c NAVO wacht op stappen Russen Premier Shamir zweert wraak Europa glijdt in diepe put Grote teleurstelling in Kamer over mislukken top Voor hervatting Genève Europa eist aandeel in wapenontwikkeling Aanslag op stadsbus in Jeruzalem Syrië schiet twee Israëlische verkennirigsvliegtuigen neer Na mislukte top MME 'Geen actie Indonesië met Papua Nieuw Guinea' WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 Buitenland DEN HAAG (ANP/GPD) - In de Tweede Kamer is gisteren met grote teleurstelling gereageerd op het vastlopen van de Europe se top in Athene. PvdA-fractie- vorzitter Den Uyl vindt dat na "het échec van Athene" het Eu ropees Parlement het initiatief moet nemen om uit de impasse te komen. Men zal zich moeten afvragen of het verantwoord is om nog langer op deze wijze door te gaan, aldus Den Uyl. Het Eu ropees Parlement zal de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, moeten dwin gen tot een ferme stellingname in de huidige situatie. Den Uyl zei de overtuiging te hebben dan in elk geval de socialistische fractie in het Europarlement een dergelijk debat zal aanvragen. Het WD-kamerlid Blaauw zei dat er nu getracht moet worden om op een lager niveau, dat van de raden van ministers, uit de pro blemen te komen. Volgens Blaauw is het hele overleg in de Eurotop langzamerhand in de merkwaardige situatie verzeild geraakt dat het een reeks van problemen moet oplossen waar de vakministers niet uit zijn ge komen. Door de veelheid van problemen loopt de zaak dan vervolgens vast, aldus het WD- kamerlid. Blaauw liet zich in een eerste reac tie vrij scherp uit over de opstel ling van de Britse premier That cher. Bij haar is er uitermate wei nig begrip aanwezig voor de Eu ropese problemen, aldus Blaauw. CDA-kamerlid Van der Linden zei "ontgoocheld" te zijn. Hij had scherpe kritiek op de kortzichtigheid van een aantal deelnemers, die volgens hem niet in staat zijn verder te kijken dan de eigen lasten en lusten. Vooral Groot-Brittannié zal zich aanzienlijk bescheidener moeten gaan opstellen, aldus Van der Linden. Volgens het CDA-ka merlid hebben de regeringslei ders nu de taak om op korte ter mijn knopen door te hakken. In een totaalpakket zullen daarbij vooral oplossingen gezocht moe ten worden voor het landbouw beleid en de omvang van de ei gen middelen van de EG. De Tweede Kamerfracties van CDA en WD voelen overigens weinig voor een speciaal debat in de Kamer over de resultaten van het Europese topoverleg in Athe ne. Een verzoek van oppositielei der Den Uyl daartoe werd door CDA en VVD afgewezen. De regeringsfracties vinden dat de ze kwestie best aan de orde kan komen by de voor volgende week voorziene behandeling van de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken voor 1984. Maar Den Uyl was het daar niet mee eens. Hij wil minister-president Lubbers ondervragen over het EG-over- leg, en by de begrotingsbehande ling is alleen minister Van den Broek van buitenlandse zaken aanwezig. Met de afwijzing door CDA en WD is een apart EG-debat nog niet definitief onmogelijk. Ka mervoorzitter Dolman zei dat mogelijk de behandeling van de begroting van minister Van den Broek niet meer dit jaar aan de orde kan komen, wegens de overvolle agenda van de Kamer. In dat geval zyn CDA en WD bereid te overwegen om toch een apart debat aan de EG-proble- men te wijden. BRUSSEL - De NAVO zal geen initiatieven ontplooien om de Russen weer aan de onder handelingstafel te krijgen voor gesprekken over de Europese kernwapens. „Het is nu aan de Sow- jet-Unie om aan te geven hoe en wanneer ze terug willen komen", zei de Noorse minister van de fensie Sjaastad gisteren in Brus sel, waar hij een vergadering van de ministers van defensie van de Europese NAVO-landen leidde. De Europese ministerss hebben door Chiel Evers niet, zoals door sommigen ver wacht werd, aangedrongen op nieuwe Amerikaanse voorstellen om de onderhandelingen weer op gang te krijgen. „We zijn be-" reid te luisteren naar elke sug gestie van de Russen, maar het is niet aan ons om met voorstellen te komen", aldus de Noorse mi nister. Zoals bekend liep de Sow- jet-Unie- van de onderhandelin gen weg, nadat met de plaatsing van nieuwe NAVO-wapens in Engeland en West-Duitsland was begonnen. Een samenvoeging van de onder handelingen over de Europese kernwapens (INF) met die over intercontinentale raketten (start; is volgens de Europese ministers een van de mogelijkheden die kunnen worden overwogen. Na drukkelijk verklaarde de Noorse minister, dat dat slechts één van de oplossingen is waarover wordt gedacht. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van de fensie zei later dat samenvoegen van de onderhandelingen geen stap vooruit zou zijn, omdat de zaken veel ingewikkelder zou den worden. Het probleem van het al dan niet meetellen van Franse en Britse kernwapens zou bovendien niet kleiner wor den, omdat die landen niet aan de onderhandelingen deelne- In een gezamenlijke verklaring be- treiiren de Europese ministers het Russische besluit om weg te lopen van de Geneefse onder handelingstafel. De mogelijkhe den om een akkoord te bereiken, waren volgens hen nog niet uit geput. Ze hopen dat de gesprek ken zo snel mogelijk worden her vat en gaan intussen volgens schema door met het plaatsen van nieuwe NAVO-wapens. Zo dra alsnog een akkoord wordt bereikt, kan de plaatsing stop pen en kunnen alle geplaatste ra ketten worden weggehaald, al dus de verklaring. In tegenstelling tot zijn Griekse en Deense collega's, schaarde mi nister De Ruiter zich achter de verklaring. „We moeten ons blij ven inspannen om de Sowjet- Unie weer aan tafel te krijgen, maar er is geen reden om daar voor concessies te doen", aldus de minister. De ministers van Denemarken en Griekenland distantieerden zich in een voet noot van de bewuste passage in de verklaring. Hoge Sowjet-functionarissen zei den maandag in Moskou dat de NAVO ten onrechte verwacht dat Moskou de onderhandelin gen zal hervatten. Zij verklaar den Genève voor dood en gaven de schuld daarvoor aan het Wes ten. De Nederlandse minister van defensie De Ruiter rechtsbegroette in Brussel zijn collega van Luxemburg, Enile Krieps. Foto anpi BRUSSEL (GPD) De Europese NAVO-landen willen econo misch meeprofiteren van de ont wikkeling van hypermoderne conventionele wapens, die het bondgenootschap in de toe komst zal invoeren. Het mag geen puur Amerikaanse aangele genheid worden, zo hebben de Europese ministers van defensie gisteren hun Amerikaanse colle ga Weinberger duidelijk ge maakt. Bovendien hebben ze hem laten weten, dat geldgebrek noopt tot beperking van het in voeren van nieuwe technieken. De Nederlandse generaal C. de Ja ger, voorzitter van het militair comité van de NAVO, noemde de invoering van hypermoderne wapens nodig om de conventio nele afschrikking en de flexibili teit in de NAVO-verdediging te vergroten. „Maar het geld is schaars en de kosten zijn hoog", aldus De Jager. Daarom zullen er prioriteiten moeten worden ge steld waarbij een vergroting van de effectiviteit voorop staat. Daarnaast kunnen besparingen worden bereikt met een verdere onderlinge taakverdeling tussen de bondgenoten. De Europese defensieministers, verenigd in de Eurogroep, erken den de wenselijkheid van nieu we moderne wapens, maar te kenden daarbij aan dat de hoge kosten de mogelijkheden beper ken. Tegelijkertijd hebben ze een rol voor Europa opgeëist bij de ontwikkeling van nieuwe wa pentechnieken. Van het zoge naamde 'tweerichtingverkeer' in militaire uitgaven tussen Ameri ka en West-Europa is tot op he den niet veel terechtgekomen. Volgens recente cijfers koopt West-Europa tien tot veertien keer zoveel wapens in Amerika als andersom. Bij de ontwikke ling van nieuwe technieken is er kans dat recht te trekken, vinden de Europeanen. „Het wordt nu of nooit", zei de Ne derlandse minister De Ruiter. Voor een Europees aandeel in de nieuwe technologieën noemde hij twee voorwaarden: de Euro pese landen moeten eindelijk hun verdeeldheid overwinnen en de onderhandelingen moeten tussen regeringen worden ge voerd, niet tussen bedrijven. De Amerikaanse minister Weinber ger reageerde volgens De Ruiter positief. „Ik geloof dat in Was hington eindelijk het begrip doordringt", aldus De Ruiter. De Europese landen hebben de Amerikaanse plannen voor hy permoderne conventionele wa pens volgens De Ruiter „con structief benaderd", zonder er al definitief voor te kiezen. De Ne derlandse bewindsman heeft er in de NAVO op aangedrongen