Extra uitkering per kind c minima Tandheelkunde in Utrecht verdwijnt Renpaarden verdachten Heineken-zaak geveild Voorlopig alleen voor 1984 Booy Clean daagt Smit- Kroes voor rechtbank Oosterschelde-rapport alarmeert kamerleden De Koning: kortere werkweek jongeren VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) Het kabinet is bereid eind volgend jaar ongeveer 500.000 'echte' minima met afhankelijke kinderen een extra uitkering voor ieder kind te verstrekken. Het gaat hierbij om de groep mensen die voor ten minste de tweede achtereenvolgende keer een eenmalige uitkering ontvangt. Het kabinet denkt aan een bedrag van f 150 voor ieder kind. ROTTERDAM (ANP) - Het Rot terdamse tank-schoonmaakbe drijf Booy Clean gaat een proces aanspannen tegen minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) voor een schadevergoeding van 2 miljoen gulden. Dat bedrag is door Booy de afgelopen jaren uitgegeven aan ontwikkelings kosten in de voorbereiding van een haven- en ontvangstinstalla tie voor tankafval. De minister heeft Booy onlangs echter van deelneming aan een dergelijke organisatie uitgesloten wegens ernstige verontreiniging van de Geulhaven, die door Booy is ver oorzaakt. Booy heeft de juridische stappen tegen de minister gisteren be kendgemaakt. Tevens heeft het bedrijf aangekondigd de 'natte poot' per 31 december 1983 te zullen sluiten. Het gaat hierbij om de schoonmaak van binnen schepen, ongeveer 10 procent van de activiteiten van het be drijf uitmakend. Daardoor ko men 24 mensen op straat te staan. De vakbonden zijn daar over vandaag ingelicht. De overi ge activiteiten van Booy (indus triële reiniging op land) blijven bestaan. nister van verkeer en waterstaat, die volgens Booy een redelijke oplossing voor de schoonmaak van de erstige verontreinigde Geulhaven, waaraan het bedrijf is gevestigd, in de weg staat. Booy heeft zich bereid getoond daaraan tot maximaal zes mil joen bij te dragen. De gemeente Rotterdam en Booy Clean waren onlangs gevorderd met onderhandelingen over de schoonmaak van de Geulhaven toen minister Smit-Kroes bij Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) deed deze toezegging in het debat over de kortingswet- ten. Hij becijferde dat de aanvul lende uitkering voor deze groep van 'echte' echte minima in to taal zo'n f 40 miljoen zal kosten. De financiering van de maatregel levert geen problemen op omdat het benodigde bedrag gevonden is doordat de korting op de uitke ringen geen 3,5 procent, maar slechts 3 procent bedraagt. Met zijn toezegging kwam de be windsman tegemoet aan de eis van de drie grote fracties in de Kamer. Zowel de PvdA'er Buur- meijer als de liberaal De Korte had berekend dat de besparing zelfs f 50 miljoen bedroeg. Buur- meijer vond dat deze meevaller moest worden verdeeld over alle langdurige 'echte minima', ter wijl de WD'er ook dacht aan een tegemoetkoming voor ao- De Graaf liet blijken het meest te voelen voor de opvatting van het CDA, dat vroeg om een extra be scherming voor de groep met af hankelijke kinderen. De motie van de PvdA waarin werd ge vraagd om een 'substantiële ex tra toeslag' voor de langdurige echte minima, werd door de be windsman gezien als een onder steuning van zijn beleid. De staatssecretaris becijferde dat de extra uitkering van f 150 per kind ertoe zal leiden dat deze groep er eind volgend jaar ruim vier procent op vooruit gaat. Daarmee wordt een deel van het koopkrachtverlies dat zij in de afgelopen jaren hebben opgelo pen, goedgemaakt. Het voorstel van de PvdA om alle langdurig echte minima een uit kering te geven zou leiden tot een koopkrachtwinst van 0,5 procent. Dat komt