Kasparov zet opmars voort Rijkaard wel, Van Basten niet Sparta hoopt op steun Georgiërs Aj ax-F eyenoord voor KNVB-beker? Ajax-spits nog niet fit verklaard voor interland tegen Malta Operatie van Olsen geannuleerd Oranje in derde categorie WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 LONDEN (ANP) - De dramati sche gebeurtenissen van de zes de partij, waarin Kortsjnoi een remise verknoeide, blijkt niet al leen op de stand in de Londense tweekamp van grote invloed te zijn geweest, ook het humeur van de in Zwitserland wonende Rus blijkt erdoor aangetast. Kortsjnoi's secondanten verheel den bij aanvang van de zevende partij niet, dat zij zich zorgen maakten. Kortsjnoi was zo ge schokt en woedend, dat hij snel en slecht speelde. Kasparov be hoefde slechts te profiteren won, en leidt nu met 4-3. De partij nam nog drieëneenhalf uur en 46 zetten in beslag, maar de beslissing viel al een zet of twintig eerder. Voor de derde maal in deze tweekamp kwam een Catalaan op het bord, waarbij Kortsjnoi (zwart) op de vijfde zet Ld7, een vijftig jaar oud idee van N^jdorf speelde. Bij de vijftiende zet (Ke7) openbaarden zich de eerste tekenen van zwarts nade rende ineenstorting. Wits na acht minuten gegeven antwoord b2- b4 was een krachtzet van jewel ste. Kortsjnoi raakte in verwar ring en greep weer naar zijn ko ning. Ditmaal was het fataal. Kasparov won met eenvoudige middelen zwarts laatste pion op de damevleugel en stond met de a-pion klaar voor de opmars naar promotie. Kortsjnoi liet hem tot de zevende rij komen voor hij rijkelijk laat - de strijd staakte. Vassili Smislov won de zevende partij van de tweekamp tegen Ri- bli. Hij heeft hiermee zijn voor sprong in de halve finales van het kandidatentoernooi vergroot tot 4,5-2,5. De tweekamp gaat om twaalf partijen. De zevende partij was maandag in een voor Smislov uiterst voorde lige stand afgebroken. Ribli zag de dag erop van verder verweer af. De achtste partij van deze tweekamp wordt vandaag ge speeld. Partij Wit: Kasparov (Sow); zwart: Kortsjnoi (Zwi). 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e6; 3. g2-g3 d7-d5; 4. Lfl-g2 d5xc4; 5. Pgl-f3 Lc8- d7; 6. Ddl-c2 c7-c5; 7. 00 Ld7-c6; 8. Dc2xc4 Pb8-d7; 9. Lel-g5 Ta8-c8; 10. Lg5xf6 Pd7xf6; 11. d4xc5 Lc6xf3; 12. Lg2xf3 Lf8xc5; 13. Dc4-b5+ Dd8-d7; 14. Pbl-c3 Dd7xb5; 15. Pc3xb5 Ke8- e7; 16. b2-b4 Lc5xb4; 17. Pb5xa7 Tc8- c7; 18. Tfl-cl Tc7-d7; 19. Tal-bl Lb4- d2; 20. Tcl-c2 Th8-d8; 21. Lf3xb7 Ke7- fB; 22. Pa7-c6 Td7-c7; 23. Tbl-b2 Td8- d6; 24. a2-a4 Ld2-el; 25. Tb2-bl Pf6- d5; 26. Lb7-a8 Tc7-c8; 27. Ld8-b7 Tc8- c7; 28. Tc2-c4 Pd5-e7; 29. Pc6-e5 Lel- a5; 30. Tbl-b5 Pe7-g6; 31. Pe5-c6 Td6- dl 32. Kgl-g2 La5-el; 33. a4-a5 Pg6- e7; 34. a5-a6 Pe7xc6; 35. Tc4xc6 Tc7x- c6; 36. Lb7xc6 Tdl-al; 37. Tb5-b8+ Kf8-e7; 38. Tb8-b7+ Ke7-d6; 39. Lc6- b5 Lel-c3; 40. Tb7xf7 Lc3-f6; 41. Tf7- d7+ Kd6-c5; 42. Lb5-d3 h7-h6; 43. Td7-b7 Tal-a3; 44. a6-a7 Kc5-d5; 45. f2-f3 Kd5-d6; 46. Tb7-b6+. Zwart geeft het op. DEN HAAG (ANP) - De loting voor de achtste finale van het toernooi om de KNVB-beker, die in het weekeinde van 7 en 8 januari worden ge speeld, heeft gisteravond een aantal aantrekkelijke ontmoetingen op geleverd. Wanneer bekerhouder Ajax komende zondag in de uitgestel de wedstrijd voor de tweede ronde van stadgenoot DWV wint, komen de landskampioenen thuis uit tegen Feyenoord. In Limburg komt het tot een streekderby tussen Roda JC en Fortuna S. De amateurclub Blerick, die zich voor de derde ronde heeft geplaatst, ontmoet in een thuiswedstrijd AZ'67. De andere amateurclub, die door drong tot de laatste zestien, Caesar, speelt uit tegen PSV. In elk geval zal één eerste divisieclub de kwartfinales bereiken. Het lot bond twee eerste divisieclubs, FC Den Haag en FC Twente aan elkaar. De loting