c D Tuinders willen voorschot 22?» 'Stel besluit steun aan Hoogovens uit CHAMPAGNE MAILLY Kamer buitenspel bij 'ja' regering tegen Taiwan-order Ierse droomorder nog steeds serieuze zaak Schadevergoeding voor zoutlozingen door kalimijnen 'Arbeid slij dverkorting is enige alternatief CHAMPAGNE MAILLY sur -35? SLIJTERIJEN ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft nog steeds geen besluit ge nomen over een nieuwe duik boot-order voor Taiwan. De mi nisterraad besloot gisteren eerst het verslag van de commissie- Dik, die een bezoek aan Taiwan brengt, af te wachten. Verwacht wordt dat door dit uitstel de Tweede Kamer niet meer in staat zal zijn om voor het Kerstreces een oordeel te geven over het be sluit van het kabinet. Minister-president Lubbers zei gis teren na afloop van het kabinets beraad dat hij zelf de kwestie op de agenda voor de ministerraad had geplaatst omdat de betrok ken bedrijven al geruime tijd op een beslissing wachten. Omdat de commissie, die onder leiding van oud-staatssecretaris Dik een bezoek aan Taiwan brengt, pas maandag of dinsdag zal terugke ren, kon nog geen besluit geno men worden. Minister Van Aar- Binnenland denne (economische zaken) ver klaarde tegenover de raad nog geen oordeel te kunnen geven omdat hij nog geen volledig overzicht heeft. Lubbers zei dat het kabinet nu slechts afgesproken heeft op welke wijze in de komende da gen het kabinet tot een oordeel komt. Voor Kerstmis valt in elk geval geen besluit te verwachten, zei hij. Dat betekent dat het kabi net geen gevolg geeft aan de wens van de Kamer om voor i januari te debatteren over het be sluit van het kabinet. Lubbers gaf op zijn wekelijkse persconferentie toe dat de Ka mer in het nieuwe jaar niet meer in staat zal zijn om een eventuele positieve beslissing (om onder zeeboten te leveren) terug te draaien. Indien het kabinet be sluit de boten niet te leveren, zal een omdraaien van de beslissing echter wel mogelijk zijn. De buitenlandse dienst voelt wei nig voor de levering van nieuwe onderzeeboten. Economische za ken, maar ook de industriebon den, bepleitten echter de leve ring van de boten. De gemeente Rotterdam, die negatieve gevol gen vreest voor de handel met rood-China, wijst een besluit om een export-vergunning te verle nen van de hand. Twee jaar geleden werd de Kamer door het toenmalige kabinet Van Agt-Wiegel voor het blok gezet. Ook bij die gelegenheid had de volksvertegenwoordiging geen mogelijkheid meer om de posi tieve beslissing terug te draaien. Premier Van Agt zei bij de daar opvolgende debatten dat de be stelling van twee onderzeeboten een 'eenmalige zaak' was. Teneinde een herhaling van deze gebeurtenissen te voorkomen, heeft de Kamer inmiddels bij het kabinet aangedrongen op een zo vroeg mogelijke besluitvorming. De bedoeling was dat de Kamer nog voor het Kerstreces een prin cipe-uitspraak zou kunnen doen. Volgens premier Lubbers ziet het er echter naar uit dat dat niet meer mogelijk zal zijn. De minister-president liet weten ook weinig te voelen voor een uitspraak van de Kamer, vooruit lopend op een beslissing van het kabinet. Een besluit over de leve ring van onderzeeboten behoort volgens hem tot het 'uitvoerend bestuur', waarover de Kamer pas na het nemen van het besluit een uitspraak behoort te doen. ROTTERDAM (GPD) - Drie Westlandse tuinders gaan in samenwerking met de stichting Reinwater in snelle rechtsprocedures voorschotten vragen op de schadever goedingen, waartoe de civiele rechtbank van Rotterdam de kalimijnen gisteren heeft veroordeeld vanwege de on rechtmatige zoutlozingen op de Rijn. Als dat lukt, staat de weg open voor schadeclaims van andere tuinders, wa