Conflict VS met Syrië verscherpt Reagan: wij willen geen oorlog voeren Machtsstrijd verdeelt Spaanse CP 'In hun hart zijn de Lihanezen één' Amerikaanse oorlogsschepen in actie -c 'Heksenproces' in Livorno Israël begint met evacuatie van christenen Zorgen om laag geboortencijfer Bondsrepubliek Rivaliserende leiders rond steun aan socialisten Vliegtuigongeluk: 53 doden Gemayel blijft optimistisch Gevangenen vrij Franse terroristen stelen gewaad van Jezus Christus DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 BEIROET - Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben Amerikaanse oorlogssche pen gisteren het vuur geopend op Syrische stellingen in de bergen ten oosten en noord oosten van de Libanese hoofdstad Beiroet. Buitenland ROME - Een 'heksenproces' in de Italiaanse havenstad Livorno houdt de Italiaanse maar nog meer de Engelse pers bezig. Het wordt gevoerd tegen de 21-jarige Schotse Carol Compton, be schuldigd van brandstichting en poging tot moord op de aan haar zorgen toevertrouwde baby Ele na Cecchini. Volgens sommige door Hein ten Kortenaer getuigen zou Carol behept zijn met paranormale hoedanighe den, waardoor haar loutere aan wezigheid voldoende zou zijn om niet alleen Etruskische vazen aan scherven te laten springen en schilderijen van de muur te la ten vallen, maar ook om on verklaarbare branden te doen ontstaan. Voor de Britse pers waren deze verhalen aanleiding om te spre ken van 'heksenvervolging door de Italiaanse justitie'. De rechts zaal in Livorno is dan ook gro tendeels bezet door Britse jour nalisten, die in hun overtuiging nog gesterkt worden door het feit, dat de beklaagdenbank, we gens eerder in dezelfde zaal ge voerde terroristenprocessen, om geven is door een stalen kooi. Middeleeuwser kan het dus moeilijk. De feiten zijn de volgende: in de zomer van 1982 werd Carol Compton, zoals zoveel buiten landse meisjes, achtereenvol gens door twee Italiaanse fami lies aangenomen als kindermeis je: eerst door de familie Ricci in Ortisei (Zuid-Tirol), daarna door de familie Cecchini op het eiland Elba. In de loop van haar verblijf bij deze twee gezinnen ontstond vijf keer brand, de laatste keer in de wieg van Elena Cecchini, die op het nippertje van de vuurdood kon worden gered. Op verdenking van brandstichting en poging tot moord staat Carol dus nu te recht, en het enige waarin de rechter geinteresseerd is, is of haar schuld in deze vijf gevallen kan worden bewezen. Of zij de branden met een lucifer of met haar ogen heeft gesticht, zal hem volkomen onverschillig laten, want het Italiaanse recht voor ziet net zomin als het Britse of het Nederlandse in straffen voor 'hekserij'. Carol zelf verklaart zich volmaakt onschuldig, zowel aan het een als aan het ander, en spreekt de ver wachting uit, voor Kerstmis weer thuis in Schotland te zijn. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bei roet zou het, net als de twee an dere keren dat de Amerikanen de Syriërs beschoten, gaan om een vergeldingsactie nadat op Amerikaanse F-14-straaljagers was geschoten, die een verken ningsvlucht uitvoerden boven gebied dat voor het grootste deel door Syrië bezet wordt. Voor het eerst was gisteren ook het indrukwekkende gebulder van de gigantische kanonnen van het door Aernout van Lynden slagschip 'New Jersey' te horen. De New Jersey, een slagschip uit de Tweede Wereldoorlog, is het enige schip ter wereld met 40- centimetergeschut aan boord, enorme kanonnen die granaten van ruim 1200 kilo TNT afvuren. Twee andere schepen, de kruiser Ticonderoga en de torpedojager Tatnall, werden naast de New Jersey ingezet en in totaal zou den er, volgens de Amerikaanse woordvoerder, zo'n 70 granaten zijn afgevuurd. Vooral Syrische stellingen die naast de hoofdweg tussen Beiroet en Damascus lig gen, zouden geraakt zijn. Tien dagen geleden werd voor het eerst een dergelijke vergeldings actie ondernomen, toen door een bombardement