Geen EG-regeling voor vervoer gif MET WELKE HYPOTHEK IOOPT U HET MINSTE RISICO Japanner cynisch naar stembus Fel verzet tegen weigering Bonn Onderzoek Argentijnse vermisten Amnesty: KGB vervolgt leden van vredesgroepen BRUSSEL (ANP) - Een Europese regeling voor het internationale transport van giftige stoffen lijkt van de baan, omdat West-Duitsland er niets voor voelt. Fel verzet van vooral Nederland, Engeland en Frankrijk mocht gisteren tijdens een bijeenkomst van de ministers van milieu in Brussel niet baten. ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 Minister Winsemius van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, vindt het erg spij tig dat de voorgestelde regeling door de houding van Duitsland eventueel geen doorgang zal vin den. "Als de Europese landen el kaar zelfs op dit punt niet kun nen vinden, dan is dat voor het milieu een slechte zaak", aldus de bewindsman die veel waarde hecht aan controle op het inter nationale transport van gevaarlij ke stoffen. Tijdens een raadsvergadering in juni van dit jaar in Luxemburg waren de milieuministers van de Dit zijn de voornaamste conclusies in een rapport van de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational. Het document be schrijft de activiteit van de vre desgroep en de reacties daarop van de Sowjet-autoriteiten. De niet-offïciële "groep ter bevor dering van het vertrouwen tus sen de USSR en de VS" (Groep- pa Dowerija) maakte op 4 juni 1982 in Moskou haar oprichting bekend. Sindsdien zijn zes leden veroordeeld tot gemiddelde straffen van drie jaar werkkamp en twee en een half jaar interne verbanning. Enkelen van hen moeten nog zwaardere straffen uitzitten. Zo werd Oleg Radzins- ki veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf plus vijf jaar ver banning, Wadim Jankov tot vier jaar plus drie jaar verbanning en Waleri Senderov tot zeven jaar EG het er nog over eens dat er zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling moest komen die het transport van gevaarlijke chemi sche stoffen over de grens aan banden legt. Als uiterste termijn hadden de bewindslieden het eind van dit jaar gesteld. Het staat nu vrijwel vast dat een dergelijke regeling er zeker niet vóór 1 januari zal komen. Op de vorige bijeenkomst eind no vember ontstonden al moeilijk heden over de vorm van een ge meenschappelijke regeling. Sommige landen vonden dat er kamp en vijf jaar verbanning. Twee leden zitten bovendien op gesloten in een psychiatrische inrichting en onlangs zijn op nieuw drie mensen gearresteerd, aldus Amnesty. De groep begon haar activiteit met - voorstellen aan de Sowjet-Unie en de VS voor multilaterale ont wapening en internationale cul turele uitwisseling. In een daar opvolgende periode van elf maanden stelde zij ruim 80 speci fieke voorstellen op en stuurde die naar regeringen, internatio nale organisaties en vredesbewe gingen in Oost en West. Het laatst bekend geworden docu ment van de groep is gedateerd in mei 1983 en was gericht aan een vergadering van non-gouver nementele organisaties over nu cleaire ontwapening in Berlijn, zo staat in het rapport. een vergunningenstelsel tussen de in- en uitvoerende landen moest komen, terwijl andere van mening waren dat een eenvoudig registratiesysteem voldoende is. Waren de milieuministers het een half jaar geleden in principe eens over de instelling van een Eueo- pees milieufonds, gisteren maak te West-Duitsland allerlei bezwa ren tegen een dergelijke gemeen schappelijke regeling. Uit het milieufonds zouden projecten ter verbetering van het milieu en tot behoud van