nucM Eddie Murphy dé ster in geslaagde komedie r jêt jëf r m jt 1,1 De vaste gang naar de dodenakker Driedimensionale paniek bij derde Jaws-aflevering Televisie VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 'Vier vuisten amusant als CIA-agenten Ir j\f' j0 /"H 'De vier vuisten slaan op hol'; regie: E.B. Clucher; met Bud Spencer en te- rence Hill; Luxor, Lei den, al. iiiiiiiiumimiiiiMiiiiiiiiiiii Bud Spencer en Terence Hill vin den elkaar voor de zoveelste maal in een 'Vier vuisten'-film. Deze keer slaan hun vuisten op hol. Volgens de titel wel te ver staan. Want écht op hol slaan ze fysiek noch geestelijk. Integen deel, ze houden hun hoofd er goed bij.. Dat is wel nodig ook, want het tweetal belandt dit keer in CIA-kringen. Via een koffer tje, dat hun letterlijk bijna in de schoot valt, belanden ze in een afdeling van deze Amerikaanse inlichtingendienst. De chef, in de waan dat zij zijn speciaal opgelei de agenten zijn, geeft hun te ver- 'Trading Places' van John Landis Eén van de leukste komedies dit jaar is 'Trading Places'. De beste filmhumoristen zijn tezamen ge komen voor een ouderwets spek takel. Voor een optimistische ko medie, zoals Frank Capra die in de crisisjaren dertig maakte met James Stewart ('Mr. Deeds goes to town') en Clark Gable ('It hap pened one night'). De laatste wordt wel een screwball-comedy genoemd, een komedie met een seksuele ondertoon. En dat heeft 'Trading Places' ook wel. De Capra-in-dit-geval is John Lan dis. Ééntje van de nieuwe Holly- wood-generatie die al verant woordelijk was voor zulke ge slaagde films als 'Blues Brothers' en 'American Werewolf in Lon don'. Hij heeft ditmaal Eddie Murphy en Dan Aykroyd onder zijn hoede die de klassieke klucht van het stuivertje verwis selen spelen. De rijke Aykroyd wordt straatarm, de arme Mur phy schatrijk. Ze zijn als zodanig het slachtoffer van de broers Duke, twee uiterst succesvolle beursmakelaars. Ay kroyd is als Louis Winthorpe III in hun dienst. Zeer tot tevreden- "Hlllh. "lillik "II Trading Places'; regie: John Landis; hoofdrol len: Eddie Murphy, Dan Aykroyd en Denholm Elliot; theater: Studio; alle leeftijden lllllllllllliilKllllllllillllKIIII heid van de beide Dukes, al denkt Mortimer Duke dat de eer ste de beste straatschooier dat werk ook wel aan kan. Hij sluit daar met *broer Randolph een weddenschap over af. Het fatje Winthorpe vliegt er uit en krui meldief Billy Ray Valentine neemt zijn plaats in. Met een zor geloze slimheid heeft hij de beursregels snel door en maakt de Dukes nog rijker dan ze al wa ren. Winthorpe die nog nooit voor het dagelijkse brood heeft moeten vechten, kan zich nog maar net vastklampen aan de rand van de goot. Landis heeft het geheel in stijl verfilmd. Prachtig op de maat van een sjiek muziekje schetst hij in korte fragmenten het rijke leventje van beursklanten en de introductie van Eddie Murphy als Valentine kan klassiek wor den. Hij doet zich voor als Viet- namveteraan wiens benen zijn weggeschoten. Bedelend rijdt hij op een karretje met wieltjes door een park als hij door twee agen ten wordt ontmaskerd. De ma nier waarop Valentine zich daar uit redt, is heel erg leuk. Zo'n scène bewijst al het grote komi sche talent van de 22-jarige Mur- phy. De anderen werken een beetje in zijn schaduw, maar vullen hun rolletjes toch ook mooi in. De Hollywood-veteranen Ameche en Bellamy als de twee Dukes, Aykroyd als Winthorpe en Den holm Elliott als de keurige butler die met evenveel gemak Win thorpe en later Valentine dient. Als enig minpunt gold voor mij de ontknoping, die iets te gezocht is. Voor de rest is dit zeer aan te bevelen kerstamusement. Er nog even over nadekend is 'Trading Places' gewoon de leukste kome die van dit jaar. BART JUNGMANN '"Ik "'lli,. "'UI 'Narayama'; regie: Shohei Imamura; acteurs: Saka moto, Agota; theater: Kijkhuis, Leiden. iiiüiimiiiiiHiimiiimiiiimi Als het einde nadert, bindt één van de bewoners uit het dorpje zijn moeder op de rug en gaat met haar naar de dodenakker hoog in de bergen: Narayama. Daar aan gekomen spreidt de vrouw haar rieten matje en neemt plaats tus sen de geraamten. Haar zoon heeft moeite met weggaan en als het gaat sneeuwen, keert hij nog eenmaal terug. Heeft zij het niet koud? De moeder is van deze be moeienis evenwel niet gediend, ze maakt een handgebaar: ga weg. 