Voorlopig einde troepengesprek Europarlement; slim of tag? -c V S-onderhandelaar geen nieuw aanbod Ruim helft Argentijnse generaals met pensioen Dialoog Oost-West nu volledig geblokkeerd Arafat gaat maandag weg| uit Libanon Emigratie van Sowjet-joden op dieptepunt Volkstelling Bondsrepubliek met andere wet Gouddiefstal 'Aapmensen bestaan echt' Hoessein: Midden-Oosten dagelijks gevaarlijker ■11 VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 Buitenland WENEN - De onderhandelingen over wederzijdse troepenvermindering en beperking van conventionele wapens in Centraal-Europa (MBFR) in Wenen zijn opgeschort. De lopende besprekingen zijn gisteren beëindigd zonder dat met de gedelegeeerden van het Warschau-pact een overeenkomst kon worden bereikt over het vaststellen van een nieuwe datum voor het voortzetten van de onderhandelingen. Dit betekent dat het allerlaatste forum van wapenonderhandelingen tussen Oost en West op het ogen blik niet meer functioneert. Het MBFR-overleg, dat in het meer dan tienjarig bestaan nog nooit een onderbreking heeft gekend, is echter niét afgebroken. Er wordt op gerekend dat over niet al te lange tijd langs diplomatie ke kanalen een nieuwe datum voor de voortzetting van de be sprekingen wordt overeengeko men. De leider van de Russische delegatie, Valerian Michailov, heeft verzekerd dat het Oostblok in principe na het kerstreces met de besprekingen in Wenen wil verder gaan. Van westerse kant verklaarde de DEN HAAG - Amerika zal geen nieuw onderhandelingsbod doen om de Sowjet-Unie te bewegen zo snel mogelijk de besprekin gen over de strategische kernwa pens (START) in Genève te her vatten. Dat zei gisteren tijdens een persconferentie per satelliet televisie START-onderhandelaar Edward Rowny. „Concessies van onze kant worden door de Sowjets slechts uitge legd als teken van zwakte. Zij door Hans Geleijnse hebben Genève verlaten zonder een datum voor hervatting van de onderhandelingen vast te stel len. Het is aan hen om op onze laatste voorstellen te reageren en terug te keren, de bal ligt op hun helft", aldus Rowny. Enkele dagen eerder had Paul Nit- ze, die in Genève over de tacti sche kernwapens in Europa (INF) onderhandelde, eenzelfde geluid laten horen. In de Ameri kaanse visie is de Sowjet-Unie verrast door de westerse vastbe radenheid, eensgezindheid en moed. Moskou heeft zich, meen de Rowny, uit de INF-besprekin- gen teruggetrokken en voor START en MBFR (de Weense onderhandelingen over vermin dering van conventionele bewa pening) geen data voor nieuwe onderhandelingsrondes vastge steld omdat het eerst de nieuwe situatie - ontstaan door de plaat sing van de eerste Pershings- en kruisraketten in Europa - wil be studeren. Volgens Rowny betekent het ach terwege laten van concessies niet dat de Verenigde Staten niet be reid zijn constructief te onder handelen. Het laatste in START ingebrachte Amerikaanse voor stel (de zgn. build-down, dwz voor iedere nieuw wapen twee oude terugtrekken) heeft een koel Russisch onthaal gekregen. Volgens Rowny is de Ameri kaanse opstelling „flexibel": Washington heeft weliswaar een limiet van 5000 kernkoppen aan beide kanten voorgesteld, maar als de Russen daartoe niet bereid zijn kan ook over hogere aantal len worden gesproken. De Amerikaanse onderhandelaar zei met enige spanning af te wachten of de bijeenkomst van het Russische Centraal Comité, eind deze maand, nieuwe impul sen aan het wapenbeheersings- overleg zal geven. Hij had goede hoop dat de afgebroken dialoog tussen beide landen zal worden hervat als de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Shultz zijn Russische collega Gromyko kan ontmoeten in Stockholm, ter gelegenheid van de opening van de Europese Ont- wapenings Conferentie op 17 ja nuari. BEIROET, ATHENE (DPA/RTR) - De evacuatie van PLO-leider Jasser Arafat en zijn 4000 aan hangers zal vermoedelijk aan staande maandag beginnen. Rondom de Noordlibanese ha venstad Tripoli zijn gisteren felle gevechten gevoerd tussen voor- en tegenstanders van Arafat. Er vielen zeker twintig doden en ge wonden. Ook voerden Israëli sche kanonneerboten vanoch tend voor de vierde keer deze week beschietingen uit op de