Schaatscoaches kibbelen verder PPffi Kasparov plaatst zich voor finale Vultink verslagen eouPu'. Over selectieproblematiek Dubbele controle Piquet dreigt wereldtitel te verliezen 'Snoepreis' Groningen Nederlaag voor Spurs Geen uitstel voor 9besmet9 Saturnus VERBURCH £N .r ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 LONDEN (ANP/RTR/TASS) - Gari Kasparov heeft als eerste schaker de finale van het kandidatentoernooi bereikt. De 20-jarige grootmeester zal daarin vermoe delijk zijn 42 jaar oudere landgenoot Vassili Smislov ontmoeten. Smislov staat in de andere halve fi- nale tegen de Hongaar Zoltan Ri- bli met 6-4 voor en heeft nog slechts een half punt nodig voor kwalificatie. Kasparov, die al op 13-jarige leef tijd jeugdkampioen werd van de Sowjet-Unie, bracht Viktor Kortsjnoi gisteravond in Londen in de elfde partij de genadeslag toe. Kortsjnoi, die de avond tevo ren tijdens de wandeling over Tower-bridge door twee mannen werd overvallen en een tas met onder meer zijn paspoort kwij traakte, staakte de strijd na 32 zetten in volkomen hopeloze po sitie. Daardoor vergrootte Kas parov zijn voorsprong tot drie punten: 7-4. De twaalfde en laat ste partij voor de tweekamp zal niet meer worden Kortsjnoi vocht voor zijn laatste kans. Hij koos dan ook met zwart voor een van de scherpste ope ningen, die het schaakspel kent: de Ben-oni. De zevende zet van wit, b2-b4, is al eens eerder gespeeld door Gen nadi Sosonko. Kasparov bleef op zijn hoede en nam gaandeweg het initiatief over. Hij kreeg een ijzersterke vooruitgeschoven pion op c6, waar Kortsjnoi geen raad mee wist. Deze pion zou la ter ook de doorslag geven. Kortsjnoi verspeelde vrijwel al zijn bedenktijd van twee en een half uur, maar vond geen verde diging meer. Met nog iets meer dan één minuut voor een tiental, zetten gaf Kortsjnoi zich gewon- schaakhistorie waarin Viktor Kortsjnoi in zijn grimmige jacht op de wereldtitel een grote rol heeft gepeeld. Als hij in de vol gende cyclus weer een poging wil wagen zal hij van onderafaan moeten beginnen. Kasparov is als finalist zeker van een directe plaats in het volgende kandida tentoernooi. Wit: Kasparov Zwart: Kortsjnoi 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. g2-g3 c7-c5, 4. d4-d5 e6xd5, 5. c4xd5 b7-b5, 6. Lfl-g2 d7-d6, 7. b2-b4 Pb8-a6, 8. b4xc5 Pa6xc5, 9. Pgl-f3 g7-g6, 10. 0-0 LfB-g7, 11. Pf3-d4 0-0, 12. Pbl-c3 a7- a6, 13. Pd4-c6 Dd8-c7, 14. Lcl-e3 Lc8- b7, 15. Le3-d4 Tf8-e8, 16. a2-a4 b5xa4 17. Ld4xc5 d6xc5, 18. Ddlxa4 Pf6-d7, 19. Da4-b3 Lb7xc6, 20. d5xc6 Pd7-b6, 21. Tal-bl Ta8-b8, 22. Db3-a3 c5-c4, 23. Tfl-cl Lg7xc3, 24. Da3xc3 Te8xe2, 25. Dc3-d4 a6-a5, 26. Tbl-b5 a5-a4, 27. Lg2-f3 Te2-e8, 28. Dd4-c5 Dc7-e7, 29. HEERENVEEN (GPD) - Het gekibbel binnen de nationale schaatsgelederen houdt maar niet op. In het bijzijn van hun rijders gingen allround-coach Henk Boer en zijn sprint- collega Gauke Nijholt gistermiddag met elkaar in de slag op een persconferentie aan de vooravond van de landenwedstrijd tegen de Noren en Zweden. De Rus Gary Kasparov boekte gisteren tegen Kortsjnoi weer e winning en plaatste zich daardoor voor de finale. De coaches die op zijn zachtst ge zegd niet zo goed met elkaar overweg kunnen, raakten in de clinch over de selectieproblema tiek voor de Olympische Winter spelen. Ze vervolgden daarmee het steekspel van twee weken te rug bij de IJsselcup in Deventer. Sinds de standpunten toen botsten is er nog geen overleg meer ge weest tussen de coaches, laat staan dat er ook maar iets is op gelost. Toen Boer