Eenheid Opec op de proef Vertrouwen in geldstelsel Rabo: hulp aan bedrijfsleven Rechter onderzoekt kwestie Tilburgsche Kort zakelijk Marktberichten^ OESO: kwestie Brazilië werkt positief Winstuitkering aan leden Beurs Amsterdam Economie PAGINA 9 DINSDAG 6 DECEMBER 1983 Shell Het Amerikaanse Hooggerechts hof heeft gisteren geweigerd een beroep in behandeling te nemen dat Shell Petroleum, onderdeel van Koninklijke-Shell Groep, aanhangig had gemaakt inzake dubbele belastingheffing door een aantal Amerikaanse staten. Het hof gaf geen nader commen taar op de beslissing. Het gaat bij de kwestie om de zoge noemde "Unitary tax rule", die is geïntroduceerd door de staat Ca- lifornië. Krachtens dit systeem heffen twaalf van de vijftig Ame rikaanse staten belasting over de winsten die multinationale on dernemingen buiten hun gren zen behalen. Lagere juridische instanties hadden eerder be paald dat Shell niet het recht heeft de belastingregel aan te vechten namens haar Ameri- kaanse dochterondernemingen, Shell Oil Company en Scallop Holding, omdat het olieconcern niet in Californië is gevestigd en daar ook geen belasting betaalt. Het beroep dat Shell tegen deze uitspraken had aangetekend is dus niet in behandeling geno men. Brand-Rex De contracten voor de definitieve overdracht van het Amerikaanse bedrijf Brand-Rex door Akzona (de Amerikaanse tak van Akzo) zijn getekend. Akzo heeft dat on langs bekendgemaakt. Koper is een nieuwe onderneming die is opgericht door de participatie maatschappij Citicorp Venture Capital Ltd, enkele leden van de leiding van Brand-Rex en een groep andere investeerders. Akzo heeft al deze zomer laten we ten dat er in principe overeen stemming was bereikt over de verkoop. Een woordvoerder van Akzo wilde geen mededelingen doen over de hoogte van het be drag dat Akzona betaald heeft gekregen. Maar gezien de omzet (250 miljoen dollar per jaar) moet het bedrag enige honderden mil joenen guldens belopen. Komkommers De Europese Commissie is niet be reid de uitvoer van Nederlandse komkommer? naar West-Duits- land te bemoeilijken om Polen beter in staat te stellen zijn schul den aan westerse landen en ban kiers af te betalen, zo blijkt uit naar antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europees parlement. De christen-democraat Ernst Mül- ler-Herrmann had er op gewezen dat over de 70 ton komkommers die Polen de eerste helft van april naar de Bondsrepubliek uitvoerde, een invoerrecht van 30 procent van de waarde moest worden betaald, aanzienlijk meer dan dat over de 7.000 ton uit Nederland afkomstige kom kommers. Niettemin waren op alle Westduitse veilingen de Poolse komkommers, van eerste kwaliteitsklasse, goedkoper dan de Nederlandse. LEIDEN - Prijsnoteringen veemarkt voor slachtrunderen gelijk. Zeugen le kw: ƒ2,70 tot ƒ2,75; 2e kw: ƒ2,65 tot ƒ2,70. Melk en kalfkoeien le kw: ƒ1750 tot ƒ2950; 2e kw: ƒ1750 tot ƒ2050; gustekoeien le kw: ƒ2200 tot ƒ2600; 2e kw: ƒ1450 tot ƒ2200; pinken: ƒ1360 tot ƒ1800; graskalveren: le kw: ƒ750 tot ƒ1150; 2e kw: ƒ400 tot ƒ700; nuka's rood: ƒ330 tot ƒ550; zwart: ƒ200 tot ƒ415; biggen: ƒ105 tot ƒ110; scha pen: ƒ205 tot ƒ215; lammeren: ƒ205 tot ƒ265; geiten: 20 tot ƒ105. Totale aanvoer: 5317; dagaanvoer: 3925; volwassen runderen: 307; jongvee: 33; nuka's 2096; schapen/lammeren: 478; varkens: 950; bokken/geiten: 61. Toelichting: volwassen runderen: stil (handel) gelijk (prijzen); jongvee: stil en gelijk; nuka's: matig en lager; schapen/lammeren: vlot en gelijk; geiten: matig en gelijk. DEN HAAG (ANP) - Het open baar ministerie in Breda is een oriënterend onderzoek begon nen naar mogelijke strafbare