Malta heeft 't laatste woord AGBLAD LEIDSC WSB maakt een klapper Oranje voor 98 procent zeker 9 van Frankrijkmaar: Hardloper held van Hongkong per man Radio aan, duel uit "Het gevecht van mijn leven" 'De KNVB Munoz: is nu aan zet" "een goal ROTTERDAM (ANP) - De KNVB is binnen enkele dagen twee commissies rijker geworden. De ene zal bestuderen of de statuten en het huishoudelijk reglement van 's lands grootste sportorgani satie het democratisch functio neren binnen de sectie betaald voetbal in de weg staan. In de an dere moeten werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak aan de interne democratie gaan werken. De tweede commissie zal worden geleid door KNVB- voorzitter Van Marle. "De KNVB is aan zet", zei staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) zaterdagavond in Rotterdam. "Wij moeten ons er even niet mee bemoeien. Voor dinsdag ochtend wil ik graag horen of de werknemers (WCS en WON) met het sectiebestuur willen pra ten". Die dag behandelt de Tweede Ka mer in derde termijn de begro ting van WVC. Twee amende menten om subsidie voor het be taald voetbal over te hevelen naar andere WVC-posten komen dan aan de orde. Van der Reijden heeft de kamer deze voorstellen ontraden. Voorafgaand aan het overleg tus sen het sectiebestuur van de KNVB en de externe geldgevers (ministerie, stichting nationale sporttotalisator en de vereniging van Nederlandse gemeenten) had de staatssecretaris een ge sprek met vertegenwoordigers van de vorige maand uit het sec tiebestuur weggelopen spelers- en trainersbond. Vandaag moeten zij zeggen of zij willen meedoen aan een poging democratie en medezeggen schap binnen de KNVB gestalte te geven. Als model sta^t de staatssecretaris de voorwaarden voor het democratisch functio neren van gesubsidieerde instel lingen voor ogen, zoals die hal verwege de jaren zeventig wer den geformuleerd door de com missie-Van den Burg. "Het is niet de taak van de externe geldgevers", aldus Van der Reij den, "de hobbels binnen de KNVB glad te strijken". Beide commissies dienen voor eind mei hun werkzaamheden te heb ben voltooid. De bewindsman heeft de kamer toegezegd op 31 mei afspraken te maken over de komende drie jaar, waarin de tweede en laatste fase van de zo genoemde gezondmaking van het betaald voetbal, gestalte krijgt. SNS-voorzitter Masman deelt de opvatting van Van der Reijden, dat de bestuurscrisis een interne aangelegenheid van de KNVB is. Masman gelooft in de reinigende werking, die conflicten binnen sportorganisaties kunnen heb ben. "Pas als het helemaal mis loopt, wil ik dat opnieuw over wegen". De voorzitter van het sectiebe stuur, Van der Louw, stelde met nadruk dat de KNVB overeen komstig de reglementen zes we ken de tijd heeft om in bestuurs- vacatures te voorzien. Vandaag is het drie weken geleden dat Van den Berg (WON) en Jansen (WCS) opstapten. Aan het eer ste verlangen van Van der Reij den hem nog voor kerst de oplos sing voor de gerezen problemen mee te delen, kon om statutaire redenen dus niet worden vol daan. LEIDEN - WSB heeft zaterdag avond het kolossale bedrag van bruto 63 duizend gulden overge houden de jaarlijkse, ditmaal ex tra druk bezochte, kerstveiling. Dit bedrag wordt aangewend om de penningmeester van de Noord wijkerhoutse derdeklasser uit de zorgen te helpen. Tijdens de jaarvergadering in september bleek dat de club in financiële problemen verkeerde. "Maar daar zijn we nu in één keer uit", aldus voorzitter Van der Weiden. Op aangeven van Peter Houtman (achter) tikt Frank Rijkaard op de valreev 5-0 binnen. Malta-doelman Bonello valt tevergeefs uit. ROTTERDAM - De kwalificatie van het Nederlands elftal staat in de woorden van Kees Rij vers voor 98 procent vast, maar of Oranje in Frankrijk presta ties zal leveren staat nog