Woubrugge wil niet samengaan Wensen genoeg in Hazerswoude ,-".1:1, J - 7i:eIfc8ii? Op jubileumexpositie 1800 dieren te kijk 'Landschapsdag trekt veel gezellige mensen' Anderhalf miljoen schade door branden in Katwijk Praktische bezwaren bij één grote Braassemgemeente Nieuwkoop in zee met De Rooy Vrouw (76) wil niet weg voor computers VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 UU1N- EN BOLLENSTREEK "Het is gewoon ontzettend leuk om te doen". Met deze woorden wil een woordvoerster van de Stichting Na- tuur- en Landschapsbeheer Zuiid-Holland aangeven dat door morgen aan de 'landschapsverzorgende dag' in de duin- en bollenstreek mee te doen, 'een heleboel mensen gezellig buiten kunnen werken'. Op dit moment hebben zich ongeveer 40 mensen (01820-24500) opgege ven voor deze landschapsverzorgende dag. De organisatie mikt op on geveer 200 deelnemers. Tot vrijdag kunnen mensen die zaterdag in de natuur de handen uit de mouwen willen steken, zich aanmelden. De landschapsverzorgende dag wordt op vier plaatsen in de duin- en bollenstreek gehouden. De bedoeling daarvan is om vrijwilligers ken nis te laten maken met het onderhoudswerk in natuur en landschap. De vier plaatsen die zaterdag aan de beurt zijn liggen in Lisse (het land goed Keukenhof), Warmond (landgoed Oostergeest), Noordwijk (Duin- damse slag) en Voorhout (Jacoba van Beierenweg). Bij voldoende belangstelling zal worden gewerkt in groepen van 10 tot 25 personen. Het werk bestaat voornamelijk uit zagen, hakken, rooien en opruimen in landgoedtuinen, bos en duin. "Het is er nu prima weer voor", zegt de woordvoerster van de stichting. "Zowel voor man als vrouw als voor en jong en oud. Je bent gezellig buiten bezig en je doet er goed mee". Streek KATWIJK - De geschatte schade die branden in het vorig jaar in Katwijk hebben aangericht be draagt bijna anderhalf miljoen gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de brandweer over 1982. Tot de grootste scha deposten behoorden de brand in een tectylfabriek aan de Scheepmakerstraat (900.000 gulden), die in een kapsalon aan de Kon. Wilhelminastraat (100.000 gulden) en een brand op het parkeerterrein 't Heen (eveneens 100.000 gulden). Uit het rijkelijk laat verschenen rapport blijkt dat de brand weer in 1982 negentig keer moest uitrukken, tegen 70 keer in 1981/De toename is vooral een gevolg van brandstichting uit baldadigheid (29 gevallen) en het uitrukken bij loos alarm (in tien gevallen). Plaatjes 'Een weinig positief tijdsver schijnsel' is. zo staat in het rap port. de baldadigheid van de jeugd die zich richt op speciaal voor de brandweer aange brachte herkenningsplaatjes in het dorp. Door middel van de ze plaatjes kunnen de spuitgas ten de brandkranen snel terug vinden. Vooral bij slechte weersomstandigheden zijn de herkenningsbordjes, aldus de brandweer, van levensbelang. In het rapport wordt de wens uitgesproken dat de jeugd zich dat wat beter realiseert. Tamme tweede ronde HAZERSWOUDE - De tweede ronde in het kader van de reac ties van de raadsleden op de ge meentebegroting 1984 leverde gisteravond weinig tegenstellin gen op. Alle politieke partijen zijn het erover eens dat het bij de huidige financiële stand van za ken niet noodzakelijk is dit jaar de gemeentebelastingen te ver hogen. Daarnaast wil de raad nog een aantal voorzieningen realise ren, zoals de bouw van een sport zaal aan de Rijndijk, de inrich ting van de nog geheel maagde lijke bibliotheek, peuterspeelza len en een oplossing voor de al geruime tijd in de steigers staan de gemeentetoren. Over de volkshuisvesting lagen de meningen wat meer verdeeld. Volgens WD-raadslid Van Pari don zou het mogelijk zijn de wo ningbouw sneller te realiseren door particuliere adviesbureaus in te schakelen en niet te wach ten op de langdurige afwikkelin gen van Stad en Landschap, dat nu ongeveer 75 procent van de woningbouwadviezen voor zijn rekening neemt. Het toepassen van energiebespa rende maatregelen