fei ten die gepleegd kunnen zijn in samenhang met de gang van za ken rond de Tilburgsche Hypo theekbank. Na het afronden van dit onderzoek zal bekeken wor den of er aanleiding is tot het in stellen van een strafrechtelijk onderzoek. Dit heeft minister Korthals Altes (justitie) geant woord op schriftelijke kamervra gen van Kombrink (PvdA) en Van Rey (WD). Korthals Altes voelt niets voor de suggestie van de beide Kamerle den om de Wet Toezicht Krediet wezen zodanig te wijzigen dat de Nederlandsche Bank zich min der dan in de huidige situatie kan beroepen op de geheimhou dingsplicht. De rechter zal moe ten beoordelen of de Nederland- sche Bank zich in bepaalde om- PARIJS (Rtr) - Het vertrouwen in de mogelijkheden van het inter nationale financiële stelsel is toe genomen doordat de samenwer king tussen de landen met schul den en de banken, monetaire au toriteiten en internationale in stellingen is verbeterd, zo staat in de jongste publicatie van de OESO, de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling. Doordat de besprekingen over de herfinanciering van schulden van enkele ontwikkelingslanden met succes zijn afgesloten heb ben de banken er weer vertrou wen in gekregen dat het interna tionale financiële stelsel ook in de toekomst de nodige bedrei gingen zal kunnen doorstaan. Eerder dit jaar lieten enkele gro te banken weten er bang voor te zijn dat de toenemende schul denlast van de ontwikkelingslan den, in het bijzonder van die in Latijns-Amerika, het financiële stelsel zou doen instorten. Vooral het met succes afronden van de besprekingen met Brazi lië, het land dat de meeste schul den heeft, dient positief te wor den opgevat. Zo wordt de weg vrijgemaakt voor het verstrek ken van nieuwe internationale leningen, aldus de OESO. Niettemin zullen de banken zich voorlopig nog terughoudend op stellen bij nieuwe leningen. De problemen van de Filippijnen zijn er de oorzaak van dat de ban ken voorzichtig zijn geworden met leningen aan landen in het Verre Oosten, die tot voor kort nog een vrij groot vertrouwen ge noten bij het bankwezen, zo schrijft de OESO. standigheden terecht beroept op het verschoningsrecht, aldus de bewindsman. De curatoren van de failliete Til burgsche hebben onlangs zware kritiek geuit op de onderzoeks commissie onder leiding van prof. Rijnvos, die op initiatief van de Vereniging Effectenbe scherming (VEB) de ondergang van de THB heeft onderzocht. In hun eerste periodieke verslag noemden de curatoren het afkeu- ringswaardig dat de commissie "het gedurfd heeft" om naast haar onderzoeksrapport een al maar fungeerde tevens als UTRECHT (GPD) - De Rabobank wil een deel van de sinds 1896 opgebouwde en nooit uitgekeer de nettowinst voor het eerst gaan uitgeven. Gedacht wordt aan een winstuitkering aan de bijna één miljoen leden van de coöperatie. Een andere mogelijkheid is be ginnende bedrijfjes tegen gunsti ger rentetarieven leningen te la ten afsluiten. Een commissie van tematief "serieus" plan voor de afwikkeling van de THB-boedel te publiceren. Dit alternatieve plan is volgens de curatoren "een onverantwoordelijke opwekking van valse hoop bij met name de kleinere pandbriefhouders". Het alternatieve plan van de com missie-Rijnvos gaat ervan uit dat de pandbriefhouders volledig te rugbetaald kunnen worden evenals de aandeelhouders (voor het nominale bedrag van 50,—). Voorwaarden hiervoor zijn dat de onderhandse leninggevers en de banken akkoord gaan met een de Rabobank is hierover nog aan het studeren en zal binnen enke le maanden verslag uitbrengen. De Rabobank heeft door bijna een eeuw lang de winsten aan de re serves toe te