LEIDSCH DAGBLAD Vijf aanslagen in Koeweit Rijk schept 3500 banen in de bouw Agent bewaker van oplichter? 'Brein' wist niets van ontvoering af ANDIJVIE EN VARKENSLEVER Stichter Hoogvliet schenkt personeel 350.000 gulden Bomauto's rammen Amerikaanse en Franse ambassade Vuurzee op olietanker laait op Huizen Palestijnen gesloopt VAAG DRUKKERIJ DELTABACH Taiwan zoekt alternatief MAANDAG 12 DECEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37266 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voof tet.rvs. i* coloton (Van één onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE - De stichter van de supermarktketen Hoog vliet, J.L. Hoogvliet, heeft bij zijn overlijden, vorige week, het personeel een geldbedrag van f 350.000 geschonken. Hoogvliet, die 75 jaar werd, deed die schenking al bij leven. Het personeel in vaste dienst, 306 medewerkers, schonk Hoog vliet ieder duizend gulden; de noodhulpen kregen tweehon derd gulden per persoon. De schenking, die belastingvrij is, ging vergezeld van een per soonlijk schrijven waarin Hoogvliet motiveert waarom hij de ze geste aan het adres van zijn personeel heeft gedaan. Over de inhoud van de brief wilde het bedrijf geen mededelingen doen. Leiderdorper verdacht van heling en verduistering (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDERDORP - Een 23-jarige politieman uit Lei derdorp is hoogstwaarschijnlijk betrokken bij de oplichtersprak tijken van de 'pseudo-ambassa- deur', naar wie de Haagse politie nog steeds zoekt. De Leiderdor per, die ook werd gezocht, heeft zich het afgelopen weekeinde zelf gemeld bij het hoofdbureau van politie in Den Haag. Hij wordt daar nog vastgehouden op verdenking van heling en (mede plichtigheid aan) verduistering. De politieman zou regelmatig met de 31-jarige oplichter op stap zijn geweest. Deze man, die zich uitgaf als ambassadeur van de Verenigde Arabische Emiraten, heeft de afgelopen maanden voor ruim één miljoen aan kunst werken uit artotheken, 40.000 gulden van een bank en drie ton van bankrelaties gestolen. Vier van deze schilderijen kwamen vrijdag in Leiden boven water. Deze kunstwerken zijn inmid dels aan de Haagse politie over handigd. In een garagebox aan de Haagse Smaragdhorst vond de politie gisteren nog eens 71 schilderijen. Hoe groot het aandeel van de poli tieman in deze oplichtingszaak is kan de Haagse politie nog niet meedelen. De Leidse Griek An- tonakis Mylonas, die de Rolls Royces van de oplichter in on derhoud had, denkt dat de poli tieman in zijn vrije tijd als body guard fungeerde van de oplich ter, die zich uitgaf als mr. Graaf de Launoit Nihayyan. Mylonas betwijfelt of de politieman van de duistere praktijken van de graaf op de hoogte was. Het Leiderdorpse politiekorps meldde vanmorgen bij monde van plaatsvervangend comman dant Pory Verbijsterd' te zijn over de aanhouding van zijn col- ROTTERDAM (GPD) - De brand op de Griekse olietanker Pericles die bergers van Smit-Tak het af gelopen weekeinde in de Perzi sche Golf in recordtijd hadden bedwongen, is afgelopen nacht opnieuw opgelaaid. Een woord voerder van hét bergingsbedrijf zei vanmorgen, dat door de ver zengende hitte van de eerste brand twee ladingtanks van de met 40.000 ton olie gevulde tan ker in brand zijn gevlogen, dat het achterschip onder water is verdwenen en dat het nog boven water uitstekende voorschip 25 graden slagzij maakt. De zestien man sterke bergings- ploeg van Smit was op het mo ment van het uitbreken van de brand niet aan boord, maar be vindt zich aan boord van de sleepboot Poolzee, op veilige af stand van de nog steeds bran dende tanker. Door de enorme vuurzee kunnen de bergers niets uithalen. WERKENDAM (ANP) - Een vrachtwagen verloor vanochtend twee vaten met de zeer giftige en explosieve stof vinylacetaat op de rijksweg 27 bij Werkendam. Een vat barstte open. De politie sloot de rijksweg onmiddellijk in beide richtingen af. Een overzicht van de ravage bij de Amerikaanse ambassade nadat de auto met bommen was ontploft. (Foto anpk DEN