LEIDSCH DAGBLAD Kamer onvolledig ingelicht Gratis heroïne: minister boos Braks gelukkig met haringakkoord 'Speeltuin Avifauna onveilig' Rekenkamer over bouw Oosterscheldedam: LAATSTE 'VLUCHT' VAN NEPTUNE EG-begroting redt het toch Geheime dossiers verdwenen China wil band met Nederland herstellen VERKEER LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37269 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Vow tel.nrs. zie colofon BRUSSEL (ANP) - "In elk geval zal Neder land volgend jaar in de Noordzee zeker twee maal zoveel haring kunnen vangen als dit jaar". Dat zei vanochtend vroeg een 'geluk kige' minister Braks (landbouw en visserij) in een eerste reactie op het haringakkoord dat gisteravond werd gesloten tussen de Eu ropese ministers. Volgens dat akkoord mag Nederland voortaan 27,6 procent van de Noordzee-haring van gen. Is er meer haring beschikbaar dan 155.000 ton dan daalt het Nederlandse aantal geleidelijk tot 27 procent. Groeit het haring bestand zo snel dat de hoeveelheid boven de 251.000 ton komt, dan krijgen de Nederland se vissers van het meerdere 20,5 procent. Met het akkoord dat werd bereikt is het Euro pese visserijbeleid na jarenlange onderhan delingen afgerond. In het akkoord is het idee van minister Braks verwerkt om bij kleine vangsten vooral de landen die de haring voor menselijke consumptie vangen (vooral Nederland) een fors aandeel te geven. Bij grotere vangsten zouden landen die de ha ring in vismeelfabrieken verwerken (bij voorbeeld Denemarken) beter aan hun trek ken moeten komen. Minister Braks verwacht dat volgend jaar waarschijnlijk meer dan de 155.000 ton waar van nu is uitgegaan kan worden gevangen omdat de haringstand in de Noordzee zich snel herstelt. Het wachten is op nieuwe bio logische rapporten. De Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij is niet ontevreden over het be reikte resultaat. Volgens voorzitter Luc. Ou wehand had men graag wat dichter bij de dertig procent haring gezeten, maar de ver eniging is ervan overtuigd dat minister Braks voor hun belangen heeft gevochten. Een goede zaak is het volgens de Katwijker dat de vissers nu voldoende tijd hebben om een goed plan te maken voor volgend jaar. "Als nu ook de vangsten van makreel nog wat mogen worden verhoogd ziet de toe komst er volgend jaar wat zonniger uit. 28 PAGINA'S DEN HAAG (ANP/GPD) - De bouw van de Oosterschelde dam zou wellicht nooit zijn uitgevoerd of voortijdig zijn stopgezet als de Tweede Kamer volledig op de hoogte was geweest van de kosten van het project. DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) voelt zich gegriefd door het plan van het Amsterdamse gemeentebe stuur om op beperkte schaal en onder medisch toezicht heroïne te gaan verstrekken aan verslaaf den. Hij vindt dat het gemeente bestuur hierover onvoldoende overleg heeft gevoerd met de re gering. Ondanks een toezegging van het Amsterdamse stadsbe stuur heeft dat overleg tot van ochtend niet plaatsgehad. Het Amsterdamse gemeentebe stuur wil zijn besluit a.s. maan- STRAATSBURG (GPD) - Het Eu ropees Parlement heeft vanoch tend de begroting voor 1984 van ruim 61 miljard gulden aanvaard. Bij de cruciale stemming spra ken 241 van de 434 europarle mentariërs zich vóór de begro ting uit, 111 tegen en één lid ont hield zich. De uitslag was met spanning tegemoet gezien en in het Parlement was namelijk ge dreigd de begroting te verwer pen, gezien de besluiteloosheid van de Europese lidstaten om een aantal dringende problemen op te lossen. De tegenstemmers hoopten met deze daad de lidstaten financieel onder druk te zetten om over landbouwbezuinigingen, de re geling van het Britse budget en de uitbreiding van de eigen mid delen nu eens eindelijk de knoop door te hakken. De vóórstem