Onbegonnen V/erk actief in I vrije tijd C D Wie is wiens schaamlapje in Leidse gemeenteraad? Eigenaars vragen ontruiming panden Mandenmakerssteeg Apotheker en V&D contra krakers Plan wijkkollektief aanvaard Noord besteedt meer tijd aan buitenlanders Vingertopje afgezaagd Leiden VRIJDAG 16 DECEMBER 198o Een stuk of acht bewoners van de Willem de Zwijgerlaan wa ren maandagavond naar het stadhuis getogen om te zien of er enige klaarheid kon worden gebracht in de huurkwestie, die bij de renovatie van de in totaal 243 woningen in deze buurt is ontstaan. Er is daar raar om niet te zeggen onver antwoordelijk met de hoogte van de nieuwe huren gehan- nist, dat staat in elk geval wel vast. De meest bewoners dach ten dat hun huur maximaal f 48.50 per maand omhoog ging, maar dat bleek gemiddeld f 88 te zijn. Er was, kortom, grote onduidelijkheid. Het PSP-raadslid Hans de la Mar voelde over deze al enige tijd lopende zaak wethouder Tes- selaar (PvdA) aan de tand. Die wilde er aanvankelijk niet eens over praten. Het was niet spoe deisend of zo. Maar zijn eigen partij, hoewel zeer gesteld op de eigen rust, vond dót toch net iets te gek. Debatten tussen Tesselaar en De la Mar bieden meestal een weelde aan korzeligheden. Het zijn net stekelvarkens, vech tend in een bos vol brandne tels, distels en valkuilen. En zoals ze elkaar bekijken. Tes selaar zóg je over De la Mar denken: "Waarom loopt-ie bij nacht en ontij nou niet eens het Hollands Diep in?" En De la Mar tuurde door zijn kijkgla zen naar de wethouder alsof hij een handelsreiziger in dubieu ze wandkleden voor zich had. Tesselaar wierp alle schuld op de woningbouwvereniging, daar stond de gemeente buiten, al vond hij weer wel dat als de vereniging in gebreke blijft de gemeente tijdig de nieuwe hu ren moet bekendmaken. Elke verdere betrokkenheid, waar toe De la Mar de wethouder uitnodigde, werd door hem af gehouden en weggewuifd. De raad luisterde, nauwelijks geïnteresseerd, toe. CDA en WD leek het al helemaal niet aan te gaan. De PvdA pruttelde bij monde van Eikerbout af en toe wat in de marge en nam verder ook de zoutzakhouding Het is natuurlijk prachtig als het PvdA-WD college met een woonlasterinota komt vol in drukwekkende morele pau kenslagen, grote zorg en edele verontwaardiging richting Den Haag. Wat een bewogenheid. Bijna ontroerend. Maar ja, het betrof hier geen no ta, waar je prachtige verhalen over kunt houden, nee, dit was nu een hard concreet geval over woonlasten in de eigen gelederen. Moeilijk natuurlijk. En dóór kun je dan kennelijk beter je hoofd over houden. Die acht uit de Zwijgerbuurt - met wat voor verhalen over de werking van de plaatselijke de mocratie zouden die zijn thuis gekomen? Je hoeft nog niet eens twee keer te raden. De PvdA heeft zich ten doel ge steld, roept ze tenminste, om de verloren aanhang in de ou de buurten terug te winnen. Zou men echt denken dat dat op déze afstandelijke, bijna on verschillige manier lukt? Restauratie Af en toe levert het toch wel wat op, hoor, om een bewindsman binnen je gemeentegrenzen te hebben. jaar is verstreken, meldde deze laatste zich eind vorige week om de eerste handeling voor de restauratie te verrichten. Die Brinkman. Doet wel en ziet niet om. En van die Brokx wor den notabene de initialen in de eerste restauratiesteen aange bracht. De staatssecretaris is trouwens toch een nogal Sinterklazerig type. Wat riep hij namelijk bij de plechtigheid uit? "Waar het geld vandaan komt, vertel ik niet. Het is uniek en eenmalig". Vréémd. Een staatssecretaris die met overheidsgeld omgaat, wil niet zeggen, uit welke ruif hij de centen (achttien miljoen pietermannen) heeft gegraaid. Wat is dót nou weer. Zoiets