HAAG (GPD) - Ruim 3500 langdurig werkloze bouwvak kers kunnen twee jaar lang op een reeks extra bouwprojecten aan het werk worden ingezet. De werklozen krijgen normaal be taald en werken op normale cao- voorwaarden. Gehoopt wordt dat de werklozen na afloop een betere kans hebben op vast werk in de normale bouwstroom. Het bijzondere van de extra projec ten is dat het rijk de loonkosten betaalt uit de besparingen op de uitkeringen van de mensen die het werk krijgen. Het is voor het eerst dat het rijk dit principe - ex tra werk betalen uit besparingen op uitkeringen - gebruikt om werkgelegenheid te creëren. De projecten waar het uitkerings- geld wordt ingezet, zijn vanmor gen bekendgemaakt door minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid). Het gaat voor een belangrijk deel om arbeids intensieve werken, in het bijzon der renovaties van oude wonin gen, restauraties van monumen ten, onderhoud van wegen en waterwerken en een reeks bouw werken in de sociaal-culturele Minder koud Half tot zwaar bewolkt en nog een en kele bui. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagteraperatuur ongeveer 6 graden. Matige zuid westelijke wind. 13 december 1983 Zon op: 08.39 uur, zon onder: 16.28 uur. Maan op: 13.49 uur, maan onder: 00.31 sfeer. In alle gevallen gaat het om projecten die anders de komen de twee jaar niet zouden zijn uit gevoerd door gebrek aan geld. Voorwaarde van het rijk is dat ten minste 70 procent van het werk moet worden uitgevoerd door langdurig werklozen. Ook zijn andere voorwaarden gesteld om te voorkomen dat de projec ten gezonde bouwbedrijven con currentie aandoen. Omdat zo'n hoog aandeel werklo zen (ten minste 70 procent) wordt ingezet, bespaart het rijk veel geld aan uitkeringen. Dat geld wordt begroot op totaal 200 miljoen gulden. Om bijkomende kosten te betalen, stelt het rijk zelf nog eens 100 miljoen gulden beschikbaar. De rest van de kos ten, begroot op 500 miljoen gul den, wordt opgebracht door de opdrachtgevers van de projec ten; bijvoorbeeld woningbouw corporaties, sociaal-culturele in stellingen, waterschappen, ge meenten en dergelijke. De regeling is experimenteel. Er heerste tot nu toe grote angst bij het rijk dat de projecten die met uitkeringsgeld worden gefinan cierd het gezonde bedrijf concur rentie aandoen. De uitwerking zal de komende twee jaar, zolang loopt de regeling, scherp in de gaten worden gehouden. „Maar als het slaagt dan ligt het in de lijn der verwachting dat eventue le werkgelgenheidsgelden na 1985 meer volgens deze speciale regeling wordt ingezet", aldus minister De Koning. De regeling heeft niets te maken met het 'één miljard werkgele genheidsplan' van het kabinet. Dit plan voorziet ook in het scheppen van extra werkgele genheid in vooral de bouw en aanverwante sectoren. TEL AVIV (AP) - Het Israëlisch militaire gezag op de westelijke Jor- daanoever heeft gisteren de huizen van zeven Palestijnen die worden verdacht van terroristische acties gesloopt of verzegeld. Het militair opperbevel in Tel Aviv bevestigde dat in de regio Hebron drie panden van vermeende PLO-leden waren gesloopt. De verdachten zouden hebben bekend verschillende aanslagen te hebben uitgevoerd tegen Israël, aldus een bericht op de Israëlische legerradio. OCCASION-SPECIALIST DEN HAAG (GPD) - Autobommen hebben vanmorgen zware schade aangericht aan de Amerikaanse en Fran se ambassades in Koeweit. Kort daarna ontploften een reeks bommen bij een Amerikaans wooncomplex in de stad, op een industrieterrein, een schakelstation en op het burgervliegveld. In de Amerikaanse ambassade werden twee Koeweiti's gedood en vielen 15 gewonden. Op de verkeerstoren van het vliegveld viel een dode, terwijl in de Franse ambassade drie mensen licht ge wond raakten. Een zevende autobom kon onschadelijk worden gemaakt. Een zware, met springstof geladen vrachtauto ramde rond half tien de zijingang van het Amerikaan se ambassadeterrein en kwam daarna tot ontploffing, aldus het Koeweitse persbureau Kuna. Door de explosie