in de bouw wil Van Paridon daarbij overla ten aan het particulier initiatief. Dit in tegenstelling tot de overi ge fracties 'die in verband met werkgelegenheid en de woonlas tenbesparing op lange termijn juist voorstanders bleken van een energiebesparings beleid in de toekomst. De socialiste G. van der Lecq noemde in dit verband het antwoord van het college over het isolatie- en werkgele genheidsprogramma van D'66 dan ook ronduit 'ontmoedigend'. CDA-raadslid Kerkvliet vestigde nog eens extra de aandacht op de woonproblematiek in de nieuw bouwwijk Zonneveld, waar door stagnatie in de bouw de huidige bewoners al geruime tijd van 'op timaal woongenot' zijn versto ken. Zij hebben last van geluids hinder vanwege het ontbreken van de geluidswal. Daarnaast pleit Kerkvliet voor een sneller verkeersontsluiting van de wijk via de Rijndijk. De verkeerspro blematiek, die dit extra paar ver keerslichten aan de Rijndijk met zich meebrengt, zou volgens D'66'er K. Dekker eenvoudig kunnen worden opgelost via een zogeheten 'groene golf tot aan - de Gemene Weg. Bedrijfsleven De WD verheugt zich op de moge lijkheid van vestiging van bedrij ven op een terrein aansluitend op het industrieterrrein van Zoe- terwoude. De SGP/RPF-fractie daarentegen voelt meer voor een behoefteonderzoek naar de mo gelijkheden van het bedrijfster rein Katjesweg. Het CDA wil in het kader van de werkgelegen heid het vestigen van klein am bachtelijke bedrijven stimuleren in de boerderijen die na de ruil verkaveling vrijkomen in het ge bied tussen Rijn en rail. De problemen rond de gevestigde middenstand aan het Ambacht plein wil het CDA te lijf gaan via verfraaiing van dit plein en door opnieuw winkeliers aan te trek ken die zich daar willen vestigen. Over de vestiging van de groot grutter Hoogvliet op het terrein van de voormalige melkfabriek die CDA en WD in de beschou wingen aan de orde hadden ge steld, liet de PvdA/PPR-fractie weten geen bezwaar te hebben tegen diens vestiging op de voor waarde dat er een goede oplos sing wordt gevonden voor het verkeer. Volgens de fractie mag het verkeer in ge^n geval toe gang hebben via de Potgieter laan. Daarnaast zijn PvdA/PPR tegen het vestigen van zogeheten 'dag winkels' in het cash and carry be drijf, die op den duur noch voor de gevestigde winkeliers noch voor de consumenten voordelig kunnen zijn. Werkloosheid Naast het terugdringen van de stij gende werkloosheid in de ge meente vindt PPR-raadslid C.A.M. van Putten het van groot belang dat ook de nadelige ge volgen (zoals de kijk op het ge dwongen arbeidsloos zijn). Vol gens Van Putten wordt er in dit nog vaak gesproken in termen als zielig, lui of opeter van de ge meenschapsgelden. 'Je moet je dan wel minderwaardig gaan voelen', aldus het PPR-raadslid. Zij pleitte verder voor de mogelijk heid, die in veel andere gemeen ten al bestaat, van kwijtschelden van gemeentelijke belastingen. Ondanks stevige kritiek van CDA'er J.W.J. Rietveld aan het adres van de Stibos over de slechte vorderingen van het han delscentrum en de verbazing van de PvdA/PPR-fractie over het feit dat zelfs in het dorp nog niet zal worden begonnen met de bouw van een jeugdaccommoda- tie, leverde deze tweede ronde van de beschouwingen geen op vallend politiek vuurwerk op. Het antwoord van het college en de eventuele reacties van de poli tieke partijen komen tijdens de raadsvergadering op donderdag 22 december opnieuw aan de or de. WOUBRUGGE - De gemeente Woubrugge zegt nee tegen een gemeentelijke herindeling. Gedeputeerde Staten moeten eerst de noodzaak van de herindeling maar eens aantonen. Eén grote Braassemgemeente - Leimuiden, Rijnsaterwoude en Alkemade - wijst Woubrugge van de hand omdat deze combinatie teveel praktische bezwaren oplevert. Het Nieuwkoopse garagebedrijf üe Rooy heeft de slag gewonnen. V ooral de goed bereikbare plaats pan hel te bouwen vrijetijdscentrum spreekt het Nieuwkoops college aan. IFoto Wlm Dl'hmanl Fiat voor