be hoort op de normale manier zijn beslag te krijgen en dus kan de staatssecretaris dat ook gewoon zeggen. Na die met mystiek geladen op- die kampen met de gevolgen van de gewijzigde verkeerscir- culatie. Van Zeil beloofde een 'consulent' te zenden - zo'n man heeft in wezen niets te zeggen in een zaak als deze, maar als staatssecretaris toon je zo dat je wat doet én je bent in elk geval met goed fatsoen van die vertoornde midden standers af. Over het intussen uitgebrachte rapport van de consulent zul len de winkeliers ter plekke niet verrukt zijn. Want de man heeft weliswaar mooie advie zen verstrekt over een opval lende bewegwijzering en zo, maar hij meldt ook dat "de ou de situatie op de Stationsweg niet terug kan komen". De gemeente Leiden heeft ken nelijk voorvoeld wat de consu lent zou gaan voorstellen, want intussen was er van die zijde al een brief naar het ministerie gezonden waarin om subsidie Een half jaar geleden werd mi nister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur keurig door het gemeentebe stuur langs de historische plekjes van 'zijn eigen woon plaats gevoerd. Met zijn koele ogen nam hij toen de bouwval in zich op, die eens het Caeciliagasthuis (ook wel Boerhaave-complex genoemd) was geweest. Hij zei dat het ge restaureerd diende te worden, wat een willekeurige straatkat natuurlijk ook wel wist, maar vertelde niet wanneer. Genera ties hoogwaardigheidsbekle ders hebben zich op deze wijze van de bouwvallige Boer- haave-zalen afgemaakt, want Leiden wacht al dik veertig jaar. Brinkman zei wel dat hij het er eens met staatssecretaris Brokx over zou hebben. En ziet, de wonderen zijn de we reld nog niet uit, nog voor het merking van Brokx zou je bij na gaan denken dat ze bij volkshuisvesting een goedge vulde ouwe sok op de zolder hebben gevonden. ("Uniek en eenmalig"). Of misschien heeft Brinkman wel een kwak dui ten, zo juist bezuinigd op de beeldende kunstenaars, in de handen van Brokx gestopt om hem in Leiden zijn gang te la ten gaan. Het repareren van de Boerhaave-zalen is per slot van rekening ook kunst. Zo help je als staatssecretaris nou de geruchten de wereld in. Stationsweg Enige tijd voor Brokx hier zo succesvol acteerde, had staats secretaris Van Zeil van econo mische zaken deze contreien voor een spreekbeurt aange daan. Hij kreeg daar te maken met de boze winkeliers van Stationsweg en Steenstraat, voor dit soort maatregelen werd gevraagd. Handig, hoor, van de gemeente. Eerst zélf de problemen in het leven roepen en vervolgens de staatssecretaris verzoeken de (door zijn consulent bedachte) oplossingen te financieren. Enig gevoel voor ironie kun je ze ten stadhuize niet ontzeggen. Verdriet De Alphense arts K. Gill heeft zich op het fenomeen 'verdriet' gestort. Zijn vorsende arbeid in het dal der tranen is niet zonder gevolg gebleven: vorige week werd hij hoogleraar huis artsgeneeskunde aan de Leid se universiteit. Goed, een huisarts is meer dan de monteur van het menselijk lichaam, veel pijn heeft psychi sche oorzaken, allemaal waar, maar gaat Gill in de oratie 'Er is een weten van verdriet', die hij uitsprak bij de aanvaarding van zijn nieuwe functie, niet wat ver? Laten we de stelling 'verdriet is het felste bewijs dat iemand leeft en wil leven' eens onder de loep nemen, onder erken ning van het gegeven dat leven méér is dan ademhalen. Vraag: komt zelfmoord niet voort uit diep verdriet en is zo'n daad niet het het tegen deel van Gill's stelling? Zelf moord lijkt ons althans het fel ste bewijs dat iemand niet meer wilde leven. Nog een uitspraak van Gill: "Men mag niet volstaan met een pseudo-troost in de zin van: je komt er wel overheen, je moet je er tegen