'Grens T-biljet moet zo blijven' c "Lekker moet blijven." Politici vooral uit hoge milieus D- CDA: buigen of barsten voor Scholten en Dijkman Kamer tegen beperldng belastingteruggave 'Heroïne voor de prijs van een paar pilsjes' Bij woningcorporaties wordt steeds meer fraude ontdekt Thuis uit protest Maatschappelijke afkomst parlementariërs onderzocht «WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - Vrijwel de gehele Tweede Kamer verzet zich tegen het voorstel van het kabinet om de teruggave van te veel betaalde loonbelasting te beperken. Het gaat hierbij om een beperking van de teruggave via het zg. T-biljet. Staatssecretaris Koning (financiën) wil het minimumbedrag (drempel) dat met dit biljet kan worden teruggevor derd, optrekken van 124 naar 300. Maar PvdA, CDA, WD en D'66 wijzen deze verhoging af. Binnenland AMSTERDAM (GPD) - „Heroine en hard drugs moeten op lange termijn net zo worden be schouwd als alle risico-dragende genotsmiddelen". Dat heeft mr. A. J. Cnoop-Koopmans, raadslid van de PvdA in Amsterdam, gis teren gezegd in het televisiepro gramma Achter het Nieuws. De Partij van de Arbeid heeft op nieuw een nota opgesteld over het door de gemeente verstrek ken van heroine aan een groep van duizend tot twaalfhonderd zwaar verslaafden. Ook in mei van dit jaar heeft de PvdA-Am- sterdam een pleidooi gehouden voor verstrekking onder voor waarden aan geregistreerde ver slaafden. De nieuwste nota wordt aanstaan de vrijdag gepubliceerd. Toeval lig nemen burgemeester en wet houders van Amsterdam diezelf de dag een besluit over een grootschalig experiment met he- roineverstrekking. Begin oktober is door de gemeen telijke geneeskundige en ge zondheidsdienst al begonnen met een klein experiment dat drie jaar duurt waarbij aan onge veer 50 ernstige heroine-verslaaf- den morfine wordt verstrekt. Het gaat om een „hopeloze" groep van mensen die niet goed met bijvoorbeeld methadon kan wor den behandeld. Er werd door de GG en GD voor morfine gekozen omdat heroine moeilijk verkrijg baar is. Oud-wethouder Wim Polak (PvdA) moet worden beschouwd als de initiatiefnemer van dit experi ment en als pleitbezorger in Den Haag. Hij heeft indertijd voorge steld dat de politie de inbeslag- genomen heroine over zou dra gen aan de GG en GD in plaats van de partijen te vernietigen. De nieuwe drugsnota van de Partij van de Arbeid wordt gesteund door de PPR en de PSP. D'66 zou met enig voorbehoud ook positief reageren op het experi ment. Volgens mr. Cnoop-Koopmans zal de heroine onder medisch toe zicht ter plaatse moeten worden toegediend. De Nederlandse opiumwet en internationale ver dragen zouden een humaner en toleranter beleid toelaten. De po litie zal de groothandel echter zo streng mogelijk moeten bestrij den, aldus Cnoop-Koopmans. Jaarlijks wordt in Amsterdam voor ongeveer 500 miljoen gulden ver handeld in heroine. Het geld wordt door de gebruikers door diefstal bijeen vergaard. Het so cialistische raadslid drs. J. van Dijk heeft in Achter het Nieuws berekend dat gestolen goederen slechts een kwart van hun waar de opbrengen. Dat betekent een schadepost voor de gemeen schap van twee miljard gulden per jaar. „De gemeente zal de heroine moe ten aanbieden voor vijf tot tien gulden per gram. Niet veef meer dan de prijs voor een paar pils jes", aldus Van Dijk. „Op de ille gale markt moeten verslaafden 250 gulden per gram betalen. Als je de prijs laag kan maken con curreer je