LEIDSCH DAGBLAD oen boven water Top Athene mislukt $3$ Wegen plotseling glad vanochtend: vele slippartijen Europese Gemeenschap wankelt na conflict Mitterrand-Thatcher Groot deel losgeld Heineken lag in bos bij Zeist Schadereparatiesaan alle merken Noordkoreaan bekent schuld aan aanslag Nederland tegen Z.-Afrika-resolutie Bende rooft voor 7 ton VREDESMACHT? LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 DECEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37261 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Lemen Vooftelnrs zie cololon ATHENE (GPD/ANP)- On danks verwoede pogingen om nog op het laatste mo ment doorbraken te berei ken, is de topconferentie van de Europese Gemeen schap in Athene vanoch tend definitief mislukt. Een gezamenlijk ontbijt van de Franse president Mitterrand en de Britse premier Thatcher leverde weinig meer op dan de wil het de volgende keer, on der Frans voorzitterschap, weer eens te proberen. De tien regeringsleiders zijn uiteengegaan zonder ge voel van verbittering, zei premier Lubbers vanmid- Lubbers verwacht dat de Franse president Mitterrand, die vanaf 1 januari het voorzitterschap van de EG-ministerraad overneemt van Griekenland, gaat bepalen hoe nu verder gewerkt moet wor den aan de oplossing van de fi nanciële problemen van de EG, de Britse bijdragekwestie en de uitbreiding met Spanje en Portu gal. Lubbers meende dat landen zich onvoldoende gerealiseerd heb ben hoe lang het nog door kan gaan voordat de zaak vastloop- t.Hij denkt dat de mislukking van deze top negatief zal werken op de publieke opinie. Volgens Lubbers zijn de financiële problemen waarin de lidstaten zelf verkeren, een belangrijke re den voor de mislukking. Hij noemde het slopende Britse pro bleem (de vermindering van de Britse bijdrage aan de EG-begro- ting), het feit dat andere landen zoals Duitsland nu ook meer naar de financiële bijdragen gaan kijken, en de weinig toeschiete lijke houding van de Zuideuro- pese landen om bij te dragen aan de algemene landbouwbezuini- gingen, de belangrijkste redenen van het mislukken van deze top. Een positief punt is volgens hem dat de EG-landen het gezamen lijk er wel over eens zijn dat de onderhandelingen over de toe treding van Spanje en Portugal tot de Gemeenschap midden vol gend jaar afgelopen moeten zijn. Premier Lubbers, die zich gedu rende de hele conferentie zeer actief heeft ingespannen om compromissen aan te dragen en de meningsverschillen te ver kleinen, toonde zich vannacht al zeer bezorgd over de toen drei gende mislukking. Hij hekelde vooral de starre opstel ling van de Britse premier That cher. Ook de Franse president Mitterrand is hard tegen de Brit se premier uitgevallen. Mitter rand verweet haar een keiharde opstelling. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl voorspelde vannacht dat de mislukking van de top in Athene tot „een permanente strijd met het Europese Parlement" zal lei den. Verwacht wordt dat het Eu ropese Parlement nu de begro ting voor 1984 zal verwerpen. Dit heeft tot gevolg dat de EG zeer krap in de financiële middelen komt te zitten. UTRECHT-ZEIST (GPD) - Bij zoekacties in bossen en campings rond Zeist heeft de Amsterdamse politie een groot deel van het losgeld teruggevonden dat vorige week werd betaald aan de ontvoerders van Freddie Heineken en diens chauffeur Ab Doderer. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer 19 miljoen gulden, dat zat verpakt in plastic tonnen in de grond. Vorige week was al 8 miljoen van het losgeld gevonden. Het totale losgeld dat werd betaald bedraagt rond de 32 miljoen gulden. 