de natuur moe ten worden betaald. Ook over de bestrijding van de luchtverontreiniging door indus triële stookinstallaties bestaat tussen de milieuministers on enigheid. Met name Engeland weigert de algemene grenswaar den voor de uitstoot van lucht verontreinigende stoffen te aan vaarden. Het land wil slechts na tionale normen hanteren. Per ge val zou moeten worden bekeken wat technisch en enonomisch haalbaar is. Nederland. West-Duitsland en Frankrijk zijn sterke voorstan ders van een algemeen beleid voor de vermindering van de luchtverontreiniging. Argentinië trekt amnestiewet in BUENOS AIRES (AFP) - Op zijn eerste zitting sinds het voorstel van de democratie heeft het Ar gentijnse parlement de amnes tiewet ingetrokken, die de mili tairen moest vrijwaren van rechtsvervolging voor excessen die zijn begaan bij de bestrijding van de guerrilla. Intrekking van deze wet, die het militaire bewind had afgekon digd, was voorgesteld door de re gering van Raul Alfonsin. Op twee na stemden alle parle mentsleden voor intrekking van de wet. Het debat liep uit op een felle ver oordeling tegen het leger en de militaire machthebbers. Buitenland JVIADRID - Overste Tejero, de Guardia Civil die internationale bekendheid kreeg met zijn aan deel in de mislukte coup van 23 februari 1981, is opnieuw in het nieuws. De naam van Tejero, die bijna drie jaar geleden het Spaanse parlement 18 uur bezet hield, wordt nu genoemd in ver band met een financieel fraude schandaal. door Gerrit-Jan Hoek Vorig jaar veroordeelde het militai re hooggerechtshof Tejero als een van de hoofddaders van de mislukte coup niet alleen tot 30 jaar gevangenisstraf, maar te vens tot betaling van ruim 20.000 gulden als vergoeding voor de schade die tijdens de bezetting in het parlement aangericht was. Het extreem-rechtse dagblad El Alcazar, dat ideologisch nauw verwant is aan Tejero, organi seerde vervolgens een inzame lingsactie onder haar lezers en Generaal Tejero betrokken bij fraudeschandaal sympathisanten om de boete bij een te krijgen. Het ingezameld bedrag bleek echter vele malen hoger te zijn dan de boete, name lijk bijna vier ton. In El Alcazar kondigde Tejero aan dat het overschot besteed zou worden aan de weeskinderen van het terrorisme,.onschuldige slachtoffers van een plaag die het produkt van zwakheid is". Maar aan dezelfde zwakheid die Tejero in zijn rechts-extremistische lijf blad verketterde, bleek de over ste zelf niet vreemd, want van dat bedrag van ruim 3,5 ton kwam geen peseta bij de wezen van het terrorisme terecht. Uit een onderzoek dat het regiona le parlement van Andalusië het afgelopen jaar instelde naar on regelmatigheden bij de Boeren leenbank van Jaen, kwam aan het licht dat Tejero het totale be drag in aandelen en obligaties bij die Boerenleenbaar belegd had. Die keuze voor een belegging juist bij de Boerenleenbank van Jaen was duidelijk gebaseerd op politieke gronden: de directeur van de bank was Domingo Solis, een broer van een van de trouw ste ministers van Franco, José Solis. Die ideologische voorkeur had achteraf voor Tejero gunstige ge volgen, toen de Boerenleenbank eind vorig jaar op het punt stond failliet te gaan. Vlak voor het fail lissement werd uitgesproken, werd Tejero's investering door de leiding van de bank veilig ge steld en vermeerderd met winst en rente op de naam van Tejero's echtgenote bij een andere bank ondergebracht. Talloze andere beleggers en spaarders bij de Boerenleenbank van Jaen die niet in aanmerking kwamen voor een dergelijke voorkeursbehan deling, verloren een groot deel van hun spaargeld, dat