c 'Geen meubelboulevard in Elisabethhof Leiderdorp Provinciale adviescommissie wijst Den Haag of Leiden aan Stad en rand ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 GEHEIM WASSENAAR - Na tweeënder tig jaar trouwe dienst in het Wassenaarse politiekorps heeft deze week adjudant Van Sint Maartensdijk afscheid geno men. Een gebeurtenis waarbij hem zelfs een koninklijke on derscheiding, ridder in de orde van oranje nassau, werd uitge reikt. Wie schetst echter de verbazing van het handjevol journalisten dat de plechtigheid wilde ver slaan toen zij, op de uitgeno digde tijd aanwezig, moesten ervaren dat waar zij voor kwa men al achter de rug was. Geen lovende toespraken waren er meer te beluisteren, het op spelden van de onderscheiding was al geschied en het onge twijfeld belangwekkende dankwoord van de eregast was ook al verleden tijd. Het enige dat voor hen overschoot was om van de sherry mee te nip pen. Een bedenkelijk geheimzinnige manier van doen om toespra ken en het uitreiken van een koninklijke onderscheiding in beslotenheid te doen plaats vinden. Alsof het een samen zweringsbijeenkomst van een of ander misdaadsyndicaat be treft. SLIM ZOETERWOUDE - Het college van burgemeester en wethou ders van Zoeterwoude lijkt een wel heel slimme manier te heb ben uitgedacht om aan een noodzakelijk onderkomen voor de bibliotheek te komen. Zo schrijft het in de aanbie dingsbrief die hoort bij de be groting voor 1984 dat een van de drie katholieke lagere scho len in het dorp naar alle waar schijnlijkheid in de nabije toe komst een deel van de ruimte zal kunnen afstaan omdat het leerlingenaantal er toch terug loopt. Hierin zou de biblio theek dan gehuisvest moeten kunnen worden. Een oud Nederlands spreek woord luidt: 'Men noemt geen koe bont, of er is altijd wel een vlekje aan'. Deze spreuk moe ten de bestuurders van Zoeter woude in gedachten hebben gehad toen ze bovenstaande verwachting van een dalend aantal katholieke kinderen uit spraken. Want wanneer een school om welke reden dan ook minder leerlingen trekt denken toeschouwers al snel dat er iets mis mee is. Zo gaan dat soort dingen nu eenmaal en een niet meer te keren neer gang is ingezet. Steeds minder en minder leerlingen en de ge meente heeft binnen niet al te lange tijd een goedkope ruimte voor de bibliotheek. Maar dan heeft ze dit keer buiten de waard gerekend want het stichtingsbestuur is tegen deze valse beeldvorming in het ver weer getreden. Deze week liet het weten dat het leerlingen aantal van zijn scholen niet daalt, integendeel zelfs, een stijgende lijn vertoont. Het schoolbestuur ziet de actie van het college dan ook als een goedgeplaatste dolksteek on der de gordel en noemt haar stijlloos, stemming kweken en flauwekul. Strijdvaardig roept het uit dat het gemeentebe stuur met de handen van de schoolgebouwen dient af te blijven en evenmin het image van het katholieke lager onder wijs mag aantasten. Zou het gemeentebestuur van Zoeterwoude de schriftelijke uitlating nu echt met opzet hebben gedaan of heeft het ge woon niet goed opgelet en de getalletjes verkeerd beoor deeld? Het maakt eigenlijk geen verschil, voor een van beide zal het zich toch diep moeten schamen. PRINCIPE WASSENAAR - Tijdens de be grotingsbehandeling door de gemeenteraad van Wassenaar is het CDA-raadslid Olyslagers door de WD-fractie nogal pijnlijk bij de achilleshiel ge pakt. Hem werd verweten mis bruik te maken van het feit dat hij èn raadslid is èn hoofdre dacteur van een plaatselijk ver schijnend periodiek. Door die 'dubbele petten' zou hij niet meer als 'objectief redacteur' kunnen schrijven, aldus meent de fractie van de WD. Een al oud probleem, dat van de objectiviteit van de verslagge ver. In de journalistiek veelvul