Konijnenburg dé verliezer. heb nog steeds veel ambities" Maertens: "Ik voor Eric Wilborts "Geels past niet bij NAC" Inter vrijgesproken, Groningen reageert afstandelijk Saturnus "besmet" ZIJL LGB DZV MARTENS Remise Lol is van tennis af LEIDSCHENDAM (ANP) - De strijd om de overdekte nationale tenniskampioenschappen in Leidschendam is gisteren tot de kwartfinales gevorderd. Van de geplaatsten bij de heren hadden Michiel Schapers (eerste) en Ton Nijssen (nummer drie) het niet moeilijk, maar Martin Koek (tweede) en Eric Wilborts (vier de) kwamen wel in de proble men. Titelhoudster Marcella Mesker sloeg zich bij de dames vlot bij de laatste acht. De 19-jarige Eric Wilborts moest de tie-break van de derde set win nen om veteraan Rolf Thung, die eerder een voorsprong van 4-1 had verspeeld, nog voor te blij ven. Het tennis staat voor Wil borts overigens weer op het tweede plan. Wilborts heeft be sloten de internationale toer nooien voorlopig te laten voor wat ze zijn en wil eerst het athe neum (avondschool) afmaken. Hij blijft nog wel actief op tennis gebied in eigen land. Een mislukte trip in november naar Hawaii geen enkele maal haalde hij het hoofdtoernooi in het satellietcircuit heeft voor de Tilburger de doorslag gege ven. "Het plezier van het tennis sen is er voor mij af', aldus Wil borts, die drie jaar geleden nog gold als een groot internationaal talent. Verrassend was de nederlaag van Ton Sie. De 28-jarige Zaankan- ter, vorig jaar bij de nationale in doorkampioenschappen nog fi nalist, moest na drie sets buigen voor de pas 15-jarige Mark Koe vermans uit Bergschenhoek. De als tweede geplaatste Martin Koek had evenals in de eerste ronde opnieuw drie sets nodig om verder te komen. Dit keer was Rob Mentink een lastig te bestrijden tegenstander voor Koek. Hij ontmoet in de kwartfi nales oud-kampioen Louk San ders die gisteren slechts een ga me afstond aan de geblesseerde René Moos. Bij de dames is de jeugd in de kwartfinales zeer sterk vertegen woordigd. Ilonka Leyten (18), Hellas ter Riet (15), Judith War- ringa (18), Simone Schilder en Digna Ketelaar (beiden 16 jaar) kunnen het de gevestigde orde nog zeer lastig maken. ROOSENDAAL (GPD) - Hoe matig zijn prestaties dit jaar ook waren, Freddy Maertens behoudt voor de sponsors kennelijk toch voldoende publicitaire waarde. De veelbesproken ex-we reldkampioen uit België heeft net weer een belabberd seizoen achter de rug bij Masta, maar het kostte hem vervolgens geen enkele moeite om voor 1984 weer onderdak te vinden. Aanbie dingen uit Italië, Spanje en België wees hij van de hand. De Belg verbond zich gisteren in Roosendaal met zijn broer Mare en de Nederlandse amateur Ron Snijders voor één jaar aan AVP-Viditel, de formatie die volgend jaar onder leiding staat van Jac. de Goede en Aad van den Hoek. Maertens: "De grootste problemen liggen nu achter r rchleffoto ANP) BREDA (GPD) - Ruud Geels keert na de winterstop niet meer terug bij NAC. De Bre dase eerste-divisieclub is erg ontevreden over het functio neren van de 34-jarige spits- speler, die nog een contract heeft tot juni 1985. Deze week hebben NAC-mana- ger Ton van der Meer, die per 1 januari zijn functie neer legt, en trainer Henk de Jon ge een onderhoud gehad met Geels. Daarin kwamen beide partijen tot de conclusie dat Ruud Geels niet past in het krachtvoetbal dat de eerste divisie kenmerkt. „De eerste divisie levert kennelijk te veel problemen voor hem op", zegt Henk de Jonge. „Geels functioneert alleen maar goed in een ploeg die een wedstrijd 90 minuten kan domineren. Voor een eerste- divisieclub