'Alleen specialisten redden het nog' Omstreden chemisch bedrijf in januari uit Zoeterwoude Parkschool mogelijk gemeentesecretarie Brandweer Alphen heeft aanvalsplan al gereed Primeur- gorilla wéér moeder Grootste Warmondse scheepswerf bestaat kwart eeuw Raadsleden moeten zelf post ophalen Korten op samenwerking ZOETERWOUDE Eind volgen de maand wordt een begin ge maakt met de verhuizing van de chemicaliënhandel Vos en Co van Zoetenvoude naar Alphen aan den Rijn. Eind deze week is de nieuwe produktiehal op het Alphense industrieterrein zover gereed dat met de afwerking kan worden begonnen en vervolgens met het plaatsen van de installa ties. De handel en wandel van de che micaliënhandel heeft zowel het gemeentebestuur van Zoeter woude, waar het bedrijf thans is gevestigd, als dat van Alphen aan den Rijn veelvuldig bezigge houden. In Zoeterwoude kwam het bedrijf een aantal keren in conflict met de gemeentebe stuurders omdat het zich niet aan de regels hield. Zo werden regelmatig veel meer chemica liën opgeslagen dan was toege staan. In Alphen werden raadsleden heel boos toen B en W aanvankelijk meedeelden, dat het bedrijf zich in Zoeterwoude altijd keurig aan de regels had gehouden. B en W kondigden aan, dat het bedrijf zich in Alphen mocht vestigen maar dat scherp de hand zou worden gehouden aan de veilig heidsvoorschriften. Eén van die voorschriften is dat de hal voorzien moet worden van een vloeistofdichte vloer. Op die manier kunnen de chemicaliën niet in de bodem terechtkomen, als er bij het overslaan van de vloeistoffen van tanks in vaten iets fout gaat. Verder moeten er altijd lege vaten voorhanden zijn waarin de chemicaliën bij een ca lamiteit kunnen worden opge vangen. Volgens het bedrijf is de ontvlam baarheid van de stoffen een gro ter gevaar. Er komt daarom naar de brandweer een automatische brandmelding. Het bedrijf krijgt de beschikking over een om vangrijke eigen blusinstallatie. Indien nodig kan het hele terrein onder het schuim worden gezet. De Alphense brandweer heeft speciaal voor dit bedrijf een aan valsplan opgesteld, zodat snel kan worden gehandeld als hier brand mocht uitbreken. De opslagcapaciteit wordt ten op zichte van de Zoeterwoudse ves tiging verdubbeld. Het bedrijf verwacht dat het aantal werkne mers zich zal uitbreiden van 35 naar wellicht 50. Volgens be- drijfschemicus Van der Kooij zal de produktie in de nieuwe hal al in februari gedeeltelijk op gang kunnen komen. De verhuizing kan worden afgerond als ook het bestaande pand aan de Onderne mingsweg is verbouwd. Hier worden de kantoren gevestigd. Het gebouwencomplex in Zoe terwoude, eigendom van het be drijf, staat te koop. WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 WASSENAAR - Gorilla Linda heeft in Dierenpark Wassenaar voor de tweede keer in haar le ven een gezond jong gebaard, Yaoendé genaamd. Bijna vijfjaar geleden zorgde Linda voor een Nederlandse primeur met de ge boorte van haar eerste jong Vip. Vader van het tweetal is de in Artis wonende Tembo. De geboorte van het gorillajong vond al op 21 november plaats maar is door de directie van het Dierenpark enige tijd stil gehou den omdat niet duidelijk was of de moeder haar telg zou accepte ren. Nu is gebleken dat de relatie tussen moeder en jong zich uit stekend ontwikkelt, en het stel ook is te bezichtigen, is het nieuws van de geboorte wereld kundig gemaakt. (foto Dierenpark Wassenaar) WARMOND - "Elke