van 28 straalja gers. Maar kennelijk heeft men in Washington van het verdere gebruik van straaljagers willen afzien nadat tijdens die eerste ac tie twee toestellen neergescho ten werden, een piloot om het le ven kwam en een andere door de Syriërs gevangen werd geno men. Door de voortdurende Amerikaan se represailles tegen de Syriërs is de angst in Libanon gestegen dat de confrontatie tussen de Ver enigde Staten en Syrië nog ver der zal escaleren. Syrië liet vori ge week al weten de Amerikaan se beschietingen en bombarde menten als een „oorlogsdaad" te beschouwen. Indien de crisis tussen de Amerikanen en de Sy riërs voortduurt, zal het nog on waarschijnlijker worden dat het voortslepende conflict in Liba non wordt opgelost. Ook de interne strijd tussen de ver schillende Libanese milities en het Libanese leger is gisteren weer in alle hevigheid losgebar sten in en rondom Beiroet. Vori ge week vrijdag hadden de mili ties en het leger tijdens bespre- WASHINGTON - President Rea gan gisteren heeft gezegd dat de Amerikanen niet in Libanon zijn om een oorlog te beginnen. Rea gan zei dat aan het politieke front in Libanon meer vooruitgang wordt geboekt dan aan de opper vlakte blijkt. Hij gaf twee rede nen voor een eventueel vertrek van de Amerikaanse troepen uit Beiroet: indien het doel wordt door Henk Kolb bereikt van Libanese strijd krachten die hun gezag tot aan De terughouding de nationale grenzen uitbreiden, of een totale ineenstorting van burgerlijke overheid. Reagan wees verontwaardigd de veronderstelling van de hand, dat het vertrek van de Ameri kaanse soldaten zou worden af gestemd op politiek profijt tij dens de verkiezingen in de VS volgend jaar - op 29 januari zal Reagan in een- toespraak vanuit het Witte Huis zijn kandidatuur bekend maken. Volgens Reagan proberen de VS met Syrië te blijven onderhande len. Als zij niet op ons schieten, bestaan er geen problemen, zo zei hij. De president drukte zich aanmerkelijk bescheidener uit dan andere regeringsfunctiona rissen over het aandeel van Syrië en Iran in de bomaanslagen van sjiietische fanatici in het kader van een 'heilige oorlog'. „Wij kunnen niet naar de rechtbank lopen en zeggen dat Chomeini de aanslagen heeft bevolen. De groep die daarvoor de verant woordelijkheid op zich heeft ge nomen, beschikt over bindingen met Iran". de Ameri kaanse president is verklaarbaar. Sedert werd besloten tot een me thode van onmiddellijke vergel ding voor aanslagen op Amerika nen, zouden eerdere uitlatingen van onder meer defensieminister Weinberger, de vraag kunnen doen rijzen waarom Iran en Syrië dan niet worden aangepakt. Zul ke acties zouden oorlog beteke nen. kingen in de Syrische hoofdstad Damascus een overeenkomst be reikt over een nieuw bestand. Begin deze week zijn de politie ke onderhandelingen tussen de verschillende strijdende Libane se gemeenschappen voor de zo veelste keer onderbroken en een nieuwe escalatie van de gevech ten was door de meeste waarne mers al voorspeld. JERUZALEM (GPD) - Onder Is raëlisch toezicht is vanmorgen de evacuatie begonnen van onge veer 10.000 christelijke burgers en militiemannen van het stadje Dir el Kamar in het Sjoef-geberg- te. Dir el Kamar is drie maanden belegerd geweest door de mili ties van de druzen. De evacuatie is tot stand gekomen via Israëlische bemiddeling en wordt onder toezicht van Israëli sche militairen en het internatio nale Rode Kruis uitgevoerd. Met dat doel zijn zestig Israëlische voertuigen de rivier de Awali overgestoken - de huidige be standslijn - om de konvooien uit het belegerde stadje te begelei den. De christelijke militairen worden naar de kust gebracht om van daar per schip naar oostelijk Bei roet te vertrekken. Burgers wor den afgevoerd naar Jezzin, in Zuid-Libanon, dat onder Israëli sche controle staat. Dir el Kamar is de enige plaats in het Sjoefgebergte die de druzen niet hebben veroverd op de christenen na het