Foto-project wordt afgerond Kamer erg somber over toekomst EG Gemeente Lisse mag vrijwilliger aantrekken 'Rijnstreek zeer geschikt voor sportieve vakanties' Werkplan voor opbouwwerkers goed ontvangen Politie wijst kritiek op arrestatiegolf af Gijsen volgend jaar weer niet bij landelijk pastoraal overleg WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Streek LISSE - "Een prima zaak dat het foto-project nu eindelijk kan worden af gemaakt. Al die jaren heeft het de gemeente Lis se aan tijd en geld ontbro ken, maar nu we een vrij williger mogen aantrek ken kunnen we onze be lofte aan de fotografen eindelijk nakomen". Dat zegt J.P.S. Lieverse ambtenaar in dienst van de gemeente Lisse. De toetsingscommissie van het regionaal platform voor de vrij willige arbeidsplanning heeft Lisse toestemming gegeven een werkloze aan te stellen die met behoud van uitkering in het ge meente-archief kan duiken. Onder het motto 'Lisse vandaag voor morgen' is aan het eind van de jaren zeventig een aantal ama teur-fotografen in Lisse bezig ge weest de gehele bloembollenge meente op de foto te zetten. Zij deden dat omdat zij zich reali seerden dat Lisse snel aan het veranderen was. Er werd veel nieuwbouw gepleegd, terwijl in het oude dorp de slopershamer flink werd gehanteerd. De foto grafen wilden daarom voor het nageslacht vastleggen, hoe Lisse er in vroeger dagen uitzag. De gemeente Lisse kwam met een subsidie over de brug en de acht fotografen konden aan het werk. Daarbij deed het gemeentebe stuur tevens de toezegging de fo to's in het archief op te nemen. Voorts was het de bedoeling dat een van de ambtenaren de foto's zou rubriceren en zou voorzien van een passend bijschrift. Daar na zouden de foto's door de ge meente worden tentoongesteld. De fotografen die aan het project meewerkten hadden plannen om hebben samen een schitterend beeld gemaakt van hoe Lisse er aan het eind van de jaren zeven tig uitzag. Vooral ook, omdat tal van plekken in de gemeente nu al sterk zijn veranderd. Je kan zeggen dat een aantal foto's nu al historisch is". Lieverse schat dat de vrijwilliger ongeveer een jaar nodig zal heb ben om het project af te ronden. "In het archief kan hij vry wel al les vinden wat nodig is om de fo to's van een passend verhaaltje te voorzien". Niet alleen de onge veer tweeduizend foto's van de acht fotografen worden aange pakt. Ook het foto-archief van de gemeente Lisse wordt gelijk 'meegenomen'. "Daar zitten soms erg oude foto's bij. Ik heb zo het idee, dat als de man of vrouw die straks aan het werk gaat nog wel eens voor ver rassingen zal komen te staan. Vooral als het foto's betreft waar personen op staan. Bijvoorbeeld foto's die gemaakt zijn in het in 1972 afgebroken Piusgesticht. De vrijwilliger zal dan op zoek moeten gaan naar iemand die daar iets van afweet. Zo zijn er nog wel meer voorbeelden te vin den", aldus Lieverse. Tentoonstellingen Het is de bedoeling van het ge meentebestuur dat er wat met de foto's gaat gebeuren. Lieverse: "Dat hebben we de fotografen tenslotte beloofd. Hoe de ge meente dat precies gaat doen is nog niet duidelijk. Je kunt echter bepaalde gelegenheden aangrij pen om in het gemeentehuis een tentoonstelling te houden. Bij voorbeeld na een ingrijpende re novatie van een gedeelte van Lis se. Je kan laten zien wat er na het voltooien van de omleidingsweg in het dorp is veranderd. Wat dat betreft kunnen we alle kanten De Agathakerk in Lisse met links het inmiddels afgebroken St. Piusgesticht. Op deze foto, die rond 1920 is gemaakt, heeft de kerk nog de oude