voor de achtste finales had het volgende resultaat: FC Groningen-Sparta; FC Den Haag-FC Twente; winnaar DWV/Ajax- Feyenoord; PSV-Caesar; De Graafschap-Haarlem; Roda JC-Fortuna S; NEC-DS'79; Blerick-AZ'67. TBILISI - Niet de Noorse scheids rechter Bjornestad, maar diens landgenoot Haulen zal de UEFA- cupontmoeting Spartak Mos- kou-Sparta fluiten. „Ons was in eerste instantie opgegeven dat Bjornestad de wedstrijd zou lei den, maar in het laatste UEFA- bulletin heette Haulen de scheidsrechter", aldus Sparta- bestuurder Floor Bouwer. „De reden van die wijziging kennen we niet, misschien dat Bjorne stad ziek is geworden". Hoewel Sparta van Spartak Mos kou „niets officieel heeft verno men", gaan de Rotterdammers er van uit dat de in de eerst ontmoe ting uit het veld gezonden Edgar Gess vanavond niet van de partij zal zijn. „Wel heb ik begrepen dat ze bij Spartak tegen die rode kaart in beroep zijn gegaan", sprak gisteren Ad Lam, be stuurslid van Sparta. Sparta verwacht vrijdag een uit- ZEIST (GPD) - Frank Rijkaard is terug in de selectie van het Nederlands elftal. De 21-jarige Ajacied maakt deel uit van de groep van zestien spelers die door bondscoach Kees Rijvers is samengesteld voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Malta op zaterdag 17 december in Rotterdam. Rijkaard vervangt Huub Stevens van PSV, die op korte termijn aan zijn voet moet worden geopereerd. Voor het overige heeft Rijvers vastge houden aan de spelers die hij ook voor de ontmoeting tegen Spanje op 16 november tot zijn beschikking heeft gehad. Rijkaard heeft zijn uitverkiezing te danken aan het feit dat hy op dit moment in topvorm is. In de laat ste drie wedstrijden van Ajax scoorde hij zes keer: driemaal te gen Roda JC, eenmaal tegen DS'79 en afgelopen zondag twee keer tegen Sparta. In die ont moetingen speelde Rijkaard, die doorgaans meestal verdediger of middenvelder is, vaak in de punt van de aanval op de plaats van Marco van Basten, die op 30 ok tober tegen AZ'67 zijn laatste competitieduel heeft gespeeld. Vanaf dat moment heeft Van Basten wegens de ziekte van Pfeiffer op non-actief gestaan. Afgelopen zondag liet trainer Aad de Mos van Ajax nog'optimis tisch weten, dat de Utrechter het komende weekeinde in het be kerduel tegen DWV in actie zal AMSTERDAM (GPD) - Na overleg tussen het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam en de medische staf van Ajax is besloten dat Jesper Olsen voorlopig niet zal worden geopereerd. De Deen, die zelf had aange drongen op een dergelijke ingreep omdat hij al sinds 1 juni last heeft van zijn en kelbanden, heeft wel te ho ren gekregen dat hij vier we ken lang niet voor Ajax in actie hoeft te komen. Dat be tekent dat hij in ieder geval de bekerwedstrijd tegen DWV aanstaande zondag en het zaalvoetbaltoernooi in de sporthallen Zuid op 28 en 30 december in Amsterdam zal missen. Olsen zal de komende maand wel aangepaste trainingen volgen om op die manier de conditie op peil te houden. Net zoals in de afgelopen pe riode zal de enkel van Olsen opnieuw worden ingetaped. „Misschien", aldus Olsen, moet ik straks, als blijkt dat ook deze behandeling niet heeft geholpen, alsnog wor den geopereerd, maar dat zie ik dan wel. Het belangrijk ste voor mij op dit moment is dat ik rust krijg". komen. Volgens de -medische staf van' Ajax is het echter beter dat Van Basten nog wat langer rust houdt. Clubarts dr. Groot: „De kans is gering dat Van Bas ten zondag speelt. Ik geloof dat het niet verstandig is om hem nu al te laten opdraven". Dezelfde mening is bondsarts Kessel toe gedaan. Vandaar dat Rijvers Van Basten niet in de groep van zes tien heeft opgenomen. Desondanks bedraagt het aantal Ajacieden in de selectie nog al tijd zes, van wie Rijkaard op 1 september van