vertrek van de Israëli's drie maanden geleden en de bloedige strijd die daarop volgde. Uit ongeveer zestig dor pen uit de Sjoef zijn christelijke vluchtelingen naar Dir el Kamar gekomen, zowel militiemannen als burgers, in totaal bijna 10.000. Zij worden niet in staat gesteld naar hun dorpen terug te keren. BONN (UPI) - Het Westduitse ka binet heeft gisteren te horen ge kregen dat de Bondsrepubliek het laagste geboortencijfer van de wereld heeft en dat maatrege len moeten worden genomen om het publiek te overreden tot het hebben van meer kinderen. Het kabinet keurde een rapport goed dat de centrale en plaatse lijke overheid, de politieke par tijen en de maatschappelijke or ganisaties oproept maatregelen te overwegen om mensen aan te moedigen tot het krijgen van meer kinderen. Het rapport op een persconferentie toelichtend zei Horst Waffensch- midt, staatssecretaris van bin nenlandse zaken, dat de Bonds republiek weer een land moest worden dat ontvankelijk was voor kinderen. Hij deelde mee dat de bevolking sinds 1972 alleen maar afgeno men was en dat de Bondsrepu bliek sinds 1974 het laagste ge- boortengemiddelde van de we reld had. Hij noemde dit reden tot grote bezorgdheid. Het geboortencijfer ligt eenderde onder het niveau dat op de lange duur nodig is om de bevolking op een bepaald peil te houden. Daarvoor is het nodig dat per jaar ongeveer 200.000 kinderen méér geboren worden, aldus Waffenschmidt. Hij zei dat men in het belang van een veilige toekomst van het Westduitse volk deze situatie niet met de armen over elkaar mocht blijven aanzien en dat de trend moest worden omgebogen. Uit het rapport blijkt dat het aantal Westduitsers, buitenlanders uit gesloten, van 58.310.000 in 1972 is gedaald tot 56.870.000 in 1983. Secretaris-generaal Iglesias van de Spaansde CP (links) sprak tijdens het partijcongres i met zijn voorganger Santiago Carrillo rechts). MADRID - In Madrid is gisteren het elfde congres van de Spaanse communistische partij begon nen, in hetzelfde congrespaleis door Gerrit-Jan Hoek waar amper drie maanden gele den de Europese Veiligheidscon ferentie werd afgesloten. En al MEDELLIN (UPI/DPA) - Bij het neerstorten van een Colom- biaans vrachtvliegtuig op een in dustriegebied bij de Colom biaanse stad Medellin zijn gister avond zeker 53 mensen omgeko men. Dit hebben functionarissen van de burgerbescherming mee gedeeld. Het toestel, een Boeing 707 van de Colombiaanse luchtvaartmaat schappij Tampa, verloor direct na de start van het vliegveld van Medellin een motor en ontplofte in de lucht. Het vliegtuig stortte neer op een textielfabriek die in een vuurzee veranderde. Daarbij kwamen de drie bemanningsle den en in de fabriek zeker 25 ar beiders om. In nabijgelegen fa brieken vonden in de vlammen nog eens 25 mensen de dood. Naar ziekenhuizen werden 19 zwaargewonden vervoerd, van wie het merendeel in levensge- BEIROET - Het is half acht 's avonds als een vrouw met keurig verzorgd gezicht, lange roze jas en hoge hakjes, wat verontrust en zenuwachtig het Commodore Hotel in Beiroet binnen stormt. Onzeker en schichtig kijkt zij om zich heen. Uiteindelijk kiest zij voor de balie, vindt daar met be hulp van de receptionist de mi crofoon van de omroepinstalla tie, en vraagt vervolgens in abo minabel Engels alle 'Ingliees' journalisten zich prompt bij haar te melden. „Monsieur le president, wiel door Aernout van Lynden spieek wiz yu". Waarmee de ele gant geklede dame duidelijk wil maken dat Amin Gemayel, presi dent van de republiek Libanon, zich bereid heeft verklaard die zelfde avond nog enige woorden te wisselen met de aanwezige he ren van de (Britse) pers. Dit in verband met het bezoek dat Ge mayel de volgende dag aan Lon den zou brengen. We moeten echter wel haast maken, want Gemayel zal ons om negen uur kunnen spreken en om half tien moet het afgelopen zijn. In zijn ruime, beige geschilderde studeerkamer legt Amin Ge mayel