Steeds C Lelden In een oude auto door de Sahara Scouting verbitterd over houding WD 'Instituut Kern' krijgt 180 boeken over India Drietal voegt daad bij de droom: een reis van achtduizend kilometer 'Belachelijk dat Leiden ons op geen enkele manier steun verleent Schenking maakt bezuinigingen enigszins goed Pand van kerk gekraakt Man verlangt arrestatie Sen mei fcclvmd btadblweid LEIDEN - De Afrikagan- gers Karen Gerbrands, Jan van Maanen en Ma rianne Hibbeln vertrek ken morgen. Ongeveer achtduizend kilometer zullen ze reizen. Het Leid- se drietal heeft verschil lende motieven om in een acht jaar oude auto door de Sahara te trekken, maar één reden bindt hen: reizen om de reis. door Wim Brands Het aantal mensen dat ooit plan nen maakte voor een verre reis is groot. Vaak kwam het er niet van, want zoals dè Vlaming Els- schot al eens constateerde: tus sen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwa ren. Ook het voornoemde drietal heeft tijdens de voorbereiding van de reis door Afrika getwij feld aan het nut van de tocht. Karen Gerbrands verwoordt die twijfel genuanceerd: "Elk van ons heeft weieens gedacht: als er nu een gegronde reden is om niet te gaan, dan ga ik niet. Die twijfel bestaat op dit moment vanzelf sprekend niet meer: we vertrek ken gewoon". Motieven De motieven. Karen Gerbrands weet veel van culturele antropo logie. In opdracht van het mu seum voor volkenkunde stelt ze een collectie samen van doeken die op een bepaalde Afrikaanse wijze zijn geverfd. Ze legt uit. "Het gaat dus om het Indigo-ver ven. Voor die methode is ook een Een tijd geleden sloot Liberia zijn grenzen. Karen Gerbrands daar over: "In een krant in Sierra Leo ne had gestaan dat de president van Liberia, sergeant Doe, zijn vrouw had opgegeten. Doe boos, met als resultaat: gesloten gren zen. In werkelijkheid speelde er overigens een heel ander con flict. Op eilanden vlak voor de kust was olie gevonden en de vraag was: van wie zijn die eilan den, van Sierra Leone of van Li beria?" Het verhaal over het opeten van de vrouw heeft onze nieuwsgiergig- heid geprikkeld. In verband met welke hocus-pocus deed die man dat? Karen Gerbrands: "Je moet weten dat de invloed van zwarte magie in Afrika nog heel erg groot is. Zo gaat bijvoorbeeld het verhaal dat de president van Sierra Leone nog elke avond de zogenaamde powerdrank tot zich neemt. Een drank waarin het hart en de lever van een jon ge maagd moeten zijn verwerkt". Families Gerbrands voegt daar even later aan toe dat ze voor sommige as pecten van de Afrikaanse cul tuur bewondering heef! "De grote families bestaan daar nog. Kinderen, ouders, grootouders: alles woont samen. Dat systeem heeft goede kanten. Je opa op sluiten in een bejaardentehuis zou in het hoofd van die mensen niet opkomen". Vrienden, bekenden en familiele den hebben verschillend gerea geerd op de plannen van het drietal. Sommigen wilden wel mee, anderen zouden van hun le ven de tocht niet willen maken. "Ach", zegt Van Maanen, "we zien wel hoe het afloopt". "Na tuurlijk", vult Hibbeln hem aan. "Je kunt er op rekenen dat we voor verrassingen komen te staan, maar dat maakt zo'n reis ook boeiend". verzamelnaam bedacht: Gara. Ik ben al vaker in Sierra Leone ge weest en hoop in dat land ook nu weer onderzoek te doen". Marianne Hibbeln is huisarts; ze heeft een praktijk in Den Haag. "Voor die drie maanden heb ik een vervangster. De reis zelf is het belangrijkst voor mij. Maar gezien mijn achtergrond wil ik ook te weten komen hoe ver ze zijn op medisch gebied in Afrika. Ik zou bijvoorbeeld graag men sen tegenkomen die me wat kun nen vertellen over het gebruik van kruiden". Jan van Maanen, de man in het ge zelschap, gaat mee om de dames te begeleiden, zoals hij het zelf uitdrukt. "Ik heb ook het meeste verstand van