terleidingbedrijven, waterschappen en industrieën, die ook last ondervinden van de hoge zoutbelasting van de Rijn. De drie tuinders, die het proces te gen de kalimijnen tien jaar gele den aanspanden, hebben gedu rende die tijd als gevolg van het zilte water een schade van onge veer een half miljoen gulden ge leden. Voor alle 6000 tuinders in het Westland gezamenlijk is dat een schadepost geweest van rond de 50 miljoen gulden per jaar. Volgens tuinder Bier, één van de procesvoerders, zijn de kosten voor goed water bijna niet meer op te brengen. De stichting Reinwater, die in we zen het proces tegen de kalimij nen voert, verkeerde na de uit spraak van de rechter in een ju belstemming. De advocaat van de kalimijnen, mr C. D. van Boe- schoten, weigerde commentaar te geven op' het vonnis van de rechter, dat het Franse staatsbe drijf in het ongelijk stelde. Voorzitter H. U. Jesserun d'Olivei- ra van Reinwater zei te verwach ten dat de kalimijnen in hoger beroep gaan. Volgens hem zal de zaak waarschijnlijk tot de Hoge Raad worden uitgevochten. Pas als de onrechtmatigheid defini tief is vastgesteld, kunnen de procedures voor het schadegeld van start gaan. Omdat daarmee weer vele jaren ge moeid zullen zijn, wil Reinwater de kalimijnen via de snelle rechtsgang op de knieën krijgen. De geèiste voorschotten zullen daarom worden gebaseerd op punten waar schade duidelijk aantoonbaar is. „We moeten de kalimijnen zo dwingen snel maatregelen tegen de zoutlozin gen op de Rijn te nemen", aldus d'Oliviera. De voorzitter van Reinwater wees er ook op dat chemische indus trieën en kerncentrales schade claims kunnen verwachten als de onrechtmatigheid van de zoutlozingen tot in laatste instan tie blijft gelden. „Het hek is dan van de dam. Dat zal zeker leiden tot verbeteringen, omdat die goedkoper zijn dan het betalen van schadeclaims." De civiele rechter bij de Rotter damse rechtbank, mr L. F. D. ter Kuile, oordeelde gisteren dat ge bruikers van openbaar water re kening moeten houden met de belangen van medegebruikers. De kalimijnen hebben dat vol gens hem onvoldoende gedaan. Om die reden worden ze veroor deeld tot een nog nader vast te stellen schadevergoeding. Het vonnis van de rechter verwijst naar een uitspraak van de admi nistratieve rechtbank in Straats burg in juli van dit jaar, waarin wordt gesteld dat bij de zoutlo zingen de belangen van derden onaangestast moeten blijven. Om onder meer deze reden ver nietigde de rechtbank de lozings vergunning. De uitspraak betekent niet dat de kalimijnen voor alle door het af valzout ontstane schade moeten opdraaien. De schade zal worden berekend naar het percentage zout dat uit de Franse Elzas af komstig is. Dat is ongeveer veer tig procent. Langs de Rijn zijn veel lozers van zouten gevestigd. De kalimijnen zijn verreweg de grootste en daarom het gemakkelijkst via ju ridische weg aan te pakken. De rechtbank veroordeelde de kali mijnen ook tot het betalen van de gerechtskosten. Dat komt neer op een bedrag van bijna 100.000 gulden. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Scheepsbouw Maat schappij (NSM) in Amsterdam denkt goede kans te maken en kele nieuwbouw-orders van bui tenlandse rederijen te kunnen bemachtigen. Bovendien zegt NSM-direkteur H. Ketting nog steeds optimistisch te zijn dat de Ierse firma Bonna Trading met een eerste aanbetaling van onge veer 90 miljoen gulden over de brug komt voor het bouwen van prototypes voor een nieuw we reldomspannend vervoerssys teem met duwbakken. Verhalen over een spoedvergadering van de Raad van Commissarissen over een eventuele aanvraag tot surséance van betaling door NSM zijn volgens Ketting geheel