'Narayama' speelt zich af in een Ja pans bergdorp in de vorige eeuw. Deze mini-samenleving wordt gekenmerkt door wreedheid. Een gezin waarvan de man voed sel heeft gestolen, wordt levend begraven en kinderen worden desnoods verkocht. Regisseur Imamura wisselt de wrede sce nes af met soms even wrede na tuurbeelden: een slang die een rat eet, een vos die kippen doodt, een roofvogel die een haas pakt, om maar eens wat te noemen. Welke functie hebben deze beel den? Ongetwijfeld wil de regis seur ons duidelijk maken dat de primitieve wreedheid zowel de dieren als de mensen in dit land schap kenmerkt. Ik gun Imamu ra het voordeel van de twijfel, dat wil zeggen: ik verdenk hem er niet van dat hij de wreedheid verheerlijkt, hoewel hij die in druk af en toe wel wekt. De film is cyclisch. Begint in de lente en eindigt in de winter met de moeder die wil sterven. Beter: moet sterven, want één van de wetten in het dorp luidt dat men sen die zeventig jaar zijn dood moeten gaan. Ook als ze nog heel vitaal zijn, zoals deze vrouw. Het allesoverheersende conformis me is de meeste opvallende ei genschap van de dorpelingen. Neem de zeventigjarige moeder. In een lied over haar wordt mel ding gemaakt van het feit dat ze nog zoveel mooie tanden heeft. Ze is daar zelf helemaal niet te vreden over. Die tanden moeten weg, want ze moet sterven. En daarom slaat ze er zelf maar een paar uit. Ondertussen treft ze ook allerlei voorbereidingen die te maken hebben met haar dood. Zo vindt ze bijvoorbeeld een nieuwe vrouw voor haar zoon, één die haar kan vervangen. Die zoon twijfelt overigens op een bepaald moment, zij het in gerin ge mate. Wil hij zijn moeder ei genlijk wel kwijt? Maar aan het eind van de film, als blijkt dat ook zijn zoon een nieuwe vrouw heeft, zie je hem denken: het is goed zo, we leven volgens een oeroude traditie. 'Narayama' is een film die veel vra gen oproept. Conformeert ook Imamura zich? Op die vraag zou ik één, twee, drie geen antwoord weten. Laten we vooralsnog Ima mura maar als een goed inge voerde buitenstaander beschou wen, die alleen maar verslag uit brengt. In elk geval zijn de na tuurscènes prachtig verfilmd. Dit soort fragmenten zie je ook in natuurfilms van de EO, zij het in een geheel andere context. WIM BRANDS "«lillik "«lillik "H Staying Alive'; regie: Syl vester Stallone; hoofd rollen: John Travolta, Cynthia Rhodes en Fi- nola Hughes; theater: Lido 2, Leiden; leeftijd: 12 jaar iiiiiiiiiüiimiiiiiimiiiiiiiiiii Staying Alive: van discotheek naar Broadway Tony Manero draagt tegenwoordig beenwarmers en zijn bovenlichaam barst haast uit elkaar van de bui tenissig ontwikkelde spierbundels. Het sjieke uit- gaangspak van 'Saturday Night Fever' heeft hij in 'Staying Alive' ingeruild voor een haarbandje. We zijn vijfjaar verder en niet alleen begint de danscar rière van disco-ster Manero vorm te krijgen, ook de lichaamscultuur en aerobics laten duidelijk hun sporen na op 'Staying Alive'. John Travolta is dus eindelijk gestrikt voor een ver volg op 'Saturday Night Fever'. Naar verluidt heeft hij eerdere pogingen daartoe als waardeloos van de hand gewezen, maar met Sylvester Stallone (Rocky) als regisseur had Travolta er wel vertrouwen in. Ten onrechte. 