Forse fraude met rente Suriname 'verlost' van hoge welvaart C iwwbhbbbii B Curatoren THB stellen waarde pandbrief vast Helft gezimien verzweeg inkomsten Installatiereus blij met zelfstandigheid I 1 Beursover zicht 1 VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 Economie i_ Thyssen Stahl De Westduitse staalonderneming Thyssen Stahl AG gaat onder het motto „Konzept 900" de capaci teit van de ruwstaalproduktie verminderen, wat een verlies van zeker achtduizend arbeidsplaat sen met zich brengt. De produk- tie in het op 30 september afge sloten boekjaar 8,6 miljoen ton ruwstaal heeft bedragen, 25,6 procent van de totale ruwstaal produktie in de Bondsrepubliek. In het boekjaar 1973-74 produ ceerde Thyssen nog zestien mil joen ton ruwstaal. Het verlies over het afgelopen boekjaar ligt naar schatting tussen de 450 en 500 miljoen mark. CFF De Coöperatieve Condensfabriek „Friesland" (CCF) gaat 25 mil joen dollar (ruim f75 miljoen gul den) betalen voor de aankoop van acht zuivelondernemingen (zeven produktiebedrijven en een handelsonderneming) van de Amerikaanse McKesson Cor poration. De handelsonderne ming is gevestigd in Rotterdam, de produktie-ondernemingen staan in Libanon, Saoedie-Ara- bië, Nigeria, Thailand, Taiwan, Japan en de Verenigde Staten. De belangrijkste produktgroe- pen zijn consumptie-ijs en -melk en gefermenteerde zuivelpro- dukten zoals yochurt. De totale jaaromzet van de acht bedrijven bedraagt ongeveer f 240 miljoen. FNV De acties van de afgelopen maan den hebben de FNV-bonden per saldo 5000 nieuwe leden opgele verd. De stijgende lijn in de le dentallen van de bonden die bü de in oktober gestartte acties wa ren betrokken heeft zich ook in november doorgezet. De groot ste winst boekten de ambtena renbonden AbvaKabo en de poli tiebond. Bij de Industriebond zette de dalende tendens zich door, evenals bij enkele andere bonden. Vander Vliet-Wemink Oud-directeur Wegerif van het fail liete bouwbedrijf VanderVliet- Wernink, zal voor de rechter moeten verschijnen. Volgens de cutaroren van VanderVliet heeft het berdijf nog 73.000 gulden te goed, omdat de directeur zijn huis heeft laten verbouwen op kosten van het bedrijf. De cura toren zien overigens geen aanlei ding om de oud-directie of oud- commissarissen op grond van wanbeheer te laten vervolgen. Het al lang verwachte rapport over de ondergang van het bouwbedrijf VanderVliet-Werk- ink zal eindelijk in februari van het volgend jaar in de openbaar heid komen. Het zal gebeuren in de vorm van een boek van maar liefst 690 pagina's dat onder de titel "De fatale jaren - Waarom ging VanderVliet-Wernink fail liet" zal verschijnen. Huishoudbudget De helft van de Nederlandse bevol king heeft het afgelopen jaar be zuinigd op het huishoudbudget en vooral op gas, elektriciteit, kleding en vakantie. Ook op eten, drinken en de auto werd bezuinigd. De tevredenheid over de maatschappelijke en financië le positie is de laatste drie jar met een kwart afgenomen. Dat blijkt uit een leefsituatie-onderzoek van het. Centraal Bureau voor de Statistiek, gehouden onder 4000 Nederlanders van 18 jaar en ou der. TILBURG (ANP) - De curatoren van de failliete Tilburgsche Hy potheekbank (THB) hebben de waarde van de pandbrieven Til burgsche vastgesteld. Gisteren maakten zij de inventarisatie openbaar in een brochure, waar in per pandbriefsoort de waarde tot de datum van het faillisse ment (22 augustus) is omschre ven. Dat betekent dat de pand briefhouders toch in aanmerking komen voor uitbetaling. In ver band met deze publicatie is de notering van de waardepapieren van de Tilburgsche op de Am sterdamse effectenbeurs tot maandagmiddag stopgezet. De curatoren houden nog een klei- ne slag om de arm voor wat be treft de hoogte van de bedragen. Dit houdt verband met de rente voet, de looptijd