Vergruizer maakt operatie overbodig hand liep Een hobby die uit de Engelse wijnen in de lift -C Nieuwe methode om niersteen te verwijderen ••■Uïi 1 J Mill I ZATERDAG 17 DECEMBER 1983 Extra Jammer, jammer. Wat het beste jaar voor de Engelse wijnboeren sinds de dagen van keizer Augustus beloofde te worden, is op het laatste moment toch nog wat tegengevallen. O, er zal plenty wijn zijn, daar niet van, maar de vraag is of het ook allemaal lekker smaakt. Het zag er tot de herfst prachtig uit. Een milde meimaand werd gevolgd door twee maanden waarin de thermometer maar niet beneden de 20 graden wilde komen. Nu nog wat zon in september en oktober om suiker in de gigantische hoeveelheden druiventrossen te krijgen, en het zou niet meer stuk kunnen. Maar die zon bleef uit. Het gevolg: de Britse wijngaarden - vrijwel allemaal in Zuid-Engeland te vinden - zullen dit jaar niet minder dan twee miljoen flessen wijnen opleveren, twee keer zo veel als in het annus mirabilis 1982. De kwaliteit zal echter ver bij dat recordjaar achterblijven. Menigeen zal, de bovenstaande regels lezende, de wenkbrauwen hoog hebben opgetrokken. Wijn? Uit Engeland? Ja hoor, en wat meer is, Franse en Duitse wijnkenners van naam en reputatie hebben de ijverige Britse wijnboeren verzekerd dat zij een drinkbaar, zelfs heel behoorlijk produkt maken. Die wijnboeren zelf zijn door al die lof misschien een beetje in hoger sferen geraakt als men hen hoort zeggen: „We maken nu al wijnen die vergelijkbaar zijn met de Duitse Qualitatswein mit Predikat, en de betere Franse chateau-wijnen. Nog een jaar of twintig en we zullen tot de beste wijnmakende landen ter wereld behoren!" Enthousiasme Dat staat nog te bezien (de Engelse wijnbouw is zo al aan een aantal klimatologische beperkingen onderhevig), al is het een feit dat er sinds de jaren '70 in Zuid-Engeland met groot enthousiasme steeds meer en steeds betere wijn wordt gemaakt, en dat er nu al niet minder dan 200 commerciële wijngaarden in het mistige Albion te vinden zijn. Het gaat in hoofdzaak om witte wijn, vervaardigd uit druiven afkomstig van merendeels Duitse wijnstokken (waarbij vooral de rassen Müller-Thurgau, Schönburger en Gutenborner het goed doen in de Engelse grond), die zich laat vergelijken met de Duitse Rijn- en Moezelwijnen maar, aldus de vinologen, lichter en scherper van smaak is. De Engelse wijnen zijn, dat moet er direct bij gezegd worden, een stuk duurder dan hun Duitse neefjes. In Engeland zelf kost een fles Engelse wijn al gauw 3,5 tot 4 pond (16 tot 18 gulden). Dat heeft mede te maken met de treurig hoge belasting op alcoholische dranken in het Verenigd Koninkrijk, maar ook met de opbrengst aan druiven per hectare wijngaard. Die is in Engeland namelijk vier keer zo laag als in West-Duitsland (gevolg van het weer), dus dat tikt aan. Vooralsnog zullen de (schaarse) flessen Engelse wijn die op het continent worden aangeboden derhalve duurder zijn dan hun Duitse of Franse evenknieën. De Engelse wijnboeren, daarover aan de tand gevoeld, zeggen echter met typisch Britse arrogantie: „Kwaliteit moet nu eenmaal betaald worden". Romeinen Daarover verderop meer. Nu eerst een duik in de vinologische hier en in het buitenland aan het verstand brengen dat Engelse wijn geen grapje is". Industrie Hij verduidelijkt: „Dat moet ik de mensheid maar steeds aan het verstand brengen. Iedereen denkt dat wijnbouw hier niet meer dan een aardige tijdsbesteding is, maar het is een industrie, en dan nog een met groeimogelijkheden. Maar dat begrijpt zelfs de Britse overheid al niet, want die zijn allerminst behulpzaam geweest de afgelopen jaren". MacAlpine heeft ook weinig reden de Europese Gemeenschap dankbaar te zijn. Een glas alleszins drinkbare Lamberhurst Priory Schönburger 1982 