Notts County ndelijl vne voor Liverpool Sporttotalisator keert minder uit 5?D1T C De Bruin stoot record 3 Olympisch elftal niet naar Spelen Ruud Geels ligt nog goed in markt Inleg lotto en toto loopt terug Acht atleten geschorst IAAF vergoedt kosten WK Beveren vorstelijk aan kop Atletic Bilbao nadert Real PAGINA 14 MOSTAR (ANP) - Het Neder landse Olympisch elftal is in weerwil van een sterke ver richting tegen Joegoslavië uit- geschkeld voor de eindronde in Los Angeles. Oranje verloor zaterdagmiddag het kwalifica tieduel in Mostar met 1—2. De zwak leidende Bulgaar Zhez- hov had een groot aandeel in die nederlaag. In de 63ste mi nuut keurde hij een doelpunt van Go Ahead Eagles-speler Eykelkamp af wegens ver meend buitenspel, om in de zelfde minuut aan de overzijde een schoolvoorbeeld van 'off side' over het hoofd te zien. Nederland begon erg sterk en zette Joegoslavië onmiddellijk onder druk. Hoewel de ploeg Sport MAANDAG 19 DECEMBER 1983 van bondscoach Ger Blok kan sen kreeg, slaagden met name Keukens en Eykelkamp er niet in die een doeltreffend vervolg te geven. Na de rust, die met 0-0 aanbrak, bleef Nederland de betere ploeg, tot het tijdstip dat de Bulgaarse arbiter het vonnis velde. Zhehzov annu leerde de treffer van René Ey kelkamp. omdat mede-aanval ler Jo Böckling op de doellijn lag. Hoewel volgens vriend en vijand de Haarlem-speler be paald niet hinderlijk buiten spel lag. stond behalve de doel man ook nog een tweede Joe goslaaf op gelijke hoogte. Het feestje van Oranje ging der halve niet door en het zelfver trouwen kreeg luttele secon den later een nog veel grotere deuk. Smajic ontving van Hali- lovic de bal. toen hij doelman Van Gerven al voorbij was. Met alleen nog Den Bakker voor zich, viel het scoren hem niet moeilijk: 1-0. Nadat Bos- nak voor 2-0 had gezorgd, liet Gert Kruys zich verleiden tot een handgemeen met Halilo- vic. De Utrechter werd vervol gens niet het slachtoffer van de arbitrale represaille, wel zijn clubgenoot De Wit, die vijf mi nuten daarvoor was ingevallen voor Lems. De Wit werd uit het veld gestuurd en kreeg gezel schap van Halilovic. In de slot fase bracht Feyenoorder Hoek stra Nederland nog iets dich terbij: 2—1. HAARLEM (GPD) - Ondanks het feit dat hij niet meer welkom is bij NAC bestaat er nog altijd veel belangstelling voor Ruud Geels. Diverse trai ners meldden zich de afgelopen dagen bij de 35-jarige spits om zich op de hoogte te stellen van zijn wensen en verlangens. Haarlem-oefen- meester Hans van Doorneveld, die anderhalfjaar geleden ook al pogin gen in het werk stelde om hem in te lijven, zocht vlak voor de winter sportvakantie van Geels contact met de Santpoorter. .,Ik zou Geels er best bij willen hebben, maar we gaan natuurlijk geen hoge transferbe dragen betalen. Dat zou belachelijk zijn. Ik heb hem in elk geval aange boden om bij ons te komen trainen. Ik denk dat hij van dat aanbod wel gebruik zal maken", aldus Van Doorneveld. Telstar Ook Fred André zocht namens Telstar contact met Geels, maar gelet op de afkoopsom (één ton), die er voor de aanvaller betaald moet worden, en de noodlijdende positie van zijn werkgever, acht de technisch-leider de kans dat de Santpoorter in dienst treedt bij de Velsense eerste- divisionist minimaal. Hughes Ook FC Utrecht zou een serieuze kandidaat zijn maar trainer Barry Hug hes ontkende gisteravond dat er met Geels contact is geweest. „Tot dusver is dat nog niet gebeurd", aldus de Haarlemse voetbalcoach. „Dat neemt echter niet weg dat ik zeer gecharmeerd ben van een speler als Geels". DEN HAAG (ANP) - De Stichting de Nationale Sporttotalisator kan in het nieuwe jaar vijf procent minder aan de nationale sport uitkeren dan in het voorlopige bestedings plan voor 1984 was voorzien. Na een vermindering van de inleg in toto en lotto in 1983 zullen de inkomsten van de S.N.S. ook