"Kamerlid mag er best iets bij doen" Star Wars wordt werkelijkheid Het Binnenhof onder de loep Reagan geeft groen licht voor nieuw ruimtewapen Sin^s de Grondwet van 1848 hebben meer dan tweeduizend landgenoten, doorgaans heren van middelbare leeftijd en een handjevol vrouwen, ons in opeenvolgende generaties vertegenwoordigd in de groene bankjes van de Tweede Kamer. Wie waren die Kamerleden eigenlijk, uit welke lagen van de samenleving stamden zij, hoe veranderde de samenstelling van de Kamer? Deze en nog veel meer vragen stelde J.Th.J. van den Berg, directeur van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijke bureau van de Partij van de Arbeid, in zijn proefschrift 'De toegang tot het Binnenhof, de maatschappelijke herkomst van de Tweede Kamerleden 1849-1970. Op dit onderzoek promoveerde Van den Berg afgelopen woensdag aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Een gesprek met hem over onze Tweede Kamer begint bij het verleden, maar het heden komt voortdurend om de hoek kijken. ZATERDAG 10 DECEMBER 1983 'De Tweede Kamer is heel lang een soort deftige notabelen- sociëteit geweest, maar de ontwikkelingen in de samen leving werken wel degelijk door in de samenstelling van onze volksvertegenwoor- ding'. Van den Berg hoeft voor deze bewering maar te verwijzen naar Thorbecke, de grote man van de Grond wet van 1848. Als een natuur lijk uitvloeisel van hun stand belandden de leden van adel en hogere burgerij veel eer der in allerlei hoge colleges, waaronder de Tweede Ka mer, dan verdienstelijke landgenoten van lagere kom af. Thorbecke repte in dit verband al over de tegenstel ling tussen het 'persoonlijk standsvoorregt' en de 'eigen bekwaamheid en verdienste'. Naar de letter van de wet mogen opeenvolgende wijzigingen van het kiesrecht de toegang tot de Tweede Kamer voor alle Neder landers hebben vergemakkelijkt, in de praktijk ligt dat wel even anders. Een frappant voorbeeld daarvan is de zeer beperkte aan wezigheid van vrouwen aan het ÏJinnenhof. Over de hele onder zochte periode van 1849 tot 1970 kwamen er 1216 leden in de Tweede Kamer, onder wie zegge en schrijve 53 vrouwen. In 1848 was er nog helemaal niet aan de vrouwen gedacht. Een vrouw die gekozen kon worden, laat staan een vrouw die zelfs het kiesrecht zou bezitten, het was gewoon ondenkbaar. Toen Alet- ta Jacobs zich in de tachtiger ja ren van de vorige eeuw meldde als kiezer, was dat een netelig probleem voor zelfs de hoogste rechterlijke instantie. Uitgesloten Maar de oplossing werd gevonden, door J.W.E. Metselaar in 1887 werden vrouwen met evenzoveel woorden uitgesloten van hef actieve en passieve kies recht, met andere woorden, vrouwen konden niet in de Ka mer gekozen worden omdat zij vrouw waren, en zij mochten bo vendien zelf niet gaan stemmen. Aan de hand van zijn onderzoek kan Van den Berg in een hand omdraai aantonen dat een verrui ming van de wetten terzake hele maal niet binnen de kortste ke ren hebben geleid tot grote ver anderingen in de Tweede Kamer. Toen uiteindelijk in de jaren 1918- 1922 vrouwen konden worden gekozen als lid van de Tweede Kamer, kwamen er niet meer dan twee naar het Binnenhof. Deze pioniers waren Suze Groe- neweg van de oude SDAP en Jo hanna Westerman van de Libera le Unie. Na de strijd voor het al gemeen vrouwenkiesrecht, beze geld in 1919, kwamen na de daar op volgende verkiezingen zeven vrouwen in de Kamer. Van den Berg:'Dat leek een mooi begin, zeven vrouwen, maar tot het laatste jaar van het onder zoek, 1970, hebben er nooit meer dan zeven vTouwen tegelijk in de Kamer gezeten. En toen de grote crisis