de illegale handel er uit. Zo tast je de woekerwinsten aan". Een ander voorstel van het kabinet is om de grens voor een aanslag inkomstenbelasting te leggen bij f 55.600. Het kabinet wil het aan tal belastingaangiftebiljetten verminderen, zodat minder per soneel nodig is om deze te ver werken. Met de maatregel zou den 300 manjaren kunnen wor den bespaard. Dit personeel komt dan beschikbaar om de controle op de aangiften te ver beteren, zoals is voorzien in het automatiseringsprogramma van de belastingdienst. In grote lijnen worden de voorstel len van het kabinet door de Tweede Kamer gesteund. Alleen de voorgestelde verhoging van de drempel voor het T-biljet zal waarschijnlijk niet worden aan vaard. Zowel de WD-er D<* Gra ve als de PvdA-er Van Nieuwen- hoven vindt dat in een tijd van inkomensachteruitgang de over heid niet op deze manier een groep belastingplichtigen extra mag treffen. Alcoholaccijns pas omhoog op 1 februari DEN HAAG (ANP) - De verhoging van de alcoholaccijns gaat niet op 1 januari in, maar op 1 februa ri. De Tweede Kamer aanvaard de gisteren met algemene stem men een wijzigingsvoorstel van die strekking, dat was ingediend door de WD'er Van Rey. Volgens Van Rey zou een verho ging van de accijns per 1 januari het bedrijfsleven, dat het in de feestmaand december toch al druk heeft, overbelasten. Minis ter Ruding (financiën) had tegen uitstel van de verhoging geen be zwaar omdat er door andere be lastingmaatregelen 5 miljoen gulden extra in de schatkist zou vloeien en dat is volgens de mi nister voldoende om het uitstel van de accijnsverhoging op te vangen. De Kamer ging er ook met algeme ne stemmen mee akkoord dat verhogingen van de alcohol- en tabaksaccijns voortaan niet meer op 1 januari maar op 1 februari worden ingevoerd. Bij losgeld ook pistolen gevonden AMSTERDAM (ANP) - In de vier tonnen die in de bossen rond Zeist zijn gevonden, zaten behal ve een deel van het losgeld van Heineken en Doderer, nog een pistool, handboeien, een kogel vrij vest, een portofoon, een slaapzak en een legerjack. De politie ging in de bossen op zoek nadat afgelopen zondag wandelende mensen een plastic zak met daarin 200 briefjes van honderd dollar hadden gevon den. Die bleken deel uit te ma ken van het losgeld. De zoekactie leverde in totaal vier plastic ton nen op, die in de grond waren in gegraven. Daarin zat 19 miljoen gulden, drie vijfde deel van het totale bedrag van tussen de 32 en 35 miljoen gulden. Eerder werd al acht miljoen teruggevonden. WEERRAPPORTEN te temp. »lag t fjf I 'i g Amsterdam half bew. 7 1 1 De Bilt regenbui 7 0 04 Deelen licht bew. 6 -1 06 Eelde onbewolkt 6 1 04 Eindhoven regenbui 6 -1 02 Den Helder licht bew. 8 4 1 Rotterdam licht bew. 8 -2 4 Twente 6 0 0 Vlissingen licht bew. '8 3 09 Zuid Limburg zwaar bew. 3 0 01 Aberdeen half bew. 5 -3 02 Athene 12 5 01 Barcelona onbewolkt 15 5 0 Bordeaux 9 3 0 Brussel 5 0 09 Genève 0 -2 0 Innsbruck 0 -2 5 Klagenfurt half bew. 2 -5 0 Kopenhagen onbewolkt 5 1 0 Lissabon geheel bew. 12 5 0 Locamo onbewolkt 7 1 0 Londen 6 -4 0 Luxemburg 5 -1 03 Madrid 9 -3 0 Malaga onbewolkt 18 7 0 Mallorca onbewolkt 16 1 0 Nice onbewolkt 14 4 0 Oslo onbewolkt 2 -3 0 Stockholm onbewolkt 2 -5 0 Wenen zwaar bew. 1 0 1 -3 2 Casa Blanca half bew. 20 9 0 Istanbul regen 13 9 0 Las Palmas licht bew. 23 19 0 Beiroet licht bew. - 2 Tel Aviv half bew. 22 14 0 Volgens mevrouw Van Nieuwen- hoven zijn de T-biljetten juist vaak voor