Gebroken pensioen of: een oude sok met geld WM Rentevrees remt optimisme Damrak Economie Extra Beursweek Vijfde lustrum van een erkende misstand ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 Extra RAG IN A 20 Sparen voor een behoorlijk pensioen is meer dan geld wegstoppen in een oude sok. Toch blijken op het oog gedegen pensioenregelingen soms niet meer te bieden. De werknemer die van baan verandert, loopt grote kans een pensioenbreuk op te lopen. Zijn spaargeld verdwijnt dan in de ijskast en zal in de loop der jaren evenveel in waarde kelderen als de gulden. Natuurlijk, het beherende pensioenfonds of de verzekeringsmaatschappij zet het geld wel uit tegen behoorlijke rente. Maar de eigenaar ziet van die winst niets terug. Hij ziet zijn inkomen na al die jaren van arbeid met een daverende klap naar beneden tuimelen, tenzij hij de bui bijtijds heeft zien hangen en zich tegen de gevolgen van de pensioenbreuk heeft verzekerd. Tenzij hij, anders gezegd, bereid is tweemaal te betalen voor één pensioen. De pensioenbreuk. Tijd om even stil te staan bij een fenomeen, waarvan al een kwart eeuw schande van wordt gesproken. Ook door Lou de Graaf, ooit vakbondsman, maar nu staatsse cretaris sociale zaken met uiteraard een 'bredere verantwoordelijkheid'. De zorgen van de ouden dag, zoals politiek tekenaar Albert Hahn ze vijftig jaar geleden in beeld bracht. De komst van de aow heeft de ijzige vloer van het bestaansminimu- m sindsdien verstevigt. Maar ook nu staan tal van bejaarden nog in de kou door bevriezing pensioenrechten. Net als lonen dienen pensioenen jaarlijks te worden verhoogd met de prijscompensatie voor be houd van koopkracht. Stel de in flatie, de waardevermindering van de gulden, op zeven procent. Dan moet, nog steeds voor be houd van koopkracht, ook het pensioen jaarlijks met zeven pro cent omhoog gaan. Dat is lo gisch, dat is redelijk. Een pen sioenfonds boekt immers ook rente op het belegde vermogen. Dat vond ook de toenmalige staats secretaris Van Rhijn in 1958, een jaar na invoering van de Algeme ne Ouderdoms Wet, toen hij bij de Sociaal Economische Raad plannen deponeerde om te ko men tot 'waardevaste' bedrijfs- pensioenen. Helaas, 25 jaar later is de praktijk nog steeds niet zo simpel. Wel is de aow, een volks verzekering die iedere oudere in beginsel een waardevast inko men biedt, opgetrokken tot het minimumloon. Maar op het ter rein van aanvullende pensioen regelingen, bedoeld om een al te grote inkomensachteruitgang te voorkomen, heerst chaos. Om te beginnen zijn er vele duizen den pensioenregelingen, die sterk van elkaar kunnen ver schillen. Ze zijn niet altijd waar devast, ze stellen niet altijd, een percentage van het laatst geno ten salaris in het vooruitzicht. Veel van die verschillen zijn wel te rechtvaardigen. Er zijn nu een maal sterke en minder sterke be drijven en bedrijfstakken. De lo nen en de andere arbeidsvoor waarden, dus ook de pensioenre gelingen, verschillen van cao tot cao. Hoogst dubieus is echter de behandeling van een werknemer die van baan (en pensioenrege ling) verandert of werkloos wordt. Bij hem ontstaat pen sioenbreuk. De pensioenrechten die tot dat moment zijn opge bouwd krijgen het predikaat 'premievrij'. Dat klinkt mooi, maar is het niet. Het geld blijft dan wel staan tot dat de 65 is bereikt, maar groeit niet meer mee. De rentewinst op oude rechten blijft achter. Pas na de pensionering blijkt dat prijs compensatie noch andere loons verhogingen zijn doorberekend. Veertig jaar Om de onrechtvaardigheid in zijn volle omvang wat meer relief te geven vergelijken we