de auto. Ik kom uit de wereld van de bouwkunde; ik ben onwerper. Ik hoop op dat terrein het een en ander te zien. In Tunesië bijvoorbeeld. Maar in eerste instantie ga ik gewoon mee om dej overkant te halen". Apen Begin vorig jaar ontstond het plan. In oktober '82 begon het drietal zich serieus voor te bereiden. Dat betekende onder meer: ambassa des bezoeken. De tocht door de Sahara gaat tenslotte via Tune sië, Algerije, Niger, Opper-Volta, Mali, Guinea en Sierra Leone. Die ambassades bezoeken was niet altijd een pretje. Van Maanen: "Visa aanvragen is een ramp. Wat een rompslomp. Je wordt ste universiteit van West-Afrika: het Fourah Bay-college in Free town, Sierra Leone. Door de woestijn reisde ze nog nooit. "Dat lijkt me fascinerend... hoe wel, misschien verveel ik me wel als een aap. Maar ik denk dat je in de Sahara 's avonds een ont zettend mooie sterrenhemel kunt zien. Er moeten ook prach tige zonsop- en zonsondergan gen te zien zijn". In Marseille gaat het drietal op de boot. Dan de woestijn in. Dat vergt een bijzondere voorberei ding. Om te beginnen moet je voldoende bezine by je hebben. Die brandstof mag niet in plastic jerrycans zitten. En stel dat je in het zand komt vast te zitten, wat dan? Van Maanen: "Aan al die dingen moetje denken. Mijn vader heeft me overigens wat dat vastzitten betreft een goede tip gegeven. Kokosmatten meenemen. Trou wens, de route door de Sahara moet je ook goed bestuderen". Er wordt een handboek opge haald. Van Maanen even later: "In dit boek staan dingen als: bij de derde uitgebrande Volkswa genbus moet u rechtsaf slaan". In de hoofdstad van Opper-Volta, Ouagadougou, beslissen de reizi gers of ze met de auto verder gaan of het vliegtuig nemen naar Sierra Leone. Karen Gebrands: "Zijn er moeilijkheden tussen Liberia en Sierra Leone dan gaan de grenzen soms dicht en is het dus handiger om het vliegtuig te nemen". me soms toch met autoritaire apen geconfronteerd; niet te ge loven. Veertig vragen moetje in vullen. Is dat achter de rug dan moetje dat formulier in viervoud inleveren. En ga zo maar door". Karen Gerbrands is, zoals gezegd, al vaker in Afrika geweest. Ze studeerde een tijdje aan de oud subsidie zou opkomen. Maar de WD volgt een onduidelijke koers en is afhankelijk van de PvdA, meent de scouting-woord- voerder. Van Dorenmalen verwijt wethou der Peters (PvdA) starheid. "Ar gumenten verdwenen in de prul lenbak in plaats van dat ze een rol speelden in de discussie. En de PvdA-fractie volgt de wethou der gedwee. Achteraf kunnen we constateren, dat noch de PvdA, noch de VVD een inhoudelijk oordeel over Scouting hebben gegeven". Symbolisch Van Dorenmalen wijst erop, dat het bij Scouting om een in ver houding tot de hele gemeentebe groting zeer klein bedrag (6500 gulden) ging. "Maar zelfs een symbolische subsidie, van des noods een kwartje per lid, kon er niet vanaf. Terwijl het voor ons belangrijk is om structureel in het Leidse welzijnswerk verte genwoordigd te zijn. Let wel: het Wegloophuis krijgt wel een sym bolische erkenning. Belachelijk, dat een stad als Leiden de groot ste jeugdvereniging in Neder land op geen enkele manier steun verleent. Daarbij komt nog dat ook vorig jaar er al 31.000 gul den is bezuinigd op het partieel jeugdwerk. Voor ons een gevoe lige klap, vooral door de korting op het leningen- en schenkingen fonds". 