plannen vrijetijdscentrum Een en ander kwam gisteravond naar voren tijdens de begrotings behandeling. Een onoverkome lijk bezwaar in dit laatste model is volgens de raadsleden de aan wezigheid van een natuurlijke barrière in de vorm van de Wijde Aa en het Braassemermeer,. om dat de hoofdkern van Alkemade (Roelofarendsveen) voor de in woners van Woubrugge slechts via een grote omweg is te berei ken. Daarvoor zou zelfs de grens tussen Noord- en Zuid-Holland voor moeten worden overschre den. Bovendien zijp er geen directe ver keersverbindingen, ook niet op het gebied van het openbaar ver voer. Daarbij stelt de raad de vraag of er tegen handhaving van de zelfstandigheid van de ge meente bezwaren van bestuurlij ke aard bestaan. Woubrugge vraagt zich tevens af of het niet beter is te stoppen met de proce dure van de gemeentelijke herin deling. Het antwoord zal bij wij ze van protest niet eerder dan 29 december worden verstuurd. Dit kreeg de volledige instemming van de Woubrugse gemeente raad. Kuiper Het stedebouwkundige bureau Kuiper Compagnons mag toch de plannen voor het bestem mingsplan Buitengebied uitwer ken. Deze beslissing werd echter niet zonder slag of stoot geno men. De raódsleden mogelijk ook aan een ander een offerte zou worden gevraagd, 28.000 gulden in prijs kon zak ken. Burgemeester Brouwer de Koning beloofde dat er in het vervolg meerdere offertes zullen worden gevraagd. "Het is iedere keer hetzelfde, dat we geen keu ze kunnen maken. Slikken of stikken", aldus raadslid A.J. de Jongh. Hij was uiteindelijk toen het op stemmen aankwam het enige raadslid dat niet akkoord ging met het opstellen van een nieuw bestemmingsplan door Kuiper Compagnons. Ramp de dat i het vervolg meerdere bureaus aan gezocht moeten worden om een prijsopgave te doen. Verschillen de raadsleden kregen er een nare smaak van in de mond dat Kui per op het moment dat hem te verstaan werd gegeven dat er reactie van CDA'er H. van der Nagel en noemde vervolgens een aantal rampen die Woubrugge mogelijkerwijs zou kunnen tref fen. PvdA'er C.A. Hendriks bracht in dat een telefoonnum merbestand onontbeerlijk is als er zich een ramp voordoet. C. de Lange (Gemeentebelang) hier over: "Bij een ramp. bijvoor beeld een ontploffing van een tanker in de Wetering, zal ieder een slecht of niet bereikbaar zijn, omdat alle telefoonleidingen er doorheen lopen". Burgemeester Brouwer de Koning stelde de raadsleden gerust met de mede deling dat er na een rampenplan ook een rampenbestrijdingsplan wordt gemaakt waarin concrete maatregelen worden vastgelegd. Dat het zo lang duurt voordat dit plan 'hel levenslicht kan aan schouwen' heeft de overbelas ting van de afdeling algemene za ken als oorzaak. De gemeente Woubrugge hoopt het plan bin nenkort af te ronden. NIEUWKOOP - De Rooy's auto mobielbedrijf in Nieuwkoop mag het plan voor een vrijetijds centrum uitwerken. Dit stellen burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad voor. De Rooy moet dit dan wel doen op basis van 'no cure no pay', ofte wel alle aanloopkosten zijn voor De Rooy Lopen de plannen op niets uit, dan kan hij de kosten niet verhalen op de gemeente. De Rooy is gekozen uit vier bedrij ven die interesse toonden het centrum te realiseren. Na uitvoe rige discussies in de commissies, kwam De Rooy als beste uit de bus. Dit mede door zijn fraaie terrein waarop het centrum kan worden gebouwd. Het voorstel van burgemeester en wethou ders is om de andere drie bedrij ven te bedanken voor hun be langstelling maar dat er van hun diensten geen gebruik wordt ge maakt. Het vrijetijdscentrum is een groots project. In de gemeente Nieuw koop is behoefte aan een aantal ruimtes voor sport en cultureel werk. In het verleden heeft de gemeenteraad al een programma van eisen samengesteld waaraan het nieuwe gebouw moet vol doen. Deze eisen zijn: een sport hal waarin kan worden getennist en dergelijke, een overdekt zwembad dat ook geschikt zou moeten zijn voor het