dig breed en diep uitgemeten. Het laatste woord is er blijk baar echter nog niet over ge zegd. Natuurlijk kun je van een journa list die deel uitmaakt van een raadsfractie van een bepaalde politieke signatuur geen onge kleurd verslag van raads- en commisievergaderingen meer verwachten. Hoe hij hiervoor ook zijn best doet, de oor spronkelijk gekozen stelling- name zal er altijd -hoe dan ook- ïn doorklinken. Velen in de journalistiek houden het dan ook voor hoogst onge wenst om het vak uit te oefe nen en tevens lid te zijn van een politieke groepering. Ze ker als dat ook nog is in een vertegenwoordigende functie, zoals een raadslidmaatschap. Het Wassenaars Nieuwsblad, waar het bewuste raadslid zijn pennevruchten voor afscheidt, zou dan ook beter voortaan het Wassenaars CD A-Nieuwsblad genoemd kunnen worden. Zo dat de lezers van het gratis huis-aan-huis-blad ook weten waar ze met de verslagen van Olyslagers aan toe zijn. Wat de kritiek van de Wassenaar- se WD-fractie betreft is het natuurlijk maar afwachten hoe deze zou luiden als ze zelf over een collega zou beschikken die vrijelijk en onbeperkt de libe rale ki>k op de dingen en zaken aan den volke kond kon doen. Het principiële vingertje wijst nu eenmaal het gemakkelijkst naar de ander. 'Godfather' Van Sint Maartensdijk, gedecoreerd en al. neemt afscheid i VACATURE(S) RIJNSTREEK - Het Hazers- woudse raadslid Kapaan heeft deze week de vergadering van het algemeen bestuur van wa terleidingbedrijf De Rijnstreek ongetwijfeld zeer teleurgesteld verlaten. Hij was onder de strikte order van zijn Hazers- woudse collega's naar de ver gadering gestuurd om het be leid van het dagelijks bestuur eens flink aan te pakken. Een motie van wantrouwen had hij zelfs in gedachten om er de handelwijze van het bestuur mee af te keuren inzake het toekennen van een tekenop dracht aan het voormalige lid van het algemeen bestuur, ar chitect Stuivenberg. Zoals bekend was dit Leider- dorpse raadslid voor de keus gesteld óf de tekenopdracht aanvaarden en opstappen óf aanblijven maar dan geen op dracht. Zijn Waddinxveense collega Havenaar viel Kapaan bij en vond dat het dagelijks bestuur van De Rijnstreek de gehele affaire met een hand veeg t l de bestuurstafel had De opmerkingen van Kapaan en Havenaar leidden er overigens wel toe dat er de avond na de vergadering in het Leiderdorp- se politieke circuit chaos uit brak. Want het leiderdorpse WD-raadslid De Waard had staande de vergadering een tipje van de sluier rond het on derzoeksrapport over de zaak Stuivenberg openbaar ge maakt met te stellen dat die uitwees dat Stuivenbergs han delen niet laakbaar is geweest. Maar dat rapport was niet openbaar en het was de raads leden toegestuurd onder de stringente voorwaarde dat het eerst aanstaande maandag avond geopenbaard mocht v/orden. De reactie van de leden van de onderzoekscommissie logen er dan ook niet om. 'Een grof schandaal' en 'een rotstreek', zo kwalificeerden de leden Wesseling en Van der Zande de uitlating. De voorzitter van de club zette De Waard geheel en al in zijn hemd met de op merking: 'De Waard is iemand die zichzelf graag hoort spre ken, maar misschien denkt hij ook nog eens een keer na'. De discussie markeert het zo veelste hoofdstuk in de affaire die inmiddels steeds meer op een feuilleton gaat lijken. Zo iets, dan bewijst dit feit alleen al dat Stuivenbergs handelen op z'n minst politiek gespre ken uiterst onverstandig is ge weest. Zoveel stof waait niet op wanneer er volstrekt geen wind is. Dus mag het onder zoeksrapport tot de conclusie komen dat formeel gezien het raadslid niets valt aan te wrij ven, de zaak heeft hem politiek buiten spel gezegd. Of zoals een directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zonder