een stapel papieren en dossiers in een la van zijn bureau als de kleine stoet journalisten binnen komt. Wij schijnen het laatste punt op de agenda van die dag te zijn. In een grijs pak gehuld en met elke haar van zijn befaamde, golven de kapsel precies op de juiste plaats, ziet de jonge president (hij is slechts 41 jaar oud) er op het eerste gezicht uit als de staatsman die hij geacht wordt te zijn. Ook als het gesprek begint en steeds verdere vragen gesteld worden, laat Gemayel zich niet intimideren. Al is zijn Engels niet feilloos, hij beantwoordt de vragen met gemak, omzeilt als een oude rot in het vak de neteli ge kwesties. Een opmerkelijke prestatie, want veel ervaring met de pers heeft hij niet het is slechts de derde of vierde keer dat hij toegestemd heeft in een verzoek om een interview. Gemayel benadrukt hoe belangrijk de bijdrage van de multinationa le troepenmacht (MNF) het afge lopen jaar is geweest. „Het was een daad van vertrouwen in het concept van Libanon als een soe verein en onafhankelijk land. En een daad van vertrouwen in de toekomst. Dat was, na acht jaar oorlog en misère, zeer belangrijk. De morele steun waarop wij, Li- banezen, verder moeten en kun nen bouwen". Toch wordt na de aanslagen op de Amerikanen en de Fransen en de schijnbaar onoplosbare crisis in Libanon de druk op de diverse regeringen steeds groter om de troepenmacht terug te trekken. Gemayel ontwijkt de vraag: „Niemand wil dat de MNF eeu wig blijft, zeker wij Libanezen niet. Wij proberen twee dingen te bereiken - ten eerste een nieuw leger te creëren. Een nieuw, effi ciënt en verenigd leger. Dat is een gigantische taak, maar wij hebben binnen een zeer kort tijdsbestek al veel voor elkaar ge kregen". „Daarnaast proberen wij ook een nieuwe nationale eenstemmig heid op te bouwen. Ik ben ervan Amin Gemayel. (archieffoto) overtuigd dat wij tijdens de ver zoeningsconferentie van vorige maand in Genève de eerste stap pen in die richting hebben gezet. En als het leger eenmaal gereed is en wij onderling overeenstem ming hebben bereikt, dan kun nen de Amerikaanse en de En gelse, Franse en Italiaanse troe pen vertrekken". De aanwezige journalisten kijken, niet zonder reden, sceptisch. In de ogen van de meeste buiten landse waarnemers in Beiroet is namelijk juist één ding zeker: dat het nog wel jaren kan duren voordat de Libanezen het met el kaar eens worden, zeker als de huidige Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten voortgezet wordt. Gemayel zegt die donkere analyse niet te delen. „In hun hart zijn alle Libanezen verenigd. Ons land mag op het ogenblik wel verdeeld zijn en door buitenlan ders bezet worden, maar wij zelf zijn verenigd. Dat is ook de re den dat na negen jaar onrust en geweld de structuur en de instel lingen van de staat niet uiteen zijn gevallen". Het is een knap optreden, maar achter de facade van de optimis tische, vastberaden staatsman valt in zijn ogen een zekere on rust, gebrek aan zelfvertrouwen en onzekerheid op te merken. Dat zal ongetwijfeld gedeeltelijk te wijten zijn aan het niet dage lijkse contact met journalisten en het beantwoorden van vragen in een taal die de president niet goed beheerst, maar de oorzaken lijken ook dieper te liggen. In het afgelopen jaar zijn zijn dro men verstoord door een werkelijkheid die er altijd al an ders heeft uitgezien dan de Maro nitische christelijke gemeen schap, waaruit Gemayel zelf voortkomt, voor ogen heeft ge had. Van een Libanon is nauwe lijks sprake meer, sterker nog, de verdeeldheid onder de Libane zen is juist het afgelopen jaar ver scherpt. Als Gemayel over dit onstuimige afgelopen jaar gevraagd wordt, geeft hij zich even bloot: „Elke dag is als een jaar geweest". En hij kijkt ons met een kleine, wrange, doch zeker niet onsym pathieke glimlach aan. „Het schijnt mijn lot te zijn en ik heb geen keuze. Ik heb vertrouwen in mijn volk en ik weet dat ik met dit vertrouwen