werkne mer Jansen met werknemer Pie- terse. Ze werken allebei van hun 25ste tot hun 65ste, ze betalen al lebei in die veertig jaar evenveel pensioenpremie. Beiden doen dat in de verwachting dat ze na hun pensionering 70 procent van hun laatste brutosalaris behou den. Een volstrekt redelijke ver wachting, want beide pensioen regelingen bieden een inko mensgarantie van 1 3/4 procent per dienstjaar over het eindinko- men. Dat veertig maal is 70 pro cent. Jansen, die zijn hele arbeidsleven bij dezelfde baas heeft doorge bracht, ziet zijn verwachtingen naar tevredenheid beantwoord. Hij krijgt, aow meegerekend, in derdaad 70 procent van zijn laatst verdiende bruto-salaris. Pieterse daarentegen, die halve- wege zijn arbeidsleven van baan (en pensioenfonds) is veranderd, blijkt het met slechts 40 procent van zijn laatste loon te moeten doen. De eerste 35 procent van zijn aan spraken ligt immers al twintig jaar in de ijskast en blijkt uitein delijk niet meer te zijn dan 5 pro cent van zijn eind-inkomen. Hij levert ten opzichte van Jansen niet éénmaal in, maar tweemaal. Éénmaal vanwege de inflatie, nog een keer doordat ook de werkelijke loonsverhogingen in de tweede helft van zijn arbeids leven niet in de eerste helft van zijn pensioen zijn meegerekend. Het uit zich in het eerste jaar van de pensionering al gauw in een nadeel van enkele duizenden guldens. In de jaren daarop ziet Pieterse zijn koopkracht met de waarde van de gulden alleen maar verder dalen. In tegenstek ling tot Jansen. En dan is er bij Pieterse nog maar sprake van één breuk. Het wordt allemaal nog erger als Pieterse nóg een keer, op z'n vijftigste, van baan en pensioenfonds zou zijn veran derd. Uitgeslapen 'Slapers', heten voor hun 65ste uit getreden pensioengerechtigden in vakjargon. Geen wonder: wie maar een klein beetje uitgesla pen is, weet dat een simpele spaarrekening al snel zeven pro cent rente oplevert. Rentewinst, die ook het pensioenfonds mini maal boekt over de belegde pre mie, maar waarvan het slachtof fer van pensioenbreuk niets te rugziet. Het slachtoffer zou beter uit zijn geweest als hij zijn pre miegeld nimmer in pensioen rechten, maar in een andere spaarvorm had vastgelegd. Maar ja, pensioenregelingen werken alleen als iedereen er aan mee doet en zijn dus bindend. Er is geen keuze tussen pensioen- of spaarregeling, want dan zou het systeem in elkaar klappen. Ook voor de meest uitgeslapene is er geen uitweg. Pensioenbreuk is dan ook een Al gemeen Erkend Probleem. Er zijn op dit moment vele duizen den pensioengerechtigden die er aan ten prooi vallen. Hun inko men is soms een kwart tot de helft lager dan dat van ex-werk nemers met vergelijkbare loop baan, die hun arbeidsleven bij één baas hebben doorgebracht. En er komen jaarlijks nieuwe slachtoffers bij. Let wel: niet elke verandering van werkkring brengt pensioen breuk met zich mee. Het hangt er maar vanaf hoe ver de pensioen regeling zich uitstrekt. Soms geldt een regeling maar voor één bedrijf, zoals bij Philips. Maar soms ook voor een hele bedrijfs tak. Zo zitten alle grafici in één pensioenfonds en alle bouwvak kers in een ander. In totaal zijn er negentig pensioenfondsen die voor een hele bedrijfstak gelden. Het grootste pensioenfonds is dat voor ambtenaren, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Groot is ook het pensioenfonds voor werknemers in het onderwijs, de verpleging en andere trendvol gers: het PGGM. En dan zijn er nog bedrijven en bedrijfstakken die niet groot of sterk genoeg zijn om zelf een pensioenfonds in stand te houden. Daar ligt de markt voor de