Concert voor vrede -C Middeleeuws manuscript breekt alle records Lucienne Boyer overleden i émIA Amerikaanse filmregisseur Robert Aldrich overleden Kunst in het kort Staande ovatie voor Johan Heesters (80) Cabaretprijs voor Herman van Veen Hans Vonk gaat naar Staatsopera Dresden Benny Hill in ziekenhuis WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 Hedendaagse muziek uit Israël in Concertgebouw Radio - tv - kunst AMSTERDAM (GPD) - In het Concertgebouw in Amsterdam heeft komen de zondag in aanwezig heid van burgemeester Ed van Thijn de wereldpre mière plaats van werk van twee Israëlische compo nisten, Leon Chidlovsky en Joseph Mor Chaim. Dit gebeurt tijdens een bene fietconcert in de Kleine Zaal, waar veertig Neder landse musici optreden ten bate van de Vrede-Nu- beweging in Israël. Robert Aldrich (Foto AP) LOS ANGELES (Reuter/DPA/ ANP) - De Amerikaanse filmre gisseur Robert Aldrich is begin deze week in Los Angeles overle den. Hij bereikte de leeftijd van 65 jaar. Aldrich, die op 9 augustus 1918 was geboren in Cranston (Rhode Island), wilde aanvankelijk ban kier worden. Hij studeerde enke le jaren economie, maar nam in 1941 een ondergeschikte baan in Hollywood aan waarmee hij 25 dollar per week verdiende. Na dat hij regie-assistent was ge weest bij Renoir (1942), Milesto ne (1947), Losey (1949) en Charly Chaplin (1952), regisseerde Al drich in 1953 zijn eerste film: 'The big leaguer' met in de hoofdrol Edward G. Robinson. In de circa 30 films die hij regis seerde, gaf Aldrich er blijk van onder sterke invloed van de nieuwe Europese film te staan. Hij verklaarde eens dat hij "films maakte waarvan hij het gevoel had dat het publiek ze wil zien. Enkele kunnen tot controverses leiden en een of ander toèschou- wer kan zich er over opwinden, maar dat hoort er nu eenmaal bij". Vanaf 1953 deed Aldrich de regie van onder meer de films 'The big leaguer', 'World for ransom', 'Apache', 'Vera Cruz' (1954), 'Kiss me deadly', 'The big knife'r 'Autumn leaves' (1955), 'Attack', 'The Garment Jungle' (1956), 'Ten seconds to hell' (1958), 'The Angry Hills' (1959), 'The last sun set' (1961), 'Sodom en Gomorrah' (1962), 'Whatever happened to Baby Jane?' (met in de hoofdrol len Joan Crawford en Bette Da vis), 'Four for Texas' (1963) en 'Hush, Hush, sweet Charlotte' (1964). Mannelijke hoofdrolspe lers in films van Aldrich waren onder anderen James Stewart, Lee Marvin en Burt Lancaster. De Amsterdamse hoogleraar Lea Dasberg, voorzitter van Vrien den van Vrede Nu in Nederland, zegt dat deze niet-politieke groe pering is voortgekomen uit onge rustheid over de voortdurende oorlogsdreiging in het Midden- Oosten. De beweging heeft de in nige wens, dat vredelievende krachten meer steun krijgen. Vrede Nu werd bij de oprichting in 1978 vooral gesteund door niet-religieuze Israëliërs. Op het ogenblik hebben ook twee ortho doxe groeperingen en oriëntaal se inwoners van Israël zich aan gesloten. Er is, volens Lea Dasberg, veel steun vanuit het leger, onder meer van een groepering die geen onderscheidingen wil ont vangen voor acties in Libanon. „Wie de duiven in Israël steunt, brengt de vrede in het Midden- Oosten naderbij", aldus Lea Das berg van Vrienden van Vrede Nu in Nederland, die sinds een jaar financiële steun verleent aan de groepering. Tijdens een persconferentie over het benefietconcert zei de com ponist Mor Chaim, dat een derge lijk concert, alleen gewijd aan werk van Israëlische componis ten, uniek is. „Die devotie voor klassiek-moderne muziek uit mijn land ben ik nog nergens te gengekomen. Ik heb speciaal voor dit concert een stuk ge schreven, „De dood