nader te willen worden genoemd, enige tijd geleden er al over opmerk te: 'Zodra een raadslid op deze manier in opspraak is geraakt, is zijn rol uitgespeeld. Want hij moet er gewoon voor zorgen dat zoets niet gebeurt'. De conclusie van het onder zoeksrapport kennen we nog niet maar het vervolg lijkt on vermijdelijk een vacature in de Leiderdorpse WD-fractie. En misschien wel twee ook... VOORSCHOTEN Met het ophalen van oude herinneringen aan deze regio heeft de onder meer voormalige commissaris van de koningin in Gelderland, mr. (Molly) Geertsema. gistermiddag op kasteel Duiven voorde in Voorschoten het eerste exemplaar van het boek Kastelen en Buitenplaatsen in Rijnstreek in ontvangst genomen. Geertsema was hiervoor uitgenodigd als 'de bekendste kasteelheer van Nederland', hij heeft acht jaar op kasteel Middachten te Rheden ge woond, en om zijn terugkomst naar het westen van het land, hij gaat in Oegstgeest wonen, te markeren. Het wordt uitgegeven door Walburg te Zutphen. (Foto Holvast) USO-avond met extraverte muziek Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Hi- royuki Iwaki m.m.v. Emmy Verhey, viool. Werken van Joh. Wagenaar, Antonin Dvorak, Pablo de Sarasate, Hector Berlioz en Rodion Schtsche- drin. Gehoord in de Stadsgehoor zaal, 16 december. LEIDEN - In het programma van het Utrechts Symfonie Orkest, dat als gastorkest in de serie Re sidentie Orkest-concerten op trad. waren lichtverteerbare stukken bijeengebracht waarin het uiterlijke effect en de orke strale schittering overheersen. Het U.S.O. lijkt zich uitstekend thuis te voelen in deze extraverte muziek; raffinement en precisie waren echter elementen die nog al eens ontbraken ondanks de zeer inspirerende leiding van Hi- royuki Iwaki. Met meer bezon ken stemmingen of dynamisch minder uitbundige passages weet men minder goed raad. Spankracht en intensiteit ont breken dan. Joh. Wagenaars meeslepende ouverture Cyrano de Bergerac werd daardoor tot een wel flonkerend maar grof ge zet juweel. Ook de drie delen uit La damnation de Faust van Ber lioz leden aan dit euvel. Van een geheel andere orde is de Roman ce in f kl. voor viool en orkest van Dvorak, een uiterst harmo nieus en melodieus stukje mu ziek, door Emmy Verhey met een bedwelmend mooie en gela den toon gespeeld, maar door het orkest te overheersend begeleid. Maar wellicht speelde onbekend heid met de akoestische eige naardigheden van de Stadsge hoorzaal dirigent en orkest hier parten. Bizet's opera Carmen le verde het materiaal voor twee composities op dit programma. Pablo de Sarasate's Fantasie op Carmen parafraseert de bekende en geliefde melodieën tot een halsbrekende viool-acrobatie. De Russische componist Rodion Schtschedrin schreef op de me lodieën van Carmen een suite voor een spectaculaire, helaas op dit podium onzichtbare, slag werkgroep en strijkorkest. In dit orkestrale spektakelstuk was het U.S.O. in zijn element. MIES ALBARDA. DEN HAAG/REGIO - Een grote meerderheid van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) vindt dat er voorlopig geen meubelcentrum in de Lei derdorpse Elisabethhof moet komen. Aan de wij ziging van het bestem mingsplan voor Elisabeth hof moet dan ook de goed keuring worden onthou den. De komende zes maanden moet worden bekeken of een meubel- centrum in het Haagse of Leidse centrum te realiseren is. Lukt dat niet dan kan alsnog worden over wogen een meubelcentrum in Leiderdorp te maken. Dit advies heeft de meerderheid van de PPC als advies gegeven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. GS moeten voor augustus volgend jaar een beslis sing nemen over het meubelcen trum in Leiderdorp. De PPC is een adviescommissie van GS en bestaat uit een aantal provinciale ambtenaren en verder vertegen woordigers van allerlei over heidsinstanties, zoals bijvoor beeld de inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Hol land. Leids Kaïnerkoor in barokke sfeer Kerstconcert van het Leids Kamer koor, onder leiding van Ton Bec kers. Uitgevoerd werden werken van Sweelinck, Monteverdi en Schütz. Medewerking verleenden Matthy Socthoudt, sopraan, Rob Sturckenboom, tenor, en een instru mentaal ensemble. 