mers vreesden echter, dat de cri sis in Europa, na de mislukte topconferentie in Athene, alleen nog maar groter zal worden. Koud Droog en perioden met zon. Maar ook enkele wolkenvelden. Minimum temperatuur ongeveer min 2 graden, middagtemperatuur ongeveer plus 3 graden. Matige zuidoostelijke wind. 16 december 1983 Zon op: 08.42 uur, zon onder: 16.29 uur. Maan op: 14.34 uur, maan onder: 04.04 Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.06 en 12.32 uur, laagwater 08.13 en 20.27 uur. dag bekendmaken op een inter- natinale persconferentie. Maar minister Korthals Altes zei van ochtend in de Tweede Kamer niet te verwachten dat het door hem gewenste overleg vóór die tijd zal zijn afgerond. Hij zei ver rast te zijn door de snelheid waarmee B en W van Amsterdam hebben gehandeld. Volgens de bewindsman is het he- roïneprobheem in Amsterdam zo ernstig "dat het nodig kan zijn een beleid te voeren dat onortho dox lijkt". Maar dat mag volgens hem niet buiten de regering om gebeuren. De gemeentelijke zelf standigheid wordt beperkt door hogere wetten en het algemeen belang, zei hij. De regering wijst het gratis verstrekken van heroï ne aan verslaafden in principe af. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) staat niet bij voorbaat afwijzend tegenover de proef in Amsterdam. Zijn collega Korte-Van Hemel (justitie) daar entegen beschouwt het experi ment als een heilloze weg. Van der Reijden zei vanochtend in een eerste reactie dat hij bereid is met Amsterdam over het plan te overleggen. Korte-Van Hemel zei evenwel te vrezen dat het experi ment een grote zuigkracht zal gaan uitoefenen op buitenlandse verslaafden, waardoor er grote moeilijkheden zullen ontstaan in het vreemdelingenbeleid, waar voor zij verantwoordelijk is. Zij meent bovendien dat door de gratis heroïneverstrekking dea lers waarschijnlijk 'nieuwe groe pen' zullen proberen te vinden. Jaar cel geeïst tegen supporter ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse officier van justitie, heeft in de zaak tegen dertien Feye: noordsupporters vandaag tegen de 21-jarige S. M. een jaar hechte nis geëist waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar voor openlijke ge weldpleging. M. heeft in de wed strijd Feyenoord-Tottenham Hotspur op 2 november jl. vijf supporters verwond met een stanleymes. De Feyenoordsup- porter zei dat hij zich bedreigd voelde. LEIDEN/VALKENBURG - De Neptune 210, het afgedankte ver kenningsvliegtuig van het Marine Vliegkamp Valkenburg, heeft van morgen boven de Haagsche Schouwbrug in Leiden zijn laatste vlucht gemaakt. Het ruim twintig jaar oude vliegtuig werd daarbij geholpen door een grote drijvende bok van de firma Hak uit Ridder kerk. Binnen drie kwartier voltooide het gevaarte zijn vliegreis en maakte een zachte landing op een ponton aan de andere kant van de brug over de Rijn. Het toestel vervolgt zijn laatste reis over water en gaat via de Ringvaart naar Schiphol. Daar wordt het toestel onderge bracht in de bedrijfsschool van de KLM. Het zal worden gebruikt als 'sleuteltoestel'. foto Holvast) Hoeveel drinkt u? DEN HAAG (ANP) - Werkne mers zou bij indiensttreding, medische keuring of functie- beoorlingsgesprek zonder omwegen naar hun drankge bruik gevraagd moeten wor den. De werkgever of het be drijf kan dan bekijken of en hoe een 'alcoholprogramma' moet worden opgezet. Dat zei drs. A. van de Voorde van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs van daag in Den Haag op een stu diedag over 'alcohol en werk'. Volgens hem gaan be drijven het probleem te ge makkelijk uit de weg. Uit onderzoek van de Algemene Rekenkamer is gebleken dat ver antwoordelijke ministers en ambtenaren van Rijkswaterstaat onvoldoende informatie hebben gegeven over de gang van zaken rond de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde. Hierdoor kon het parlement geen juiste controle uitoefenen en haar mo gelijkheid het hele project stop te zetten niet benutten. Het onderzoek van de Algemene Rekenkamer is gehouden op ver zoek van de Tweede Kamer. De huidige minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, is het met de conclusies van de Reken kamer niet eens. 