SB T SCOREBORD Willebrands morgen weg C Van Breukelen: 'Te mooi om waar te zijn' GEBAAR PER JAAR 'N 'Sparta-Piet' trekt aandacht in Georgië Jo Durie kan voor stunt zorgen tegen Navratilova Kleine kans voor Avanti Zaalteam oefent verder Gevoelig en bekwaam leider 306x kamsteeg I ®@>va>g WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 TBLISSI (GPD) - Sparta-suppor- ter Frans Heijster heeft zich gis teren gemengd onder het sup portersgezelschap van de Rotter damse ere-divisieclub. Gewa pend met zijn roodwit geverfde kooi met daarin de nagemaakte kanarievogel trok de 87-jarige supporter, die zijn club al een mensenleeftijd volgt, de aan dacht van de plaatselijke bevol king in Tblissi. Per vliegtuig reisde Heijster met nog twaalf andere Sparta-sup- porters de daags tevoren al in Georgië neergestreken aanhang achterna. „Met die kooi moest ik in Moskou zes keer door de douane, maar nu ben ik er geluk kig", aldus Heijster, wiens reis is betaald door Feyenoord-suppor- ter Kees Stolk. „Ik heb Feye- noorders nooit zo gemogen, maar wat die Stolk voor mij heeft gedaan is in een woord gewel dig". Sport MELBOURNE (Reuter/AFP) - Martina Navratilova is toch niet onfeilbaar. Dat heeft de Engelse Jo Durie, die de laat ste weken een serie opvallen de resultaten boekte, gisteren in het weer regenachtige Mel bourne tijdens het tennis toernooi om de open Austra lische titels duidelijk aange toond. De partij voor de kwartfinales kwam weliswaar door de re gen nog niet tot een beslis sing, maar met één gewon nen set (6-4) ging Durie een aanmerkelijk rustiger nacht tegemoet dan de huizenhoge favoriete Navratilova, die sinds augustus van het vorig jaar geen set meer had hoe ven prijsgeven. Kathy Jordan zorgde voor een verrassing door de als tweede geplaatste Sylvia Hanika te verslaan. Navratilova had in haar twee voorgaande partijen op Kooyong slechts vijf games moeten afstaan. Ook nu zag het er aanvankelijk naar uit dat de Amerikaanse van Tsje- choslowaakse origine de 23- jarige Jo Durie vrij eenvou- dig opzij zou zetten. Navrati lova nam de leiding met 3-0 en 4-2. Daarna leek het alsof het spel van de Britse, nu nummer acht op de wereld ranglijst na de zege in Syd ney twee weken geleden, plotseling meer geïnspireerd Met accurate volley's en back hand passeerslagen schuin over de baan zette Durie haar befaamde opponente onder druk. Het resultaat was dat Navratilova in de zevende en negende game doorbraken moest tolereren. Aangezien de opslag van Durie niet faal de won ze vier games achter een en de daarmee de set (6- 4). De regen maakte toen ver der spelen onmogelijk. Een verrassing was de uitscha keling van de als tweede ge plaatste Sylvia Hanika. De Westduitse verloor van de Amerikaanse Kathy Jordan met 6-7, 5-7. Pam Shriver (VS) had geen enkele moeite de halve finales te bereiken ten koste van de Canadese Carling Bassett: 6-0 6-1. Bij de heren kon het laatste res tant van de achtste finales nog altijd niet worden opge ruimd. De partij tussen de Amerikaan Tim Mayotte en de Zweed Joakim Nyström bleef bij de stand 6-4, 6-4, 2-2 in het voordeel van Mayotte steken. De cijfers van de lotto en toto afgelopen weekeinde zijn: Lotto 48: Eerste prijs: geen tweede prijs: 6 winnaars, elk bruto 50.000; derde prijs: 126 winnaars, elk bruto 2.261,70; vierde prijs: 6170 winnaars, elk 46,10; vijfde prijs: 87.242 winnaars, elk 5,00. Toto 48: Eerste prijs: 3 winnaars, elk bruto 