verzetten, het hoort bij het leven, je moet er mee leren leven. Deze vor men van troost zijn schraal, vulgair en inhoudsloos". Gill's alternatief: "Troosten is meer dan puin ruimen. Troos ten is laten zien dat, zelfs als puin niet geruimd kan worden, dit puin de mogelijkheid heeft hoeksteen te worden voor een nieuw evenwicht". Zegt ook Gill hier niet: "Je moet er mee leren leven en er maar wat van zien te maken", maar dan wat poëtischer? Hij moet het allemaal nog maar eens uitleggen, voordat we een secte van beroepstroosters krijgen of huisartsen uit zijn oratie de les trekken dat de pa tiënt als volgt benaderd moet worden: "Mijnheer, u hebt wel iswaar een dubbele beenbreuk opgelopen, maar denkt u eens aan de voordelen: op dat gips kunnen een heleboel handte keningen worden gezet". Voorlopig achten wij deugdelij ker materiaal dan puin ge schikter om hoeksteen van ons huis te zijn. Schaamlapjes In de Leidse politiek benadert men elkaar steeds vaker onder de gordel. Marietje van der Molen (PvdA) is er mee begonnen. Zij zei tij dens de begrotingsbehande ling: "De berg heeft een muis gebaard en die draagt een schaamlapje". Zij hoopte daar mee aan te tonen hoe zeer een motie van de WD over de ge wenste aanwezigheid van C en A in deze stad, was uitgekleed. Buitengewoon netjes trouwens, een muis met een schaamlapje. Daarna schreef Joop Walenkamp (CDA) in het plaatselijk orgaan van zijn partij dat het CDA "niet het sociaal schaamlapje van de PvdA" wenste te zijn. In het jongste nummer van het lokale VVD-blad merkt Mi- chiel Zonnevylle over de kwes tie-Stationsweg/Steenstraat ferm op: "De WD past er in deze zaak voor om als schaam lapje voor het CDA te dienen". Wie heeft toch al die schaamlap- Zo ziet het Zoukeetterrein (hoek Oude Singel/Houtmarkt) er het ogenblik uit. Moeten die honderd woningen daar eigenlijk wel komen? Heeft de binnenstad niet veel meer behoefde aan een open bare ijsbaan? Dan blijft er meteen ruimte vrij om toch die monu menten te herbouwen (zie 'Zoutkeetterrein'). (Foto Dirk Ketting) jes op het stadhuis laten lig gen? En waarom mengt Klein Links zich niet in deze discus sie rond de schaamstreek? Voelt men zich daar op zijn knie getrapt? Zonnevylle beweert ook nog dat het CDA "met de billen bloot moet". Als de christen-demo craten dat maar niet morgen in de praktijk brengen. Dan gaan zij op werkbezoek door de Kooi. Op de fiets. Het wordt tijd dat de SGP terug keert in de Leidse gemeente raad, voordat ze er allemaal de schaamschoenen uittrekken. Zoutkeetterrein Zou wethouder Tesselaar ooit echt hebben gemeend dat de afgebroken monumenten op het Zoutkeetterrein moeten worden teruggebouwd? Ver moedelijk moet die uitspraak van de wethouder met even veel korrels zout worden geno men als er daar ooit hebben ge legen. Dat terrein is van project-ont wikkelaar naar speculant ge gaan, en weer terug. Of zoiets. De grond is daardoor zo duur geworden dat er normaliter slechts peperdure huizen en kantoren gebouwd zouden kunnen worden. Het college van B en W had in antwoord op schriftelijke vra gen van het CDA net op stren ge toon uitgesproken bij de eis tot herbouw van de gesloopte .monumenten te blijven, of Tes selaar bereikte met de huidige eigenaar, project-ontwikkelaar Banero, overeenstemming. Het kwam er op neer dat Tesse laar tegen Banero zei: "Die mo numenten hoeven niet te wor den herbouwd, als jullie er dan maar wel honderd goedkope premie-koopwoningen neer zetten", al zal het er in de over eenkomst tussen beide partij en wel iets omslachtiger staan. Volgens een schatting moet Ba nero met een verlies van rond de twee miljoen rekening hou den. Dat noemen wij nu op legale wij ze iemand een poot