LEIDSCH DAGBLAD Vliegramp in Madrid Gezondheidszorg 880 min. duurder in '86 Boer dupe van 'superheffing' Oprichters verkopen "Vleesch meesters Gevolg van "dubbele vergrijzing" Gratis koffie 'Slaaprijder' legt zonder brokken 43 kilometer af Staat leent tegen 8,5 procent BELABBERD LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 <10. 37262 Directeur: 6. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AS Leiden Voor tel.nrs. zie cololon Vele tientallen doden •Tweede ongeluk in 10 dagen DEN HAAG (GPD) - Het vleescon cern De Vleeschmeesters wordt verkocht. De 80 procent van de aandelen die nu nog in bezit zijn van de broers Ger en Koos de Kroes en van Kruyer sr, de sla gers die indertijd behoorden tot de groep die De Vleeschmeesters oprichtten, doen hun pakket van de hand. De koper zou vanmid dag bekend worden gemaakt. Het V D-concern bezit de ove rige 20 procent van de aandelen. De Vleeschmeesters heeft tegen de 500 filialen en heeft bijna 3000 mensen in dienst. Volgens de Voedingsbond FNV is bedongen dat de verkoop van de aandelen pakketten geen gevolgen zal hebben voor het personeel. Bij de contacten van de Voedings bond is ook de naam gevallen van de voormalige directeur van de levensmiddelendivisie van Hendrix International, Van der Poel. Dit concern is drie jaar ge leden eigendom geworden van The British Petroleum Compa ny. Hendrix bezit onder meer de worstfabriek Stegeman. BP sprak vanochtend tegen dat het olieconcern bij de verkoop van Vleeschmeesters-aandelen be trokken is. Van der Poel zou in elk geval niet namens BP heb ben gehandeld. Het concern De Vleeschmeesters met onder meer filialen in Lei den kwam enkele jaren geleden in opspraak wegens de vermeen de ontduiking van invoerrechten van vlees. Hoewel destijds een speciaal onderzoekteam werd geformeerd heeft het onderzoek tot dusver nog niet geleid tot een strafrechterlijke vervolging. De kwestie leidde er wel toe dat een van topmensen van het con cern, Eimert Teekens, uit de lei ding van De Vleeschmeesters verdween. MADRID (GPD - Voor de tweede keer binnen tien dagen is Madrid het to neel geweest van een ern stige vliegramp. Vanoch tend even voor tien uur kwamen op de Madri- leense luchthaven Bara- jas twee Spaanse ver keersvliegtuigen in dich te mist met elkaar in bot sing. Volgens de dienst bescherming hulpverle ning zouden bijna hon derd passagiers om het leven zijn gekomen. In beide vliegtuigen zaten in totaal 121 personen. Een Boeing-727 van de Spaanse in ternationale luchtvaartmaat schappij Iberia met bestemming Rome boorde zich in een DC-9 van de binnenlandse luchtvaart maatschappij Aviaco, die als einddoel Santiago de Compostel- la aan de Noordspaanse kust had. Het laatste toestel kruiste de start baan precies op het moment dat de Boeing tijdens het opstijgen al een snelheid van meer dan 400 kilometer per uur had bereikt. Het ongeluk gebeurde in een zeer dichte mist, met een zicht van net vijf meter. Alleen ver trekkende vliegtuigen kregen toestemming om op te stijgen. Door de botsing explodeerden de brandstoftanks van de DC-9 van Aviaco, terwijl de Iberia- Boeing over de kop sloeg. Geen van de 37 passagiers van de DC-9 van Aviaco zou de ramp hebben overleefd. Ongeveer 60 inzittenden van de Iberia-Boeing zouden eveneens om het leven zijn gekomen. Tussen de 20 en 30 passagiers van de over de kop ge slagen Boeing hebben de cata strofe overleefd. Vele van de overlevenden verkeren echter in levensgevaar, waardoor de vrees bestaat dat het aantal dodelijke slachtoffers tot boven de hon derd zal stijgen. Acht van de negen bemanningsle den van de Boeing zouden vrij wel ongedeerd het toestel heb ben kunnen verlaten. Sommige passagiers renden schreeuwend, met brandende kleren uit de wrakstukken weg. De hulpverle ning werd vertraagd doordat en kele reddingsploegen in ver keersopstoppingen bij het vliegveld terecht kwamen. Direct na het ongeluk verboden de Spaanse luchtvaartautoriteiten