'De onderzoe kers leggen de verantwoordelijk heid voor de enorme kostenstij gingen van het project onevenre dig zwaar bij mijn voorgangers en de verantwoordelijke ambte naren', aldus Smit-Kroes. In een toelichting zegt voorzitter Peschar van de Rekenkamer dat de betrokken ambtenaren min der te verwijten valt dan de ver antwoordelijke ministers en de ambtelijke top van Rijkswater staat en het departement. De ambtenaren van de Deltadienst hebben meerdere malen tijdig hun bezorgdheid over de stijgen de kosten gemeld. Uit het rapport blijkt dat de top van de Deltadienst van Rijkswa terstaat de stijging van bouwkos ten vaak te laat aan de verant woordelijke ministers doorgaf. Bovendien brachten de minis ters niet steeds direct de Kamer van alle nieuwe feiten op de hoogte. Ook heeft de Rekenka mer kritiek op oud-minister Wes terterp, die in 1974 het besluit tot aanleg van de zogenaamde open dam in de Oosterschelde heeft genomen. Volgens voorzitter Pe schar gaf de bewindsman een te gunstig beeld van de kosten. Als de Oosterschelde volgens de oorspronkelijke plannen (Delta wet van 1958) was afgesloten, hadden de bouwkosten 750 mil joen gulden bedragen en waren de werkzaamheden in 1978 vol tooid geweest. Milieubezwaren tegen volledige afsluiting van de Oosterschelde hebben minister Westerterp destijds doen beslui ten een pijlerdam aan te leggen. Dat zou volgens hem 1,6 tot 1,7 miljard gulden meer kosten dan het oorspronkelijke plan. Vol gens de laatste berekening zal de dam meer dan 7,5 miljard gulden gaan kosten. Aan de uitvoering werden destijds drie ontbindende voorwaarden verbonden. De kosten mochten de 1,7 miljard niet 'wezenlijk' te boven gaan, het nieuwe plan moest technisch uitvoerbaar zijn en de dam moest in 1985 zijn vol tooid. De achtereenvolgende ministers Westerterp, Tuijnman, Zeeval- king en Smit-Kroes hebben de Kamer elk half jaar van de ont wikkelingen op de hoogte ge houden. In 1976 is voor het eerst gesproken over een geringe over schrijding van de kosten. Pas in het zesde rapport, van september 1979, heeft een bewindsman (Tuijnman) voor het eerst een fi nancieel overzicht gegeven. In juni 1981 bleek dat bij de bouw vertraging was opgetreden, zo dat de kans op voltooiing van de pijlerdam voor eind 1985 vrijwel onmogelijk was. In december 1981 stelde de minis ter (Zeevalking) voor het eerst een overschrijding van de kosten van het project vast. 'Hoewel nu in feite niet meer aan de financië le en tijdsduurvoorwaarde kon worden voldaan', schrijft de Al gemene Rekenkamer in haar rapport, 'had dit niet tot gevolg dat de Tweede Kamer de ontbin dende voorwaarden in werking stelde, onder meer omdat het stopzetten van het project zou leiden tot kapitaalvernietiging. De kostenoverschrijdingen ble ven zich na 1981 voortzetten'. Socioloog F. Leeuw 'Hoeveel wiegjes zijn er nog leeg?' PAGINA 17 Kamer wil korten op ziekteuitkering PAGINA 5 Machtsstrijd Spaanse communisten Hoogovens levert meer in dan nodig is PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Tijdens het onderzoek naar het Ooster- scheldeproject heeft de Reken kamer geconstateerd dat ver trouwelijke dossiers met finan ciële gegevens bij Rijkswater staat zijn verdwenen. Boven dien vertoonden officiële chieven van de dienst hiaten Verslagen, notulen en nota's bleken niet volledig in de ar chieven te zijn opgenomen. Ook verklaarden oud-leden van groepen en commissies destijds ontvangen stukken te hebben vernietigd. 