Leiden wankelt niet maar valt Satumus "geveld" Nuttige winst van LUSV-dames Fides bedwingt koploper Hagens forceert beslissing Blitz ldopt Volliarding Shirtreclame korfbal MAANDAG 19 DECEMBER 1983 HAAKSBERGEN - Even, heel even wankelde Elmex Leiden zaterdagavond in Haaks bergen en stond het ongeslagen record op de tocht. Vanuit schier onmogelijke positie, 53-68, had Hatrans kans gezien zich toch weer in de wedstrijd te spelen en bij 71-74 met nog zes minuten te gaan leek de eerste nederlaag van Leiden eraan te komen. Het publiek in De Els, na zoveel frustraties in de voorbije tijd best wel in voor een stunt, beklom de banken. Om, twee minuten later, mismoedig terug te zakken. Een nieuwe teleurstellende ervaring rijker. Want Leiden toonde zich, zoals al vaker dit seizoen, veerkrachtig genoeg om ook deze moeilijke klus tot een goed einde te bren gen. Tot nu toe stond er altijd wel iemand op, in het geval dat de machine onverhoopt wat minder draaide, om de boel weer aan de gang te krijgen. Jerry Beck en Toon van Helfteren gingen al eens voor, ditmaal was het de beurt aan Emill Hagens om zijn ploeg over het dode punt te hel pen. Met twee gedurfdé scores zorgde hij in die benarde situatie voor lucht en knakte hij tevens het moreel van het van zover te ruggekomen Haaksbergen. Beek en Cox brachten de koploper daarna in rustiger vaarwater: 81- Tegenvaller Een tegenvaller voor Harrie Kip, de ex-Leidenaar die door spon sor Gerard van Hal is overge haald om tot het einde van het seizoen als coach op te treden. Kip kan in deze donkere dagen best een succesje gebruiken nu er door al het geharrewar rond de persoon van de boos weggelopen Maarten van Gent en de perike len met de Amerikanen al zoveel punten teloor zijn gegaan. Met de dure huishouding is een plaats LEIDEN - Het klasseverschil was duidelijk aan de uitslag af te lezen bij Pernix-Dalto. De koploper bracht de ploeg van coach Jasper Engel een verpletterende 11-21 neder laag toe. Eersteklasser TOP klopte het Middelburgse Swift met 14-9, terwijl in de tweedeklasse Fiks en De Danaïden en in de derdeklasse Velocitas door nederla gen hun koppositie verspeelden. Volkomen onstuitbaar kegelde Dalto Pernix uit de eerste gele deren van de overgangsklasse. Met een simpel, maar uiterst ef fectief spelletje, werden de schutters in stelling gebracht die dan spatzuiver schietend de aan val afrondden. Een kwartier na dat Janneke Mulder voor 1-0 had gezorgd, was Pernix al een gesla gen ploeg. Zes maal schoot de ploeg uit Driebergen raak, waar bij de dames zich niet onbetuigd lieten. Geimponeerd door de lichtvoetige acties was Pernix nauwelijks in het spel gekomen. Na 2-7 was er pas sprake van enige tegenstand toen Kees Hortensius, Kees Bro- kaar en Peter Kuipers de Engel equipe naar 5-7 schoten. Drie mi nuten later was het gat al weer vier punten groot en dat bleef zo tot de rust aanbrak bij 6-10. De wat fellere start van Pernix na de hervatting had door de vele plaatsfouten weinig rendement. Het spel zakte óok al weer snel in nadat Dalto was weggelopen naar zes punten. Bij ontbreken van een echte strijd, waren het de vele doelpunten die het duel nog enigzins aantrekkelijk maakten. Ook scheidsrechter Hoekstra droeg daartoe een steentje bij door in de slotfase nog een aantal straf worpen ca deau te doen, waarvan er overi gens nog twee werden gemist. Tweeëndertig goals konden er tenslotte worden geteld bij een 11-21 eindstand. Kees Brokaar (4), Peter Kuipers (3), Janneke Mulder (2), Kees Hortensius en Geerten Breedveld tekenden voor het Leidse aandeel. Op ruime afstand blijft TOP samen met het Haagse VES koploper Albatros