niet falen kan". Een laatste zin vol retoriek, en weer de wrange glimlach. De president staat op, onze audiën tie is over. Als iedereen de kamer heeft verlaten, blijft Gemayel nog alleen in de nu opeens grote en verlaten ruimte achter, voor over gebogen over de dossiers in de bureaulade die weer openge trokken is. vertonen de CVSE en PCE op het eerste gezicht weinig over eenkomsten, in één opzicht bleek er weinig veranderd verge leken met de drie jaar dat Oost en West als kemphanen op de CVSE tegenover elkaar stonden. Ook op de eerste dag van het PCE- congres was de spanning te snij den en vielen de eerste plaagsto ten te registreren tussen de twee blokken waarin de PCE momen teel verdeeld is: de aanhangers van de huidige secretaris-gene raal Gerardo Iglesias en de adep ten van zijn afgetreden voorgan ger, Santiago Carrillo. Al op de openingsdag, waarop Igle sias ruim drie uur had uitgetrok ken voor het voorlezen van zijn verslag, kwam aan het licht dat beide vleugels zo goed als onver zoenlijk zijn en alleen nog maar oog hebben om de hegemonie binnen de partij te veroveren. Een broederstrijd, die volgens vele congresgangers een drama tisch lot beschoren lijkt. Want welke vleugel ook zegeviert, de 'gerardisten' van Iglesias of de 'carrillisten' van Carrillo, een breuk of een nieuwe massale uit tocht lijkt na zondag, als het elf de congres wordt afgesloten, bij na onvermijdelijk. Op het eerste gezicht staan drie thema's centraal op het PCE- congres, die dan ook de kern vormden van de toespraak van secretaris-generaal Iglesias: de partijstructuur, de strategie je gens de socialistische regering en de opstelling in de confronta tie tussen de twee supergroot machten. Volgens Iglesias is het een voorwaarde voor het herstel van de PCE, die bij de verkiezin gen van oktober vorig jaar een enorme dreun te incasseren kreeg en van 23 parlementszetels naar 4 kelderde, dat de partij de finitief afstand doet van oude ri gide concepten, onverdraag zaamheid en zuiveringsproces- De enige basis om het verloren ge- gane terrein te herwinnen is naar het oordeel van Iglesias een ab solute tolerantie jegens de ver schillende stromingen binnen de partij, democratisering van de in terne partijstructuur en het stre ven naar een brede basis van co- operatie met andere sociale groe pen zoals pacifisten, feministen en ecologen. Nevendoel daarbij is, de militanten die in de afgelo penjaren de partij de rug hebben toegekeerd, teleurgesteld over de onophoudelijke twisten in de partijtop of vanwege gebrek aan interne democratie, weer in de PCE te integreren. Een politiek van confrontatie te gen de socialistische regering is in de ogen van Iglesias en zijn DHAKA (UPI/Rtr) - Op last van de sterke man in Bangladesj, ge neraal Hossein Mohammad Ers- had, zijn gisteren ongeveer 200 politieke gevangenen vrijgela ten. Met de stap wil Ershad, die zichzelf afgelopen weekeinde tot president uitriep, in gesprek ko men met oppositieleiders. De president beloofde zondag in totaal 620 politieke gevangenen op vrije voeten te stellen. Onder hen zijn leiders van politieke par tijen die werden opgepakt na be togingen in Dhaka. PARIJS - De in Frankrijk buiten de wet verklaarde ultra-linkse terroristenorganisatie 'Action Directe' heeft laten weten ver antwoordelijk te zijn voor de diefstal van een eeuwenoud naadloos linnen gewaad uit de kerk van Argenteuil, 10 kilo meter ten noordoosten van Pa rijs. Het gewaad zou hebben door Rudoph Bakker toebehoord aan Jezus en het zou de inzet zijn geweest van het dobbelspel der bewakers onder het kruis, waarover de bijbel spreekt. Terwijl de historie van het ge waad met een korreltje zout ge nomen wordt, eisen de leiders van Action Directe een losprijs van 300.000 francs, die zou moeten worden overgedragen aan de verboden Poolse vak bond Solidariteit, en eisen ze de vrijlating van drie van hun aanhangers, die straffen voor terreurdaden