van een hen", gebaseerd op een sprookje van de gebroeders Grimm. Ik MUNCHEN (DPA) - Op een an dere plaats dan op de planken van een theater had niemand hem verwacht, ook niet op zijn tachtigste verjaardag. Er brak dan ook een jubelstorm los over het hoofd van Johan- (nes) Heesters die maandag in de 125ste uitvoering van "Gi- gi" even galant en charmant als in de afgelopen tien jaar in deze musical met hoge hoed, stok en witte handschoenen op het toneel van het Gartner- platz-theater in München ver scheen. Het publiek vierde zijn Heesters met staande ovaties en voetgetrappel. De schijnbaar onverwoestbare koopmanszoon uit Amersfoort zong en danste als altijd, zei "hartelijk dank, ik ben 80". Het idool van meer dan één genera tie van minnaars van de ope rette speelt in dit werk naar de roman van Colette de rijke sui kermagnaat Honere Lachaille. Veertien zangeressen brachten Heesters, die een huis heeft in Wenen en aan het Stamberger- meer in Beieren, hulde met lie deren die hem succes brachten, van "Ich werde jede Nacht von Ihnen traumen" tot "Liebling, was wird aus uns beiden?". De directeur van het staatsthea ter, Hellmuth Natiasek, eerde hem als de "vuurtoren van de Nederlandse kust in het gebied van de Beierse Alpen". Hij noemde hem de entertainer van de eeuw in kunnen en men selijkheid en zei schertsend dreigend "geloof niet dat dit vandaag uw afscheidsvoorstel- lina was". De op 5 december 1903 in Amers foort geboren Johannes Hees ters werkte na zijn schooltijd eerst op een bank en ging toen naar Amsterdam om er toneel en zang te studeren. Na een paar toneeljaren in Nederland stapte hij over naar de operet te. In 1934 zong hij bij de Wie ner Volksoper en in 1936 bij de Komische Oper Berlin. In het Berlijnse Metropoltheater en het Admiralspalast werd hij de lieveling van het publiek. Hij werd toen al gauw ontdekt door de film. In 1936 speelde hij in Wenen in "Die Leuchter des Kaisers". In 1936 vervulde hij de titelrol in "Der Bettelstu- dent". Later volgden o.a. "Das Hofconzert, "Gasparone", "Na- non", "Hallo, Janine", "Rosen in Tirol" en "Jenny und der Herr im Frack". Na de oorlog in Nederland is er kritiek geweest op zijn activi teit in de oorlog) werkte hij als Oostenrijks staatsburger eerst in Wenen als filmacteur maar ook als toneelspeler. Hij heeft tal van film- en toneelrollen vervuld en ook de televisie kwam er al gauw bij. Maar de laatste jaren trok hij zich gelei delijk terug en speelde hij al leen nog in bepaalde rollen. wilde meer doen dan mooie mu ziek maken voor viool of harp en deze fabel heeft een duidelijk po litiek motief'. Annemarie Prins regisseert de mu sici en de acteurs, onder wie Ada Brouwer en Carol van Herwijnen voor dit ingewikkelde stuk. Op het programma staan overigens ook werken van oudere datum, zoals van Paul Ben Chaim, Ser gio Natra, Erich Walter Stern berg ep E. Partos. Onder de mo derne componisten zijn opval lend veel bijdragen van vrouwe lijke componisten. Van Betty Olivero, die in september jl. ons land bezocht op uitnodiging van de stichting Gaudeamus, wordt een indrukwekkend stuk voor twaalf celli en vier contrabassen uitgevoerd onder de naam Tehi- lin. De Israëlische Smadar Han delsman componeerde een stuk voor piano en tape. Een strijk kwartet van de componiste Cha- ja Schwartz is als gevolg van de poststaking te laat gearriveerd bij de uitvoerende musici. Tot de medewerkers in de Kleine Zaal van het Concertgebouw be horen onder meer Polo de Haas (piano), Han de Vries (hobo), Harry Sparnaay (basklarinet), Mia Dreese en Carla van Wulsen (fluit), Ernestine Stoop (harp), de alt Marianne Dieleman, strijkers