bolwerken van de Arafat-aan hangers. De Israëlische regering heeft evenwel verklaard niet te gen de Palestijnen in actie te zul len komen als hun evacuatie een maal is begonnen. In het weekeinde arriveren vijf Griekse schepen om Arafat en zijn aanhangers te evacueren naar Noord-Jemen en Tunesië. Griekenland verklaarde de nodi ge veiligheidsgaranties te heb ben gekregen. Frankrijk zou 'vol ledige bescherming' hebben be loofd. Los van de evacuatie komt eerst een Italiaans hospitaal schip om bijna honderd gewon de Palestijnen naar Cyprus te brengen. Bij het Franse contingent van de vredesmacht vielen gisteren twee doden en drie gewonden door aanvallen van sluipschut ters en een bomaanslag op een konvooi. Het Amerikaanse con tingent werd door Druzen be schoten bij het vliegveld van Bei roet. Maar slachtoffers vielen er niet. STRAATSBURG (ANP) - "Het lijdt weinig twijfel dat de situatie in het Midden-Oosten met de dag gevaarlijker wordt. Gezamenlij ke actie is geboden om de ver slechterende situatie het hoofd te bieden". Dit verklaarde giste ren koning Hoessein van Jorda nië -in het Europese Parlement. De koning is een van de staats hoofden die door het parlement waren uitgenodigd. In februari zal koningin Beatrix het parle ment toespreken. Belangrijkste oorzaak van de hui dige verslechtering in het Mid den-Oosten is volgens de Jor daanse vorst het voortdurend on- Matige steun voor top Spaanse CP MADRID (RTR/AFP) - De secre taris-generaal van de Spaanse communistische partij (PCE), Gerardo Iglesias, heeft gister avond (ernauwernood de eerste belangrijke stemming van het nationale congres politiek over leefd. Van de 810 afgevaardigden op het 1 le congres van de PCE keurden 386 een rapport van Iglesias goed waarin hij zijn gematigde beleid uiteenzette en zijn verplichting aan het Eurocommunisme be vestigde. Tegen het rapport stemden 376 afgevaardigden en 25 communisten onthielden zich van stemming. De uitslag werd nog betwist door verschillende orthodoxe communisten uit de groep van de voormalige secreta ris-generaal Santiago Carillo. Maar na een tweede telling werd hij door het stembureau van de vergadering bevestigd. De stemming kwam na een bittere woordenwisseling van Iglesias en Carillo, die elkaar ervan be schuldigden de partij te schaden. GENÈVE - Koppelt de Sowjet- Unie haar visumbeleid recht streeks aan Oost-West-verhou- dingen? Recente cijfers van ICM, het Intergouvermentele Comité voor Migratie in Genève tonen aan dat de toewijzing van uitreis visa aan Sowjet-joden en Arme- door Willem Offenberg niërs de laatste jaren drastisch is afgenomen. Vorige maand, toen de Russen de onderhandelingen in Genève over Euroraketten afbraken, werd zelfs een absoluut dieptere cord bereikt. Niet meer dan 58 Sowjet-joden mochten de Sow jet-Unie verlaten in november. ICM verwacht dat rond de jaar- wisseling de emigratie van Sow jet-joden weieens helemaal tot stilstand zou kunnen komen. Eigenlijk is de beperking van het aantal uitreisvisa al ingezet met de benoeming in de Verenigde Staten van president Reagan. In 1979, een jaar voor zijn verkie zing, stond Moskou toe dat ruim 50.000 joden emigreerden. Het jaar daarop; minder dan de helft en in 1981 werd dit aantal nog- eens gehalveerd tot een kleine 10.000. Vorig jaar, temidden van Amerikaanse verontwaardiging over Polen, mochten met meer dan 2700 joden de Sowjet-Unie verlaten; bijna een kwart van het jaar daarvoor. Maar de cijfers over dit jaar, na de dood van Brezjryew, slaan alle records. Sinds januari, toen de bevriezing van Oost-West-be- trekkingen vaste vormen begon aan te nemen, laat Moskou slechts een honderdtal joden per maand de trein nemen naar We nen, van waar ze verder ver scheept worden door ICM naar Israël en andere landen. Het aan tal van vorige maand is het laag ste sinds 1971 toen emigratie van joden uit de Sowjet-Unie werkelijk begon. Het laatste nieuws uit Wenen is dat deze we ken slechts druppelgewijs Sow jet-joden nog de grens over ko- Nederlandse delegatieleider Wil lem de Vos van Steen wijk teleur gesteld te zijn dat de Oostblok landen geen nieuwe datum wil den vaststellen. Hij zei dat het Westen bereid is od elk moment door