inschenkend, zegt hij: „Dit is toch uitstekende wijn, al zeg ik het zelf. Die is op z'n minst vergelijkbaar met Qualitatswein mit Predikat. Maar wij mogen van de EG er alleen maar tafelwijn, de laagste klassering, op zetten". Wat is namelijk het geval? De Europese Gemeenschap, toch al met een wijnpias van betekenis geconfronteerd, zit niet te springen om nóg meer wijn op de Euromarkt Daarom hebben de heren in Brussel tegen de Britse wijnboeren gezegd: jullie zijn nog maar zo kort bezig, dat we jullie wijnbouw als experimenteel beschouwen. Dat betekent dat er alleen maar „tafelwijn" op het etiket mag. Aangezien tafelwijn uit landen als Italië en Frankrijk, azijnig vocht dat die klassering ook daadwerkelijk verdient, veel goedkoper is dan het Britse produkt, is de Engelse „tafelwijn" onverkoopbaar. Zo werkt de EG-truc, en het zal, zo verwacht MacAlpine, nog wel een kleine tien jaar duren voor de Gemeenschap bereid is de Engelse wijnen werkelijk naar kwaliteit in te schalen. Zegel Dat betekent dat vele Engelse wijnen (hoewel niet allemaal; er zit ook zeer verdrietig stemmend bocht tussen) een te lage klassering hebben. De English Vineyards Association heeft getracht daaraan iets te doen door jaarlijks alle wijnen door een panel wijndeskundigen te laten proeven. De beste krijgen een „Gouden Zegel". MacAlpine: „Zo weet de consument dat hij iets behoorlijks onder de kurk heeft". Waarvan akte. Hoe ziet MacAlpine de toekomst van de Britse wijnindustrie? „Het zou mooi zijn als we de komende jaren erin zouden slagen de oogst op ongeveer twee miljoen flessen te houden". „Dat betekent dat de grote winkelketens en de hotels in ons produkt geïnteresseerd zullen raken, omdat ze van constante aanvoer verzekerd zijn. Daarnaast verwacht ik dat de kwaliteit van onze wijnen met de jaren merkbaar beter zal worden. Als ik je vertel dat er boeren zijn, die nu pas doorkrijgen dat het uitmaakt of je op een noord- of zuidhelling verbouwt, dan kun je wel nagaan dat er nogal wat fouten gemaakt zijn". „Die fouten elimineren we steeds meer. We halen expertise uit vooral West-Duitaiand, en ook dat maakt de wijn beter. Bovendien wordt de wijn beter naarmate ze van oudere wijnstokken komt. Kortom ik zie de Britse wijnbouw tot een bescheiden maar niet meer weg te denken industrie uitgroeien". door Jan Westerlaken Niersteenoperaties zullen bin nen tien jaar tot het verleden behoren. De ingreep zal zich in de toekomst gaan beper ken tot een klinische behan deling met enkele dagen na zorg in het ziekenhuis, voor spelt prof. dr. U. Jonas van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Dit is het gevolg van een opzienba re Duitse uitvinding. De firma Dornier, vliegtuigfabrikant in Friedrichshafen, heeft een appa raat ontwikkeld dat in staat is nierstenen te vergruizen. De in dustrieel kreeg daarbij hulp van prof. dr. Ch. Chaussy, dr. F. Ei- senberger, dr. W. Brendel en dr. E. Scmiedt, allen verbonden aan de afdeling urologie van de Lud- wig Maximilian Universitat in München. De universiteitskli niek in München behandelde sinds 1980 ruim vijfhonderd nier steenlijders. De niersteenvergruizer is een van de meest revolutionaire ontwik kelingen in de urologie, meent prof. Jonas. "We moeten vele tientallen jaren teruggaan in de geschiedenis om een uitvinding te ontdekken die je met deze kunt vergelijken." De werking van het toestel komt simpel gezegd hierop neer: het apparaat zendt schokgolven uit die de nierstenen vergruizen. Op die manier kunnen ze zonder operatieve ingreep uit het li chaam worden verwijderd. De verpulverde restanten worden door de urinewegen afgevoerd. Een niersteenpatiënt lijdt geen pijn tijdens of na de behande ling. Schokgolven mmmmi De behandeling is voor de patiënt nauwelijks belastend. Men wordt op een soort