van de jaren dertig aan brak, was het voor de vrouwen ook in één klap afgelopen. Het leek wel of men dacht, nu moet het even uit zijn met de flauwe kul'. Hetzelfde lot trof overigens de do minees en priesters die tussen de beide wereldoorlogen een voor aanstaande plaats innamen in de Kamer. Dat kon gebeuren omdat het maatschappelijke bestel sterk verzuild was, en die ont wikkeling werkte door in de Tweede Kamer. Maar zodra de crisis echt begon door te breken, werd de royale aanwezigheid van priesters en dominees minder vanzelfsprekend. 'Er bleek voor al behoefte aan economen en aan lieden die het bedrijfsleven goed kenden',aldus Van den Berg, die er overigens niets voor voelt om anno 1983 via het kiesrecht nog aan ons politieke stelsel te sleu telen. Drempel In de Duitse Bondsrepubliek is een drempel van vijf procent in gesteld uit vrees voor te veel klei ne partijtjes. Wie die grens niet haalt, komt niet in de Bondsdag. Ook in Groot-Brittannië met zijn districtenstelsel hebben kleine partijen geen enkele kans. In Ne derland met zijn vele partijen, partijtjes, clubs en clubjes is ook wel met dergelijke ideeën ge speeld, maar Van den Berg ziet er niets in.'Ik ben geheel terug gekomen van de mening dat je de manco's van ons politieke stelsel kunt verhelpen door te sleutelen aan het kiesrecht. Ieder politiek stelsel moet natuurlijk zijn eigen regels maken. Wij heb ben de evenredige vertegen woordiging en we missen het districtenstelsel zoals Engeland dat kent. Maar ieder stelsel, ook het onze, heeft zijn voor- en na delen waarmee we het zullen moeten doen. Tengevolge van de evenredige vertegenwoordiging werkt iedere vernieuwing tegen woordig razendsnel door in de samenstelling van de Tweede Kamer; opkomende politieke on tevredenheid wordt zodoende binnen de kortste keren vertaald. Ons politieke systeem wordt daardoor snel gealarmeerd en kan deze signalen oppikken. An derzijds is ons stelsel natuurlijk ook gevoelig voor allerlei mode verschijnselen, maar ook hierin blijken we praktisch te werk te gaan'. Voor hen die deze stelling willen betwisten heeft Van den Berg zijn antwoord klaar: 'Ver geet niet dat de politiek in Ne derland niet wordt gemaakt door de kleine politieke partijtjes, maar door de middelgrote en grote partijen'. Isolement In de praktijk van alledag ziet Van den Berg dat een Kamerlid op het Binnenhof als het ware in een isolement kan raken. 'Je kunt daar een zeer druk bezet le ven hebben, maar je zit wel voor namelijk in een papieren wereld. Ambtelijke nota's, dikke stuk ken die de Kamer zelf fabriceert, grote stapels post, brieven van kiezers, knipselkranten, een en kele hoorzitting van burgers in het nette pak'. Omdat Kamerle den zich op die manier als het ware 'droogleggen' van de echte mensenmaatschappij, waagt Van den Berg zich, dwars tegen vele heilige huisjes in, aan een prik kelende stelling. 'We moeten niet zo benauwd zijn voor Kamerle den met betaalde nevenfuncties'. Maar is het drukke bestaan van een Kamerlid wel te verenigen met andere functies, nog afgezien van de vraag of een en ander wel te rijmen valt? 'Ach, was Maar ten Schakel (ARP) nu zo'n slecht Kamerlid omdat hij te maken had met het beroepsgoederen- vervoer? Ik zou denken, integen deel. Een goed Kamerlid kan de zaken heel goed uit elkaar hou den, en we moeten al helemaal niet bang zijn dat deze of gene eens een keer een greep in een kas doet'. De tegenwerping dat een Kamerlid al zijn tijd en energie nodig heeft om de regering het nodige tegen spel te bieden, houdt volgens hem geen stand. 