14.791,40; tweede prijs: 25 winnaars, elk bruto 1.183,30; derde prijs: 583 winnaars, elk bruto 126,80. Toto gelijk 48: Eerste prijs: geen win naar; tweede prijs: geen winnaar; der de prijs: 28 winnaars, elk 175,50; vierde prijs: 569 winnaars, elk 11,90. De uitslagen van de koersen, die gister avond op de baan van Hilversum wer den gehouden, zijn: Eerste koers 1600 meter: 1. Yoko S (T.H. Kooyman jr.) 2.11,8, 1.22,4, 2. Ypsilon H.. 3. Yfred Star. Niet gestart: Yke Fortuna, You Like Boszorg, Yvento de Legume. To to: winnend 2,90T, plaats 1,30, 1,40, 1,20, koppel 4,70, trio 15,80. Tweede koers 2000 meter: 1. Whenever (L. Dooper) 2.48,4,1.24,2. 2. Wintie K„ 3. Waynette Fortuna. Niet gestart: Wilma Notice. Toto: winnend 6,80, plaats 2,80,1,90, 2,00, koppel 37,10, trio 368,30. Derde koers 1600 meter: 1. Yakka K (W A M. van Buytene) 2.09,6, 1,21,0, 2. Year of King, 3. Young Maxi. Niet ge start: Yke Baker. Toto: winnend 7,80, plaats 2,00, 1,30, 2,30, koppel 8,60, trio 128,20. Vierde koers 2020 meter: 1. Wilma Avon (T.H. Kooyman jr.) 2.45,7, 1.22,9, 2. Wapper M., 3. Wieteke Axworthy. To to: winnend 6,80, plaats 3,80, 2,30, 3,30, koppel 25,70, trio 427,20. Vijfde koers 2440 meter: 1. Valerie Fib ber (mw. E C. De Mare) 3.24,6, 1.23,9, 2. Winner B., 3. Woodcock. Niet ge start: Wodan B. Toto: winnend 4,70, plaats 2,50, 3,90, 6,30, koppel 44,00, trio 1.299,10. Zesde koers 1609 meter: 1. Udo Wind-» spiel (W.C. Strooper) 2.07,1, 1.19,0, 2: Top van Hanegem, 3. Urmanie Bre wer. Toto: winnend 2,20, plaats 1,30, 2,10, 2,80, koppel 4,10, trio 49,00. Zevende koers 2440 meter: 1. Whinny Promise (D.H. Ritsema) 3.22,2, 1.22,9, 2. Dead Heat: Ustilago en Walter Neyenrode. Toto: winnend 6,30, plaats 2,70, 3,50, 1,40, koppel 6-10 64.90 en 10-12 12,80, trio 10-6-12 377.30 en 10-12-6 176.60. Achtste koers 2000 meter: 1. Vino Bui- tenlust (F.J. Wildhagen) 2.41,4, 1.20,7, 2. Wyjan Prinses. 3. Tabasco du Bois. Niet gestart: Urana. Toto: winnend 18,10, plaats 5,50,3,00,2,60, kpppel 58,90, trio 1.215,20. Negende koers 2020 meter: 1. Uranis ter Lune (A. de Wrede) 2.42,1, 1.20,2, 2. Sam Hollyrood, 3. Rianne N. Niet ge start: Ice Pudding. Toto: winnend 1,50, plaats 1,30, 2,70, 2,60, koppel 24,60, trio 220,90. Tiende koers 2440 meter: 1. Stef (L.A. van Dooyeweerd) 3.18,5,1.21,4, 2. Ter ry Buitenzorg, 3. Pluno W. Niet ge start: Trudy Hollandia, Sara du Bois. Toto: winnend 10,20, plaats 3,40, 2,40, 9,50, koppel 118,30, trio 2.858,00. Elfde koers 2000 meter: 1. Winston (C.S. Schalkers) 2.46.7. 1.23,4. 2. Wolga. 3. Vinnie Tukker. Niet gestart: Woens dag. Toto: winnend 18,70, plaats 6,90, 3,20, 5,80, koppel 154,10, trio 1.177,50. totalisatoromzet 358.474,00. GLASGOW-DEN HAAG (GPD) - "Mijn vrouw en ik moeten zelf nog wennen aan het idee volgend seizoen weer in Nederland te zijn", zegt Hans van Breukelen daags na het bekend worden van zijn verrassende transfer van Nottingham Forest naar PSV. "Wij hadden ons volledig ingesteld op een langjarig verblijf in Enge land. Alles liep hier op rolletjes en Nottingham bood mij enkele weken geleden zelfs een lucratief meerjarig contract. Maar de hui dige ontwikkeling is bijna te mooi om waar te zijn", aldus een lachende Van Breukelen telefo nisch vanuit Glasgow, waar hij zich met Nottingham voorbe reidt op de return in de UEFA Cup vanavond tegen Celtic. Niet alleen de vierjarige verbinte nis met PSV op zich is een reden voor de 27-jarige doelman om op