niet achter elke ontwikkeling aan te hollen, maar eerst vast te stellen waaraan binnen het mili taire plan behoefte bestaat. Daar bij zouden ook de kosten moeten meewegen. Hierover bestond, al dus De Ruiter, „een verrassend grote overeenstemming". Voorlopig geen Brits kernafval in zee gestort LONDEN (AFP) - De Britse regering heeft besloten het storten van zwak en gemid deld radioactief afval in zee op te schorten in afwachting van een wetenschappelijk onderzoek naar dë gevolgen van dergelijke stortingen op het milieu. Dit werd gisteren bekendgemaakt door de mi nister voor milieuzaken, Pa trick Jenkin. Arrestatie na diefstal goud LONDEN (AFP) - Een bewaker van het depot op het Londense vliegveld Heathrow waar tien da gen geleden drie ton goud werd geroofd, is gisteren beschuldigd van medeplichtigheid. De man was het afgelopen week einde door Scotland Yard gear resteerd. De diefstal betrof goud, platina, diamanten en reische- ques ter waarde van ruim 130 miljoen gulden. BEIROET (UPI/Reuter/DPA/AFP) - Syrië heeft giste ren gemeld dat het twee onbemande Israëlische ver kenningsvliegtuigjes heeft neergeschoten. Ameri kaanse mariniers van de multinationale vredes macht in Beiroet vernietigden by het internationale vliegveld een versterkt mitrailleursnest van waaruit zij onder vuur werden genomen. Bij de actie waarbij de Amerikanen onder meer gebruik maakten van een tank en anti-tank wapens vielen aan Amerikaan se zijde geen gewonden, aldus woordvoerder ma joor Dennis Brooks. Een militaire woordvoerder in Damascus zei dat de twee Israëlische vliegtuigjes waren neergehaald ter wijl zij over Syrische posities vlogen in Oost-Liba- non en Zuid-Syrië. In Jeruzalem zei een militaire woordvoerder dat slechts een verkenningsvliegtuig was neergeschoten boven de Oostlibanese Beka'a- vallei. Het incident kwam nadat zowel de Verenigde Staten als het door de Sowjet-Unie gesteunde Syrië hun harde standpunten over de aanwezigheid van hun troepen herhaalden. De Syrische minister van de fensie, generaal-majoor Mustafa Tlas, reageerde op de eerste Amerikaanse luchtaanval tegen Syrische doelen afgelopen zondag met de verklaring dat Sy rië "een rechtvaardige oorlog" voerde tegen de Ver enigde Staten en Israël. De verklaring van Tlas was de eerste waarin een hoge Syrische bewindsman de term "oorlog" gebruikte voor het escalerende con flict met de Verenigde Staten. In Washington zei de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, dat de Verenigde Staten terug zouden slaan als de mariniers werden aangevallen. De Syrische staatsradio berichtte gisteren dat Syrië de middelen heeft om het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten te herstellen na het sluiten van het nieu we strategische militaire akkoord dat Israël en de Verenigde Staten vorige week sloten. "Syrië zal een beschermschild blijven voor de Arabieren en een solide muur die de Arabische landen beschermt te gen de Israëlische en de Amerikaanse overheer sing", zo voegde radio-Damascus er aan toe. JERUZALEM (Reuter/AFP/UPI/ DPA) De Israëlische premier Jitzhak Shamir heeft wraak ge zworen voor de aanslag op een bus in het hartje van Jeruzalem die gisteren aan vier inzittenden het leven kostte. Er vielen 43 ge wonden. Een PLO-guerrillacom- mando met de naam "Martelaar Halym" is volgens het persbu reau Wafa verantwoordelijk voor de actie. Volgens Wafa werden zeker 40 Israëlische militairen gedood. De aanslag gebeurde op de Herzl- boulevard in het centrum van Je ruzalem, even na het middaguur. De explosie had zo'n grote kracht dat de bus uiteengereten werd en het dak zeker 100 meter werd weggeslingerd. Volgens de Israëlische politie vielen er vier doden en 43 gewonden, onder wie zeker tien scholieren. Het was de eerste aanslag in Jeru zalem sinds 1978, toen bij een zelfde actie zes doden vielen en 19 gewonden. De Israëlische be volking wordt voortdurend via radio en tv gewaarschuwd tegen dit soort acties en er zijn dan ook tijdig tal van bommen gevonden. Premier Shamir zei dat de veilig heidsdienst achter de daders aan zit en dat die hun straf niet zullen ontlopen. In het verleden heeft het Israëlische leger vergeldings acties ondernomen tegen Pale stijnse stellingen voor aanvallen op