gisteren dan ook opnieuw gewag maakte van een confrontatie tussen allroun- ders en sprinters in het weekein de 14-15 januari in Davos om tot een vergelijking op de 500 en KLARENBEEK (ANP) - Christ van der Smissen en Jan Arnouts hebben zich gis teren al geplaatst voor de fi- nalegroep van het toernooi om het Nederlands kam pioenschap bandstoten. Met name Van der Smissen ma noeuvreerde zich in de rol van voornaamste favoriet door van de eerste biljartdag in Klarenbeek een ware de monstratie te maken. Tegen titelverdediger Vultink leek de 29-jarige Brabander lange tijd op weg naar de ver betering van de twee Neder landse records van Jan Ar nouts, partijmoyenne en se rie. Sinds de Europese titel- strijd van februari dit jaar (met 28.57 en 130) op diens naam. Arnouts maakte toen tegen Europees kampioen Dielis via een recordreeks van 130 de 200 caramboles in zeven beurten. Van der Smis sen was in de tweede beurt serieus op weg naar 150 pun ten, de dit jaar nieuw inge stelde partijlengte in Neder land. Zijn technisch vol maakte spel over een band ten spijt kwam de drievoudig Europese kampioen in het bandstoten niet verder dan een persoonlijke recordserie: 103. In de derde beurt volg den nog 37 punten, waarmee zijn totaal op 142 kwam. In de twee beuren die hij nog te goed had voor een nieuw moyennerecord (30.00), klaar de Van der Smissen het kar wei niet. Naast Van der Smissen is in de zelfde finalestrijd in Gelder land ook een plaats inge ruimd voor Jan Arnouts. De Europees kampioen 71/2 speelde tegen Veldhuis en Bongers zijn gedegen spel met constante doch niet spectaculaire series. Arnouts is in poule B op moyenne niet meer te achterhalen door het trio Bongers-Vet-Velthuis. Van dat drietal heeft Bon gers, dit seizoen al Neder lands kampioen 47/2, het bes te perspectief op een optre den in de finalegroep. In de andere poule, met Van der Smissen als zekere winnaar, moet de regerend kampioen Hans Vultink vandaag in een onderling duel de 22-jarige Harrie van de Ven verslaan. ROTTERDAM - De doelpunten van Ruud Gullit (twee) en Marco van Basten tijdens de interland tegen Ierland zijn voor de KNVB, aan recettes via entreegelden, tv en reclame, ongeveer vier miljoen gulden bruto waard gebleken. Die goals hebben niet alleen voor tijdige uitschakeling van het Ne derlands elftal in de voorronde ROTTERDAM (GPD) - Net als voor de interland tegen Span je op 16 november zullen van avond voor de wedstrijd te gen Malta in het Feyenoord stadion alle toegangsbewij zen extra worden gecontro leerd. Hoewel er in tegenstel ling tot een maand geleden toen duizenden valse kaartjes in omloop werden gebracht voor het duel tegen de Span jaarden, ditmaal geen sprake lijkt van falsificaties, wil de directie van het Rotterdamse stadion geen enkel risico ne- Er zal daarom een dubbele con trole worden toegepast waar bij speciaal zal worden gelet op een lichtmerk dat in d$ kaartjes is ingebracht. Om te voorkomen dat toeschou wers te laat op hun plaats ar riveren is besloten om de toe gangshekken van het Feye- noord-stadion al om kwart over vijf vanmiddag te ope nen. Het ligt in de bedoeling dat in het Feyenoord-stadion in het vervolg steeds uitgebreid zal worden gecontroleerd wan neer sprake is van een uitver kocht 'huis'. De volgende keer zal dat vermoedelijk het geval zijn voor de ontmoeting Feyenoord-Ajax in februari. Het onderzoek in de valse kaar tjes-affaire voor de ontmoe ting tegen Spanje is overi gens nog in volle gang. Justi tie heeft de vervalsingen voor een papieronderzoek