avond opnieuw hoop ik dat Fred Em mer eindelijk eens goed nieuws over de Nederlandse scheepsbouw te melden zal hebben. Tevergeefs, het is een en al ellende in de scheepswerven. De enige die het hoofd nog boven water kunnen houden zijn de specialis tische jachtwerven en Schottel is er daar één van". Ing. H. van Leest, manager van de Warmondse vestiging van Schottel-Nederland, is ondanks de rampspoed die zijn branche keer op keer treft optimistisch gestemd. Hij heeft daar zo zijn redenen voor: Schottel-Nederland, gespeciali seerd in patrouille- en inspectie vaartuigen voor politie, douane en rijkswaterstaat, is nog altijd winstgevend, boekt in de export steeds meer successen en sleept voldoende orders in de wacht om de veertig Warmondse scheeps bouwers in de Veerpolder aan het werk te houden. Hetzelfde geldt voor de aan de werf ver bonden machinefabriek in Den Haag waar zo'n 160 mensen voortstuwings- en besturingsma chines voor schepen vervaardi gen. De Haagse vestiging en die in Warmond bestaan vrijdag een kwart eeuw. Dat zal die dag wor den gevierd in Scheveningen al waar aan de minister van justitie, Korthals-Altes, een nieuw poli- tie-patrouilleschip zal worden overgedragen. Schottel-Nederland, dat deel uit maakt van een internationale groep, is van origine een Duits bedrijf. Van Leest: "De politie- bootjes die op de Duitse werf werden gebouwd kregen be kendheid in Nederland tijdens Ethiopië de watersnoodramp in 1953. Die dingen waren toen hard nodig, zoals je begrijpt, en vielen op door hun hoge snelheid en grote wendbaarheid". reet uit de wereld. "Het is welis waar zo dat we de grootste leve rancier zijn voor rijkswaterstaat en de douane - voor de rijkspoli tie zijn we zelfs de enige - maar we hebben te kampen met open bare inschrijvingen. Het komt nog wel eens voor dat een vrijwel failliete werf met 'fancyprijzen' de boer op gaat, al was het alleen maar om de mensen aan het werk te houden. We zijn er tot nog toe in geslaagd altijd de laag ste inschrijver te zijn maar de verschillen worden steeds margi nalen We hebben nu bijvoor beeld een order voor een schip van anderhalf miljoen die we in de wacht hebben kunnen slepen door 2.000 gulden onder de laag ste aanbieder te gaan zitten". Vol overtuiging beweert Van Leest dat de door Schottel vervaardig de schepen beter zijn dan de bui tenlandse. "Buitenlandse boten zijn minimale schepen, ze zijn onvoldoende doordacht en ook aan de veiligheid schort het een en ander". Het contact met Nederland was ge legd, er werden bestellingen ge daan en al gauw ontstond er be hoefte aan een Nederlands servi cepunt. Hieruit ontstond de Haagse machinefabriek en de scheepswerf in Warmond. Blocnote-velletj e De politie, rijkswaterstaat en de douane zijn de belangrijkste af nemers van Schottel. Ook de Warmondse rijkspolitie vaart in een boot van Schoitel-makelij. Voor vervanging van hun vaar tuigen komen al deze instanties weer bij Schottel terug alwaar in nauw overleg met allerlei com missies nieuwe exemplaren wor den geschapen. "Dat proces be gint op een blocnote-velletj e", al dus Van Leest. Daarna wordt druk gefilosofeerd over wensen en eisen en de haalbaarheid. "Voor je echt begint te bouwen zijn er al ettelijke duizenden gul- dend besteed", weet Van Leest. Behalve van 'kunnen' is er de laat ste jaren veeleer sprake van 'mo gen'. Van Leest bladert ter illu stratie in een boekwerk vol voor schriften. "Vroeger werd