Van hulpagent tot korpschef 'Maatschappelijk werk in eigen beheer is beter en goedkoper' -c Warmond keert regionale samenwerking de rug toe De opmerkelijke carrière van een Wassenaarse politieman Voorschoten wijzigt enkele straatnamen 'Berisping Centrum '45 door ontbreken verweer' Riolering voor kamp Ruigelaan mag niet Stad en rand DINSDAG 6 DECEMBER 1983 WARMOND - Omdat daardoor het rendement van de dienstverle ning kan worden verhoogd en de kosten kunnen worden gedrukt lijkt het B en W van Warmond beter uit de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bollenstreek (SMDB) te stappen en het algemeen maatschappe lijk werk zelf ter hand te nemen. De gemeentelijke afdeling socia le zaken lijkt B en W het meest geschikt om deze taak te laten uitvoeren. Deze conclusies trekken B en W in hun nota over algemeen maat schappelijk werk die in januari 1985 zal worden voorgelegd aan de raadscommissie welzijn. Tot voor kort konden Warmondse cliënten één keer per week te recht in het gebouw van de plaat selijke Vereniging Gezondheids zorg Warmond (VGW) aan de He renweg waar ze werden gehol pen door maatschappelijk werkers van de SMDB. "Het kwam nogal eens voor dat nie mand dit spreekuur bezocht", schrijven B en W in hun nota. "Helaas gebeurde het ook wel dat een cliënt wél kwam maar er geen maatschappelijk werkers aanwezig waren", voegen ze er aan toe. De SMDB heeft aan deze wantoe stand geprobeerd een eind te ma ken door bij wijze van experi ment de dienstverlening gedu rende een half jaar te intensive ren. Voor die gelegenheid werd uitgeweken naar het Trefpunt, eveneens aan de Herenweg. Een oplossing bleek deze maatre gel niet te zijn. B en W schrijven dan ook: "Feit bleef dat het alge meen maatschappelijk werk in Warmond niet permanent be reikbaar was en dat Warmond geen eigen bureau had en daar door "geen eigen gezicht" wat de maatschappelijke dienstverle ning betreft". Een en ander had tot gevolg dat de SMDB-ers on voldoende op de hoogte bleven met de plaatselijke omstandighe den, specifieke kennis ontbeer den en dat hun dienstverlening "welhaast een tweedelijnsvoor ziening kon worden genoemd", aldus B en W. Anonimiteit B en W gaan in hun nota uitvoerig in op de overwegingen die een rol hebben gespeeld bij hun uit eindelijke besluit het gemeente huis als nieuwe lokatie voor het maatschappelijk werk aan te wij zen. Aanvankelijk viel de keus op het gebouw van de VGW. "Gelet op de keuze van het kabi net om de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg en de maat schappelijke dienstverlening in één nieuwe Wet op de Zorg on der te brengen was dat niet eens zo'n slechte gedachte", aldus B en W. Dat B en W hebben afgezien van het gebouw aan de Herenweg wordt door gemeentesecretaris Zoetemelk als volgt uitgelegd: "In het VGW-gebouw draait het puur om de gezondheidszorg, die tak is zeer dominant aanwezig en er moeten ontzettend veel pro blemen worden er ook het maatschappelijk werk te vestigen. Verder is Warmond een klein dorp waar bijna ieder een elkaar kent. Breng je het maatschappelijk werk op een vast spreekuur onder in het VGW-gebouw dan kan iedere voorbijganger heel gemakkelijk vaststellen dat iemand die er naar binnen gaat hulpbehoevend is. En dat druist in tegen het stre ven naar anonimiteit". Zoete melk vervolgt: "Die anonimiteit komt op het gemeentehuis veel beter tot zijn recht omdat je daar voor duizend-en-één dingen te recht kunt". Toch zetten B en W enkele kantte keningen bij hun voorstel om het maatschappelijk werk op het ge meentehuis onder te brengen: "Vooral mensen die wat hun in komen betreft afhankelijk zijn van de gemeente (uitkeringen) zouden wel eens bang kunnen zijn voor sancties als ze met hun problemen bij diezelfde gemeen te moeten aankloppen". In War mond echter, zo stellen B en W, krijgt de afdeling sociale zaken sowieso al voor meer dan eender de deel