van de verschil lende soorten pandbrieven etc. Er wordt onderscheid gemaakt tussen een vietal categorieën pandbrieven, te weten uitgelo en betaalbaar gestelde pandbrie ven vóór hei m wenung ireaen van de zogenaamde noodrege- ling (uitstel van betaling in de bankwereld), en de pandbrieven die tijdens die noodregeling zijn uitgeloot, pandbrieven waarvan de laatste uitloting zou hebben plaatsgevonden binnen een jaar na de faillissementsdatum en de overige pandbrieven de faillissementsdatum nog on zeker was op welke dag zij zou den worden uitgeloot. Het is overigens nog maar de vraag of de pandbriefiiouder de nu vastgestelde bedragen ook in handen krijgt. Pas als bekend is hoeveel krediteuren zich aan melden en voor welke bedragen, kan het uitkeringspercentage worden vastgesteld. Zoals be kend komt er voor een eerste uit kering aan de schuldeisers een bedrag van 450 miljoen gulden beschikbaar. Voorts wordt met het ministerie van financiën nog overleg gepleegd over het belas ten van het rentebestanddeel bij particuliere pandbriefhouders. Andijvie 1,63-2,03; kroten gek. 1,40; boe renkool 35-79; prei 1,12-1,30; spinazie 2,85-2,95; ijsbergsla 1,09-1,49; spruiten A 1,20-1,26; B 1,40-1,58; C 99; D 1,23- 1,86; uien 54-91; winterpeen 27-48; witlof 12,70-3,50; knolselderij 93-1,25; sla 38-72; peterselie 72-79; radijs 68- 78; selderij 65-1,16. GROENTEVEILING Katwijk aan den Rijn van 15 december andijvie per kg 0.52; boerekool per kg 0,55-0,72; waspeen Ai per kist 13,10-18,20; BI 18,80-22,10; Cl 9,30-12,10. Aanvoer: 213 ton Breekpeen Cl 9,90; prei A per kg 0,89; uien per kg 0,36-0,44. DEN HAAG (ANP/GPD) - In 1977 is ongeveer 45 procent van de door ge zinnen ontvangen rente verzwegen voor de in komstenbelasting. Het gaat om een bedrag van circa drie miljard gulden. Dit blijkt uit een analyse van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, die gisteren is gepubliceerd. Vooral van de rente op spaarbe- wijzen werd de fiscus niet in ken nis gesteld. Daarvan werd circa 90 procent niet aangegeven. Bij de obligatierente was dat in de orde van grootte van 60 a 70 pro cent en bij de rente op giro- en bankrekeningen, spaartegoeden en overige vorderingen ging het om 25 35 procent. De analyse is gebaseerd op een confrontatie tussen wat men in dat jaar verdiend (nationale reke ningen) met die uit de inkom- stensstatistiek. De inkomenssta tistiek wordt samengesteld uit gegevens uit de administratie van loon- en inkomstenbelas- tirtg. Omdat een deel van die ge gevens pas op lagere termijn hun definitieve karakter krijgt kon de analyse tot dusver alleen voor 1977 worden uitgevoerd. Eert soortgelijke analyse over 1979 is in voorbereiding. Het primair inkomen van gezins huishoudingen volgens de natio nale rekeningen (203 miljard gul den) was ruim 12 miljard gulden hoger dan een vergelijkbaar cij fer dat op basis van de inko mensstatistiek werd berekend; 191 miljard gulden. Derhalve kwamen de nationale rekenin gen 6 7 procent hoger uit. Het verschil bedroeg bij het inkomen uit vermogen 5 miljard gulden. Daarbij gaat het voor 3 miljard gulden om rente waarvan de meest aannemelijke verklaring is dat deze voor de fiscus is verzwe gen. Dit bedrag betreft voor La 1,5 mil jard gulden rente van bank- en girorekeningen, spaartegoeden en overige vorderingen. Voor cir ca 1,5 miljard gulden rente van obligaties en pandbrieven en voor minder dan 0,5 miljard gul den rente van spaarbewijzen. In een reactie wijst minister Ru- ding (financiën) erop, dat het om cijfers over 1977 gaat. „Ik heb de indruk dat het actieve fraudings- beleid sindsdien al succes heeft gehad". Volgens hem zijn de aan giften van rente-inkomsten daar na nadrukkelijk toegenomen. De minister is van mening, dat door het beleid de rentefraude bij spaarbrieven aan toonder al vol ledig de nek