het vorig jaar zijn laatste EK-wedstrijd heeft ge speeld tegen IJsland in Reykja vik. Evenals Vanenburg, Kieft en Koolhof werd hem toen door Rij vers gebrek aan enthousiasme verweten. Rijkaard is daarna nog slechts opgeroepen voor drie vriendschappelijke wedstrijden, waarvan hij alleen de ontmoe ting tegen Zweden in Utrecht heeft mogen uitspelen. Olympisch elftal Op een steenworp afstand van de plek waar de vele miljoenen aan losgeld even tevoren uit de grond waren gehaald, begon Ger Blok gistermorgen met een in complete olympische voetbalse lectie aan een tweedaags trai ningskamp. Want van de 15 door de bondstrainer opgeroepen spe lers lieten er twee (André Hoek stra en Johnny van 't Schip) door blessures verstek gaan, nadat hem al eerder de afzegging had bereikt van Eddy Bosman. Maar gewend geraakt aan tegensla gen en berustend in het feit dat hij bij de selectie van spelers de tweede viool moet spelen en daardoor geen beroep kon doen Selectie Oranje: Doel: Joop Hiele (Feyenoord) en Piet Schrijvers (PEC/Zwolle). Veld: Ge rald Vanenburg, Edo Ophof, Frank Rijkaard, Peter Boeve, Ronald Koe man en Sonny Silooy (allen Ajax), Ben Wijnstekers, Ruud Gullit en Pe ter Houtman (allen Feyenoord), Willy van de Kerkhof en Michel Valke (bei den PSV), Bud Broeken, Adrie van Tiggelen en Erwin Koeman (allen FC Groningen). op Broeken, Houtman, Van Tig gelen en Silooy, zat het Blok ech ter vooral dwars dat Van 't Schip niet was komen opdagen. „Tot vanmorgen half elf wist ik van geen blessure, ook onze medi sche staf niet. Het is niet mijn be doeling om Ajax te blameren, maar dit valt me wel erg tegen". Gelet op de belangen die er volgen de week zaterdag voor het olym pisch elftal dat gisteren een oe fenduel tegen Blauw Wit met 2-1 won. in Mostar tegen Joego slavië op het spel staan, maken dit soort problemen het er voor een bondscoach niet gemakkelij ker op. „Er is ook geen coach", beklaagt Blok zich, „die in zo'n korte tijd met zoveel verschillen de spelers heeft moeten werken. Door allerlei oorzaken moest de groep steeds weer worden aange past. Van enige continuiteit kon daardoor ook geen sprake zijn". Het is hem daardoor ook wel bij zonder moeilijk gemaakt om een winnend elftal te formeren. „Toch ben ik er niet het type naar om bij de pakken neer te gaan zitten. Juist onder moeilij ke omstandigheden heb ik de ei genschap om de rug nog eens ex tra te krommen en zogezegd voor Frank Rijkaard: weer terug in Oranje het peloton uit te gaan". Want als geen ander weet Blok dat de olympiërs in Mostar voor de laat ste kans vechten om voor uitzen ding naar Los Angeles in aan merking te blijven komen. Want na de weinig bemoedigende re sultaten tegen Roemenië (neder laag en gelijkspel) kan de ploeg zich geen puntverlies meer ver oorloven. In de loop van donderdag („maar uiterlijk vrijdag") zal Ger Blok de namen van de 17 spelers prijs geven die al maandagmorgen af- Joegoslavië. TBILISI - Sparta wil er vanmiddag alles aan doen om de Sowjet-republiek Georgië voor zich te winnen. Gretig heeft de Rotterdamse voetbalploeg het in Tbilisi veelvul dig op fluistertoon rondvertelde publieke geheim opge pakt dat de UEFA-cuptegenstander Spartak Moskou in deze streek bepaald niet als getapt te boek staat. Onder het toeziend oog van Sowjet-'baas' Lenin maakte Sparta gisteren wat trainingsrondjes. Vanmiddag moeten de Rotterdammers écht 'aan de bak' (Foto anp> In besloten kring vond gisteren druk overleg plaats om te bepa len, hoe de Georgische voetbal liefhebbers het beste tot Sparta- supporters konden worden be keerd. „Als we nou met de vlag van Georgië het veld opkomen", suggereerde de als altijd „mee denkende" aanvoerder Louis van Gaal, „wie weet zou het dat hier best doen". „Ik denk", tem perde Sparta's