verzekeringsmaat schappijen. Alles bij elkaar zijn er enige duizenden pensioenre gelingen. Afvallige Bij overgang van de ene naar de andere pensioenregeling kan breuk optreden. Kón. Het hoeft niet. ABP en PGGM verstrekken over premievrije aanspraken bij voorbeeld wel geïndexeerde toe slagen, die worden berekend op grond van de loonontwikkeling van ex-collega's. Ook zijn er pen sioenregelingen, waarbij vroege re arbeidsjaren wel geheel of ge deeltelijk meetellen in latere ver hoging van de pensioenrechten. Zo'n levensjarensysteem is bij voorbeeld van toepassing in de metaalindustrie. Weer anders is het bij banken geregeld. Daar kan een nieuwe werknemer, als zijn 'oude' pensioenfonds mee werkt, zijn premievrije rechten meenemen waarna nieuwe ver hogingen wel worden doorbere kend. Maar wee degene, die bij verwisse ling van baan minder gelukkig is. In een minder sterke bedrijfs tak zullen zijn vroegere collega's en werkgever er weinig voor voe len het pensioen van 'afvallige' de lonen van de achterblijvers te laten volgen. Hij betaalt immers geen premie meer? Aan de ande re kant zal zijn nieuwe werk kring geen trek hebben om te dokken voor pensioenrechten, die elders zijn opgebouwd en waarvoor geen premie meer wordt betaald. In geval van werkloosheid is er trouwens niet eens een nieuwe werkkring. Dat zou allemaal nog tot daar aan toe zijn, als over 'oude' pensioen rechten tenminste een redelijke rente betaald zou worden. Het pensioenfonds hoeft over slapen de pensioenen immers maar vier procent uit te keren, terwijl de winst per ingelegde gulden zeker twee keer zo hoog zal zijn. Die 'overwinst' komt nu, na aftrek van 'administratiekosten' ten goede aan de premiebetalers die blijven. En soms zelfs dat niet. door Wim Fortuyn Verzekeringsmaatschappijen, die om commerciële redenen in de pensioenmarkt zijn gedoken, houden de winst soms zelf of ke ren de overwinst uit aan de klant. En dat is in hun geval de werkge ver. Tweede-Kamerlid Erwin Nypels (D'66) bezigt in dit ver band dan ook de term diefstal. Hij vroeg twee jaar geleden al om een noodmaatregel, die pen sioenfondsen verplicht een nor male rente te berekenen. Ik-pensioen Een noodmaatregel, want alle pro blemen zijn pas werkelijk uit de wereld bij een wettelijke basis pensioenregeling, bij de vorming van een nationaal pensioen fonds. Dan zouden er geen afval ligen bestaan. Verandering van baan zou dan geen verandering van pensioenregeling betekenen. Maar de theorie loopt achter bij de praktijk. De wereld van de pen sioenen is immers al opgedeeld in tal van fondsen, regelingen en dus belangengroepen. Probeer dan nog maar eens tot één pen sioenregeling te komen. Het laat zich raden wat er dan gebeurt: de werknemers van de sterke fond sen met. de beste regelingen wil len niet meedoen en datzelfde geldt voor de werkgevers uit de zwakste bedrijfstakken. Het be tekent al gauw dat ze er op achteruit gaan. Bovendien zijn er de verzekerings maatschappijen, een belangen groep apart. Zij hebben ongeveer een vijfde van de pensioenmarkt in handen en die positie geven ze niet graag prijs. Zij hebben ook trouwens toch al weinig reden om mee te werken aan een oplos sing van het probleem van de pensioenbreuk. Voor verzekeringsmaatschappijen schept het fenomeen van de pen sioenbreuk een extra markt: het slachtoffer dat zich individueel wil bijverzekeren, kan terecht bij de levensverzekeraars. Wie regel matig de STER-spots bekijkt kent ze: de koopsomplissen en andere individuele, dus op maat gesneden 'Ik-pensioenen'. Het verklaart allemaal waarom werknemers, werkgevers en pen