'Met veel moeite kon een aantal stukken wor den achterhaald', staat in het rapport van de Rekenkamer. Door deze en andere 'slordighe den' duurde het onderzoek lan ger dan i Als Taiwan-order niet doorgaat DEN HAAG (GPD) - De Volksre publiek China zal de diplomatie- Commissie Wagner heft zichzelf op DEN HAAG (ANP) - De commis- sie-Wagner, die de regering advi seert over het industriebeleid, zal zichzelf opheffen. In het vandaag uitgebrachte 'vierde rapport' constateert de commissie dat tal van eerdere adviezen zijn overge nomen, zij het dat nog tal van knopen moeten worden doorge hakt. Voor de praktische toepas sing van de ideeën is echter geen college 'met onvermijdelijke rap porten' nodig. Overheid, sociale partners en andere maatschap pelijke instanties moeten in staat zijn de aanbevelingen uit te voe ren, aldus de commissie, die on der leiding staat van de vroegere Shell-directeur mr. G.A. Wagner. ke en economische betrekkingen met Nederland herstellen als ons land afziet van een nieuwe on derzeeboot-order voor Taiwan. Dat heeft Peking laten weten aan de Nederlandse gezant mr. H. Wijnaendts, die over zijn recente bezoek aan China een - nog ge heim - rapport heeft gemaakt. Tijdens besprekingen in Peking liet de Chinese regering tegen over de Nederlandse gezant doorschemeren dat zij bereid zou zijn geld te steken in de Rotter damse scheepswerf Wilton-Fij- enoord, die twee onderzeeèers voor Taiwan wil bouwen. In zijn rapport waarschuwt Wijnaendts voor krachtige tegenmaatregelen van China als de Taiwan-order zou doorgaan. De bedoeling is dat de Nederlandse regering aan de hand van dit rapport en de er varingen van een speciale missie, die nu in Taiwan verblijft, een beslissing neemt over de order. Een probleem moet wel heel ingewikkeld zijn, als er in dikke rappor ten 130 maatregelen kunnen wor den opgesomd om iets aan dat pro bleem te doen. Dit nu is het geval met de verkeersveiligheid. Staats secretaris Scherpenhuizen heeft met enige vertraging zijn Nationaal Plan Verkeersveiligheid naar de Tweede Kamer gestuurd en de be doeling daarvan is natuurlijk dat al le deelnemers aan het verkeer een redelijke kans krijgen het er levend af te brengen. In de vroege jaren zeventig vielen er nog 3000 doden in het verkeer. Dat schrikbarende aantal is gelukkig af genomen tot 1700 thans, maar er lijkt weer een stijging aan te komen. Het onbeschrijfelijke leed, denk ook aan de vele duizenden zwaar ge wonden die in één klap hun leven verwoest zagen, moet zoveel mo gelijk worden beperkt. Een volko men veilig verkeer is waarschijnlijk ondenkbaar, maar het is een een voudig bewijs van beschaving als we onze openbare omgeving zo weten in te richten dat ook de zwakste verkeersdeelnemers, de kinderen, de gehandicapten en de bejaarden, niet dagelijks met de dood worden bedreigd. Die veiligheid is niet alleen een kwes tie van een verantwoorde en door dachte ruimtelijke ordening (aparte fietspaden, scheiding van ver- keerssoorten), en van wettelijke maatregelen (maximumsnelheden, rijbewijs), het is ook een kwestie van mentaliteit. De dronken rijder achter het stuur wordt als het ware weer een vertrouwd beeld in het verkeer, met alle dodelijke gevol gen vandien. Strenge straffen hel pen echter niet. als er niet tegelij kertijd een diep gevoel van schaamte bestaat dat zoiets echt niet kan. Via voorlichtingscampagnes en inten sivering van de controle kunnen de dagelijkse uitwassen zo veel moge lijk worden tegengegaan, maar ook de machtigste staatssecretaris staat machteloos als de meest ele mentaire normen geen rol meer spelen in de manier waarop de mensen met elkaar omgaan. We moeten er echter