is het niet de meest geëigende spits. Twee maanden geleden leek het even de goede kant op te gaan, maar de laatste weken is het weer helemaal mis. Ik denk ook dat het op en neer reizen van Haarlem naar Bre da een negatieve invloed heeft op zijn prestaties. Bo vendien mist hij op dit mo ment te veel trainingen door blessures. Voor alle partijen is dit de beste oplossing". Bij Ruud Geels kwam de mede deling van Henk de Jonge in eerste instantie hard aan. „Ik heb al heel veel meegemaakt in de voetballerij, maar ik denk dat er maar heel weinig trainers zijn die mij zo maar zullen laten gaan". Ruud Geels verwacht dan ook dat hij na de winterstop weer ergens aan de slag kan. „Die anderhalf jaar dat ik nog wil voetballen, maak ik af. Zater dag ga ik met vakantie, 2 ja nuari ben ik weer terug. Dan zien we wel verder. Er komt echt nog wel een club die me graag wil hebben. Ik blijf het liefst in de buurt. Haarlem, AZ'67, Volendam: dat is alle maal nog wel te doen vanuit Santpoort". „Maar", zegt de bijna vertrek kende NAC-manager Van de Meer, „voor Geels zal toch een behoorlijke transfersom op tafel moeten komen. We doen hem echt niet zomaar in een aanbieding van de hand". Interland in gevaar LILLEHAMMER (NTB) - De schaatsinterlandwedstrijd tus sen de damesploegen van Noor wegen, Zweden, Finland en Ne derland, die dit weekeinde in Lil- lehammer op het programma staat, wordt mogelijk wegens dooi afgelast. De temperatuur in de Noorse stad, ongeveer 150 ki lometer boven Oslo, is de laatste dagen opgelopen tot zeven gra den boven het vriespunt, waar door het ijs in zeer slechte condi tie verkeert. Bovendien vriest het nauwelijks in de nachtelijke uren. De weersvoorspellingen luiden somber voor de schaat- sters. Het Noorse KNMI meldt stabiliteit in het huidige weerty pe, mogelijk vergezeld van enige regen. De organisatoren zullen vanmiddag een definitieve be slissing nemen. Freddy Maertens, die het afgelo pen seizoen niet verder kwam dan één overwinning in Hannuit, wordt zelfs kopman in die ploeg, waarmee eerder al Hans Lange- rijs, Heddie Nieuwdorp, Jac. van Meer en Jos Schipper een ver bintenis aangingen. Jac. de Goe de geeft direct toe dat Maertens voor zijn ploeg commercieel een aardig object is, maar dat hij ook hoge sportieve verwachtingen van zijn nieuwe aanwinst heeft. „Vanaf september zijn we al aan het onderhandelen met hem", zegt de Westbrabantse ploeglei der. „Ik weet dat ik bepaalde risi co's neem, maar daar heb ik lang genoeg over na kunnen denken. In onze ploeg misten we vorig jaar gewoon iemand die het kan afmaken. Freddy heeft die kwali teiten wel. Ik heb hem vorig jaar echt wel eens ver zien komen, verder dan mijn renners in elk geval. Daarom heb ik nog ver trouwen genoeg in hem". ZURICH (GPD) - Apollonius Konijnenburg is tevoorschijn gekomen als de grote verlie zer in de omkoopaffaire tussen FC Groningen en Inter Milaan. De tuchtcommissie van de UEFA, die de zaak donderdag in Zurich afsloot, verstrekte een communique waarin letterlijk het volgende viel te lezen: „De commissie is van mening dat een aantal rede nen aannemelijk maakt dat Apollonius Konijnenburg geprobeerd heeft de Nederlandse trainer (Han Berger) tot een verklaring te bewegen met de bedoeling de wedstrijd te beinvloeden". Omdat FC Groningen onvoldoende bewijzen wist aan te dragen om dui delijk te maken dat Konijnenburg in de dagen voor het Europa-cupduel op 2 november in Bari namens Inter handelde, gaat de Italiaanse club vrijuit. Van de voornaamste betrokkenen in de kwestie waren bij de ont knoping alleen vice-voorzitter LEIDEN - Handbalvereni ging Saturnus heeft bij het Nederlands Handbal Ver bond gevraagd of de derby in de tweede divisie van de zaalcompetitie tegen Rijn streek uit Alphèn, die voor zondag op het programma staat, kan worden afgelast. Dat verzoek, waarop van daag zou worden geant woord, houdt verband met blessure-verschijnselen bij drie spelers van het eerste zaalteam. Hoewel uit een na der onderzoek moet blijken wat de preciese oorzaak is van het feit dat onschuldige schaafplekken op de benen veranderen in etterende wonden, houdt Saturnus sterk rekening met de moge lijkheid dat speel-, bad- en kleedruimte van de 5 Meihal is besmet. Voorzitter Hans Kagie zal, met de uitslag van een nader onderzoek door artsen in zijn hand, vandaag dan ook bij de gemeentelijke dienst Sport en Recreatie vragen "om de boel te ont smetten". Gisteravond was nog niemand op de hoogte van het onderzoek naar de mogelijke toedracht. Hoewel het NHV de naain heeft zich immer zeer for meel op te stellen, verwacht Saturnus toch uitstèl van de partij tegen Rijnstreek te krijgen. "Zolang niet be kend is wat de juiste oor zaak is, is het gevaarlijk om ons te laten spelen", duidt Kagie op de mogelijkheid tot besmetting. Daarnaast noemt hij competitie-ver valsing als argument. "Want wij komen gehandicapt aan de start". Saturnus kwam de afgelopen weken door de toen reeds opduikende blessure-proble men al vaker verzwakt aan de start. Dat leverde de no dige verliespartijen op, waardoor de tot de kam pioenskandidaten behoren de Leidse ploeg met een on derdanige rol in de tweede zaaldivisie genoegen moet nemen. Giuseppe Prisco en manager Sandro Mazzola van Inter pre sent. Trainer Han Berger en elf talleider Theo Huizinga van FC Groningen waren na een zeer kort bezoek aan de tuchtcom missie vliegensvlug naar het vliegveld vertrokken om zo snel mogelijk in Nederland terug te kunnen zijn, terwijl de aan de noordelijke delegatie toegevoeg de KNVB-jurist Wim Jansen el ders in de stad een andere zaak afhandelde. Pijnlijk Apollonius Konijnenburg wachtte in de lobby van het Hiltonhotel in Zürich op de uitspraak van de tuchtcommissie. Zo op het oog leek hij niet erg onder de indruk van de afloop, die voor hem toch erg pijnlijk was en die zijn func tioneren als adviseur van top- voetballers in Italië wellicht on mogelijk zal maken. Konijnen burg: „Ze hebben gewoon de kwetsbaarste partij aangepakt en dat was ik. Ze kunnen een trai ner en een voorzitter van een Ne derlandse eredivisieclub niet in het ongelijk stellen tegenover ie mand, die toch al niet populair is bij de UEFA. De tuchtcommissie begon tegenover mij bijvoor beeld ook over eerdere kwesties waarbij ik fcétrokken was. Ze probeerden te weten te komen of ik als makelaar actief ben en niet alleen als tolk en adviseur", al dus Konijnenburg, die in het midden liet of de zaak nu ook voor hem is afgedaan. „Als ik persona non grata word en niet meer kan functioneren onder neem ik waarschijnlijk nog stap pen". Volgens Konijnenburg heeft hij in Italië al schade ondervonden van het feit dat zijn naam in verband is gebracht met een omkoop schandaal. „Genua heeft mij on langs vriendelijk yerzocht me niet bij z'n wedstrijden te presen teren zolang de zaak niet door de UEFA was afgehandeld. In Ne derland heb ik echter nog werk genoeg zoals de eventuele over gang van Van der Gijp naar Feyenoord". Toevallig Konijnenburg mocht zich dan na de uitspraak redelijk beheersen - wellicht drong de ernst van de zaak toen nog niet goed tot hem door - maar eerder op de dag was hij wel geëmotioneerd geraakt. Hij had steeds