16 december, Lu therse Kerk. LEIDEN - Het Leids Kamerkoor begaf zich, in dit kerstconcert, in barokke sferen, waarin het zich kennelijk, gezien de programma keuze van vorige concerten, wil specialiseren. Ondersteund door een uitstekend spelend instru mentaal ensemble (2 blokfluiten, 1 viool, 2 gamba's en 1 kabinetor gel) was het bekende kerstmotet 'Hodie Christus natus est' van Sweelinck verrassend, omdat dit meestal a-capella (- zonder be geleiding) wordt uitgevoerd Minder gelukkig vond ik de keu ze van blokfluiten bij het zes stemmige Magnificat van Monte verdi. De juichende inhoud van de tekst zou, mijns inziens, meer kracht bijgezet worden door koperbla zers, terwijl de cantus lirmus als een rode draad hoorbaar moet blijven. Ook al bestond ten tijde van Monteverdi de praktijk in strumenten in te zetten in plaats van stemmen, is het toch te be treuren dat in het echo-duet 'De- posuit' de sopraan Matthy Soet- houdt als echo! een blokfluittoon meekrijgt terwijl in 'Et miseri- cordia' gebleken is dat het ka merkoor beschikt over een so praan die deze partij op zich had kunnen nemen. Hoe uitbundig de muziek, vooral voor de pauze, ook was, de vonk sloeg niet over: de articulatie was te slap, de tem pi vaak te langzaam om de vreug de gestalte te geven. De 'Weihnachtsgeschichte' von Schütz hoewel op zich in deze tijd geen onverwachte program makeuze - is voor een koor met slechts 8 mannenstemmen wel gewaagd te noemen. De pastora le sfeer werd daardoor soms zo broos als een eischaal. De bari ton-tenor Rob Sturckenboom 'vertelde' zijn partij in een prettig articulerend legato. ELLEN LOOYESTIJN. Over het meubelplan langs de Zoe- terwoudse Hoge Rijndijk heeft de PPC niet geadviseerd. Eerst moet er nieuw overleg komen met de gemeente Zoeterwoude over het plan. Daarna zal de PPC zich opnieuw buigen over de plannen van de meubelzaken Casba en Leski. Het meerderheidsadvies van de PPC bevat voor GS wel een zoge naamde 'inspanningsverplich ting'. Binnen zes maanden moet duidelijk worden of er een meu belcentrum in Den Haag danwel Leiden kan komen. Komt GS binnen die tijd niet met een plan dan keert de PPC weer terug naar het Leiderdorpse plan. Volgens provinciale ambtenaren is een meubelcentrum in Leiden onmogelijk uit bedrijfseconomi sche en ruimtelijke overwegin gen. Een gesprek tussen gedepu teerde Borgman, het Haagse ge meentebestuur en meubelgigant Stoutenbeek (initiatiefnemer van het Leiderdorpse plan) heeft ook voor Den Haag niets opgele verd. Toch wil de PPC dat die twee mogelijkheden nader wor den onderzocht. Ambtenaren van de provincie hebben in een advies dat vorige week openbaar werd zich uitgesproken tegen het Leiderdorpse en het Zoeter- woudse meubelplan. Uit plano logische overwegingen kozen de ambtenaren voor de Haagse of Leidse regio, maar concludeer den tegelijkertijd dat een meu belcentrum in de Leidse regio onhaalbaar was. Een klein deel van de PPC (vier van de twintig leden) vindt dat het Leiderdorpse plan wel door moet gaan. De vier, aangevoerd door de rijksconsulent voor han del, ambacht en diensten, stelt wel een tweetal voorwaarden: een meubelcentrum in Leider dorp mag niet groter worden dan 15.000 tot 18.000 vierkante meter verkoopoppervlak (in het plan is rekening gehouden met onge veer 20.000 vierkante meter) en er moet