uit het Amsterdams Filharmo nisch Orkest, het Daniël Kwartet en het Gijsbrecht van Aemstel- kwartet. Herman van Veen voor het Kurhaus in Scheveningen, waar hij gisteren de eerste gen Cabaret prijs werd, een beeldje van Theo van de Nahmer. SCHEVENINGEN (GPD) - „In zijn programma verdedigt Herman van Veen onmiskenbaar het pa cifisme en speelt hij in op de waanzin van het militarisme, waarbij hij de nucleaire wedloop hekelt, de intolerantie, de macht- strouw en het gehuichel. Eigen lijk dus de politiek als bedrijf. In zijn stellingname is Herman van Veen onomwonden cabaretier. Emoties, verzet en bewogenheid zijn in zijn werk karakteristieke elementen". Zo oordeelde gisteren in het casino van het Kurhaus in Schevenin gen de jur y die de Scheveningen Cabaret Prijs aan Herman van Veen toekende. Het was de eer ste keer dat de trofee werd uitge reikt. Dat gebeurde door de Haagse burgemeester F. G. Schols. Dat alles op initiatief van de Stichting Scheveningen Bad, die alles wat er rond Schevenin gen plaatsvindt wil promoten, en daarbij de cultuur zeker niet uit sluit. De jury (gevormd door Jurriaan Fransman, Jacques J. d'Ancona, Ruud Gortzak en Marino Westra) zegt dat het opvallend is dat Her man van Veen een eigentijds cy nisme afwijst als hij bruggen slaat van het grote maatschappe lijke gebeuren naar zijn eigen be zigheden als theaterman. „Harde dingen zegt hij op een vriendelijke manier met een on dertoon van bitterheid. Zijn ma nier om de opstandigen en on- verzettelijken een hart onder de riem te steken, is samengevat in de veelzijdigheid van zijn thea trale kwaliteiten", aldus de waar dering voor Herman van Veen. Deze herinnerde er in zijn dank woordje aan, dat hij sterke ban den onderhoudt met Den Haag en Scheveningen, plaatsen die een belangrijke rol hebben ge speeld in de opbouw van zijn car rière. Van Veen vertelde dat Wim Kan ooit bij zijn eerste optredens in Den Haag met een viltstift aanbevelende teksten voor Her man op de affiches schreef. Vertolkster van 'Parlez-moi d'amour' PARIJS (AFP/DPA) - De Franse zangeres Lucienne Boyer is gisteren in Parijs overleden. Zij was 82 jaar. "Madame Parlez-moi d'a- mour", zoals Lucienne Boyer naar haar beroemd ste chanson werd ge noemd, stond meer dan 50 jaar in Frankrijk en de Verenigde Staten op het podium. recteur van het "Olympia" in Pa rijs, Bruno Coquatrix, "het idea le beeld van de Parisienne". "Mon coeur est un violon", "Si petite", "Parti sans laisser d'a- dresse", "Que reste-t-il de nos amours", "Rever" en "Mes mains" van Pierre Delanoe en Gilbert Becaud zijn de titels van enkele van haar beroemdste sen timentele liedjes, die zij in de ca barets van Montparnasse en Montmartre vertolkte. Later be gon zij in Parijs een eigen caba ret, "Chez elle". Haar eerste theater-engagement kreeg Lucienne Boyer in de Eer ste Wereldoorlog, als stenotypis te. Na een aantal malen op het podium gestaan te hebben reisde ze naar de Verenigde Staten en kreeg een plaats in een revue op Broadway. Naar Parijs terugge keerd zong ze zich met "Parlez- moi d'amour" in de harten van het publiek. Het lied kreeg in 1930 de eerste gramofoonplate- nonderscheiding. Op oudere leeftijd, ze was inmid dels ver in de 50, begon de ster van Lucienne Boyer te verble ken. Ze trad nog slechts in kleine gelegenheden op. De chanson- nière haalde opnieuw de voorpa gina's van de kranten toen zij, 60 jaar oud, een 17-jarige kapper wilde trouwen. Het huwelijk ging tenslotte niet door. In 1967 kreeg zij wederom ovaties van het publiek toen de toenma lige directeur van het beroemde Olympia-theater in de hoofdstad haar ter gelegenheid