Moskou tempert vals optimisme WIEL Parijs zit met Bokassa omhoog contactlenzen, das pas fijn. van der Bomaanslag Beiroet: 'Waarom? Hoezo waarom?' Over terugkeer naar Geneefse overleg Fractieleider CSU Beieren aangeklaagd Shultz: 'VS vorderen met M.-Oostenbeleid' DINSDAG 6 DECEMBER 1983 MOSKOU (AP) Russische functionarissen hebben gisteren vraagtekens gezet achter wat zij noemden "misleidend optimisme" over een mogelijke terugkeer van de Sowjet- Unie naar de onderhandelingstafel in Genève. Zij suggereerden tevens dat er gevaar bestaat voor de voortzetting van het Start-overleg, de besprekingen over vermindering van het aantal strategische wapens. Tijdens een twee uur durende con ferentie voor buitenlandse jour nalisten werden vragen beant woord door de eerste ondermi nister van buitenlandse zaken, Georgi Kornienko, de voornaam ste woordvoerder van het Krem lin, Leonid Zamyatin, en de eer ste plaatsvervangend minister van defensie en chef van de ge nerale staf maarschalk Nikolai Ogarkov. Kornienko verklaarde dat de Verenigde Staten vanaf het begin van de besprekingen over vermindering van het aantal raketten in Europa twee jaar ge leden "al het mogelijke hadden gedaan, niet voor het welslagen, maar voor de verstoring" van de onderhandelingen. Hij legde de verantwoordelijkheid voor het afbreken van de besprekingen vorige maand bij de Verenigde Staten, samen met West-Duits- land, Groot-Brittannië en Italië de landen waar de Amerikaanse raketten reeds zijn gearriveerd - en bij andere NAVO-landen die het stationeringsplan steunen. Hij verklaarde dat op het mo ment van het afbreken van het overleg volstrekt geen vooruit gang was geboekt. "De Verenigde Staten en enkele bondgenoten proberen op alle mogelijke manieren te ontko men aan het dragen van verant woordelijkheid voor het afbre ken van de onderhandelingen", aldus Ogarkov. Kornienko verklaarde dat sprake is van "vals optimisme" in Was hington en Westeuropese hoofd steden, dat de Russen spoedig zouden terugkeren naar de be sprekingen over Euroraketten. Hij weidde niet uit over vorige Russische verklaringen dat hun laatste voorstellen nog steeds zouden gelden bij eventuele her vatting van het overleg, als de BONN - De affaire-Lambsdorff breidt zich elke dag verder uit. Gisteren besloot de procureur- generaal in Keulen, Bereslav Schmitz, een klacht in te dienen tegen de fungerende secretaris generaal van de CSU, Gerold Tandler. Tandler had namelijk het optreden van de justitie tegen minister van economiche zaken Otto Graf Lambsdorff vergeleken met de moorden door terroristen op werkgeversvoorzitter Schleyer en de vroegere chef van de Dresdner Bank, Ponto. De mi nister van justitie in Bonn, En gelhard, en zijn collega van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, door Hans Amesz Donnepp, kwalificeerden de ver gelijking van Tandler als „onge hoord", „schadelijk voor de de mocratie" en „in de stijl van het nazi-blad Sturmer". Niettemin herhaalde Tandler, die fractie voorzitter van de CSU in het Beierse deelstaatparlement is, zijn kritiek: „Ponto en Schleyer werden als symboolfiguren van een bepaalde maatschappij geë xecuteerd. Lambsdorff is in een soortgelijke rol gedrongen". Lambsdorff is door het openbaar ministerie aangeklaagd omdat hij geld van het concern Flick zou hebben aangenomen voor zijn partij, de FDP, en in ruil daarvoor het bedrijf een belas tingvoordeel van honderden mil joenen marken hebben ver schaft. De bewindsman ontkent dit. Hij is niet van plan af te tre den voordat de rechtbank in Bonn een beslissing heeft geno men of de aanklacht voldoende feiten bevat om een proces tegen hem te openen. Uitgerekend in een tijd die vrijwel volledig wordt beheerst door de geur van corruptie heeft de Bondsdag een dubieus wetsont werp voor de financiering van de politieke partijen goedgekeurd. Terwijl bij de verschillende rechtbanken nog ongeveer dui zend gevallen liggen waarin wordt onderzocht of wegens gif ten aan partijen belastingfraude is gepleegd, openden diezelfde partijen - met uitzondering van de Groenen - de weg om zonder de wet te overtreden aan geld te