stretcher vastgebonden en in een bad met water neergelaten. In dat bad zit ten twee elektroden die een aan tal stroomstoten per minuut 'af vuren'. Het water dient als gelei ding van die elektrische impul sen. De schokgolf plant zich in het water voort en komt precies op de plek van de niersteen tot ontlading. Met behulp van twee röntgenbui- zen worden de coördinaten van de niersteen op de millimeter nauwkeurig bepaald. Die coördi naten worden op een monitor zichtbaar gemaakt. Net als de plaats van de niersteen. Pas als de steen in het hart van die coör dinaten ligt kan de eigenlijke be handeling beginnen. Omdat de patiënt tijdens de behandeling doodstil moet blijven liggen, krijgt hij een verdovende prik in de rug toegediend. Vanaf het middenrif tot aan de voeten is hij daarna gevoelloos. De schokgolf, die als 'dreun' in de rug zou kun nen worden ervaren, wordt hier door onvoelbaar gemaakt. De behandeling duurt ongeveer anderhalf uur. Door de schokken wordt steeds de buitenste laag van de niersteen verpulverd. Het gruis komt kort erop met de uri ne naar buiten. Om te controle ren dat dit inderdaad gebeurt, moet de patiënt nog enkele da gen in het ziekenhuis blijven. Kort voordat hij naar huis gaat wordt bekeken of er geen steen tjes meer zijn achtergebleven. Is dit wel het geval, dan wordt de behandeling nog een keer her haald. Tijdens de 'schokbehandeling' wordt het hart van de patiënt nauwlettend in de gaten gehou den. De stroomstootjes worden toegediend op het moment dat het hart een rustfase heeft. Zo voorkomt men dat het ritme van het hart zou worden verstoord. Om die rustfase in beeld te bren gen is het hart de patiënt aange sloten op een elektrocardiograaf. Klachtenvrij Prof. Jonas: "Het apparaat heeft zijn dienst bewezen. Van alle pa tiënten die ermee zijn behan deld, is 99 procent zonder klach ten; 88 procent was steen vrij. Een klein percentage komt in aanmerking voor een tweede be handeling. Ongeveer één op de tien niersteenpatiënten. Een mooier resultaat kun je nauwe lijks boeken." De Nierstichting heeft het voor touw genomen. Als het nieuwe behandelingstoestel over goed anderhalf jaar geïnstalleerd zal zijn, zullen er twee patiënten per dag (ongeveer vijfhonderd nier steenlijders per jaar) mee kun nen worden geholpen. De Nier stichting verwacht dat er in de tweede helft van de jaren tachtig nog eens twee of drie apparaten zullen moeten worden besteld. Dat betekent dat er dan jaarlijks zo'n tweeduizend patiënten van hun ongemak kunnen worden verlost. Bij de aanschaffing van die andere vergruizers speelt de Nierstich ting geen rol. Woordvoerder De Man: "Om een proefperiode tot een goed einde te brengen heb ben wij gezegd: de Nierstichting bestelt een toestel, finanriert hot alvast en hoopt via de zieken fondsen haar geld eens terug te krijgen. Verder hebben wij geen bemoeienissen met de zaak. Het Bureau Academische Ziekenhui zen bepaalt waar het eerste toe stel wordt geplaatst. Uit een on derzoek dat dit bureau houdt zal moeten blijken welk van de acht Academische Ziekenhuizen de beste voorzieningen te bieden heeft." Te grote nierstenen konden tot nu toe alleen maar langs operatieve weg worden weggenomen. Een niet geringe urologische ingreep. De patiënt krijgt in de flank een snee van zo'n vijftien centimeter. Na de operatie ontstaat litteken weefsel, zowel in de buikwand als in de nier. De buik verslapt en er kan gevoelloosheid (door huidzenuwtjes die zijn doorge sneden) na de ingreep optreden. Herhaling Erger is nog dat bij ongeveer een kwart van de geopereerde pa tiënten herhaling optreedt. Met andere woorden: er vormen zich nieuwe nierstenen en er moet op nieuw worden 'gesneden'. Voor al als er sprake is van een anato mische afwijking ontstaan er steeds weer stenen. Opereren