voegen, een riante vermogenspositie opgebouwd. Die bedraagt ruim 5,2 miljard gulden en overschrijdt hiermee ruimschoots de minimumnor men die de Nederlandsche Bank aan andere banken stelt. Omzetstijging bij Aegon DEN HAAG (ANP) - Aegon Verze keringen (AGO-Ennia) heeft over de eerste negen maanden van 1983 een geconsolideerde omzet geboekt van f 6,2 miljard, waar van f 1,9 miljard afkomstig is uit het buitenland. Vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar betekent dit een omzetstijging met ruim 16 procent. Afgezien van het in mei 1982 gekochte be lang in de Canadeze verzekeraar Extendicare-Crown Life be draagt de omzetstijging ruim 10 procent, zo heeft Aegon bekend gemaakt. De cijfers zijn overigens pro forma. De fusie werd pas op 30 novem ber een feit. Alle cijfers ook die van vorig jaar zijn thans opnieuw berekend op basis van deze fu sie. De nettowinst van Aegon nam in de eerste negen maanden toe met 16,9 procent tot f 173 mil joen. korting op hun vorderingen van 36 procent. Verder zou de Neder landsche Bank aan de THB-boe- del 50 miljoen moeten schen ken en iemand bereid moeten zijn om een bod op de aandelen uit te brengen. Volgens de curatoren vinden deze uit de lucht gegrepen vooronder stellingen van de commissie geen steun in de realiteit en ma ken de opstellers van het plan zich blijkbaar geen zorgen over het al dan niet ontbreken van de realiteitswaarde. Bovendien, zo schrijven de curato ren Gerritse, Kaulingfreks, Van Wettum en Van Zadelhoff, heb ben de bewindvoerders al inten sief gezocht naar een overne mingskandidaat, helaas zonder enig succes, zelfs niet tegen weg- geefprijzen voor de aandelen. Met uitzondering van Gerritse zijn de curatoren dezelfde heren als de bewindsvoerders. (Foto AP). Welk deel hiervan voor het eerst wordt besteed, is niet bekend. Een woordvoerder van de bank zei wel dat het om een „aanzien lijk bedrag" gaat en dat in eerste instantie gedacht wordt om de economie in de een of andere vorm een impuls te geven. Hij sloot uit dat rekeninghouders een lagere hypotheekrente in re kening zal worden gebracht. ADVERTENTIE Eenvurehouten stelling als: LEEFWAND De kans is groot dat de eenheid binnen de OPEC, de Organisa tie van Olie Exporterende Lan den, op de proef wordt gesteld als de ministers van olie van de dertien landen tellende organi satie morgen bijeenkomen in Genève. Deskundigen in de olie-industrie verwachten niet dat er besluiten zullen worden genomen over produktie en prijzen van de olie, maar van uit enkele OPEC-landen zijn berichten gekomen die erop wijzen dat het er op de bijeen komst van morgen warm aan toe kan gaan. Uit diverse bronnen in Iran is vernomen dat dat land een ver hoging van de OPEC-basis- prijs met vijf dollar tot 34 dol lar wil. Afgelopen zaterdag nog liet de Iraanse minister van olie, Mohammad Ghazari, we ten dat de wereldoliemarkt een dergelijke prijsverhoging best kan hebben als het produktie- plafond van 17,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag wordt gehandhaafd. In maart van dit jaar besloot de OPEC tot een prijsverlaging met vijf dollar tot 29 dollar per vat. Ook werd een maximale produktie van 17,5 miljoen va ten per dag vastgesteld en kre gen afzonderlijke OPEC-lan den een produktiehoeveelheid toegewezen. De Iraanse minister van olie zei verder dat hij in Genève de „kwalijke praktijken" van Sa- oedi-Arabië aan de kaak zal stellen. Volgens hem heeft dat land de afgelopen maand zes miljoen vaten per dag gepro duceerd, terwijl het volgens de overeenkomst van maart maar vijf miljoen vaten per dag mag zijn. Saoedi-Arabië heeft zich destijds niet vastgelegd