uitdraaien. Tenzij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg roet in het eten gooit en toch herbouw eist. Dat was in 1979 nog het geval. Een medewerker van de dienst zei toen in deze krant: "Je moet maar zo denken: het doek wordt even voor de zon getrokken. De gebouwen wor den volledig nieuw opge bouwd en niemand ziet dat ze er even niet hebben gestaan". En als het aan Tesselaar ligt zal over een jaar niemand nog wé ten dat ze er hébben gestaan. LEIDEN - Het wijkkollektief Plan Noord gaat de helft van zijn tijd voortaan besteden aan buiten landse buurtbewoners. Een spreekuur voor buitenlanders, voorlichtingsbijeenkomsten, meer educatieve activiteiten en een goed contact met de zelfor ganisaties van buitenlanders staan daarbij voorop. De tw:ee stafkrachten van het kollektief, een opbouwwerker en een admi nistratieve kracht, willen daar zorg voor dragen. Voor de spreekuren is het bovendien ge wenst dat er ondersteuning komt door Marokkaanse en Turkse medewerkers. De raadscommissie samenlevings opbouw ontving dit plan van het wijkkollektief gisteravond posi tief. Eerder wezen de raadsleden een plan van wethouder Peters af om in Leiden Noord en Groenoord een project op te zet ten waarbij buitenlanders in dienst zouden worden genomen. Het wijkkollektief had in dat ge val moeten verdwijnen. Dit plan werd verworpen omdat het de in terne tegenstellingen binnen de buitenlandse organisaties zou verscherpen en omdat de au tochtone bevolking van Leiden- Noord vond dat er zo een voor ziening van hen werd afgebro ken ten bate van de minderhe den. Kwetsbaar De raadscommissie bepaalde daar om dat het wijkkollektief moest blijven voortbestaan, maar zich nu vooral'' voor buitenlanders moest gaan inzetten. In een plan dat het kollektief nu heeft opge steld staat overigens dat dit "geen fundamentele wijziging betekent. Het is altijd onze be doeling geweest het wijkop- bouwwerk op de meest kwestba- re groepen in Noord te richten. Ongetwijfeld horen de buiten landers tot de kwetsbaarste wijk bewoners'*. De wijk de Kooi behoort overigens niet tot het werkgebied van het wijkkollektief. Er is nu sprake van dat vanuit buurthuis de Mirt in de Kooi een halve stafkracht wordt ingezet ten bate van de buitenlanders. LEIDEN - Advocaat mr. A.H. Spijker heeft gisteren de ontrui ming geëist van de panden Man denmakerssteeg nummer 9, 11 en 13. In een kort geding voor de Haagse rechtbank trad Spijker op namens de eigenaren van de panden, de apotheker Ijon Soei Len en Vroom en Dreesman. De advocaat wees erop dat de apo theker van plan is om vier pan den nrs 11, 13, 15 en 17 (gelegen LEIDEN - Een 36-jarige leraar van de MTS in het Lammenschans- park is gisteren het topje van zijn middelvinger kwijt geraakt. Om streeks elf uur kwam de man in aanraking met een cirkelzaag machine. Hij werd met spoed overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. naast zijn zaak aan de Breestraat) als één geheel te restaureren en als woningen te verhuren. Het Leidse architectenbureau Krooneman BV heeft opdracht gekregen om dit restauratieplan te maken. Het een en ander ge beurt in overleg met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. De bouwvergunning is vorige maand bij de gemeente aange vraagd en zal zo verwacht de architect eind januari worden verleend. Omstreeks die tijd zul len ook enkele aannemers uitge nodigd worden om een prijsop gave voor de restauratie te doen. Hiertoe is het nodig om de pan den vrij te kunnen betreden om de bouwkundige staat op te ne men en metingen te verrichten. Met het oog hierop is ontruiming van de panden geboden, aldus de advocaat. Onvoorziene omstan digheden daargelaten zou de ver bouwing