c KITS 3 Geen geld meer voor jongeren Nederlandse ontvoerders 'kleine jongens' vergeleken bij Italianen 'Bij kernaanval beste overlevingskansen voor boer' nieuws Nederland bedolven onder 'Betreurders' Vuurwerk: lachen Wat dan nog als je twee vingers kwijtraakt door 'n kanonslag. Ie kon toch ai niet tot tien tellen. Gevaarlijke make-up WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 Varia Vorige week dinsdag zaten bij Son- ja twee tijdelijk geflipte leraren en een handvol leerlingen van beider lei kunne, die praatten over het aloude 'leraartje pesten' op school. Ik vond dat geen verheffend schouwspel. De vrolijkheid die on der de omstanders opstak tijdens het verhalen over de pesterijen, de ontbrekende spiritualiteit bij de pestkoppen, en de onthutsende me dedeling van zowel een jongen als een meisje dat ze zo'n ontzettend plezier hadden zodra een leraar of lerares in tranen uitbarstte en de klas uitvluchtte, vervulden mij, om de waarheid te zeggen, met zowel plaatsvervangende géne als een schuldgevoel achteraf voor de pes terijen die wij (inclusief ik) ons in onze schooljaren hebben veroor loofd. Alleen weet ik heel zeker dat zich van ons geen vreugde meester maakte zodra een lerares voor de klas begon te huilen, maar een ge voel van grote verwarring, spijt en gêne. Op de lagere school (1937-1943) wa ren wij, voor zover mijn herinne ring strekt, zo mak als lammeren. Meester Meng vereerden we, maar toen hij als legerofficier naar Duitsland werd getransporteerd, kregen we een bangelijke meester, die ons op de dag dat de inspecteur zou komen kijken smeekte toch in godsnaam een beetje rustig te zijn en ons zowel tevoren, als daarna (we hadden ons voorbeeldig gedra gen) op bonbons tracteerde. Smeersnoei dus. Mijn vrouw herin nert zich een onderwijzeres, die eens in de zoveel tijd haar ligstoel voor de klas uitklapte en dan een potje ging zitten huilen, - zonder dat er overigens aanwijsbare pes terijen aan waren voorafgegaan. Zodra ze de ligstoel pakte, wisten de kinderen al: o jé, het is weer mis, die gaat weer zitten grienen! De enige lerares die wij tot huilen hebben weten te brengen, was onze biologielerares op de 5-jarige HBS aan de Keizersgracht. We vonden haar aardig, we pestten haar ook niet, maar we waren hoogst onrus tig, en kregen soms op niets af een vele minuten durende slappe lach. Ook spiekte je bij haar bij het le ven, maar pesten... nee. Niet voor zover ik mij herinner, tenminste. Ik herinner me wel dat we bij een le raar wiskunde, een aardige man met grote baard, propjes papier natkauwden en die, voordat hij de klas betrad, tegen het plafond scho ten, zodat ze een kwartiertje later, tijdens de les, inmiddels opge droogd, met onvoorspelbare tussen pozen weer omlaag kwamen. Dat vonden we tamelijk vermakelijk. Af en toe moet ik ook van Janna van vijf nadoen hoe verschrikkelijk stout ik een keer bij die wiskundele raar geweest ben, toen deze, tijdens het laatste 'verteluur' voor de vakantie, voordeed hoe je als berg beklimmer over een stijgend pad moest lopen: langzaam, voorover gebogen, met de handen op de rug. Zo liep hij tussen de rijen banken door, en toen hij mij gepasseerd was ben ik opgestaan en ben ik op mijn tenen, in dezelfde houding, achter hem gaan lopen. Tegen woordig is dat in de buurt van het Centre Pompidou een act van een clown die daar geld mee ophaalt, maar hij draaide zich plotseling om, barstte in woede uit en stuurde me naar de directeur. Ik was mijn tijd te ver vooruit. Maar zo af en toe loop ik nu nog in J anna's op dracht in gebogen houding, lang zaam, met de handen op de rug, door de kamer en draai me dan pU)tseling om en schreeuw: „Eruit jij!". Ik kan haar geen groter ple zier doen... Een ander, tamelijk onschuldig pesterijtje, hoewel je dat nauwe lijks zo kunt noemen, volvoerde ik na de scheikundeles van een nieu we, jonge leraar, die we allemaal wel mochten. Ik moet erbij zeggen dat scheikunde een gesloten boek voor mij was, ik had er op mijn laatste rapport