Steeds 'Artsen weten te weinig van tropische ziekten' Boerhaavecursus houdt kennis medici op niveau Bouw begonnen van 103 witte premiekoopwoningen Stevenshof K1RSTSHOW! ^7" 'Waarom is Mostertcomplex niet geschikt als buurthuis?' NOG TWEE DAGEN U KOMT TOCH OOK? Sul-iet Motorhuis vondei,aan80,Leic,en' VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 Leiden Hoogleraar tropische geneeskunde, P. Stuiver: Prof. W. Daems (links) overhandigt AZL-intemist dr. L. Kuenen de Boerhaavepenning. (Foto Holvast) LEIDEN - Het is heel belangrijk dat de arts zijn kennis in stand houdt. Ook nadat hij de college banken heeft verlaten. Door de snelle groei van de medische we tenschap is het noodzakelijk dat van tijd tot tijd de vakkennis wordt bijgespijkerd en uitge diept. Zelfs de Wereld Gezond heidsorganisatie windt daar geen doekjes om. In een aanbeveling zegt zij: "Wil de Westerse Ge zondheidszorg kwalitatief op peil blijven, dan is het nodig dat elke arts tachtig uur per jaar aan nascholing deelneemt". Al jarenlang geeft de medische fa culteit in Leiden de toon aan met haar nascholing voor artsen; in universitaire kringen ook wel post-academisch ouderwijs ge noemd. Bij geen enkele medicus zal daarom de naam 'Boerhaave'- cursus nog als abacadabra in de oren klinken. Meer dan de helft van alle medische nascholing aan universiteiten in Nederland vindt plaats binnen het kader van de Boerhaavecursussen. Gisteren werd herdacht dat 25 jaar geleden de eerste officiële Boer- haave cursus werd gehouden en dat in dit jaar de vijfhonderdste Boerhaavecursus heeft plaatsge vonden. Tijdens de laatste cur sus van het jaar 'Vorderingen in de geneeskunde' werd aan dr. L. Kuenen, die als internist werk zaam is op het Academisch Zie kenhuis Leiden, de Boerhaave penning uitgereikt. Sedert het begin van de Boerhaavecursus sen is Kuenen betrokken ge weest bij het post-academisch onderwijs in de geneeskunde, onder meer als voorzitter van de Boerhaavecommissie. Het begin: de eerste cursus vond plaats in de Tweede Wereldoor log, toen de Leidse medische fa culteit probeerde om ondanks de sluiting van de universiteit de scholing van co-assistenten en specialisten voort te zetten. In de loop der jaren is het aantal enorm gegroeid. In 1958 vonden er nog maar tien cursussen plaats, in 1982: vijftig. Ook het aantal cursisten groeide. In 1952: 713 en in 1982: 5528. Boek Dat dit aantal nog verder zal stij gen is haast zeker. Er heeft on langs nog een uitbreiding plaats gevonden. Er wordt niet alleen aandacht geschonken aan de na scholing van huisartsen en spe cialisten, maar ook aan allerlei beroepsgroepen die werken in de gezondheidszorg of die in hun dagelijks werk regelmatig met de gezondheidszorg in aanraking komen. De aard van de cursussen loopt sterk uiteen. Zo zijn er prakti sche curussen voor weinig deel nemers en grote cursussen die het theoretisch inzicht willen verdiepen. Ter gelegenheid van het jubileum geeft de Boerhaave commissie een boekje uit met een historisch overzicht van de ontwikkeling van de cursussen. Het is geschreven door dr. H. Beukers van de afdeling Ge schiedenis der Geneeskunde. LEIDEN - Meer dan vroeger loopt de Nederlandse arts kans te wor den geconfronteerd met een tro pische ziekte. De import van uit heemse ziekten neemt gestaag toe. Daarom werd besloten in de opleiding tot arts meer aandacht te besteden aan de tropische ge neeskunde. Reden om een jaar geleden aan de universiteiten van Leiden en Rotterdam een bijzonder hoogle raar voor vijf jaar aan te stellen. Vandaag heeft prof. P.C. Stuiver zijn ambt als hoogleraar in de im- portziekten openlijk aanvaard. In een voor deze gelegenheid ge houden lezing getiteld "Uit, thuis en onderweg", vertelde hij dat de snelheid waarmee steeds grotere groepen mensen zich over de wereld verplaatsen een belangrijke rol speelt bij de ver spreiding van ziektes. In nog geen 24 uur, dat is binnen de in cubatietijd van vrijwel alle infec tieziekten, vliegt men vanuit Azië of Afrika terug naar eigen land, zodat iedere arts onver wacht met met een exotische ziekte kan worden geconfron teerd. De verspreiders van de tropische ziekten