hele maal niet gelet op geluidseisen, hoe sneller een boot kon hoe meer lawaai die maakte. Dat was een gegeven en daarmee basta. Tegenwoordig moet je voldoen aan allerlei zaken die de wet ge luidshinder met zich meebren gen". "Het bouwen van schepen wordt dan ook steeds moeilijker", zegt Van Leest. "Er zijn tal van stabi- liteitsvoorschriften, de construc tie van het schip is aan regels ge bonden, ja, zelfs de raamdikte is aan regels onderhevig. Verder heb je te maken met windkracht beperkingen. Vooral bij het type boot dat we vrijdag gaan inwij den omdat die zeewaardig is en heel wat mijlen zee-inwaarts moet kunnen gaan". Van Leest helpt het misverstand dat Schottel wel verzekerd zal zijn van een regelmatige afzet di- Over de export zegt hij: "Dat gaat goed maar het lukt niet altijd om dat onze verkoopmethoden nog niet agressief genoeg zijn. In En geland, waaraan we loodsbootjes verkochten, is momenteel spra ke van een beschermde scheeps bouw. We leveren verder aan België, Luxemburg, Perzië en Suriname. In Mozambique heb ben we twee jaar geleden in het kader van ontwikkelingshulp loodsboten verkocht". Service staat bij Schottel hoog in het vaandel geschreven. Hoever service kan gaan heeft Van Leest, die er zelf negeneneenhalf jaar scheepsbouw heeft opzitten, aan den lijve ondervonden. "We zijn nu bezig met een passagiers schip ten behoeve van Ethiopië. Dat moet als het enige vaartuig gaan varen - voor het overige is er daar geen verkeer over water - op een meer van 80 bij 60 kilome ter, daar waar de Blauwe Nijl in dat meer ontspringt. Dat schip moet 1600 kilometer over land worden vervoerd. De marxis- tisch-leninistische autoriteiten beschouwden dat als een onhaal bare zaak. Ik heb toen samen met een Duitse collega het tra ject afgelegd om te bewijzen dat het wél kon. We moesten een rapport uitbrengen over de mo gelijkheden en onmogelijkhe den. "Ik heb een kleine week in de rim boe doorgebracht", vervolgt Van Leest. "Van hotels hebben ze daar geen kaas gegeten. Met de gevreesde obstakels viel het wel mee. Van bochten en overhan gende bruggen was geen sprake. Er zijn nauwelijks wegen en als ze er zijn dan heb je kans dat ze de volgende dag anders lopen als gevolg van zware regenbuien" Het zal zwaar worden, dat trans port, maar het kan", oordeelt Van Leest. "De enige overhan gende obstakels die ik ben tegen gekomen waren houten borden waarop de naam van een of an der verderop gelegen dorp stond geschreven. Maar die zullen geen problemen opleveren, die rijden we er wel af'. Nu al verheugt Van Leest zich op de dag dat het schip in Ethiopië in bedrijf zal worden gesteld. Dat mag hïj na melijk zelf doen. i Leest: "Last van bijna failliete bedrijven die voor fancyprijzen inschrijven. VOORSCHOTEN - Voorschotense ambtenaren onderzoeken op dit moment hoeveel het kost om de Parkschool in te richten als nieuw onderkomen voor de hon derd gemeente-ambtenaren die op dit moment zijn onderge bracht in de gemeenteflat. Voor het einde van het jaar brengen zij een nota uit, zo maakte de burge meester gisteravond bekend tij dens de begrotingsvergadering van de raadscommissie voor al gemene zaken. Direct na het verschijnen van de nota spreekt het college van bur gemeester en wethouders zich uit over de problematiek en wordt een voorstel voorgelegd aan de raad. "De zaak heeft een hoge prioriteit", verklaarde de burgemeester onder instem mend geknik van CDA, WD en D'66. Haast