achtervolgen. Op bij zonder duidelijke wijze werd ook Swift naar de achterhoede ver wezen door de ploeg van coach René Versloot. De Zeeuwen wer den geklopt met hun eigen wa pen: het voorverdedigen. Had den de Sassnheimers in eerdere confrontaties de grootste moeite met deze verdedigingsopzet, nu was het Swift dat de paalpositie volledig werd ontzegd. Alleen het afstandschot bleef over als aanvalsmiddel, dat gezien de ne gen treffers beslist gevaarlijk was. Van 2-2 stoomde TOP door naar 6-3 om in de laatste vijf minuten voor rust nog even in gevaar (8-6) te komen. Na de hervatting werd Swift echter zonder pardon opzij geschoven en via 11-7 werd de 14-9 eindstand bereikt. Gerco Langelaan (4), Sjoerd van der Klaauw (3), Anne van der Zaag (3), José van der Berg (2), Karin Baak en Egbert Dijkstra scoor den voor de Sassenheimers. Ons Eiland schakelde de aanval van IJsselvogels vrijwel uit en dat vormde de solide basis voor de 8-6 overwinning. Kort voor rust zorgde een uitblinkende Rob Hasselbach voor de afschei ding (4-2), een voorsprong die na de hervatting nog uitgebouwd werd tot 7-3. Fiks zag in de slotfase van het duel tegen medekoploper Snel geen kans meer om de in de doelpunt rijke eerste helft opgelopen 10-8 achterstand goed te maken. Een kwartier lang viel Fiks bij een 12- 10 stand vergeefs aan. Na inval len van Gwenny de Best, sterk onder de korf, zorgde Nico van Weizen (3) tenslotte nog voor 12- 11. Sandra van Gelderen scoorde driemaal. De Danaïden verloor eveneens haar koppositie na verlies tegen achtervolger Ten Donck. Halver wege was de stand nog 5-6, maar na de hervatting liep de Leidse aanvalsmachine krakend vast. Alleen Cees Christiaanse en, ver in de slotfase, invaller Eric Kromhout wisten nog te scoren, maar tegenover de schamele twee Leidse goals stelden de Ridderkerkers zes treffers: 7-12. De Algemene had geen moeite met het zwakke Actief, dat zich zelfs nauwelijks verweerde. Via een 2- 4 halverwege werd de 3-7 eind stand bereikt, waarbij Wim van Vliet (3) en Martin Filippo (2) in aanvallend opzicht de toon aan gaven. Velocitas raakte totaal van slag door het stugge tegenspel van Valto. Een 6-3 achterstand kon nog worden ingelopen, maar strafworpen deden de ploeg van coach Frans de Haas in de slotfa se de das om: 9-7. Jeroen van Driel en Leon Brouwers scoor den elk driemaal. Fluks werkte zich met veel moeite langs het lastige HSV. Zes minu ten voor tijd kwamen de Noord- wijkers door Marleen Passchier op 8-9 en met deze voorsprong werd met veel kunst en vlieg werk, invalster Heieen Passchier moest na een blessure, vervan gen worden door de van de tribu ne geplukte Dorith Passchier, het eindsignaal gehaald. Scores LEIDEN - Beek 27 (11), Wiel 19 (7), Cox 18, Hagens 15, Kragtwijk 11 (9), Van Helfteren 4, Van Dam 0. Schotper centage 55, rebounds 37. HAAKSBERGEN - Ridderhof 29, Gay 14, Kruidhof 12, Faber 12, Heijdeman 10 (6), Gattis 4. Schotpercentage 59, rebounds 21. bij de laatste vier een 'must' en voorlopig staat Haaksbergen pas vijfde. Kip kreeg trouwens, naast de ne derlaag, nog meer tegenslag te verwerken. De afgelopen weken probeerde hij twee nieuwe Ame rikanen uit, Chris Lockhart en Tony Gattis. Eerstgenoemde ver trekt morgen zonder één meter gespeeld te hebben en Gattis mag nu ook zijn koffers pakken omdat hij totaal niet voldeed. Be halve een oprisping tegen Den Bosch maakte hij nog niets klaar. Tegen Leiden begon hij met een schot van 1 op 4 en eindigde met welgeteld vier schamele puntjes. Het ziet er nu naar uit dat Kip toch het seizoen moet afmaken met Joe Manley. Die werd van wege een gebrek aan inzet eerder deze maand