'Staying Alive' ontstijgt nauwelijks het niveau van een willekeurige Fame-aflevcring. Het is treurig hoe deze moderne gymastiek altijd weer op hetzelfde neer komt. De romantiek is steeds weer gelijk, de dialogen lijken regelrecht uit de comüuter '"'lillik "IIHh, <H John Travolta (links) terug als Tony Manero. te komen en dansscènes worden immer op identie ke manier verfilmd. Een beetje tegenlicht en na- tuurljk de onvermijdelijke slow motion. Sylvester Stallone kan er niets extra's aan toevoegen. Was ook niet te verwachten, want hij is natuurlijk het clichémannetje bij uitstek. Helaas voor de pro ducenten van 'Staying Alive' slaagt Stallone er ook niet in om uit de acteurs enig expressie van niveau te krijgen. Vooral Finola Hughes als Manero's on aangename tegenspeelster Laura is een parodie op zichzelf. En Travolta zelf? Ach, die is toch nooit veel soeps ge weest. En bovendien hangen zijn armen er nu in een rare hoek van 45 graden bij (komt natuurlijk door die geproportioneerde borstkas). Ik moest steeds aan Theo van Duivenbode denken. Voetballers zul- Jen wel begrijpen wat ik bedoel. B.J. De duiker die bezig is onder water een hek te reparen draait zich om, kijkt in de gapende muil van een reuzenhaai en: weg duiker. De bioscoopbezoekers zien van af het witte doek een afgerukte arm op zich afkomen en drukken zich en masse tegen hun stoel om hem te ontwijken. Tevergeefs, want het is net of die bloederige klomp tussen je ogen verdwijnt. De eerste kennismaking met de haai - èn die intrigerende tech niek die drie-dimensionaal heet in Jaws III. De derde film over de witte reuzenhaai, tussen wiens kaken ook deze keer weer menig meijs wordt vermalen. Het beest slaagt er opnieuw in de toeschouwers de stuipen op het lijf te jagen, zij het dat het vooral zijn onverwacht opduiken een schrikreactie teweeg brengt. Want eenmaal in close-up kun je al te goed zien dat wat daar zwemt ook maar namaak is. Jaws III moet het vooral hebben van het 3 D-aspect, want het ei genlijke verhaal zit maar slecht in elkaar. Neem de slotscène. De haai is weliswaar niet meer, maar heeft voor zijn dood nog wel even vijf mensen verslonden en het pas geopende miljoenenpro ject Sea World Marine Park (een groot onderwaterpark) tot bouw- BLIJVERS The O: "Les uns et les autres" - Indruk wekkend spektakel van Claude Lelouche, Lido 4, Leiden. "Porky's 2" - Nogal flauwe grappen, boodschap is bijzaak. City 1. Kat- wük. (OP)NIEUW "Merry Christmas Mr. Lawrence" - Beklemmende confrontatie in Jappenkamp. City 4, Katwijk. 'Artor, the fighting film. City 2, Katwijl SEXFILMS "Pikant ondergoed" - Rex. Leiden. "Yab Yum op stelten" - City 3, Kat wijk. NACHTFILMS "Lust lollies" - Rex, Leiden. "Never say never again" - Euro 1, Alphen "De Verleider van Place Pigalle" - Euro 2, Alphen. "Fascination" - Euro 3, Alphen. "Jaws 3" - Euro 4, Alphen DEN HAAG Woddy Allen's "Zelig" - Babyion 2, al. "Trading places" - Babylon 3, al. "Jaws 3" - Cineac 1 (630637), 12 jr. "Countryman" - Cineac 2, al. "Octopussy" - Cineac 3, al. "Wargames" - Euro (667066), al. "Never say never again" - Metropole 1 (456756), al. Woody Allen's "Zelig" - Metropole 2, al. "Trading places" - Metropole 3. al. "Sophie's choice" - Metropole 4, 16 jr. "De Illusionist" - Metropole 5. 12 jr. "Never say never again" - Odeon 1 (462400). 12 jr. "Return of the Jedi"- Odeon 2, al. "De mannetjesmaker" - Odeon 2, al. "Lucrezia Borgia" - Odeon 3, 18 jr. "Le grand frère" - Odeon 4, 16 jr "Erotisch spiegelbeeld" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Sex op de snelweg' - Le Paris 2,18 AMSTERDAM Woody Allen's "Zelig" - Alfa 1 (278806), al. "De Illusionist" - Alfa 2, 12 jr "Exposed" - Alfa 3, 16 jr. "Danton" - Alfa 4. 12 jr. "Sophie's choice" - Alhambra 1 (233192), 16 jr Woodv Allen's "Zelig" - Alhambra 2. ai. "Wargames"- Bellevue Cinerama <234876'266227). al. "De vier vuisten slaan op hol" - Ca lypso 1 (266227/234876), al. "The Osterman Weekend" - Calypso 2. 