is omgedraaid. Begin volgend jaar wil de fiscus een steekproef gaan houden bij banken om na te gaan wat er bij particulieren binnenkomt aan rente. Tot nu toe kan de belas tingdienst alleen rentegegevens bij banken controleren, als er se rieuze aanwijzingen voor belas tingontduiking bestaan. Gieterij na bankroet in bedrijf als museum: ARNHEM (ANP) - Er is een reële kans dat de afgelopen zomer wegens faillissement gesloten Keppelsche ijzergie terij in het Gelderse Laag Keppel, Nederlands oudste ijzergieterij, als werkend mu seum behouden kan blijven. Via bemiddeling van het Ne derlands openluchtmuseum in Arnhem is een onderne mer in principe bereid gevon den het bedrijf te kopen en voort te zetten met financiële steun van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het bedrijf zal dan tevens museum worden. Een en ander is gisteren desge vraagd meegedeeld door di recteur dr. F. van Puijen- broek van het openluchtmu seum. Omdat de onderhande lingen nog in een zeer pril stadium zijn, wilde hij niet zeggen wie de ondernemer is die de ijzergieterij mogelijk zal kopen en hoevel daarmee, inclusief de subsidie van WVC, is gemoeid. "Het is nog veel te vroeg om de vlag uit te steken", aldus Van Puijen- broek. De Keppelsche ijzergieterij is ruim driehonderd jaar oud. In juni van dit jaar ging het bedrijf failliet nadat de schul den waren opgelopen tot meer dan twee miljoen gul den. Bijna veertig mensen verloren door het faillisse ment hun baan. AMSTERDAM (ANP) - Het techni sche installatiebedrijf GTI Hol ding, dat per 1 januari los van het SHV-concern komt te staan en op eigen voet doorgaat, wil in de toekomst notering aan gaan vra gen op de Amsterdamse effec tenbeurs. Het uitgangspunt hier bij is dat tussen de 30 en 40 pro cent van het aandelenkapitaal van GTI op de beurs komt, dat 25 procent naar institutionele be leggers gaat en dat 25 procent in handen zal blijven van SHV. Voorlopig berust het volledige aandelenkapitaal bij SHV. In een bijeenkomst gisteren waar bij GTI zich voor het eerst als zelfstandig bedrijf aan de pers presenteerde bleek uit de woor den van directievoorzitter ir. J.A. Dekker dat GTI zich goed kan vinden in de nieuwe structuur. GTI is tevreden over de manier waarop de ontvlechting tot stand is gekomen. Al in de jaren 1979 tot en met 1982 was GTI bezig zich binnen het SHV-concern tot een zelfstandi ge eenheid te ontwikkelen. Dit kwam in een stroomversnelling toen de moedermaatschappij SHV besloot om zich toe te leg gen op twee hoofdactiviteiten en wel de handel in consumptiegoe deren via onder meer de Makro- keten en energie. Als gevolg hiervan wilde SHV af van de de overige activiteiten in ons land.GTI is actief op de tradi tionele bouwmarkt, de industrie- Ie markt en de onderhouds- markt. De onderneming is met ca. 4000 medewerkers verspreid over 40 vestigingen de grootste installateur van ons land. GTI concentreert zich geheel op Ne derland en Belgie met het instal leren van elektrotechnische, en warmte- en koeltechnische in stallaties inclusief alle besturin gen. De omzet van GTI schommelt tus sen de f 450 en f 480 miljoen. Dit jaar zal de winst van GTI stijgen van f 8 miljoen tot f 10 miljoen. Deze winst is voor belastingen maar na winstdeling. Over de af gelopen jaren werd f 10 miljoen aan het personeel uitgekeerd. Argentinië wil uitstel van betaling BUENOS AIRES (Rtr) - De nieu we regering van Argentinië heeft de banken die vorderingen heb ben op het land gevraagd om op schorting van alle betalingen die de buitenlandse schuld van veer tig miljard dollar vergt. In een verklaring van het ministe rie van economische zaken staat dat het uitstel is bedoeld om vol doende tijd te krijgen voor de be sprekingen over de herfinancie ring van de schulden. In bankkringen wordt gezegd dat de commissie, die