20 PAGINA'S Brandweer en GG en GD waren vanochtend lange tijd i ding te bevrijden. touw bij Enspijk om de slachtoffers i ENSPIJK/DRIEBERGEN/ UTRECHT/VITRY LE FRAN COIS (ANP/AP) - Plotseling op komende gladheid heeft vanoch tend tientallen slippartijen en aanrijdingen veroorzaakt. In En spijk (gem. Geldermalsen) kwa men twee personen om het leven toen de personenauto waarin zij zaten in een slip raakte en tegen een tegemoetkomende bestelau to botste. Een derde inzittende raakt ernstig gewond. Van de vijf inzittenden van de bestelbus liepen er drie ernstige verwondingen op. Ook elders in het land vielen enkele gewonden. De ongelukken gebeurden vooral ten oosten van de lijn Amster- dam-Utrecht-Nijmegen. Volgens de Algemene Verkeersdienst in Driebergen werden vanuit zuid oost-Brabant zo'n vijftig aanrij dingen gemeld met zeker 16 ge wonden. De plotseling gladheid werd veroorzaakt doordat de be wolking vroeg in de ochtend wegtrrok en de temperatuur op de grond in zeer korte tijd daalde van plus drie graden tot onder het vriespunt. Op een spoorwegovergang in De venter botste vanochtend een personenauto tegen een juist passerende trein. Twee inzitten den van de auto kwamen daarbij om het leven. De oorzaak was vanmiddag nog onbekend. Frankrijk Ook elders in Europa werd het ver keer verrast door de gladheid. In Vitry-le-Francois in oost-Franr- kijk verongelukte vanochtend een schoolbus op een spekglad de weg. Volgens de eerste be richten zijn er zeker vijf doden en een groot aantal gewonden. De bus vervoerde 49 schoolkinde ren van 13 tot 15 jaar en vier lera ren van een school in Joinville naar Parijs. Bij de bergingswerk zaamheden werden acht ambu lances ingezet. VS vragen VN om hulp bij vrijlating van piloot NEW YORK (Reuter/AFP/UPI) - De Verenigde Staten heb ben de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Pe rez de Cuellar, gevraagd te helpen om de Amerikaanse piloot vrij te krijgen, die zon dag door Syrische strijd krachten in Libanon is ge vangengenomen. Het toestel van de piloot werd neerge haald bij de luchtaanval van zondag op Syrische doelen in Libanon. Van Syrische zijde werd giste ren vernomen dat Damascus niet van plan is de gevangen genomen Amerikaan te laten gaan voordat de oorlog in Li banon voorbij is en de Ameri kaanse troepen dat land heb ben verlaten. De mede-piloot van de gevangene heeft de dood gevonden bij het neer halen van zijn toestel. Zijn stoffelijk overschot is ter be schikking gesteld van de Amerikaanse ambassade in Damascus. Aanleiding tot de zoekactie was de vondst van twee wandelaars in het Zeister Panbos afgelopen zondag. Zij troffen daar een plas tic zak aan met een bundel dol larbiljetten die van het losgeld afkomstig waren. In de tas zaten 200 bankbiljetten van 100 dollar (ongeveer 60.000 gulden). Aan het geld kleeft een onzichtbare chemische vloeistof die bij aan raking met de huid onuitwasbare verkleuringen veroorzaakt. Op die manier kon de politie vast stellen dat het om een klein deel van het losgeld ging. Een peloton mobiele eenheid (ME) van de Amsterdamse politie be gon gisteren omstreeks vier uur met een zoekactie op de camping Dijnselhoek aan de Panweg in Zeist. Alle stacaravans en bos percelen in de buurt werden doorzocht. Tegelijkertijd zetten politiekorpsen uit Zeist, Amers foort, Utrecht en de algemene verkeersdienst uit Driebergen een achtervolging in naar een le gergroene jeep met een burger- kenteken. De bestuurder van de ze auto was er in de buurt van de Dijnselhoek op verdachte wijze vandoor gegaan. Op de snelweg Utrecht-Den Haag raakte de poli tie het spoor echter bijster. In tegenstelling tot eerdere berich ten bestaat in politiekringen de indruk dat de Amsterdamse re cherche zich bij de klopjacht op de nog drie gezochte hoofdver dachten niet concentreert op Spanje maar op Nederland. De 31-jarige vriendin van een van de hoofdverdachten, die afgelo pen zondag was gearresteerd, is inmiddels vrijgelaten. Volgens de politie waren er onvoldoende bewijzen tegen de vrouw om haar nog langer vast te houden. In totaal zitten er nu nog 6 men sen vast in verband met de ont voeringszaak. Drie verdachten zijn nog voortvluchtig. Een van de hoofdverdachten, de 34-jarige R.G., heeft enkele da- DOUWE EGBERTS - Het concern Douwe Egberts dreigt van de beurs te verdwijnen. Kort gele den werd bekend, dat DE via een aandelenruil in het bezit zou ko men van Intradal (o.a. schoens meer, tandpasta). De moeder maatschappij van Intradal, het Amerikaanse Consolidated Foods, zal in dit geval de zeggen schap