alle binnenlandse vluchten. Het is de tweede vliegramp in kor te tijd bij Madrid. Tien dagen ge leden verongelukte een Colom biaanse Jumbo bij de landing. Toen vonden ruim 180 mensen de dood. Bondsrepubliek verbiedt neo-nazifront BONN (DPA) - De Westduitse mi nister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann heeft vandaag het extreem rechtse "Actiefront Nationaal Socialis ten/Nationaal Activisten" (ANS/ NA) verboden. Enkele uren voor hij het verbod afkondigde, waren in verschillende deelstaten de huizen doorzocht van actieve neo-nazi's, zo deelde het ministe rie van binnenlandse zaken mee. Het actiefront telt volgens*de infor matie van het ministerie 270 le den, verdeeld over 32 plaatselij ke groepen. Naar Zimmermann zei is het ANS/NA de voornaam ste neonazistische organisatie in de bondsrepubliek. Buien Brandweerlieden waren rond het middaguur druk bezig om de brand die v te blussen. De botsing ontstond toen beide vliegtuigen in dichte mist wilden opstijgen. UTRECHT (ANP) - Er komen steeds meer oudere mensen. Bo vendien bereiken bejaarden in toenemende mate hogere leeftij den. Deze 'dubbele vergrijzing' doet de vraag naar hulpverle ning toenemen en zal in 1986 lei den tot een kostenstijging van de gezondheidszorg van 880 mil joen gulden. Dit maakte de voorzitter van de Nationale Zie kenhuisraad, drs. Vissers, van daag bekend op de algemene vergadering van de raad in Utrecht. Als de regering vindt dat er op de gezondheidszorg moet worden bezuinigd, moet er ook duidelijk worden aangegeven op welke manier, aldus Vissers. 'Dan we ten we allemaal waar we aan toe zijn'. Volgens de NZR-voorzitter dienen overheid en parlement te beseffen dat de gezondheidszorg niet meer doet dan voorzien in dringend noodzakelijke zorg voor mensen die door ziekte, ou derdom, of sociale problemen hulpbehoevend zijn geworden. Weliswaar is de NZR volgens Vis- UTRECHT (GPD)- In alle sta tionsrestauraties in ons land zal aanstaande vrijdag de gehele dag gratis koffie worden geschonken. De ge zamenlijke restauranthou ders willen op deze maniej- het publiek bedanken voor het geduld tijdens de stakin gen en prikacties bij de Ne derlandse Spoorwegen. Veel bewolking en overdag enige tijd regen. Minimumtemperatuur ongeveer 2 gra den. Middagteraperatuur ongeveer 7 graden. Krachtig, en aan de kust tot hard, mogelijk tot stormachtig toe nemende zuidwestelijke wind. 8 december 1983 Zon op: 08.34 uur, zon onder: 16.29 uur. Maan op: 12.07 uur, maan onder: 19.55 Vijf executies in Zuid-Afrika PRETORIA (AFP) - Vijf zwarte Zuidafrikanen, die wegens moord tot de doodstraf waren veroordeeld, zijn in de gevange nis van Pretoria opgehangen. Met deze executies komt het aantal terechtstellingen aan de galg bin nen één week op tien. Vorig jaar werden in Zuid-Afrika honderd veroordeelden, onder wie één blanke, ter dood gebracht. sers akkoord gegaan met een miljardenbezuiniging op basis van het regerakkoord, maar daarmee is de grens bereikt. Te genvallers op andere terreinen mogen niet op de gezondheids zorg worden verhaald. 'Er moet een eind komen aan het misver stand dat de gezondheidszorg een soort melkkoe is, waarin zo veel geld omgaat, dat er altijd nog wat te halen valt', aldus Vis sers. Elk jaar gaan de cijfers van de op namen, poliklinische bezoeken en dagbehandeling in ziekenhui zen omhoog. De ziekenhuizen willen daarin verandering aan brengen, maar dat kan niet bin nen een jaar tijd zoals de rege ring voor ogen staat, aldus Vis sers. Daar komt bij dat er ver houdingsgewijs meer oudere mensen komen en dat bejaarden een hogere leeftijd bereiken, de zogenoemde dubbele vergrij zing. Een ontwikkeling die leidt tot een grotere vraag naar hulp. Trendvolgers NZR-voorzitter Vissers hekelde het feit dat de overheid de ruim 200.000 werknemers in de zie kenhuizen tot trendvolgers heeft gemaakt. Hun salaris gaat van nu af aan gelijk op met dat van amb tenaren. Volgens Vissers is dit in strijd met