uitzitten in Fran se gevangenissen. Alvorens zichzelf bekend te ma ken, hadden de ontvoerders van het gewaad lange telefoon gesprekken met de redactie van het links-onafhankelijke dagblad 'Liberation', waar men van de verwarde verhalen niet veel geloofde totdat de diefstal in de basiliek van Ar genteuil inderdaad werd vast gesteld. Volgens de traditie wordt het gewaad twee keer per honderd jaar aan het pu bliek vertoond. In 1984 zou zich zo'n gelegenheid hebben voorgedaan. Volgens de traditie droeg Jezus zijn gehele leven lang maar één tuniek, dat door Maria voor hem was gemaakt. Hij droeg het nog toen hij gekruisigd werd. Hetzelfde gewaad be vindt zich nu tegelijkertijd in Argenteuil zowel als in Trier, in Rome en Moskou. Het vreemde feit doet zich boven dien voor dat het 'enige' ge waad van Christus in Trier een tuniek is, dat in de St. Jan van Lateranen in Rome een kort hemd, in Moskou een lange jurk en in Argenteuil een ka zuifel. Het gewaad zou wonderbare kracht bezitten. De redactie van 'Liberation' merkte op dat deze kracht de dieven er wel licht toe zou kunnen brengen hun verstand te hernemen en het kleed terug te brengen naar waar het vandaan komt. aanhangers politieke zelfmoord, omdat het enige alternatief een kabinet is van de conservatieve Volksalliantie. Een strategie van 'kritische steun' aan de PSOE-re- gering is volgens Iglesias de eni ge oplossing. Wat niet weg neemt, dat gisteren in de toe spraak van Iglesias de kritische noten op de socialisten de boven toon voerden, algemeen uitge legd als een poging tot voorzich tige toenadering tot de minder heidssector van Carrillo. Hoewel Carrillo pas vandaag zijn opvolger Iglesias van repliek zal dienen, zijn de standpunten van de ex-secretaris-generaal al ge noegzaam bekend, dank zij de vloedgolf van interviews die Car rillo de laatste dagen vooraf gaand aan het congres heeft afge geven. De grondlegger van het Eurocommunisme is de laatste maanden duideljk teruggeko men op een aantal aspecten van zijn eigen creatie. Voor het linkse blok (de krachten van de vooruit gang, zoals Carrillo ze bestem pelde) waarvoor hij in zijn veel becommentarieerde boek pleit te, blijkt hij niet meer te voelen. Een directe confrontatie met de socialisten is volgens Carrillo de enige remedie om de politieke ruimte ter linkerzijde van de PSOE op te vullen en teleurge stelde PSOE-stemmers weer lief devol in de partij te kunnen op nemen. Programmatische en ideologische tegenstellingen zijn echter niet de belangrijkste verklaring voor de crisis binnen de PCE. De diepere achtergrond is de per soonlijke ambitie van Carrillo, die ondanks zijn 69 jaar geen ge noegen wil nemen met een poli tieke rol op het tweede plan. Al was hij dan gedwongen terug te treden als secretaris-generaal na de afgang bij de verkiezingen van vorig jaar, via de benoeming van Iglesias (in de ogen van Car rillo een trouwe marionet zoals hij ook op het tiende congres van 1980 bewezen had), had hij van achter de coulissen de controle over de PCE in handen willen houden. Die opzet mislukte ech ter omdat Iglesias zijn eigen weg ging en zich niet stoorde aan de suggesties en wensen van Carril lo. 'Vliegtuig kan SS-20 vervoeren' LONDEN (Rtr/AFP) - De Sowjet- Unie heeft een militair transport vliegtuig ontwikkeld, dat thans het grootste vliegtuig in de we reld is en SS-20-raketten met hun rijdende lanceersystemen en al snel over de Oeral kan bren gen en naar elke plek elders ter wereld. Dit meldt de gezagheb bende publikatie Jane's all the world's aircraft 1983-84 in haar 74 ste editie, die vandaag is versche- Condor is de NAVO-codenaam voor het nieuwe militaire reu zetransportvliegtuig Antonov- 400, dat vijf procent groter is dan de Amerikaanse C-5 Galaxy transport. Het vliegt al, maar wordt waarschijnlijk pas opera tioneel in het midden of tegen het einde van de jaren tachtig.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7