te maken met niet-finan- ciële problemen. Anders gezegd: de afdeling sociale zaken doet al aan maatschappelijk werk, heeft daar al de nodige ervaring mee opgedaan, en kan een betere be reikbaarheid garanderen. Een en ander betekent dat War mond zijn bijdrage (41.000) gul den aan de SMDB vanaf 1985 wil spenderen aan een maatschappe lijk werker die een parttime- dienstverband zal krijgen aange boden. Door uit de SMDB te stappen hoeft Warmond in het vervolg geen administratie- en andere kosten te vergoeden en kan de gemeente een dikke 7.000 gulden besparen, aldus B en W in het financiële gedeelte van de nota. WASSENAAR Van Maas- sluisse hulpagent tot hoofdinspecteur en waar nemend commandant van politie van het Wassenaar- se korps. Dat is kort en bondig de opmerkelijke carrière van P. Van Sint Maartensdijk. door Fred Schoorl Op 1 januari zet de dan zestigjarige Wassenaarse politieman er een punt achter. Was het nu een blik semcarrière of een speling van het toeval? "Ach, ik heb gewoon de wind in de zeilen gehad", doet hij zichzelf tekort. Het gesprek vindt plaats op het bu reau van politie. "Want daar be hoort zoiets te gebeuren", aldus de scheidende hoofdinspecteur. Op zijn kamer staan de laatste spullen klaar om weg te doen. "Deze inventaris is nog overge bleven om te verdelen", zegt hij met een vleugje melancholie in zijn stem. Verder is het vertrek sober en kaal. Zijn carrière was dit echter aller minst. "In de oorlog werkte ik als administrateur bij scheepswerf Wilton-Feijenoord. Toen ik voor plaatsing in Duitsland in aan merking kwam, dook ik onder in De Bilt. Daar liep ik door een te vrij leven tegen de lamp. Uitein delijk kwam ik als arbeider in Zuid-Duitsland terecht, waar ik in juni 1945 door de Fransen werd bevrijd". Terug in Nederland kwam de in 1923 in Delft geboren Van Sint Maartensdijk bij de politie in Maassluis. "Na het maken van een eenvoudige oefening in de Nederlandse taal". Hij kreeg een blauwe broek en een band om zijn arm waarop een P stond. En zo begon, vrij plotse ling en ongediplomeerd, zijn loopbaan bij de politie. In 1947 haalde Van Sint Maartensdijk, na een avondstudie, zijn politie- diploma. Inmiddels getrouwd wilde hij wel eens wat anders. De kans daarop kwam na zijn sollici tatie bij het Wassenaarse korps in 1951. En daar begon een loop baan met een opmerkelijke reeks bevorderingen. "In 1954 werd ik hoofdagent, in 1969 brigadier, een jaar later ad judant, in 1977 inspecteur en vo rig jaar tenslotte hoofdinspec teur". Zonder haperen dreunt Van Sint Maartensdijk de in drukwekkende rij op. Vooral de bevordering van adjudant tot in specteur was op zijn minst op merkelijk. "Ondanks een sollici tatieprocedure bleef de plaats voor een inspecteur in Wasse naar open. Er is toen naar een mogelijkheid gezocht voor de ongebruikelijke bevordering van mij als adjudant tot inspecteur. Iets wat nooit gebeurt. Die werd uiteindelijk door het ministerie gehonoreerd". Manager Zo werd Van Sint Maartensdijk in eens manager. De door middel van extra studie verkregen ken nis zou hem in 1982 goed van pas komen. Een onverwachte vaca ture bracht Van Sint Martensdijk in de functie van waarnemend commandant van politie. "Het was een gecompliceerde tijd, maar dankzij de medewerking van al mijn collega's ben ik daar doorheen gekomen". Gevraagd naar zijn manier van lei ding geven leunt Van Sint Maar tensdijk even achterover en strijkt door zijn rossige, uitge dunde haardos. "De vorm van leiding geven is geheel veran derd", zegt hij dan. "Vroeger werd je bijvoorbeeld tijdens de surveillance gecontroleerd en ge corrigeerd door het middenka der. Op een bepaald tijdstip moest je op een zeker punt in de wijk zijn. Soms was daar dan een brigadier aanwezig om dit te con troleren. Een sfeer van wantrou wen dus. Tegenwoordig ligt de nadruk op de begeleiding. We houden werkbesprekingen en de