de internationale wet geving. De arbeidsvoorwaarden van ziekenhuispersoneel dienen via onderhandelingen tussen bonden en de NZR tot stand te komen. Als argument voor het trendvolgerschap voerde het ka binet destijds aan dat zieken huiswerknemers dan zeker van hun baan zouden zijn. Volgens Vissers is dat onjuist: door de be zuinigingen gaan veel arbeids plaatsen in de ziekenhuizen ver loren. Ook rekende hij voor dat werknemers in particuliere zie kenhuizen netto ruim 13 procent minder salaris krijgen dan hun collega's in bijvoorbeeld acade mische en gemeentelijke zieken huizen. Dat kan zo'n 230 gulden per maand schelen, aldus Vis sers. Het instellen van het trend volgerschap zal leiden tot een ja renlange achterstand van perso neel in particuliere instellingen. PORTSMOUTH (AP) - Een vijftienjarige jongen die nog nooit achter het stuur van een auto had gezeten, heeft al sla pend 43 kilometer afgelegd in de auto van zijn vader, zon der ongelukken te begaan. De jongen was kennelijk zijn bed geklommen in de woning van zijn ouders in Ports mouth, naar de auto geslaap wandeld en slapend naar Southampton gereden. Daar aangekomen, werd hij wakker en belde zijn vader op, die de politie alarmeerde. De politie bevestigde dat zij de jongen volledig gedesoriën teerd en in grote verwarring aangetroffen gekleed in ka merjas over een dunne pya- ma. Hij werd overgebracht naar een politiebureau in Sou thampton, waar hij later werd opgehaald door zijn va der. (jtiDHet Motorhuis jVondeilaan80. Leiden Tel 071-769313 DEN HAAG (ANP) - De minister van financiën heeft vandaag een nieuwe staatslening aangekon digd. De lening draagt een rente percentage van 8,5 procent en heeft een looptijd van tien jaar. De inschrijving is op 13 decem ber. De koers zal hierna worden bekend gemaakt. De stortingsda tum is pas in het nieuwe jaar, op 16 januari, onder bijbetaling van een dag rente. Het is de zevende staatslening van dit jaar. De opbrangst van deze lening zal de schatkist pas vol gend jaar ten goede komen. De vorige lening dateerd van 13 sep tember. Toen werd op een 9 pro- cents lening 4 miljard gulden in geschreven. De zes staatsleningen van dit jaar, plus de laatste van vorige jaar waarop in januari werd gestort, hebben samen 22,5 miljard gul den opgebracht. 24 PAGINA'S Marco van Basten niet fit voor Malta PAGINA 13 Kamer wil grens T-biljet niet hoger PAGINA 5 NAVO wacht op stappen Russen PAGINA 7 MHP wil korter werken op maat PAGINA 9 inaturo kurkvloeren r^TT73 vanaf 10,50 per m2. P W I W 1 bel of kom langs voor documentatie Letden - Oude Singel 138 - Telefoon 071-149738 Ontvoerde broer van president in Colombia vrij VRIJ - Jaime Betancur, de broer van de Colombiaanse president Belisario Betancur, is vanoch tend door zijn ontvoerders vrij gelaten. De 53-jarige Jaime Betancur werd twee weken geleden ontvoerd door leden van het nationale be vrijdingsleger. Kort na zijn ontvoering hadden de ontvoerders gedreigd Jaime te doden als de regering niet zou in gaan op de tien eisen die zij had den gesteld. Zij eisten onder meer het optrekken van het mi nimumloon en het bevriezen van de prijzen voor eerste levensbe hoeften. DEN HAAG (GPD) - Door de in voering van een superheffing op melk kunnen honderden boeren in grote problemen raken. Het gaat met name om de groep die de laatste jaren fors heeft geïn vesteerd. Dat zei de voorzitter van het Landbouwschap, Jaap van der Veen, vandaag tijdens een vergadering over de misluk king van de Europese top in Athene. Van der Veen betreurde het dat over zeer knellende problemen geen beslissingen zijn genomen. „Een vlotte besluitvorming om de EG uit het slop te halen, blijft noodzakelijk". Van der Veen zei dat de kans groot is dat verder uitstel op den duur nog nadeliger voor ons land en met name voor onze boeren zal uitpakken. De onzekerheid spitst zich volgens hem toe op de maatregelen in de zuivelsector. Over de „heffing op meer" - ook wel superheffing