moeten, volgens Stuiver, worden gezocht in de 50.000 Ne derlanders die in de tropen wo nen en af en toe eens naar huis keren en in de immigranten, adoptiekinderen, gastarbeiders en toeristen. Vooral deze laatste groep bereidt zich vaak niet goed voor als ze naar de tropen gaan, waardoor ze eerder kans heeft een ziekte op te lopen. Stuiver is naast zijn hoogleraar schap in Leiden en Rotterdam ook als internist verbonden aan het Havenziekenhuis in Rotter dam. Daar krijgt hij te maken met ongeveer 4000 gevallen van tropenziekten. Het overgrote deel bestaat uit parisitaire aan doeningen, zoals malaria, amoe- bendysenterie en talloze wor minfecties. Daarnaast zijn er nog de besmettelijke ziekten waaron der tyfus, hepatitus B, tuberculo se en polio. Een aparte groep wordt gevormd door de Afri kaanse virale koortsen: Lassa, Ebola en Marburg Voor de eventuele verpleging van dit soort patiënten zijn in Neder land isolatie-afdelingen ingericht in het ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort en het Ha venziekenhuis te Rotterdam. Toch zijn de meeste importziek- ten niet besmettelijk omdat die niet worden overgebracht van mens tot mens, maar door spe ciale muggen, vliegen of besmet drinkwater. Dit komt in ons land niet voor. In zijn rede hamerde Stuiver er op dat arstsen er voor moeten zor gen hun 'tropische kennis' op peil te houden. Maar al te vaak heeft hij moeten constateren dat de huisarts bij een patiënt hele maal niet of veel te laat aan een tropische ziekte dacht. "Neder land kan het zich niet veroorlo ven, dat artsen weinig begrip hebben van uitheemse ziekten in een tijd, waarin de mobiliteit van de bevolking groter is dan ooit en zoveel immigranten uit zuidelijke landen deel uitmaken van onze samenleving", aldus Stuiver. Redactia: Bart Jungmann Jaap Visser (ren met btadbtee/d ten prooi dreigt te vallen. Het nieuwbouwproject bestaat uit zeven verschillende woningty pen. In alle gevallen gaat het om "goede en relatief goedkope wo ningen", zei wethouder Tesse- laar gistermiddag. De nieuw bouw wordt gerealiseerd in de premiekoopsector, te weten: 12 premie-B-woningen en 91 pre-' mie-A-koopwoningen. De belangstelling voor de koophui zen is heel redelijk. Circa vijftig woningen die dit jaar in aan-» bouw worden genomen, zijn praktisch verkocht. De overige woningen worden in 1984 toege wezen. Die toewijzing geschiedt volgens de normen van het Bu reau Huisvesting. "Wethouder Tesselaar zei gistermid dag dat volgend jaar ook bewo ners die in de duurdere flats in Leiden wonen, in aanmerking zullen komen voor een woning in de Stevenshofjespolder. Tot dus ver kwamen vrijwel alleen Lei- denaren die een goedkope flat achterlieten in aanmerking. De nieuwe woonwijk wordt be reikbaar via een route aan de noordkant van de Stevenshofjes polder. Door het woongebied komt een speciale langzaam ver- keersroute te lopen die via een tunnel onder de Stevenshofdreef doorloopt naar het in 1984 iri aan bouw te nemen winkelcentrum. Elke woning krijgt de beschik king over één parkeerplaats. De 103 woningen worden gebouwd door Noorlander Bouw B.V uit Leiderdorp. Raadscommissie wil duidelijkheid van B enW: Een tekening van de toekomstige wijk in de Stevenshofjespolder. Witte muren, antraciet-grijze dakpannen, rode en grijze kozijnen witte deuren. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) heeft gister middag de eerste paal geslagen voor de bouw van 103 premie- koopwoningen in de Stevenshof jespolder. De overwegend wit gekleurde wo ningen zijn een ontwerp van ar chitect Boudewijn Mannot van het architectenbureau Groos- man Partners uit Rotterdam. Ui terlijk zal de nieuwe woonwijk veel weg hebben van de wonin gen die door de gemeente Wasse naar zijn neergezet in de wijk Ter Weer. Dit woonwijkje, waarvan Mannot eveneens de geestelijke vader is, is vanaf de Rijksstraat weg duidelijk te zien. En dat is nu ook precies de bedoeling van de gemeente Leiden: een hon derdtal opvallend witte wonin gen te creëren die moeten voor komen dat Leidens nieuwe woonwijk te somber en eentonig van karakter wordt. Voor de 103 woningen wordt een witte zandkalksteen gebruikt. De huizen zullen