AUTO Honda komt met vier nieuwe kleine modellen Lancia Prisma 1600: snelle middenklasser Eerste diesel-personenauto van Mazda (626) Auto van het jaar Nog meer autoboeken Renault verkijkt zich op vervangingscyclus Caravan-RAI volgeboekt WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 Varia PAGINA 17 Samengesteld door Koos Post 'Jazz', de stadswagen van Honda Honda komt deze maand met niet minder dan vier nieuwe kleine wagens op de Ne derlandse markt: een nog geen meter metend stadswagen (de 'Jazz') en een uit drie sterk uiteenlopende modellen be staande Civic-serie. De hier nog onbekende stadswagen rijdt al meer dan een jaar in Japan onder de toe passelijke naam 'City'. Er is daar zelfs een turboversie verkrijgbaar. Die komt overi- gens niet naar ons land. Om geen ruzie met Opel te krijgen is hier voor een andere naam gekozen. Het zeer volwassen aandoende stadskarretje gaat hier 'Jazz' heten, gaat in zijn eenvoudigste uitvoering ongeveer löVfe mille kosten en heeft onder motorkap de 1232 cc motor, die vele Civic-rijders van vroeger kennen. In feite komt deze 'Jazz' op de plek, waar tot nu toe de Civic in de Honda-hierarchie stond. De Civic is een plaatsje opgescho ven. Die is langer (van 3.80 tot 4 meter) ge worden, zwaarder (om en nabij de 800 kg), gevariêeerder (drie modellen) en natuurlijk ook duurder (vanaf I8V2 mille). Van één model - de drie-deurs - zijn twee uitvoeringen: één met een 1,3 liter motor (top tegen de 160 km per uur) en één met een anderhalve liter motor, die zo'n 170 km per uur kan halen. Alle Civic-motoren zijn van het zogenaamde 12 kleppen-type. Een motor heeft normaal althans tot nu toe één inlaat- en één uitlaatklep. Honda heeft de nieuwe motoren twee inlaatkleppen ge geven om de verbrandingskamer sneller en beter te vullen. En slechts één uitlaatklep, omdat de verbrande gassen toch snel uit de cilinder verdwijnen. Door dat grotere aantal kleppen is het vermo gen van de Civics groter geworden: 71 pk in de 1,3 liter en 85 pk in de 1,5 S. Er zit dan ook heel wat trekkracht onder de motor kap. Felle, venijnige wagens. Bij de eerste kennismaking bleek dat de stoe len in de 1,3 versie nogal magertjes zijn uit gevallen, de kuipstoelen in de 1,5 S zitten Honda Civic Coupé CRX (Foto PR) heel wat beter. Maar dat is een deel van het prijsverschil van drie mille. Die weinig overweldigende stoelen vindt men ook in de Civic-Shuttle, een combi achtig exemplaar, dat met dezelfde ander halve liter motor van 85 pk natuurlijk heel driftig uit de voeten kan. Het is zo'n klein busje dat Nissan (Prairie) als eerste bracht. Inmiddels zijn meer Japanse fabrieken in dit gat in de markt gesprongen. Volop va riabele ruimte. Men kan voor 22.795 met de Shuttle alle kanten op. Ten slotte de Civic Coupé CRX, een plaatje om te zien. Met een top van rondom de 180 km per uur, dankzij de anderhalve liter in jectiemotor. Maar de prijs is ook niet mis: 27 V2 mille. Op de achterbank kan in feite alleen iets, niet iemand worden meegeno men. Bovendien is de wagen om alle ontke tende krachten in toom te houden Spar taans geveerd. Echt een coupé volgens het klassieke type. Maar voor de liefhebbers om van te watertanden. Mazda heeft zijn eerste diesel personenauto: de 626"diesel. Het Japanse bedrijf heeft al meer dan twintig jaar ervaring met diesels in bedrijfswagens, maar het heeft lang geduurd voor de Europese afnemers er het hoofdkwartier in Hirosjima van konden overtuigen dat ook diesels in personenauto's ren dabel zouden kunnen worden gemaakt. Voor de Nederlandse importeur Autopalace-De Binckhorst be tekent de komst van deze die sel althans de vervulling van een bij herhaling in Japan geuite wens. Maar echt tevre den zal men aan de Haagse Binckhorstlaan pas zijn als (binnen afzienbare tijd) ook in de kleinere 323 een diesel ver krijgbaar zal zijn. Men meent, dat de markt erom vraagt. De Mazda 626 diesel heeft een twee liter motor gekregen, die vooral op kruissnelheden zijn werk opvallend rustig doet. Tot zo'n 120-130 kilometer per uur heeft de wagen ook veel trekkracht, daarna gaat het al lemaal wat langzamer. De soe pele krachtbron laat ook fiks wat ruimte in de versnellingen toe. Het vaak vervelende hor ten en stoten bij lagere toeren tallen, dat men bij diesels nog al eens wil tegenkomen, heb ik tijdens de korte kennisma- kingsrit niet ervaren. Natuurlijk was de rit te kort om tot verbruikscijfers te komen, maar de fabriek zegt dat een gemiddelde van één op zestien goed haalbaar moet zijn. Deze dieselversie van de tot nu toe zeer succesvolle 626-serie (dit jaar al meer dan 9.000 van ver kocht) wordt verkrijgbaar als sedan of vijfdeurs hatchback. De prijzen beginnen bij onge veer 25 mille. De importeur hoopt er volgend jaar een klei ne tweeduizend aan de man te kunnen brengen. De Fiat Uno is door een uitge breide internationale jury van autojournalisten geko zen tot 'Auto van het jaar 1984'. Het was een spannende nek- aan-nek-race tussen dit Ita liaanse kassucces en de Peu geot 205, die op de tweede plaats eindigde. Derde werd de nieuwe Golf van Volks wagen en de Mazda 626 werd door de journalisten-juryle den op de vierde plaats ge zet. De laatste was daarmee tevens de beste Japanner. Peugeot kreeg meteen een pleister op de wonde toen in een door Bild Am Sonntag het grootste zondagsblad op het Europese vasteland - georganiseerde test het gou den stuurwiel in de catego rie van de goedkoopste au to's werd toegekend aan de Peugeot 205. In de andere ca tegorieën gingen de hoogste onderscheidingen naar de BMW 524 turbo diesel en de Golf 2. Vorige week noemde ik al twee autoboeken. Na de beëindi ging van de poststaking zijn er nog twee op mijn bureau terecht gekomen. Fred van der Vlugts 'Wereld op wielen' stelde weer een pure catalogus samen met de meeste en belangrijkste gege vens van alle in ons land te koop zijnde auto's. Deze voortreffelijk uitgevoerde 'Auto '84' ligt voor 17,50 in de winkels. De kroon wordt ook ditmaal weer gespannen door het im ponerende jaarboek van Au tovisie. Daarin vindt men eveneens alle gegevens per auto gerubriceerd, maar daarnaast een vijftigtal uit voerige test van gangbare modellen en verscheidene belangwekkende artikelen, bijvoorbeeld opver diesels. Deze dikke vraagbaak van niet minder dan 548 pagina's, samengesteld door de des kundige medewerkers van Autovisie, kost ditmaal ƒ31,50. Renault gaat zijn grootste model vervangen. Als opvolger van de Renault 20 en 30 wordt de Renault 25 geïn troduceerd, die waarschijnlijk in maart volgend jaar ook Ne derland zal bereiken. De prij zen van deze Renault 25 zullen beginnen op een niveau, waar op de goedkoopste Renault 20 nu zit. Die prijzen lopen natuurlijk snel op met de verschillende lu xueuzere uitvoeringen. Er komt een ruim motorenaan bod: twee liter, 2,2 liter injec tie, zes cilinder injectie, twee li ter diesel en twee liter turbo diesel. Men zal kunnen kiezen uit een vijfbak of een automaat en diverse uitrustingen. De voorwielaangedreven Re nault 25 heeft een bijzonder la ge luchtweerstand. Was tot voor kort een cw-waarde van 0.40 heel normaal en heeft de Audi met een cw-waarde van 0.30 al een uitzonderlijk lage weerstand, Renault zegt een cw-waarde van 0.28 te hebben bereikt. Wat natuurlijk fiks zou bijdragen tot lage verbruikscij fers. Renault kan zo'n versterking van de gelederen best gebruiken. Ook in Nederland. Waren hier zo'n 50.000 verkochte auto's per jaar lange tijd heel nor maal, dat aantal is al gedaald tot 30.000. Aan die neergang lijkt echter een einde te zijn ge komen. Bij Renault meent men dat voor al het in sommige sectoren ver ouderde gamma debet zou zijn aan die terugval. De nieuwe Renault 9 en Renault 11 heb ben dat niet kunnen tegenhou den. 