allesregelaar Floor Bouwer de geestdrift van Van Gaal, „dat je dan die spelers van Spartak tegen je in het har nas jaagt. Dan gooien ze er mis schien nog een schepje bovenop. Misschien zouden we beter bloe men naar het publiek kunnen gooien". Haulen leidt in Tbilisi spraak op het bij de UEFA inge diende verzoek een financiële te gemoetkoming in de reiskosten (55.000 gulden) te kunnen ont vangen. Mocht dat verzoek wor den ingewilligd, dan wordt de vergoeding bij de totaalop brengst van drie UEFA-Cupron- den (90.000 gulden) geteld. „Dat is ook in het belang van de spe lers", aldus Floor Bouwer. Zoals gemeld delen de spelers voor 20 procent van de totaalopbrengt na aftrek van de reclame-inkomsten en de tv-baten. Vermoedelijke opstelling Sparta: Van Noortwijk, Blind, Van Oos ten, Stevens en De Wolf; Leng- keek, Olde Riekerink, Van Gaal en Eijer; Holverda en Van den Berg. Misselijk Sparta overdag weinig meer ruimte dan een imponerende sightseeing. Het moet gezegd dat de vrouwelijke gids er zich in de toeringcar niet met een „Jantje van Leiden" afmaakt. Er kan geen gebouw, standbeeld of zelfs maar een boom voorbijgaan of het betreffende object wordt uit gebreid toegelicht. ..Best interes sant hoor, dergelijke rondreis jes", vond Van Gaal. „In Tbilisi kom je normaal gesproken nooit meer en het is opmerkelijk hoe de mensen je als bezienswaardig heden aangapen. De manier waarop ze naar je kleren kijken, zegt eigenlijk veel, zo niet alles. Alleen die gids was een zadeltan te. Op den duur werd ik gewoon moe van dat mens". Of middenvelder Edwin Olde Rie kerink aan die inpalmstrategie zal kunnen deelnemen, was gis teravond nog hoogst onzeker. De Zwijndrechtenaar voelde zich misselijk. Hij haalde dan ook niet het einde van de laatste trai ning. Tja, en toen moest ook Floor Bouwer zijn mening bij stellen dat „Olde Riekerink aler- gisch is voor kippedons" en al het leed de avond te voren op zijn slaapkamer was geleden „met het verwisselen van een kussentje". Olde Riekerink zelf: „ik voel me beroerd, ik denk dat ik iets verkeerds heb gegeten". Voor dat laatste zou best wat te zeggen zijn, althans als de uitge breid foeterende Wout Holverda mag worden geloofd. „Het eten is niet om te kauwen hier", spuwde hij zijn gal en daar kon de hotelkok het mee doen. Sparta en zeker Louis van Gaal, zien evenwel ook de positieve zij de van de verre reis naar het ui terste zuiden van de Sowjet- Unie, die door de plaatselijke au toriteiten kennelijk is opgevat als een vierdaagse culturele ex cursie. Goed, het uitgebreide dagprogramma voorzag gisteren nog in twee trainingen en voor ziet vanmiddag warempel ook nog in een voetbalwedstrijd te gen Spartak Moskou, maar voor de rest laat het strakke schema Hobbelig Op het hobbelige veld van het im mense Dynamo-stadion, dat plaats kan bieden aan 80.000 toe schouwers (Floor Bouwer: „Vol gens de Russische meneer die aan ons gezelschap is toege voegd, worden er 40.000 ver wacht") werd enkele uren later Sparta-trainer Bert Jacobs „moe" van de aanvankelijke af wezigheid van ballen. „Zo kan je toch geen training geven", ver weet hij de Sowjet-organisatie gebrek aan medewerking. Aarze lend kreeg Jacobs twee te zacht opgepompte ballen aangereikt, die meteen weer werden gere- touneerd, zoals ook de twee vol gende. „Veel te zacht zijn die bal len, daar kan ik niet mee werken". Een kwartier later pas werd een net met ballen bezorgd en kon de training onder het oog van de spionerende Spartak-coach Bes- kov alsnog beginnen. „Ik geloof niet", sprak na de trai ning de weer tot bezinning geko men Jacobs, „dat die lange vlucht naar Tbilisi een nadelig effect op de conditie van de spe lers heeft gehad. Maar hoe de vlag er werkelijk bijstaat, weten we pas als de wedstryd tegen