komen. De zaak-Lambsdorff en anderen is op gang gekomen wegens het feit dat onder meer bedrijven hun financiële steun aan politie ke partijen kennelijk vaak ten onrechte van de belasting heb ben afgetrokken. Daarvoor wer den zelfs kunstmatige organisa ties in het leven geroepen, veelal met medeweten van de politici. Het kernpunt van de nieuwe wet SPACELAB - President Reagan en bondskanselier Kohl hebben gisteren via een gemeenschappe lijke verbinding met de astro nauten in de ruimtecombinatie Columbia-Spacelab gesproken. De Amerikaanse president sprak de hoop uit dat de ruimtevaart ertoe zal bijdragen "ons leven te beschermen en onze veiligheid te bevorderen". Bondskanselier Kohl, die vanuit Athene sprak waar hij de EG- topconferentie bijwoont, groette in het, bijzonder zijn landgenoot Ulf Merbold, die als eerste Euro peaan aan een Amerikaanse ruimtevlucht meedoet. is, dat politieke partijen vanaf 1 januari 1984 als 'organisaties van algemeen belang' geld kunnen incasseren. Dat betekent dat gif ten legaal van de belasting kun nen worden afgetrokken. Vol gens de Groenen is dit in strijd met de Grondwet omdat de staat de rijken helpt. Immers, finan cieel krachtige personen en be drijven zouden meer invloed op het werk van de politieke partij en kunnen uitoefenen. Ook de SPD is niet erg gelukkig met deze regeling, maar heeft er toch maar mee ingestemd. Het lijdt echter geen twijfel dat het gedrag van de SPD mede is be paald door de slechte financiële toestand van de partij. Hoewel het een toeval is dat de af faire-Lambsdorff min of meer sa menvalt met de nieuwe partijen financieringswet, hebben de meeste commentatoren toch een verband gelegd en de conclusie getrokken dat het parlement wel een zeer obscure beslissing heeft genomen. omstandigheden zoals die be stonden vóór de stationering van de Amerikaanse raketten, zou den worden hersteld. Hij ver klaarde dat Andropov in brieven aan westerse leiders had ver klaard dat de Russen hopen dat de situatie niet "onherroepelijk" Ogarkov verklaarde dat de Ver enigde Staten bij het INF-beraad streefden naar nucleair over wicht in Europa over de Sowjet- Unie. "De Verenigde Staten heb ben hetzelfde standpunt hetzelf de doel bij het Startoverleg", zo voegde hij hieraan toe. Hij noem de de huidige Amerikaanse voor stellen bij die onderhandelingen "absurd", dezelfde term die de Russen gebruikten voor Ameri kaanse voorstellen over de ver mindering van het aantal Eurora ketten. De Russische functionarissen kop pelden de stationering van Ame rikaanse raketten in Europa aan de Amerikaanse strategische ca paciteit. Zij zeiden dat de in West-Europa gestationeerde ra ketten de Verenigde Staten het voordeel zouden geven van "de eerste klap", dat wil zeggen dat bij een eerste gebruik van kern wapens door de VS de Sowjet- Unie zo ernstig zou worden ge troffen dat zij niet meer in staat zou zijn tot vergelding. "Het kan niet anders of het moet gevolgen hebben", aldus Kor nienko. Maar hij zei dat het te vroeg was om te spreken over bijzonderheden. Op de vraag of het mogelijk zou zijn om de besprekingen over middellange afstandsraiketten te koppelen aan die over beperking en vermindering van het aantal strategische wapens, antwoord de de Russische functionaris ontkennend. "Het is alleen maar mogelijk om iets te laten samengaan als er iets bestaat", zo verklaarde Kornien ko, om vervolgens op te merken dat het INF-overleg volledig ter ziele is. Ogarkov verklaarde tevens dat er "andere vormen van militaire ac tie" mogelijk zijn dan de statio nering van met raketten uitge ruste onderzeeboten nabij de Amerikaanse kusten. Hij wilde daarover evenwel niet in detail De Russische generaal Ogarkov geeft tijdens een persconferentie uitleg over het Russische voorstel voor kernbewapening. De twee linkerkolom men geven het Russische voorstel aan, de twee rechter de Russische opvat ting van het Amerikaanse voorstel. (Foto upi/Tass). Roep om terugtrekking luider ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 WASHINGTON - De VS hebben de Sowjet-Unie gevraagd Syrië te bewegen tot een nuchtere ta xering van de situatie