op een produktiehoeveelheid, maar zich het recht voorbehouden zijn olieproduktie aan te pas sen aan de marktomstandighe den. Minister Ghazari verklaarde nog dat Iran veertig miljoen inwo ners heeft en 2,4 miljoen vaten per dag mag produceren. Ge meten naar het inwonertal moet Saoedi-Arabië dus veel minder olie winnen, aldus de minister. Saoedi-Arabië heeft ruim negen miljoen inwoners. Iran acht het moeilijk te verteren dat het zich aan het produktie- contingent moet houden ter wijl Saoedi-Arabië zoveel olie produceert. Volgend de Iraan se onderminister van olie, Ab bas Honardoost, moet het con tingent worden vergroot van 2,4 miljoen tot 3,2 miljoen va ten per dag, tenzij Saoedi-Ara bië zijn olieproduktie ver kleint. Niettemin zijn de prijzen van olie op het ogenblik belangrijker dan de produktiehoeveelhe- den, zo zei Ghazari. Hij wees de suggestie af dat Iran zich niet langer zal houden aan eventue le besluiten die er op de ko mende ministersbijeenkomst van de OPEC zullen worden genomen en betoogde dat zijn land de OPEC niet uiteen zal laten vallen. Niet alleen Iran, maar ook Irak, Venezuela en Indonesië heb ben laten doorschemeren dat zij zullen proberen een groter produktiecontingent toegewe zen te krijgen. In de Nigeriaan- se hoofdstad Lagos is de kwes tie van de produktiehoeveelhe- den ook besproken. Nigeria wil dat de produktiecon- tingenten worden toegewezen aan de hand van de behoeften van een land. Het heeft zelf een groot tekort aan buitenlandse valuta als gevolg van het afne men van zijn olie-uitvoer. Als krijgt, zal ook de binnenlandse kritiek op het lidmaatschap van de OPEC verminderen. De afgelopen maand verklaarde de Indonesische minister van olie, Soebroto, dat zijn land met 150 miljoen inwoners meer olie moet kunnen produ ceren dan op het ogenblik en al het geld dat met de export van olie wordt verdiend goed kan gebruiken. De minister van olie van Irak, Qassem Achmed, verklaarde dat de olieproduk tie van zijn land van de 1,2 mil joen vaten per dag naar de 1,8 miljoen vaten per dag. Deskundigen menen dat proble men op de OPEC-bijeenkomst kunnen worden vermeden als kan worden aangetoond dat de olieproduktie van Saoedi-Ara bië, die in tegenstelling tot wat Iran beweert de laatste paar weken toch al is verminderd, begin volgend jaar nog kleiner wordt. In de eerste helft van volgend jaar gaat Saoedi-Ara bië de produktie en distributie van aardgas verbeteren waar door de olieproduktie kan gaan verminderen. De afgelopen weken is de vraag naar olie kleiner geworden en de olieproduktie van Saoedi- Arabië bedraagt nu vijf mil joen vaten per dag tegen zes miljoen aan het begin van dit kwartaal. Overigens is de pro duktie van de hele OPEC ver minderd. In het derde kwartaal werden er negentien miljoen vaten per dag gewonnen en nu is de produktie iets groter dan de 17,5 miljoen vaten per dag waartoe in maart is besloten. Wellicht kunnen grote proble men worden vermeden als de produktiecontingenten op nieuw worden gedefiniëerd en bijvoorbeeld het binnenlandse verbruik van de afzonderlijke OPEC-landen niet meer wordt meegerekend. Dit is een sug gestie van de Venezolaanse mi nister van olie, Jose Ignacio Moreno Leon. Afgelopen zater dag liet hij in een vraaggesprek weten dat de wereldoliemarkt onder invloed staat van de olie die wordt verkocht en niet van de olie die de producerende landen zelf verbruiken. Volgens het blad Middle East Economie Survey (MEES), dat doorgaans goed op de hoogte is van de ontwikkelingen aan het oliefront, zal de prijs van olie omlaag gaan als de OPEC er niet in slaagt haar bijeen komst eenstemmig te beslui ten. De