volgend jaar vermoedelijk achterblijven bij de raming van 240 miljoen gulden die de basis was van het voorlopige bestedingsplan. - Ruud Geels: begeerd door Haarlem, Telstar De uitkeringen voor 1984 zullen ongeveer 2,7 miljoen lager zijn dan die van 1983. Van het voor ziene bedrag van rond 52 miljoen moet de S.N.S. terug naar 49,3 miljoen gulden.. De vooruitzich ten voor de volgende jaren zijn, voor de Nederlandse sport, nog veel ongunstiger. Het uitkerings bedrag is de laatste jaren op hoogte gehouden door te putten uit de reserves die werden opge bouwd in de eerste vijf jaren van de lotto, van 1974 tot 1979. Teruggang Om voor 1984, bij niet verder terug lopende inleg, nog aan een uitke ring van iets meer dan 49,3 mil joen te kunnen komen, heeft de S.N.S. letterlijk en figuurlijk zijn laatste reserves moeten aanspre ken. Het is dus mogelijk dat bij het volgende bestedingsplan een verdergaande teruggang onver mijdelijk zal zijn. Daarbij zou het dit jaar gehanteerde percentage van vijf procent kunnen oplopen tot vijftien procent. Tegen deze achtergrond heeft het bestuur al het besluit genomen in maart 1984 tot een fundamentele her overweging van prioriteiten tus sen de diverse bestedingsrubrie ken te komen. Deel één van het bestedingsplan voor 1984, waarin bijna 48,7 mil joen uitgekeerd wordt en waarbij nog een aanvulling van rond 600.000 gulden zal komen in deel twee, heeft ook de uitkering aan het betaalde voetbal aangetast. Het bedrag van iets meer dan 5,64 miljoen gulden, dat het be taalde voetbal altijd als een 'ver worven' recht heeft beschouwd, is met ruim 280.000 gulden terug gebracht tot iets meer dan 5,36 miljoen gulden, waarbij dus de vijf-procentslijn is gehandhaafd. S.H.S.-directeur Jos Zwartjes heeft MANILLA (Reuter/ANP) - Het bestuur van de Internatio nale Amateur Atletiek Fede ratie (IAAF) heeft tijdens een driedaagse vergadering in Manilla acht atleten voor het leven geschorst. Zeven van hen zijn uitgesloten we gens een positieve reactie bij controles op het gebruik van verboden stimulerende of spierversterkende midde len. Eén atleet werd ge schorst omdat hij de contro le weigerde te ondergaan. Vier van de acht geschorsten komen uit Midden-Amerika. Het gaat om de Cubaanse at letes Rosa Fernades en Ma- ria Cristina Betancourt en Juan de la Cruz en Juan Nu nez uit de Dominicaanse Re publiek. Het viertal werd betrapt tijdens de atletiek wedstrijden van de Paname- rikaanse Spelen in Caracas in augustus. Darius Juzys- zyn (Polen) en Agnes Herc- zeg (Hongarije) reageerden positief bij de controles tij dens de finale van de strijd om de Europese beker in au gustus in Londen. De Portu gees Eljoso Rios kwam niet door de controle, die werd gehouden bij internationale wedstrijden in Viareggio in Italië. De Zweed Lars Erik Kallström werd uitgesloten, omdat hij zich bij wedstrij den in augustus in Kopenha gen weigerde te laten con troleren. In de praktijk kan een schorsing voor het leven worden teruggebacht tot an derhalf jaar. Voorwaarde is dan wel dat de nationale bond van de gestrafte daar om verzoekt. Primo Nebiolo, de Italiaanse voorzitter, kondigde in Ma nilla aan dat het bestuur van de IAAF in principe heeft besloten het aantal controles tijdens internatio nale wedstrijden uit te brei den. Speciale controleteams zullen onaangekondigd bij wedstrijden verschijnen. Verder zal een wereldrecord nog slechts erkend kunnen worden, wanneer degene die het wereldrecord verbeterd heeft, onmiddellijk na af loop gecontroleerd wordt op het gebruik van verboden middelen. MANILLA (Reuter/AFP) - De In ternationale Atletiek Federatie (IAAF) zal alsnog alle door deel nemers en officials gemaakte kosten tijdens het WK-atletiek in Helsinki (j.l. augustus) vergoe den. Dit besluit werd de IAAF ingege ven door het enorme financiële succes van dit evenement. De to tale