16 jr. "Superman 3" - Calypso 3. al. "The world according to Garp" - Ca lypso 3. 12 jr "Zondige melodie" - Centraal (248933), 18 jr. "Country man" - Cineac (243639). al. "La mort de Mario Ricci" - Cinecen- ter (236615), 16 jr. "Gallipoli" - Cinecenter. 12 jr. "Educating Rita" - Cinecenter, al. "De Anna" - Cinecenter, 16 jr. "Wargames" - Cinema 1 (151243), al. "Jaws 3" - Cinema 2, 12 jr. "Staying alive" - City 1 (234579), al. "Return of the Jedi" - City 2, al. "Octopussy" - City 3, 12 jr. Monty Puthon's "The meaning of li fe" - City 4, 16 jr. /'Prénom Carmen" - City 5, 16 jr. "De Mannetjesmaker" - City 6. al. "Never say never again" - City 7, 12 jr. "Danton" - Kriterion, 12 jr. "Het proces" - Studio K. 16 jr. "Trading places" - Leidsepleinthea- ter (235909), al. "Amanda bv night" - Parisien (248933), 18 jr. "De vier vuisten slaan op hol" - Rembrandtpleintheater 1 (223545), al. "Caligula 2" - Rembrandtpleinthea- ter 2 (223545), 18 jr. "Dragon force" - Rex (246132), 16 jr. "Merry Christmas Mr. Lawrence" - Saskia (244152), 16 jr. "Prénom Carmen" - The Movies 1 (245790), 16 jr. "L'homme blessé" - The Movies 2, 16 jr. "Erendira" - The Movies 3, 16 jr. "Never say never again" - Tuschins- ki 1 (262633), 12 jr. "Carmen" - Tuschinski 2. 16 jr. "Jaws 3" - Tuschinski 3, 12 jr. "Octopussy" - Tuschinsky 4. 12 jr. "Trading places" - Tuschinsky 5. al. "Gejaagd door de wind" - Tuschins ky 6, 12 jr. "Antonieta" - De Uitkijk (237460), 16 In deze week voor de kerst hou den alle zenders zich wat films betreft nog een beetje in. De ci nema-stroom zal straks wel losbarsten. De krenten uit het klein bordje pap: morgen avond op Nederland 2 'Mon Oncle' (23.15 uur). De Neder landse tv gaat de komende pe riode alle Tati-films uitzenden en doet daar ongetwijfeld een hoop mensen veel plezier mee. Tati's creatie Monsieur Hulot verbaast zich hierin over alle technische snufjes die de sa menleving dan (eind jaren vijf tig) overspoelen. Samen met zijn neefje en Solex fietst hij er vrolijk doorheen. Ook morgenavond 'Key Largo', een Amerikaanse klassieker met Lauren Bacall en Humph rey Bogart onder de bezielende leiding van John Huston. Een ouderwetse gangsterfilm met Edward G. Robinson als de grootste boef. Hij speelt John ny Rocco die een aantal men sen in een hotel in Florida gij zelt. Bogart is zijn grootste te genstander. Duitsland 1 zendt deze film om 22.20 uur uit. Dezelfde zender brengt het vol gende week vrijdag 'Duel'. Een oudere film van Steven Spiel berg met daarin Dennis (McCloud) Weaver. Een knap opgebouwde thriller waarin een willekeurige Amerikaan met zijn auto zonder enige aan leiding wordt belaagd door een vrachtwagen. Het wordt een dodemansrit in de meest letter lijke zin van het woord. Aan vang 23.00 uur. Belgie 2 brengt dinsdagavond TAltra donna', een Italiaanse film uit 1980. Twee heel ver schillende vrouwen zijn daarin elkaar tot steun. Olga, een wel gestelde Romeinse, krijgt na dat echtgenoot Philip haar had verlaten, de hulp van een Ethiopisch dienstmeisje. Tus sen de twee groeit een gevoel van saamhorigheid en solidari teit. Aanvang 20.15 uur. 