onder leiding staat van de Amerikaanse Citi bank, vermoedelijk zal voorstel len dat Argentinië in maart vol gend jaar weer met zijn betalin gen begint. PARAMARIBO - De Surinaam se economie is, niet in de laat ste plaats door de opschorting van Nederlandse ontwikke lingshulp, op een absoluut dieptepunt terecht gekomen. De inkomsten lopen zodanig terug, dat er niet genoeg geld meer is voor het betalen van in te voeren goederen. De devie zenvoorraad is sinds eind vorig jaar gezakt van 335 miljoen Su rinaamse gulden tot 50 mil joen, terwijl maandelijks onge veer 20 miljoen nodig is. Voor de bevolking geldt inmid dels een verbod op het uitvoe ren van meer dan 1000 Suri naamse guldens per jaar, waar door ouders van in het buiten land studerende kinderen in problemen komen. Auto's en andere buitenlandse artikelen zijn schaars en bovendien wacht de Surinamers per 1 ja nuari een aantal nieuwe maat regelen, die aanzienlijke aan tasting van het levenspeil met zich meebrengen. Loonbelasting, wegenbelasting (met 25 procent en zelfs 100 procent voor motorrijders), in voerrechten op met name luxe goederen en premies voor het staatsziekenfonds gaan om hoog; subsidies gaan omlaag. Zo zal de prijs van een liter melk van 45 naar 75 cent gaan. Verstrekkende aanpassing van de Surinaamse huishouding is noodzakelijk, wil de regering kans maken op de lening van 100 miljoen dollar, die minister Caldeira van financiën mo menteel in Washington van het Internationaal Monetair Fonds tracht los te weken. Suriname staat snel voor een bankroet als de problemen niet structureel worden aangepakt. Dat kan een lening maar enke le maanden soelaas bieden. Ook Caldeira beseft dat hij "moeilijk met een begrotings tekort van 200 miljoen bij het IMF kan aankomen". En zo staat Suriname er wel voor. Zonder ingrijpende maatrege len zouden de inkomsten vol gend jaar op 500 miljoen blij ven steken en de uitgaven, waarvan tien procent militaire, op 700 miljoen. De maatregelen die de regering voor ogen heeft, beogen vooral verhoging van de inkomsten, nodig om de ontwikkeling van landbouw en industrie te kun nen voortzetten. Dat zal op de lange termijn de oplossing van de economische problemen moeten brengen. Volgens alle Surinaamse deskundigen is het voor vergroting van de ex port noodzakelijk dat de tradi tionele handelssector omscha kelt naar produktie. De huidige mogelijkheden om te exporteren zijn beperkt tot de traditionele sectoren als bau xiet, rijst en visserij. In de bau xiet stuit men echter nu al op afzetproblemen. Suralco, de grootste bauxietproducent in Suriname, voert met hulp van het moederbedrijf Alcao in Pittsburgh een agressieve ver- kooppolitiek, maar volgens een functionaris is het echt 'hosselen' geblazen. "We zitten in een moeilijke con currentiepositie met landen als Jamaica, Australië en Brazilië. De aluminiummarkt is onder invloed van de economische opleving in de VS iets beter ge worden, maar nog lang niet op het niveau van enkele jaren ge leden". Ook in de rijstsector zijn er afzetproblemen, terwijl van een stimulering van de vis serij, die bijna geheel in bui tenlandse handen is, nooit iets terecht is gekomen. In eigen land vindt Suriname bijna geen mensen die als visser wil len werken. De problemen komen dan ook niet geheel onverwacht en zijn niet alleen toe te schrijven aan het opschorten van de Neder landse ontwikkelingshulp. Al begin dit jaar waarschuwde de toenmalige demissionaire pre mier en minister van financiën Neijhorst voor een "desa streus" overheidstekort. Hij beval toen al de maatregelen aan die nu pas worden geno- In de tussentijd heeft de Suri naamse overheid de proble men vergroot door aanzienlij ke sommen gelds bij de centra le bank te "lenen" (door de bankbiljettenpers sneller te la ten draaien) om de lopende uit gaven