uit de ploeg verwij derd... Aan vechtlust en karakter onbrak het de zeven overgebleven Haaksbergse spelers (de broer tjes Droste spelen voor het mili taire team en Ebeltjens is weg met Jong Oranje) zaterdag overi gens bepaald niet. Tenminste, in de tweede helft, want voor rust liet de thuisploeg zich veel te ge makkelijk door Leiden in de hoek drukken. Haaksbergen, met Gay en Gattis voorop, dacht de koploper op eigen terrein te kunnen bestrijden, namelijk on der het bord, binnen de bucket. Maar juist daar is de ploeg van Harre wijn op zijn sterkst met spelers als Beek, Kragtwijk en Van Helfteren. Die pakten dan ook de ene re bound na de andere (37 tegen 21 van Haaksbergen) en zetten LEIDEN - Weinig basketbal het afgelopen weekeinde in de regio Leiden. Blitz won voor de beker van Volharding uit Goes met 78—69 en Lisse heeft voor de return tegen Argus goede papieren: een 74—88 voorsprong op mo ment van staken. De dames van LUSV wonnen voor de competitie van Flash met 54-41. Don Cox scoort tussen Manley en Faber (10) in. Hans Heijdeman zijn aandachtige toeschouwers. daarop de tempobeulen Hagens, Wiel en Cox aan het werk voor snelle en gemakkelijke scores. Van 10-15 liep Harrewijns' briga de rap weg via 14-27 naar een comfortabele 31-48 ruststand. Het leek er eigenlijk gewoon op alsof Haaksbergen weinig had geleerd van het pak slaag des tijds in de Vijf Meihal. Daardoor enigszins in slaap gesust nam Leiden het tweede part niet helemaal serieus op, zelfs al ston den Wiel en Hagens dankzij het starre fluiten van Kleersnijder al na een minuut op vier fouten. En aanvankelijk verliep het allemaal nog voorspoedig, want tot 49-64 was er nog niets aan de hand. Toen evenwel kwam plotseling, maar heel nadrukkelijk de klad Lopen, drie seconden, balverlies, weer drie seconden, nogmaals balverlies en opnieuw lopen. Zie hier wat het verlies aan concen tratie binnen een paar minuten tijd aan onnodige fouten oplever de. En Haaksbergen profiteerde optimaal. Verdedigend met een goed sluitende 2-3 zone, aanval lend door vanaf de buitenkant raak te paffen. Vooral Rene Rid derhof maakte uitstekend ge bruik van het feit dat zijn directe tegenstander, Hagens, op vier fouten stond. Vanuit alle standen knalde Ridderhof raak. Bij 61-70 maakte Harre wijn zich kwaad tijdens een time-out, maar de rust keerde niet weer. Sterker nog, Haaksbergen voel de dat het kon en via scores van Faber, Gay en Ridderhof kroop de ploeg steeds dichter naar Lei den toe, daarbij fel aangemoe digd door de achterban. Ridder- hof scoorde nogmaals van heel ver en bij 71-74 besloot Hagens tot actie over te gaan. Missen mocht niet meer, niemand stond vrij. Dan maar alleen, dacht de rappe spelmaker die middels een kruip-door-sluip-door-score veel risico nam. Om even later, bij verkregen balbezit, wederom te gokken, nu met een schot vanaf de middellijn. De bal zoefde evenwel door het net en daarmee brak Hagens definitief het Haaksbergse verzet. De stand is inmiddels 14-0. LUSV—Flash 54—41. Een prima ze ge van LUSV dat in het eerste jaar in de eerste divisie goed meedraait. Flash is één van de twee ploegen die er in deze divi sie bovenuit uitsteken en de vori ge wedstrijd hadden de Leidse studentes in Den Bosch dan ook met grote cijfers verloren. LUSV had nu de mazzel dat enige speel sters van Flash door werkzaam heden niet aan konden treden. Gesteund door dit gegeven be gonnen de Leidse dames aan het karwei. Tot 10—12 wist het ge handicapte Flash de schade te beperken, maar toen zette de thuisploeg een tussensprint in en liep door naar een 24-12 voor sprong. De ruststand werd 26-18. Na de pauze speelde