sioenfondsen zich al zeker 25 jaar beleefd buigen over een nationa le oplossing voor het probleem van de pensioenbreuk zonder het eens te worden. Al in 1961 kwam de Sociaal Economische Raad met een zeer verdeeld ad vies aan het adres van Van Rhijn. Later, in 1969, ging de Stichting van de Arbeid zich ermee be moeien. Er kwam zelfs een fondsr Voorheffing Pensioenverzeke ring om de invoering van een landelijke regeling soepeler te la ten verlopen. Dat fonds is, door bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind, inmiddels gevuld met twee miljard gulden. Maar een oplossing is er nog steeds niet. Want hoe moet dat met een nationale pensioenregeling? Is het redelijk dat iedereen, rijk of arm, eenzelfde percentage van zijn (eind?)inkomen behoud. Wat te doen met een laatste promotie, vlak voor de pensionering, die het eindinkomen fors omhoog tilt? Moet het pensioen even hoog zijn voor gehuwden en on- gehuwden? Wat te doen met deeltijdbanen? Gaat de voorkeur uit naar het levensjarensysteem of naar indexering? Vragen, vragen, vragen. En nog veel meer antwoorden. In 1980 was de commissie Pensioenen van de Stichting van de Arbeid dan ook al toe aan heer 'vierde interimrapport inzake het pen- sioenvraagstuk'. Zij bleek ver strikt geraakt in haar streven naar perfectionisme, ook al door dat intussen de recessie toesloeg. In al die jaren van praten zijn de problemen alleen maar nijpen der geworden voor al gepensio neerden, die al het slachtoffer zijn van pensioenbreuk. Zij zien nu, in een tijd dat er toch al van alle kanten ingeleverd moet wor den, hun inkomen jaar in jaar uit verder dalen. Tegelijkertijd stelt het bedrijfsleven, samen met tal van pensioenfondsen, zich steeds terughoudender op bij het zoeken van een oplossing. De 'niet-directe' loonkosten in Ne derland zijn volgens vele bedrij ven al te hoog en kunnen, bij een vergrijzende bevolking en een af brokkelende werkgelegenheid, gemakkelijk nog hoger worden. Om dan ook nog eens luttele honderden miljoenen guldens in het helen van pensioenbreuken te stoppen.. Knopen doorhakken En politiek Den Haag? Ook daar staat Pensioenbreuk nog altijd hoog op het lijstje van aan te pak ken problemen, want het is niet alleen een bron van onrechtvaar digheden, maar belemmert ook nog eens de mobiliteit op de ar beidsmarkt. Werknemers krijgen al gauw de neiging om maar bij de oude werkgever te blijven hangen, om niet een stuk pen sioen mis te lopen. Driejaar geleden, na de presentatie van die vierde interimnota, barstte de kritiek dan ook los. Als werknemers en werkgevers en niet uit konden komen, dan zou de politiek knopen moeten doorhakken. Dan maar een noodmaatregel. Staatssecretaris Ien Dales (PvdA, sociale zaken) kwam vlak voor de val van het tweede kabinet-Van Agt met een eigen pensioennota en opperde de mogelijkheid om de miljoe nen in het fonds Voorheffing Pensioenverzekering aan te wen den voor reparatie van de pen sioenbreuken; D'66 diende het wetsvoorstel in om alvast een eind te maken een de 'diefstal' en pensioenfondsen te verplichten tot uitbetaling van de overwin sten op 'slapende' pensioenen. Het woord was aan de opvolger van Dales, staatssecretaris Lou De Graaf. De CDA-bewindsman leek de fakkel over te nemen en verklaarde dat er niet langer ge wacht kon worden. Maar hij gaf de pensioenfondsen en de Stich ting van de Arbeid nog wel een kans om de voorstellen van Da- les en D'66 tegen het licht van een toekomstige pensioenplicht te houden en op financiële haal baarheid te toetsen. Het resultaat is inmiddels, weer an derhalfjaar later, bekend. De po sitie van