tegelijk tegen waken dat het probleem van de verkeersveiligheid wordt verengd tot een kwestie die vooral gelegen is in een verkeerde mentaliteit. Al lerlei bestuurders, van hoog tot laag, zouden het zich dan bijzonder gemakkelijk kunnen maken door zich bezorgd te tonen over die ver keerde mentaliteit. Een dure voor lichtingscampagne en een vroom praatje zouden in die benadering al voldoende zijn. Gelukkig ziet staatssecretaris Scher penhuizen het wat breder, getuige de 130 maatregelen die hij voor stelt, waaronder 80 nieuwe. Bij zo veel goede wil moeten we een uit lating van zijn baas, mevrouw Smit- Kroes, de uiteindelijk verantwoor delijke minister van verkeer en wa terstaat, maar met een korreltje zout nemen. Toen de minister aankondigde dat het nu welletjes is met de financie ring door het rijk van allerlei fietspa den. gaf zij als begeleidende uitleg dat 'de slagroomtijd nu voorbij is'. De plaatselijke autoriteiten van pro vincie en gemeente moeten het voorlaan maar weer alleen zien te rooien. Het is een detail in een complex ge heel. maar het is wel te hopen dat de staatssecretaris die de ver keersveiligheid serieus neemt, der gelijke onzin niet voor zijn rekening neemt. Wie zijn medeburgers een lang en gelukkig leven toewenst, kan zelf meehelpen aan een iets veiliger omgeving. Er is nu een Na tionaal Plan Verkeerveiligheid be schikbaar met 130 maatregelen, waarvan sommige praktisch niets kosten en andere een bescheiden bedrag vergen. Gemeten naar het veroorzaakte leed is ook een heel ruim budget ten be hoeve van de verkeersveiligheid ei genlijk niet genoeg. Het zij zo, maar deze omstandigheid mag nimmer de aanleiding zijn de inspanningen terzake dan maar terug te schroe ven tot een goed bedoelde rand versiering. Onderzoek ANWB wijst uit: EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERKLUI STAD EN 1ANI). Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, óf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór hel abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De speeltuin van het vogelpark Avi fauna is onveilig. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ANWB en de stichting Consument en Vei ligheid afgelopen zomer hebben gehouden in 45 speeltuinen in Ne derland. In de speeltuin werden rot hout, uitstekende spijkers, scherpe kiezels en verwaarloosd speelmateriaal aangetroffen. Vierentwintig speeltuinen in grote, bekende parken en 21 speeltui nen bij café-restaurants zijn on derzocht. Hierbij kwamen de speeltuinen in de Hulsbeek by Oldenzaal en Blijdorp in Rotter dam als veiligste uit de bus. De veiligheid van de speeltuin van de Westerbouwing bij Ooster beek bleek het slechtst te zijn. De speeltuin van Avifauna maakte volgens de onderzoekers een 'verwaarloode indruk'. Er zijn drie gevaarlijke looptonnen, de draaischijf zit vol splinters en spijkers, de zweefmolen heeft geen afscherming, mist kettin gen en zweeft boven scherpe kie zels. De staat van onderhoud van de kettingbrug wordt in het on derzoek 'ergerniswekkend' ge noemd. Bovendien is er geen duidelijke verwijzing naar een EHBO-post. i In een reactie zegt Avifauna bij monde van P.C. Wolters in de speeltuin verbeteringen te zullen aanbrengen. "Sommige gebre ken hebben we zelf ook gecon stateerd, maar je kunt de speel tuin niet zomaar midden in de zomer dichtgooien. Natuurlijk staat de veiligheid van de kinde ren voorop, maar we kunnen niet alles in de hand houden. We vin den wel dat er een landelyke re geling moet komen voor de vei ligheid van speeltuinen. Vlak voor het onderzoek van de ANWB is onze speeltuin nog ge keurd en toen wel goed bevon den". U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Óf u kunt even bellen, (071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1