in het Mid den-Oosten. Aldus minister van buitenlandse zaken George Shultz, gistermiddag, tijdens een persconferentie, die voorname lijk was gewijd aan de jongste ontwikkelingen in Libanon. Shultz betoogde dat met Reagans door Henk Kolb naar veler oordeel falend Mid- den-Oostenbeleid wel degelijk vorderingen zijn gemaakt, na de bezoeken van Shamir (premier van Israël) en Gemayel (presi dent van Libanon). De Ameri kaanse bombardementen op Sy rische stellingen hebben volgens het Pentagon onder meer een emplacement voor SA-9 lucht doelraketten vernietigd. Maar Shultz liet niet blijken in hoever re deze operatie met militair ver houdingsgewijs grote verliezen, dienstbaar kan worden gemaakt aan verbetering van het politiek klimaat op langere termijn. Speciaal afgezant Donald Rums feld keert vandaag terug naar het Midden-Oosten, kondigde Shultz aan. In het algemeen ech ter herhaalde hij de verzekering dat de VS terug zullen slaan als zij worden aangevallen, tijdens hun pogingen om een zelfstandig Libanees gezag te vestigen op het kleine stuk grondgebied waar president Gemayel enige zeggenschap schijnt te hebben. Shultz erkende met zoveel woor den dat de Sowjet-Unie opnieuw een factor van betekenis is ge worden in het Midden-Oosten. Hij schatte dat de Russen nu 7000 man in Syrië hebben. Dat is 2000 meer dan de laatste cijfers. Dit alleen al betekent een be langrijk stuk mislukking van Reagans beleid. Naar het oordeel van buitenlandse diplomaten heeft het zenden van Amerikaan se troepen naar Beiroet de Sy- riërs in de kaart gespeeld. Waar Shultz betoogde dat de Ame rikaanse regering van plan is vol te houden, riep senator Barry Goldwater Reagan op de troepen nu terug te trekken „want wij zijn op weg naar een oorlog". Ook Democratisch presidents kandidaat Glenn wil de mari niers uit Libanon weghalen, waar zij in conflict kunnen raken met een Syrisch leger van 50.000 man. Maar Glenn zei ook dat de VS niet onmiddellijk kunnen wijken zodra zij onder druk ko men te staan. Hoewel zowel in het Witte Huis als bij het ministerie van buiten landse zaken over Libanon zorg vuldig niet in termen van een cri sis wordt gesproken, achten an deren de jongste escalatie hoogst gevaarlijk. Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de VN boodschapte zenuwachtig dat een vreedzame oplossing moest worden gezocht. Aan westelijke kant slaat men met zorg een si tuatie gade, waarin alle inspan ningen om in het Midden-Oosten de vrede te bevorderen stuk lo pen. De voormalige keizer van de Centraalafnkaanse Republiek, Jean Bedel Bokassa, is een nieuwe kopzorg voor de Fran se regering geworden sinds de ze vroegere dictator zondag on verwacht met een lijntoestel van Air Afrique op het Parijse vliegveld Roissy aankwam. De Franse minister van buiten landse betrekkingen Cheysson heeft meteen laten weten dat Bokassa in Frankrijk niet wel kom is en dat alles in het werk zal worden gesteld hem het land weer zo snel mogelijk, en liefst ook nog zonder opzien te baren, te doen verlaten. Bokas sa zal aan dit plan van de rege ring met meewerken, aldus meldde zijn advocaat gister middag. Kortom: Bokassa wil in Frankrijk blijven. Sinds september '79 was Bokas sa de 'gast' van president Hou- phouet-Boigny van de Ivoor kust. nadat de Franse ex-presi dent Giscard d'Estaing de 'Kei zer' door middel van een inge nieuze staatsgreep ten val had weten te brengen. Bokassa had het ene schandaal op het ande re gestapeld en had zich voor het Franse gezag - dat in de Centraalafrikaanse Republiek een grote vinger in de pap heeft - onmogelijk gemaakt. Nauwelijks een week geleden had Bokassa getracht met een in Frankrijk gecharterde 'Cara- velle' naar zijn vaderland terug te keren en er opnieuw de macht te grijpen. Een operatie die door de samenwerking van de autoriteiten in Frankrijk en in Ivoorkust was verijdeld. De ze poging was voor Hou- phouet-Boigny echter de lang gezochte aanleiding om zich van Bokassa te ontdoen. Naar wordt aangenomen staat de Franse regering alleen nog de mogelijkheid open de ex-dicta- tor af te schuiven naar Senegal of Gabon. door Rudolph Bakker Bokassa