volle dig op losse schroeven. Zes maanden voor het Europees kampioenschap begint, is er in elk geval nog heel wat werk aan de winkel. Hoewel de om standigheden bepaald niet ge makkelijk waren, werd zater dagavond tegen de getergde voetbalkleuters van Malta nog eens duidelijk aangetoond dat de juiste elftalsamenstelling er nog altijd niet is en dat er zo hier en daar nogal wat schort aan de kwaliteit, het samen spel en vooral het inzicht van de Oranjeklanten. Zaken die bijgeschaafd kunnen worden op een groot toernooi, dat als katalysator kan funge ren in een groeiproces. Van daar dat de bondscoach het be lang van het deelnemen aan het EK zo groot acht. Op weg naar volwassenheid konden zijn pupillen het ticket voor Frankrijk echter nog niet hele maal op eigen kracht bemach tigen. De 5-0 winst was rede lijk, maar niet afdoende voor bevordering naar de eindron den. Voor twee procent is de vaderlandse équipe tot woens dag (Spanje-Malta) nog afhan kelijk van een stel bailers dat de Europese voetbalcrèche nauwelijks is ontgroeid. De peuter mag mee beslissen over het lot en de toekomst van de puber, het is een teken aan de wand. Natuurlijk, de kans is heel klein zoniet nihil, dat het Spaanse team met zijn geringe slagvaardigheid de marge van elf doelpunten bewerkstelligt die minimaal nodig is; voetbal mirakels zijn echter vooral in Zuid Europa de wereld nog niet uit. De verhalen daarover worden weliswaar niet meer verteld (Rijvers: "Ik verwacht dat Malta woensdag net zo speelt als hier"), maar hadden eigenlijk helemaal uitgeban nen moeten worden door een ploeg die iets meer dan alleen ervaring op het EK te zoeken heeft. Hoewel hij "heel blij" was met de uitslag besefte ook Rijvers dat. "Er moet nog heel wat gedaan worden voor de eindronden beginnen", concludeerde hij. 'Met een beter ingespeeld team hadden we meer goals ge maakt. Daarom is langrijk dat we nas gaan. Daar kunnen ringen opdoen, waardoor er over een jaar een groep staat die zoiets wel lukt". Zaterdagavond liep er een elftal in de afgeladen Kuip dat de ge drevenheid, de snelheid en de Tussen Norman Buttigieg en Mario Schembri door gaat Gerald Vanenburg op weg naar 1-0. r Frankrijk macht ontbeerde om het sa menraapsel dat Malta heette op een hoop te vegen. Met het beperkte aantal aanvallers (nog minder geworden door de ziekte van Van Basten, "die we duidelijk misten") voor wie Rijvers had gekozen, was de moeilijkheidsfactor van het duel waarin het alleen om sco ren ging, nog een graadje ho ger geworden. Zelfs als dat wordt ingecalculeerd, dan nog kon het allemaal niet overtui gend heten wat Oranje deed. Tegen de tijdrekkende spelers verzameling van coach Victor Scerri, die getergd door alle ge ruchten rond zijn ploeg op dracht had gegeven voor geen 'cent' mee te werken aan het totstand komen van een ande re wedstrijd, ging teveel mis. Naderhand neergezet als "een handbalploeg" (Wijnstekers) en, met excuses aan al die ploe gen, als "een extreem defensie- HONGKONG - De Britse hardloper David Griffiths is gisteren als een hel<£ in Hongkong binnengehaald na een marathontocht van 3750 kilometer. Griffiths die in 55 dagen door vijf Chinese provincies van Pe king naar Hongkong liep, verdiende met zijn presta tie 550.000 gulden ten behoeve van gehandicapte at leten. De 43-jarige stadion-directeur had door gebieden gelo pen, waar de bevolking nog nooit een buitenlander had gezien. De atleet en de gele volgwagen hadden dagelijks dan ook veel bekijks. De grote belangstel ling hielp Griffiths er bovenop wanneer hij aan op geven dacht. "Want ik heb weieens in twijfel ge staan bij het rennen door de noord-Chinese vlaktes, zonder horizon", gaf hij eerlijk toe. "Tegen het einde ging het pas beter. Toen kon ik tenminste zien waar ik naar toeliep. Dat was