toren. In Lisse doet het verhaal de ronde dat het 'haan tje'van de toren bij een hevige storm van de spits is afgewaaid en bij de pastoor in het kippenhok is terecht gekomen. (Foto gemeente Lisse) op. Maar dat zien we wel als de zaak is afgerond". Frans Prins, die aan het eind van de jaren zeventig deel uitmaakte van het team dat de gemeente op de gevoelige plaat vastlegde, is blij dat het project nu eindelijk De Lissenaar venvacht niet dat er ter ons ligt, niet meer zo bij be trokken. Desondanks ben ik blij dat straks iedereen de foto's kan gaan bekijken. Dat was uiteinde lijk onze bedoeling", aldus Prins. kan worden afgerond. "We heb ben er een aantal jaren op ge wacht. Wij zijn destijds enthou siast gedurende de weekeinden aan het werk geweest en hebben de foto's aan de gemeente over gedragen en er verder nooit meer iets van gehoord. Je bent er, om dat het al weer enkele jaren ach- nog een fotoboekje door de acht fotografen zal worden uitge geven. "We hebben het contact onderling verloren en na al die jaren de draad weer opnieuw op pakken, daar geloof ik niet zo in. Ik denk dat het bij de door de gemeente georganiseerde ten toonstellingen blijft". een boekje met een aantal aardi ge foto's uit te geven. Er zijn ruim 200Ö foto's in de ge meente Lisse gemaakt en op het gemeentehuis afgeleverd. Het eerste deel van het project was daarmee geslaagd, het rubrice ren van de foto's en het maken van bijschriften is echter lange tijd onzeker geweest. Wegens ge brek aan tijd en geld kon de ge meente Lisse geen ambtenaar vrijmaken dat karwei te klaren. Het zag er even naar uit dat het werk van de acht enthousiaste fotografen voor niets was ge weest. Vrijwilliger Nu een vrijwilliger mag worden aangetrokken kan het foto-pro ject alsnog worden afgerond. "We vonden het vervelend dat we onze belofte aan de fotogra fen niet konden nakomen. Maar het was nu eenmaal niet anders. Daarom zijn wij zo in onze schik dat een vrijwlligger mag worden gezocht. Als het een beetje mee zit kan hij of zij binnen een paar weken aan het werk. De ruimte is al vrijgemaakt. Wat ons betreft zijn er geen problemen meer", al dus Lieverse. Volgens Lieverse is het werk van de fotografen van groot belang geweest voor de gemeente. "Ze Een opname van de Spekkelaan, hoek Stationsweg in Lisse. Deze foto van R. van Yperen is inmiddels 'historie'. Door de werkzaamheden ten behoeve van de Westelijke Randweg is de situatie daar totaal veranderd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Rijnstreek is als vakantie- streek bij uitstek geschikt voor dagjesmensen, natuur- en rust- zoekers en mensen die geïnte resseerd zijn in een sportieve vakantie, zoals kanoërs en fiet sers. Vooral het gebied tussen Alphen en Nieuwkoop biedt ongekende en nog onontgon nen mogelijkheden. Dit schrijft de Alphense VW vooruitlopend op een nota van de vereniging over de moge lijkheden die de Rijnstreek biedt voor de ontwikkeling van dag- en eventueel verblijf- stoerisme. De VW conclu deert dat de Rijnstreek een be scheiden ondergrond heeft om toeristen tenminste een aange naam verblijf van enkele da gen te kunnen bieden. De vereniging pleit voor verdere studie over een mogelijke ver breding van het voorzienin genniveau. Gedacht wordt aan uitbreiding van de kampeer- mogelijkheden, aanlegplaat sen, surfsteigers en slecht- weer-vertier. "Om misverstan den te voorkomen: de VW is niet van mening dat specifiek op het massatoerisme moet worden gemikt. De komst van dagrekreanten en toeristen zou er niet toe mogen leiden dat juist de voordelige eigenschap