omdat deze groep veel groter is dan de groep met kinderen. Per persoon kan slechts een uitkering van f85 worden verstrekt, zei De Graaf. Hij zal overigens een aantal alter natieven onderzoeken, voordat het kabinet met een definitief voorstel zal komen. Ziektegeld De bewindsman liet zich positief uit over het plan van de WD om op 1 juli volgend jaar een korting toe te passen op het ziektegeld. Een korting op de uitkering krachtens de Ziektewet zou in de plaats moeten komen van een deel van de voorgenomen kor ting op de hogere uitkeringen. Volgens De Graaf gaat het hier bij slechts om een verschuiving in de tijd. Net als CDA en PvdA wilde ook De Graaf niet uitvoerig ingaan op de voorstellen om de hogere uitke ringen op 1 juli te verlagen naar 70 procent van het vroegere loon. Pas in het begin van 1984 wil het kabinet met definitieve wets- DEN HAAG (ANP) - De tandheel kundige faculteit in Utrecht wordt opgeheven. In Amsterdam komt een studie tandheelkunde waarin de Vrije Universiteit en de universiteit van de hoofdstad moeten samenwerken. De studie farmacie wordt in Utrecht geves tigd. Andragogiek verdwijnt als zelfstandige studierichting. Dit blijkt uit de beslissingen die minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd over taakverdeling en concentra tie (tvc) in het wetenschappelijk onderwijs. Daartoe had hij al eer der een plan opgesteld, voorbe reid door de universiteiten en ho gescholen. Voor Utrecht betekent de beslis sing van Deetman dat op 1 janua ri 1988 de subfaculteit tandheel kunde wordt gesloten. Voor bijzondere patiëntenzorg wordt in Utrecht de komende ja ren bij de faculteit der genees kunde en in' samenwerking met het academisch ziekenhuis een tandheelkundig centrum opge bouwd. Hoe andragogiek moet worden op geheven, is nog niet duidelijk. Deetman vraagt hierover nu ad vies van de Academische Raad. De operatie taakverdeling en con centratie in het wetenschappe- WEERRAPPORTËN lijk onderwijs moet over enige ja ren een besparing opleveren van 317 miljoen gulden, waarvan zes tig miljoen voor vernieuwing te rugvloeit. De hele ingreep kost duizenden ar beidsplaatsen. In overleg met de vakbonden is bepaald dat wie 55 jaar is geweest en ontslagen moet worden als gevolg van de operatie kan kiezen. Hij of zij kan wachtgeld krijgen volgens de be staande regeling, maar daarvan is aangekondigd, dat de uitkerin gen zullen worden verlaagd. De werknemer kan ook een gega randeerde uitkering krijgen. Dan moet we) worden afgezien van de gebruikelijke regeling van hon derd procent aflopend naar ne gentig procent van het laatst ge noten salaris. voorstellen komen. Bij het debat hierover willen de fracties voorts rekening houden met het (ko mende) SER-advies en de opvat tineen van de Emancipatieraad. Bij deze komende discussie zal het kabinet ook een maatregel voor stellen waardoor alle boven-wet- telijke uitkeringen van werkge vers aan werknemers (bijv. aan vullingen op ziektewet-, wwv- of wao-uitkeringen) tijdelijk wor den opgeschort. Deze stap is vol gens het kabinet nodig om werk gevers en werknemers over deze aanvullingen te laten onderhan delen. Kamer aanvaardt kortingswetten DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteravond met ruime meerderheid de kortings wetten van het kabinet-Lubbers aanvaard. Na een twee dagen du rend debat stemden alle kamer leden van CDA, WD, SGP, GPV en RPF voor de wetsvoorstellen om uitkeringen en ambtenaren salarissen met drie procent te korten. Verwacht wordt dat voor het eind van het jaar ook de Eer ste Kamer de voorstellen zal on dersteunen. De voorstellen van het kabinet kre gen niet de steun van de