En dat is bij modepresentaties ook heel duidelijk. Tal van stijlen verschijnen naast elkaar in beeld, van strikt zakelijk tot overdadig versierd. Op deze pagina een greep uit de voorjaars- en zomercollecties. eenvoud moet hebben biedt vol gend voorjaar wellicht de milita- rische trend uitkomst. Een mo delijn die een het beeld oproept van de huurling, die op zijn ge vaarlijke tochten door de ver schillende lancjen van donker- Afrika tal van souvenirs uit de oerwouden meedraagt, beves tigd aan zijn uniform. Kleding die enerzijds de sfeer oproept van de guerrilla-oorlog, maar an derzijds van een bonte markt in Nairobi. Grote harmonicazakken met stoe re gespen, epauletten en brede riemen sieren de jasjes die gedra gen worden op para-broeken, bermuda's of wijde rokken en jurken met evenals tal van mili- tarische details. De stoffen zijn robuust. Zoals canvas, katoen, zeildoek en ook veel gaas, be drukt met etnische wat wilde prints in donkere en warme kleu ren: bruin, zwart, geel, indigo en rood of in khakikleuren en be drukt met camouflageprints. PARIJS Een vleugje Japan, een snufje India uit de kolo niale tijd, een flinke scheut Afrikaanse jungle, dat alles vermengd met stoer milita risme en wat vrouwelijke verleiding. Voeg daar nog eens de sfeer van de jaren dertig aan toe en je hebt in grediënten voor de nieuwe voorjaars- en zomermode '84. Een mode die werd getoond op de Parijse damesconfectiebeurs Prêt a Porter Feminin, waar 1200 confectionaires uit de hele we reld hun collecties presenteer den aan zo'n 70.000 bezoekers. Wat zij lieten zien was een beeld van uitersten. Van zakelijke een voud tot bonte overdaad. Van stijlen die schijnbaar niets met elkaar te maken hebben, maar die bij nadere beschouwing wel degelijk overeenkomsten verto nen. Want hoe verschillend de trends ook mogen zijn, de langgerekte en sluike belijning met het ac cent op de schouders van deze winter, zal ook volgend jaar als een rode draad door het mode beeld blijven lopen. Of de rokken, die overigens een flink stuk langer worden, nu wijd zijn of recht, door het ge bruik van soepele stoffen blijft het sluike effect gehandhaafd, en of de jurken nu supereenvoudig zijn of juist ingewikkeld gedra peerd, een langgerekte indruk blijven ze maken. Het meest komt dit beeld wel tot uitdruk king in de belangrijkste trend die op de Parijse modebeurs de naam 'architectuur' meekreeg, een moderne modelijn met een knipoog naar de jaren dertig, waarvoor pure eenvoud model lijkt te hebben gestaan. Ontdaan van elk opvallend detail moet de kleding in deze trend het hebben van een uitgekiende snit en fraaie stof. Rechte ruime i hessen, die I doen denken werkmans- kleding zullen deel gaan uitmaken van een nieuw soort vrijetijdskle- ding. Kijkgaten, Amerikaanse toerist Echt zomers is de stijl waarvoor de Amerikaanse toerist, bekend om zijn veelkleurige combinaties, model heeft gestaan. Wijde rok ken, korte broeken en opge knoopte blouses in tal van bonte, popart-achtige dessins met vele heldere kleuren worden gecom bineerd door een haast smake loos, maar in elk geval vrolijk ge heel. verwerkt in de schouder moeten een speels accent geven aan overigens eenvoudige kleding. Het sluike modebeeld, is ook in de collectie van Kenzo te zien. Een brede sjerp zorgt voor het heupaccent Kenzo maakte deze modellen (links en rechts boven) van rood-wit gestreepte zijde. Recht De jurken zijn over het algemeen recht, soms op de heupen geac centueerd door een sjerp waar door het bovenlijf blousend wordt. Kragen komen nauwe lijks voor, of het moeten simpele reverkragen zijn, maar verder is de halslijn rond of vierkant, dan wel vervangen door een rugde colleté. Japanse invloeden zijn in deze trend duidelijk te herken nen, al was het alleen al in de overslagjurken en de kimono mouwen, die veelvuldig voorko men naast de inmiddels al bijna traditioneel geworden vleer muismouwen. Maar ook de sim pel aangeknipte mouwtjes dra gen bij tot het beeld van sober heid. De rokken zijn, zoals gezegd, me rendeels tot ver op de kuiten, Accessoires Eenvoudige kleding vraagt erom opgefleurd te worden. Het aan bod van accessoires zal volgende zomer dan ook uitgebreid zijn. Opvallende kralen kettingen en armbanden blijven toonaange vend, terwijl de ceintuurs, breed zullen zijn en grote vierkante sjaals die de strenge lijn, die de nieuwe vooijaars- en zomermode toch zal bepalen, enigszins moe ten doorbreken. KITTY VAN GERWEN Van Emanuel Ungaro is deze rechte 'jas-jurk' in linnen. Eronder wordt een zijden blouse gedragen. Herinneringen aan Carmen Jm roept deze mr\ creatie van Chantal Tomass op met de wijde rok, het bolero-jasje en de ruime blouse. Heel klassiek van lijn is deze tuniek van Dior, gedragen op een rechte rok. Jurken zonder veel details moeten het hebben van een uitgekiende snit en fraaie stoffen. Invloeden uit het Verre Oosten zijn niet vreemd aan dit comfortabel ogende pak. Lekker sportief zijn deze wollen jumpers met een kleine col in zwart-wit. Eronder wordt een pantalon in zeemansstijl gedragen. Een beetje jungle-achtig zijn deze pakken, die zijn bedoeld voor de vrije tijd. Yves Saint Laurent neemt temidden van zijn modellen het applaus in ontvangst na afloop van Heel eenvoudige tunieks met bizarre opdruk komen ook uit de collectie van Jean-Charles de Castelbajac. presentatie van zijn zomer collectie Een grapje van Jean-Charles de Castelbajac. Dit blazerjasje kan op twee manieren worden gedragen. ZATERDAG 10 DECEMBER 1983 Kleding is de laatste jaren steeds meer een manier geworden om te zegen: dit ben ik.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29