'Jaws III'; regie: Joe Al- ves; hoofdrollen: Dennis Quaid, Louis Gossett jr. en Bess Armstrong; thea ter: Euro 4, Alphen; leef tijd: 12 jaar iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiii pakket getransformeerd. En het enige waar parkopzichter en bio loge Kathryn Morgan erg be zorgd over zijn is of hun twee dolfijnen nog leven. Heel onge loofwaardig. Geen kwaad woord over de tech niek. Drie-dimensie-film blijft fascinerend. Want wat je door dat brilletje krijgt voorgescho teld, is zo levensecht dat je je in allerlei bochten wringt om al die vissen, lijken en niet te vergeten die vlijmscherpe kaken te ont wijken. Jammer van het zwakke script, anders had Jaws III zo het predikaat 'uitstekende griezel film' kunnen meekrijgen. SIMONE VAN DRIEL Isabelle Hupert is de introverte Pomme in 'La Dentellière' van Claude Goretta. Tussen het kapstertje Pomme en de stu dent Francois ontstaat een lief desrelatie. Maar de intellectue le kloof tussen hen blijkt niet te overbruggen. K O ver toont deze film dinsdagavond om acht uur. Bij het Kijkhuis gaat komende donderdag 'Liquid Sky' draai en van Slava Tsukerman. Het is een film vol zwarte humor tegen het decor van punk en new wave. (20.00 en 22.15 uur). In het Filmhuis LVC vanavond en morgenavond 'Die Sehn- sucht der Veronika Voss' van Fassbinder. Veronika Voss, eens een gevierd actrice, is nu zwaar verslaafd aan morfine. De film won vorig jaar de Gou den Beer op het filmfestival van Berlijn. (21.15 uur) Tagebuch einer Verlohrenen van GW von Pabst staat ook op het programma van het LVC. In deze film speelt Louise Brooks het zwangere meisje dat door haar ouders naar een opvoedingsgesticht wordt ge stuurd. Ze ontsnapt, trouwt een rijke graaf en wordt zo be schermvrouwe van datzelfde gesticht, (dinsdagavond). Cveneens van GW von Pabst is 'Die freudlose Gasse' (woens dag en donderdag). Centraal staat een rosse buurt in Wenen, waar de prostituees zich ver zetten tegen de uitbuiting. Bei de films, in het kader van het thema 'lievelingen van het pu bliek in de jaren '20', worden om 20.00 en 22.15 uur gedraaid. V rouwenmoord in New York 'New York Ripper'; regie: Lucio Fulci; hoofdrollen: Jack Hedley, Almanta Keller en Howard Ross; theater: Trianon; leeftijd: 16 jaar Een aantal jaar geleden had je in New York 'Son of Sam', een psy chopaat die vrouwen vermoord de en de stad in rep en roer bracht. Regisseur Lucio Fulci (bekend van Zombie-films) pre senteert nu 'The New York Rip per', eveneens vrouwenmoorde naar en ook wel 'De slachter van New York' genoemd. Een griezelfilm dus, die begint als aan de oever van de Hudson het lijk van een vrouw gevonden. Kennelijk doodgestoken door een maniak. Politieman Williams (Jack Hedley) vreest dat dit het begin van een reeks moorden zal zijn en hij lijkt al snel gelijk te krijgen. Binnen een week worden nog twee ontzielde meisjeslichamen ge vonden en Williams neemt de psychiater Davis in de arm. Een volgend slachtoffer ontkomt en weet de politie te vertellen dat haar belager twee vingers mist. Nu is er een Griek, Mikis Kalen- da, die dat ook heeft en hij voelt zich in het nauw gedreven. Ook hij wordt dood aangetroffen, dus lijkt er zo meteen een einde aan alle moorden te zijn gekomen. Neen. Bud. Spencer en Terence Hill rechts) geven zich over. De politie ook. staan dat ze een complot moeten oprollen. Met behulp van allerlei snufjes en vermomd als Texaan- se boeren moeten zij, mèt het koffertje dat een miljoen dollar bevat, hun intrek nemen in een sjiek hotel in Miami. De heren spelen het spelletje zo goed mo gelijk mee en komen zo al gauw op het spoor van ene 'K-l', de lei der van het complot. Deze dik kerd wil via een geheim wapen de wereld beroven van het getal- lenstelsel. Dat gaat de twee he ren te ver. Want hoe kan Spencer dan ooit nog twee hamburgers bestellen? Laat staan tien of hon derd. Het zal duidelijk zijn dat het plan netje van 'K-l' op het laatste mo ment wordt gedwarsboomd. 'Vier vuisten slaan op hol' is zeker (Folo PR) niet de slechtste aflevering in dit lucratieve genre. Er valt veel te lachen, vooral wanneer Spencer het in de keuken van het hotel aan de stok krijgt met vier kara- te-experts. Dat deze amusante af levering een duidelijke knipoog naar James Bond bevat, maakt het geheel er des te aantrekkelij ker op. ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19