisch verloor het duel met 9-5. LEIDSCHENDAM (ANP) - Na afloop van de nationale ti telstrijd indoortennis in Leidschendam is de Neder landse ploeg voor het toer nooi om de Koningsbeker bekendgemaakt. Het team bestaat uit Michiel Scha pers, Huub van Boeckel, Tom Nijssen en René Moos. Menno Oosting was ook kan didaat, maar hij prefereerde deelneming aan een Satel- liettoernooi in India. Nederland speelt van 16 tot en met 22 januari in de Zwit serse plaats Oberentfelden voor het toernooi om de be ker in één groep met Frank rijk en Oostenrijk. Voor de winnaar van de groep volgt nog een promotiewedstrijd om een plaats in de eerste di visie. Coach van de ploeg is Tom Okker. aan dit voor hem laatste evene ment begonnen. Maar toen hij eenmaal de eerste hindernis (Vincent van Gelderen), ondanks drie match points tegen, had ge nomen, ging het steeds beter. Zijn zelfvertrouwen groeide en na iedere gewonnen partij kreeg hij er meer zin in. René Moos, ti telhouder Martin Koek en in de halve finale zelfs het nieuwe Limburgse talent Tom Nijssen werden verslagen en door niets geremd begon de vrijuit spelen de Sanders aan zijn finalepartij. De sterk aanvallend ingestelde Sanders hield de nummer 106 van de wereld van de eerste bal onder druk door diepe, -lage sla gen. De negen jaar jongere Scha pers, kwam zodoende niet in zijn spel en werd in die eerste set in alle opzichten overtroefd. Pas na 5-0 kon hij een game bemachti gen, maar daar bleef het bij (6-1). Vechtlust In de tweede set bleef de verwach te ommekeer uit. Schapers kwam wel steeds een game op ei gen service voor, maar Sanders kon dank zij zijn grote vechtlust iedere keer gelijk maken. Het draaide uit op een tie break en ondanks de 0-3 achterstand hield Sanders het hoofd koel en via en kele sterke services en volleys kwam de tweede reeks toch met 7-4 in de tie break in zijn bezit. Hij werd daardoor voor de derde keer (na 1975 en 1977) kampioen. Sanders na afloop: "Ik had weer de wil om te winnen en me daarvoor in te spannen". Schapers gaf zijn verlies ruiterlijk toe; "Louk maakte een fittere indruk dan ik en toonde zich terecht de sterk ste". Bij de dames had Marcella Mesker zonder setverlies de eindstrijd bereikt, want ook in de halve fi nale kreeg zij amper tegenstand van Marianne van der Torre (6-3, 6-0). De zestien-jarige jeugdkampioene, Simone Schilder, zorgde voor vuurwerk door niet alleen de als tweede geplaatste Nanette Schutte uit het toernooi te slaan, maar in de halve eindstrijd ook de evenoude Digna Ketelaar. Geen partij In de finale was Schilder - deels door nervositeit geen partij voor Mesker. Hoewel zij brutaal weg een voorsprong van 2-0 nam, had zij daarna geen enkel ver weer tegen het snelle en doeltref fende service/volleyspel van de Haagse. Binnen het uur was de zaak bekeken (6-3, 6-0). Qverige finale-uitslagen zijn: Herendubbelspel: Theo Gorter/ Rolf Thung - Johan Vekemans/ Menno Oosting 3-6, 6-3, 6-4. Damesdubbelspel: Mariette Pak- ker/Marianne van der Torre Hellas ter Riet/Simone Schilder 6-4, 7-6 (7-3). LEIDEN - De zwemploeg van de Zijl/LGB maakte zaterdag de in druk het jaar goed af te willen sluiten. Tijdens een oudjaarsvijf- kamp haalde de Leidse equipe een derde plaats. LZ-zwemster Nancy Kijk in de Vegte vestigde de aandacht op zich met een bronzen plak in Uden. Bij de meisjes onder de tien jaar pakte Zijl/LGB-zwemster Yvon ne Laterveer tweemaal een zilve ren medaille. Op de 100 meter schoolslag tikte zij aan in een tijd van 1.36.6 terwijl de zwemster de 100 meter vrijeslag aflegde in 1.17.5. Niels Ouewerkerk zwom zowel op de 100 meter vrijeslag als op de 100 meter vlinderslag naar een bronzen plak in de tij den van respectievelijk 1.04.8 en 1.17.1. Bij de heren toonde Reinier Haas noot zijn vorm door op de 100 meter ruim onder de minuut te zwemmen (58.1). De 100 meter vlinderslag legde hij af in een tijd van 1.04.8. René Correljé (jon gens onder de zestien jaar)'kwam op de 200 meter wisselslag tot een tijd van 2.27.1. De 50 meter wisselslag (meisjes onder de twaalf jaar) leverde een overwin ning op voor Ingrid van Veen in een tijd van 34.5. De 100 meter vlinderslag leverde Jolanda La terveer een zilveren plak op. Zij legde de afstand af in een