Israëlische burgers in of bui ten Israël. Volgens het Palestijnse persbu reau Wafa pleegde het comman do de aanslag "in opdracht van het algemeen commando van de Palestijnse revolutionaire troe pen en guerrilla-eenheden in de bezette gebieden". Het doelwit was een militaire bus en zeker 40 Israëlische militairen zijn ge dood, aldus Wafa. Het persbu reau gaf geen nadere informatie over het commando. In de PLO is het gebruikelijk eenheden te noemen naar een gevallen guer rillastrijder. Er hebben zich later nog meer groepen verantwoordelijk ge steld voor de aanslag in Jeruza lem. Een woordvoerder van de opstandige rebellen in Damas cus zei dat een groep genaamd "martelaar Béyes Abu Atwan" het had gedaan. De groep be hoort naar zijn zeggen tot de troepen van rebellenleider Musa. In een telefoontje naar het persbu reau AFP in Parijs werd de ver antwoordelijkheid genomen door de tegen Arafat in opstand gekomen revolutionaire raad van Fatah. De Europese regeringsleiders waren na hun mislukte topcon ferentie in Athene opvallend vriendelijk voor elkaar. Geen persoonlijke beschuldigingen, geen waarschuwende vinger tjes, zoals premier Lubbers na afloop zei. De reden ligt voor de hand. Het voortdurende on vermogen van de lidstaten om de Europese financiële proble men op te lossen, begint dra matisch te worden en niemand wil de zaak erger maken dan hij al is. Het was ook voor het eerst in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap dat een topconferentie afliep zon der officiële slotverklaring. Nu de kruitdamp aan de voet van door Ferry Mingelen de Acropolis is opgetrokken en het slagveld te overzien valt, ontstaat er een zeer verontrus tend beeld. Niet alleen gezien de directe financiële proble men waarin Europa in 1984 nu verzeild raakt, maar meer nog omdat de landen blijvend uit elkaar lijken te groeien. Ieder een wil Europa, maar vooral op zijn eigen voorwaarden. Die voorwaarden worden onder de huidige financiële crisis steeds dwingender. Premier Lubbers: „Het gaat om het vermogen van de eerste- ministers om concessies te doen aan hun eigen standpun ten De marges voor com promissen worden steeds klei ner onder het kritische oog van de nationale parlementen en de ministers van financiën". Het slepende Britse budgetpro bleem heeft grote invloed ge had op het Europese denken via de telmachine. Groot-Brit- tannië betaalt naar ieders op vatting te veel aan Europa, maar hoeveel en op welke ma nier gecompenseerd moet wor den, daarover strijdt men al ja ren. Ook West-Duitsland raakt nu, zoals Lubbers zei „gebiolo geerd door de financiële reken sommen. De gevoeligheid van Duitsland rond de dubbeltjes is in opmars". En de Westduit- se bondskanselier Kohl zei gis teren in Athene: „West-Duits land is erop gericht de toe komst van Europa te verzeke ren, maar Europa heeft alleen een toekomst als die betaal baar blijft". Maar er is nog een ander diep gaand probleem in opkomst: een principeel verschil van me ning tussen de rijkere landen in het noorden en de armere landen in het zuiden van Euro pa over de vraag waarvoor de Europese Gemeenschap eigen lijk dient. De Griekse premier Papandreou zei gisteren: „De Europse Gemeenschap werd opgericht om het belang van zes landen te dienen. Nu zijn er tien Europese lidstaten, waar schijnlijk twaalf met Spanje en Portugal erbij. De botsing tus sen het Noorden en het Zuiden is zeer sterk. Die moet over wonnen worden om tot werkelijke harmonisering van onze economieën te komen. Pas dan ontstaat een echt Eu ropa". De armere Zuideurope- se landen verwachten dus dat de rijkere Noordeuropese lan den hen economisch voorui thelpen. Premier Lubbers wees deze be nadering principieel van de hand. „Landen met een lagere welvaart profiteren relatief wat meer van het Europese beleid, maar de Europese Gemeen schap is geen instrument om middelen naar de armere lan den over te dragen. Als je dat wilt, ben je met een andere zaak bezig, daarvoor is Europa niet bedoeld", aldus de pre mier. Die Noord-Zuid-tegenstelling bleek vooral bij de onderhan delingen over de noodzakelij ke landbouwbezuinigingen. Italië en Griekenland wilden hun eigen landbouwproduktie grotendeels buiten schot hou den en eisten ook een uitzon deringspositie by