LUSV wat sloom en de opponent maakte daar dankbaar gebruik van en kwam terug tot 35-31. Verder lieten de discipelen van coach Ti tus Flapper het echter niet ko men. Via 43-33 werd er een nut tige 54-41 zege behaald. Blitz-Volharding 78-69. Blitz be gon aan deze wedstrijd zonder lange man Rolf van Oort, die met het Nederlands Militair team in Belgiè vertoeft. Volharding, een lange stugge ploeg met een goed schot bleef in de eerste helft keu rig in het spoor van Blitz: 41-39. Na de rust pakte Blitz een 52-43 voorsprong, maar Volharding deed zijn naam eer aan en kwam terug tot 60-59. De Voorschote naren finishten beter en gaan met een schamele negen punten voorsprong naar Goes. Argus-Lisse 74-88. Lisse speelde tegen Argus, dat het zonder steunpilaar Peter Paul Maassen moest stellen, een prima partij. Tot 26-27 ging de strijd gelijkop, maar toen ging de betere verde diging van Lisse zijn vruchten af werpen en liep Lisse uit naar 35-52. Na de pauze werd het zelfs 49-70, maar toen stokte het bij de ploeg van Han Wallaart. Argus kwam op 63-70. Lisse herstelde zich en pakte een 74-88 voorsprong. Toen kreeg scheidsrechter Henk van Haaste ren het aan de stok met Argus- coach Dikmoed over een radio op de tribune, hetgeen resulteer de in het staken van der wed strijd. Zie ook pagina één. UTRECHT/LEIDEN - Met slechts twee stemmen tegen maakte de Alge mene Vergadering van het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond zaterdag de weg vrij voor de invoering per 1 januari 1984 van shirtre clame. Van de Leidse topploegen is Fides Pacta als enige bijzonder geinteress- seerd in deze nieuwe mogelijkheid de clubkas aan te vullen. "We zijn al enige tijd serieus bezig met sponsoring en shirtreclame", verklaar de voorzitter Wim van der Post desgevraagd. "Er zijn contacten ge legd met enige landelijk bekende firma's, die welwillend reageerden op een rondschrijven. We willen het hoofdklasserschap wel uitbuiten en het allemaal groots aanpakken, niet met de plaatselijke bakker op de borst". In februari hoopt de voorzitter van de fusieclub, die met de opbrengsten de fors tegenvallende toto/lotto-opbrengsten wil com penseren, de procedure af te ronden. Overgangsklasse Pernix bleek bij monde van voorzitter Peter Anes nog geen plannen in deze richting te hebben. "Shirtreclame staat niet op de urgentielijst. We zijn nog niet verder dan de reclame achterop onze trainingspakken". LEIDEN De handballers van Rijnstreek hebben in de tweede regionale divisie in een spannende streekderby Mercasol Satumus met 20-22 verslagen. De Leidenaars kwa men gehandicapt in het veld daar een besmettelijke ziekte de selectie danig had uitge dund. Koos Roodenburg van Dalto vangt hevig belaagd door Jenny van der Lake en Kees Hortensius de bal af. (Foto Holvast) Crescendo sloeg nadat GKV bij een 7-4 stand een strafworp mis te keihard toe door vijfmaal op rij te scoren. De Hagenaars wer den vervolgens ruim geklopt: 14- 5 met Henk Alberts (5) in de sco rende hoofdrol. KNS verspeelde een punt aan Phoenix, dat zich na 6-2 onweer staanbaar terugvocht in de wed strijd. Ook een zevende treffer van de driemaal scorende Peter Siebers werd nog beantwoord: 7- 7. BvG 1 De dames van OASE hadden geen enkele moeite met Aalsmeer. In de eenvoudigste wedstrijd tot nu toe wonnen zij met 15-8. Heel wat meer moeite had HVS met Westlandia. Met een enorme inzet zetten zij zich over een aanvankelijke achter stand heen om uiteindelijk toch met 12-11 aan het langste eind te trekken. De dames van MMO wonnen met hetzelfde verschil van HEC: 10- 11. HW lijkt halverwege de competitie al niet meer van de gradatie uit de