'Het is zaak, dat alles wordt ge moderniseerd', aldus een woordvoerder van Renault Ne derland. Over een jaar komt een nieuwe vijfje en voor 1985 staat er een nieuwe 18 op het programma. De bestaande mo dellen 9, 11 en 18 moeten het nu voornamelijk nog hebben van speciale uitvoeringen en leuke prijsaanbiedingen. De Renault 18 Avenue bijvoor beeld was in een oplage van 500 stuks in een week uitver kocht. 'Ook onze algemeen directeur Hanon in Parijs ziet het meeste heil in een snellere vervanging van het gehele gamma', aldus de woordvoerder. 'We hebben ons verkeken op de vervan gingscyclus van zeven jaren die als normaal zouden gelden. Bepaalde modellen - zoals de 4, de 5 en de 16 - gaan langer mee, maar over het geheel moet het toch duidelijk korter. Waarschijnlijk onder invloed van de alsmaar vernieuwende Japanners. Maar Hanon ver wacht dat het in 1985 weer berg opwaarts zal gaan. Door gro tere rentabiliteit, meer investe ringen en modernere fabrie ken. De Renault 9 wordt nu in zestien uur gebouwd, voor een Renault 4 is nog altijd 36 uur nodig in de oude fabriek. Dat geeft een globale indicatie wat robotisering kan betekenen. Hanon verwacht in 1986 zelfs een kwart meer te kunnen ver kopen en dan op een totaal van 2V2 miljoen auto's te kunnen uitkomen'. RIJ- IMPRESSIE Lancia is geen merk voor de massa. Het is een merk voor mensen, die wat meer willen betalen voor wat bijzondere modellen. Maar zo exclusief als het clubje vorig jaar bleef, hoeft het van het importbedrijf Lanim in Vianen nu ook weer niet. Toen haalde men nog geen duizend verkochte auto's. Nu doet men uiterst enthousiast over het feit dat de verkopen bijna zijn verdubbeld. Het ziet er naar uit dat men dit jaar met een kleine tweeduizend ver kochte wagens gaat afsluiten. Zo'n relatief spectaculaire groei heeft Lancia alleen in ons land kunnen bereiken, in ge heel Europa groeide deze ex clusieve dochter van Fiat heel wat minder snel. In totaal ze ven procent. De betere gang van zaken is voor een deel te danken aan het ver dwijnen van het roestige ima go, dat het merk in de loop der jaren zichzelf had opgeplakt. Zoiets werkt lang door al zorg den moderne produktiemetho- den in een hoogst moderne fa briek in Chivasso op enkele tientallen kilometers van Tu rijn - ervoor dat die proble men allang tot het verleden be horen. Drie jaar geleden werd met de bouw van de fabriek begon nen. Het complex is nog niet helemaal voltooid, maar reeds worden er 550 Lancia's per dag in elkaar gezet. Merkwaardig genoeg in bijna evenveel uit voeringen. In principe worden daar in Chivasso in de ochtend uren Prisma's gebouwd en 's middags Delta's. De andere modellen gaan er gewoon tus sendoor. Lancia verwacht vol gend jaar ongeveer 200.000 au to's (inclusief 90.000 Autobian- chi's) te kunnen verkopen. Het commerciële succes en het verbeterde imago van het merk is mede te danken aan de Prisma, die sinds de helft van dit jaar op de markt is. Een mo del, dat rechtstreeks is afgeleid van de Lancia Delta, die zoals men kan weten de auto van het jaar 1980 was. In totaal worden er bij Turijn vier Prisma-ver- sies gebouwd, maar de Lanim heeft besloten er niet meer dan twee in ons land uit te brengen. Dat is het model met de 1500 cc motor (ongeveer 25 mille) en de uitvoering met de 1600 cc motor (27 mille). Geen goedkope wagens derhal ve, maar in de tijd dat mij zo'n Prisma 1600 ter beschikking stond heb ik wel kunnen erva ren dat de koper er een uiterst aangename middenklasser voor terug krijgt. Fraai om te zien, compleet en