schoolverlaters en vakantiewerkers de eerste ken nismaking met de belasting dienst. Omdat het inleveren van het biljet geld kan opleveren, is deze kennismaking positief, zei zij. Ook bij anderen zal het niet meer terugkrijgen van een klein bedrag vaak een negatieve hou ding tegenover de belasting dienst bevorderen. De houding van het PvdA-kamer- lid was opmerkelijk omdat een van de ondertekenaars van het gewijzigde wetsontwerp haar partijgenoot Kombrink is, die toen staatssecretaris van finan ciën was. Zij wees er echter op dat haar fractie al van meet af aan afwijzend stond tegen het plan om de drempel te verhogen. Rechtvaardigheid De CDA'er Wolters vroeg zich af of in het wetsvoorstel wel de juiste afweging is gemaakt tussen rechtvaardigheid en doelmatig heid. Als alternatieve bespa ringsmogelijkheden kwam Wol ters met voorstellen om de terug gave van loonbelasting voor mensen die minder dan f7500 verdienen, te beperken. Ook stel de hij voor de grens voor neven inkomsten te houden op f 600, of slechts gering te verhogen. De WD'er De Grave kwam, net als het CDA, met voorstellen om het gat in de begroting te dichten. Hij becijferde dat het niet door gaan van de verhoging tot f300 in totaal zo'n veertig miljoen zou kosten. Omdat te veel betaalde loonbelasting altijd na afloop van het jaar wordt teruggegeven, zou dit gat pas in 1985 ontstaan. Behalve over een beperking van de aangiften (met een grens voor ne veninkomsten van minimaal 1.000), beslist de Kamer deze week ook over een wetsvoorstel om de zelfstandigenaftrek blij vend te maken. Verder wordt de aftrek van lijfrente beperkt. Bei de wetsvoorstellen kunnen reke nen op voldoende steun. De zelfstandigenaftrek moet leiden tot een belastingverlaging voor midden- en kleinbedrijf, en bij voorbeeld landbouwers en tuin ders. Als de regeling blijvend wordt, kunnen ook deze groepen profiteren van de komende ver lagingen van de vennootschaps belasting (van 48 naar 43 procent in 1984, en mogelijk nog eens 3 procent in 1985). DEN HAAG (ANP) Het ministerie van volkshuisvesting komt bij wo ningcorporaties steeds meer zaken op het spoor waar een luchtje aan zit. Het gaat daarbij om fraudegevallen van penningmeesters die er met de kas vandoor zijn, tot constructies waardoor het rijk voor miljoenen guldens is opgelicht. Dit staat in het gisteren verschenen personeelsblad van het ministerie, waarin een vraaggesprek is opgenomen met de leiding van de onderaf deling algemene recherche zaken. De ongeveer zevenhonderd corpora ties zorgen voor steeds meer werk bij de departementale recherche, werk dat vaak succes oplevert, zegt plaatsvervangend hoofd R.J. der Weduwe in het blad. Een recent voorbeeld is de SBDI-affaire, waarvan aan het licht kwam dat deze Limburgse woningstichting jarenlang commerciële contacten heeft onderhouden met de Limburgse onroerend-goedgroep Ruijters. Bestuursleden die belangrijke functies in het CDA-Limburg bekleden, zijn evenals Ruijters zelf financieel flink wijzer geworden van die sa menwerking. Bovendien is het ministerie voor tientallen miljoenen guldens 'getild'. Een ander voorbeeld van oplichting komt uit Noord-Brabant, waar een woningbouwvereniging zogenaamd regelmatig de daken van door haar beheerde woningen repareerde. In werkelijkheid - zo bleek na onder zoek van de recherchedienst van het ministerie - ging het personeel van de corporatie op gezette tijden naar Parijs. Het geld voor die gezellig