voor mijn eindexa men een 3 voor, al kon ik die via bijlessen tot een 7 opwerken op mijn eindexamenlijst. Afgeleid ais ik bij de scheikundeles altijd was, merkte ik op de linkerhoek van de tafel van de leraar een schoteltje op, en toen de les voorbij was en we langs die tafel de klas uitgingen, heb ik als dank voor het genotene een paar muntstukjes op het scho teltje gedeponeerd. Anderen volg den toen dit goede voorbeeld. En dan herinner ik me nog een in- valster-aardrijkskundelerares, jong en aantrekkelijk. Om de een of andere reden waren verreweg de meeste leraren en leraressen op on ze school oud, althans in onze ogen nu vind ik vijftig jaar nog behoor lijk jong!). Zij was echter jong en tamelijk onzeker, en ze kwam de eerste de beste keer de klas binnen in een vestje dat van hals tot navel met twintig knoopjes zat dichtge knoopt. Ik zat op de eerste rij en telde, met mijn wijsvinger van bo ven naar beneden gaand, en met mijn lippen geluidloos de cijfers mompelend, de knoopjes van haar wollen vestje. Rob vgn Reyn in de bocht! En zij bloosde tot over haar oren. Was dat nu tamelijk geestig, of tamelijk onaardig, of misschien beide van mij? Ik denk het laatste. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. De padvinderij, de jeugd bonden voor natuurstu die, jeugdclubs van ker ken. Allemaal moeten ze voortaan rond komen zon der geld van de gemeente. De gemeenteraad besloot vorige week om de subsi dies aan de jeugdvereni gingen af te schaffen. De gemeente komt veel geld tekort en moet daarom be zuinigen. De gemeenteraad van Leiden vergaderde drie dagen lang, soms tot na middernacht. Het ging over de begroting. Daar in staat waaraan volgend jaar geld wordt uitgegeven. In de gemeenteraad zitten 39 raadsleden van verschillende politieke partijen. De burge meester is de voorzitter van de gemeenteraad. De twee grootste politieke partijen zijn de PvdA (13 raadsleden) en de WD (10). Zij hebben het samen voor het zeggen. Hoe moeten we bezuinigen? Dat was de grote vraag. Men sen ontslaan, die bij de ge meente werken? Terwijl er in Leiden al zo veel werklozen zijn. Of de belastingen verho gen. De Leidenaren meer la ten betalen voor het ophalen van huisvuil, voor hun huis, voor hun paspoort? Terwijl de meeste mensen al zo'n geldgebrek hebben. Het was allemaal niet zo leuk voor de raadsleden, wat ze ook beslo ten. Geen ontslagen Iedereen, van alle politieke par- De gemeenteraad van Leiden aan het werk in de vergaderzaal van het stadhuis. De man links op de foto (nog net zichtbaar met ketting) is de voorzitter van de gemeenteraad, burgemeester Goekoop. (foto Dirk Ketting) loophuis is. En dat is al meer dan vorig jaar. Toen had de gemeenteraad geen geld, maar ook geen goede woor den over voor het Wegloop huis. Een ander lichtpuntje was er ook: aan vakken als te kenen, handenarbeid en mu ziek wordt volgend jaar een beetje meer geld besteed. En verder is de kans groot dat volgend jaar op de bult (een oude vuilnisbelt) in de Room- burger polder, tegenover dé Kanaalweg, een groot wan delpark met een heuvelach tig wielercircuit wordt aange legd. tijen, was het erover eens: personeel van de gemeente ontslaan, dat doen we niet. Maar als er iemand weg gaat of met pensioen, dan komt er niemand voor in de plaats te rug. Dus wel minder werk bij de gemeente, maar geen ge dwongen ontslagen. Dan is de pijn het zachtst. En de be lasting gaat wel omhoog, maar niet zoveel. Nog was het niet genoeg. Er moest nog meer bezuinigd worden, want de gemeente is heel arm en de regering geeft Leiden steeds minder geld. En daarom krijgen de padvin derij en de andere jeugdclubs voortaan geen geld meer van de gemeente. Margreet van Akkeren van het CDA was te gen die bezuiniging. Maar hoezeer mevrouw Van Akke ren ook probeerde, PvdA en WD lieten zich niet overha len. Wegloophuis Waar de gemeenteraad ook geen geld voor over had, was het Wegloophuis voor van huis weggelopen jongeren. De raadsleden zeiden wel dat het goed is, dat er zo'n