krijgen over 40 procent van de aandelen DE. Dat bete kent, dat DE als notering op de Amsterdamse effectenbeurs ver valt. gen voor zijn arrestatie nog con tact gehad met de politie. Vanuit zijn tweede huis in Spanje belde G. vorige week woensdag naar het Amsterdamse politiebureau. Een buurvrouw had G. opgebeld met de mededeling dat de politie bij hem aan de deur was geweest. G. wilde er het fijne van weten. Vier dagen later werd hij bij zijn terugkomst in Nederland op Schiphol gearresteerd. generaal i (foto AP) Lord Carrington geknipt voor taak PAGINA 13 AbvaKabo: einde ambtenarenacties PAGINA 5 Moskou tempert vals optimisme PAGINA 7 Rechter onderzoekt zaak-Tilburgsche PAGINA 13 Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 Moord op vier ministers In VN wel voor olie-embargo en investeringsverbod Droog Droog en zonnige perioden. Minimum temperatuur iets onder het vries punt. Middagtemperatuur rond 6 graden. Eerst nog matige noord westelijke wind, later weinig wind. 7 december 1983 Zon op: 08.33 uur, zon onder: 16.30 uur Maan op: 11.27 uur, maan onder: 18.51 NEW YORK (UPI/ANP/AP) - Ne derland heeft vannacht in de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties tegen een resolutie gestemd die het bewind in Zuid- Afrika beschuldigt van 'brute on derdrukking van alle tegenstan ders van de apartheid'. De reso lutie, waarin bovendien de 'opge voerde samenwerking van de re gering van de VS met het racisti sche regime in Zuid-Afrika' wordt veroordeeld, werd aange- De vergadering nam in totaal 11 re soluties aan tegen het apart heidsregime in Zuid-Afrika. Daarin werden de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Zuid-Afrika en de relaties van Pretoria met Israël voor samen werking op militair en kernwa- pengebied veroordeeld. Alle EG- landen, behalve Griekenland. stemden tegen deze resoluties. Nederland stemde wel vóór een oproep tot een olie-embargo te gen Zuid-Afrika (de VS, Frank rijk, Groot-Brittannié en België stemden tegen) en vóór een ver bod op buitenlandse investerin gen in dat land (140 stemmen vóór, alleen de VS tegen). Bij een voorstel tot verbod op sportuit- wisseling met Zuid-Afrika ont hield Nederland zich van stem ming. BIRMA (UPI) Een Noordkore- aanse kapitein van het leger. Lang Min Chul, heeft vandaag in Birma bekend schuldig te zijn aan moord bij de aanslag op 9 ok tober in Rangoon. Bij de explosie kwamen 21 men sen, onder wie vier Zuidkoreaan- se ministers, om het leven en vie len er 46 gewonden. De aanslag werd gepleegd kort voor een plechtige kranslegging die zou worden bijgewoond door de pre sident van Zuid-Korea, Chun APELDOORN (GPD/ANP) - Met de aanhouding van 23 verdach ten uit diverse plaatsen op de Ve- luwe en het westen van het land heeft de rijkspolitie van Apel doorn drie gewapende overval len en een aantal inbraken opge lost. Van de verdachten zijn er enigen afkomstig uit Bodegra ven en Lijnden (gemeente Haar lemmermeer). Een groot aantal van hen was aan harddrugs ver slaafd. De totale buit van de inbraken en overvallen bedroeg 700.000 gul den, terwijl nog eens voor 50.000 gulden schade werd aangericht. Er is voor bijna 200.000 gulden aan gestolen goederen terugge vonden. De zaak kwam aan het rollen toen vier inwoners van Harderwijk op heterdaad wer den betrapt bij een inbraak in Badhoevedorp. Huiszoekingen bij de verdachten leverden vier vuurwapens en twee verboden speelgoedpistolen op. Drie hoofdverdachten worden nog vastgehouden. De arrestanten worden onder meer verdacht van gewapende over vallen op een geldloper in Bad hoevedorp en op de Rabo-bank in Harderwijk. Ook zouden ze een inbraak hebben gepleegd in een kledinggroothandel in Nieuw-Vennep. Doo Hwan. Deze was echter op gehouden door een verkeersop stopping. Een mede-beklaagde, de Noordko- reaanse majoor Zin Mo, keek zwijgend toe tijdens de zitting van de rechtbank die twee uur duurde. Hij weigerde zelfs vra gen te beantwoorden. Gerechte lijke tolken vertaalden het Bir- maans in het Engels en Koraans om de twee op de hoogte te bren gen van de beschuldigingen van