het bedrijfsleven is er niet beter op geworden; veel pensioenfondsen, met name de levensverzekeraars, hebben la ten weten volledige heling van de pensioenbreuk niet te kunnen financieren. Wel is er nu een standpunt van de Stichting van de Arbeid in het licht van een toekomstige pensioenplicht. Werknemers en werkgevers gaan in principe akkoord gaat met in dexering van pensioenen, dus aanpassing aan de waarde van de gulden. Zij gaan daarbij echter uit van een herziening van het totale pen sioenstelsel, waarbij de totale kosten ongeveer gelijk kunnen blijven. Het gaat nu om directe reparatie van pensioenbreuk. Om extra geld dus, dat er vol gens de pensioenfondsen niet is. Zij boeken weliswaar winst op bevroren pensioenen, maar dat geld is allang in het uitgavenpa troon opgenomen. Het is maar de vraag of dat geld er niet is. Het eerdergenoemde Ka merlid Erwin Nypels (D'66) be twijfelt het, evenals Stef Weijers (CDA). Volgens Nypels zijn vrij beschikbare reserves van de pen sioenfondsen juist enorm geste gen door de loonmatiging en de werkloosheid. Daar staat mis schien tegenover dat de fondsen volgend jaar tal van bejaarden extra toeslagen verschuldigt zijn doordat de aow-uitkering meer drie procent omlaag gaat, maar zeker is dat niet. Het kabinet zoekt een weg om een dergelijke afwenteling van de kortingsplan nen te voorkomen. Werklozen Er zijn ook pensioenfondsen, die zich niet verschuilen achter der gelijke rekenpartijen. Het ABP en PGGM, die eerder al een plei dooi hielden voor beperkte in voering van een pensioenplicht met ingang van 1984, vinden dat al te lang niets wordt gedaan aan de pensioenbreuk. Maar dat zijn dan ook de rijkste fondsen met - ook voor slapers - de beste rege lingen. Deze fondsen hoeven vrijwel geen (nieuwe) financiële consequenties te vrezen. De Graaf richt zich naar de gelui den uit andere kringen: de arme re bedrijfstakken, en de verzeke raars. En is tot de conclusie ge komen dat verplichte re paratie van pensioenbreuken he le bedrijfstakken kan schaden. De enige eis die hij stelt, is dat fondsen niet langer onderscheid maken tussen slapers en al ge pensioneerden, waarbij dan ook nog een uitzondering geldt voor werklozen. Anders zou het weer te duur worden. Zijn werkloze slachtoffers van pen sioenbreuk dan geen slapers? Dat wel. Maar waar niet is, ver liest die werkloze kennelijk als eerste zijn recht. De staatssecre taris ziet slechts is één mogelijk heid om ook voor getroffen werklozen iets te doen: aanwen ding van de miljarden in het fonds Voorheffing Pensioen plicht. Maar daar moet de Stich ting van de Arbeid dan weer over beslissen. Bereidheid om te 'be zien in hoeverre gelden uit het fonds zouden kunnen worden aangewend ten behoeve van voortzetting van pensioenrech ten gedurende werkloosheid' is er wel. De formulering maakt echter al duidelijk: De Graaf koestert geen 'al te optimistisch verwachtingen'. De vraag is nu maar hoe boos de Tweede Kamer zich zal maken. PvdA, D'66 en ook het CDA heb ben in commissieverband al la ten weten niet veel te voelen voor medeplichtigheid aan een al jaren durend schandaal: het ma ken van extra beleggingswinst ten koste van diegenen, die het geld hebben geleverd. Diefstal dus, om het nog één keer met Nypels te zeggen. Alleen ver plichte uitkering van de over winst kan aan die misstand een eind maken. Dwang Zoals zo vaak ligt de sleutel bij het CDA. Wie buigt of wie barst: de fractie of de staatssecretaris. De eerste, voorzichtige poging van fractielid Weijers om De Graaf 'om' te krijgen is niet gelukt. Zijn vraag of het toch niet gewenst is "enige