is geboden met de zaak om dat in augustus 1984 de huur af loopt van de gemeenteflat, die zich bevindt boven een groot winkelbedrijf aan de School straat. En de huur die de eige naar nó deze zomermaand in re kening brengt is volgens ge meentesecretaris De Graaff "zo danig hoog dat daar het nodige voor kan worden verbouwd". Hoeveel voor dat bedrag precies kan worden verbouwd, kan hij niet verklappen. Dat zal de amb telijke werkgroep moeten onder zoeken. Wel weet hij dat flink ge timmerd zal moeten worden aan de Parkschool om deze geschikt te maken voor ambtelijk ge bruik. Bovendien zal er een stuk moeten worden bijgebouwd en zal de Parkschool een metamor fose moeten ondergaan. Deze grote aanpassingen zijn vol gens de gemeentesecretaris no dig omdat volgens hem de amb tenaren nu reeds te kampen heb ben met een "schreeuwend te kort aan ruimte". "We hebben de Parkschool alleen al nodig om het ruimteprobleem op te los sen", verklaart hij. Over de haal baarheid van de planen kan De Graaff zich niet uitlaten. "De fi nanciële vooruitzichten zijn al lesbehalve rooskleurig", zegt hij. "Mijn inschatting is dat het niet mogelijk zal zijn alle etages van de gemeenteflat vrij te maken". Bezuinigingsidee D'66 Voorschoten: VOORSCHOTEN - De Voorscho tense gemeentepost moet niet langer worden thuisbezorgd bij gemeenteraadsleden. Ze zouden die zelf moeten komen ophalen bij het gemeentehuis. Dit zuinige idee lanceerde D'66-raadslid Ai- kens gisteravond tijdens de be- VOORSCHOTEN - Voorschoten neemt de gemeenschappelijke regelin gen (afspraken met andere gemeenten over samenwerking) kritisch onder de loep. Rond de jaarwisseling verschijnt een nota waarin wordt aangegeven hoeveel de verschillende regelingen inmiddels hebben be zuinigd. Bovendien verklapt het college van burgemeester en wethou ders in het stuk op welke wijze volgens haar nog verder kan worden bezuinigd. Dit heeft burgemeester Cannegieter gisteravond bekendge maakt tijdens de begrotingsvergadering van de raadscommissie voor algemene zaken. grotings vergadering van de raadscommissie voor algemene zaken. "Wanneer in het gemeentehuis aparte postvakjes worden inge richt voor deze post lijkt me dat een prima oplossing", zei hij. Zijn collega-raadsleden voelden niets voor het voorstel. Offringa (CDA) opperde dat hij alleen in teresse zou hebben wanneer het gemeentehuis naar de andere kant van de weg zou worden ver plaatst. Momenteel kost het hem verschrikkelijk veel moeite zijn automobiel een plaatsje te geven bij het raadhuis. WOENSDAG Leiden Stadhuis: raadscommissies maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid, cultuur, sport en algemene en bestuurlijke aangelegenheden, 18- 20 uur. Bedrijfsverzamelgebouw Olga, Evert- senstraat 99: raadscommissie econo mische aangelegenheden, 20 uur. Wienerwald, Steenstraat: ledenvergade ring CDA, 20 uur. Scholierencafé Breehuys, Breestraat 19: film over The Rolling Stones, 20 uur. Studentenekklesia, Rapenburg 100: film 'Die Blechtrommel' per video, 21.30 uur. 