'Natuurlijk weet de regering zich verzekerd van de deskundige steun van al die duizenden ambtenaren. Die slag tegen dat leger ambtenaren ver lies je hoe dan ook. Je moet niet proberen daar als Kamerlid te genop te boksen. Het heeft ook geen zin er een vergelijkbare macht tegenover te willen stel len, dat leidt alleen maar tot dub bel werk. Het is voor een Kamer lid veel belangrijker om contact te houden met de kiezers, met de samenleving in al zijn schakerin gen'. Losgeraakt In zijn onderzoek heeft Van den Berg tot in details uitgeplozen hoe de Tweede Kamer allengs is losgeraakt van dat directe con tact met de bevolking. Opgejaagd door de pers vluchten Kamerleden gemakkelijk weg in kleine, overzienbare problemen en in kleine belangenbeharti ging. Men gunt zich als het ware niet meer de tijd om afstand te nemen, om eens in het land rond te kijken. Als wetenschappelijk medewerker aan de Leidse Universiteit heeft Van den Berg zelf ook altijd an deren, in de wereld buiten de universiteit, opgezocht. Zo schreef hij onder andere voor on ze krant en ook voor NRC Han delsblad politieke columns en zijn relatie met de actuele poli tiek onderhoudt hij sinds 1981 ook via de Wiardi Beckmanstich ting, het wetenschappelijke bu reau van de PvdA, waarvan hij sinds 1981 directeur is. 'Het mooie van de WBS is, dat er ruimte is voor een rationele dis cussie. Bepaalde mensen kun nen nieuwe ideeën ontwikkelen en die vervolgens uittesten. Ook kunnen via het wetenschappelij ke instituut van een partij taboes worden doorbroken. Een voor beeld van zo'n taboe binnen de PvdA? De winstgevende onder neming. Hoe lang werd het woord 'winst' niet vies gevon den? Nu begint dat te verande- De WBS is overigens niet meer, zo als in vroeger dagen, de kweek plaats voor nieuw politiek talent, zoals dat nog gold voor mensen als Den Uyl en Van der Stoel. 'Nee, die tijd is voorbij. De op mars van de doctorandussen in de politiek wordt bovendien af geremd, omdat op de universitei ten meer van de mensen wordt gevergd. Men kan er gewoon niet veel meer naast doen.' Weerzin De oude SDAP werd met de nodi ge spot wel betiteld als een partij van schoolmeesters, dominees en advocaten, en de kweek school heette de 'armeluisuni- versiteit'. Zonder veel plichtple gingen stelt Van den Berg, dat SDAP en later PvdA er altijd naar hebben gestreefd hun beste mensen in de Kamer te brengen. In de luwte van de dagelijke poli tieke drukte wil hij nu binnen de WBS de nodige tijd besteden aan het recht en alles wat daar zoal mee samenhangt. De oude SDAP zag de wet en de staat nog als instrumenten van de heersen de klasse. Een zekere weerzin te gen juristen was in die kring niet vreemd, temeer wanneer die ju risten zich almaar baseerden op de bestaande wetten. Dat wekte al vlug een indruk van behoud zucht. Van den B$rg betreurt deze hou ding en hij stelt vast dat er in zijn partij op dit punt wel het nodige verandert. De wetten worden im mers niet alleen geschreven om te behouden wat er al is, de wet ten zijn ook de instrumenten om vorm te geven aan de verande ringen in de samenleving. Maar PAGINA 25 Aan de hand van zeer gedetailleerde cijfers toont Van den Berg aan dat de Leidse universiteit een zeer belangrijke leverancier van Kamerleden is geweest. Een aantal ontwikkelingen samen kunnen dit verschijnsel verklaren: Leiden is heel lang de grootste universiteit geweest met de meeste studenten, de adel en het patriciaat hadden een sterke voorkeur voor de rechtenopleiding, zodat vele zonen uit deze kring naar Leiden werden gestuurd, en er kwamen ook nogal wat katholieken uit het buitenland om in Leiden hun