onjuist. NSM-direkteur Ketting zegt zeer ongelukkig te zijn met de publi citeit over een liquiditeitscrisis van de scheepsbouw-maatschap- pij. Juist nu het van levensbe lang voor de NSM is om nieuwe orders in de wacht te slepen zit ten we daar niet op te wachten. Hoe lang NSM het personeel nog zal kunnen blijven betalen bij het uitblijven van nieuwe orders wil Ketting niet zeggen, wel dat dat langer zal zijn dan tot 31 de cember. Volgende week vertrekt een dele gatie van NSM opnieuw naar Londen om de ernst te onderzoe ken van de 'droomorder' van Bonna Trading. Het zou hier gaan om de bouw van 150 duw boten en 300 duwbakken, die, ge laden met trucks (mogelijk van DAF) en containers de nu veelal moeilijk te bereiken havens in de Derde Wereld kunnen bevoorra den. De promesse voor de aanbe taling is binnen, maar Bonna Trading heeft nooit duidelijk ge- Moord opgelost AMSTERDAM (ANP) - Beide ver dachten in de moordzaak-Schou ten hebben bekend vorige week in de woning van de 72-jarige man in de Van Boetzelaerstraat in Amsterdam te zijn binnenge drongen en hem via verstikking om het leven te hebben gebracht. Dit heeft de politie gisteren be kend gemaakt. Volgens de verklaring van de ver dachten, de 16-jarige P.R. en de 19-jarige W.M., waren zij op rooi uit. Hun buit bedroeg een paar honderd gulden, aldus de politie. maakt welke financiers achter de enorme plannen zitten. De be gindatum van de uitbetaling is inmiddels verstreken, maar loopt tot 31 januari a.s. Hoewel de commissarissen van NSM enigzins verdeeld zijn over de serieusheid van de Ierse plan nen is er een meerderheid bereid er serieus op in te gaan, aldus Ketting. Internationaal gerenom meerde ingenieursbureaus zitten voor de plannen aan de tekenta fel en ook DAF en Hoogovens spreken over 'normale zakelijke' contacten met Bonna Trading. Overleg tussen NSM en DAF en Hoogovens is er overigens niet. „Dat komt vanzelf wanneer de aanbetaling is overgeschreven". Slavenburg houdt boeken geoloten AMSTERDAM (ANP) - Slaven burg (tegenwoordig Credit Lyon- nais Nederland) heeft geweigerd te voldoen aan een gerechtelijk bevel om de boeken te openen. De Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof had dit op 18 mei in een jaarreke ningsprocedure bevolen. De bank moet bekendmaken hoe groot de voorzieningen voor du bieuze debiteuren en voor onroe- rend-goedverliezen waren per begin en eind 1981. Dit is meege deeld door de Stichting Onder zoek Bedrijfs Informatie SOBI die de jaarrekeningsprocedure heeft aangespannen. SOBI wil via de procedure aanto nen dat het resultaat van Slaven burg over 1981 niet een winst is van 1 miljoen zoals de jaarreke ning toont, maar een verlies van 124 miljoen. SOBI heeft subsidiair voorgesteld dat Slavenburg een dwangsom van 100.000 per dag aan SOBI zou verbeuren voor elke dag dat de gegevens niet aan de Onder nemingskamer zijn verstrekt. De Ondernemingskamer doet hier over op 29 december uitspraak. Volgens SOBI is het voor het eerst in de geschiedenis van de Ondernemingskamer dat een ge daagde weigert de boeken te openen. AMSTERDAM - Wie beter dan Johan Cruyffgeboren en getogen in 'Betondorp', kon de symbolische sleutel overhandigen aan de bewoners van het eerste gerenoveerde huis in deze Amsterdamse wijk. In totaal zullen 900 woningen in deze buurt worden opgeknapt. Op de foto wordt Cruyff geflankeerd door wethouder Schaefer (2de van rechtsen het ech- paar Heeremans. (Foto anpi. ADVERTENTIE Vakbonden tot Tweede Kamer: UTRECHT (GPD) - De gezamenlij ke vakbonden zullen de Tweede Kamer vragen voorlopig nog geen beslissing te nemen over de 1,25 miljard gulden overheids steun voor Hoogovens in IJmui- den. De bonden menen dat de Kamer in elk geval het rapport van het organisatiebureau McKinsey en het advies van de ondernemingsraad moet afwach ten. Dat verklaarden de bonden gistermiddag op een persconfe rentie. