Nieuwe maatregel voor verkeer op en rond Stationsweg Kamervoorzitter opent expositie Bavelaartjes Eerste paal scholencomplex Stevenshof Provincie: eerst moet LPG-station weg, dan pas woningen bouwen B en W komen met proef ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 Leiden Mevrouw M. Pikaar 102 jaar LEIDEN Mevrouw M. Pikaar- Ruitenbeek wordt vandaag 102, een leeftijd die respectabel ge noeg is om de burgemeester op vi site te mogen verwachten. En in derdaad, rond de klok van tien uur kwam Goekoop gisteroch tend met een cadeatje onder de arm het tijdelijke bejaardencen trum aan de Schubertlaan bin- Daar woont mevrouw Pikaar nu, net als de overige bewoners van bejaardencentrum Roomburg (Zaanstraat), dat op het ogenblik een flinke opknapbeurt onder gaat. Zij is geboren in Leiden: op 17 de cember 1881. Op 31 mei 1905 trad zij in het huwelijk. Het echtpaar Pikaar kreeg tien kinderen. De echtgenoot van mevrouw Pikaar overleed in 1962. Zij heeft haar hele leven in Leiden doorgebracht en woonde achter eenvolgens in huizen aan de Lan gegracht, Oostdwarsgracht en Prins Hendrikstraat. Op 91-jari- ge leeftijd, in 1979, betrok zij een kamer in huize Roomburg. Daar doet zij, ondanks haar hoge leef tijd, nog volop mee aan de ver schillende activiteiten. (foto Holvast) Aan de Plesmanlaan LEIDEN - Zolang het LPG-sta- tion aan de Plesmanlaan niet is verplaatst, mogen er binnen een straal van 150 meter hiervan geen woningen worden ge bouwd, zoals het bestemmings plan voor de Leeuwenhoek voor ziet. Zolang het verkooppunt er staat, verleent de provincie geen medewerking aan woningbouw plannen in de buurt daarvan. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, laten dit weten bij hun beslissing tot goedkeu ring (grotendeels) van het be stemmingsplan Leeuwenhoek. Het college acht met zijn uit spraak de belangen van de eige naar van het LPG-station, het Motorhuis, voldoende gewaar borgd. Het is volgens het provin ciebestuur mogelijk om het LPG-verkooppunt in de komen de jaren te verplaatsen; "de on derhandelingen zijn zelfs reeds in een gevorderd stadium". Al eerder verklaarde een woord voerder van de gemeente dat het de bedoeling is het LPG-station te verplaatsen naar het einde van de Plesmanlaan, tussen de oprit naar de rijksweg richting Am sterdam en het viaduct. Ook de bezwaren van de universi teit, het academisch ziekenhuis en het ministerie van onderwijs tegen het bestemmingsplan X' Lil De LPG-tank aan de Plesmanlaan. Op de achtergrond flats Muiderkring die op een afstand van 75 meter staan. <Arci Leeuwenhoek zijn door Gedepu teerde Staten afgewezen. Voor wat betreft de universiteit en het ministerie waren ze van formele aard; de vrees van het AZL dat de nieuwbouw van het zieken huis in de toekomst in gevaar zou kunnen komen als gevolg van andere bouwplannen, is vol gens G.S. ongegrond. Het pro vinciebestuur belooft bij even tuele wijzigingen van het Leeu wenhoek-plan met de belangen van het AZL rekening te zullen houden. Op één punt is het bestemmings plan afgekeurd: daar waar toe komstige woningen te veel ge luidhinder (volgens de normen van de gelijknamige wet) dreigen te ondervinden. LEIDEN - De wethouder van on derwijs, J.A. Peters, heeft gister morgen de eerste paal geslagen voor een scholencomplex voor basisonderwijs in de Stevenshof- jespolder. Het nieuwe gebouw zal huisves ting bieden aan een openbare school, een school van de Protes tants-Christelijke Schoolvereni ging en een school van de Stich ting Katholiek Onderwijs Lei den. Deze scholen zijn thans tijdelijk gehuisvest in een gebouw aan de Boshuizerlaan. Voor het i schooljaar begint moet het r we complex klaar zijn. Peters daarover: "Laten dus maar hopen dat we geen echt strenge winter krijgen. Gebeurt dat, dan komen we in de moei lijkheden. Maar goed, voorals nog gaan we er gewoon van uit dat dit complex voor het nieuwe schooljaar klaar is". LEIDEN De oude ver keerssituatie op de 2e Bin nenvestgracht wordt her steld (verkeer in de rich ting van de Langegracht) en de rijrichting op de Morssingel wordt omge draaid (verkeer in de rich ting Plesmanrotonde). Bo vendien zal de bewegwij zering ten behoeve van het bezoekend verkeer richting Stationsweg/ Steenstraat worden verbe terd. De situatie op het Stationsplein en bij de Valkbrug blijft ongewij zigd. Dat wil zeggen: het blijft verboden van het Stationsplein linksaf de Stationsweg op te rijden (rechts af kan wel). Verkeer van de Rijnsburgerweg moet dus over de Valkbrug. Dit hebben B en W