inkomsten bedroegen 16 miljoen dollar, na aftrek van alle kosten resteerde een netto-Winst van 1,4 miljoen dollar (rond 4,2 miljoen gulden). De internationale atletiekbond stelt zich tevens garant voor alle deelnemerskosten voor het WK- veldloop 1984, dat in maart in de VS wordt afgewerkt. Voor deze titelstrijd hebben al 25 landen in geschreven. In 1985 zal voor de eerste keer strijd worden geleverd om de Wereldbeker op de marathon. Dit evenement zal plaatsvinden in Hiroshima (Japan). De organisatie van de in 1985 te houden (van 5 tot en met 7 okto ber) strijd om de wereldbeker werd toegewezen aan Canberra (Australië). In augustus 1987 wordt het tweede WK-atletiek gehouden in Rome. LONDEN (Reuter) - Liverpool heeft zaterdag op simpele wijze zijn positie als koploper in de Engelse League behouden. Notts County stak daarbij geheel in de geest van het naderende kerstfeest zeer hulpvaardig beide handen toe en legde op Anfield Road de landskampioenen geen strobreed in de weg (5-0). West Ham United haakte voorlopig af door de nederlaag (3-0) bij Nottingham Forest. Manchester United, dat vrijdagavond al in een direct door de tv uitgezonden wedstrijd Tottenham Hotspur met 4-2 versloeg, neemt nu alleen de tweede plaats op één punt achterstand. Queens Park Rangers-aanvaller Charles (midden, gestreept shirt) kopt zijn ploeg i QPR zou de strijd tegen Everton met 2-01 Notts County schonk in en tegen Liverpool de thuisclub de eerste drie doelpunten. De kerstpresen tjes werden dankbaar geaccep teerd. Steve Nicoll was de eerste, toen hij in de twaalfde minuut een terugspeelbal van Mark Goodwin onderschepte en scoor de: 1-0. Tien minuten later haal de Benjamin de Schotse interna tional Dalglish in het zestien me ter gebied volkomen onnodig on deruit, waarna Souness van de stip raakschoot: 2-0. Nog voor de rust profiteerde Sammy Lee van een misverstand tussen Doel man McDonagh en verdediger Hunt: 3-0. Na de hervatting scoorde Liverpool nog twee doelpunten op eigen kracht. Ian Rush pikte zijn doelpuntje mee en Graeme Scuness bracht zeven minuten voor tijd de eindstand op 5-0. West Ham United vertrok met knikkende knieën naar Notting ham. Sedert 1969, toen Geoff Hurst een hattrick produceerde. FÜRTH (DPA) - Borussia Mön- chengladbach heeft de kwartfi nales van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker be reikt. In een uitgestelde wed strijd voor de achtste finales versloeg de Bundesligaclub in een uitwedstrijd de amateurs van SPWG Fürth met 6-0. Bij de rust was de stand reeds 3-0. Er waren in Fürth 15.000 toe schouwers. hebben de Londenaren niet meer gescoord op het veld van Forest. Zaterdag werd die barriè re niet geslecht. Opnieuw slaag de West Ham er niet in de roos te treffen. Nottingham daarentegen wel, het won met 3-0 door doel punten van Hodge, Birtles en Walsh. Het ontslag van manager Terry McNeil heeft zijn schokeffect BILBAO (AFP) - Atletic de Bilbao heeft zaterdag op eigen ter rein de inhaalwedstrijd voor de eerste divisie van de Spaanse voetbalcompetitie tegen Cadiz met 3-1 gewonnen. De wed strijd werd op 4 september afgelast wegens hevige regenval in het Baskenland. Atletic de Bilbao is na zestien wedstrijden Real Madrid, dat met 23 punten de leiding heeft, tot op één punt genaderd en bezet de tweede plaats. niet gemist op de spelers van Ar senal. Na vier nederlagen op rij won Arsenal met 3-1 van Wat- ford. Scheidsrechter Clive Tho mas speelde een opvallende rol. Hij stuurde Nick Price van Wat ford van het veld, waarschuwde diens medespelers Sims en Bardsley en las Watford-mana- ger Taylor de les na diens com mentaar op de leiding. Thomas boekte ook Arsenal-speler Wood cock. Voor Arsenal scoorde re- serve-spits Meade drie maal. Beveren Beveren heeft de eerste helft van het programma in de hoogste af deling van de Belgische competi tie gisteren