doctoraal te doen. Overigens verwerpt Van den Berg de stelling dat er thans nog sprake zou zijn van elite-opleidingen, zoals de 'Oxbridge' in Engeland, die de afgestudeerden van deze instellingen een grotere kans zouden bieden op een politieke carrière. Ook een bepaalde politieke kleur is er nauwelijks nog aan de verschillende universiteiten te bespeuren. Het gaat hooguit om kleine accentverschillen met enkele frappante uitzonderingen in een verder verleden. Zo leverde de Technische Hogeschool in Delft tussen de beide wereldoorlogen een onevenredig groot aantal sociaal-democratische ingenieurs af. Maar verder in de twintigste eeuw verdwijnen deze verschillen nagenoeg geheel. Leiden en ook Utrecht kennen nog een licht liberaal en conservatief accent, en tot 1956 bijvoorbeeld kwamen er maar weinig socialisten uit het Leidse. Het totaalbeeld is thans echter dat elke stroming in de Nederlandse politiek binnen haar geledingen vertegenwoordigers telt die van alle rijksinstellingen afkomstig zijn. Wat Van den Berg niet heeft kunnen onderzoeken is het verband tussen het lidmaatschap van de vrijmetselarij en dat van de Tweede Kamer. Dat is niet zozeer een gevolg van de vermeende geheimzinnigheid van dit genootschap, maar eerder te wijten aan het feit dat het Oranje-huis in de negentiende eeuw er de nodige relaties mee onderhield. Van den Berg daarover: 'En zodra Oranje binnen het beeld verschijnt gaan de archieven op slot. Belachelijk!' er is meer, aldus Van den Berg. 'Socialisten moeten afleren de wet vooral als een middel te zien om de eijgen doeleinden te berei ken. Er is ook nog zoiets als de rechtsstaat. Het wordt tijd om te werken aan het socialistische rechtsdenken. We zijn zo gewend aan onze vrijheden, maar die kunnen snel op het spel komen te staan'. Om deze stelling te illustreren grijpt Van den Berg terug op zijn ervaringen aan de universiteit, dat historische bolwerk van vrij heid van werken en denken. 'On der de zachte druk van een beetje keet en van het nodige ge schreeuw dreigden de mensen al om te vallen. De vrijheden die wij genieten, zijn niet onaantast baar. De grootste waakzaamheid blijft geboden'. (De Toegang lot het Binnenhof, door dr. J. Th. J. van den Berg, uitg. Van Holkema en Warendorf, Weesp, 319 blz., 49,50). Het kassucces aller tijden "Star Wars" krijgt navolging buiten de veilige (huis)bioscoop. De Amerikaanse president Reagan besloot vorige week tot de ontwikkeling van een laser-ruimtewapen om de Verenigde Staten te beschermen tegen een kernaanval. De komende weken zal duidelijk worden hoeveel geld daarvoor op de begroting van volgend jaar beschikbaar komt. Reagan is ervan overtuigd dat zo'n wapen de onderhandelingen over vermindering van kernwapens positief zal beïnvloeden. Als kernraketten op aarde vanuit de ruimte kunnen worden vernietigd, zijn ze waardeloos geworden, vermoedt hij. Niet iedereen denkt daar zo over. door Ton van Brussel en Henk Kolb Papier is geduldig, zeker als schriftelijk vastgelegde af spraken meningsverschillen verhullen in plaats van ze uit de weg ruimen. Zo is er de jarenlange strijd over wat nu precies de betekenis is van het woord "peaceful". Kalm, gerust, rustig, vreedzaam, vredig,, vredelievend; woor denboeken leveren voldoen de verklaringen, maar voor diplomaten schieten de alter natieven tekort. Zij zijn het die aan "de internationale on derhandelingstafels het "pea ceful" een praktische inhoud moeten geven. Zij zijn het ook die moeten werken bin nen de bizarre strategie van loven en bieden tussen de su permachten, die hun harts tochtelijk streven naar "pea