werd de admi nistratieve afdeling volledig ver woest. In andere afdelingen van het grote complex ontstonden branden. In een straal van enkele honderden meters rond het in een oostelijke stadswijk gelegen gebouw, sneuvelden alle ruiten. In een anoniem telefoongesprek met het Franse persbureau AFP zei de organisatie Islamitische Ji had verantwoordelijk te zijn voor de aanslagen. Volgens de eerste berichten heeft de bestuurder van de autobom bij de Amerikaanse ambassade zijn zelfmoordmissie overleefd. Hij zou gewond en onder politie begeleiding naar een ziekenhuis zijn overgebracht. Ooggetuigen meldden dat ambulances en brandweer snel ter plaatse waren om gewonden af te voeren en de branden te blussen. Veel in de onmiddellijke omgeving van het gebouw geparkeerde auto's, waaronder die van stafleden, vlo gen in brand. De straten rond het ambassadeterrein werden snel afgegrendeld door, volgens oog getuigen „paniekerige", politie mannen. Midden-Oosten. De Koeweitse ministers van binnen- en buiten landse zaken zijn aanwezig bij de reddingswerkzaamheden. Ook explosie bij de verkeerstoren werd veroorzaakt door een auto. Rond negen uur plaatselijke tijd vloog een op het parkeerterrein bij de toren staande rode Buick de lucht in. Dit terrein terrein is gereserveerd voor employees. De radiokamer van de toren raakte beschadigd. Het vliegver keer vond normaal doorgang. De Argentijnse presi dent Raid Alfonsin. (foto AD Alfonsin werker voor mensenrechten PAGINA 7 Computerfraude komt veel voor Feyenoord slaat weer "op hol" PAGINA 11 Navratilova dicht bij "groot slem" PAGINA 13 Hoofdverdachte Heineken-zaak: AMSTERDAM (GPD) - Hoofdver dachte in de Heineken-zaak J. B. (31) heeft tegenover de Amster damse politie verklaard, dat de als brein achter de ontvoering af geschilderde Robbie G. (34) niet Voor de strenge beveiliging van het Amerikaanse complex zijn Voor onderzeeërs enige tijd geleden zelfs pantser wagens ingezet. Washington heeft geen ambassadeur in Koe weit. Men had bezwaar tegen de benoeming van Brandon Grove omdat deze Jeruzalem als stand plaats heeft gehad. Doorgaans bevinden zich in de ochtenduren veel mensen in de consulaire afdeling voor het aan vragen van visa. De Amerikaan se minister van buitenlandse za ken Shultz zei vanmorgen in de Marokkaanse hoofdstad Rabat dat ook deze aanslag geen in vloed zal hebben op het Ameri kaanse streven tot vrede in het Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf vervaardigen Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 - 89 92 41 DEN HAAG (GPD) - De regering van Taiwan is van plan de order voor de levering van onderzeebo ten aan een ander land te geven als de Nederlandse regering niet op korte termijn beslist over het verlenen van een exportvergun ning aan Wilton Feyenoord, de Rotterdamse scheepswerf waar Taiwan twee onderzeeboten heeft besteld. Uit goedingelichte kringen in Tai- peh, de hoofdstad van Taiwan, is vandaag vernomen dat de Taiwe- nese regering mogelijk West- Duitsland of de Verenigde Sta ten zal benaderen voor de leve ring van oorlogsschepen. De plannen van de Taipeh-rege- ring komen op een moment dat een missie van Nederlandse za kenlieden een bezoek brengt om na te gaan of Taiwan in de toe komst Nederland ook civiele or ders wil gunnen en hoe groot de omvang daarvan zou kunnen zijn. (Zie ook pagina 6) bij de kidnapping betrokken is geweest. Dit heeft de advocaat van B., mr. Jelter de Jong, geschreven aan de verdediger van G. De Jong was in het kader van het gerech telijk vooronderzoek bij de ver horen van zijn cliënt aanwezig. Robbie G. wordt morgen in de raadkamer van de rechtbank voorgeleid. Dan zal worden be slist, of deze verdachte voor een periode van dertig dagen in voor arrest blijft. Volgens de advocaat van G. is de naam van zijn cliënt in de ano nieme tip genoemd, die uiteinde lijk tot de oplossing van het ont voeringsdrama heeft geleid. Maar een anonieme brief is nog geen bewijs, zei de raadsman vanmorgen desgevraagd. Op dit moment zitten behalve Robbie