een fantatische ervaring". ve vierdeklasser" (invaller Val- ke), legde Malta alle verant woordelijkheid voor het spel bij Oranje. Die kon de ploeg nog niet aan. De beweging en het tempo, zo noodzakelijk om het eenrichtingsverkeer in goe de banen te leiden, ontbraken te vaak. De opbouw verliep te traag, de bal werd van achter uit teveel gebracht (Willy van de Kerkhof, dit keer libero) en de middenvelders vonden voorin geen afspeelpunten. Om filevorming in het centrum te vermijden, moest de weg naar de overigens goede doel man Bonello vooral via de flan ken worden gezocht. Maar van links kwam aanvankelijk vrij wel geen behoorlijke voorzet omdat Erwin Koeman daar als hangende vleugelspits door de mand viel en van rechts kwa men de bekende Broeken-bal len, die zoals gewoonlijk als plasboogjes het strafschopge bied binnendruppelden. Hout man, toch al goed afgedekt door John Holland, de enige Malta-voetballer die applaus kreeg (en niet alleen om zijn naam), raakte daardoor geïso leerd, of kreeg ballen die hij op goed geluk richting doel moest versturen. Kortom, Nederland speelde toevalsvoetbal op een zwaar naar rechts overhellend vlak. Het was dan ook niet vreemd dat de eerste twee goals het gevolg waren van het persoonlijke ini tiatief van uitblinker Vanen burg, die zelf scoorde na een solo en Wijnstekers uit een vrije trap erg fraai de tweede treffer aangaf. Vanenburg bleek de enige met die noodza kelijke branie. Gullit had als middenvelder zijn avond niet en Ronald Koeman kwam wat dat betreft ook nauwelijks uit de verf. Het was dan ook even min merkwaardig dat de laat ste drie goals pas in de slotfase vielen. Nederland liep vooral in het be gin van de tweede helft opzich tig tegen zichzelf te voetballen en raakte meer en meer uit ba lans. Met pauze-invaller Frank Rijkaard (voor Erwin Koeman) als tweede puntspeler "iets achter Houtman" en Gullit als 'ouderwetse' rechtsbinnen, werden de aanvallers niet al leen op één onbereikbare lijn gezet, maar drongen ze elkaar ook nog naar plekken waar ze niet heen gedrongen wilden worden. Aan die extra steun voor Malta kwam pas een eind toen Valke op de linkerflank verscheen. De komst van de stand-in voor Boeve maakte het team in alle opzichten evenwichtiger. "Het inbrengen van Valke is be slissend geweest", dacht Wijn stekers. "We zaten echt een half uur dood, maar door zijn komst konden we de stoom weer op de ketel houden". Val ke zelf was het veld alleen in gegaan met het idee zoveel gelijk voorzetten te verzenden "Tegen zo'n ploeg kun je echt voetballen, dan moetje al leen proberen die bal naar de tweede paal te gooien en dan maar hopen dat hij goed valt". Dat gebeurde niet, maar het voordelige neveneffect van zijn inbreng was dat de cen trumspitsen weer naar elkaar toegedrongen werden en dat de pressie groeide. Mede door de vermoeidheid van Malta leidde dat bijna automatisch tot doelpunten van de punt- spelers, die elkaar lieten sco ren (Houtman lx, Rijkaard 2x), waardoor de kwalificatie voor "98 procent" vast kwam te staan. Spanje heeft nog twee procent kans om Nederland te verhin deren door te leren op het EK, want prestaties hoeven daar nog niet te worden verwacht. Het pikante is intussen dat Oranje de concurrent heeft la ten zien hoe het perSe niet en (via Vanenburg) hoe het wél moet in de jacht op de hoogste score sinds 1933, toen Spanje Bulgarije met 13-0 versloeg. Vanenburg zelf is er dan ook nog lang niet gerust op, "want als Malta wat meer op de aan vallende toer gaat, loop je er met gesloten ogen nog door heen". Aan de dwerg, de reuzescore moet voorkomen, is dus het laatste woord. Dat van leider Scerri was zaterdagavond: "Geen commentaar, we moe ten eten". PAUL DE TOMBE MADRID (GPD) - Ondanks dat Spanje aanstaande woensdag in Sevilla met 11 