'Maar de enige die het voor ons op nam was CDA-raadslid Van Ak keren. Zij ging bewust buiten haar boekje, door tijdens haar stemverklaring over de Scou- ting-motie opnieuw enkele argu menten naar voren te brengen. Haar onverzettelijkheid siert haar. De WD-fractie echter hoort of ziet niets en wekt niet eens de illusie nog geestelijk aan wezig te zijn. Kuijers en de zijnen bespreken kennelijk al de tafel posities voor het koud buffet, na afloop van de vergadering", al dus Dorenmalen, die aankondigt door te vechten voor terugkeer van Scouting op de gemeentebe groting. Ambassadeur Kochar en de hoogleraar Casparis bij de schenking van India aan het 'Instituut Kern'. (foto Holvast) LEIDEN Scouting Leiden is ver ontwaardigd over de manier waarop de gemeenteraad vorige week besloot om een bedrag van 28.000 gulden voor georgani seerd jeugdwerk uit de begroting te schrappen. Bestuurslid Harry van Dorenmalen is vooral teleur gesteld in de WD-fractie, die volgens hem eerst positief tegen over Scouting stond, maar dat niet in daden durfde om te zet ten. Publieke uitspraken van de WD en gelobby in de fractie hadden de indruk gewekt dat de ze partij voor het behoud van de LEIDEN - Dank zij de ambassa deur van India, mevrouw S. Ko char, blijft het boekenbestand van de bibliotheek van de vak groep Talen en Culturen van Zuid- en Centraal Azië, Oud- en Middeliraans aan de Leidse uni versiteit bij de tijd. Gistermiddag schonk zij in het kader van de culturele uitwisselingen de vak groep 180 recente Indiase boe ken over de meest uiteenlopende onderwerpen. De wetenschappelijk bibliotheca ris, mevrouw drs. H.J. 't Hart-van den Muyzenberg, was zichtbaar tevreden met deze schenking. Door de bezuinigingen op de universiteit kan er namelijk geen boek meer worden aangeschaft. Hoewel de in leer gebonden Va- lentijn over Oud en Nieuw Oost- Indië een zeer aantrekkelijk en begerenswaardig boekwerk blijft, is het noodzaak dat de ge- LEIDEN - Een huis aan de Lange Mare is door vier mensen ge kraakt. Het pand is eigendom van de Nederlands Hervormde Kerk. Volgens de krakers staat het huis al zes jaar leeg. LEIDEN Een 34-jarige Hagenaar gooide vannacht de ruit in van een slijterij aan de Korevaar- straat in de hoop dat hij zou wor den gearresteerd. Toen de politie niet arriveerde, meldde de man zichzelf bij het bureau, zodat hij alsnog de nacht in een cel kon doorbrengen. LEIDEN Twee geldbakjes van kopieerapparaten in de biblio theek aan de Nieuwstraat wer den gisteravond na zessen ge leegd door iemand die zich vol gens de politie had laten inslui ten. Toen de dader het pand ver liet ging de alarminstallatie wel iswaar, maar de dader werd niet gepakt. leerden ook op de hoogte blijven van de hedendaagse ontwikke lingen in hun vakgebied. Daar hoopt de ambassadeur nu in hoogst eigen persoon zorg voor te dragen. De vakgroep Talen en Culturen van Zuid- en Centraal Azië, Oud en Middeliraans is ook wel be kend onder de naam 'Instituut Kern'. Dit instituut is opericht in 1914 door professor Vogel en dankt zijn naam aan de hoogle raar J.H.C. Kern, die in 1865 als eerste in ons land de leerop dracht voor het Sanskrit en zijn letterkunde aanvaardde. Behal ve aan Sanskrit heeft Kern zich ook gewijd aan het Boeddhisme en de vergelijkende taalweten schap. Vogel stond met de oprichting van dit instituut voor ogen onder zoek en onderwijs van dë Indi sche oudheidkunde te bundelen en te stimuleren door het samen brengen van vakliteratuur en fo tomateriaal dat noodzakelijk was voor de wetenschapsbeoefening. Dat is hem uitstekend gelukt. In 1925 werd in de bovenverdieping van de noordelijke uitbouw van het "Gravensteen" het Instituut Kern geopend. Twee jaar later werd de benedenzaal van dezelf de uitbouw als collegezaal inge richt. Begrip De biliotheek groeide; de verzame lingen boek- en kunstwerken stonden ter beschikking van bin nenlandse en buitenlandse beoe fenaars der Indische archeologie en aanverwante vakken. Voorts werden er leergangen georgani seerd 'voor de praktische kennis van levende Oosterse talen', zo als Arabisch, Armees, Chinees, Hindi, Javaans, Maleis, Perzisch en Soedaans, als aanvulling op het universitaire onderwijs. En niemand keek meer op als ge leerden op het vakgebied van de Indische oudheidkunde zoals Sir Aurel Stein, A. Foucher, J. Hac- kin het instituut binnenstapten om te studeren en als tegenpres tatie voor geïnteresseerden lezin gen hielden. 