spelen van waterpolo, een openbare biblio theek en een discotheek, die te vens dienst moet doen als ge hoorzaal en er moet getafelten nist kunnen worden. Dit alles in één gebouw. Nieuw koop heeft hiervoor gekozen om dat dan de bouwkosten kunnen worden gedrukt, de exploitatie kosten kunnen worden vermin derd en de mogelijkheid aanwe zig is dat een aantal gemenschap- pelijke ruimten te realiseren zijn. Verder zou een dergelijk cen trum het afkunnen met minder personeel en wellicht kan er ook nog een restaurant in worden on dergebracht. De gemeente heeft geen zin een dergelijk centrum zelf te exploi teren. Het financiële risico zou ie groot zijn. Het verlangen van het gemeentebestuur is dat het vrije tijdscentrum door een particu lier of instelling wordt geëxploi teerd. Daarbij is een voorwaarde dat deze exploitant een sluitende begroting kan aanbieden. De ex ploitant kan niet bij de gemeente aankloppen voor eventuele ver liezen. De gemeenteraad beslist donder dag 22 december over het voor stel van burgemeester en wet houders om in zee te gaan met De Rooy. Secretaris Nico van Wijk fokt de naakthalshoender. "Omdat e prijzen", aldus Van Wijk. Kleindierenfokvereniging Boskoop BOSKOOP - Traditiegetrouw organiseert de Kleindierenver- eniging Boskoop en Omstre ken de week voor Kerstmis weer de grote Provinciale Bondstentoonstelling voor de Nederlandse Hoenderbond (NHDB) en de Nederlandse Konijnenhond (NKB). Dit jaar is er extra veel aandacht aan de show besteed omdat de vereni ging precies 25 jaar bestaat. Er zijn dit keer 1800 dieren inge schreven. zoals sierduiven, grote hoenders en dwerghoen ders, sier- en watervogels in 57 soorten en rassen, konijnen en Secretaris van de Boskoopse Kleindierenvereniging. de Al- phenaar Nico van Wijk, is best tevreden met het grote aantal deelnemers. Vooral omdat er vanwege de poststaking in eer ste instantie weinig inschrij vingen waren. Van Wijk: "We maken voor iedere tentoonstel ling een zogeheten vraagpro gramma, dat we aan zo'n dui zend fokkers en vijftig vereni gingen in Zuid-Holland heb ben toegezonden. Op de slui tingsdatum, eind november, hadden we nog maar 600 in schrijvingen binnen en dat was bar weinig. Daarom hebben we de inschrijftermijn verlengd tot 2 december en binnen een tiental dagen kwamen daar 1000 deelnemers bij. De post staking was voor ons net op tijd afgelopen". Dat deze tentoonstelling altijd voor de kerstdagen plaatsvindt is geen toeval, want van de herfst af tot aan het begin van de winter zijn de kleindieren op hun mooist. Om in de prij zen te vallen moet er een ide aalbeeld worden bereikt. Pen ningmeester C. van der Sijs - ook al een Alphenaar legt uit: "Het gaat er natuurlijk om de mooiste haan, kip, konijn of watervogel te krijgen. Daarom moet een dier zoveel mogelijk aan een ideaalbeeld voldoen De keurmeester let dan op be- vedering, de kleur en hoe het dier zich stelt, dus hoe het beest op z'n poten staat. Een fokker probeert nu een dier te fokken dat raszuiver is en het ideaalbeeld zoveel mogelijk benadert Van der Sijs is zelf redelijk suc cesvol in het fokken van de zo geheten Sebrighthoender. Dat is een bruinachtige hoender soort, waarbij de haan henve- derig is, oftewel dezelfde veren heeft als de hen. Hij heeft zich in dit soort gespecialiseerd om dat het zulke sierlijke, leuke diertjes zijn. Andere kleindierfokkers laten zich bij de keuze voor een be paald dier vaak door heel ande re motieven leiden. Nico van Wijk, die in zijn werk als be heerder van de kinderboerde rij in het Bospark in Alphen dagelijks met kinderen te ma ken heeft, fokt bijvoorbeeld een visueel weinig aantrekke lijk dier. de naakthalshoender. Van Wijk: "Ik heb voor de naakthalshoender gekozen omdat bijna niemand zo'n le lijk dier wil hebben. En omdat er maar zo weinig van zijn, val ik vaak in de prijzen. Er is maar één probleem: als ik de dieren eens kwijt wil, zijn er nauwelijks mensen te vinden aan wie ik ze kan verkopen". De