Anton Koene de onderhandelingen te hervat ten. Als datum voor het eerstvol gende gesprek stelde De Vos van Steenwijk 26 januari voor. Vol gens de delegatieleider heeft het opschorten door de Sowjet-Unie van de MBFR-onderhandelingen politiek minder gewicht dan het afbreken van 'Genève'. In de afgelopen tien jaar is met de MBFR-onderhandelingen niet veel bereikt. Ze zijn steeds af hankelijk geweest van de voor uitgang van de besprekingen over kernwapens in Genève en ze zijn nu opgeschort omdat er van die kant in de naaste toe komst helemaal niets meer te verwachten is. Achter de schermen, in het bijzon der achter die van het Oostblok, is er onenigheid geweest over het bevel van de Russen de onder handelingen op te schorten. In tegenstelling tot Genève zitten in Wenen niet alleen de Russen en Amerikanen rond de onderhan delingstafel, maar hebben ook de overige landen aan beide kanten enig recht van spreken. Juist nu staan verschillende regeringen van Oostbloklanden - in het bij zonder die van Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije - onder druk van hun bevolking vanwe ge de stationering van meer Rus sische atoomwapens op hun grondgebied. Nu ook de MBFR- onderhandelingen zijn opge schort, hebben zij het gevoel dat zij langzamerhand helemaal geen zeggenschap meer hebben over hoeveel en wat voor buiten landse troepen en wapens in hun landen worden geplaatst. MOSKOU - Sneeuw, ijs en tien graden onder nul. In Moskou is het al enige tijd winters weer, maar dat weerhoudt de bevolking er niet van zich van een zomerse delicatesse te voorzien. In allé straten zijn de gebruike lijke kiosken voor ijsverkoop gewoon open en over klandizie valt niets te klagen. (Foto api BONN - Als er in de Bondsrepu bliek een volkstelling wordt ge houden, moet daartoe eerst de wet gewijzigd worden. Het Fede rale Constitutionele Hof in Karls ruhe heeft bepaald dat de huidi ge wet op de volkstelling niet voldoet. In principe is het Hof van mening dat een volkstelling voor een so ciale rechtsstaat een noodzaak is, maar de rechters vinden tegelij kertijd dat met de daarbij verkre gen gegevens buitengewoon zorgvuldig moet worden omge gaan: er moet een betere be scherming van de persoonlijke sfeer en de persoonsgegevens komen. Oorspronkelijk zou in de Bondsre publiek Duitsland op 27 april van dit jaar een volkstelling zijn door Hans Amesz gehouden. Op 13 april oordeelde het Federale Constitutionele Hof in kort geding dat de telling niet door mocht gaan, omdat de be scherming van persoonlijke ge gevens niet zonder meer gewaar borgd leek. Na grondige bestu dering van de oude wet is het Hof inderdaad tot de conclusie gekomen dat die wet gewijzigd moet worden. De burgers moe ten zelf kunnen bepalen aan wie zij hun persoonlijke gegevens willen verstrekken, en daarom mag de federale overheid de volkstellinggegevens niet verder geven aan de besturen van deel staten, steden, gemeenten en an dere organisaties. Inmiddels heeft de Bondsregering aangekondigd dat zij een nieuw wetsontwerp zal indienen ten einde een telling mischien nog in 1984 mogelijk te maken. VICENZA (UPI) - Vijf gewapende en gemaskerde mannen hebben een overval gepleegd op een goudsmederij in Vicenza in Italië en zijn vertrokken met 50 kilo goud ter waarde van 1,8 miljoen gulden. PEKING (Rtr) De geheimzin nige aapachtige wezens waar van gezegd wordt dat zij afge legen delen van Midden- en Zuidchina bewonen, bestaan echt en er zijn bewijzen ge noeg voor, zegt bioloog Liu Minzhuang. Volgens het Chinese persagent schap hebben Liu en colle ga's die aan vijf expedities op zoek naar de "aapmensen" hebben deelgenomen, meer dan 1.000 foto's mee terugge bracht van voetafdrukken van de wezens. De meeste voetafdrukken zijn 42 cm lang, met uitschieters van 48 cm. Liu liet zijn ge hoor tijdens een lezing ook monsters zien van de goud kleurige pels van het wezen. Drie leden van een ploeg die vorig jaar naar de aapmensen op zoek ging, signaleerden er een in Middenchina. Hy was lang en liep rechtop en was bedekt met roodbruin haar. BUENOS AIRES (AP/RTR/AFP) De nieuwe Argentijnse presi dent, Raul Alfonsin, heeft ruim de helft van de generaals met vervroegd pensioen