in totaal bijna 100 miljoen gulden beliep. PAGINA 7 Ontvoerde Brit weer vrij LONDEN - Een politieman en een soldaat zijn gistermiddag om het leven gekomen bij de bevrijding van Don Tidey (49). de zakenman die ruim drie weken geleden werd ontvoerd door leden van het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA). Tidey, tweede man bij de grote su permarktketen Associated Bri tish Foods, werd volgens de eer ste rapporten bevrijd nadat een politiepatrouille bij het plaatsie door Henk Dam Ballinamore. vlakbij de grens met Noord-Ierland, onder vuur werd genomen door de inzitten den van een auto. Spoedig bleek, dat het ging om een aantal IRA-leden, dat bezig was Tidey naar een nieuwe schuil plaats te brengen. De terroristen raakten in paniek, schoten om zich heen, en vluchtten, Tidey achterlatend. Politie en leger hielden gisteren een uitgebreide zoekactie naar de IRA-leden. Tidey werd na zijn bevrijding naar een politiebureau gebracht van- waaruit hij onmiddellijk zijn drie kinderen opbelde. De IRA had voor hem een losgeld van 5 mil joen pond (22,5 miljoen gulden) geëist, een eis die nog donderdag werd herhaald. Zijn maatschap pij wilde dat ook wel betalen, maar mocht dat niet, noch van de Ierse, noch van de Britse autori teiten, die bang waren een ge vaarlijk precedent te scheppen. Burgemeester voor Berlijn voorgedragen WEST-BERLIJN (DPA) - De 42- jarige Eberhard Diepgen is voor gedragen voor de opvolging van burgemeester Richard von Weiz- saecker van Wcst-Berlijn Weiz- saecker is doro zijn partij. De CDU. voorgedragen als kandi daat voor het Westduitse bonds presidentschap. Diepgen kreeg 62 van de 100 stem men en zijn tegenkandidate Han- na Renate Laurien 37. Eén stem was ongeldig. De nieuwe "regie- rende bürgcrmeister" wordt in februari gekozen. De CDU en de vrije democraten (FDP) vormen een coalitie in West-Berlijn. Enkele 'Dwaze moeders' volgden gisteren vanaf de publieke tribune het eerste parlementaire debat sinds het herstel van de demonstratie in Argentinië. In hun kring wordt de gerechtelijke procedure die af moet rekenen met het bewind dat de mensenrechten op grote schaal schond, met enig wantrouwen bekeken. De moeders willen eerst 'zien' en dan 'geloven'. (Foto ap» BUENOS AIRES (RTR) - De nieuwe regering van Argentinië heeft een nationale commissie ingesteld die het lot zal gaan onderzoeken van de 30.000 men sen die onder het militair bewind zijn "verdwenen". Ook moet de commissie nagaan wat er is gebeurd met de ruim honderd kinderen die ofwel met hun ouders zijn verdwenen, of in gevangenschap wer den geboren. De commissie is gemachtigd gerechtelijke procedures aan te spannen tegen degenen die ze verantwoorde lijk acht voor het opsluiten van mensen in gehieme detentiecentra, marteling of executies en voor het laten "verdwijnen" van mensen. De commissie zal bestaan uit zes parlementsleden en tien mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het vlak van de mensenrechten. De groep krijgt alle bevoegdheden om informatie op te vragen bij alle regeringsdepartementen en het leger, en krijgt toegang tot alle plaatsen die men wenst te onderzoe ken. ADVERTENTIE 's m Nood DEN HAAG (ANP) - De leden en sympathisanten van de vorig jaar in de Sowjet-Unie opgerichte vredesgroep Groeppa Dowerija worden systematisch gehinderd en vervolgd door de veiligheidspolitie KGB. Een aantal zit in de gevangenis, werkkamp of psychiatrische inrich ting, terwijl anderen uit hun werk zijn ontslagen, huis zoeking kregen of voor korte tijd werden vastgehouden. ADVERTENTIE 30 JAAR LOOPTIJD MET GRILLIGE RENTE. 