heeft daarover andere ideeën. Hij beschouwt zich als Frans staatsburger en wellicht niet zonder reden sinds hij twaalf jaar dienst deed in het Franse leger, dat hij tenslotte als kapitein verliet. De kwestie van het staatsburgerschap van Bokassa is een probleem waar van de Fransen hadden ge hoopt voorgoed af te zijn. Oud president Giscard ziet de te rugkeer van de man die hem met 'zijn neef aansprak (hij noemde president De Gaulle 'mijn vader') met lede ogen aan, ómdat nu opnieuw de nooit opgeloste kwestie wordt opgerakeld van de diamanten, die Giscard van de 'keizer' ca deau zou hebben gekregen. Overigens is het probleem-Bo- kassa de rekening die de Fran se regeerders op hun boterham hebben gekregen voor hun streven vroegere Afrikaanse koloniën onopvallend binnen hun invloedssfeer te houden. Kapitein Bokassa leek hen een geschikte stroman voor de Centraalafrikaanse Republiek. Niemand had verwacht dat de ze aanvankelijk rustige militair zich tot keizer zou laten kronen en schuldig moet worden geacht aan de moord op ruim honderd schoolkinderen in Banguy; een moord waaraan hij eigenhandig zou hebben deelgenomen. Geruchten wil len bovendien dat hij zich bij die gelegenheid aan kanibalis- me schuldig zou hebben ge maakt. In zoverre is Bokassa te vergelij ken met de door de Britten in dertijd in Oeganda naar voren geschoven Idi Amin (ook op vallend door keurig gedrag in het Britse leger) die tenslotte onderging in zijn eigen terreur, nadat hij tegenstribbelende landgenoten voor de krokodil len had gegooid. Bokassa heeft een aantal bezit tingen ten westen van Parijs, vol namaak-kastelen, verscho len dorpjes en fantasievilla's met blaffende honden, waar ook super-ayatollah Chomeiny een schuilplaats vond, en later diens vertrouweling en presi dent Bani Sadr. Het 'kasteel' van Hadricourt, waar Bokassa nu met zijn ex-keizerin en vijf tien van zijn 54 kinderen min of meer gevangen zit, is geheel door Franse veiligheidstroe pen omsingeld en niemand krijgt kans er ook maar in de buurt te komen. De boeren in de omgeving kijken mismoe dig naar een dikke rookpluim die uit de schoorsteen van het kasteel komt en herinneren zich de zoon van Bokassa, die als pseudo-boer op het gebied van zijn vader rondscheurde in een zwarte auto met de keizer lijke zon geschilderd op de portieren. Bokassa wil boer worden in Frankrijk, nadat hij in Abidjan tevergeefs had gepoogd een bescheiden textielfabriekje te beginnen. In een op de radio uitgezonden interview per tele foon verklaarde Bokassa dat hij zelf had gevraagd uit Ivoor kust weg te mogen, dat hij ze ker van plan was in Frankrijk te blijven en dat 'de enige voor waarde die hij zich voorstelde Frankrijk aan te bieden de be lofte was dat hij zich niet met politiek zou bemoeien'. Terwijl hij dit zei, speelden tien van de vijftien kinderen in rode ano raks op het bevroren grasveld en werden ze binnengeroepen met de kreet: „Hier is het te koud". Ex-keizer Bokassa. BEIROET - Niemand kon de vraag beantwoorden, maar iedereen stelde hem wel: waarom? Waar om een bom van 150 kilo, die om zeven minuten over acht explo deert als de mannen al naar hun werk zijn, de oudere kinderen op school zitten en alleen de vrou wen, de peuters en de bejaarden thuis zijn? Waarom een aanslag in de Birr wal Ihsan-straat van door Aernout van Lynden een moshm-arbeiderswijk van West-Beiroet waar geen militair of politiek doel te bekennen is? Zijn ogen puilden uit, zijn hele ge zicht was verwrongen. Zowel door de shock als door de hyste rie die hem duidelijk nabij was. De jonge vader hief zijn armen omhoog, zijn mond viel open, maar er kwam geen geluid uit. Twee etages boven de straat werd heel voorzichtig, heel teder een klein dood kind door de ene brandweerman aan de andere ge geven. Een klein dood kind met een klein hoofdje dat geheel ver brand was, maar desondanks voor de jonge man op de straat herkenbaar. Geleidelijk vond hij zijn stem terug en schreeuwde steeds maar weer: „Waarom, oh God, roet herhaald werd, is er echter niet, of het moet in een filosofie van pure terreur liggen, het zaai en van nog meer onrust in een land dat zo