gestuurd. Ook tweederde van de admiraals van de marine zal worden ver vangen. Deze 'zuivering' lijkt be doeld om het de conservatiefste groeperingen binnen de strijd krachten onmogelijk te maken te reageren op de rechtsvervolging die hen te wachten staat. Eerder deze week had Alfonsin aangekondigd de generaals die sinds 1976 verantwoordelijk wa ren voor de schendingen van mensenrechten gerechtelijk te vervolgen. Alfonsin wil volgens regeringskringen ook dat veel of ficieren van lagere rang verdwij- Als begin van de ingrijpende her vorming van de strijdkrachten verscheen gisteren een ontwerp van wet voor wijziging van de militaire rechtspraakcode. Er ko men nieuwe instructies waar door de binnenlandse veiligheid niet meer onder verantwoorde lijkheid van het leger zal vallen. Via wetswijzigingen zullen mili taire rechters ook minder over burgers te zeggen krijgen. Door de benoeming van een nieu we chefstaf van het leger treden automatisch 26 generaals af, die ouder zijn dan hij. Een nieuwe chefstaf van de marine betekent het aftreden van 16 admiraals. Bovendien verdwijnen nog drie brigade-generaals. "Ons doel is de strijdkrachten vol ledig ondergeschikt te maken aan de burgerlijke macht", aldus minister van defensie Raul Bor- De door de regering aangekondig de maatregelen tegen degenen die misbruik maakten van hun macht, zoals de generaals Videla, Viola en Galtieri, die achtereen volgens aan het hoofd stonden van het militaire bewind, zijn goed ontvangen door de Argen tijnse publieke opinie. De 'dwaze moeders', die jarenlang demon streerden tegen de verdwijning van hun kinderen en echtgeno ten, zeiden evenwel geen volle dig vertrouwen te hebben in de gerechtelijke stappen, omdat in veel gevallen bewijzen ontbre ken. Veel officieren, die in het openbaar zijn beschuldigd van moord en martelingen, zouden het land al zijn ontvlucht. Onder hen be vindt zich admiraal Chamorro, die hoofd was van het beruchte opleidingsinstituut van de mari ne in de hoofdstad. Die school vormde het centrum voor het verhoren en martelen van gevan genen. STRAATSBURG - Koning Hoessein sprak gisteren in het Europese Parlement over de steeds slechtere wordende situatie in het Midden- Oosten. (Foto AP) vermogen een oplossing te vin den voor het Palestijnse pro bleem. "Het voorbijgaan aan de wettige rechten van de Palestij nen heeft een nieuwe golf van ge weld veroorzaakt, die de sociale rust in andere landen in het ge bied kan ondermijnen", aldus Hoessein. Hij had ernstige kritiek op Israël met zijn streven tot machtsuit breiding en op de VS die "aarze len zich te houden aan het begin sel dat gewelddadige verwerving van grondgebied onwettig is". De nieuwe militaire samenwer king tussen de twee landen wijst hij af. Europa zal volgens Hoessein een opbouwende rol kunnen spelen door een confrontatie tussen de supermachten in het gebied te verhinderen. Hoessein ziet mo gelijkheden in het plan-Reagan en het Arabische plan Fez om te komen tot vrede in het gebied. Een Nederlands meisje, de 15-jari- ge Esther de Bruijn uit Apel doorn, kreeg gisteren na de toe spraak van Hoessein de gelegen heid hem te ontmoeten. Esther de Bruijn, die politieke weten schappen wil gaan studeren, had de voorzitter van het Europese parlement een briefje geschre ven waarin zij om een ontmoe ting met Hoessein vroeg. Is het Europese Parlement een angsthaas of een slimme vos? Die vraag blijft nadat het Par lement gisteren de EG-begro- ting voor 1984 met 241 stem men voor, 111 tegen en één onthouding aanvaardde. Veel pleit ervoor deze beslissing het zoveelste zwaktebod van het Parlement te noemen. Eu ropa zit in een crisis, de EG-üd- door Ferry Mingelen staten zijn niet in staat de han gende problemen op te lossen. Het Parlement, dat in de vol gende Europese verkiezingen in juni 1984 door de kiezers op zijn nut beoordeeld zal wor den, had een duidelijke rol kunnen spelen. Het had tegen de lidstaten kunnen zeggen: „Wij verwerpen de begroting en veroorzaken daardoor zulke financiële problemen, dat jul lie wel gedwongen zijn een op lossing voor de Europese im passe te vinden". De boeren in de Gemeenschap, wier subsidies en garantieprij zen door zo'n