bestaan uit 1 twee bouwlagen met daarop een schuin dak. Kozijnen worden uitgevoerd in rood en grijs en de buitendeuren worden weer wit. Op het dak komen betonnen pannen in de kleur antraciet grijs. Alle woningen krijgen een tuin met een berging. In het bouwplan zijn voorts enkele woonstraten en een drietal speel- terreintjes opgenomen. Aldus ontstaat een opvallend nieuwe woonwijk die korte metten maakt de eentonigheid waaraan de Stevenshofjespolder anders grachtschool trekt, weten we precies waar we financieel aan toe zijn. Het is uiterst onzeker of de benodigde subsidies om het Mostertcomplex te verbouwen, verkregen kunnen worden. Bo vendien houdt dat in dat er mo gelijk vertraging optreedt bij de renovatie van het Volkshuis. En die verantwoordelijkheid weiger ik op me te nemen". De raadsleden vroegen gisteren meer 'zekerheid over de onzeker heden van wethouder Peters'. In meerderheid bleken zij te vinden dat het Mostertcomplex wat al te snel was afgewezen als onmoge lijke huisvesting. Als voordelen van dit pand zagen raadsleden bijvoorbeeld de grotere ruimte, het bestemmingsplan niet gewij zigd hoeft te worden en boven dien worden de buurtorganisa ties tegemoet gekomen. Opge merkt werd echter ook dat het Volkshuis en de Vroolijke Arke, beide betrokken bij buurthuis werk in de binnenstad, weer heel tevreden zijn over het plan van wethouder Peters. Peters zegde gisteravond toe met een notitie te komen waarin hij nog eens zal beargumenteren waarom het Mostertcomplex wat hem betreft afvalt. Verder zal hij zijn voorstel de Middelstegracht- school als toekomstig buurthuis, gewoon voorleggen aan de ge meenteraad. LEIDEN - Een 85-jarige voetgan ger uit Leiden stak gisteravond de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Kanaalstraat over zbnder vol doende op het verkeer te letten. Hij kwam in botsing met een 63- jarige bromfietser, eveneens uit Leiden. Beiden werden met een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. LEIDEN- De centrale kerkeraad en de kerkeraad van de wijkge- meente Vredeskerk/Staalwijk van de hervormde gemeente hebben een beroep uitgebracht op ds. J. Nauta in Domburg. Als ds. Nauta dit beroep aanneemt, komt hij in de plaats van dr. A. J. Lamping, die dit jaar naar Rot terdam vertrok. Bij de voorberei ding van dit beroep is ook de ge reformeerde kerkeraad van de Zuiderkerk betrokken geweest. Ds. Nauta is 30 jaar. Sinds april 1979 werkt hij in Domburg. Columbolus (2) Nabij de plaats waar De Rijn ons land binnenstroomt, Lobith dus, waren de gebroeders Stoelinga in alle vroegte aé A 12 opgereden om koers te zetten richting Leiden. Daar werden zij ontvangen door een uitgebreid gezelschap van keutelspecialisten: de ge meentelijke werkgroep honde- poep. Dirk Stoelinga (24) uit het Gel derse Aerdt is uitvinder en heeft een hondepoepopruim- machine uitgedacht die hij gis terochtend op het terrein van de reinigingsdienst mocht de monstreren. Dirk had zijn jongste bediende Titus Stoe linga (22) meegenomen voor de vlotte babbel, evenals een voorraadje fopdrollen om de demonstratie zo goed mogelijk uit de verf te laten komen. Maar dat nepstront was niet no dig, omdat reinigingsvoorlich- ter Mari Tol al een paar echte bolussen had vergaard. De de monstratie verliep soepel en de Stoelingaatjes wreven zich na afloop vergenoegd in de han den. De eerste proefrit van hun Kaxi voor deskundig publiek was gelukt, waardoor zij in het begin van het nieuwe jaar boordevol zelfvertrouwen naar steden als Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Groningen kunnen afreizen voor nieuwe demonstraties. Dirk Stoelinga heeft ongeveer een halfjaar gesleuteld aan zijn de deur uit kon. Iemand had zijn auto zodanig gestald dat De Vrind er met geen moge lijkheid langs kon. "Een agent heeft het nagemeten. Er zat precies acht centimeter tussen die auto en mijn deur". Nu woont De Vrind aan de Nieu we Rijn, vlakbij een paar cafés. Dus er staat wel vaker gemoto riseerd blik voor de deur. Maar zoiets had hij nog nooit meege maakt. De slager kan er weer boos om worden: "Dat is toch volkomen a-sociaal van zo'n man. En toen hij uiteindelijk op kwam