afgesloten met een totaal van 28 punten. Het onder- aanstaande RWDM had gisteren ook geen verweer tegen Beveren. De club uit Brussel beëindigde het duel zelfs met slechts tien spelers omdat Trigaux na een zware overtreding tegen Creve van scheidsrechter Goris voor tiid de kleedkamer moest opzoe ken. Voor Beveren, dat met 3-0 zegevierde, scoorden: Lam- brichts, Marten en Creve. Seraing, de naaste concurrent van Beveren, bleef goed in het spoor door een overwinning met 2-0 te gen Lokeren door doelpunten van Bocande en Claesen. Seraing zal in de tweede competitiehelft, die op 15 januari begint, een ach terstand van vier punten op Be veren moeten wegwerken. An- derlecht had zich vrijdagavond reeds van de derde plaats verze kerd door met 4-1 van Water schei te Achter het leidende drietal is op de laatste speeldag van dit jaar een hergroepering tot stand geko men. Liefst vier clubs, Cercle Brugge, Waregem, Standard en Club Brugge staan op negentien punten, de twee clubs uit Brugge sloten het jaar 1983 af met ver lies. Cercle verloor met 1-2 bij en van Kortrijk en Club moest met dezelfde cijfers op eigen terrein buigen voor Waregem, dat daar door nu ook negentien punten heeft. Waregem kwam door Mu- tombo in de 25ste minuut aan de leiding, waarna Ceulemans acht minuten na rust gelijk maakte. Tien minuten voor het einde bracht Desmet de winst bij Ware gem. Het was de eerste nederlaag op eigen terrein van Club Brugge in dit seizoen. Titelhouder Standard zegevierde in Beringen met 3-1. Standard moest overigens eerst een achi terstand wegwerken (Fagot had gescoord), voordat de winst via treffers van Daerden, Heller en opnieuw Daerden gestalte kreeg. Doelman Schubert van Beringen stopte een strafschop. DORTMUND (ANP) - Erik de Bruin (Sparta) heeft gisteren bij internationale indoor-atletiek- wedstrijden in Dortmund het Nederlandse indoorrecord ko gelstoten met ruim twee meter verbeterd en gebracht op 19,49 meter. Het oude record stond se dert 19 februari (Zuidlaren) van dit jaar met 17,39 meter reeds op naam van De Bruin. In vier van zijn zes pogingen, twee stoten waren ongeldig, bleef de atleet uit Hardinxveld-Giessen- dam boven zijn oude record. De serie was: 18,97 - 19,01 - 19,49 - ongeldig - 19,22 - ongeldig. Aan het eind van het zomerseizoen was De Bruin reeds dicht in de buurt van de negentien meter ge komen toen hij op 20 september in Lisse het nationale record in de open lucht op 18,95 meter bracht. Met zijn prestatie in Dortmund heeft De Bruin duidelijk ge maakt, dat hij als een serieuze kandidaat voor uitzending naar de Olympische Spelen in Los Angeles wenst te worden be schouwd. Het Nederlands Olym pisch Comité heeft als eis voor uitzending naar de spelen een li miet van 20 meter gesteld. De IOC-eis voor Los Angeles be draagt 19,40 meter. De laatste li miet wordt echter niet door het NOC gehanteerd. Bovendien gel den prestaties geleverd bij in- doorwedstrijden niet voor Los Angeles. Evenals Erik de Bruin behaalde zijn clubgenote Ella Wijnants een overwinning in Dortmund. De Haagse won het hoogsprin gen met 1,80 meter. Van Hulst In Dortmund sneuvelde nog een tweede Nederlands record. Elly van Hulst (Olympia 48) liep de 1500 meter in 4 minuten en 18.0 seconden. Zij was daarmee ze ventiende seconde sneller dan op 30 januari 1982 toen zij in Zwolle 4.18.7 liep. De zevenvou dige Nederlandse kampioene van dit jaar liep in de Könighal in Dortmund een solorace, waarin zij al haar tegenstandsters op één na een ronde achterstand bezorg de. Haar tussentijd op de 800 me ter was 2.16.0. al eerder duidelijk gemaakt dat zijn stichting het bedrag voor het betaalde voetbal niet als onaan tastbaar beschouwt. In maart 1983 liet hij al weten in het rap port 'naar volwaardig betaald voetbal' over het tweede vierja renplan inzake de gezondmaking van het betaalde voetbal dat