langzamerhand niet beter kent. Voor de buitenwereld en eigenlijk ook voor de rest van Libanon, is de aanslag gisterochtend in Bin wal Ihsan gewoon de zoveelste in een lange, schijnbaar oneindige reeks aanslagen. Maar voor de bewoners van Birr wal Ihsan zal het leven nooit meer helemaal hetzelfde zijn en zal de verschrik king Vein 5 december 1983 altijd in hun geheugen geprent blijven. Om half negen 's ochtends lijkt het alsof iedereen in het Malaab-dis- trict van West-Beiroet zijn ver stand verloren heeft. Honderden mensen krioelden op straat, gil lend en joelend tegen paniekeri ge, haast hysterische soldaten en politiemannen die de menigte uit de buurt van Dirr wal Ihsan trachtten te houden. De ingang tot de straat zelf is afge zet door een rij verbijsterde, als aan de grond genagelde Franse parachutisten. Hun stomgesla- gen gezichten zijn begrijpelijk, want wat zich achter hun ruggen afspeelt, is nauwelijks te verwer ken of te begrijpen. Een vuil zwart mengsel van olie, verf, water en benzine stroomt de weg af. De weg wordt geblok keerd door uiteengerukte auto's, brandweerwagens en ambulan ces die hun sirenes nog aan heb ben staan. Een officier van poli tie en een oudere reddingswer ker, schreeuwen tegelijkertijd door megafoons. De politieman vraagt mensen om zo snel moge lijk naar de ziekenhuizen te gaan en bloed te geven, de reddings werker tracht het werk van zijn tientallen met gasmaskers uitge ruste mannen te coördineren. Grote branden woeden aan beide kanten van de straat. Terwijl de brandweerlieden - in eerste in stantie zonder succes - de brand in een verfwinkel aan de rechter kant van de straat proberen te bedwingen, wordt in het acht verdiepingen hoge flatgebouw er tegenover door de reddingswer kers al getracht het letterlijk open gescheurde gebouw (de ge vel is in één klap van het gebouw afgerukt) in te klauteren. Hevig bebloede gewonden die door glasscherven of door de rondvliegende stukken auto ge raakt zijn, worden naar de ambu lances gedragen die met open deuren staan te wachten. Er zijn teveel mensen in de nauwe straat. Teveel reddingswerkers, teveel soldaten en verplegers en de rook, de hitte van de vlam men, het gekrijs van iedereen, werken bedreigend en beangsti gend. Als een ambulancechauf feur bijna met reddingswerkers slaags raakt omdat zij eerst een wrak uit de weg willen halen voordat de ambulance door wordt gelaten, lijkt de algemene hysterie nabij te zijn. Heel langzaam worden de slachtof fers gevonden. Bedekt met de kens die steeds maar weer van de gruwelijk verscheurde lijken af glijden. worden zij afgevoerd. En altijd wel een of ander krijsend familielid erbij. En altijd maar die vraag die niemand kan beant woorden. Op de hoek van de straat zit Ali Ka- naan Chala verloren en stil op een stoel tussen het puin van zijn schoenenwinkel. „Ik was bezig een klant te helpen, ik zat daar in de hoek, met mijn rug naar de muur. Zeker een minuut, mis schien wel veel langer, heb ik daar gezeten. Door de shock ver steend. Je zag niets meer door al het stof, al het puin. En toen ik weer kon kijken, zag ik mijn klant die door de glasscherven in een klap zijn gezicht verloren had. Het is wat moeilijk te gelo ven, maar ik mankeer helemaal niets". Hij kijkt ons met grote ogen aan en als wij zijn winkeltje verlaten zit hij nog even stil en verloren op zijn stoel, alsof hij het gejoel en het gekrijs op de straat niet kan horen. In het Makassedziekenhuis, twee straten verderop, geeft de onder directeur Abdul Hafiz Elladki ons de feiten van de aanslag. „Tot nu toe zijn er veertien do den gevonden. Het is vreemd, heel vreemd, maar het zijn bijna allemaal kinderen. Kinderen van tussen de leeftijd van drie maan den en drie jaar". Zelfs de erva ren Elladki is klaarblijkelijk ge schrokken van wat hij die och tend gezien heeft. Waarom? Heel bedenkelijk kijkt hij ons nu aan. „Waarom? Hoezo waarom? Kan er een vatbare reden zijn? Is er eigenlijk een goede reden dat hier in Libanon al acht jaar lang gevochten wordt?" Wanhoop en verschrikking na de zoveelste bomaanslag in Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7