ruimte zijn voor meubel zaken uit de regio Rijnland die willen verhuizen. Volgens de rijksconsulent zijn er twee argumenten om voor het Leiderdorpse plan te kiezen. Er is duidelijk aangetoond dat er een gat in de (meubel)markt zit en als er een meubelcentrum komt hou je illegale vestigingen van meubelzaken op industrie terreinen tegen. Het laatste ZATERDAG Museum voor Volkenkunde - demon stratie van de Japanse bloemschik kunst Ikebana, 15 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 21 zaal postduivenvereniging De Blauw- kras - tentoonstelling, 16-22 uur, zon van 10-17 uur. Restaurant Groenoordhallen - feest avond Stichting Surinamers. 22-5 Hot House - zolder LVC, optreden Pris ma Orkest, 22 uur. 't Parlement - Nieuwstraat 45, bingo avond wandelsportvereniging Zuid- West, 20 uur. Filmhuis LVC - 'Der Sehnsucht der Ver onica Voss'van Fassbinder, 21.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'De Ballade van Narayama' van Shohei Imamura, 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. LWH - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel. 144112. Voorschoten Clubgebouw De Zwaluw - tentoonstel ling postduiven, 14 uur. De Lindehoeve - 'hippiedag', 22 uur. Leiderdorp Muzenhof - poppentheater Marianne Rijpma, 14.30 uur, vanaf 6 jaar. speelt vooral in de gemeente Al phen aan den Rijn. Daar wil de gemeente meubelbedrijven toe staan aan particulieren te verko pen op industrieterreinen. De verwachting is dat GS in het volgend vooijaar een besluit zul len nemen over het Leiderdorpse plan. GS zou zelf ook verdeeld zijn. Zo is, naar verluidt, gedepu teerde Borgman (PvdA) tegen het Leiderdorpse plan, maar zijn partijgenoot Hoek van Dijke ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west, Stevenshof: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Pa- ganinistraat 1, tel. 314349, spreekuur 12 en 17 uur op de Kennedylaan 2 17 i Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218661, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2; zo, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, M.B. Landsmeer, Drake- stein 2, tel. 413913, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar noord: H. Plink, Prinsenweg 44a, tel. 12075; zuid: I. Spelt, Van Groenevelt- laan 17, tel. 11844. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 16 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN voor de praktijk van Muurling, Helder, F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H, Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616 C.E. Birnie-Heringa, Kon OEGSTGEEST - De Oegstgeester afdeling van K&O heeft in de donkere decemberdagen, die zoals gebruikelijk bol staan van de kerstconcerten, haar partij mee willen blazen. De traditie wil dat voor het jaarlijkse concert in de adventstijd een Engels gezelschap wordt uitgenodigd om in de Willibrorduskerk te concerteren. Gisteravond trad er het English Festi val Chorus onder leiding van Julian Williamson op met medewerking van de organist Michael Overbury. Het programma vermeldde kerstliederen uit vele Europese landen en Christmas carols. Er was ook samenzang. TANDARTSEN i door: C.M. Holthuis. Nassaulaan 4, Oegst geest. tel. 174808. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op af spraak. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur), Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom, betaling) Losse nummers 0,85 Adj.d Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef J M. J Post A. A van Brussel Rubriekchefs: J Kroon (stad) B. W T Jungman (p H. I. J Veldhuizen (regio) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941,1st 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a, in Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2