getogen te zijn, ook de kans om zich op deze manier weer wat meer bij bondscoach Rijvers in de kijker te plaatsen speelt daar bij een voorname rol. "Het spe- DEN HAAG (ANP) Avanti heeft maar een geringe kans de laatste vier in het Europese bekertoer nooi te bereiken. Bettine Vriese- koop en haar ploeggenoten ont moeten in de kwartfinale van het toernooi voor de bekerwinnaars Kanizsa Butor Györ uit Honga rije. De wedstrijd in Hazerswou- de, moet voor 18 januari zijn af gewerkt. len in Oranje is altijd mijn ambi tie geweest en ik begon het ge voel te krijgen dat de positie in het doel me ontglipte. Ik kwam op een zijspoor door een slepen de blessure voor de wedstrijd te gen Malta in Aken. Piet Schrij vers kwam erin, deed goed werk en behield zijn plaats in de uit wedstrijd tegen Spanje. Na mijn herstel was ik enkele malen niet beschikbaar door verplichtingen met Nottingham. Dat heeft mijn "selectie geen goed gedaan en ik wil mijn plaats per sé heroveren. En een Nederlandse club biedt daarbij weer perspectief. Ik heb elf interlands achter mijn naam staan en dat moeten er zeker vijf tig worden", aldus van Breuke len". Dus ziet hij zijn transfer als een "geschenk". Van Breukelen: "Zo'n kans doet zich nooit meer voor. PSV is voor mij altijd een topclub geweest. Organisato risch kan het nauwelijks profes sioneler en een club met die op zet is mij op het lijf geschreven. Toen Pim Doesburg vier vijf jaar geleden naar Eindhoven ging, had ik - eerlijk gezegd - gehoopt dat ze mij zouden vra gen. Nu gaat die wens toch in vervulling. Ik wil ertoe bijdragen dat PSV ook internationaal weer aanzien krijgt". De in het geheim gevoerde onder handelingen over de transfer van Van Breukelen zijn kort na de uitschakeling van PSV door Not tingham in de UEFA Cup op gang gekomen. „Twee weken ge leden kwam Ger Lagendijk met een langjarig (tot medio 1987) contract van Nottingham op zak. Toen hij vertelde dat PSV had geinformeerd wist ik niet wat ik hoorde", licht Van Breukelen toe. In dat verband brengt hij hulde aan zijn manager Brian Clough, die de goalie de hemel inprees, hem als de grote steunpilaar voor de komende jaren zag, maar des ondanks alle medewerking ver leende aan een transfer. "Clough had net zo goed de boot af kun nen houden, omdat ik nog tot 1 juli 1985 onder contract stond. Hij heeft waarschijnlijk aan mij gemerkt dat ik Oranje mis...". Dat neemt niet weg dat de heisa rond de transfer van zijn goalie Clough gisteren erg ongelegen kwam nu Nottingham zich even buiten Glasgow voor op het cru ciale UEFA-cuptreffen tegen Celtic prepareert. Van Breuke len, die in deze wedstrijd zijn rentree hoopt te maken na een blessure: "Als afscheidsge schenk zou ik met Nottingham graag een beker in de wacht wil len slepen. Wie weet wordt dat de UEFA Cup, al wordt het na die 0-0 in eigen huis vanavond te gen Celtic erg moeilijk". Hans van Breukelen: "PSV LEIDEN - Vanavond vervolgt het Leids afdelingszaalvoetbalteam de serie oefenwedstrijden in Sporthal Wielewaal (Rotterdam Charlois). Na veertien dagen geleden Dordrecht en Rotterdam met een nederlaag naar huis ge stuurd te hebben, zijn Gouda en Den Haag de volgende opponen ten. Het team van coach Leo de Jong bestaat uit Wim van Harskamp en Mario Faber (FC Lisse), Ben de Roo, Robert de Roo en Hen- nie Koet (allen VWL), Nico Groe- neweg (Bax), Jan van der Rey- den (Ju), Hans van Leeuwen (UVS) en Cock van Weerlee (FC Grovo). De