G. nog vier verdachten vast. EEN (PROEF) ABONNEMENT LEIDSCH DAGBLAD BEL (0711-144941 Uit de vorige week ver schenen 'Inkomens- notitie' van minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) kan worden afgeleid dat het inkomensbeleid van het ka- binet-Lubbers de komende jaren geen ingrijpende veranderingen zal ondergaan. De terughoudende rol van de overheid ten opzichte van de inkomensvorming in het be drijfsleven (marktsector) blijft in tact. Alleen in de collectieve sector (ambtenaren, trendvolgers, mini mumloners en uitkeringsgerechtig den) moet er, ook straks, rekening worden gehouden met de mogelijk heid dat de regering zal ingrijpen indien de economische situatie en de ontwikkeling van de rijksbegro ting daartoe aanleiding geven. De achterliggende gedachte van de ze koers ligt verankerd in het re geerakkoord: het overheidstekort moet omlaag en het bedrijfsleven moet de vrije teugel krijgen. In ter men van inkomensbeleid betekent dit dat de verantwoordelijkheid voor de inkomensvorming in het be drijfsleven volledig bij de werkge vers en werknemers komt te liggen. Zij bepalen, net als voorheen, de trend, maar het is nog maar de vraag of die zal worden gevolgd door de inkomens in de collectieve sector. Want daar zit 'm de kneep: de regering zegt wel dat zij een ge lijke (parallelle) ontwikkeling van de inkomens in de collectieve- en marktsector voorstaat, maar houdt een stevige slag om de arm door slechts te spreken van een "streven naar'. Daaruit blijkt eens temeer dat de 'In- komensnotitie' een vaag stuk is. waarin slechts één ding duidelijk vaststaat, namelijk dat het vrije spel van de maatschappelijke krachten bepalend zal moeten zijn voor de inkomensontwikkeling in de collec tieve sector. Meerjarenplannen voor die sector ontbreken (of schoon ze wel worden genoemd) en ook de positie van de minima (uitkeringsgerechtigden en mini mumloners) komt onvoldoende uit de verf. De regering stelt zich weliswaar op het standpunt dat ook de minima offers zullen moeten brengen - om verdere nivellering tegen te gaan - maar werkt dat standpunt niet ver der uit. Bijvoorbeeld: de gevolgen van de inkomensvorming in het be drijfsleven voor het minimumloon blijven onderbelicht, waardoor niet duidelijk wordt welke waarde nog moet worden toegekend aan de zg. wet aanpassingsmechanismen (wam), waarmee het minimumloon tot voor kort werd aangepast bij de overige lonen in het bedrijfsleven. Een ander voorbeeld geldt de posi tie van de 'echte' minima (één mini muminkomen voor meer perso nen), waarbij het onduidelijk blijft of die straks een blijvende dan wel een eenmalige extra toeslag zullen krijgen. Een positief aspect van de 'Inko mensnotitie' is dat er iets zal wor den gedaan aan de verstarring in de beloningsstructuur van de amb tenaren, waardoor er tussen deze groep en het bedrijfsleven weer enige beweging kan ontstaan op de arbeidsmarkt. Maar voor de rest blijft het toekomstperspectief voor de ambtenaren en overige groepen in de collectieve sector duister. Veel zal dan ook afhangen van de be reidheid van de regering om straks aan de onderhandelingstafel met de centrales van overheidsperso neel op basis van gelijkwaardigheid te praten. Zolang deze voorwaarde ontbreekt, blijft het streven naar een 'parallelle' inkomensontwikke ling voor alle groepen in de samen leving een slag in de lucht. Aanklacht tegen "Der Spiegel"? BONN (GPD) - De procureur- generaal in Keulen, Schmitz, overweegt een aanklacht in te dienen tegen het weekblad Der Spiegel, omdat dat blad ongeoorloofd gedeelten uit de aanklacht tegen de minis ter van economische zaken, Otto Graf Lambsdorff, zou hebben gepubliceerd. een vol jaar garantie mogelijk. :e uit Alkemadeiaan 1Roeiofarenasveen ituks tel. 01713-2866 - 2073 STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1983 PER 1990/1994 inschrijving op 13 december 1983 van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Varkenslever, 500 g «sis3£5 £3 NISSAN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1