halverwege februari kunnen worden begonnen. Na de verbouwing zullen de vier wo ningen worden verhuurd aan Leidse woningzoekenden, die door het bureau huisvesting van de gemeente worden voorgedra gen. Wat betreft Mandenmakerssteeg 9, eigendom van V&D, ligt de kwestie anders. Het gaat hier om een onzelfstandige bovenwoning (geen eigen opgang), gelegen bo ven de expeditieruimte van het bedrijf. Vroom en Dreesman is beducht voor het gebruik van de bovenwoning vanwege het brandgevaar. Advocaat Spijker wees er in dit verband op, dat zo wel de verwarming als de ver lichting deels plaats vindt met behulp van niet-goedgekeurde installaties en leidingen en met kaarslicht. Een onaanvaardbaar risico, aldus Spijker. De krakers noch hun advocaat mr. Sprenger verschenen bij de rechtszitting. President mr. Wijnholt doet volgende week uit spraak. Een deel van de gekraakte panden aan de Mandenmakerssteeg. (Foto Hólvast) Hengelsport Viscollege De Ruisvoorn viste de laatste wedstrijd van het sei zoen in Oude Wetering. Uit slag: 1 Th. van Daalen 4400 gram-15 stuks. 2 J. Nieuwen- burg jr. 4025-18, 3 A. Sinteur 3125-12, 4 L. Klein 3600-6, 5 W. de Roode 2350-14, 6 J. v.d. Berg 900-4, 7 J. de Hoed 800-2 en A. Bal 600-4, 9 L. van Deventer 675-3,10 M. Riemens 425-5,11 J. Nieuwenburg sr. 400-4. Lesbische vrouwen Bij de Lesbiese Vrouwen Leiden, Caeciliastraat 18, wordt van avond de film 'Het Afscheid' vertoond. Een verhaal over de jeugd en het leven van een les bische vrouw. Aanvang halj negen. Smalfilmers De Leidse Smalfilm Liga houdt vandaag weer de jaarlijkse wedstrijdavond, waarop de le den hun zelfgemaakte films van het afgelopen jaar verto nen. Dat gebeurt in het Ge meentecentrum, Lijtweg 9 te Oegstgeest. Ook andere filmers die hiervoor belangstelling hebben, zijn welkom. Voor meer informatie: Tineke de Joode, tel. 071-213398 of Bram Pater, tel. 071-216987. Voeding In de serie buitenlandse vegetari sche vrijdagavonden bij de niet-commerciële vereniging Repelsteel (Breestraat 19) staat vandaag Indiaas op het menu. Tussen half zes en half acht. Zondag organiseert Repelsteel een avond over 'gezonde voe ding'. Margje Vlasveld van de Vereniging voor gebruikers van Ecologische Produkten (VEP) uit Amsterdam verzorgt deze avond. Wat is de waarde van allerlei alternatieve voed- seldiëten, hoe zit het met zee wier, zuurdesembrood en scharreleieren, moet men de koffie wel of niet laten staan? Dit soort vragen - en de vra gen van belangstellenden ko men aan de orde. Aanvang acht uur. Ikebana In het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat wordt za terdagmiddag een demonstra tie van de Japanse bloemschik kunst Ikebana gegeven. De or ganisatoren verzekeren dat dat méér is dan alleen maar bloemen in een vaas zetten. Let terlijk betekent ikebana: 'bloe men tot leven brengen' of'bloe men laten spreken'. "Ikebana is een bezinning, een tot rust komen met onszelf, een uitnodi ging om aan onze fantasie creatief uiting te geven". Aan vang drie uur. Swingavond In het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66, wordt zaterdag een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open. Postduiven Postduivenvereniging De Blauwkras houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse ten toonstelling. De zaal - gelegen in sportpark De Vliet, naast het zwembad - is zaterdag van vier tot tien en zondag van tien tot vijf uur geopend. CDA in Kooi De CDA-fractie brengt zaterdag een werkbezoek aan de Kooi. Wijkbewoners kunnen de raadsleden tussen tien en elf spreken in het zaaltje van speeltuinvereniging Ooster kwartier aan de Borneostraat. Ook kunnen zij suggesties doen voor de fietstocht die de fractie leden om elf uur door