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft de vaste kamercommissie van eco nomische zaken gevraagd ko mende woensdag al over de steun te debatteren. Het ministerie van economische zaken mag Hoogovens de steun pas geven wanneer het concern zijn steentje heeft bijgedragen aan het Europese staalsanerings- plan. Nederland moet volgens de Den Uyl vreest elitevonning TILBURG (ANP) - "Mentaal en politiek is Nederland nog niet toe aan arbeidstijdverkorting. Toch is dit het enige alternatief om meer mensen te betrekken bij het arbeidsproces, althans wanneer de vrijkomende uren worden opgevuld". Dit betoogde oppositieleider Den Uyl gisteren aan het slot van een tweedaagse conferentie over sociale gevolgen van de arbeidstijdverkorting aan de Katholieke Hogeschool Tilburg (KHT). Volgens Den Uyl is in ons arbeidsbestel arbeid gekoppeld aan macht en geeft arbeid de beschikking over kapitaal en inkomen. "Iedereen zou daarom moeten kunnen deelnemen aan het arbeidsproces. Mensen krijgen meer kans op werk door arbeidstijdverkorting met herbezet ting", aldus Den Uyl. Van zowel de vakbeweging als de werkgevers verwacht Den Uyl weinig op het terrein van arbeidstijdverkorting. De vakbeweging vreest inkomenseffecten en voelt zich bovendien bedro gen omdat er geen garantie is voor extra arbeidsplaatsen. De werkge vers gaan akkoord met arbeidstijdverkorting maar niet als dat betekent dat vrijkomende uren moeten worden opgevuld. Volgens Den Uyl ontstaat nu een samenleving waarbij het niet-werkende deel van de bevolking afhankelijk is van de beslissingen van de werkenden. Er treedt elitevorming op. Deze ontwikkeling acht Den Uyl in strijd met de democratie. Den Uyl bepleitte een vergroting van de feitelijke bemoeienis van de politiek met de arbeidstijdverkorting. "Er ligt een keuze tussen een beperkt stuurbare en een stuurloze samenle ving", aldus Den Uyl. EG-afspraak 950.000 ton inleve ren. Hoogovens maakte afgelo pen woensdag een saneringsplan bekend waardoor ons land zelfs 1,2 miljoen ton inlevert. Daar door gaan nog eens 700 banen extra verloren. De vakbonden verwonderen zich over de ijver van Hoogovens om in te leveren. Zij nemen aan dat het concern met grote spoed de overheids steun wil bemachtigen. Districtsbestuurder H. Peperkamp van de Industriebond FNV ver telde gistermiddag dat het Hoog ovens-concern in het vooijaar van vorig jaar nog zeer optimis tisch was over de toekomstmo gelijkheden en nu op onverklaar bare wijze van mening is veran derd. Dat doet bij de bonden de vraag rijzen, hoe Hoogovens nu eigenlijk bezig is. Peperkamp: „Wij hebben al eerder een toetsing door McKinsey ge vraagd van het topmanagement en de organisatiestructuur. Die moet er nu komen vóór wij ons oordeel kunnen bepalen en voor dat de Kamer een beslissing over de steun mag geven. Wij hebben bij RSV, Ogem en Nederhorst al meegemaakt hoe gemeenschaps gelden werden gebruikt voor or ganisaties die op zijn zachtst ge zegd niet zuiver functioneer den". Het advies van de onderne mingsraad moet op 24 januari komen, en dan moet volgens de bonden ook de analyse van McKinsey er ruimschoots kun nen zijn. Overigens verklaarden de vakbon den zich niet tegen de inhoud van het saneringsplan van Hoog ovens. Zij beschouwen de in krimping als onvermijdelijk, ge zien het Europese staalbesluit. Wel hebben ze enkele kantteke ningen. Zo vinden ze dat Hoogo vens voor de extra tonnen die het bedrijf inlevert, vooraf toestem ming in Brussel had