naakthalshoenderen, maar natuurlijk ook de andere die ren zijn vandaag en morgen te bewonderen in de tentoonstel lingsruimte, de grote verzend- hal van Joh. Stolwijk en Zonen aan het Reijneveld in Boskoop. De openingstijden zijn van 's morgens tien uur tot 's avonds tien uur DEN HAAG/ALPHEN - Een huur overeenkomst voor het leven. Daar beroept de 7"6-jarige me vrouw Van Donk-Van Rijsdam uit Alphen aan de Rijn zich op in haar pogingen om te kunnen blij ven wonen in het pand aan de Prins Hendrikstraat 96. Zij woont daar al 46 jaar, heeft in het verleden een zuivelwinkeltje in de benedenverdieping gedreven maar moet nu van de Alphense kantonrechter medio februari '84 haar huis uit. Eigenaar De Smid van het naastge legen computerbedrijf zit drin gend om uitbreiding verlegen en wil in elk geval de benedenver dieping in gebruik nemen. Na driejaar procederen kreeg hij vo rige maand de kantonrechter aan zijn zijde die een ontruiming ver ordonneerde en bovendien be paalde dat een hoger beroep bij de rechtbank, wat mevrouw Van Donk inmiddels heeft laten aan tekenen, geen schorsende wer king zou hebben op de ontrui ming. Dat laatste vocht mevrouw Van Donk gisteren in kort geding bij de Haagse rechtbank aan. Haar raadsman mr. Roels betoogde dat het vonnis van de kanton rechter grote kans maakt te wor den vernietigd omdat zijn cliënte is beknot in haar mogelijkheden tot bewijsvoering van het levens lange huurrecht. De kantonrech ter had het niet nodig geoordeeld een in Australië wonende getui ge, via bijvoorbeeld een consu laire vertegenwoordiger, te ho- Mr. Duym, raadsman van eigenaar De Smid, zei dat er in de huur overeenkomst niets over een le venslang huurrecht staat ver meld. Hij benadrukte dat zijn cliënt in de afgelopen jaren di verse voorstellen heeft gedaan tot verbouwing waarbij me vrouw Van Donk op de boven verdieping kon blijven wonen. Daarop zou niet zijn gereageerd terwijl het aanbod om een wo ning twintig meter verderop in de straat voor mevrouw Van Donk te kopen zonder deugdelij ke motivering zou zijn afgewe- Rechtbank-president Lycklama in formeerde bij mr. Roels naar een compromismogelijkheid. "Of is het alles of niets?". Volgens mr. Roels wil mevrouw Van Donk niet 'teruggedreven' worden in een deel van het huis. "Dan gaat zij er liever helemaal uit". Al ver heelde hij niet op te merken dat zijn cliënte er erg tegenop ziet uit haar vertrouwde omgeving te worden gerukt en bang is te zul len vereenzamen elders in Al phen. Mr. Lycklama doet don derdag 22 december uitspraak. RIJNSATERWOUDE - De ge meente Rijnsaterwoude orga niseert van 21 december tot en met 4 januari een exposi tie in het gemeentehuis. De exposanten zijn Max van Gel der (sieraden). Gerda Wij- mand (keramiek) en Theo Hoogewerf (grafiek). De offiële opening zal woens dagavond 21 december wor den verricht door burge meester G.J van der Kroft. Gerda Wijmans volgde glazuur- Expositie van kunst in Kwoude lessen aan de Vrije Academie in Den Haag en werkte onder meer in Zweden en Japan Zij schreef voor kinderen een boekje over keramiek, het geen verkrijgbaar is op de ex positie. Max van Gelder volg de een basisopleiding bij een edelsmid. Veel van zijn werken zijn geïnspireerd op het boek 'In de ban van Hf* ring" van Tolkien. De grafie ken zijn afkomstig van Theo Hoogewerf. Hij maakte veel van zijn werk in het buiten land zoals Ierland en Frank rijk Zijn werk biedt veel landschappen, foor de scholieren van de lage re school in Rijnsaterwoude is aan de expositie een prijs vraag verbonden. Zij moeten hiervoor een speurtocht ma ken langs de werken van de kunstenaars. De openingstijden van deze ex positie zijn van 22 december tot en met 4 januari vai middags twee tot vier uui 's avonds van zeven uur tien uur. Uitzonderingen zijn eerste kerstdag, dan is de expositie gesloten, en 26, 31 december en 1 januari. Dan is de expo sitie alleen 's middags open.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21