Weg- Naar aanleiding van diverse uitspraken na de afgelopen (vredes)demonstratie hebben we met z'n allen mogen constateren, dat men op het Binnenhof de zaken indrukwekkend genoeg heeft gevonden om een zeker respect te hebben, en zelfs uit te spreken, wat betreft deze prestatieTypisch betreurders-gedrag. In mijn beschermde wereldje zijn de laatste tijd grove gevallen van betreurders voorgekomen. Als de zaken er zo voor staan, dat er werkelijk een uitspraak gedaan moet worden, blijken veel van oorsprong eerlijke mensen overgegaan te zijn op volkomen ongevaarlijke uitspraken, zoals: "wij hebben begrip voor uw onvrede, maar u zult toch moeten bedenken dat de situatie ook voor ons volkomen onhoudbaar is gebleken...." Betreurders hanteren dus over het algemeen een aardig bijpassend taalgebruik, en houden zich over het algemeen in eigen kring op. Ook kan men ze herkenen aan stern-gedrag, en doorgaans confessionele standpunten. Een ieder die vaker naar het NOS-journaal kijkt dan een keer per week, krijgt regelmatig met een betreurder doen. De beeldbuis is dan niet de enige barrière die een gevoe) van machteloosheid veroorzaakt. Nee, ook een ontmoeting met een betreurder in levende lijve schijnt op het moment zelf een goed gepland en tamelijk vriendschappelijk gesprek te zijn. Maar hun uiterlijke, misselijke, achterbakse schijnvertoning bedriegt je meedogenloos. De kater van: 'wat hebben we nou eigenlijk beproken?' Pas op voor de betreurder dus. En altijd in je achterhoofd houden, dat je niet de enige goedmoedige Bommel bent. die machteloos moet toezien hoe vreselijk dit alles is. "Maar Joost, hoe kan een heer, voor wie geld geen rol speelt, nu in stilte veel goeds doen, als zelfs de overheidswegen zijn wil versperren", jammerde de onthutste heer. "Zeer BETREURENSwaardig" sprak de bediende koeltjes. Barthel Brussee (18), Scholengemeenschap De Vlietschans. Daf, boem. Dan zitje toch keu rig, op zo'n vijftig meter van de F-side, naar een keurig voetbalwedstrijdje te kijken. Ajax-Sparta. Maar mooi dat een of andere dwaas rotjes van de achterste rij naar be neden smijt. Boem dus. En je bent blij datje alleen maar de luchtdruk tegen je benen voelt. Je buurman is minder gelukkig. Hij nam net een slok uit zijn plastic bierglas. Splatsj. Maar ook zijn trom melvlies is nog heel. Léchen dus. Kraag omhoog en verder kijken maar. Vuurwerk. Officieel mag je het alleen tijdens de jaarwisse ling afsteken. Maar niets is meer aan een seizoen gebon den. Net als bloemen en sla zijn de gillende keukenmei den, de Japanse kanonslagen en de voetzoekers tegen woordig het jaar rond ver krijgbaar. Wel zijn er nog hoogtijdagen en die naderen, voor zover het om vuurwerk gaat. Er zal weer voor miljoe nen de lucht in gaan. Onvermijdelijk gaan er dan weer een paar vingers, ogen of trommelvliezen mee. Om van de bij na-ongelukken maar te zwijgen. Schrijver dezes kan nog met tien vin gers tikken (al mist hij de vaardigheid), maar dat had anders kunnen zijn. De eerste misser die in de herinnering opdoemt, dateert nog uit de jaren vijftig. Leuk een gillen de keukenmeid aangestoken. En dan? Normaal gooi je het projectiel weg, terwijl je de lucifer in de andere hand dooft. Ditmaal ging het an dersom. Sta je daar voor jo ker te wapperen met de hand, waarin die meid staat te gil len, terwijl het luciferdoosje op straat beland. Een geluk dus, dat er geen knal achter aan kwam. Kun je nog lé- chen. Lachen was er vijf jaar .later niet bij, toen het lont van de Japanse kanonslag aan een kant wat al te snel opbrand de. Haast geboden dus. BANG. Ontploffing op het moment dat de hand zich opende. Gillende pijn, een dreunende fluittoon in het hoofd. Maar alweer mazzel. Geen brandwond, alle vin gers nog aanwezig. En na een dag of twee was ook de fluit toon verdwenen. Ach wat hadden we een lol. Er viel wel eens een slachtoffer, zoals die buurjongen die het deksel van een met carbid ge vulde melkbus tegen zijn hoofd kreeg. Hoe het met hem gaat? Misschien dat hij met dat