't Huis op de Waard, Kaarsenmakers- straat: voorlichtingsbijeenkomst ge meente over inrichting Sjardinter- Stadsgehoorzaal. Breestraat: concert Kamerorkest Madrigalesco, 19.45 uur. LAK-theater, Clevenngaplaats: Werk- teater met 'Gebroed', 20.30 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: lezing over cineasten Peter Wollen en Laura Mulvey, 20 uur; film 'Riddle of the sphinx', 21.15 uur. DONDERDAG Clubgebouw Ons Eiland, Kortenaer- straat: bijeenkomst dienstencentrum, inleiding over thema 'ouder worden', Buurthuis Klein Matilo, Zaanstraat: 'drie-procent-driedaagse', 14.30 uur. Zaal 15 Gravensteen, Gerecht: lezing dr. Ph. P. Everts over enquête vredesde monstratie, 19.30 uur. Waaggebouw, Aalmarkt: tweedehands boekenmarkt Amnesty International, Teatr Pantomimy Henryk Tomas- zewski, 20.15 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats: Werk- teater met 'Gebroed', 20.30 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: film 'Pen- thesilia', 20 uur en films 'Frida Kahlo en Tina Modotti' en 'Amy', 22.15 uur, van Peter Wollen en Laura Mulvey. Stadhuis: raadscommissie financiën, 20 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: soos, 21-1 uur. Warmond Gemeentehuis: vergadering van de ge meenteraad (begroting 1984 en alge mene beschouwingen), 19 uur. Vrijdag Leiden K&O-gebouw, ingang Hazewindsteeg: voorlichtingsbijeenkomst deelne mers cursus 'Pensioen in zicht', 14 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 2: dec tot 9 dec door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Breest Smallenburg, Loeve- stein 6, Leiderdorp, tel. 890000. -Wassenaar Apotheek Langstraat, Langstraat 158, tel. 11350. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noo: den van de Rjjn: 134604; tel. te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do vai 14 u 13- Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. LEIDEN Geboren: Esma dv. O. Recepoglu en C.M. Leunk, Eelkje Maria dv. C. Ravensbergen en M. de Mooij, Youri Ayco zv. H.W. Fuchs en M.C.J. Dickhoff, Andrea Maria Willem zv. A.M. Novello en L.M.V. Cailloni, Karei zv. S.H. de Jong en W. Buurman, Abraham Adrianus Johannes zv. A. Siera en C.C. van Zeist, Joya Evelien dv. P.J. de Boer en H.E. Bulder. Elisabeth dv. P. Ki- derlen en I.A.J.M. Verschoor, Najib zv. A. Chakir en N. Senhaij Haj, Vic tor Philippe zv. V.E.R. Alberts en J. Brom, Christiaan zv. T. Jordaan en U.G.M. Merckelbach, Johanna Rosita Ludwina dv. E.W.J. de Roode en J.M. de Jong, Fransje dv. W.J.A.M. van Santen en E.L.M. Froeling, Francis- cus Albertus zv. C.F. Ruigrok en J.M. de Koning, Job Willem zv. P.J.M. van Heur en C.J.J. Hooijmans, Elizabeth dv. J.B. Vrijdaghs en E. de Wilde, Arend Jacob zv. T. van der Plas en N. van der Bent, Teije Johannes Conra- dus zv. B.A.C. Kleikamp en E.M.C.J. Rethans, Karlijn Marian dv. A.J. Mul der en Y. Van Andel, Geert Johannes zv. A.H. van den Rotten en E.M. Lan- gerhorst, Danielle dv. E. Griffioen en M. Oosthoek, Esther Marina dv. G.W. Houwaart en M.A.C. Jochems, Jim zv. H.P. Lindhout en E.H. van der Bel, Michelle Pascalle dv. H.A.M. On derwater en G.G. Kammenga, Maria dv. F. Vletter en M. Berkheij, Karlijne Eveline dv. G.A.R. Tummers en L. de Haan, Dirk-Jan zv. D.J. van Weizen en G.J. Kooien, Arend Willem zv. C. den Hollander en J.H. Guijt, Saskia Jacqueline Maria dv. J.P.A.M. Schön- berger en M.A.H.A. Delsing. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN irijving Kwartaalabonnement 61,25 Commentare Post uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen g is ontvangen, volgt e verlenging. Betaling van abonnementsgelden op girc 3203571 t n v. Damiate Holding BV te Haarlem Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 R D Paauw Alg redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (Plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2