tot in het oneindige is onmogelijk. Elke operatie betekent een ern stige aantasting van de nier. Er treedt functieverlies op. Soms heeft de nier zo te lijden gehad dat hij helemaal moet worden verwijderd. Het gevolg kan zijn dat de nierlijder dialysepatiënt wordt (het bloed wordt dan kunstmatig gezuiverd). Van al deze bezwaren is geen spra ke als er gebruik wordt gemaakt van de vergruizer. Prof. Jonas: "Er is geen enkele beperking. De behandeling kun je net zoveel keren herhalen als je zelf wilt. De patiënt ondervindt er geen nade lige gevolgen van. Het aantal dia lysepatiënten zal er in de toe komst door teruglopen. Boven dien", voegt hij er aan toe, "is de behandeling met dit toestel goedkoper dan een operatie. Een geopereerde ligt minstens twee weken in het ziekenhuis. Als een patiënt met de vergruizer is be handeld, mag hij na een dag of vier, vijf weer naar huis. Hij kan ook direct aan het werk terwijl iemand die geopereerd is nog een paar weken moet aanster ken." Het Academisch Ziekenhuis in Leiden wordt dagelijks over spoeld met vragen wanneer er over de vergruizer kan worden beschikt. "Urologen en patiën ten vragen mij er geregeld naar", vertelt Jonas. "Maar ik ben nog niet van plan om een wachtlijst aan te leggen. Dat heeft totaal geen zin. We moeten eerst maar eens afwachten wie wordt aange wezen om met dit toestel te mo gen gaan werken." door Henk Dam geschiedenis van Groot-Brittannië. Die begon met de Romeinen die, nadat ze het eiland op de onbeschaafde horden Angelen en Saksen veroverd hadden, geen reden zagen hun favoriete drank van thuis op te geven. Zij legden de eerste wijngaarden aan in het daartoe bij uitstek geschikte heuvellandschap van wat nu Zuidoost-Engeland heet. De Normandische veroveringen gaven de wijnbouw in die streek een'verdere stoot opwaarts, en in de vroege Middeleeuwen had elk klooster en elk kasteel daar wel zijn eigen wijngaard. Vanaf toen ging het bergafwaarts. Het weer werd wat koeler en daardoor mislukten oogsten. Verder verwierf koning Hendrik de Tweede in de 12e eeuw Bordeaux en omgeving, en daar kwam toen al een grote plas wijn vandaan die reeds spoedig een ereplaats op de adellijke tafels innam. Toen de illustere koning Hendrik de Achtste (die de paus van Rome overbodig verklaarde omdat deze hem niet met een van zijn vele liefjes wilde laten trouwen) enkele eeuwen later de kloosters sloot, was het met de professionele wijnbouw in Engeland eigenlijk wel gedaan. In de 18e eeuw - het klimaat was weer wat verbeterd - was het weliswaar onder de adel bon ton om een wijngaard op het erfgoed te hebben, maar daarbij speelde de ornamentele functie van de gaarde een belangrijker rol dan het feit dat er van druiven een prettig drinkbaar vocht kon worden gemaakt. Hier en daar hield een enkele excentriekeling het nog vol. De Eerste Wereldoorlog maakte ook aan deze laatste pogingen om de Engelse wijnbouw overeind te houden een einde: het tekort aan suiker in die donkere jaren maakte het vervaardigen van wijn technisch onmogelijk. Chemicus i De bezieling en de energie van de Charles Clive Ponsoney-Fane, eigenaar van de wijngaard Brympton d'Evercy, gaat er eens speciaal voor zitten: wijn maken is meer dan een h°bby. (FotoGPD) appelbomen staan, en ik wilde iets anders. Op appels kon ik niet genoeg verdienen, en het is bovendien een riskant bedrijf-je maakt zelf je prijs niet, maar die wordt voor je gemaakt op de veiling." „Ik had hier al apparatuur die ik gebruikte voor het maken van cider, en toen heb ik op een gegeven moment bedacht: ik ga het eens met wijn proberen. Op een aan de zuidkant gelegen beschutte helling ben ik toen begonnen, en dat heeft zich geleidelijk aan steeds verder uitgebreid", aldus Barnes. De gok pakte goed uit. Barnes, die zijn goedkoopste