pen van de Rijnstreek in ge vaar komen", schrijft de ver eniging. De VW pleit sterk voor een be tere promotie van de Rijn streek als recreatie- en vakan- tiegebied, dit in overleg met de gemeentelijke en intergemeen telijke overheden. "Vanwege het grote economische en so ciale belang -inkomend toe risme kan een gunstige invloed hebben op de werkgelegen heid en inkomsten uin de re creatieve sector, ^vaarbij de Rijnstreekbewoners zelf kun nen profiteren van toenemen de ontspanningsmogelijkhede- n-", voert de vereniging te vens als argument aan. In het voorjaar van 1984 zal de nota van de VW verschijnen. Concrete voorstellen over de verbetering van de Rijnstreek- promotie zullen hier tevens deel van uitmaken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het plan van de stichting club-, buurt- en jongerenwerk om werkloze opbouwwerkers met behoud van uitkering in een werkervaringsproject aan de slag te helpen krijgt alle steun van de gemeente. De haalbaarheid wordt onderzocht. Als het plan mogelijk blijkt is de verplaatsing van beroepskrachten, van Wes terhaven naar Halfje Wit en van Madonna van Het Kasteel, van de baan. Deze mededeling is afkomstig van welzijnswethouder H.W. den Duijn. Hij voegde er aan toe dat de financiële consequenties van het plan eerst goed moeten wor den onderzocht. Bovendien moet met de instanties die zeg genschap hebben over dergelijke vrijwilligersprojecten, zoals het gewestelijk arbeidsbureau, wor den overlegd. Deze overheveling van beroeps krachten heeft de gemeente voorgesteld in de begroting voor 1984. De stichting CBJ vindt dat de overplaatsing van de beroeps krachten nadelige gevolgen heeft voor de jongerencentra. Het aantal werkloze beroeps krachten is hoog en als de op bouwwerkers met behoud van uitkering aan de slag kunnen heeft dat voor de gemeente al- leem maar voordelen. Volgens Den Duijn staan er echter bij het arbeidsbureau maar vijf werkloze opbouwwerkers gere gistreerd. Toch verklaarde hij het plan een betere oplossing te vinden voor de verdeling van de beroepskrachten in de welzijns sector. "Maar als het plan van het CBJ niet haalbaar is, gaat de her verdeling van de beroepskrach ten gewoon door", zei hij erbij. DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer - PvdA, CDA, WD en D'66 - vindt dat de unanieme besluit vorming in de Europese Ge meenschap moet worden afge schaft. Dat is volgens de Kamer de enige mogelijkheid om de EG uit het slop te halen. Ook zou de Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de EG) binnen de gemeenschap een grotere rol moeten spelen. Dat bleek gisteren bij de behande ling van de begroting van buiten landse zaken, waar tevens de mislukte Eurotop van vorige week in Athene aan de orde kwam. De Kamer vindt dat de besluitvor ming in de EG weer moet plaats vinden volgens de regels, die met de oprichting van de gemeen schap zijn vastgelegd in het Ver drag van Rome. De Europese Commissie moet voorstellen doen, die vervolgens door de ver schillende raden dienen te wor den behandeld, aldus de Kamer. Er worden nu te veel en vaak te ingewikkelde zaken aan de Euro top overgelaten. De Kamer had scherpe kritiek op de opstelling van de Britse pre mier Thatcher. Groot-Brittannië moet eindelijk eens duidelijk maken of het nu voor of tegen de EG is, aldus PvdA-fractievoorzit- ter Den Uyl. De woordvoerders van de verschillende partijen toonden zich somber over de si tuatie waarin de EG verzeild is geraakt. De Uyl sprak over 'on macht' en noemde alle voorstel len en plannen: 'papier, papier, papier, er is niets van terecht ge komen'. Ook CDA-woordvoer- der Van der Mei meende dat de EG momenteel ernstig .in het slop zit. 