PvdA, D'66, klein links en de groep Scholten-Dijkman. Ook een aan tal wijzigingsvoorstellen van de kant van de oppositie om bepaal de groepen (jongeren, oorlogs slachtoffers) bij de kortingen te ontzien haalden de eindstreep niet. Een poging van de socialist Buurmeijer om de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen te verhogen en voor verdere kinde ren te verlagen, werd eveneens afgewezen. De besluiten van de Kamer beteke nen dat: alle ambtenaren op 1 januari 3 procent minder brutoloon zullen ontvangen, maar dat zij netto vrijwel gelijk blijven; alle uitkeringen eveneens drie procent omlaag gaan, net als het minimumloon en het minimum jeugdloon; 'functioneel ontslagen' ex-mili tairen, politie- en brandweerper soneel gaan bijdragen in de so ciale zekerheid; en dat deeltijdwerkers bij de overheid voorlopig nog steeds een te hoge vereveningsbijdrage betalen. Hierover zal minister Rietkerk (binnenlandse zaken) overigens een notitie laten verschijnen. Tegelfraude snel opgelost NIJMEGEN (ANP) - De Nij meegse politie heeft gisteren twee inwoners van die stad gearresteerd wegens mislei ding en oplichting van vele tientallen opticiens en juwe liers in het hele land. De man nen, 38 en 46 jaar oud, wor den ervan verdacht eerder deze week per post en onder rembours pakjes te hebben verzonden, waarvoor de on dernemers bij ontvangst bij- an 130 gulden moesten beta len. In het pakje bleek achteraf slechts een tegeltje te zitten met daarop een sticker met het opschrift "Eendracht maakt macht". Bij huiszoeking in het pand in Nijmegen, van waaruit de mannen opereerden, vond de politie duizenden ver- zendklare pakjes en mate riaal om er nog tienduizen den te maken (zie foto). Uit administratie bleek volgens de politie bovendien dat de mannen in totaal meer dan 90.000 pakketje hadden wil len verzenden. Als alle geadresseerde opti ciens en juweliers voor de ontvangst ervan zouden heb ben betaald, zou er volgens de politie sprake zijn geweest van een "omzet" van bijna tien miljoen gulden. (FotoANP) voor de controlerende functie van het parlement voor. Te Veld huis wil bij voortgangsrapporta ges voortaan onafhankelijke con- trolerapporten. het Oosterscheldepróject Geen van dc partijen overigens. DEN HAAG (GPD) - CDA, WD en PvdA zijn alle drie uiterst onte vreden over de wijze waarom met name de ministers Wester terp en Tuijnman informatie DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) wil in overleg met werkgevers en werk nemers streven naar een 36-urige werkweek voor jongeren bene den de 23 jaar. Jongeren die het minimum-jeugdloon ontvangen, zullen er bij die 36-urige werk week niet in inkomen op achter uit gaan. Deze toezegging deed De Koning gisteren bij de voort zetting van het debat in de Twee de Kamer over de kortingswet ten. Het CDA had bij de minister op de ze toezegging aangedrongen, omdat het anders, zo zei CDA- woordvoerder Gerritse, voor zijn partij erg moeilijk werd om ak koord te gaan met een verlaging van minimum-jeugdlonen met drie procent op 1 januari. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) kwam een ruime kamer meerderheid PvdA, CDA en WD tegemoet door toe te zeg gen dat uitkeringen van militai ren, politiemensen en brand weerlieden die met functioneel leeftijdsontslag zijn gegaan, op 1 januari niet verlaagd zullen wor den. De verlaging die het kabinet wilde doorvoeren, heeft te ma ken met een correctie in verband met sociale premies die wel in het bedrijfsleven maar niet door ambtenaren worden betaald. Rietkerk zegde de Kamer toe dat over deze zaak eerst nog overleg zal worden gevoerd met de be trokken werknemersorganisa ties. hebben verstrekt. Dat stellen de kamerleden Eversdijk (CDA), Zijlstra (PvdA) en Te Veldhuis (WD) in een reactie op het rap port van de Algemene Rekenka mer over de financiële besluit vorming rond het Oosterschelde próject. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is het overigens niet eens met alle conclusies van de Rekenkamer. In een reactie stelt zij met nadruk dat de opeenvol gende bewindslieden verant woordelijk zijn voor het gevoer de beleid en dat in geen geval haar ambtenaren de schuld in de schoenen geschoven mogen krij gen. Het CDA-kamerlid Eversdijk is in 1982 de man geweest die de aan zet heeft gegeven tot het onder zoek van de Rekenkamer. Evers dijk concludeert nu dat „duide lijk is dat er door de politieke lei ding van het departement regel matig een onjuist en onvolledig beeld van met name de financië le situatie is gegeven". Hij noemt dat hoogst ernstig, aangezien de Tweede Kamer de regering moet geloven op haar woord. Zijlstra (PvdA) ontloopt de schuld vraag enigszins. Hij vindt dat de financiële rapportage na 1981 aan redelijke eisen voldoet. Veldhuis (VVD) constateert even eens dat de halfjaarlijkse voort gangsrapportages „achteraf ge zien een onvoldoende ramings beeld van de te verwachten kos ten gaven". Zowel hij als Evers dijk erkennen dat het parlement niet goed is uitgerust om zijn controlerende taak bij dit soort projecten naar behoren te ver vullen. Daarvoor ontbreken ken nis en mankracht. De WD stelt een nieuwe structuur raakten. Q. d 3 l c jj?5' y Z n I c? Amsterdam 4 1 0 De Bilt 0 0 0 Deelen geheel bew. 4 0 0 Eelde licht bew. 4 -4 0 Eindhoven ij zei 6 0 1 Den Helder geheel bew. 4 1 0 Rotterdam geheel bew. 6 1 0 Twente onbewolkt 7 -2 0 Vlissingen zwaar bew. 6 0 Zuid Limburg regen 8 0 01 Aberdeen 6 -5 02 Athene onbewolkt 10 4 0 Barcelona 7 3 5 onbewolkt -2 -5 0 Bordeaux geheel bew. 13 4 0 Brussel half bew. 7 4 0 Frankfort onbewolkt -1 -9 0 Genève geheel bew. 1 0 0 Helsinki geheel bew. 2 1 0 Innsbruck half bew. 2 -8 0 Klagenfurt -4 -8 02 Kopenhagen onbewolkt -1 Lissabon regenbui 15 8 27 Locarno onbewolktr 4 -2 1 Londen onbewolkt 9 3 1 Luxemburg 1 -4 0 Madrid half bew. 9 5 6 Malaga licht bew. 10 Mallorca half bew. 16 9 02 München -5 -15 0 Nice 9 7 20 Oslo motregen 4 0 02 Parijs 9 1 0 9 7 2 Split geheel bew. 8 3 0 Stockholm -1 -2 0 Wenen -5 01 geheel bew. -3 -5 0 Casa Blanca 17 13 25 Istanbul motregen 9 5 0 Las Palmas licht bew. 22 16 0 Tunis onbewolkt 17 6 u ZUNDERDORP/AMSTERDAM (GPD/ANP) - De omvangrijke belastingfraude die met de ont voering van bierbrouwer Heine- ken en zijn chauffeur Doderer aan het licht is gekomen, leidde gisteren in het Noordhollandse Zunderdorp tot een eerste vei ling van in beslag genomen goe deren en levende have. Onder de hamer kwamen drie renpaarden en een zeer luxueuze speedboot, eigendom van twee hoofdver dachten van de ontvoering. Eén van die twee behoort tot de drie voortvluchtigen. De meeste hoofdverdachten leef den op bijzonder grote voet. Ze reden in dure auto's van soms ver boven de 100.000 gulden en stonden bekend als zware gok kers bij de paardenraces. Twee van de verdachten bezaten eigen renpaarden. De veiling in Zunderdorp trok de belangstelling van vele nieuws gierigen, familie en bekenden van de ontvoerders, recher- De renpaarden van de verdachten in de Heineken-zaak worden getoond Dp een veiling in het Noordhollandse Zunderdorp. (Foto Anefo» cheurs en verslaggevers. Het meest interessante was de ver koop van de vier jaar oude dra ver Varinsja. Dit paard, dat getraind werd door Jan van Dooyeweerd sr., liep het afgelopen jaar een prijzengeld bijeen van 40.000 gulden. Als tweejarige