naar het gerechterlijk laborato rium in Den Haag gestuurd. van het Europese kampioen schap voetbal voorkomen, maar hebben tevens geleid tot een uit verkocht Feyenoord-stadion (tweemaal 57.000 kijkers) tijdens de wedstrijden tegen Spanje (16 november) en vanavond tegen Malta. Was Nederland er op 12 oktober in Dublin niet in geslaagd om de in de eerste helft opgelopen achter stand van 2-0 weg te werken, dan was een fors financieel verlies in de volgende twee duel onvermij delijk geweest. In dat geval zou er van de bedragen die op de be groting staan (500.000 gulden voor de ontmoeting tegen Spanje en een ton voor het treffen met de Maltezers) weinig binnenge komen zijn. Nu het nationale team voor het eerst sinds half oktober 1981 (de thuiswedstrijd tegen België trok toen in de voorronde van het we reldkampioenschap eveneens een uitverkocht huis) weer volop in de belangstelling staat, is Henk Hut, de penningmeester van het sectiebestuur betaald voetbal, dan ook een uiterst te vreden man: „Dank zij die ont wikkelingen in Dublin kan ik zeggen dat ik me prima voel. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als we daar had den verloren. Dan hadden we zo wel tegen Spanje als tegen Malta in de provincie kunnen spelen en hadden we erg weinig toeschou wers gehad". Aan de winst die tegen Spanje en Malta is binnengehaald en netto zo'n 2,5 miljoen gulden bedraagt, moet nog de twee ton worden toegevoegd die precies een jaar geleden werd overgehouden aan de in Aken afgewerkte 'uitwed strijd' van het Nederlands elftal tegen Malta. Daar tegenover staan verliezen in de thuiswed strijden tegen Ierland en IJsland. Na de teleurstellende confronta tie tegen IJsland in Reykjavik (1- 1) trok de tweekamp met de Ie ren in Rotterdam slechts 20.000 bezoekers, hetgeen een tekort opleverde van twee ton. Op het duel tegen IJsland in Groningen. Zeven van de Maltezer spelers, die in Aken de 'thuiswedstrijd' tegen Nederland met 0-6 verlo ren, zullen zaterdagavond ook in de Rotterdamse Kuip spelen. Naast dat zevental, Bonello, Emmanuel Farrugia, Edwin Farrugia, Schembri, Holland, Spiteri-Gonzi en Fabri, heeft ook Degiorgio Nederlandse er varing, hij kwam in Aken als in valler in het veld. De opstelling van Malta voor de wedstrijd van zaterdagavond is: Bonello, Edwin Farrugia, Schembri, Holland en Emmauel Farrugia, Bultigieg, Demanuel, Raymond Farrugia en Fabri, Spiteri-Gonzi en Degiorgio. waarin niet meer dan 7500 voet balliefhebbers geinteresseerd waren, moest 15.000 gulden wor den toegelegd. Dat betekent dat de optredens van het Nederlands elftal in de kwali- ficatiegroep voor het EK voor ei gen publiek 2,4 miljoen gulden netto in het laadje hebben ge bracht. Worden daar de onkosten voor de uitwedstrijden afgetrok ken, dan resteert nog altijd een bedrag van ruim twee miljoen gulden. Die voor de KNVB zo voorspoedi ge gang van zaken houdt overi gens niet in dat de premies van de spelers verhoogd zullen wor den. Evenals tegen Spanje wordt vanavond bij winst op Malta 2000 gulden per spelers betaald. De extra premie waarop de spelers beslag leggen wanneer zij zich weten te plaatsen voor de eind ronde volgend jaar in Frankrijk blijft gehandhaafd op 4000 a 5000 gulden. Het exacte bedrag zal door het sectiebestuur de ko mende week worden bepaald. Penningmeester Hut wil het groot ste gedeelte van de nu binnenge haalde winst reserveren voor slechte tijden. Hij herinnert daar bij aan de tegenvallers in het sei zoen 1982-'83, toen naast de ont- Voordat Malta vanavond