volgehouden dat de ontmoeting met Berger bij motel Vianen, waar de eerste om kooppoging zou zijn gedaan, zui ver toevallig was geweest. De Groninger trainer verscheen in Zurich echter met een schriftelij ke verklaring van een makelaar uit Nieuwegein, die bevestigde dat er wel degelijk een afspraak om te praten was gemaakt. Bij een tweede onderhoud met de tuchtcommissie werd Konijnen burg met die getuigeverklaring geconfronteerd en onmiddellijk daarna riep hij uit: „De man die zoiets zwart op wit zet wil ik wei eens spreken. Ik heb onmiddel lijk zijn adres gevraagd, ik ben in staat hem voor de rechter te sle pen. Ik snap niet waar zo'n getui ge zomaar ineens vandaan komt". Dat er geen maatregelen tegen In- ter werden genomen viel al af te lezen aan de reacties van Prisco en Mazzola, die in een jolige bui terugkeerden van hun bezoek aan de tuchtcommissie. De vice- president, die tevens jurist is, kraaide het bijna uit van plezier „We zijn deze keer veel fatsoen lijker behandeld door de com missie dan de vorige maal. Er werden wel een paar vreemde vragen gesteld over de relatie tussen Inter en Konijnenburg, Appolonius Konijnenburg wacht met zijn zoon Ricky in de lobby van het hotel op c gewoon de kwetsbaarste partij aangepakt", reageerde hij op zijn 'veroordeling'. uitspraak. "Ze hebben maar voor de rest was het een aangenaam onderhoud. Er is ons verder gevraagd geen juridische stappen tegen FC Groningen te nemen. De commissie vond dit in de eerste plaats een geval voor de UEFA". Han Berger, die op 2 november on middellijk na afloop van Inter Milaan-FC Groningen in Bari de omkooppogingen van de Italia nen in de openbaarheid bracht, reageerde donderdagavond nog al afstandelijk op de verklaring van de tuchtcommissie: „Dit is correct. Of ik zoiets verwacht had? Ik heb helemaal niets ver wacht. Van mij had die hele toe stand niet gehoeven. Het is niet mijn beleid geweest om de zaak bij de UEFA aanhangig te ma ken, maar van het bestuur van FC Groningen. Het was mij er ook niet om te doen om Konij nenburg kapot te maken, maar wie zijn kont brandt moet nu eenmaal op de blaren zitten. Waar het mij om ging was dat ik in het verdere verloop van mijn carrière niet gepakt wil worden op een dergelijke kwestie. Daar om heb ik mijn mond openge daan. Ik ben wel blij dat we vol doende geloofwaardig zijn over gekomen om acceptabel te ma ken dat we het hele verhaal niet uit onze duimen hadden gezo gen". Geërgerd Toch blijven enkele vragen on beantwoord. De UEFA beschikt weliswaar niet over de middelen en de macht om Konijnenburg rechtstreeks aan te pakken, maar heeft hem toch in een moeilijke positie gemanoeuvreerd. Zijn de hoofddaders echter buiten schot gebleven? En wat is het bewijs stuk, dat Berger nog achter de hand zei te hebben voor het ge val Konijnenburg naar de rech- Waterpolowedstrljd zaterdag 17 december aanvang 19.00 uur zwembad "De Zijl" Aangeboden door Mercasol. ter zal stappen? In Zurich ver klaarde de oefenmeester voor de commissie dat hij geen verdere bewijzen had. Gevraagd naar een nadere uitleg, raakte Berger don derdagavond geërgerd. „Luister, ik heb die verhalen nu wel hon derd keer verteld. Ik ben blij dat het achter de rug is. Er is al te veel tijd en energie mee verloren gegaan". ADVERTENTIE Toch houdt Freddy Maertens, die gisteren trouwens een opvallend ontspannen indruk maakte, op grond van zijn veel besproken verleden de reputatie van een "verloren gelopen" vedette, die zich vaak als een kluizenaar te rugtrok. Vaak zat hij in een diep dal, al wist hij daaruit een paar keer te ontsnappen. Met