draver behoorde Varinsja tot de absolute top van Nederland. Het renpaard won onder meer de Kampioenskoers voor tweejarigen. Aan het eind van dat jaar kocht de als zware gokker bekend staande C. van H. het paard voor het voor Neder landse begrippen vrij unieke be drag van meer dan 100.000 gul den. Op dc veiling ging het paard uitein delijk van de hand voor 40.000 gulden. Volgens kenners een re delijk bedrag voor een paard dat volgens geruchten geblesseerd is aan de benen. Dc nieuwe eigenaar wilde zich niet bekend maken, maar werd her kend als zakenman uit Amster dam met belangen op de wal letjes. Hij is ook een groot gok ker bij paardenkoersen en als zo danig bekende van Van H. Het andere paard dat op de veiling werd aangeboden, de weinig aansprekende Wisty Fortuna, werd verkocht voor 6400 gulden, terwijl de volgens ingewijden 'volstrekt waardeloze' korte- baan-specialist Santiago D de be lastingen niet meer opleverde dan 3300 gulden. De grote speedboot, van wit leren stoelen en een zeer zware motor voorzien, kostte de nieuwe eige naar bijna 20.000 gulden. De nieuwwaarde van deze racer, die men normaliter alleen in mon daine zuidelijke vakantie-oorden tegenkomt, is een veelvoud van dit bedrag. Op 20 januari is een volgende vei ling van van de hoofdverdachten afkomstige goederen. Om welke goederen het zal gaan is nog niet bekend. Booy beslag liet leggen op goe deren van Booy tot een bedrag van 45 miljoen gulden. Vervol gens kondigde de bewindsvrou we aan dat de lozingsvergunning van het bedrijf zou worden inge trokken, geen nieuwe zou wor den verleend en Booy niet in de op te richten haven- en ontvang stinstallatie zou mogen deelne men. Overleg tussen gemeente, Booy en rijkswaterstaat liep vorige week stuk. Met name omdat Booy in de ogen van het rijk onvoldoen de financiële zekerheden wilde stellen voor de kosten van de schoonmaak van de Geulhaven. Het rijk zal Booy binnenkort aanschrijven het verontreinigde slib zelf weg te halen. Anders zal dat door de overheid gebeuren en zullen de kosten op Booy wor den verhaald. Patriot geen atoomraket Het bericht in de krant van gisteren over de plaatsing van Patriot-raketten op de vliegbasis Valkenburg be vatte een storende fout. Ten onrechte werd de Patriot-ra ket, zowel in de kop als in de tekst, atoomraket genoemd. De Patriot-raket is een con ventioneel wapen dat de verouderde, wel nucleaire, Nike-raket moet gaan ver vangen. Onze excuses. met uitzondering van D'66, stelt dat, als men wel van juiste infor matie zou zijn voorzien, een an dere oplossing dan die van de pijlerdam had gekozen. De Kamer wil in een uitgebreid de bat ingaan op de consequenties van het rapport van de Rekenka mer. Dat zal nog wel enige tijd duren; men wil eerst een uitge breide schriftelijke vragen-ronde organiseren. Oud-minister Tuynman van ver keer en waterstaat verklaarde dat de Algemene Rekenkamer zich te veel heeft bewogen in wat hij noemt „het circuit tussen de Deltadienst en de Hoofddirectie van Rijkswaterstaat". Daarin kwamen, blijkt uit zijn woorden, gegevens aan de orde die hem nooit bereikten. Het is zijn beleid geweest om kos ten in de hand te houden, ook wanneer de Deltadienst om meer geld vroeg voor het Oosterschel depróject. Dat heeft ook ge werkt, zegt de ex-bewindsman. Op die manier zijn grote ombui gingen bewerkstelligd. (zie ook pagina 17). GLAD WEGDEK De brandweer van Ridderkerk is gisteravond vanaf' elf uur tot ver na midder nacht druk in de weer geweest met het schoonmaken van het wegdek van de rijksweg Dor drecht-Rotterdam bij Ridder kerk. Daar had een vrachtwagen met aanhanger ongeveer acht ton afval van biergerst