wedstrijden begin nen om 19.45 uur. "De dubbele functie van voorzitter van het secretariaat voor de een heid in Rome én van hoofd van de Nederlandse kerkprovincie kan gunstig uitwerken. Voor het overwinnen van de spanningen tussen rooms-katholiek Neder land en Rome is het goed, dat ik veel persoonlijke contacten met het centrale bestuur heb. Boven dien kan het nuttig zijn, dat de voorzitter van het secretariaat zelf ook pastorale verantwoorde lijkheid draagt". Kardinaal Willebrands zei dat en kele maanden nadat hij tot op volger was benoemd van kardi naal Alfrink als aartsbisschop van Utrecht en hoofd van de Ne derlandse kerkprovincie. Dat was in december 1975. Morgen neemt hij officieel afscheid als zodanig en volgt dr. A. J. Simo- nis hem op. De belangrijkste reden waarom mgr. Willebrands nu uit Utrecht vertrekt is wel, dat deze twee functies voor hem niet langer waren te combineren. Kortgele den liet Willebrands doorsche meren, dat de paus begin dit jaar tegenover hem zijn ontevreden heid over het functioneren van het secretariaat voor de eenheid had geuit Positief Toen de benoeming van Wille brands tot aartsbisschop van Utrecht bekend werd, waren de reacties in het algemeen positief. Bisschop Bluyssen noemde hem een wijs en verstandig man en een bekwaam bestuurder. Ook de staf en het kapittel van het aartsbisdom waren tevreden. Hij kwam terecht in een verdeeld bisschoppencollege. Een bijzon dere synode in aanwezigheid van de paus zou misschien een oplos sing voor de problemen onder de bisschoppen kunnen geven. Die werd in januari 1980 gehouden. Enkele besluiten waren, dat de priesteropleiding in seminaries of convicten moest gebeuren en dat er een duidelijk onderscheid moest komen tussen de taken van priesters, pastorale werkers en leken. De verdeeldheid in rooms-katho liek Nederland bleef echter be staan. Dat bleek wel uit de nega tieve reacties van allerlei kanten op de besluiten van de synode in Rome. Zo noemde de pastorale raad van het bisdom Breda de besluiten 'verontrustend', 'te leurstellend' en 'koud'. Een jaar later moest mgr. Wille brands in een brief aan de pasto res van zijn bisdom vaststellen, dat de synode haar doel niet had bereikt. Zij had een eensgezind beleid van alle bisschoppen moe ten opleveren, maar, schreef Wil lebrands, nergens is de ware communio (gemeenschap) geble ken. Grenzen Willebrands beleid werd geken merkt door pastoraal gevoel en praktische zin. Hij kon luisteren, was bereid om na een grondig gesprek zijn mening zo nodig te herzien, maar stelde wel zijn grenzen. Zo sloeg hij tijdens.een eucharistieviering in Tubbergen (1976) een predikant - die was uitgenodigd voor een jubileum- dienst - over bij de communie. Intercommunie is, volgens Wille brands, in tegenspraak met het ernstig zoeken van de kerken naar elkaar. Overigens heeft de aartsbisschop zich in eigen land maar weinig met de oecumene beziggehouden. In november 1977 brachten de Ne derlandse bisschoppen hun vijf jaarlijkse bezoek aan Rome. Paus Paulus VI was toen allesbe halve tevreden over de ontwik kelingen binnen zijn kerk in Ne derland. De toon van Johannes Paulus II - begin dit jaar - was milder. Hij riep de bisschoppen op, de lijn van de bijzondere sy node te blijven volgen. Willebrands sprak toen van een 'verbetering van het klimaat'. Het Vaticaan had, volgens hem, meer begrip gekregen voor de problemen van de Nederlandse kerkprovincie. Hoewel