'Instituut Kern' was een begrip geworden. Het is daarom des te treuriger - nu het instituut na wat omzwervin gen zo fraai is gehuisvest op het universiteitscomplex aan de Wit te Singel in het voormalige Arse naal - dat er geen boek meer kan worden gekocht. Sterker nog, misschien moet het door de be zuinigingen straks wel drastisch inkrimpen. De besturen van de universiteiten van Amsterdam en Groningen met soortgelijke opleidingen als het instituut Kern, hebben al te verstaan ge kregen dat deze studierichtingen zullen moeten worden opgehe ven. Het Leidse instituut heeft op het moment een staf van zestien mensen, waaronder veertien we tenschappers. Naast de 25 inge schreven studenten zijn er nog een tiental afgestudeerden die na hun studie geschiedenis of cultu rele antropologie te kennen heeft gegeven zich te willen specialise ren of te promoveren en daar voor regelmatig de deskundig heid van het instituut nodig heeft. Parsi Overigens bleef ambassadeur me vrouw S. Kochar gistermiddag na haar schenking niet met lege handen staan. Zij kreeg het boekwerk 'The Gathers of Zara- thustra' van de oudste promo vendus die het instituut heeft voortgebracht, de 74-jarige me vrouw M.C. Monna. Monna heeft geprobeerd de gezan gen van de godsdienst Parsi - bij toeval het geloof van de Indiase ambassadeur - te reconstrueren. Mevrouw Kochar beloofde het aan een studie te onderwerpen. Het Instituut Kern zal door haar goed in de gaten worden gehou den. Man met hoofd door voorruit LEIDEN - Een 63-jarige Leide- naar moest gisteravond om streeks kwart over zeven met glas in zijn hoofd naar het Dia- connessen-ziekenhuis worden gebracht nadat hij met zijn hoofd door de voorruit van een auto was geslagen. Het ongeluk on stond op de Zijlsingel. De man, die fietste, gaf geen voorrang aan een automobilist. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Het bos in Meester Allan van Cauwberg hoorde het ongeveer in Keulen donderen toen drie Amster damse rechercheurs hem twee weken geleden op kantoor een paar vragen kwamen stellen in verband met ....de zaak-Heine- ken. Allan van Couwberg zou zich op donderdag 10 november op verdachte wijze hebben opge houden in de buurt van hotel Het Witte Huis in het Oegst- geester Wilhelminapark. De politie had een tip gekregen dat twee 'Italiaanse types' op de ochtend van de tiende no vember uit een Renault waren overgestapt in een Amerikaan se slee waarmee zij zich pijl snel uit de voeten maakten. De twee ongure Italianen werden vergezeld door een derde, nog al gezette, man. Aangezien de ze met een beetje fantasie wel voor Freddie Heineken door kon gaan, was het voor de tip gever niet zo moeilijk om te veronderstellen dat hij de poli tie de sleutel in handen kon ge ven voor de oplossing van de Nederlandse ontvoeringszaak van deze eeuw. Allan van Cauwberg, medewer ker van een accountantsbu reau en tweede voorzitter van de Leidse wielervereniging Swift, was gemakkelijk, opge spoord omdat de Renault op naam van zijn werkgever stond. En via Van Cauwbergs baas belandde de Amsterdam se recherche, nadat de Witte Huis-tip in behandeling was genomen, bij de 'dubieuze Leidse Italiaan'. Donderdag de tiende? Witte Huis? Van Cauwberg moest eens heel diep nadenken, toen het rechercheurstrio hem er mee confronteerde. Maar al snel barstte de jurist in scha terlachen uit. Die bewuste donderdag was de dag waarop ambtenaren de toegangswegen van Leiden blokkeerden. En om elf uur die ochtend had hij samen met Willem van Duivenbode en Joop Riethoven een afspraak met Bert Spaak van het be roemde Hilversumse bemidde lingsbureau