van haar gouden artiestenjubileum nog eenmaal voor het voetlicht bracht. Lucienne Boyer's dochter Jacque line is eveneens zangeres. Ze treedt op onder de naam Barbara Benton. Hoewel zij in 1960 met het liedje "Tom Pillibi" de eerste plaats in het Eurovisie Songfesti val behaalde is het haar tot dus ver niet gelukt net zo populair te worden als haar beroemde moe der. 1(1)- Hey You -Rock Stea dy Crew 2(3)- Owner of a Lonely Heart Yes 3(2Come back and Stay - Paul Young 4(4) Manhattan - G'race 5(7) Happy Station Fun Fun 6 (11) You are - Dolly Par- ton 7(5)- Undercover of the Night - Rolling Stones 8(8)- Uptown Girl - Billy Joel 9 (24) - Please don't make me Cry - UB 40 10 (10) - Shadow on the Wall - Mike Oldfield 11 (14) - Zondag - Andre Ha zes 12 (12) - New Dimension - Imagination 13 (20) Magnetic - Earth, Wind and Fire 14 (26) - Love me just a Little bit More - Dolly Dots 15 (16) - Union of the Snake - Duran Duran 16 (17) - Just be Good to Me - S.O.S. Band 17 6) All Night Long - Lio nel Ritchie 18 9) - Suzanne - V.O.F. De Kunst 19 - 2000 Miles - The Pre tenders 20 (22) Johnny vergeet me niet - John Spencer 21 - Meidengroep - Kin deren voor Kinderen 22 (33) Right by Your Side - Eurythmics 23 (13) - I like Chopin - Gaze bo 24 (36) - Cry just a Little Bit- Shakin' Stevens 25 (18) Motor Mania - Ro man Holliday 26 (27) Love How you Feel - Sharon Redd 27 (34) Heb jij Mien Zwien ook Zien - Dutch Boys 28 (15) - Can't stop Running Space Monkey 29 Reggae Night - Jim- my Cliff 30 (19) Suddenly Last Sum mer - The Motels 31 (37) - Stop Doggin' me Around - Klique 32 (29) - Different World - Vandenberg 33 - This is not a Love Song - Pil 34 (21) - Dark is the Night - Shalatak 35 (23) Big Apple - Kaja- googoo 36 - Sketches of Spain - The Nits 37 (25) - Puss 'n Boots - Adam Ant 38 (31) Allergies - Paul Si mon 39 (30) - Sunshine Reggae - Laidback 40 (32) - In 't diepst van je hart - Frank en Mirella (Stichting Ned. Top 40) DEN HAAG (ANP) - Hans Vonk is met ingang van 1 september 1985 benoemd tot muzikaal lei der van de staatsopera van Dres den, waarvan de musici ook een symfonie-orkest vormen: de be kende Staatskapelle Dresden. Zijn contract als chef-dirigent bij de Nederlandse Operastichting in Amsterdam is dan afgelopen. CHATEAUBRIANDPRIJS - De journalist en historicus Henri Amouroux heeft de Chateau- briandprijs gekregen voor zijn boek 'L'impitoyable guerre civi le' (De meedogenloze burgeroor log). Aan de prijs is een geldbe drag van 50.000 frank (20.000 gul den) verbonden. EEN MILJOEN - Een Amerikaan se kunsthandelaar heeft maan dag op een veiling van het Lon- dense veilinghuis-Sotheby ruim een miljoen gulden neergeteld voor Mare Chagalls olieverfschil derij "De bloemen van St-Jean- Cap-Ferrat" (1956/57). LONDEN (GPD) Een Westduits consortium onder leiding van de deelstaat Neder-Saksen heeft dinsdag bij het veilinghuis So theby's in Londen het twaalfde- eeuwse manuscript 'Evangelie boek van Hendrik de Leeuw' ge kocht voor het recordbedrag van 7,4 miljoen pond (ruim 33 mil joen gulden). Het was de hoogste prijs die ooit op een veiling voor een kunst werk is betaald. De Westduitsers waren zelfs nog wat meer kwijt als gevolg van de in het veiling wezen geldende commissie: alles bij elkaar ging het om een bedrag van bijna 37 miljoen gulden. Niettemin verklaarde de vermaar de New-Yorkse boekhandelaar* H.P. Kraus, die namens de West- duitse groep het bod had gedaan, na afloop van de veiling die pre cies twee minuten duurde: „Dat viel me alles mee. Niet te geloven eigenlijk dat het handschrift zo weinig kostte. Ik had op 10 mil joen pond gerekend". De veiling