ce" met alsmaar meer kern wapens kracht bijzetten. Nederland is een van de westerse landen die, in weerwil van de op vattingen van zowel de Verenig de Staten als de Sowjet-Unie, maar één betekenis toedichten aan dat in verdragen zo veelvul dig gehanteerde begrip "peace ful". Voor ons is dat synoniem voor "niet-militair". Om die reden is men hier dan ook allerminst gecharmeerd van de recente val van Ronald Reagan voor de verlokkingen van de ruimte. In maart van dit jaar ver kondigde hij, bij gelegenheid van wat nu zijn 'Star Wars'- speech wordt genoemd, dat de strijd tegen het boosaardige communisme zich ook zou gaan uitstrekken tot de nabije ruimte, een moeilijk te begrenzen gebied dat hij gemakshalve tussen de aarde en het universum situeert. Hij riep de wetenschappelijke wereld die kernwapens had be dacht op nu de middelen te ver schaffen waarmee deze wapens machteloos en verouderd zou den worden. X-straal laser Afgelopen week gaf hij zijn plei dooi ook een praktische inhoud met de goedkeuring van een pro ject gericht op de ontwikkeling van een ruimtewapen. Hij volgde daarmee het advies van een spe ciale commissie, die een ontwerp heeft aanbevolen dat de VS ein delijk de onkwetsbare verdedi ging moet verschaffen, waaraan tot op heden al 25 miljard dollar vergeefs werden uitgegeven. Het Lawrence Livermore Labora torium in Californië, waar dr. Ed ward Teller de waterstofbom be dacht, heeft met de "X-straal la ser" voor de "doorbraak" ge zorgd. Met dit wapen kunnen al le ongeveer 1500 Russische stra tegische kernwapens worden uitgeschakeld. Zeggen de uitvin ders. Ter zeer oppervlakkige bepaling van de gedachten: de X-straal la ser ontleent zijn energie aan een kernwapen en herleidt die via ul- trageheime 'laser-staven' (waar mee de bom is omringd), tot stra lingsbundels waarmee de opstij gende Russische raketten kun nen worden vernietigd. Volgens deskundigen zou minimaal een kernbom van één megaton nodig zijn. Naar de New York Times onlangs berekende, zou elk laserkanon de kracht kunnen ontwikkelen van een ton TNT, al zou het slechts een miljoenste deel van de energie van de bom kunnen bundelen. Dat is zo ongeveer de energie van de explosieven waar mee onlangs het hoofdkwartier van de Amerikaanse mariniers in Beiroet werd opgeblazen. De wapens zouden kunnen wor den opgesteld in onderzeeërs en zouden worden gelanceerd, als een waarschuwingssatelliet het afschieten van vijandelijke ra ketten signaleert. De uitvinders zijn ervan overtuigd, dat zij de praktische bezwaren hebben op gelost die samenhangen met de enorme snelheid van actie en het nauwkeurig richten van de la sers. De stralen hebben de snel heid van het licht. Zij zouden vij andelijke raketten al kunnen on derscheppen in de bovenste dun ne lagen van de atmosfeer. Goedkoop wapen De presidentiële commissie die de ruimtewapens moest bestude ren, heeft de regering onlangs aanbevolen in vijf jaar 895 mil joen dollar aan de ontwikkeling van de X-straal laser te besteden. Het is een relatief goedkoop wa pen, dat de uitvinders besom men op 2 miljoen dollar per stuk, Inclusief bom. Dat maakt deze la ser aanmerkelijk aantrekkelijker dan de ruimtestations van twee tot vijf miljard dollar, die het Pentagon in gedachten heeft. Daar wordt gewerkt aan een vijf- jarenprogram van 26 miljard. Zal een vlucht van deze raketten, die niet tevoren in de ruimte be hoeven te worden gehangen in tegenstelling tot andere soorten exotische technologie waarmee Reagan de VS wil beschermen, de wereld veel veiliger maken? Nog helemaal afgezien van de vraag of alle onderdelen van het