verbruikers zullen bij ontbreken van overeenstem ming in afwachting van de prijsontwikkeling hun voorra den gaan aanspreken zodat de vraag naar olie kleiner en de olieprijs lager wordt. Als het bovendien een zachte winter wordt kan de vraag naar olie weieens verminderen tot zes tien miljoen vaten per dag, al dus MEES. (Reuter). Dollar hoog door situatie Libanon AMSTERDAM (RTR-UPI- DPA) - De koers van de Amerikaanse dollar is maan dag op de Europese valuta markten fors gestegen en be reikte ten opzichte van enke le andere munteenheden zelfs een recordniveau. De belangrijkste oorzaak van de koersstijging was de escalatie van de vijandelijkheden in Libanon. Op de wisselmarkt in Amster dam werd gisteren een offi ciële koers opgemaakt van 3,0568 gulden, bijna drie cent meer dan de fixing van 3,0275 gulden van afgelopen vrij dag. Het pond sterling sloot in Londen op 1,4470 dollar, het laagste niveau aller tij den, en ook de koers van de Franse frank daalde ten op zichte van de dollar tot een ongekend dieptepunt. De of ficiële koers van de frank werd in Parijs vastgesteld op 8,3000 frank per dollar na een fixing van 8,2175 frank op vrijdag. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak BORDEAUX In de Franse stad Bordeaux heeft gisteren een delegatie van jonge boeren geprotesteerd voor het hoofddistrictsgebouw tegen de toetreding van Spanje in de EG. Zij vrezen een te grote concurrentie van 1 hun zuiderburen. Het vuur dat de boeren hadden aangelegd was niet alleen bedoeld voor de demonstratie. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van dinsdag 6 december 1983 I .'tot 12:31 uur) daimindo c óelimï c gel delft c geroc grasso hagemeyer 391 50 391.50 160.00B 163.00 214.50 212.70 176.50+ 170.50 52.00+ 53.20 198.00 42.80 197.00 332.00 330 00 69900 00 70000 00 6880 00 6910.00 7520 00 7560 00 3650 00 3650.00 770 00+ 770.00+ 250.00 248.5( 11Z0O 11000 32.50+ 147.50 311.00 207.00 209 00 wyV hering 78.51 buitenland schlumberg sheHoil sperry beleggingslnst. wereldhave 151.00 OBLIGATIES staatsleningen nl 12*» 81-91 129.60 nl 9V2 63-90 105.70 0'/2 84/91 98.90 103.80 103.80 100.20 100.30 Wh 12 80-88 10580 10590 wh 11 80-88 10380 103 60 wh9V?7*87 10080 10080 wh 9 76-85 100 75 100 75 wh 8*4 78-87 99 60 99 65 parallelmarKt officieel toegelaten Indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) VERKLARING DER TEKENS B - bieden c,, Beursoverzicht Beurs op weg naar records De Amsterdamse Effectenbeurs zag vandaag weer veel koersen flink stijgen. Als gevolg daarvan steeg het algemeen koersgemid- delde naar een niet eerder voorge komen niveau Het index-ci|ter na dert nu in een snel tempo de 150- grens Een van de favorieten Nadat deze verzekeraar, die fraaie kwartaalci|lers verraste, gis teren al tlinke winst boekte ging de koers vandaag verder omhoog Rond het middaguur werd er 1110 s Aegon Goud: 38950 39450 betaald, waarmee de winst verge leken met gisteren weer ongeveer f 5 bedroeg. Vandaag werd begonnen met de handel in de daims Gist-Brocades De prijs voor de inschrijfrechten schommelde tussen de f 5,50 en f 6 waarmee de prijs voor een war rant op circa f 40 uitkomt. De internationals waren wat beter, waarbij Unilever bi|na een gulden opliep De andere hootdfondsen gingen enkele dubbeltjes vooruit De banken i vast gestemd Ook Amro en NMB waren ge vraagd. evenals Amev en Nationa le Nederlanden. KLM begon met f 4,70 winst maar moest daar later weer een deel van inleveren. Bij Elsevier-NDU was het omgekeerde het geval de ope ningskoers 'was een gulden lager r daarna ging dit fonds goed MÉÉ ardige

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9