dwang uit te oefenen" is door de staatssecretaris negatief beantwoord. Het zijn nog slechts de eerste aan zetten voor een harder gevecht, dat zich binnenskamers zal af spelen. Pas als het op stemmen aankomt zal blijken wie gewon nen heeft. Haalt de pensioen breuk ook het gouden jubileum als Erkend Probleem? Vooral Wall Street had deze week veel last van een nieuwe golf van rentevrees die over het land spoelde. Dit deed de effectenhandel inschrompelen en vooral de aandelenmarkt af brokkelen. Amsterdam bleef aanvankelijk optimistisch en zette zelfs onvoorstoorbaar de hausse voort. Zo bereikte het algemeen gemid delde dinsdag nog een nieuw historisch hoogtepunt. Ook de handel en industrie kwamen op die dag op niveaus die eer der dit jaar nog niet werden be reikt. Maar daarna kreeg de ge drukte stemming van Wall Street de overhand en namen ook hier de winstnemingen toe. De gestadige rentestijging vindt zijn oorzaak in het volgens ve len te snelle herstel van de VS- economie in combinatie met de begrotingstekorten en de krap-geldpolitiek. Daarbij ont leent de dollar extra kracht aan Reagans buitenlandpolitiek. Zelfs wanneer de Verenigde Staten, zoals in Libanon, zelf bij een conflict betrokken zijn, neemt de dollar een vlucht. In Amerika denkt men dan ook dat Reagan hiermee doelbe wust werkt aan zijn herverkie zing. De gevolgen blijken het duide lijkst op de valutamarkten, waar de dollar vrijwel niet te houden is. In Amsterdam kwam de prijs boven de f3,10. Dat was in ruim tien jaar niet meer voorgekomen. Voor vele landen slecht nieuws, omdat veel grondstoffen in dollars worden geprijsd en de hogere dollar de plaatselijke inflatie door C. Wagenaar dus aanwakkert. Alom, ook in ons land, gingen de obligatie- markten dan ook flink over stag. Dinsdag kon nog juist voor de bui losbrak, het ministerie een nieuwe staatslening afronden waarbij het vrij redelijke be drag van 2 miljard gulden te gen 100 procent op een rente van 8,5 procent kon worden binnengehaald. Daarna viel de obligatie-index op onze beurs scherp terug. Zoals opgemerkt scheen aanvan kelijk op het Damrak nog de zon en vierde onze beurs nieu we triomfen. Maar woensdag trad een reactie in hoewel don derdag vele aandelen alweer flink in herstel waren. De uit stekende ondergrond in Am sterdam hield verband met po sitieve uitspraken van een paar banken en minister Ruding over de economische perspec tieven. Dit in antwoord op de nogal negatieve verwachting van de EG die vorige week on ze economische groei in het komende jaar op nul meende te moeten stellen. Minister Ru- ding hield het echter op 1 pro cent en ook enkele grote ban ken gaven nogal hoog op van de economische herstelkansen voor volgend jaar. Niettemin moest Heineken deze week toch een vijftal guldens terug uit vrees voor mogelijke importheffing op bier in de Verenigde Staten. De claim- handel van Gist-Brocades zette het aandeel met een verlies van f7 onder druk. En ook Hoogo vens moest een paar gulden in leveren op de voorgestelde af slanking. Vast waren daarente gen vooral de hypotheekban ken, KNP wegens goede resul taten en Verenigde Glas en Grasso. De activiteit op de Europese op- tiebeurs liep deze week verder terug met 60.000 contracten te gen 67.000 in de voorgaande periode. Opnieuw stonden de calls in Philips op de eerste plaats. Akzo en Koninklijke Olie streden om de tweede en de derde plaats. De hoge dollar veroorzaakte een sterke stij ging in put-opties, dus van mensen die menen dat de Amerikaanse munt binnenkort flink zal gaan dalen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29