genoemd - zijn de verschillen van mening slechts groter geworden. Een be slissing over die superheffing ligt veel moeilijker dan bij de voorbereiding van de Euro-top was gedacht. „Het was ook niet voor niets dat we een gereser veerde houding over de voorge stelde 'heffing op meer' hebben ingenomen". (Zie ook pagina 7) Nu de tien Europese re geringsleiders hun conferentie in Athene hebben afgesloten, zelfs zonder in staat te zijn geweest een slotcom muniqué op te stellen, lijkt de Euro pese Gemeenschap aan de af grond te staan. Op het hoogste ni veau kon urenlang hardnekkig en tot in de kleinste details worden ge hakketakt over monetaire compen serende bedragen en over het in dammen van de melkplas, aan de grote problemen kwamen de poli tieke leiders niet toe. Allen/vege wordt nu een beschuldi gende vinger uitgestoken naar de ijzeren dame uit Groot-Brittanië, de kruideniersdochter die met het kas boek op tafel bikkelhard onderhan delt over de netto-opbrengsten van de Gemeenschap voor haar eigen land. Deze houding mag de besluitvorming bemoeilijken en de EG naar een crisis drijven, de Fransen bijvoor beeld zijn geen haar beter. De Franse president Mitterrand maakt eenvoudigweg een onderscheid tussen Frankrijk als lid van de Ge meenschap en Frankrijk als Frank rijk. Die laatste grootmacht moet dan rekening houden met de Fran se belangen, lees: met de Franse boeren, maar op die manier moet het overleg natuurlijk vastlopen. Het Europese landbouwbeleid was mooi en prachtig, vooral ook voor ons eigen land, toen er nog sprake was van een onstuimige economie. Nu zitten we opgescheept met overschotten aan landbouwproduk- ten waarvan de kosten niet meer worden opgebracht, terwijl de groei er in deze sector nog lang niet uit De Britten mogen het hard spelen met hun streven de eigen bijdrage aan de gemeenschap omlaag te brengen, maar met hun eis het ge meenschappelijke landbouwbeleid te hervormen, hebben ze een sterk wapen in handen. De enige oplossing die nu voorhan den is, lijkt een uiteenvallen van de EG, waarbij elk land zich terugtrekt binnen de eigen, enge grenzen, waarlangs dan nieuwe tariefmuren worden opgetrokken. De schade van een dergelijke ontwikkeling is slechts te vermoeden, maar deze zal enorm zijn, ook voor ons land dat zo afhankelijk is van die grote Europese markt. Dat de verantwoordelijke leiders van Europa er niet in slagen tijdig op lossingen aan te dragen, baart daarom grote zorgen, temeer daar Europa nog met enkele andere pro blemen worstelt, zoals de werk loosheid, een gemeenschappelijk energiebeleid, de crisis in de staal industrie en de verwoesting van het milieu. Een uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal, twee jon ge en kwetsbare democratieën, verdwijnt bij zoveel problemen he laas achter de horizon. Op al die fronten moet Europa ge woon daadkrachtig aan de slag, omdat wij niet op een eiland leven. In de open wereldeconomie komt de politieke en financiële zwakte van Europa sommige andere groot machten natuurlijk goed uit, denk aan de Verenigde Staten en Japan. Vanaf 1 januari '84 neemt Frankrijk het voorzitterschap over van Grie kenland, de tijd zal het leren of met behulp van het Franse diplomatie ke vernuft de impasse kan worden doorbroken. Een noodzakelijke voorwaarde daarbij is dan wel, dat alle landen van de Gemeenschap zich realiseren welke belabberde vertoning zij de laatste jaren heb ben opgevoerd. Dit besef plus de onoverzienbare schade van een uiteenvallende Europese Gemeen schap zullen de politieke wil moe ten sterken nu eindelijk te doen wat gedaan moet worden. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVERWEKEIJISTADENIANI). Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk, I Keuze uit A pitP^WTl Alkemadelaan 1Roeiofarendsveen tel. 01713-2866 - 2073 U kunl deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen. (071 - 144941). NISSAN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1