gisteren beslo ten. Het college stemt met dit be sluit in met het compromis, dat rijksconsulent Berends voor handel, ambacht en diensten had voorgesteld..De maatregelen gel den voorlopig voor één jaar. "We hebben voor de helft ons zin gehad", constateert voorzitter Barning van de Ondernemers vereniging Stationsweg/Steen straat in een reactie. "We zijn ver heugd dat de 2e Binnenvest gracht weer gewoon gebruikt kan worden; met name voor de Steenstraat is dat goed. We zijn er teleurgesteld in dat de situatie op het Stationsplein en de Sta tionsweg blijft zoals die is". Voor wat dat laatste betreft willen de winkeliers in overleg met hun overkoepelende organisatie, het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, nagaan welke ju ridische mogelijkheden er via de Raad van State resten. Al met al beschouwt Barning het als een "meevaller" dat ondanks "twee halsstarrige collegepartijen" (PvdA en WD) de winkeliers met hun protesten toch iets heb ben bereikt. In de ledenvergadering van de PvdA benadrukte wethouder Waal (verkeer) gisteravond ten overstaan van zijn partijgenoten dat de nieuwemaatregelen op proef worden genomen. Hij ziet weinig heil in het besluit. "In het jaar dat de proef duurt, zal wel blijken dat dit een slechte oplos- 'Kerst-in' LEIDEN - Net als in voorgaande jaren wordt in het gebouw van jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg weer een 'kerst-in' gehouden. Wat aanvan kelijk opvang voor zij die met de kerst alleen waren, is uitgegroeid tot een groots kerstprogramma. Er worden dit jaar meer dan tweeduizend bezoekers ver wacht. Vooï de opvang van al die mensen zijn zo'n honderd vrij willigers nodig. Wie daar iets \por voelt, kan contact opnemen met de organisatoren (tel. 121531). sing is". De wethouder vreest dat er door de maatregel sluipver- keer zal ontstaan. Nadat in februari de verkeerssita- tie in het gebied ingrijpend werd veranderd (en in overeenstem ming werd gebracht met het ver keerscirculatieplan van de ge meente), zijn de winkeliers in de Stationsweg en de Steenstraat in moeilijkheden gekomen. Vol gens een onderzoek van het KNOV kelderden de omzetten van de winkelbedrijven in een half jaar tijd met elf procent. Ver schillende winkeliers gingen er toe over öm personeel te ont slaan. Ook de horeca-onderne- mers zeiden onder de verkeers maatregelen te lijden te hebben. Enkele winkeliers gingen de afge lopen maanden herhaalde malen tot al dan niet ludieke acties over. De vakbonden stelden zich op achter de eis van de winke liers, dat de oude verkeerssitua tie hersteld moest worden. Op een KNOV-vergadering in Lei derdorp werd staatssecretaris Van Zeil aangeklampt met het verzoek om "er iets aan te doen". Van Zeil zond de genoemde rijksconsulent om in het conflict te bemiddelen. De problematiek rond de verkeers situatie in het gebied leidde ook tot een politiek conflict in de ge meenteraad en het college van B en W. Het CDA, dat vorig jaar met de verkeersmaatregelen in stemde, kwam terug op zijn oude standpunt. WD-wethouder Fa se, altijd al een tegenstandster van 'afsluiting' van de Stations weg/Steenstraat, bepleitte een proef met een herstel van de ou de situatie. De PvdA hield echter met het oog op de veiligheid van fietsers en voetgangers en de bevordering van het openbaar vervoer vast aan de maatregelen, waartoe de gemeenteraad had besloten. Wel kreeg de afdeling economische zaken van de ge meente opdracht om het rapport van het KNOV nader te bestude ren. Wat dat onderzoek heeft op geleverd is gisteren niet bekend gemaakt. Met het besluit van gis teren hebben de coalitiegenoten PvdA en WD elkaar weer ge vonden. i daarmee komen de winkels Kijkkastjes in De Lakenhal Kerstsamenzang Het jongerenkoor Emcena houdt dinsdagavond een kerstsamen zang in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. De bedoeling is om in wisselzang tussen koor en gemeente kerstliederen te zingen, met daartussen korte declamaties. Tijdens de dienst zal het koor een aantal Christ mas Carols zingen en ook enke le Duits- en Franstalige liede ren, ondersteund door twee ko perblazers en een fluitist. Ook verleent ds. S.T. de Mey-Meu- lendijk haar medewerking. Aanvang acht uur. Sport overdag De vijfde speeldag in de zaal voetbalcompetitie in het pro ject Sport Overdag leverde de volgende uitslagen op: Fortuna - 't Spoortje 14-4, Theater - New Division 6-13, Breehuys Leidsch Dagblad 7-11Tre Gal- li Leiden - Individualisteii 4- 10. In poule A gaat Koffieshop Fortuna met vier punten voor