eerste afde lingsklasse te kunnen ontsnap pen. Ditmaal werden zij het slachtoffer van de dadendrang van Hercules: 24-17. De dames van HW daarentegen zijn in de tweede afdelingsklasse nog on geslagen. Olumpia won overtui gend met 17-8 van DIOS. Satumus had voor de wedstrijd te gen Rijnstreek uitstel bij het NHV aangevraagd. Bij de Leidse selektie waren vijf basisspelers door een waarschijnüjk in de Vijf Meihal opgelopen besmetting door streptococcen, bacteriën die onder meer angina en rood vonk tot gevolg kunnen hebben en zich openbaren middels door gaans etterrende stinkende open wonden, geveld. Rijnstreek start te overdonderend. Saturnus rea geerde te traag op een aantal aan vallende acties: 2-7. Daarna her stelde de ploeg zich enigszins en knabbelde nu vanuit een beter sluitende 5-1 verdediging punten van de voorsprong af. Na de rust (9-11) zette dit beeld zich voort. Profiterend van een aantal twee- minutenstraffen kwam Satumus met 14-13 voor, maar Rijnstreek deed een minuut later precies hetzelfde: 15-17. De Alphenaren konden met een aantal schitterende hoekdoel- punten uitlopen tot 16-20. In de laatste minuten paste coach Ben- no Nieuwenhuizen nog een "man tot man" toe en deed leek succesvol te worden toen Satur nus op 19-20 kwam. maar Rijn streek strafte toch het riskante spel af: 20-22. Beide ploegen de len nu met zes punten de voor laatste plaats. Oase OASE groeit. Tegen Aalsmeer stond er nu een homogeen team in het veld dat het niet meer hoeft te hebben van Helma van der Geest alleen. De ploeg trof met Aalsmeer wel de zwakste broeder van de tweede divisie, en het was aan een wat rommelig gespeelde eerste helft te danken dat het verschil bij rust niet gro ter was dan 6-4. Coach Gerard de Jonge liet OASE na rust een 3-3 aanval spelen, terwijl Aalsmeer, dat het voornamelijk van scho ten uit de tweede lijn moest heb ben, in moeilijkheden kwam zo dra de ploeg uit Oud Ade daar een 5-1 verdediging tegenover stelde. Vooral Jannie Jansen was met vijf doelpunten goed op dreef. Zij verzorgde ook het slot- doelpunt: 15-8. De basis voor de ze uitslag legde OASE in het be de tweede helft. De ploeg r de sub- AMSTERDAM - Per abuis was Fides Pacta over het hoofd ge zien bij het maken van de rang lijst voor het programma van sporthal Ookmeer. Na het duel tegen Rohda zal niemand ech ter de Leidenaren meer verge ten. De lijstaanvoerder verloor op niet mis te verstane wijze het eerste punt aan de debu tant. De 11-11 eindstand was in feite zelfs puntenverlies voor Fides Pacta, dat twee minuten voor tijd nog met 9-11 aan de leiding ging. In een week kan veel verande ren. Geen moment was Rohda de ploeg die PKC met 8-16, in de eigen hal nog wel, achteloos aan de kant zette. Van het schot van de Amsterdammers, het zo geduchte wapen, ging door de onzuiverheid geen en kele dreiging meer uit. Het ty pische verdedigen van Fides Pacta, met het ruimhartig aan bieden van de schotkans en het numerieke overwicht on der de korf, werkte zo bijzon der frusterend voor de schutte rij van coach Poelstra. Zodanig zelfs dat men bij tijd en wijle niet eens meer tot schot durfde komen en de bal maar naar een medespeler wierp, het toon beeld van machteloosheid. Alleen Peter Schallenberg wist zich aan de malaise te onttrek ken. Knap speelde de interna tional tot tweemaal toe de Leidse verdediging uit, maar zijn twee treffers voor rust baatten nauwelijks. Zelf kreeg hij namelijk tot tweemaal de kous op de kop van Nico Pi- kaar met wie hij gedurende de gehele wedstrijd keiharde duels uitvocht, tenslotte resul terend in een boeking. Na ze ventien minuten zetten Nico Pikaar en Ronald van