in de Kuip wordt 'opgepeuzeld', trainde Oranje gisteren wat losjes op het bijveld van het Feyenoordstadion. Van enburg, Erwin Koeman en Ophof zijn gewikkeld in een duel om de bal. (Foto ANP) moeting tegen Ierland ook de vriendschappelijke wedstrijd te gen Frankrijk door het grote pu bliek werd genegeerd. De Fran sen, die daarvóór veel indruk hadden gemaakt tijdens het we reldkampioenschap in Spanje, wisten niet meer dan 9693 men sen naar het Feyenoordstadion te lokken, op dat moment een diepterecord. „Wij hebben", aldus Hut, „in dat seizoen bijna 700.000 gulden aan overschotten moeten overboe ken van de voor ons wél goede jaren daarvoor. Niettemin bleven we in '82-'83 nog met een verlies van 30.000 gulden zitten. Daarom is het nu wel goed dat er geld is binnengekomen waarop wij niet hadden gerekend. Ik wil dat in een potje stoppen voor slechte tijden. Bovendien hebben we na tuurlijk geld nodig in Frankrijk, als we ons inderdaad weten te plaatsen". 1000 meter te komen, was dat te gen het zere been van Nijholt. „Daar ben ik helemaal niet in ge kend. Ik heb zwart op wit een an dere wedstrijdprogramma dat in overleg met het NOC is vastge steld en daarvan wijk ik niet af', besliste Nijholt. Verder oordeel de hij: „Op dit moment is alleen Hilbert van der Duim een echte kandidaat voor de 1000 meter. De andere twee plaatsen zijn nog vrij en dat geldt voor alle drie plaatsen voor de 500 meter. Ie dereen die hiervoor in aanmer king wil komen zal dezelfde cy clus moeten doormaken. Wij moeten in drie wedstrijden on derin de beugel en het is niet eer lijk wanneer de allrounders even bij ons langs komen, zich in één wedstrijdje iets sneller tonen en dan die plaatsen gaan claimen". Henk Boer diende Nijholt van re pliek: „Dit is een privé-mening van Nijholt. Binnen de Beleids groep Training zal hierover een beslissing genomen moeten wor den". De kwestie was binnen dit trainerscollege nog niet aan de orde geweest, bevestigde Nij holt. „We zijn er nu over aan het praten", merkte hij cynisch op. De Friese politiefunctionaris noemde in het bijzonder Hein Vergeer, die een kanshebber is voor de 1000 meter. „Hij moet hetzelfde toelatingsexamen doen als de anderen en hij had dan VOETBAL - De tuchtcommissie van de Europese voetbalunie heeft Inter Milaan in totaal 40.000 boete gekregen voor ongeregeld heden tijdens te'EC-wedstryd te gen Austria Wien. maar een keuze moeten maken als hfi in de knel komt met de allroundwedstrijden. Wij hebben tenslotte ook gekozen", aldus Nijholt. Vervolgens verschilden de beide coaches van mening over de af stand waarop Vergeer op grond van de laatste WK-sprint een mo gelijke kandidaat is. „De 500 me ter", meende Boer. „Nee, de 1000 meter", verzekerde Nijholt. Waarmee het ontbreken van een goede samenwerking én behoor lijk overleg binnen de trainers- groep haarfijn werd geillu- streerd. „Het verschil is", voerde Boer aan, „dat de sprinters zich nog moe ten waarmaken, terwijl vijf all rounders potentieel kandidaat zijn. Zij moeten alleen hun vorm bevestigen en daarvoor heb ik maar één wedstrijd nodig". PARIJS (DPA) - De Braziliaanse autocoureur Nelson Piquet dreigt zijn wereldtitel in de For mule 1-klasse kwijt te raken. Pi quet zou, volgens zegslieden uit de kringen van de internationale autosportbond (FISA) tijdens het seizoen 1983 benzine van een niet-reglementaire samenstelling hebben gebruikt in zijn Brab- ham-BMW-turbo. De speciaal in West-duitsland voor de bolide van Piquet geprepareerde brand stof werd na afloop van de grote