heidsreisjes werd vrijgemaakt door op papier daken te herstellen. f?; Jj LELYSTAD (ANP) - School hoofd Halff van de openbare school De Klipper in Lely stad zit somber in zijn lokaal met slechts 3 leerlingen. In totaal kwamen 22 kinderen van de 201 die de school telt vandaag opdagen. De rest bleef thuis. Boze ouders houden hun kin deren voor onbepaalde tijd van school uit protest tegen de tijdelijke vestiging van een centrum voor randgroep jongeren naast de school. Ongeveer negentig procent van de ouders heeft afgelopen maandag gehoor gegeven aan een oproep van de commissie verontruste ouders, die de aanwezigheid van een jonge rengroep in de nabijheid van de school opvoedkundig en maatschappelijk onaan vaardbaar vindt. B en W van Lelystad hebben in middels besloten niet terug te komen op hun voornemen tijdelijk een noodlokaal toe te wijzen aan de randgroepjon geren, die sinds een brand zonder onderdak zitten. (Foto ANP) Meisjes belden hartpatiënten EINDHOVEN (ANP) - Twee meisjes van 14 en 16 jaar heb ben toegegeven dat ze afgelo pen zaterdag een willekeurig aantal mensen hebben ge beld met de mededeling dat ze in het Catharinaziekenhuis in Eindhoven een spoedei sende hartoperatie zouden moeten ondergaan. De vader van een van hen heeft dit bij het ziekenhuis gemeld. De kinderen beschikten niet over gegevens uit het me disch archief van het zieken huis zoals aanvankelijk werd vermoed. Dat ze op de hoogte waren van een aantal bijzon derheden met betrekking tot hartkwalen komt omdat een van hen zelf hartpatiënte is, aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. De meisjes belden volstrekt willekeurige telefoonnum mers. In enkele gevallen kre gen de meisjes per toeval een hartpatiënt aan de lijn. DEN HAAG (GPD/ANP) - De dis sidente CDA-kamerleden Jan Nico Scholten en Stef Dijkman zullen vermoedelijk vandaag be slissen of zij deel blijven uitma ken van de CDA-fractie. De frac tie sprak gisteravond unaniem uit dat er momenteel geen voor uitzicht meer bestaat op een con structieve samenwerking met het tweetal. Fractieleider Bert de Vries zei dat aan de oproep van de fractie en het partijbestuur aan Scholten en Dijkman om zich weer con structief op te stellen niet is ge hoor gegeven. Daarop heeft de fractie het besluit van begin no vember gehandhaafd om het tweetal het woordvoerderschap namens de fractie te ontnemen. De Vries zei dat het tweetal nu slechts twee wegen openstaan: uit de fractie, en daarmee ook uit de Kamer treden, of zich schik ken en blijven. Scholten en Dijkman hebben de laatste maanden herhaaldelijk anders gestemd dan de rest van DEN HAAG (GPD) - Nederlandse parlementariërs komen meer dan hun buitenlandse collega's voort uit de overheidsdienst en uit de hogere lagen van de maat schappij, zij zijn meer juridisch geschoold, relatief jong en tot vrij kort geleden waren zij ook sterk verbonden met maatschap pelijke organisaties. Hun persoonlijke en maatschappe lijke afkomst blijkt echter geen voorspelbaarheid van hun poli tieke gedrag op te leveren. Wel is de afkomst bepalend voor de stijl van politiek bedrijven. Zo plegen de Nederlandse parlementariërs, onder wie zich veel ex-ambtena- ren bevinden, nogal ambtelijk op te treden. Tot die conclusies komt dr. Joop van den Berg, de directeur van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, in de studie „Toe gang tot het Binnenhof' waarop hij vandaag in Leiden is gepro moveerd. Het boek met