luxueus uit gerust en in staat hoge presta ties te leveren. Er zijn wel kanttekeningen te maken. De besturing is soms wat aan de vage kant. En het geluidsniveau liegt er niet om. Dan heb ik het niet over de ook niet bepaald stille motor, maar meer over het opvallende windgeruis. Bij veel wind fluit het de bestuurder als het ware om de oren. Bovendien zullen de achterin-zit- tenden beslist niet klagen over een teveel aan ruimte. Integen deel, hun plek is voor een auto van die klasse echt te mager bemeten, vooral voor de be- Daar staat veel positiefs tegen over. In de eerste plaats de prachtige prestaties. De pre cies 1585 cc metende motor kan een vermogen van 105 pk leveren. Dat betekent binnen de 11 seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km en een topsnelheid die de naald van de snelheidsmeter royaal voorbij de 180 brengt. En ook met die snelheden op de teller ligt de wagen nog als een blok op de weg. Maar het kost wel een pittig slokje. Zó rij dend kan men er op rekenen dat men aan de benzinepomp nog beneden de één op tien blijft. Men kan zo men wil ook één op elf 'halen, maar dan moet men de beschikbare krachten niet te vaak mobilise ren. Dat alles betekent dat men stevig doorrijdend om de 400 kilometer bij de pomp staat, de tank kan niet meer dan 45 liter bevatten. Als ik verder nog heb gezegd dat de wagen bij koude start (auto matische choke) neiging heeft af te slaan, dan ik mij voor het overige tot pluspunten bepa len. Een leuk luxueus inte rieur, heel compleet ingericht, met goede stoelen, elektrisch bedienbare ruiten, centrale vergrendeling en een controle paneel om de belangrijkste functies in één oogopslag te kunnen nagaan. De volledig heid wordt het beste geïllu streerd door de omhoog klap pende handgreep voor de pas sagiers en de banden en krik die in de ruime kofferbak keu rig achter beklede deurtjes zit ten opgeborgen. De wagen is voor en achter onaf hankelijk geveerd, helt in de bochten nauwelijks over en is door de lichte tandheugelbe sturing ook in het stadsverkeer uiterst handelbaar. Alleen bij hogere snelheden geeft de be sturing een gevoel van vaag heid. Lancia heeft - nadat het merk in ons land was losgeweekt van moeder Fiat - duidelijk een lan ge aanloop nodig gehad. Dit jaar heeft het niet alleen de Prisma maar ook de HPE Vo- lumex en de Delta HF turbo geïntroduceerd. Drie nieuwe wapens in de strijd om een be tere plaats op de markt. 'Alle drie modellen waren be langrijke ontwikkelingen voor Lancia en het commerciële succes blijft dan ook niet uit', constateert Lanim-directeur Bas Plesman. De 50.000ste Prisma verliet de fabriek in Chivasso twee maanden eerder dan verwacht. Het ziet er uit dat Lancia mede dankzij deze prettige middenklasser nieuwe erkenning zal kunnen verove- De Caravan- en Camping-RAI die van 23 tot en met 27 februari 1984 in Amsterdam wordt gehouden is volgeboekt. Zo'n 160 ex posanten hebben zich tot dusver laten inschrijven. De belang stelling was beduidend groter dan vorig jaar. Dat is natuurlijk voor een groot deel te danken aan de toeristische trekjes van deze tentoonstelling. Er staan niet alleen caravans en tenten in allerlei soorten en maten, gezien het stijgend aantal inschrijvingen van deelnemers op toeristisch gebied mag ook worden verwacht dat de informatie uit die hoek meer gewicht zal hebben. Evenals op de tentoonstelling aan het begin van dit jaar zal er in februari aanstaande weer een zogenaamd 'actieplein' worden opgezet. Daarop zullen demonstraties worden gegeven, maar daarnaast zullen de bezoekers ook veel zelf kunnen doen op caravan- en kampeergebied. Ook zullen spelletjes worden ge speeld die voor de vakantietijd nuttig kunnen zijn. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17