ene oog jaarlijks turft: vorig jaar tweeduizend lotgenoten erbij, van wie vijf tig goed voor opname in het ziekenhuis. Hij had het ze kunnen vertellen. Behoorde hij niet ook tot die risico groep van vijf- tot negentien- jarigen? Maar ja, dik in de dertig nu. Een ouwe zak dus. Tegen woordig zijn ze zo stom niet meer. Als je het spul maar op tijd weggooit. Desnoods in het publiek. Geeft nog een mooi schrikeffect. Léchen. Dus. Ruim drie weken geleden stond heel Nederland op zijn kop. Toen werd na melijk bierbrouwer Fred die Heineken samen met zijn chauffeur Ab Doderer ontvoerd. Intussen heeft iedereen van de goede af loop kunnen horen. In bijna tien jaar tijd werden in Nederland drie mensen ont voerd. Caransa, mevrouw Van der Valk en Heineken (zijn chauffeur werd meege nomen omdat hij zijn baas te hulp schoot). Deze drie men sen hebben één ding gemeen: geld. En daar is de ontvoerders dan ook om te doen. Behalve rijk. zijn deze mensen ook belang rijk voor de zakenwereld. Het is dus van belang, dat ze weer vrij komen, zo redeneren de ontvoerders. En dus zal er wel worden betaald. Het moet toch een eng idee zijn, dat er mensen rondlo pen die het op jouw persoon hebben gemunt. Je mag den ken wat je wilt van rijke lui, maar geld hebben is nog steeds niet strafbaar. Mits je er op een eerlijke manier bent aangekomen. Italië Toch kun je met je kapitaal be ter in Nederland wonen dan in Italië. Daar zijn in 15 jaar tijd ruim 600 rijke zakenmen sen ontvoerd. Het werkelijke aantal ligt volgens de Ita liaanse politie nog veel hoger, maar uit angst voor dreige menten van de ontvoerders In dit land is er ook sprake van de zogenaamde politieke ont voeringen. Een bekend voor beeld hiervan is de ontvoe ring van de voorzitter van de christendemocratische partij, Aldo Moro, in 1978. De men sen die bij hem in de buurt waren tijdens de ontvoering werden zonder pardon dood geschoten. Moro zelf werd twee maanden later ook door zijn onvoerders (de Rode Bri gades) vermoord. Hoewel Italië al bijna gewend is geraakt aan ontvoeringen was de schok groot toen in ju ni van dit jaar de 15-jarige Emanuela Orlandi werd ont voerd. Voor haar in de plaats wilden de ontvoerders de man hebben die twee jaar ge leden een aanslag op de paus heeft gepleegd. Emanuela is nog niet terecht en er is geen enkel bewijs dat zij nog leeft. Verreweg het jongste slachtof fer is een baby van 17 maan den, die drie weken geleden in Italië werd ontvoerd. Dit kind is gelukkig gezond te ruggevonden. Je staat er soms versteld van wat fabrikanten allemaal doen om de gunst van de jonge kopers voor zich te winnen. Sinds kort is er namelijk speciale cosmetica (lippenstift, oogschaduw, nagellak enz.) voor kinderen van het merk Novell te koop. Het vervelende is alleen, dat er in sommige van die potjes een bacterie zit, die ontstoken ogen kan veroorzaken. Het minis terie van WVC (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) heeft daarom de zaak onderzocht. Het resultaat is, dat de cosmetica van Novell uit de handel is genomen. Het mag dus niet meer worden verkocht, omdat het gevaarlijk is voor de gezond heid. k Doderer en Heineken poseren in Noordwijk voor de persfotografen. WASHINGTON - Bericht uit de Ameri kaanse samenleving: wat de landbouw betreft is kernoorlog evenzeer een sei zoenverschijnsel als nachtvorst in de si naasappelboomgaarden van Florida of zomerse droogte in Kansas. Het Bureau voor Beheer van Noodtoestanden, een zeer officiële instantie, heeft het Witte Huis en het kabinet een studie voorge legd waarin wordt gezegd dat de land bouwsector betere overlevingskansen heeft dan andere sectoren van de sa menleving. door Henk Kolb Maar voordat alle Amerikaai\se landbou wers nu juichend te hoop lopen en nij ver aan het ploegen en planten slaan om hun overlevingskansen nog wat kracht bij te zetten, heft de bureaucratie waar schuwend de op batterijen tekstverwer- kende systemen murw getikte vinger: als het atomair ongeval vroeg in het jaar komt raakt het