prijzen van Italië en West-Duits- land onderzocht. Uit de onder zoeken zou zijn gebleken dat het octaangehalte en de dikte van de vloeistof niet overeenkwamen met de FISA-regels. Piquet won dit jaar het wereldkampioen schap met twee punten voor sprong op de Fransman Alain Prost. GRONINGEN (GPD) - Niet minder dan 300.000 gulden verdient FC Gro ningen aan een tournee die in mei 1984 door Zuidoost-Azië wordt ge maakt. Dat is het resultaat van een korte reis die voorzitter Renze de Vries samen met de Singaporese speler Fandi naar Singapore heeft gemaakt. Fandi speelde enkele wedstrijden mee voor het Singaporees elftal. De eerste wedstrijd van FC Groningen wordt tegen het nationale elftal van Singapore gespeeld, daarna volgen duels in Maleisië, Brunei en Indonesië. Tijdens het verblijf in Maleisië is De Vries de gast van de koning en logeert hij in het paleis. FC Groningen is inmiddels bezig Fandi een meeijarig contract aan te bieden, waarvoor veel medewerking blijkt te bestaan van de zijde van sponsors. BRUSSEL/MANCHESTER (ANP) - Manchester United heeft gis teravond op eigen veld een com petitiewedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse leaque te gen Tottenham Hotspur met4-2 gewonnen. Arnold Muhren speelde weer mee bij de thuis club na een blessureperiode. Anderlecht versloeg in Brussel voor de Belgische eerste divisie Waterschei met 4-1. Bij de /ust was het nog 0-0. De Engelse eerste-divisieclub Ar senal heeft gisteren manager Terry Neill ontslagen. De club gaf hiermee gehoor aan de onte vreden supporterskring. LEIDEN - Satumus heeft geen uitstel gekregen voor de hand balderby morgenmiddag tegen Rijnstreek. De Leidse formatie zal in een danig verzwakte for matie aantreden, omdat de lei ding van de vereniging het niet verantwoord acht om spelers op te stellen die met strepto- kokken zijn besmet of besmet zijn geweest. Die bacterie ver oorzaakt namelijk de infectie, waardoor in de laatste weken drie spelers uit het eerste team van de Leidse handbalclub werden uitgeschakeld. Be smetting ontstaat alleen door het bij handbal veelvuldig ge bezigde lichamelijk contact. Streptokok gedijt het best bij een normale lichaamstempera tuur. Dat althans leerde navraag bij de geneeskundige en gezond heidsdienst in Leiden, nadat gistermorgen Saturnus-voor- zitter Hans Kagie de besmet ting by de gemeentelijke dienst Sport en Recreatie had gemeld. Dat betekent derhalve ook, dat sport- en kleedruim ten van de 5 Meihal, waar Sa tumus traint en wedstrijden ADVERTENTIE speelt, nifet hoeft te worden ontsmet. Een penicilline-kuur maakt de door de streptokokken getrof fen spelers met twee dagen be- smettingsvry. "Wat voor ons niet wil zeggen dat zij ook di rect weer kunnen spelen", stelt Hans Kagie. "Door de drie spe lers niet op te stellen, mijden we het risico voor verdere be smetting. We zullen goed in de gaten houden of nog meer spe lers zijn besmet en hen in dat geval meteen naar de dokter sturen". Bij het Nederlands Handbal Ver bond probeerde Saturnus uit stel te krijgen van de wedstrijd tegen het Alphense Rijnstreek, maar vond nauwelijks gehoor. "Als we niet wilden spelen, dan moesten we maar niet op komen", werd aan Kagie ver teld. "Dan zouden we twee punten in mindering krijgen en vervolgens moeten protes teren. Als dan zou blijken dat van overmacht sprake was, zou de wedstrijd nog eens moeten worden overgespeeld. Maar daar beginnen we niet aan". Zondag a.s. aanvang 14.00 uur damesmode

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9