name in het seizoen '81, waarin hij vijf rit ten won in de Tour de France en een maand later zelfs wereld kampioen werd in Praag. Daarna bleef het weer lange tijd angstig stil rond hem. In de wedstrijden waaraan hij meedeed vestigde hij alleen maar even de aandacht op zich als hij afstapte. „Ik weet het, maar twee jaar geleden heb ben ze me moreel helemaal ka pot gemaakt", zegt Maertens. „Als wereldkampioen verdiende ik aardig, maar de belasting leg de steeds beslag op dat geld. In die tijd zat ik meer bij de boek houder en bij de rechtbank dan op mijn fiets. Natuurlijk ging dat allemaal ten koste van mijn pres taties". Toch wijt Freddy Maertens zijn te leurstellende prestaties van het afgelopen seizoen niet uitslui tend aan de problemen waarmee hij herhaaldelijk werd opgeza deld. „Soms werd het me wel iets te veel, maar daarnaast functio neerde de ploeg niet goed. Er was een groep die wel voor me wilde rijden en een groep die geen vertrouwen in me had. Al- bert van Vlierberghe, de ploeg leider, had daar geen greep op. In de klassiekers moest ik prak tisch alles alleen a^.. Na 100 ki lometer was de Ik v ploeg vaak al uit koers. Omdat in het voor seizoen de prestaties uitbleven, wilde de sponsor ook niet naar grote wedstrijden". Ambitieus Daardoor werd de ploeg-Maertens gedwongen kermiskoersen te rij den, hetgeen hem nauwelijks aansprak. „Ja, ik ben vaak afge stapt omdat ik me ergerde aan mijn ploeggenoten. Alle premies en prijzen kwamen in één pot, maar het waren steeds dezelfde jongens die voor de overwinning moesten rijden. Een van mijn ta ken was vorig jaar om Johnny de Nul wegwijs te maken in de gro te wedstrijden. Het werd hoog tijd dat hij eens uit het milieu van die kermiskoersen werd ge haald, maar de hele zomer deden we niets anders dan die wedstrij den rijden". Ambities voor grote wedstrijden heeft Freddy Maertens nog wel degelijk. Zelfs de Tour de Fran ce, waarin hij drie keer startte en drie keer in de groene trui Parijs haalde, staat nog hoog aamge schreven bij hem. „Het voorjaar moet uitwijzen of dat met deze groep wel haalbaar is. Ik heb nog steeds ambities om prestaties te leveren en ik weet ook dat ik in deze ploeg de man ben die het af moet maken. Voorlopig heb ik genoeg aan mezelf. De proble men ben ik weer een beetje te bo ven. Op de fiets wil ik dat laten zien. Het geeft me in elk geval veel vertrouwen dat er nog ie mand is die in mijn kwaliteiten gelooft". LONDEN De tiende partij tus sen Ribli en Smislov is in Lon den in remise geëindigd. Na de dertigste zet van de met zwart spelende Smislov ging Ribli met deling van het punt akkoord. Smislov heeft nu de leiding met 6-4 en hoeft uit twee partijen nog slechts een half punt te scoren om zeker te zyn van een plaats m de finale van het kandidatentoer nooi. Zijn tegenstander zal dan hoogstwaarschijnlijk Gari Kas parov zijn, die tegen Viktor Kortsjnoi dezelfde uitgangsposi tie heeft bereikt. Wit: Zoltan Ribli (Hon) Zwart: Vassili Smislov (Sow) 1. Pgl-ra Pg8-I6; 2. g2-*3 d7-d5; 3. Lfl-g2 g7-g6; 4. c2-c4 c7-e6; 5. b2-b3 Lf8-g7; 6. Lcl-b2 0-0; 7. 0-0 Lc8-g4; 8. d2-d4 Pf6- et; 9. Pf3-e5 Lg4-e6; 10. f2 f3 Pe4-d6; 11. c4xd5 c6xd5; 12. Pbl-e3 Pb8-d7; 13. f3 f4 Pd7-f6; 14. Ddl-d2 Pfl5-«4; 15. Pc3xe4 Pd6xe4; 16. Dd2-b4 Dd8-d6; 17. Db4 a4 Tf8-c8; 18. Tal-cl Dd6-b6; 19. e2-e3 a7-a6; 20. Tfl-el Db6 b5; 21. Da4xb5 a6xb5; 22. Tclxc8 Ta8xc8; 23. Tel-cl Tc8xcl schaak; 24. Lb2xcl Le6-R; 25. Lcl-a3 H-R»; 26. Pc5-d3 e7- e6; 27. Lg2-fl Pd4-c3; 28. Pd3-cl LfS- bl; 29. Kgl-C Pc3xa2; 30. LflxbS Pa2xcl.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13