leverde een absoluut en de eerstkomende tijd moeilijk te overtreffen record op: het duur ste boek tot gisteren was een Gu- tenberg-bijbel die in 1978 in New York 4,5 miljoen gulden op bracht, en het duurste kunst voorwerp een schilderij van de Britse schilder Turner dat in 1980 voor ruim 12 miljoen gulden onder de hamer ging. De Westduitse groep die het record vestigde bestond, behalve uit vertegenwoordigers van de deel staat Neder-Saksen, uit repre sentanten van de bondsregering, Beieren en de stichting 'Preussi- scher Kulturbesitz'. De groep werd financieel bijgestaan door een aantal Westduitse banken. Het was de Westduitsers er alles aan gelegen het handschrift te bemachtigen en concurrentie uit onder meer de Verenigde Staten te overtroeven. Zo zei de 82-jari- ge Hermann Abs, honorair presi dent van de Deutsche Bank en voorzitter van het consortium het gisteren: „Dit manuscript maakt deel uit van de Duitse ge schiedenis. Het hoort bij het bes te dat ons land te bieden heeft". Het „Evangelieboek van Hendrik de Leeuw" werd omstreeks 1174 gemaakt door de monnik Herri- man van het Benedictijner kloos ter in Helmarshausen, Neder- Saksen. Het meer dan 200 pagi na's tellende boek telt 41 buiten gewoon gedetailleerde miniatu ren, en meer dan 1500 fraai ver sierde initialen. Het werd gemaakt in opdracht van de ambitieuze Hendrik de Leeuw (1129-1195), hertog van Saksen, graaf van Brunswick, hertog van Beieren en de eige naar van tal van andere uitge breide bezittingen in onder meer Duitsland, Scandinavië, Oosten rijk en Italië. Het 'Evangelieboek van Hendrik de Leeuw' verdween in de 14e eeuw uit Neder-Saksen, en kwam in Praag terecht. In 1860 werd het voor een enorm bedrag gekocht door de koning van Hannover, die het naar zijn kas teel in Oostenrijk bracht. Van- daaruit ging het na de Tweede Wereldoorlog over in onbekende particuliere handen. Wie de laatste eigenaar van het boek was, is niet bekend. Abs wilde gisteren niet meer zeggen dan: „Het gaat om een welbeken de familie." Het manuscript, dat gedurende vijftig jaar niet meer in het openbaar te zien is ge weest, zal worden ondergebracht in de befaamde bibliotheek in het Westduitse Wolfenbuttel. De aankoop van 'Het evangelieboek van Hendrik de Leeuw' door West- Duitsland werd gistermiddag bij Sotheby's in Londen in twee minuten vastgesteld. <fou>anp> Hij blijft chef-dirigent van het Residentie-orkest in Den Haag. Vonk gaat minder gast-directies vervullen. De benoeming in Oost-Duitsland moet nog worden goedgekeurd door het hoogste gezag in Oost- Berlijn. Vonk voelt zich vereerd met de benoeming bij het be langrijke operahuis. Hij werkte al enkele jaren met een zekere re gelmaat in Dresden. Onder ande re werd daar onder zijn leiding dit jaar de opera Cosi Fan Tutte van Mozart uitgevoerd. twaalf weken per jaar aan dit en semble verbonden, welke ter mijn door toernees en opera-be geleidingen wel langer wordt. Aan de instelling in Dresden is hij voor langere tijd verbonden en zal hij per jaar enige voorstel lingen dirigeren. LONDEN (AP) - Televisiekomiek Benny Hill (58) is gisteren voor onderzoek opgenomen in het Londense Cromwell-ziekenhuis. De directeur van het ziekenhuis, Thomas Hayes, wees evenwel als "ongefundeerd" een bericht van het dagblad Sun van de hand dat Hill was opgenomen "nadat hy was ineengestort met interne bloedingen" en "dramatisch bloedverlies" had geleden. Hayes weigerde om iets te zeggen over het onderzoek, maar hy om schreef de toestand van de ko miek als "comfortabel" en zei dat Hill waarschijnlijk vandaag naar huis zou gaan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23