wijn voor 3.70 pond (16,70 gulden) per fles van het hek verkoopt, zegt: „Ik zou geen boerderij meer hebben gehad als ik van appels afhankelijk was gebleven. Ik heb nu druiven, andere vruchten, en ik laat kleinere wijnboeren in de omgeving van mijn apparatuur gebruik maken. Zo kunnen we het hoofd aardig boven water houden". Gigant hmhih De grootste wijnboer in Engeland is Kenneth MacAlpine, eigenaar van de Lamberhurst Priory wijngaard. Hij heeft vanaf 1972 op 13 hectare land wijnstokken uitgeplant. Daarmee zou hij in landen als West-Duitsland en Frankrijk een kleine tot middelgrote wijnboer zijn, maar naar Engelse begrippen (waar de meeste wijngaarden niet groter zijn dan 2 tot 3 hectare) is hij een gigant. Niettemin zegt hij: „O nee, ik zou nooit financieel afhankelijk van m'n wijn willen zijn. Ik ben eigenaar van een constructiebedrijf. Dit zou u meer als mijn hobby moeten zien". Dat is dan wel een uit de hand gegroeide hobby: MacAlpine heeft twintig mensen permanent op z'n wijnbedrijf in dienst, en'nog eens twintig druivenplukkers eind oktober, begin november aan het werk. Hij heeft voor meer dan 2 miljoen gulden aan apparatuur staan om wijn te maken, heeft momenteel in zijn magazijn 500.000 flessen van zijn eigen en voor andere boeren gebottelde wijn („Die raak ik allemaal kwijt") en heeft jaarlijks 50.000 bezoekers die zijn landerijen en zijn tapperij komen bekijken. Voorwaar een bloeiend bedrijf. MacAlpine is een soort ambassadeur van de Engelse wijnindustrie. Hij is voorzitter en secretaris van de English Vineyards Association, waarin zich de wijnmakers verenigd hebben, en ziet voor zichzelf als belangrijkste taak weggelegd: „De Wijn uit Engeland, kan dat? Meer nog: de Britten maken volgens ingewijden in de vinologie een drinkbaar produkt. Zelf vinden ze dat nog te geringschattend. "Nog een jaar of twintig en we zullen tot beste wijnmakende landen ter wereld behoren". li h chemicus Ray Barrington-Broek leidden er na de Tweede Wereldoorlog uiteindelijk toe dat er weer zoiets als een Engelse wijnindustrie ontstond. Hij begon vanaf 1946 te experimenteren met verschillende soorten druiven om te kijken welke soort het best in het Britse klimaat zou gedijen. De zeer krasse Barrington-Broek zegt nu: „Ik heb 3000 tot 4000 verschillende soorten uitgeprobeerd. Het was een amusante tijd. Niemand wilde ons geloven toen we zeiden dat het mogelijk moest zijn hier wijn te verbouwen, en kijk nu in Kent en andere zuidoostelijke streken maar eens om je heen" „Sommige druivensoorten groeien door een hoge temperatuur, andere door veel zon. Wat wij nodig hadden was een druif die het vooral op temperatuur doet, want die is hier wel goed. Die wordt zelfs steeds beter, want voor 1914 was maar één op de tien jaar warm genoeg voor een behoorlijke druivenoogst. Dat is nu aanzienlijk beter," aldus Barrington-Broek. Een van de beste druivensoorten voor de Britse klimatologische omstandigheden bleek de Müller-Thurgau te zijn, en het is deze soort die door de meeste van de 200 commerciële wijnbouwers in Zuid-Engeland is uitgeplant. Commercieel wil in dit geval niet meer zeggen dan dat de wijnbouwers hun produkten verkopen; geen van hen is echter totaal afhankelijk van z'n wijn. 90.000 flessen De meeste Engelse wijnboeren begonnen halverwege de jaren '70 met de aanleg van hun eerste gaarden. Richard Barnes was er wat eerder bij. Hij plantte al in 1969 zijn eerste wijnstokken uit en heeft nu op zijn boerderij bij het Zuidengelse dorpje Biddenden 6 hectare, goed voor - althans dit jaar - 90.000 flessen wijn. Waarom wijn? Richard Barnes: „Ik had op dat land aanvankelijk it De nieuwe behandeling van niersteen: water dient als geleiding van elektrische impulsen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27