stap in het ge drang zouden zijn gekomen, hadden dat uiteraard niet ge waardeerd. Van de 61 miljard gulden tellende begroting gaat nog steeds 65 procent op aan de landbouw. Menige Europar lementariër is de laatste tijd door boerenorganisaties met telefoontjes bestookt om voor al niet tegen de begroting te sternen. Het antwoord had kunnen zijn: Europa is er niet voor de boeren alleen. En als dat wèl zo blijft, ligt de Europe se Gemeenschap binnen af zienbare tijd op de mestvaalt". Het leek erop dat het Parlement tot zo'n duidelijk politiek sig naal in staat zou zijn. Er klonk al enige tijd dreigend gebrom vanuit Straatsburg: als de rege ringsleiders in Athene geen be gin van oplossing vinden voor de landbouwbezuinigingen, de uitbreiding van de eigen finan ciële middelen van de EG en de blijvende verlaging van de Britse bijdrage aan de Ge meenschappelijke kas, dan zal verwerping van de begroting niet zijn uitgesloten. De Top in Athene mislukte vol komen en daarenboven behan delde de EG-Ministerraad het Parlement bij de onderhande lingen over de begroting voor 1984 als de directeur die het verzoek om salarisverhoging van zijn jongste bediende hau tain van de hand wijst. De meerderheid van het Parle ment (voornamelijk christen democraten -> en liberalen) schrok echter voor zo'n drama tische stap terug. We moeten de crisis niet verergeren, de kiezers zullen ons anders de schuld geven van alle proble men, werd er geredeneerd. Men koos voor een voorzichti ger weg. De begrotingsvoor stellen die de EG-Ministerraad eerder had afgewezen, werden weer op tafel gebracht en door het Parlement zelfstandig aan vaard. Afgewacht moet nu worden of de Ministerraad daarmee akkoord gaat. Financieel gezien valt het con flict nog wel mee. Het Parle ment wil in '84 op een totaal budget van haast 63 miljard een kleine 250 miljoen meer uitgeven. De knip zit overal op de beurs, maar over zo'n be drag zal de Raad het Parlement waarschijnlijk niet voor het Europese Hof van Justitie wil len dagen. Politiek veel gevoeliger ligt de beslissing van het Parlement om de terugbetaling van netto 1,8 miljoen gulden aan Groot- Brittannië als compensatie voor de te hoge bijdrage in de EG-begrotmg voorlopig in de reservepot te plaatsen. Uitbe taling van dat geld is alleen na instemming van het Parlement mogelijk. Het Parlement hoopt de lidstaten zo te dwingen spoedig voor het Britse pro bleem een blijvende oplossing te vinden. Daarmee zou dan een probleem uit de weg wor den geruimd wat al jaren de verhoudingen in Europa heeft verzuurd. Met het besluit raakt men vooral de Britten zelf. De Britse socia listen en conservatieven rea geerden furieus en stemden te gen de hele begroting. „Het slachtoffer wordt gestraft in plaats van de schuldigen", nep de Britse Labour-afgevaardig- de Barbara Castle. De conser vatief Balfour kondigde na mens zijn groep aan voorlopig niet meer aan het parlementai re werk te zullen meedoen. Ook de regering-Thatcher ver oordeelde deze „discrimine rende daad" van het Parlement in krachtige bewoordingen. Voorlopig worden er van TTiat- cher echter geen tegenmaatre gelen verwacht, omdat de te rugbetaling van het geld pas eind maart zou moeten begin- Het eindoordeel over de opstel ling van het Parlement deze week staat of valt met wat er de komende drie maanden ge beurt. Draagt het Parlement via de dreigende inhouding van de Britse compensatie er toe bij dat er nu eindelijk een definitieve regeling voor dat probleem komt, dan kan men de rol van het Parlement on danks alles die van een slimme vos noemen. Het parlementai re optreden bij deze begroting was dan weliswaar niet fraai, ook moeilijk uit te leggen aan de Europese kiezers, maar uit eindelijk toch wel nuttig. Bezwijkt het Parlement echter eind maart voor de druk van de ongetwijfeld furieuze Britse premier Thatcher en van de be zorgde overige lidstaten om toch maar uit te betalen zonder dat er een blijvende oplossing voor het Britse probleem is, dan bewijst het Parlement pas echt een angsthaas te zijn. En de vraag rijst dan wat de Euro pese kiezers in juni 1984 eigen lijk met hun angsthaas aan moeten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7