goals van Malta zal moeten winnen om zich toch ten koste van Nederland te plaatsen voor de eindronde van het EK in Frankrijk, geven de Spanjaarden de moed nog niet op. „Geen ge makkelijke onderneming, verre van dat, maar we gaan het in ie der geval proberen", verklaarde de Spaanse bondscoach Miguel Munoz, nadat hij de uitslag van 5-0 van Rotterdam vernomen had. „Een goal per man is vol doende", voegde Munoz er lui mig aan toe. „Ooit heeft Spanje Bulgarije eens verslagen met 13- 0, ook al was dat in 1933". Ook Munoz' assistent Vicente Mie- ra, die Nederland-Malta in Rot terdam bekeek, toonde zich opti mistisch over de Spaanse kan sen: „Ik acht het mogelijk elf goals in Sevilla te maken", oor deelde Miera. Spanje zal het vol gens de assistent-coach vooral moeten hebben van hoge voor zetten voor het doel van Malta doelman Bonello. „Daar ligt de zwakte van Malta, waar Neder land pas van profiteerde toen Rijkaard werd ingezet". Ook de selectiespelers zitten niet bij de pakken neer en achten een monsterscore van 11-0 een moei lijke maar geen onmogelijke op gave. „Veel zal er van afhangen hoeveel goals we in de eerste helft scoren", oordeelde Real Madrid-speler Camacho. „Met een 6-0 bij de rust maken we een goede kans". Ook topscorer Santillana, die woensdag waarschijnlijk over werk zal moeten verrichten, ziet de toekomst redelijk zonnig in: „Ierland is er toch ook in ge slaagd acht goals te fabriceren te gen Malta en voor de Ieren stond er niets meer op het spel". Zelfs doelman Buijo, die dankzij een ernstige enkelblessure van de vaste keeper Arconada woens dag zijn officiële interlandde buut zal maken, brandt van vechtlust: „Als het nodig is zal ik persoonlijk het doel van Malta belegeren". Overigens zal de Spaanse bond er alles aan doen om het de Malte zen in Sevilla naar de zin te ma ken. Voor Malta is een speciaal programma gecreèerd met stie- renvechten, waar de Maltezen aan deel kunnen nemen en een avondje flamengo. Op dit plan is zelfs in de Spaanse pers kritiek gerezen, omdat het niet geïnspi reerd zou zijn op principes van gastvrijheid, maar als een koude oorlogvoering om de conditie van de Maltezen te ondergraven. DEN HAAG - De basketbalwed strijd Argus-Lisse voor de beker kreeg afgelopen zaterdag wel een zeer vreemd slot. Drie minuten voor het einde staakte scheids rechter Henk van Haasteren de wedstrijd by de stand 74-88. De oorzaak was dat één der toe schouwers zijn radio na Neder land - Malta niet uit wilde zetten. Toen Argus coach Dikmoed het ding niet tot zwygen kon bren gen kreeg hij een technische fout en toen hy daarover boos werd maakte de arbiter een eind aan de partij. JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse bokser Ger- rie Coetzee, wereldkkampioen in het zwaargewicht (WBA-versie), zal volgend jaar juni of juli in de ring komen tegen Larry Holmes, die officieel niet meer wordt erkend als de WBC-titelhouder. Het contract voor het gevecht is volgens Zuidafrikaanse bronnen zaterdag getekend. Met de overeenkomst is een be drag van een paar miljoen gemoeid. Voor de confrontatie met Holmes moet Coetzee overi gens zyn wereldtitel op het spel zetten tegen een nog onbekende uitdager Dat gevecht staat gepland voor maart 1984 in Sun City in het Zuidafrikaanse thuisland Bophuthatswana. Coetzee liet er geen twijfel aan bestaan welke ontmoeting hy belangrij ker vindt. Hij schilderde het eerste duel af als "een vingeroefening" voor de confrontatie met Holmes. "Want dat wordt het gevecht van mijn leven". Vandaag in de sportkrant •Nederland wint schaats interland •'Opa' Smislov plaatst zich •Indoortitel voor Sanders •UVS droogt Verburch af •Leidse Boys redt het niet •Gelijkspel Fides Pacta •Valentin snel in Vlietloop

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13