der Vel den Rohda op afstand, hetgeen tot in de slotfase voortduurde. Aanvankelijk bedroeg de voor sprong, waaraan ook Robin Sommeling (2) duidelijk aan bijdroeg, twee punten, maar Henny Piket, die Marco Lauf herhaaldelijk zijn hielen liet zien en totaal driemaal scoor de, zorgde drie seconden voor rust voor een ruime 3-7 marge. Op het commmando 'schiet' vanaf de Leidse bank ging de bal omhoog. En door de korf. Fouten Rohda volhardde na rust in het trage spel en probeerde met veel kracht de paalpositie te herwinnen. Een bijzonder tref zekere periode, waarbij gepro fiteerd kon worden van soms domme verdedigingsfouten, hielp de ploeg uit Amsterdam weer in de strijd. Na de goals van Kruse en Schallenberg raakte Fides van haar stuk, zelfs de ijskoude Ronald van der Velden, die bij 6-8 een cru ciale strafworp miste. De marge van twee treffers werd hersteld door Jeanet Smit, even uit haar rol van onopval lende, maar keiharde werkster. Van opnieuw weglopen was echter geen sprake en de steeds feller uitgevochten strijd bleef open. Tot tweemaal toe zorgden voor Henny Piket en Ronald van der Velden voor uitkomst, nadat Rohda tot op een punt was teruggekomen. Op balbezit spelen in de laatste vijf minuten pakte verkeerd uit. Fouten van Fides werden tot tweemaal toe genadeloos door Schallenberg afgestraft. In de voorlaatste minuut ging zo een verdiend punt alsnog voor de Leidenaars verloren. BRAM VAN GENT MMO had aanvankelijk moeite met een stug spelend HEC. De Haag se aanval beschikte over een per fect op elkaar ingespeeld mid- denblok en cirkelspeelsters. Hoogmade vond het antwoord in een agressieve lijnverdediging en naderde na een achterstand van 2-0 tot 5-5 by rust. Ook daar na ging het gelijk op. Eerst maakte MMO een 7-5 achter stand ongedaan om binnen tien seconden weer tegen een gat van twee doelpunten aan te kijken. Ondanks de manverdediging die vanaf het allereerste begin con sequent op Ellie van Leeuwen werd toegepast was juist zij het die met zes doelpunten MMO voorging naar de uiteindelijke 10-11 overwinning. Hieraan voor af was een bijzonder spannende slotfase gegaan waarin de ploeg zelfs een numerieke minderheid ongeschonden overleefde. In de afdeling lijkt het doek nu al gevallen voor HW. Tot nu toe behaalde de ploeg slechts twee schamele punten. Tegen Hercu les ging het in de beginfase volle dig fout. Een falende verdedi ging leverde een 10-0 achter stand op, en in de tweede helft is het verschil met 18-4 zelfs nog groter geweest. De verdienste van de Voorschotense ploeg is dat ze het verlies in de slotfase met 24-17 nog een redelijk aan zien gaven. In de tweede klasse werd het streekduel HVS-MSV bepaald door het ontbreken van wissel spelers bij de Noordeijkers. Con ditioneel konden zij het dan ook niet bijbenen en de ploeg verloor met 23-18. In de derde afde lingsklasse werden twee top- duels gespeeld. Saturnus 2 ver speeld in 3B een 3-7 voorsprong en speelde tegen Olympia gelijk: 12-12, in 3C bleef MMO ongesla gen door medekoploper Forehol- te 2 met 12-9 te verslaan. De dames van Olympia kenden on der leiding van Ingeborg Henkes weinig problemen tegen DIOS. De ploeg uit Den Hoorn kon het hoge Wassenaarse tempo niet volgen en verloor met 17-8. In de tweede afdelingsklasse mag HW zich ongeslagen winter kampioen noemen. In een harde wedstrijd pakte de ploeg van Jos Stigter tegen Verburch met 11-13 beide winstpunten. Saturnus had in diezelfde klasse geen en kele moeite met Kwiek Sport: 4- 10. Overige uits.agen Dames: MSV - OASE 4 14-4A. Heren: Quintus 3 - Foreholte 15-11. AD VAN FESSEM

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17