de beper king van de Europese melk- produktie. „De Italiaanse op stelling was zeer sfeerbeder- vend", zei Lubbers. Die alsmaar stijgende landbou wuitgaven (in 1983 30 procent meer waardoor ze nu al ruim 65 pet van het totale Europese budget opslokken) zullen Eu ropa in 1984 al gaan opbreken. Er is geen akkoord over uit breiding van de eigen financië le middelen van Europa. Met de begroting voor 1984 van ruim 63 miljard is het plafond van die middelen bereikt. Om dat Athene geen overeenstem ming opleverde over beper king van de landbouwuitga ven, dreigen die het financiële plafond ruim te gaan doorbre ken. Nu reeds is er al 250 mil joen te weinig en zijn de land- bouwvoorschotregelingen be- De Britse premier Thatcher ver wacht wel iets positiefs van die financiële nood. Die nood zal de andere landen dwingen om de Britten meer tegemoet te komen bij de budgetcompen satie, omdat zonder een aan vaardbare regeling Londen uit breiding van de eigen financië le middelen voor Europa blijft blokkeren. Sprekend over de mislukte top zei mevrouw Thatcher: .Misschien moest dit wel gebeuren om een nieuw elan te creëren". Ze kan echter rekenen op proble men met de andere lidstaten, maar vooral ook met het Euro pese Parlement, dat de Britse budgetproblematiek als een van de belangrijkste oorzaken van de huidige impasse ziet. Het parlement dreigt uit fru stratie over de Europese be sluiteloosheid de hele begro ting voor 1984 te verwerpen, en dan komt direct of indirect ook de uitbetaling van de voor 1983 afgesproken compensatie voor de Britten van 1,8 miljard gul den op losse schroeven te staan. Met de Europse verkiezingen in juni, waar het Parlement na tuurlijk sterk rekening mee houdt, de onderhandelingen over de nieuwe landbouwprij zen in maart en de begrotings zitting van het Europese Parle ment volgende week, blijft men in de Gemeenschap lek ker met elkaar door bakke leien. Ondertussen glijdt Euro pa echter langzaam maar zeker in een diepe put en niemand weet precies wanneer het te laat is om de rand nog te pak ken. Lubbers: „Na Athene komt de schok van: hoe lang kan je nog zo doorgaan voordat de zaak vastloopt. En wat word je daar dan slechter van. De af weging daarvan moet toch tot bezinning leiden". JAKARTA (UPI) - De premier van Papua Nieuw Guinea, Mi chael Somare, heeft gisteren ver klaard dat er geen reden is voor gezamenlijke militaire operaties met Indonesië om rebellen aan de gemeenschappelijke grens op te sporen. Somare, die een be zoek van een week aan Indonesië brengt, zei met president Suhar to over kwesties tussen de twee landen te hebben gesproken. Daartoe behoort de activiteit van opstandelingen van de Vry Pa pua Onafhankelijkheidsbewe ging die vanuit Irian J^ja, voor malig Nederlands-Nieuw-Gui- nea, opereren en die dikwijls de grens naar Papua Nieuw Guinea oversteken om aan militaire ope raties te ontkomen. "Wij hebben geen ernstige proble men in de grensgebieden en het is dus niet nodig een gezamenlij ke militaire operatie met Indone sië te ondernemen", zei hij tegen verslaggevers. "Mijn besprekin gen met Suharto leidden tot diep begrip tussen beide landen". Beide landen hadden kort geleden verscheidene problemen, waar onder beschuldigingen dat Indo nesische troepen geregeld de grens overstaken. Een gezamen lijke commissie houdt zich met het vraagstuk bezig. In Port Mo resby, de hoofdstad van Papua Nieuw Guinea, is kort geleden een minister afgezet omdat hij Indonesië had beschuldigd van de bedoeling het grondgebied uit te breiden. Somare deelde voorts nog mee dat beide landen van plan waren hun handelsbanden te versterken. Franse kernproef WELLINGTON (Reuter) - Frank rijk heeft afgelopen zaterdag weer een kernproef gehouden op het atol Mururoa, dat in de Stille Zuidzee ligt. Het is de zesde Franse kernproef dit jaar. Enkele weken geleden hebben Australië en Nieuw Zeeland nog geprotes teerd tegen de Franse proeven. Ondanks felle protesten van lan den in het gebied van de Stille Oceaan begon Frankrijk in 1975 met de ondergrondse proeven op het atol. Sindsdien zyn 58 explo sies geregistreerd. Parijs vindt dat de proeven moeten worden voortgezet en dat zy niemand in gevaar brengen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7