Spartak Moskou gespeeld wordt". GERARD VAN PUTTEN ZÜRICH (Rtr/AFP) - Uit zeven groepen moeten dertien Europe se landen zich plaatsen voor het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, dat in 1986 in Mexico wordt gehouden. Vier kwalificatiegroepen bestaan uit vijf deelnemende ploegen, drie uit vier. De eerste twee uit de "grote' groepen en de winnaars van de andere poules plaatsen zich voor het eindtoernooi. De nummers twee uit de "kleine" groepen moeten nog beslissings wedstrijden spelen. Nederland is voor de voorronden in de derde categorie ingedeeld. De indeling is gebaseerd op de resultaten sinds 1982. De eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap in Spanje inbegrepen. Voor het toernooi hebben 33 Europese landen inge schreven. Italië heeft zich als ti telhouder automatisch geplaatst. Vanmiddag vindt in Zürich de loting voor de WK-kwalificatie- ronde plaats. Zeven landen zijn in de eerste cate gorie geplaatst: West-Duitsland, Spanje, Frankrijk, Polen, Sow- jet-Unie, Engeland en Oosten rijk. Uit Zuid-Amerika komen tien deelnemers, die in drie groe pen worden verdeeld. De win naars kunnen een afvaardiging sturen naar Mexico, de nummers twee spelen voor een vierde plaats. De 29 ingeschreven Afrikaanse landen zullen via het afvalsys- teem naar het model van de Eu ropese bekertoernooien twee teams voor de wereldtitelstrijd van 1986 leveren. In de zone Oceanië-Azië zullen de 31 be langstellende landen in groepen worden ingedeeld teneinde twee WK-naties te selecteren. De eerste finaleronde van Mexico bestaat uit zes groepen van vier landen. Zestien ploegen, de eer ste twee uit alle groepen en de vier beste "derden", plaatsen zich voor de tweede ronde. Daar na wordt er volgens het knock- outsysteem verder gespeeld. In totaal zyn er in de eindronde van Mexico 52 wedstrijden, net zo veel als in 1982 in Spanje, toen er voor het eerst met 24 landen werd gewerkt. Voor de eerste keer mogen de selecties voor de eindronde nog slechts uit twintig spelers bestaan, in plaats van de gebruikelijke 22. Daar staat te genover dat de negen spelers, die buiten de basis vallen, ook allen op de reservebank mogen plaats MELD IK U CttT &/T zojuist bu w£t vcplaten van uet pksuolle-stawom m£t z'n dikke &emzinesiuppep mjm klein ktekmaxmel- tj£ totaal veck8£uk£lp weeft H>- W/-VS.'/ De "klasse-indeling" luidt als volgt: Eerste categorie Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Polen, Spanje en Sowjet-Unie. Tweede: Belgie, Tsjechoslowakije, De nemarken, Hongarije. Noord-Ierland, Schotland, Joegoslavië. Derde: Bulgarije, Oost-Duitsland, Grie kenland, Ierland, Portugal, Neder land, Roemenie, Zweden, Zwitser land, Turkije, Wales. Vierde: Albanië, Cyprus, Finland, IJs land, Luxemburg, Malta, Noorwegen. Zuid-Amerika: Eerste Brazilië, Argentinië, Uruguay Tweede Peru. Paraguay. Chili. Derde: Bolivia, Equador. Colombia. Eindronde De eindronde van het wereldkam pioenschap 1986 in Mexico be gint op zondag 31 mei. De finale is 29 dagen later, op zondag 29 juni 1986 om 12.00 uur plaatselij ke tijd (d.w.z. in Nederland om 20.00 uur). Dit is gisteren in Zürich besloten. De Europese leden van het orga nisatie-comité hebben daarmee hun zin gekregen. Het verzoek van de Mexicanen reeds op 17 mei te beginnen, werd afgewe zen. De Europese bonden von den die datum te vroeg, omdat de meeste nationale competities pas eind mei aflopen. Overigens is nog niet beslist in wel ke stadions zal worden gespeeld. Hermann Neuberger deelde mee, dat hy volgend jaar maart naar Mexico gaat. Dan wordt pas beslist welke twaalf stadions worden aangewezen. Er is een keuze uit zestien lokaties. Voorts werd besloten Israel in delen bij de groep Oceanie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13