tijd van 1.13.8. Mireille Correljé zwom de 100 meter in een knappe tijd van 1.22.1. Zij legde daarmee beslag op de derde plaats. Nancy Kijk in de Vegte liet een goede indruk achter in Uden, waar LZ'86 deelnam aan twee daagse zwemwedstrijden voor de nationale competitie. In-de sterk bezette finale van de 100 meter rugslag zwom zij naar een bronzen medaille in een persoon lijke recordtijd van 1.22.4. Op de 100 meter vlinderslag miste zij de eindstrijd op een haar. In de serie zwom zij de zevende tijd van 1.23.1. Ook op de 100 meter vrijeslag kwam zij tot een persoonlijk re cord (1.15.0). Ook Marco Mulder deed van zich spreken. De zwem-' mer van LZ liet op de 100 meter school- en op de 100 meter vrije slag persoonlijke recordtijden noteren van 1.18.3 en 1.00.4. Persoonlijke toptijden waren ook weggelegd voor Hans van Hees (100m vrij in 1.00.3), Danny Kor- tekaas (100m school in 1.37.1) en Miijam Hagendijk (100m rug in 1.15.4). Marcella Mesker (Foto anpi LEIDEN - In de eerste klasse van de zaalhockeycompetitie hebben de heren van LMHC gisteravond twee overwinningen geboekt, de damesploeg van dezelfde club leed tweemaal verlies. De heren van Forescate bleven Ring Pass de baas met 5-3. Een 4-4 gelijk spel behaalde de zaalhockeysters van Alecto op het gerenommeer de Rotterdam. Het stormachtige begin van Ring Pass in de Zoeterwoudse Klaver hal leverde de Delftenaren een 0-2 voorsprong op tegen Fores cate. Pas na de rust zagen de Voorschotenaren hun goede spel beloond door treffers van Jelmer Siersema: 2-2. Eddie Moerman scoorde met een fraaie backhand 3-2 en Niek Sinke 4-2. Verdedi ger Dick-Jan Wassink bood zich goed aan in de cirkel en liet 5-2 aantekenen tegen Ring Pass dat nog eenmaal scoorde: 5-3. Tegen de veldhoofdklasser LMHC hield Forescate een kwartier lang stand. Twee strafcorner- schoten van Wouter Eikenhout waren Forescate-keeper Anne- Paul Goudberg echter te mach tig. Moerman scoorde nog tegen en bracht de stand op 2-1. Lei den maakte 3—1 en nog even vond de debutant in de eerste klasse de aansluiting door een strafbal van Siersema, wat 3-2 opleverde. Daarna liep LMHC weg naar de uiteindelijke 7-2. De wedstrijd tegen Hudito leverde Leiden 2-4 winst op. Het was een zwakke vertoning van het bij het zaalhockey uit de over gangsklasse gedegradeerde LMHC. Doelman Tom van der Meer behoedde door vele zeer fraaie reddingen de Oegstgeester ploeg voor een nederlaag. De openingsscore was voor Leiden, waarna Hudito door Robert Kruidenier 1-1 maakte. Voor Leiden scoorde Joan van Mar wijk Kooy door een corner en een strafbal. Onno te Rijdt be nutte ook een corner en Boele Dames De dames van Leiden traden ook aan tegen Hudito, dat gebeurde in de sporthal Overbosch in Den Haag en met minder succes. Er werd met 5-3 verloren. Ondanks goed veldspel kwam LMHC moeilijk tot scoren. Hudito scoorde vijfmaal met een onder breking van Hanneke Kamsteeg die 2—1 scoorde. Uitblinkster Gemma van Schaik maakte voor Leiden de overige treffers. In de ontmoeting tegen Spirit kwam de LMHC-ploeg eerst nog op 1-1 door Van Schaik, maar kwam op 4-1 achterstand. Kam steeg en Hester van Groningen gaven hoop en verkleinden de marge naar 4-3. Ondanks doel punten van Van Groningen en Gemma van Schaik redde Lei den het niet. Verdedigingsfouten deden LMHC de das om en bracht Hudito de 7-5 zege. Alecto begon tegen Rotterdam iets te aanvallend wat ten koste ging van de defensie en de tegenstan der op voorsprong bracht. Annet Vasbinder maakte door een hoekslag 1—1. Het weer uitlopen van de Rotterdamsen werd te niet gedaan door een mooi doel punt met de backhand door Eu genie Westerduin. Nog tweemaal werd een Rotterdamse voor sprong weggewerkt. Vasbinder scoorde tweemaal, waarvan de laatste tussen de legguards van de Rotterdamse goalie. Tegen Klein Zwitserland kwam Alecto er niet aan te pas. Er werd met 9—1 verloren. De eerste acht minuten hield Alecto nog stand, daarna werd Heieen van Ham onder een te grote druk gezet. De Leiderdorpse ploeg ging techni sche fouten maken wat strafcor- ners voor Klein Zwitserland op leverde. Het was al 8-0 voor KZ, aleer Ninette Kokke de eer voor Alecto redde en tegenscoorde.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 18