moord, poging tot moord en on wettig vuurwapenbezit. Beiden kunnen ter dood worden veroor deeld. De uitspraak is bepaald op vrijdag. De twee waren enkele dagen na de aanslag gevangen genomen. Zij verloren hun wapens bij de schietpartij die toen ontstond. Een derde verdachte kwam om. De regering in Rangoon heeft Noord-Korea beschuldigd van het organiseren van de aanslag en heeft de betrekkingen met Noord-Korea verbroken. Als Amerikaanse mari nier, naar Libanon ge komen in het kader van de internationale vredesmacht, ben je je leven geen moment zeker. Overal om je heen loeren machten en krachten die niets liever willen dan de Verenigde Staten bij het conflict te betrekken. Maar bij welk conflict precies? De Libanese burgeroorlog, waarvoor de kiemen al zijn gezaaid in de vori ge eeuw, is allang geen plaatselijk conflict meer. Verschillende grote buren en verre, grote mogendhe den bemoeien zich ermee. Op Li banees grondgebied bevinden zich vele vreemde troepen, van Israël en Syrië, en er is ook, in het kader van de internationale vredesmacht, een groot contingent Amerikaanse mariniers. Voor de kust, vanaf de blauwe Middellandse zee, kunnen Amerikaanse schepen en vliegtui gen bovendien vijandelijke stellin gen onder vuur nemen, niet alleen in Libanon, maar ook in bijvoor beeld het naburige Syrië. Hier wringt voor de Amerikanen de schoen, omdat in het kader van een internationale vredesmacht niet precies valt te omschrijven wie die vijanden dan wel zijn. Zelf moordcommando's hebben aan slagen gepleegd op de Amerikaan se vredesstichters, met dodelijke afloop, en president Reagan kon digde vergeldingsacties aan. On gewapende Amerikaanse verken ningsvliegtuigen worden beschoten door de Syriërs, volgens de Ameri kanen een ongehoorde provocatie. Amerikaanse bommenwerpers val len Syrische stellingen aan en twee vliegtuigen worden neergehaald. Zo komt het van kwaad tot erger. De directe militaire aanwezigheid van de VS in het Libanese kruitvat biedt ongekende mogelijkheden om de ze 'imperialistische oorlogshetzer en vriend van het Zionistische Is raël' gevoelige slagen toe te bren gen. Syrië, en op de achtergrond de Sowjet-Unie, laten de kans niet voorbijgaan de burgeroorlog in Li banon als het ware op een hoger plan brengen, dat wil zeggen, ver der te internationaliseren. Er wordt hoog spel gespeeld in het Nabije Oosten, temeer nu de Amerikanen er niet voor terugschrikken mee te pokeren. In alle toonaarden wordt officieel ont kend dat Israël en de VS zouden hebben besloten samen Syrië aan te pakken, die grote en door de Sowjet-Unie tot de tanden toe be wapende vijand van Israël. Officieel mag dat dan zo zijn, de VS noch Israël laten niet na de schijn van het tegendeel te wekken. Maar in de internationale politiek gaat het dikwijls niet om de feitelijke stand van zaken, maar veel meer om de schijn ervan. Daarom zijn de Amerikaanse luchtraids tegen Sy rië zo gevaarlijk. Het valt nu een maal moeilijk uit te leggen dat der gelijke aanvallen tot het takenpak ket behoren van een internationale vredesmacht. De aanvallen mogen dan willens en wetens zijn uitgelokt door de Syriërs, de Amerikanen la ten zich er verdacht snel toe verlei den hun rol in de internationale vre desmacht even te vergeten. Er is heel lang geprobeerd de interne conflicten in Libanon te regelen zonder Syrië daarbij te betrekken, maar een dergelijke poging is ge doemd te mislukken. Wie je niet toelaat aan de conferentietafel, die kom je later wel tegen aan het front. En eenmaal daar slaags geraakt, is het een moeizame en vooral ook bloedige affaire om de opponent alsnog, maar dan met militaire mid delen. tot een overeenkomst te dwingen. De militaire confrontatie van de VS jegens Syrië is niet alleen heel ge vaarlijk door de banden van Syrië met de Sowjet-Unie, het biedt ge woon geen enkel uitzicht op een oplossing van de problemen in Li banon. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERPl ILSTADF.N IANI). Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, óf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1