sprong op het Leidsch Dagblad aan de leidingin poule B de len New Division en Indivi dualisten de eerste plaats. EHBO De Kath. Nat. Bond voor EHBO, afdeling Leiden, 'Peerke Don ders' begint 10 januari met de nieuwe cursus EHBO. Elke dinsdagavond, van acht tot tien uur in de St. Jozefschool aan de Oppenheimstraat. Be langstellenden kunnen zich op geven bij mevr. A.C. Tebarts- Fennes, tel. 071-144678 of mevr. C.J. van Mil-Peltenburg, tel. 071-121866. Slechthorenden De Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden, afdeling Lei den e.o. houdt dinsdag haar jaarlijkse kerstbijeenkomst in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. Naast de ge bruikelijke contacten en spel letjes is er een gezamenlijke feestmaaltijd. Het hoofdbe stuur zal aanwezig zijn om aandacht te schenken aan het langdurig lidmaatschap en de inzet voor de vereniging van enkele leden van de Leidse af deling. Manifestatie uitkerings gerechtigden tegen lasten verzwaring LEIDEN - Ongeveer tweehon derd uitkeringsgerechtigden hebben gistermiddag een mani festatie bijgewoond in het Stads- bouwhuis aan de Langegracht. Centraal stonden daarbij de kor tingen die de uitkeringsgerech tigden voor volgend jaar boven het hoofd hangen, de voortdu rende prijsstijgingen, verhoging van de gasprijs, afbraak van de huursubsidies en eigen bijdra gen in de gezondheidszorg. Een forum met wethouder Tesse- laar en vertegen woord igere van sociale dienst, GAK en energie bedrijf waren op de manifestatie aanwezig om vragen van het pu bliek te beantwoorden. Die va rieerden van problemen met het afsluitingsbeleid van het ener giebedrijf tot het kostwinnersbe ginsel en van huursubsidie tot de kwijtschelding van onroerend goedbelasting. Daarbij bleek wat al i te i i te geweest: de problemen van uit keringsgerechtigden zijn lang niet allemaal door de plaatselijke overheid op te lossen. Wel werd de conclusie getrokken dat veel problemen van uitke ringsgerechtigden beperkt kun nen worden wanneer er meer in formatie en betere voorlichting werd gegeven door diverse in stellingen. Daar zouden de in stellingen zich dan ook beter op moeten gaan toeleggen. Ook werd de hulp van bijvoorbeeld GAK en Sociale Dienst gevraagd bij het organiseren van uitke ringsgerechtigden. "Want samen en door gezamenlijke actie kun nen we proberen iets te verande ren aan onze problemen". Kerstviering LEIDEN In de Herensingelkerk wordt morgen voor de vijfde maal een kerstviering georgani seerd. Aanvang is elf uur. Mede werking verlenen 'De Kooiklan- ken', 'De Sleutels', 'Het Noorder licht' en als soliste mevrouw R. Silvester. Organist is Huub de Vriend. Tevens kan de door A. van der Meijden vervaardigde kerststal worden bewonderd. •LEIDEN De voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman, heeft gistermiddag in het mu seum de Lakenhal de Bavelaar- tjes-tentoonstelling geopend. De komende maanden zijn deze door leden van de Leidse familie Bavelaar vervaardigde kijkkast jes te zien in het museum. Veel mensen aanwezig bij de ope ning. Dat kwam doordat families die Bavelaar heten, waren uitge nodigd. En dat zijn er nogal wat. Verder waren er ook nogal wat mensen die tijdelijk Bavelaartjes hebben uitgeleend aan het mu seum. Voor de tentoonstelling. "U zult zich wel afvragen: wat doet Dolman hier?", zei de museum directeur, Wurfbain. Inderdaad, wat had Dolman daar te zoeken? Wurfbain gaf een omslachtig ant woord. Hij zei o.m.: "De kamervoorzitter kent dit museum goed, dat om te beginnen. Verder is het volgens mij ook nog eens zo dat er een verband bestaat tussen de Sta- ten-Generaal, dit museum en de Bavelaartjes-expositie". Een ver band? Jazeker. "Want", zei Wurf bain, "Het zijn alle drie voorbeel den van een micro-cosmos: leven in het kleine". De woordvoerder van de uitgeverij die verantwoordelijk is voor het boekje over de kijkkastjes, deed er nog een schepje bovenop: "We zien de leden van de Tweede Ka mer, dus ook de heer Dolman, vaak op de televisie. Is dat ook niet een kijkkastje?". Gelukkig wist Dolman zelf deze praatjes voor de vaak enigszins te relativeren. "Ik moet zeggen: u heeft aardige excuses gevonden voor mijn komst". Toch kon ook hij het niet laten om zich hardop af te vragen wat nu de reden zou zijn dat hij was uitgenodigd. Hij zei: "Ik heb natuurlijk een band met deze stad, want namens de kieskring Leiden zit ik in de Tweede Kamer". Voorzitter Dolman (links) neemt het bij de tentoonstelling behorende boek

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3