systeem ooit goed in elkaar kun nen worden gepast: een perfecte verdediging bedreigt het tragi sche machtsevenwicht tussen de supermachten. Maar er is boven dien geen duidelijke garantie dat de laserwapens, zelfs al werken ze alleen in het vacuum van de ruimte, geen offensieve doelein den kunnen dienen. Een groep natuurkundigen, inge nieurs en politieke wetenschap pers van universiteiten als Har vard, het Massachusetts Insti tuut voor Technologie, Stanford, Cornell, het Brookings Instituut en IBM, probeert binnen het Congres en in de openbare me ning verzet te organiseren tegen de ruimtewapens. Deze groep van voormalige regeringsadvi seurs en -functionarissen krijgt weliswaar meer invloed, maar het is niet erg waarschijnlijk dat Reagan op grond van hun argu menten zijn droom var een ruim tewapen zal opgeven. Vruchteloos Ook verzet van buiten de Verenig de Staten is tot nu toe vruchte loos gebleken. Tijdens de jaar lijkse zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zijn in de afgelopen we ken drie resoluties ingediend, met het doel een wapenwedloop in de ruimte te vermijden. Mon golië (lees: de Sowjet-Unie) kwam met een voorstel; namens de groep van ongebonden lan den formuleerden Egypte en Sri Lanka een tekst en ook een aan tal westerse landen stelde een re solutie op waarin elke vorm van geweld vanuit de ruimte werd af gewezen. De westerse resolutie, waaraan zowel Nederland als Ita lië veel werk besteedden, was vooral gericht op de Verenigde Staten. Juist gezien het onder zoek dat daar gaande is, wilde Nederland een tekst voorstellen die ook voor de VS aanvaardbaar was. Uit gesprekken achter de schermen viel evenwel af te lei den dat de regering-Reagan geen behoefte voelde aan een nieuwe regeling, op een moment dat de eigen plannen gericht op supe rioriteit tekenen van levensvat baarheid vertonen. In de Algemene Vergadering ver dwenen alle resolutievoorstellen van tafel om plaats te maken voor één nieuwe die door de niet- gebonden landen werd inge diend en - een unicum in de Ver enigde Naties - door alle lidsta ten werd aanvaard, met uitzon dering van één onthouding van Groot-Brittannië en één tegen stem, van de Verenigde Staten. Een resolutie waarin de ruimte, inclusief de maan en andere he mellichamen, tot een gebied wordt verklaard waarvan het ge bruik "uitsluitend" openstaat voor "peaceful purposes". Die resolutie brengt de discussie terug naar de betekenis van het woord "peaceful". "Niet mili tair" zegt onder meer Nederland, maar in de praktijk is er het al gesignaleerde verschil van op vatting. Wordt gekozen voor bij voorbeeld "vredig" of "vreed zaam", dan is er de ruimte om de fensieve wapens op te stellen die bedoeld zijn om de vrede te be reiken. In het geval van "niet-mi litair" is ook een op vrede gericht wapen uit den boze. Strijdig Niet alleen de jongste VN-uit- spraak kan een tegenslag voor Reagans plannen betekenen. De kans bestaat dat de ontwikkeling en plaatsing ook in strijd is met bestaande verdragen, waaraan de VS zich wel hebben gebon den. Daarmee wordt in het Witte Huis rekening gehouden, getui ge de instelling vorige week van van een commissie van juristen, speciaal belast met onderzoek in die richting. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag valt te beluisteren dat plaatsing van een ruimtewapen in elk geval in strijd zal zijn met in het 1972 gesloten verdrag voor beperking van anti-raketsyste men (een onderdeel van het SALT-1 akkoord). Uitgezocht moet nog worden of nu geldende verdragen ook een verbod inhou den op de ontwikkeling van wa pens voor de ruimte. De Russen vertalen "peaceful" als "mirnyj" en geven er vervolgens ook de Amerikaanse uitleg van "vredig" aan. Niettemin onder schreven zij de VN-resolutie en wijst Moskou in dit geval, in de geest van de Nederlandse opvat ting, een wapenwedloop in de ruimte af. Het sterkt Reagan in zijn besef dat de Verenigde Staten op dit ge bied een belangrijke technologi sche voorsprong hebben. Of dat ook zo is, valt niet met zekerheid vast te stellen, want de Russen hebben tot 1977 omstandig gepu bliceerd over de X-straal lasers Volgens Amerikaanse deskundi gen zou uit het feit dat sedert dien van Sowjet-zijde over dit onderwerp nauwelijks meer werd gehoord, erop kunnen wij zen dat het werd geclassificeerd. De Russen hebben eenzijdig proeven met anti-satelliet wa pens opgeschort. Hun systeem zou bij de helft van de tests heb ben gefaald en technisch ver bij de Amerikaanse ideeën achter liggen. Verzekering De VS gaan er van uit dat zelfs in grijpende vermindering van kernwapens het gevaar van een nucleaire oorlog niet wezenlijk kleiner maakt, tenzij die afbouw vergezeld gaat van betrouwbare verdediging tegen intercontinen tale wapens. Maar, de verzeke ringen van het Livermore-labo- ratorium ten spijt, is het zover nog niet. Richard D. DeLauer. onderminister van defensie voor wetenschappelijk onderzoek, heeft voor het Congres toegege ven dat aan alle wapens bezwa ren kleven die alleen tegen hoge kosten kunnen worden onder vangen. Sterker nog: dit zou een wetenschappelijke mobilisatie eisen in dezelfde orde van groot te als die voor het neerzetten van Amerikanen op de maan. Te Washington wordt nu gehoopt dat Reagan de beproeving van een wapen (dat met een F-15 ge vechtsvliegtuig op grote hoogte wordt gelanceerd en zich vervol gens op het spoor zet van een vij andelijke satelliet) voorlopig zal blijven uitstellen om de interna tionale wrijving, ook met bond genoten, niet verder te vergro ten. Het militaire complex houdt vast aan militaire noodzaak en schrikt terug voor de problemen op het gebied van verificatie die een verbod van zulke wapens meebrengt. Tegenover deze opvatting staat on der meer die van dr. Robert Bow man, voorheen het hoofd van de ruimtestudies van de Ameri kaanse luchtmacht. Hij zei on langs in de New York Times over de ruimtewapens: 'Zij hebben al lemaal enorme technische pro blemen. Zij kosten waarschijn lijk allemaal in de buurt van een triljoen dollar. Zij zijn allemaal in strijd met een of meer bestaande verdragen. Zij zijn allemaal ui terst kwetsbaar. Zij zijn alle on derhevig aan een of meer tegen maatregelen. Alle kunnen on bruikbaar worden gemaakt met alternatieve offensieve raketten en zouden daarom waarschijn lijk de numerieke wedloop op het gebied van de offensieve wa pens aanwakkeren. Alle zouden, mits zij werken, meer geschikt zijn als onderdeel voor een eerste aanval, dan als verdediging daar tegen. Maar, als allerbelangrijk ste, zij zouden alle zeer destabili serend werken en waarschijnlijk de kernoorlog teweeg brengen, die beide kanten proberen te ver mijden.' Andere middelen Echter, aangenomen dat de VS en na verloop van tijd de Russen zich tegen ballistische wapens effectief kunnen beschermen, dan worden de niet-ballistische kernwapens waarvan de NAVO er nu een aantal ontvangt en waarmee de Amerikanen zich bereids omvangrijk hebben be wapend, andere middelen om de ideologische strijd mee uit te vechten. De dreiging verandert van karak ter. Het zal boeiend zijn om te zien wat onder die omstandighe den nog van de NAVO overeind blijft Extra

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25