de studie werd gisteren al aangeboden aan Tweede Kamer-voorzitter Dol man en oud-voorzitter Van Thiel. In die studie schetst Van den Berg de maatschappelijke achtergron den van de leden van de Tweede Kamer van 1849, het jaar van de eerste direct gekozen Tweede Kamer, tot de jaren '70 van deze eeuw. In het buitenland is op dit terrein al veel onderzoek ver richt. Het onderzoek loopt slechts tot en met de in 1967 gekozen Tweede Kamer, maar volgens Van den Berg is er sindsdien nauwelijks iets veranderd. Hij stelt dat de Tweede Kamer tussen 1849 en 1970 een ontwikkeling heeft doorgemaakt van een „notabe lensociëteit", via een vertegen woordiging van de georganiseer de samenleving naar een „werk plaats voor beroepspolitici". De promovendus noemt de perio de tussen 1918 en 1940 het meest democratische en representatie- „nest", nu heeft minder dan 20 procent van de kamerleden (voor)ouders met een politiek verleden. De regionale afkomst van politici is steeds minder belangrijk ge worden, hoewel de meerderheid van de kamerleden wel Holland (Zuid- en Noord-) en Utrecht als woonplaats had en heeft. Op godsdienstig terrein is de verte genwoordiging in de Tweede Ka mer zeker geen goede afspiege ling van de bevolking. In de vorige eeuw was het katholie ke bevolkingsdeel (35 procent) bijvoorbeeld sterk onderverte genwoordigd, de gereformeer den waren in de jaren '20 en '30 oververtegenwoordigd en na de Tweede Wereldoorlog zijn er naar verhouding meer katholie ken gekomen, die zich overigens niet alleen in de KVP (CDA) ma nifesteren maar ook in partijen als de PvdA en de WD. in de eerste helft van deze eeuw meer dan tien jaar maar nu weer minder dan zes jaar. De gemid delde leeftijd van de kamerleden ligt tussen 40 en 50 jaar. (De Toegang tot het Binnenhof, door dr. J.Th.J. van den Berg, uitg. Van Holkema en Warendorf, Weesp, 319 de CDA-fractie. Bovendien heb ben zij in de publiciteit volop kri tiek geuit op de koers die het CDA en het door het CDA ge steunde kabinet-Lubbers voe ren. Vooral die herhaalde aan klachten in de media zijn hen zeer kwalijk genomen. Scholten en Dijkman staan al ge ruime tijd op een zijspoor. Dijk man is het woordvoerderschap op zijn vakgebied, de volkshuis vesting, ontnomen nadat hij in het openbaar het beleid van mi nister Winsemius en staatssecre taris Brokx onderuit had gehaald en "niet sociaal" had genoemd. Scholten overkwam hetzelfde. Hij werd op zijn terrein, het buiten lands beleid, vervangen nadat hij bij de algemene politieke be schouwingen over de begroting 1984 voor moties tegen de plaat sing van Pershings II en kruisra ketten in Nederland had ge stemd en, evenals Dijkman, te gen een motie van zijn fractie voorzitter De Vries inzake de be vriezing van kernwapenarsena len. Volgens De Vries heeft de CDA- fractie gisteravond uitgesproken bereid te zijn met Scholten en Dijkman weer samen te werken indien er voldoende vertrouwen bestaat dat hun houding zal ver anderen. Zij mogen volgens De Vries best afwijkende standpun ten innemen, maar dienen dan niet het officiële fractiestand punt „als ondeugdelijk aan te klagen en de fractie aan de schandpaal te nagelen". Scholten en Dijkman hebben gis teravond in de fractie verklaard vast te houden aan hun eerder in genomen standpunten, waarin zij de ruimte opeisen voor afwij kende meningen en het recht om daarover in de publiciteit verant woording af te leggen. Zij eisen een herstel van hun volle