hij naar buiten toe nogal stroef overkwam en zich vaak in diplomatieke termen uitdrukte, heeft monseigneur Willebrands bij zijn optreden binnen het aartsbisdom toch veel respect verworven. Hij was geen strenge leidsman die alleen maar met principes en regels rekening hield. Nu gaat hij weer in Rome wonen. Hij had al vijftien jaar bij het se cretariaat voor de eenheid ge werkt, toen hij in 1975 aartsbis schop van Utrecht werd. Marekerk De stichting 'Radiogemeente' (voorheen ds. G. Toornvliet, nu ds. A. H. van Gent) verplaatst met ingang van"januari 1984 haar maandelijkse diensten in Leiden van de Marekerk naar de Paulus- kerk in Oegstgeest (Warmonder- weg). Twaalf jaar heeft de stich ting van de Marekerk gebruik ge maakt. Redenen voor deze verhuizing zijn: de kerk is nogal groot, is 's win ters moeilijk warm te krijgen en is nauwelijks bereikbaar met het openbaar vervoer. Deze maand wordt in de Marekerk de laatste dienst gehouden. Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Ferwerd E. Chr. Poep- jes Zwijndrecht, te Onstwedde A. van de Beek Genemuiden. Ge reformeerde Kerken: aangeno men naar Vleuten-De Meern L. van de Veer Utrecht. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Dronten J. van de Wetering Harkstede-Overschild. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Doesburg- Doetinchem J. van Amstel Ede. Overleden. Op Vlieland is, 60 jaar oud, ds. J. L. Keijzer overle den. Van 1964 tot 1969 was hij hervormd predikant in Nieuw- Vennep en Abbenes. Geofferd. Een Indiase scholier van veertien jaar is met goedvin den van een geestelijke door boe ren aan de goden geofferd om een goede rijstoogst af te sme ken. Dat zou op 17 november zijn gebeurd ip de noord-westelijke deelstaat Maharashtra, zo is nu uit officiële bron vernomen. Het bloed van de scholier die met een vriend in de rivier aan het zwemmen was - zou over de rijst zijn uitgesprenkeld. Volgens de berichten over dit voorval heeft de vriend van de jongen een zwijggeld van omgerekend zestig gulden gekregen. ABO-KADOBON Ik schenk een Abo-kado aan: Naam:I Straat: I Plaats: Telfefoon:Q Voor de periode van: maand kwartaal een half jaar 1 jaar ingaande -op.... Het Abo-kado werd geschonken door: Naam:...I Straat: U wilt 'ns wat anders, iets origineels, maar ook iets waardevols schenken. Dan heeft het Leidsch Dagblad een uitstekende tip voor u. Schenk 'ns een Leidsch Dagblad ABO-KADO. Dat is niet zomaar één kado, dat zijn er maar liefst 24 of zelfs 306 in één gebaar. En dat is echt 'ns wat anders. Plaats: I Telefoon: Ik overhandig de kadobon zelf. h De Leidsch Dagblad-bezorger overhandigt de kadobon, gelijk met het eerste nummer. De naam van herkomst mag niet vermeld worden. Renault FuegoGTS Renault 5GTL Renault 5 Opel Kadett 1.2S Opel Kadett 1.3S Opel Ascona 1.9 Mitsubishi Galant GLX Talbot Horizon GLS VW Golf S VW Golf Extra VW Golf C VW Passat Variant LS Automaat.. VW Passat Variant diesel VW Jetta L diesel VW Golf GTI 1981 Kies een goede auto, maar evengoed een garage die aandacht voor u heeft. GEVERSSTRAAT 30 OEGSTGEEST Tel. 071-173414 Na 17.00 uur 071-175458 Geopend: Dagelijks van 9.00-18.00 uur Zaterdag van 10.00-17.00 uur Koopavond geopend. 'n kamsteeg occasion dan weet je wat je hebt! Auto's met 3 mnd. BOVAG-garantie 1 mnd. extra KAMSTEEG-garantie en 9 mnd. aanvulling no-risk garantie tegen kleine vergoeding.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15