verloren, waardoor het wegdek spekglad was geworden, de gladde weg zorgde voor een aanzienlijke blikschade aan zeker acht auto's, waarbij twee mensen gewond Soldaten na brandoefening in ziekenhuis ERMELO (ANP) - Drie negentien jarige soldaten zijn vorige week na een brandoefening op het ka zerneterrein in Ermelo met rook vergiftiging in het ziekenhuis op genomen. Dit is pas gisteren be kend gemaakt. Hun toestand is volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie "re delijk bevredigend". Vermoede lijk mogen zij binnenkort het zie kenhuis uit. De drie jongens deden vrijwillig aan de brandoefening mee. Zij ontstaken op de bovenste verdie ping van een officiersverblijf drie rookpotten om een brand te simuleren. De bedoeling was dat zij door de burgerbrandweer zouden worden "gered". Deze ar riveerde echter volgens de defen siewoordvoerder te laat, waarop de soldaten door de rook onwel werden en zelfstandig het roken de vertrek verlieten. Commandant Van Dasselaar van de Ermelose brandweer ontkent deze lezing. Volgens hem was de brandweer, die niet van tevoren van de oefening op de hoogte was gesteld, binnen vijf minuten ter plaatse. Dat was op tijd om de "proefslachtoffers" uit hun nete lige positie te bevrijden. Volgens het ministerie van defen sie hadden de soldaten de ge bruikte rookpotten niet in een gesloten ruimte mogen aanste ken. "Dat is in strijd met de richt lijnen, dat hadden ze moeten we ten", aldus de woordvoerder. Rechter verbiedt publicaties uit politieverhoren graaf had aangespannen. Het blad publiceerde woensdag uit de schriftelijke bekentenis die E. als een van de verdachten in de ontvoeringszaak bij de recherche heeft afgelegd. Mr. Asscher acht het publiceren van de gegevens uit het proces-verbaal onrecht matig. Volgens de president is-de inhoud van het proces-verbaal van E. aan De Telegraaf doorgespeeld door iemand die direct of indi rect bij het Heineken-onderzoek is betrokken. De bewuste per soon heeft daarmee zijn verplich ting tot geheimhouding geschon den, aldus de rechter. Vrouw gooit kinderen in de Maas MAASTRICHT (ANP) - De po litie van Maastricht heeft gis teren een 38-jarige vrouw aangehouden, nadat zij zich bij de politie had gemeld met de mededeling dat zij haar twee kinderen - een jongetje van negen maanden en een meisje van 2 jaar - in de Maas had gegooid. Dank zij een voorbijgangster kon het jongetje nog juist op tijd uit het water worden ge haald. Ondanks zoekacties kon het meisje niet meer ge vonden worden. Volgens de politie was de vrouw zo overstuur dat ze nauwelijks kon worden ver hoord. VAKANTIE - Bij de Nederlandse Jeugdherberg Centrale kunnen jongeren en jonge gezinnen een goedkope autovakantie houden in ons land. Belangstellenden kunnen voor een lang weekeinde, een midweekar rangement of een week boeken. In het pakket zitten onder meer een auto, overnachtingen in jeugdherbergen naar keuze, maaltijden, verzekering en belas ting. Het "autopakket" kan op drie plaatsen in ons land worden opgehaald: Amsterdam. Bunnik (bij Utrecht) en Den Haag Telegraaf ADVERTENTIE Het dagblad Dc Telegraaf of een ander blad van het concern mag geen mededelingen meer publi ceren afkomstig uit de proces sen-verbaal van het opsporings onderzoek en het gerechtelijk vooronderzoek in de ontvoe ringszaak Heineken/Doderer. Dit verbod betreft de verklaringen van alle verdachten. Dit heeft de president van de recht bank in Amsterdam, mr. As scher, gisteren bepaald in zijn uitspraak in het kort geding, dat de 20-jarige M.E. tegen De Tele- Houdt monden fris en mensen monter. - -'S!tx

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5