20 JAAR LOOPTIJD MET ROTSVASTE RENTE De veiligste weg is de 20 jaar RenteVast Hypotheek van het BouwfondsDie houdt u20 jaar vrij van rente- zorgen. Bovendien bent u er al na 20 jaar van af. Dat is 10 jaar eerder dan bij andere hypotheken. Per maand betaalt u weliswaar iets meer, maaraan het eind van de looptijd heeft u wel een stuk minder betaald. Vraag nadere informatie en persoonlijk advies bij het Bouwfonds-infocentrum in uw buurt. Of stuurt u even de bon op. tuurt u mij alle informatie over de 20 jaor RenteVast Hypotheek I Adres: FostcodeJ 1 1 1 1 I I PlootsJ I I 1 I I 1 1 1 I 1 I 1 I I 1 I I I I I I 1 I I j Ik heb wel/geen hypotheek. In gesloten envelop zonder postzegel naor nv Bouwfonds I nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, NedöbndseGemeenten [OF? Antwoordnummer 34, 38Ó0 VE Hoevelaken. I Ik ga liever even langs bij het Bouwfonds-infocentrum in leiden, Botermarkt 2, I I 10711134343, HaaHem, Anegang 29, (023) 313852, Den Haag, Nassouplem I |J3,10701 650800. DE 20~JAAR RENTEVAST HYPOTHEEK VAN HET BOUWFONDS. door Ruud Kreutzer Je kunt dezer dagen maar beter niet in de buurt van een sta tion wonen in Japan. Dage lijks worden daar vele deci bellen verspreid over de fo rensen die zich. in drommen met de trein verplaatsen. Zonder mankeren voorzien van witte handschoenen, symbool van gedienstigheid, tetteren de kandidaten voor de verkiezingen van morgen hun kermisachtige woorden vloed door een woud van me gafoons. Een politieke bood schap daalt maar zelden neer vanaf de daken van de cam pagnebussen. De altijd haas tige voorbijgangers horen vooral hoe de kandidaat zich omstandig verontschuldigt voor het door hem veroor zaakte ongerief. Hoewel de meeste Japanners over deze vorm van geluids hinder klagen, is het niet zo dat de kandidaat met de min ste herrie de meeste stem men trekt. Wie niet zichtbaar en hoorbaar aanwezig is in zijn kiesdistrict ,,doet zijn best niet" en wordt overge slagen. Daarom rijden de kandidaten onvermoeibaar stad en land af om er handen te schudden en volgelingen moed in te spreken. De ondergrond is dan al gelegd door een netwerk van sup porters, dat lang voor de offi ciële campagne mag begin nen, konkelt en overeenkom sten sluit volgens het aloude gebruik van „nemawashi": krab jij mijn rug, dan krab ik de jouwe. In het districten stelsel worden de capacitei ten van de volksvertegen woordiger gemeten aan wat hij terug kan doen voor zijn achterban. Een succesvol po liticus is degene die voor zijn kiesdistrict de meeste open bare werken en investerin gen weet te versieren in het ambtelijke circuit van de hoofdstad. In de volksmond heeft het dat een kandidaat drie 'ban' no dig heeft om te slagen: jiban, kaban en kanban, wat letter lijk vertaald wortels, mand en reclamebord betekent. De drie begrippen staan voor connecties, geld en verkie Veel affiches zijn dit jaar uitge voerd in wit, de kleur van reinheid. Het thema van „schone politiek" is inge bracht door de oppositiepar tijen, omdat zij electorale winst hopen over te houden aan de affaire rond Tanaka, de machtige politicus die in oktober werd veroordeeld steekpenningen van Lock heed tijdens zijn premier schap. Hoewel de grote meerderheid van Japanners vond dat Ta naka maar moest opstappen als parlementslid, is de inte resse voor „schone politiek" slechts aanwezig in de brei nen van overijverige com mentaarschrijvers. De ge middelde Japanner is buiten gewoon cynisch over de poli tiek en zolang de uitzonderlij ke politieke en sociale stabili teit niet in gevaar is, zien wei nig kiezers een reden het sys