dagen, stond-ie een beetje te lachen en ging eerst nog een foto maken". Dat lachen zal de parkeerartiest echter ook wel weer snel ver gaan zyn. Want de door De Vrind gealarmeerde politie had de auto al in de takels toen hij kwam opdagen. "Dat bete kent dat hy gewoon de weg- sleepkosten moet betalen. Plus een boete natuurlijk", vertelt politievoorlichter Dick Grave- land. Een volgend keer zal hij het zich nog wel eens bedenken om zo met de auto in huis te vallen. B.J. LEIDEN - Het Mostert-complex of de Middelstegrachtschool als toekomstig onderkomen van het buurthuiswerk van de noordelij ke en oostelijke binnenstad? De raadscommissie voor samenle vingsopbouw kon gisteravond het verlossende antwoord niet geven. "Laat het college eerst maar eens duidelijk aangeven waarom het Mostertcomplex niet geschikt is als buurthuis. Dan kan de gemeenteraad in ja nuari een definitieve beslissing Er lagen gisteravond twee plannen op tafel. Eén van wethouder Pe ters om het Volkshuis te renove ren, het buurthuiswerk in de Middelstegrachtschool onder te brengen en peuterspeelzaal 'Me neertje Koekepeertje' in een ge bouw aan de Langegracht. Dit plan zou 1.815.000 gulden kosten. Aan de andere kant lag echter een plan van de Technisch Be woners Adviseurs om het Mos tertcomplex in te richten als buurthuis, kleine bedrijfjes en wat woningen. Dit laatste plan is door de buurtcomités overgeno men. Wethouder Peters was gisteravond echter zeer pertinent in het afwij zen van dit plan. "Wanneer het buurthuiswerk in de Middelste- 1 profiteer van diverse speciale kerstaanbiedingen van zowel nieuwe als gebruikte auto 's. En de ver rassend boge inruilprijs van uw, huidige auto. □PEL 7 noge Vondellaan 80, Le Tel-: 071-76 9313. Links (foto: Holvast): Tonde Vrind machteloos in de deuropening. Hij kan er niet uit. Maar de bon zit al onder de ruitewisser. Rechts (eigen foto): Titus Stoelinga presenteert de hondepoepopru i- mmachine. Broer Dirk kijkt handenwrijvend toe. Kaxi. Zoals het een uitvinder betaamt, noemt de Gelderse Willy Wortel zijn creatie 'uniek'. "Dit oppaksysteem kom je nergens ter wereld te gen. In Parijs hebben ze motor fietsen die met een soort bor» stelsysteem de drollen van de straat in een open emmer ve gen. Dat kost de gemeente Pa rijs handenvol geld en boven dien stinkt dit systeem als de hel. Je ruikt die motorfietsen al op honderd meter afstand. Een hondedrol gaat namelijk pas echt stinken wanneer die uit elkaar wordt geveegd". De Kaxi daarentegen pakt de drollen in hun geheel van de straat, stoep of het grasveld dank zij een centrifugesys teem. Bovendien kan de ma chine om z'n eigen as draaien en kantelen en is dus zeer wendbaar. Kortom, voor de ge broeders Stoelinga is de Kaxi het ei van Columbus in het bo- lussenvraagstuk waarmee de gemeente Leiden zo nadrukke lijk worstelt. Zij hopen nu van harte op het Leids ereburge- schap, maar nog meer op een bestelling van één van hun twaalf- tot vijftienduizend gul den kostende Kaxi's. Zodra Dirk en Titus Stoelinga besloten om maar weer eens de Rijn richting Lobith af te zak ken, staken de leden van de werkgroep hondepoep hun vergaderkoppen bij elkaar. Voorzitter Gerard in 't Veld na afloop van de bespreking: "We hebben nog geen beslissing ge nomen over die hondepoepma- chine. Als we zo'n ding willen hebben, zou het trouwens niet juist zijn om dat nu al open baar te maken. Dat zou niet bij dragen aan een mentaliteits verbetering van de hondebezit- ter. Die zou zeggen: 'laat dat beest maar op straat poepen, het wordt straks, wel opge ruimd'. We hebben in elk geval die demonstratie op ons laten inwerken en gaan nu verder werken aan die mentaliteits verbetering in de wetenschap dat we altijd nog zo'n opruim- machine kunnen aanschaffen. Ik hoop dat ik zo voldoende vaag ben geweest". Nou en of, maar de gebroeders Stoelinga hadden wat meer duidelijkheid wel op prys ge steld. J.V. Parkeerprobleem Slager Ton de Vrind moest van de week z'n klanten lelijk in de steek laten. Hij wilde 's avonds rond half negen nog een bestel ling afleveren, maar het duur de tot kwart over tien voor hij

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3