Pro Sport. De schoonvader van Joop Zoete melk, monsieur Dusoswa, had 'kopmannen van de afdeling Leiden van de mafia' in beeld tijdens de bloemenmarathon voor gehandicapten in de zomer van '82. Met microfoon Willem van Duivenbode, geflankeerd door Allan van Cauwberg. foto) Riethoven gevraagd eens uit te kijken naar een Nederlandse sponsor voor de Tour de Fran- ce-rugnummers. Het contract met de huidige sponsor loopt volgend jaar af. Riethoven had op zijn beurt de hulp van Van Cauwberg en van Van Duiven bode ingeroepen. Samen met Bert Spaak zouden zij op zoek gaan naar een multinational die wel wat geld in de 'Grand Bouclé' wil steken. Riethoven kreeg evenwel lucht van de ambtenaren-blokkade en raakte in paniek. Willem van Duivenbode, de andere Italiaanse mafioso: "Om het ze kere voor het onzekere te ne men besloot Joop de avond van te voren zijn auto bij het Witte Huis neer te zetten. Daar konden we dan met een taxi of eventueel met de fiets naar toe gaan en dan waren we in elk geval de bruggen voorbij. Maar die blokkade bleek dus al om een uur of r .;ht te zijn opgehe ven. Toen zijn we gewoon in Allans auto naar Oegstgeest gereden en daar overgestapt in de wagen van Joop". Van Cauwberg: "Dit hele verhaal heb ik dus aan die recher cheurs uitgelegd en na een half uurtje had ik ze volledig van mijn onschuld overtuigd. En nadat ze nog geïnformeerd hadden hoe ze het beste de be lasting konden oplichten zijn ze weer lachend vertrokken". Joop Riethoven in de rol van Freddie Heineken en Allan van Cauwberg, die ook nog eens voorzitter is van de Stichting Organisatie Gehandicapten Sport, als ontvoerder, da's na tuurlijk allemaal larie. Maar Van Duivenbode... Die lijkt toch verdacht veel op KNVB- baas André van der Louw. En waar hebben ze die Heineken- miljoenen ook al weer gevon den? Juist ja. in de Zeister bos sen, in de buurt van het KNVB-hoofdkwartier. Misschien is het toch niet zo gen als de recherche eens by die Van Duivenbode op de thee gaat. Want Duif heeft toevallig wel een hoge functie bij de af deling Leiden van de KNVB. Hij kan de speurneuzen op z'n minst de weg naar het KNVB- centrum wijzen waar mis schien het restantje miljoenen in de grond zit. J.V. Postduiventilt (5) PTT-directeur A.H. Vos zei vori ge week in Steeds dat hy en zijn manschappen "de postale borst hadden natgemaakt" en de bestellingsachterstand waarschijnlijk voor 9 decem ber zou zijn weggewerkt. De negende nadert met rasse schreden, maar uit verschillen de hoeken hebben we al horen klagen dat er nog altijd geen 'oude' buitenlandse tijdschrif ten zijn bezorgd. Vos: "Ja ik heb er eigenlijk geen kijk op wanneer die mensen precies hun tijdschriften in de bus krijgen. Dat kan nog deze week zijn, maar voor hetzelfde geld duurt het nog een stukje langer. Het punt is namelijk dat wij tijdens de actie de bui tenlandse diensten hadden ge meld dat ze de boel nog maar even moesten vasthouden om dat wy het toch niet konden verwerken. Pas toen er een eind aan de actie kwam is die buitenlandse post weer afge komen. Maar de buik-post, dat zijn de grote tydschriftverzen- dingen, laat nog even op zich wachten. De actuele post wordt het eerst verwerkt. Alle expeditie-knooppunten draai en op dit moment op volle toe ren, maar wat ouder dan een week is, blijft het langst lig gen". Loopt de verwerking van de bui tenlandse post nogal stroef, de binnenlandse postbergen slin ken daarentegen geheel vol gens het verwachtingspatroon. Vos: "Ik had de verwachting uitgesproken dat we dit posta le varkentje aan het eind van deze week zouden hebben ge wassen. En als ik nu naar de barometerstand kijk dan heb ik er alle vertrouwen in dat we het gaan redden". We zullen een postaal oogje in het zeil houden. J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3