omgang met elkaar is veel soepe ler. Vroeger werd nog halt en front gemaakt voor de korps chef. Nu begroet je elkaar als col lega's. Daar neb ik niets tegen, al ben ik wat voorzichtig van aard in dit soort zaken". Ook als agent deed hij bepaalde za ken reeds behoedzaam. Zo ver haalt hij van een regenachtige nacht toen hij en zijn collega op de fiets hun ronde moesten doen. "We hebben die nacht zachtjes de garagedeuren geopend, de jeep eruit gerold en enkele stra ten verderop gestart. Een goed politieagent wordt niet nat, zo luidde een toenmalig j De afgelopen jaren verzorgde Van Sint Maartensdijk, naast zijn taak als waarnemend comman dant van politie, het contact met de pers. Van zijn hand komt de plaatselijk verschijnende ru briek 'De politie meldt...'. "Dit contact met de buitenwereld heb ik een prettige ervaring gevon den. Het gaat, zoals dat heet, naar de mensen toe. En zo'n rubriek kan ook preventief werken door er bepaalde waarschuwingen in op te nemen". Mede dankzij zijn functie als pers voorlichter herinnert hij zich een blijde gebeurtenis. "In 1981 werd een vondelingetje aangetroffen in Wassenaar. Ik heb daarover toen een persbericht voor het ANP gemaakt. De moeder is ech ter nooit gevonden. Toenmalig loco-burgemeester Van der Klaauw heeft het jongetje Rei- nier Maarten van Groenendaal gedoopt. Reinier slaat op de vin der, Groenendaal duidt de vind plaats aan en Maarten is een af leiding van mijn achternaam". "Niet onmisbaar" Van Sint Maartensdijk vindt zich zelf zeker niet de meest bekende Wassenaarse politieman. Voelt hij zich eigenlijk Wassenaarder? "Nou, dat ben je niet zo snel. We hebben hier een gemêleerde be volking. Maar ik heb ook nooit de behoefte gevoeld om te ver trekken". Zijn afscheid van het korps is ech ter onontkoombaar. De laatste maand is aangebroken. Van Sint Maartensdijk lijkt het nu alle maal wel best te vinden. "Je schuift de datum lange tijd steeds maar voor je uit. Eerst denk je, ach, nog een jaartje, dan VOORSCHOTEN - De kans is groot dat enkele straten in de Voorschotense wijk Vlietwijk binnenkort een andere naam krijgen. Het gaat om de Badhuis straat, Sophiakade Anthonie van Leeuwenhoekkade (west en oost) en de Nicolaas Maeskade. Deze vijf straten, die in het ver lengde van elkaar liggen, moeten het voortaan met twee straat naambordjes doen, zo vindt de raadscommissie voor openbare werken. De Badhuisstraat, Soi- phiakade en Anthonie van Leeu- V oorschotenaren demonstreren in Woensdrecht VOORSCHOTEN - Om demon stranten tegen de mogelijke plaatsing van kernraketten te vervoeren vertrekken zondag vanuit Voorschoten bussen naar Woensdrecht. De zondag is uit gekozen omdat het dan precies vier jaar geleden is dat de NAVO het veelbesproken 'dubbelbe- sluit' heeft genomen. Dit dubbelbesluit houdt in dat de NAVO-landen overgaan tot plaatsen van kernwapens wan neer de wapenbeheersingsge- sprekken in Genève niets ople- De bussen vertrekken om 11.00 uur vanaf het plein achter de ge meenteflat. Om 18.30 uur zullen de bussen weer terug zijn. Bus- kaarten kosten 12 gulden. Zij zijn telefonisch te bestellen bij Mar jan Vriend (01717-5349). Ria Bakker (071-761882) en Frits Glotze (071-765198). Deelnemers wordt verzocht mate riaal mee te nemen wat aan het hek rond de militaire basis kan worden bevestigd. wenhoekkade (west) moeten Badhuislaan gaan heten. Het straatnaambord met de tekst Badhuislaan moet worden ge plaatst zodra de renovatie van de flatwoningen aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade (west) gereed is. in de opgeknapte flats zullen na af ronding van de renovatie name lijk veel nieuwe mensen komen wonen. Wanneer de gemeente vóór hun terugkeer de straat een andere naam geeft, hebben zij niet te kampen met adreswijzi gingen. De bewoners van de Sophiakade en de Badhuisstraat zullen wei nig merken van de naamswijzi ging, merkte een gemeente-amb