de wijk maken. Wie zaterdagochtend verhinderd is, kan voor die tijd met vragen terecht bij het raadslid Margreet van Akke ren-Straathof, tel. 125279. Surinamers De Stichting Surinamers Leiden organiseert zaterdag een feest avond met de groep Shakti uit Amsterdam en disco. Dat ge beurt tussen tien uur 's avonds en vijf uur 's ochtends in het restaurant van de Groenoord- hallen aan de Willem de Zwij gerlaan 2. Jazz (1 Op jazz-zolder Hot House speelt zaterdagavond het Prisma Or kest, met Bo van der Graaf alt en sopraansax), Kees Steen (elektrische gitaar), Arjen van de Merwe (trombone), Ed de Vos (contrabas, elektrische bas) en Fred van Duynhoven (slag werk). Aanvang tien uur. Hot House is gevestigd op de zolder van het LVC, Breestraat 66. Jazz (2) Het Rob Agerbeek Kollectief is zondag te gast bij Jazz on Sun day. Pianist Agerbeek wordt vergezeld door bassist Henk Haverhoek, de Amerikaanse drummer James Martin en te norsaxofonist Harry Verbeke. Het concert begint om kwart over drie in het bowling-res taurant Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Balinese dansen In het museum voor volkenkunde (Steenstraat) verzorgt de Bali nese dansschool Diah Tantri zondag twee voorstellingen van Balinese dansen, onder steund door de klanken van de gamelan, die bespeeld wordt door dertien spelers. Zij bege leiden de opvoering van 'Het huwelijk van Abimanyu', een van de verhalen uit het grote Hindoe-epos, de Mahabharata. Een verhaal vol hartstocht en jaloezie. De voorstellingen be ginnen om drie uur en vier uur. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West organiseert zaterdag een bingo-avond in 't Parlement, Nieuwstraat 45. Aanvang acht Kerstmis (1) Werkgemeenschap De Ratel houdt zondagmiddag een kerstviering in de grote zaal van het Volkshuis. Na het wel komswoord. van de voorzitter ziet het programma er als volgt uit: optreden zangkoor Leidse Volkshuis onder leiding van Cathy Derné; samenzang ('Een nederige geboorte'); declama tie Paul T. Mizee; solo-optreden Cathy Derné (zang en piano); uitvoering toneelgroep De Ra tel van het kerstspel De Kolen brander; andermaal een optre den van het zangkoor Leids Volkshuis, gevolgd door samen zang. De zaal gaat om twee uur open; het programma begint om half drie. Kerstmis (2) Het volwassenwerk van het Leid se Volkshuis organiseert maan dag een kerstfeest. Om kwart voor vijf begint er een kerstcon cert met medewerking van het zangkoor van het Volkshuis, onder leiding van Cathy Der né, en van leden van het Ge westelijk Orkest Zuid-Holland, onder leiding van Leo Ver- schragen. Daarna is er een broodmaaltijd en vervolgens een kerstspel, opgevoerd door leraren van de Rudolf Steiner- school. De kerstviering is om ongeveer acht uur afgelopen. Kerstmis (3) Het Leger des Heils houdt maan dagavond een kerstfeest voor bejaarden, eenzamen en al leenstaanden in de aula van de scholengemeenschap De Vliet- schans aan de Apollolaan 262. Aanvang zeven uur. Gratis toe gangskaarten zijn maandag ochtend van negen tot elf uur te krijgen in het gebouw van het Leger des Heils, Hooigracht 30. Kerstmis (4) Zondagmiddag om twee uur wordt in een goed verwarmde Marekerk een kinder- enjeugd- kerstfeest gevierd voor ieder een, uitgaande van de twee hervormde wijkgemeenten. De hofjes en bejaardensociëteiten van de wijk hebben een specia le uitnodiging hiervoor gekre gen. Bij het vrije verhaal zal van dia's gebruik worden ge maakt. Er is ook muzikale me dewerking. Muziek ln café De Uyl van Hoogland (Nieuwstraat) treedt zondag middag om half vier bluespia nist Freddie Cavalli op, een ex- lid van de begeleidingsband van Herman Brood.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4