'Nooit eerder was de cri- AMSTERDAM (GPD) - Binnen twee weken na de bevrijding van bier- magnaat Alfred Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer zijn niet min der dan 22 arrestanten, die verdacht werden van enige betrokkenheid bij de ontvoeringszaak, weer op vrije voeten gesteld. Na de vrijlating maandagavond van de 46-jarige M. de B. bevinden zich nog maar drie verdachten in voorlopige hechtenis. De vraag rijst dan ook of de Amsterdamse politie niet onzorgvuldig te werk is gegaan bij de arrestatie van een groot aantal verdachten. On middellijk na de bevrijding van Heineken en Doderer verrichtte de politie in minder dan drie uur tijd 24 arrestaties. Diezelfde avond werd nummer 25, Robbie G., aangehouden bij zijn aankomst op Schiphol. Onzorgvuldig optreden wijst de Amsterdamse politie resoluut van de hand. „Uitbundig is een beter woord", zegt politiewoordvoerder Ben Scholten. Hij spreekt overigens niet tegen, dat een merkwaardige in druk wordt gewekt door eerst een golf van arrestaties te verrichten en vervolgens 22 verdachten vrij te laten. „Maar we hadden geen enkele keus. We wilden in ieder geval al deze mensen ondervragen. Dat was alleen mogelijk door ze allemaal tegelij kertijd aan te houden. Als we eerst de een en wat later de ander hadden ondervraagd, was een groot aantal verdachten ons zeker ontglipt", legt Scholten uit. Scholten vindt het verklaarbaar, dat het merendeel van de verdachten weer vrij is. „Enkele mensen beriepen zich op het verschoningsrecht. Dat houdt in dat men niet tegen familieleden hoeft te getuigen. Daar door hebben we een aantal wegens gebrek aan bewijs moeten vrijla ten". Het was overigens een tam debat, waarin alleen een kleine aanva ring tussen CDA en WD voor enige kleur zorgde. CDA-woord- voerder Gualthèrie van Weezei nam het de WD'er Blaauw hoogst kwalijk dat deze bekende een motie van Van Weezei vorig jaar over het onderhouden van de betrekkingen met de PLO slechts te hebben gesteund om „de goeie vrede" in de coalitie te bewaren. „Voor zo'n spelletje was de zaak veel te belangrijk. Ik had uw steun bovendien hele maal niet nodig, want ook de PvdA was voor mijn motie, dus u had gewoon tegen kunnen stem men", riep Van Weezel. De motie had zich uitgesproken voor con tacten met de PLO op ambtelijk niveau, nadat de Palestijnse be vrijdingsorganisatie in Den Haag een bureau had geopend in de vestiging van de Arabische Liga. PvdA-woordvoerder Meijer gooi de olie op het vuur door Blaauw te beschuldigen van „politieke vervuiling" en te dreigen met een soortgelijke motie als Van Weezel vorig jaar had ingediend. Inzet van de twist was het Midden- Oostenbeleid van het kabinet. Van Weezel herhaalde al eerder geuite kritiek op een WD-dele- gatie die in juli bij een bezoek aan Israël had ingestemd met het vestigen van nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoe- ver. „U heeft daarmee het kabi net, waaraan uw partij deel neemt, een slechte dienst bewe zen", aldus Van Weezel met ver wijzing naar de Nederlandse en Europese kritiek op het Israëli sche regeringsbeleid. De meeste partijen waren het eens dat de Europese ministers van buitenlandse zaken meer initia tief moeten nemen in het Mid den-Oosten. D'66-woordvoerder Engwirda diende daartoe een motie in die vrijwel zeker met grote meerderheid zal worden aangenomen. De Nederlandse rooms-katholie- ke bisschoppen overwegen, vol gend jaar een 'landelijk pasto raal