tenaar op. Aan de Sophiakade woont slechts één persoon en de bewoners van de huidige Bad huisstraat kunnen wellicht het zelfde huisnummer behouden. "En eigenlijk maakt het niet zo veel uit of je nu Badhuisstraat of Badhuislaan of een envelop zet", sprak hij. Hetzelfde geldt volgens hem voor een andere straatnamenkwestie. Dit betreft het herbenoemen van de Anthonie van Leeuwenhoek kade (oost) en de Nicolaas Maes kade. Deze straten moeten Nico- 4aas Maesplantsoen of -laan gaan heten. Ook hier verwacht de ge meente niet al te veel problemen. In het oostelijke deel van de An thonie van Leeuwenhoekkade worden, evenals in het westelijke deel van de straat, woningen ge renoveerd. Ook hier keren waar schijnlijk nieuwe bewoners te rug. De bewoners van de Nico- laes Maaskade zullen evenals de bewoners van de Badhuisstraat weinig merken van de naamsve randering, vindt de gemente- ambtenaar. "De nieuwe naam lijkt ook hier veel op de oude", voerde hij aan. Overigens wil de gemeente overleg plegen met de bewoners alvorens ze nieuwe straatnaambordjes plaatst Doorzicht van wat nu nog drie straten zijn: de Anthonie van Leeuwenhoekkade (west). Soohiakade t huisstraat. Wellicht gaan de drie straten binnenkort Badhuislaan heten. OEGSTGEEST - Dat het Neder lands Instituut voor Psycholo gen onlangs vier psychothera peuten van Centrum '45 in Oegstgeest heeft berispt komt omdat deze instelling geen ver weer tegen de aanklacht heeft gevoerd. Aldus reageert drs. J. Peters, directeur van Centrum '45 op Kamervragen als zou de hulpverlening van Centrum '45 tekort schieten. "Wij vonden verweer moeilijk om dat dan over een oud-cliënt in klinische termen gesproken zou moeten worden", aldus Peters. Overigens heeft de instelling in middels wel een advocaat in de arm genomen om zich tegen de aanklachten van de voormalige cliënte te verdedigen. n de middels door de bewuste cliënte ook aangeklaagd. Evenals de in specteur van de geestelijke volksgezondheid omdat deze haar acties afwijst. VRAGENUURTJE - Twee uur lang zullen leden van de Voor schotense CDA-gemeenteraads- fractie maandagavond aan de te lefoon zitten om vragen van bur gers over de gemeentebegroting te beantwoorden. Deze wordt een week daarna behandeld. De fractieleden zijn maandag avond bereikbaar onder de vol gende telefoonnummers: 01717-3392, 3768 en 4430. DEN HAAG/WASSENAAR - Het dagelijks bestuur van de provincie (Gedeputeerde Sta ten) weigert in te stemmen met het besluit van de ge meente Wassenaar om 150.000 gulden uit te trekken voor de aanleg van riolering aan de Ruigelaan. De riolering zou moeten dienen voor de uitbreiding van het bestaande woonwagenkamp op deze plaats met twaalf wa gens. Maar GS zeggen dat het besluit in strijd is met de pro vinciale verplichting die Was senaar is opgelegd om elders woonwagenkampjes te reali- Zoals bekend heeft de Raad van Wassenaar besloten om het bestaande woonwagen kamp aan de Ruigelaan uit te breiden. Hiertegen is het pro vinciebestuur in verweer ge komen omdat het dit geen ge schikte plaats vindt. Wasse naar is daarom opgelegd om in het gebied de Hoge Klei en op een terrein ten zuidoosten van de Zijlwatering woonwa genkampjes aan te leggen. DINSDAG Leiden Kapelzaal K&O-gebouw - film 'The Mafu Cage' van Karin Ar thur, 20 uur. Lak-cinema - 'De negende etage' van Lilia Gyarmathy, 20 uur en 'Vertrouwen' van Istvan Szabo, 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoor- straat 17, film 'Joao en het Mes' van George Sluizer, 20 en 22.15 Schoolgebouw - Rijnsburgerweg 55, projectgroep bestemmings plan Stationsbuurt, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haar lemmerstraat 73, Nederlandse les voor buitenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aansluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, ca fé-avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur, tel. 149987. Warmond Gemeentehuis - hoorzitting over de agenda van de begrotings- raadsvergadëring, 20 uur. WOENSDAG Kapelzaal K&O, Oude Vest: kinder films, 14.30 uur. Buurthuis Westerkwartier, Ten Cate- straat: 'drie-procent-d Van Sint Maartenswijk: "Vroeger werd nog halt en front gemaakt voor de korpschef, nu begroet je elkaar als collega's. Niets op tegen, al ben ik wat voorzichtig met dit soort zaken". (foto Holvast) is het nog maar een half jaar en nu resteren er nog maar enkele weken". En na een korte pauze, "het is mooi geweest, geen ster veling is onmisbaar". 