moeten be machtigen voor nieuwe investe ringen in met name de verwer king van staalprodukten. De bonden menen dat in verwer king (bliksector, verzinking, off- shore-produkten, enz.) een deel van de toekomst van Hoogovens ligt. Dat accent missen ze in het plan van Hoogovens. Ook vinden de bonden dat Hoogo vens belachelijk snel is met het saneringsplan. „We moeten, ge zien de problemen in de Europe se samenwerking, nog maar af wachten of de andere Europese landen de gemaakte saneringsaf spraken in het staalbesluit wel nakomen, waarschuwde Peper kamp. Albeda wil nieuw type vakbeweging HEERLEN (ANP) - "We zullen een nieuwe type samenleving moeten uitvinden die weet te le ven met permanente veranderin gen. Zij vraagt ook om een nieuw type vakbeweging die bereid is mee te doen aan een meer flexi bel beleid en die een ander elan vertoont dan de voorbije ambte- narenacties te zien hebben gege ven". Dit zei de oud-minister van sociale zaken, prof. dr. W. Albe- da, gistermiddag in Heerlen tij dens de regiovergadering Lim burg van de unie BLHP. Albeda sprak over de positie van de vakbeweging in deze tijd. Zonder het nalaten van overleg van de kant van de regering met de ambtenarenorganisaties te willen goedpraten, zei de oud- minister het beleid van het kabi- net-Lubbers goed gecompo neerd en moedig te vinden. De vakbeweging moet minder bezig zijn met het leveren van achter hoedegevechten en het verdedi gen van uiteindelijk toch on houdbare stellingen en meer gaan meedenken over de gewen ste vernieuwingen. Het herstel van een flexibele eco nomie ziet Albeda als de grote opgave voor het behoud van het systeem van goede arbeidsver houdingen in de toekomst. Het geen niet bereikt wordt met te centraal en te verstard overleg. "Met voortdurend falend cen traal overleg is namelijk nie mand gebaat". Albeda schetste het ontstaan van de overlegeconomie waarvoor de automatische prijsindex een struikelblok blijft. Automatische prijsindex noch koppelingen zijn nog te redden, zo zei hij. In de champagne zijn slechts 12 gemeenten geklasseerd als de Grand Cru. (Volgens de wet van 1950). Een van deze gemeenten is Mailly. Elk jaar wordt door „het Comité Interprofes- sionel du Vin de Champagne" (C.V.I.C.) de prijs bepaald die de champagnehuizen aan de „Recoltants" moeten betalen. In de Grand Cru gemeenten betaalt men 100 procent van deze prijs. In de gemeente die volgens de wet geklasseerd zijn als Premier Cru, moet de oogst 90 tot 99 procent van de prijs van Crand Cru opbrengen. Champagne Mailly wordt voor 80 procent van de Pinor Noir en voor 20 procent van de Chardonney druiven bereid. Hierdoor zijn ze dan ook behoorlijk mondvullend. Omdat alle druiven uit dezelfde gemeente komen van vrijwel identieke grond heeft deze champagne geen grote smaakscharkering, ze zijn daarom altijd zacht van smaak. De coöperatie waar de champagne Mailly bereid wordt is de oudste en bekendste coöperatie in het champagne gebied. Al sinds 1929 worden door de 70 eigenaars van deze coöperatie de champagne rechtstreeks verkocht (men heeft dan geen agenten). De omzet van deze coöperatie is plusminus 600.000 flessen per jaar. In de kelder ligt een gemiddelde voorraad van 1,5 miljoen flessen. In 1979 stond deze champagne in Nederland wat betreft import cijfers op de 26e plaats, in 1982 was deze al gestegen tot de 18e plaats. Door uitschakeling van de tussenhandel, dus rechtstreeks met de coöperatie te onderhande len zijn de wijninkopers van Dirck III er in geslaagd een voortreffelijke champagne op de markt te brengen die aanmerkelijk goedkoper is dan de bekende merken. Grand Cru 100-/.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5