het bestuur van de S.N.S. de uitke ring van 5,6 miljoen gekoppeld wil zien aan de inleg van toto en lotto en aan de prioriteitsafwe ging bil de uitkeringen. De teruggelopen inzet (over een periode van 2 jaar gezakt van 240 miljoen naar iets meer dan 200 miljoen) is ook direct van in vloed op de inkomsten van de clubs, die recht hebben op een 'voorheffing' van 12 V2 procent en die daardoor gezamenlijk een be drag van vijf miljoen verspeel den. Verliezer in het nieuwe schema van uitkeringen is ook de sector cultuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid, die via een vast percentage meeprofiteert van de inkomsten van de S.N.S. Tegenover de ongeveer 25 mil joen van 1983 staat voor die sec tor in 1984 een post van maar net iets meer dan 21 miljoen. Drs. Zwartjes meent dat er drie oorzaken zijn voor de verminder de inleg, waarvan er twee met el kaar te maken kunnen hebben. Hij noemde het 'uitstappen' van toto- en lottospelers als gevolg van de recessie een reden, maar zeker ook de terugloop van de activiteiten bij de clubs. Daar naast ondervinden toto en lotto concurrentie van zowel legale kansspelen, die in aantal toene men als van de zwarte lotto's. Groot verlies "Na de inleg van 240 miljoen gul den in 1982", vertelde Zwartjes, "rekenden wjj ook op een be perkte terugval in dit jaar. Het- eerete kwartaal van 1983 stelde ons in het gelijk en na zes maan den dachten wij de inkomsten nog op ongeveer 225 miljoen gul den te kunnen ramen. De tweede helft van dit jaar heeft echter een gróót verlies te zien gegeven. Ge middeld daalde de inleg over de sportprijsvragen met een half miljoen gulden per week en daardoor zullen wij uitkomen op een omzet van 210 miljoen gul den". De S.N.S. had gehoopt de terug loop te kunnen stuiten door te gen de zomer met een nieuwe speelwijze te beginnen. De auto matisering van het lotto-spelen zal echter pas iri' het najaar van 1984 werkelijkheid kunnen wor den. Daarom wordt gevreesd dat de compensatie van de verwach te daling van de normale inleg pas laat in het jaar zal kunnen be ginnen. De belangrijkste posten in het be stedingsplan zijn de uitgaven in de niet sportieve sectoren van het ministerie van WVC. De ruim 21 miljoen gulden gaat in drie vrijwel 'gelijke delen naar cul tuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid. De grootste posten binnen de sport gaan naar de koepelorganisaties (zoals de Nederlandse Sport Fe deratie), het NOC en de KNVB, ruim 14,6 miljoen. Het trainings- en wed strijd wezen ten behoeve van de topsport in de landelijke organisaties, ruim 13,2 miljoen. Een verlies overigens van een miljoen ten opzichte van 1983 en van het voorlopige bestedings plan. Voor accommodaties wordt bijna 9 miljoen uitgetrok ken, voor het betaalde voetbal ruim 5 miljoen. Voor de recrea tiesport 2 miljoen, medische be geleiding 1,3 miljoen en maat schappelijke begeleiding, zowel als aanstelling sporttechnisch kader bijna 1 miljoen. Nullijn De vijf-procentslijn wordt niet in alle rubrieken gevolgd. Uitge zonderd zijn bijvoorbeeld de koepelorganisaties, de medische begeleiding en een deel van on derzoek, studie en experimenten wegens het in stand houden van arbeidsplaatsen. Bij deze rubrie ken is de nullijn gehanteerd. Ook bij de incidentele toewijzin gen in het kader van trainings- en wedstrijdwezen heeft geen korting plaats gevonden. Daar toe behoort bijvoorbeeld de uit kering aan het NOC en dat bete kent dat het Nederlands Olym pisch Comité in het Olympische jaar niet gekort zal worden. Aan de anderde kant zullen ar beidsplaatsenplannen voor sporttechnisch kader gedeelte lijk niet worden uitgevoerd waardoor 1,1 miljoen wordt be spaard en in het tweede deel van het bestedingsplan zullen de te verstrekken uitkeringen met 1 miljoen gulden worden beperkt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14