10.00 u Buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade: 'drie-procent-driedaagse', 13.30 uur. Clubhuis Matilo, Zaanstraat: bijeen komst gezondheidswinkel Leiden- Zuid over «medicijngebruik voor ou- Museum voor Volkenkunde, Steen straat: film Prairi-Indianen, 14.30 uur. Museum voor Volkenkunde, Steen- straat: Nieuw-Guinea-programma, film: Lake Chambri, 15 uur. Stadhuis: vergadering Regionale Woon wagencentra Rayon Leiden, 14.30 Stadhuis: raadscommissies maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid, cultuur, sport en algemene en bestuurlijke aangelegenheden, 18- 20 uur. Bedrijfsverzamelgebouw Olga, Evert- senstraat 99: raadscommissie econo mische aangelegenheden, 20 uur. Wienerwald, Steenstraat: ledenvergade ring CDA, 20 uur. Scholierencafé Breehuys, Breestraat 19: film over The Rolling Stones, 20 uur. Studentenekklesia, Rapenburg 100: film 'Die Blechtrommel' per video, 21.30 uur. 't Huis op de Waard, Kaarsenmakers straat: voorlichtingsbijeenkomst ge meente over inrichting Sjardinter- Stadsgehoorzaal, Breestraat: concert Kamerorkest Madrigalesco, 19.45 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats: Werk- teater met 'Gebroed', 20.30 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66: lezing over cineasten Peter Wollen en Laura Mulvey, 20 uur; film 'Riddle of the sphinx', 21.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 2 dec tot 9 dec door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Breest Smallenburg, Loeve- S, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, sprèekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar N Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma Vm vr 9-10 uur en op af spraak. Ondertrouwd: I. Ie Febre en J. vah Strien, A. de Bruin en M.A.C. Bax, J.H. Linssen en E.F.A. van Rossum, L. Plokker en M.E. Kres, B. Kamerman en D. van der Steen, M.F.J. Bode en M.A. Aupour- rain, N. de Bes en J.M.M. Beekman, H.B. Bruggeman en S.S. Sumadi. E.F.M. van Lierop en J. Lammers, J. van der Woerd en J.M.J. Houniet, L.J. Slikkerveer en K.L. Oey, A. Keijzer van Putten, J. Haubach en H. Elsin- ger. ZOETERWOUDE - Geboren: Cramer, Teressa Andrea Elisabeth 25 okt. 1983; Zandvliet, Marlou Lisette 20 okt. 1983; De Groot, Bertha Cornelia 17 okt. 1983; Van Veggel, Thomas Jo hannes Petrus 24 okt. 1983; Van der Helm, Gemma 1 nov. 1983; Pool, Den nis 30 okt. 1983. Zoeterwoude Gehuwd: Honders, Wal- therus Cornelis Theodorus; met Straathof, Helena Geertruida Maria; Van Zaal, Henricus Adrianus Leonar- dus Maria; met Van Leijden, Theodo ra Helena Maria; Van der Krogt, Jo hannes Adrianus Jacobus; met Turk. Theodora Maria Jozefina; Rotteveel. Cors Christianus Petrus Maria, met Alida Maria Hendrika. Zoeterwoude - Overleden: Raaphorst, Wilhelmus Theodorus Johannes 16 dec. 1916; Janmaat, Cornelis Wilhel mus 12 jan. 1905. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 10 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie ts niet toegestaan Indien één maand voor het verstrijken van de iriode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) s/0,85 Commentaren W F J. Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W.T Jungman (plv) H. IJ. Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature) 1. 071-1449411 I 219 Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2