rechten als kamerlid en respect voor hun wijze van formuleren. De fractie bleek daartoe echter niet bereid. De Vries zei dat zij „van twee walletjes willen eten: eerst optimale invloed uitoefenen in de fractie, en zich daarna weer zover mogelijk van het fractie standpunt verwilderen". Op speciaal verzoek van Scholten en Dijkman werd een stemming over hun optreden gehouden. Toen bleek dat alle overige CDA- kamerleden het niet met hen eens waren. Zelf onthielden zij zich van stemming. De twee dissidente CDA'ers wei gerden gisteravond al te reage ren. Zij zullen vermoedelijk van daag een reactie geven op het standpunt van de fractie. Het is nog onduidelijk of dat zal leiden tot een uittreden van het tweetal uit de CDA-fractie. Scholten en Dijkman hebben eer der gezegd niet vrijwillig de Ka mer te zullen verlaten en eventu eel als onafhankelijke kamerle den te willen doorgaan. Maar bij de aanvaarding van hun kandi daatstelling hebben zij een ver klaring moeten ondertekenen, dat zij bij uittreding uit de fractie ook de kamerzetel zullen opge- Die verklaring is volgens CDA- fractieleider De Vries juridisch niet afdwingbaar, maar heeft na tuurlijk wel grote morele beteke nis. Een andere mogelijkheid is dat zij „monddood" lid van de CDA-fractie blijven. Zij kunnen dan altijd op persoonlijke titel in de Tweede Kamer het woord voeren. „Maar dan rijst de vraag of zij nog wel geloofwaardig zijn", aldus De Vries. ADVERTENTIE Joop van den Berg (Foto anp> ve tijdvak in de geschiedenis van de Tweede Kamer, omdat die Wat opleiding betreft, hebben de toen de meest getrouwe afspie geling gaf van de Nederlandse samenleving als geheel. Die sa menleving was extreem verzuild en dat had zijn invloed in de Tweede Kamer, die voor een groot deel bestond uit vertegen woordigers van deelbelangen. In de periode tot 1913 waren de ka merleden van adellijke of aristo cratische afkomst oververtegen woordigd: 25 procent. In de pe riode tussen 1918 en 1940 over heerst de middenklasse, maar daarna is weer sprake juristen in de Tweede Kamer al tijd een hoofdrol gespeeld, voor al in de vorige eeuw. Maar was in 1859 van alle academici in de Ka mer 96 procent jurist, vanaf 1967 is dat minder dan de helft. In de eerste helft van deze eeuw zaten er relatief veel onderwijzers in de Kamer, maar na 1945 steeg het opleidingsniveau weer. Omdat hoge opleidingen ook nu nog meer voorkomen in de hogere dan de lagere milieus, zijn de ho ge milieus in de Kamer overver tegenwoordigd. vertegenwoordiging uit hoofdza- Tenslotte is voor steeds meer par- kelijke de hogere lagen bevolking. Na 1900 vormden politieke of maatschappelijke organisatie een belangrijkere bron voor nieuwe politici dan het milieu. De politiek blijkt echter steeds lementariërs het kamerwerk een volledige dagtaak geworden, vooral nadat in 1968 de honore ring van kamerleden is verbe terd. Nu is het aantal kamerleden zonder neventaak meer dan 85 procent. meer een nieuw werkterrein De gemiddelde ervaring van de voor de kamerleden te zijn. Voor Tweede-Kamerleden is lager ge- 1913 kwam 50 procent van de ka- worden. In 1849 was die twee merleden voort uit een politiek jaar, in 1880 ongeveer negen jaar, Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is méér dan lekker. Is ook nog lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Belangrijk om te weten voor iedereen die zuinig is Als 't éven kan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5