en de voordien met Ne derlands geld gefinancierde ontwikkelingsprojecten te kunnen blijven betalen. De schuld aan de centrale bank is daardoor opgelopen van 162 miljoen Surinaamse gulden tot 350 miljoen. Op het eerste gezicht is trouwens in Paramaribo nog weinig te merken van een economische teruggang. Op zaterdagoch tend en donder- dag(koop)avond raken de stra ten overvol van kooplustig pu bhek. Maar door de beperking van deviezenuitvoer is al een levendige zwarte markt ont staan, waar een Nederlandse gulden voor tachtig cent van de hand gaat, twintig cent meer dan de officiële koers. Ook is een aantal bedrijven al in moeilijkheden geraakt. In een showroom van autohandelaren staan alleen nog maar bedrijfs wagens; personenauto's zijn door een importverbod uitver kocht. "De laatste auto die ik nog in voorraad had, heb ik zelf maar genomen. Je weet tenslotte nooit hoe lang het gaat duren voordat er weer personenwagens geïmporteerd mogen worden", zegt een dea ler in de Surinaamse hoofd stad. De bedrijfsleider van een zaak in electronica kan nog slechts verkopen "zoplang de voorraad strekt". "Ik heb mijn werknemers al gezegd dat ie ders broodwinning in gevaar is, al kan ik door een wettelijk verbod niemand ontslaan". Daarmee blijkt dan meteen dat de economische problemen ook de verworvenheden van de revolutie in een wat bleek schijnsel plaatsen. In revolu tionaire kringen bestaat daar over ongerustheid. Wat heeft de revolutie de bevolking nog te bieden, als iedereen zoveel van zijn welvaart moet inleve ren, zo vraagt men zich af. Aan de andere kant zie gen ook voordelen in de op schorting van de Nederlandse hulp, die mede tot de huidige problemen heeft geleid. "Nu zijn we eindelijk genoodzaakt voor onszelf te zorgen en keren we terug van ons kunstmatig hoge welvaartsniveau", zo is hun redenering. (ANP). AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van vrij dag 16 december 1983 (tot 12:31 uur) 224 00 21350 345 00 34600 204 00 205 a 130 00+ 177 00+ 330 00 14008 546.00 70300 00 6910.00 3680 00 3680 0" 709 00 37000 139 00 westingh. 54.00 5 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen bng bgll'AS bg 10*4 0 nwb 8*4 84-03 98 80 98 80 php 8*4 83-93 10010 10010 pandbrieven Igh 11 01-88 103 50 103 50 fgh 9 83-92 100 00 10a00 Igh 7*4 77-85 99 00 99 00 rabh 8*4 83 98 70 198 70 61 SUM 60 00 NG wuh 12 80-88 105.35 wuh 11 80-88 10400 - wuh 9 76-85 100 40 I parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 859 BNG lenmgen 8 82 Bankleningen 8 61 Pandbrieven 900 Buitenlands geld Duitse mark (100) Ital bre (10 000) "ortuges êsc. (100) (100) 29.25 32.25 51.00 54.00 1,60 2,60 3.33 3.63 VERKLARING DER TEKENS VK -.cngeiM NG - itfoète not gescnotsi C X Stevin. In beide fondsen mocht tot 11 30 uur met worden gehandeld. De beurs was er niet kapot van Boskalis moest 11 achteruit en Vol- Van Ommeren in reactie FGH bleet met een vooruitgang van f 0,30 in winnende stemming Van Ommeren was vanmorgen op de Amsterdamse Eflectenbeurs flink in reactie, nadat bestuursvoor zitter van dit bedri|t heeft laten we ten dat de winst dit jaar niet op 1 25 op een koers van 154 80 Met WUH ging het de andere kant op. een verlies van ruim t 5 was goed voor een koers in de buurt van f 109. min zal uitkomen De handelaren op de beurs houden rekening met een lager dividend (vorig jaar 11.75). De koers zakte vanmorgen van t 32.50 tot omtrent f 29. Koninklijke Olie moest genoegen nemen met een notering die onge veer gelijk was aan die van giste ren Philips deed goede zaken op f 42.10,30 hoger Boskalis kondigde vanmorgen aan van plan te zi|n een belang m rail De handel was nogal warrig en ver deeld en had flinke koersschom- goud en zilver meimoen tot gevolg. Goud 38540 - 39040 Zilver: 890 - 960

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9