zaaiseizoen in de knoop en een aanval in juni zou slechter zijn voor de oogst, dan bommen in augus tus. Kortom, het zou veruit het beste zijn voor de landbouw en wat er aan zieltogende consumenten van zijn pro- dukten over zal blijven, wanneer voor kernoorlogen het late najaar, maar lie ver nog het winterseizoen werd afge sproken. Dat zijn allemaal dingen, die een enigszins onderlegd schoolkind op zijn vingers kan natellen, maar de vak-idioten van een verbijsterend trage bureaucratie ne men zulke zaken volstrekt ernstig. En wanneer zulke rapporten eenmaal wor den gemaakt (en dat gebeurt nooit per spontane reactie) wordt het steeds on aannemelijker dat vanwege Ronald Reagan c.s. niet ernstig wordt nage dacht over de mogelijkheid om een kernoorlog te winnen. Ook de Amerikaanse boerenstand klaagt over te weinig inkomen uit te veel werk en tobt over zuiveloverschotten en te veel graan als produkt van steeds betere oogsten. Zo'n vleugje optimisme over een situatie waarin zij nu eens de beste kansen heeft, komt kort voor de Kerst dagen dus als geroepen. „Gegeven de essentiële bijdragen, die zo als studies aangeven, potentieel be schikbaar zijn om landbouwbehoeften te ondersteunen en de huidige capaci teit op het gebied van de bescherming bevolking, lijkt voldoende produktie verzekerd om te voldoen aan behoeften van overlevenden." Wacht even, denkt de aandachtige lezer dan, hoe zit het met de getallen die in de VS te heiliger worden naarmate zij in meer statistie ken worden ondergebracht en ver deeld). Dit denkt de Amerikaanse crisisbeheer sing ervan: een kernoorlog vernietigt de helft van de bevolking en naar gelang het seizoen ongeveer de helft van de oogst. Troost: vee en pluimvee overleeft beter dan mensen en daarvan blijft dus verhoudingsgewijs veel over. Is er dus mets aan de hand eigenlijk, behalve een dieët na een atoomaanval, met wat min der mensen aan tafel, die ongeveer het zelfde te eten krijgen, doch verhou dingsgewijs meer vlees? Toch wel. Per persoon zou men het met minder calo- riëen moeten doen (maar dat proberen nu ook al zoveel mensen in de VS - het land waar zwaarlijvigheid zich alle aero- bische dans centra ten spijt tot een machtige volksziekte heeft ontwikkeld). En de toestand wordt vanzelf beter om dat het aantal resterende consumenten afneemt vanwege stralingsziekte. Maar het rapport zegt niet hoe de land bouwers moeten zaaien, oogsten en ver voeren in klimaatsomstandigheden die volgens gerespecteerde wetenschap pers dankzij een nucleaire oorlog de aar de in een nieuwe ijstijd zullen storten, omdat een deklaag van rondzwevend puinpoeder de zonnestralen afdekt. Wel waarschuwen de mannen van het be heer der noodtoestanden voor het feit dat na een kernaanval niet genoeg blik beschikbaar zal zijn voor de fijne do perwten en de peren op sap. hoewel dat bezwaar minder telt omdat de inblik-fa- bneken toch grotendeels zijn vernie tigd. Zodoende komt er zelfs een aanbe veling uit: er moeten alternatieve mid delen voor conservering worden bestu deerd. Wat de kunstmest betreft zit alles wel goed. Enige schaarste van korte duur. Genoeg energie, zo op het oog, maar ze ker is dat niet omdat tachtig procent van de olieraffinaderijen wordt wegge blazen, naar ruwe schatting, tezamen met hun arbeiders. En, goddank, ook de industrie waar de bestrijdingsmiddelen voor oogstbedreigend ongedierte wor den vervaardigd raakt weliswaar be schadigd, doch na een atoomaanval heb je daar ook veel minder van nodig. Ernstiger is de toestand op het gebied van de reserve-onderdelen voor landbouw machines en medicijn voor de veesta pel, zo heet het. Dat is ongelukkig, want misschien krijgt het resterende Ameri kaanse vee dan wel mond- en klauw zeer, hoewel ook die ziekte in ernst ver mindert naarmate steeds meer kalveren en biggen zonder poten zullen worden geboren, trouwhartig verzorgd door weliswaar overlevende maar toch aan ongekende haar-uitval lijdende boeren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11