teem van nu op de helling te zetten. Het publiek kan zich zelfs niet opwinden wanneer politici zichzelf even cynisch bezien. De prijs voor het meest her haalde citaat gaat dit jaar naar minister van justitie Akira Hatano. In een inter view in het decembernum mer van Bungei Shunju zei hij: „Om van politici te ver wachten dat zij de klassieke deugden bezitten van eerlijk heid en reinheid, is net zoiets als om vis vragen in een groentewinkel". De conservatieve Liberaal-De mocratische Partij (noch libe raal, noch democratisch, en eigenlijk ook geen partij) heeft bij de vorige Lagerhuis- verkiezingen in juni 1980 een grote overwinning behaald en beschikt over 286 van de 511 zetels. Op grote afstand volgen de socialisten, die maar net boven de 100 uitko men. En dan zijn er nog drie partijen met ieder rond de 30 stoelen in de Diet. Zelfs als de LDP, tegen de ver wachting in, meer dan 30 ze tels zou verliezen en niet meer de absolute meederheid van 256 zetels zou hebben, is er nog geen haalbare coalitie te vormen van zulke uiteenlo pende partijen als de socialis ten, de communisten en de partijtjes van het midden. Dus aan de onafgebroken re geerperiode van de LDP, die al duurt van het jaar 1955, zal voorlopig geen einde komen. Premier en LDP-voorzitter Na- kasone heeft gezegd dat zijn partij een „overwinning" heeft behaald als die boven de grens van 256 blijft. Het steekspel dat nu gaande is over de vraag, bij welk aantal de LDP heeft gewonnen dan wel verloren, heeft vooral be tekenis voor de verdeling van de buit na de verkiezingen. De LDP heeft een structuur die doet denken aan de ma fia: een aantal min of meer onafhankelijke families, ie der met zijn eigen godfather. De krachtsverhouding tus sen deze 'Habatsu' is bepa lend voor de verdeling van de ministersposten en topfunc ties in de partij. Elke kandidaat heeft de warm te van een eigen Habatsu no dig. Het verschaft hem geld en de mogelijkheid ooit voor een hoog ambt in aanmer king te komen. Nakasone heeft zelf maar een kleine Ha batsu achter zich en moet dus op anderen leunen. Oud-pre mier Tanaka, wiens veroor deling de aanleiding voor de ze vervroegde verkiezingen vormde, leidt de grootste groep volgelingen en heeft, schandaal of niet, derhalve de zwaarste stem bij het aan wijzen van de premier zingsaffiches. Geld is het be langrijkste daarbij, want daarmee kun je connecties warm houden en affiches ko pen. Er zijn tal van regels bedacht om te voorkomen dat de hoogste bieder automatisch een zetel in het parlement, de Diet verovert. Kandidaten mogen geen huis-aan-huis- bezoeken doen, het aantal campagnebusjes is beperkt en de contributie die de be drijven belastingvrij aan de partij van hun voorkeur mo gen geven is aan een maxi mum gebonden. Desalniette min is het een aanvaard gege ven dat een succesvolle cam pagne voor het Lagerhuis 100 miljoen yen kost; dat is vol gens de huidige koers 1,25 miljoen gulden. Bij de vorige verkiezingen voor het Lager huis in 1980 vergaarden de partijen en hun steunorgani saties gezamenlijk ruim 1,3 miljard gulden aan verkie zingsfondsen. De regerende conservatieve LDP-partij, die al dertig jaar onafgebroken een absolute meerderheid in het parle ment heeft, heeft de beste pa pieren om fondsen te verga ren. Zij kan immers wat terug doen als regeringspartij en door haar sterke positie in de ambtenarij, nog altijd het be langrijkste machtscentrum in Japan. Maar de oppositie partijen spelen het spel net zo hard mee, de ietwat schijn heilige verbale kritiek erop ten spijt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7