overleg' (LPO) te houden. Het onderwerp daarvoor zal in februari worden vastgesteld. De bisschoppen hebben zich deze week op hun maandelijkse ver gadering in Maarssen voorname lijk bezig gehouden met de opzet van dit overleg. Daarbij werd duidelijk, dat bisschop Gijsen en hulpbisschop Castermans van Roermond de tijd nog niet rijp achten voor het houden van een LPO. Het bisdom Roermond zal dan ook niet bij het landelijke overleg vertegenwoordigd zijn. Het laatste LPO was eind oktober - begin november 1981 in Noordwijkerhout. Het ging daar over de geloofsoverdracht tussen ouderen en jongeren van 13 jaar af. Bisschop Gijsen schitterde ook toen door afwezigheid; hij gaf de voorkeur aan bezigheden in zijn eigen bisdom. De bisschoppen zijn van plan, in 1984 een 'pastorale brief te wij den aan het geestelijk leven van de gelovigen. Aanleiding is het feit dat Geert Groote, de grond legger van de 'moderne devotie', 600 jaar geleden overleed. Dat wordt op 20 augustus volgend jaar herdacht. Het dagboek van pastoor Happel Pastoor Willem Happel van de Antonius-parochie in Leiden voelt zich sinds de jongste ont wikkelingen in zijn kerk en met name in de Nederlandse kerk provincie 'voor de zoveelste keer bedonderd'. In zijn 'pastoraal dagboek' in het kerstnummer van het parochieblad schrijft hij: "Als pastor zit je voortdurend tus sen twee vuren. Je bent er, je moet er zijn voor de mensen op elk ge wenst en ongewenst ogenblik. Bij vreugde en verdriet, bij indivi duele en gemeenschappelijke so res, voor jong en oud. Tegelijker tijd. sta je in dienst van het evan gelie, dat verkondigd wordt bin nen een kerk- en geloofsgemeen schap, die op een bepaalde ma nier is gestructureerd. Onze kerk is hiërarchisch van aard. Het gezag is geordend van boven naar beneden. Een plaat selijke pastor is in die hiërarchie de laatste schakel, die het gezag van boven naar beneden verte genwoordigt en onder de aan dacht van de mensen moet bren gen. En daar wringt nu precies steeds meer de schoen. Ik moet eigenlijk in de parochie menige mening vertegenwoordigen, waarvan ik al vooruit weet, dat ze niet zal worden gedeeld door de paro chianen. En daarnaast, als ik als vertegenwoordiger van de paro chie gehoorde en gewenste me ningen naar boven doorgeef, vind ik eveneens geen gehoor. Wat een beroep, hè? Dat wens je niemand toe. Maar goed dat er nog een God is, die blijft roepen. En een Jeremia als voorbeeld". In dezelfde aflevering van zijn dag boek doet pastoor Happel ver slag van een 'fijne en goede ge- spreks- en bezinningsavond' met rooms-katholieken, hervormden en gereformeerden uit de wijk (Leiden-Zuidwest). Daar hield de hervormde dominee Jansen een inleiding over Jeremia, de lijden de profeet. "Ik realiseer me als ik dit opschrijf, dat het niet zozeer een goede avond voor mij was omdat de profeet Jeremia zo'n geweldige figuur is. geweest en zijn teksten zo indringend klinken, maar om dat ik mezelf heb kunnen zijn en heb kunnen zeggen wat de tekst bij mij opriep. We hoorden, hoe Jeremia klaagt over het beroep dat hij uitoefent in naam van God, en hoe hij zich van alle kan ten belaagd voelt". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Kollum S. Brandsma Lelystad (hervormd-gereformeerd 'Samen op weg'). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Steenwijk T. Dijkema Kollumerzwaag- Zwaagwesteinde-Twijzel, te Am sterdam-Zuidwest P. H. R. van Houwelingen Driebergen-Rij s- enburg. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Heemstede-Lis- se W. Borgdorff Doorn. De plaatselijke organist D. E. Cnossen geeft zaterdagavond om 8 uur een orgelconcert in de her vormde kerk in Koudekerk aan den Rijn, met medewerking van de sopraan mevrouw A. Cnos- sen-Algra. Op het programma staan werken van Reger, Grison en Franck en kerstmuziek van verscheidene componisten. Na het bezoek aan Europa in 1981 heeft de Ghanese kerk nu enkele kerken uitgenodigd voor een tegenbezoek in augustus 1984. De groep zal bestaan uit drie Nederlanders, drie Schotten en zes Duitsers. Namens de Raad voor de Zending in Oegstgeest is de hervormde gemeente rond de Dorpskerk in Zoeterwoude ge vraagd, een afgevaardigde uit haar midden te sturen. Deze ge meente onderhoudt al jaren con tact met Ghana. Pausfilm In het Oostenrijkse Graz is giste ren de in Amerikaanse opdracht gemaakte film over het leven van paus Johannes Paulus 2 voor het eerst vertoond. De film, waarin Albert Finney de hoofdrol speelt, begint met het conclaaf, waarin kardinaal Karol Wojtyla tot paus werd gekozen. Volgend jaar komt de film op de Amerikaanse tv. Daarna in bio scopen over de hele wereld. Vasten. Een aantal vooraanstaan de Franse rooms-katholieken heeft de gelovigen opgeroepen, op 24 december de hele dag in het openbaar in hun kerk te vas ten. Dat moet een protest zjjn te gen de brief van de Franse bis schoppen (begin november) over de bewapening. In deze brief ver klaarden de bisschoppen zich te gen eenzijdige stappen om tot ontwapening te komen en billijk ten zij de gedachte van afschrik king door kernwapens. De protesterende geloofsgenoten er kennen het recht van de bisschop pen, zich over problemen van be wapening en vrede uit te spre ken, maar verwijten hun, dat zij de afschrikkingstheorie een wet tig karakter verlenen. Daarmee begeven zij zich op een 'fatale weg'. De vastendag moet dienen "om nog zoveel mogelijk de scha de voor de vrede te herstellen, die de bisschoppen hiermee hebben aangericht". Senaat akkoord met ontslagen DEN HAAG (GPD) - De Eerste Ka mer heeft gisteren ingestemd met de wijziging van de kleuter en lageronderwijswet, waarmee het ontslag van 600 onderwijzers in het kleuter- en lager onderwijs binnenkort een feit zal worden. De Senaat werkte nu wèl mee aan de wetswijziging, nadat in november een eerdere behande ling was stopgezet. De Eerste Kamer dreigde toen het wetsontwerp van staatssecreta ris Van Leijenhorst (onderwijs) te verwerpen vanwege de terug werkende kracht die in het voor stel stond. De opzeggingstermijn van drie maanden voor de onder wijskrachten zou volgens het oorspronkelijke ontwerp per 1 oktober ingaan. Door het verzet in de Eerste Kamer gedwongen paste de bewinds man zijn ontwerp aan en stelde het ontslag van de leerkrachten uit. Grol-Overling (CDA) en Van Bo ven (WD) zeiden over het wets ontwerp dat ztf er grote moeite mee hadden, maar dat zij toch in stemden om een gat in de begro ting van onderwijs te voorko men. Zij vroegen aan de be windsman een soepele toepas sing van de wet en het ontzien van scholen die door het samen vallen van bezuinigingsmaatre gelen in de klem dreigen te ra ken. Van Boven zei wel zich „mateloos te ergeren" aan de argumentatie, waarvan Van Leijenhorst zich bedient. De liberaal is het er vooral niet mee eens, dat de be windsman de maatregelen als 'goed' kwalificeert. Het is een simpele bezuinigingsmaatregel, meent Van Boven. Evenals CDA en PvdA vindt hij dat voortaan ontslag van leerkrachten in de loop van het schooljaar moet worden voorkomen. Dat geeft grote aanpassingsproblemen op de scholen, menen de senatoren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27