c D-- Een passende functie voor Lord Carrington Diakonie onderzoekt sociale onzekerheid 'mfitijj v Geboren diplomaat volgt Achtergrond Luns op bij de NAVO snel' snel/ MN LOTTO DINSDAG 6 DECEMBER 1983 Varia Waarom droomt een mens? Of droomt hij altijd, en weet hij dat achteraf alleen wanneer hij wak ker wordt tijdens de REM-periode: Rapid Eye Movements, de snelle oogbewegingen? En waarvan droomt hij? Is elke droom terug te brengen tot de Freudiaanse tunnel- trein-situatie? Ik waag het te be twijfelen. In de nacht van 4 op 5 mei bijvoorbeeld droomde ik (indi rect) van Sinterklaas en (direct) van Matislav Rostropowitsj, de be roemde cellist die enige jaren gele den door de Sowjet-Unie „buiten werd gezet". Ik droomde dat ik in San Salvador was, waar Rostropo witsj een concert gaf. Ik liep door de stad die een bijzonder armelijke en achterlijke indruk maakte: on geplaveide straten, gribusachtige buurten. Op een gegeven moment kwam ik bij een paleisachtig wat donker ge bouw, waar de deur openstond. Ik meende dat je het kon bezichtigen en stapte naar binnen. Daar bleek al een gezelschap buitenlanders, voornamelijk Amerikanen, binnen te zijn, maar een kenau-achtige vrouwelijke tolk wilde mij meteen terugduwen, omdat ik niet bij de groep hoorde. „Dit zijn industrië len", zei ze in gebrekkig Engels. „Dat treft", zei ik sussend, „'I am very industrial". In mijn droom meende ik, dat ik daarmee een woordspeling had gemaakt, maar nu ik dit opschrijf besef ik dat ik eigenlijk „industrious" bedoelde: „arbeidzaam, vlijtig". Hoe dan ook, zij begreep dat ik ook industrieel was en liet mij verder met rust. Op een bovenverdieping kwam ik in gesprek met een jonge man die in dienst van de fascisti sche Salvadoraanse regering was maar eigenlijk pianist wilde wor den. Hij wilde zijn pianostudie gaan voltooien in twee kleinereste- den van El Salvador, die hij bij naam noemde, maar die ik nu ver geten ben. Hij hoopte dat ze in die steden ook over een piano zouden beschikken. Even later begeleidde hij (onzichtbaar) Matislav Rostro powitsj, die zijn cello bespeelde, zit tend onder een openstaand raam, dat steeds heen en weer zwaaide in de wind, waardoor Matislav al door moest bukken om zijn hoofd niet te stoten. Halverwege stopte hij met spelen en zei dat er te veel wind stond om verder te spelen. Vervol gens werd hem door de regering een zeer luxe auto aangeboden. Hij ging erin zitten, sloeg het portier dicht, dat daarna noch van binne nuit, noch van buitenaf meer open gemaakt kon worden. Rostropo witsj zat, komische grimassen ma kend, in de auto, wij stonden er wat hulpeloos naar te kijken. Maar ik troK weer verder de stad door, kwam langs allerlei winkels met folkloristische snuisterijen en bedacht dat ik nog iets voor Sin terklaas moest kopen. Bij de vol gende deur die openstond stapte ik naar binnen. In een met tapijten behangen grote zaal stonden enkele tientallen, in mohammedaanse kle dij gehulde vrouwen in een rij met hun rug tegen de muiir, die mij al lemaal verbaasd en nieuwsgierig aankeken. Snuisterijen zag iic niet. Opeens drong het tot me door dat ik in een bordeel verzeild was ge raakt, en ik liep met afgewend hoofd snel door, bang dat ik door een blik te kennen zou geven dat ik een van die vrouwen begeerde. Dat werd me allemaal te ingewikkeld! Pas toen ik er aan de andere kant weer uit was gegaan, besefte ik dat er waarschijnlijk helemaal geen sprake was geweest van een bor deel, maar van een rouwplechtig- heid na een begrafenis waar ieder een de nabestaanden kon condole ren! Geen wonder dat ze mij zo be vreemd aankeken, als vreemde eend in de bijt! Hoe kom je aan zo'n droom? Dat je in de nacht van de 4e op de 5e de cember van Sinterklaasinkopen droomt is, als je over enig invoe lingsvermogen beschikt, nog wel te begrijpen, maar dat bordeel, dat achteraf een rouwreceptie zou zijn geweest, kan ik ook met de beste wil van de wereld niet goed duiden. Noch als bordeel, noch als rouw- plechtigheid, hoewel ik twee dagen tevoren wel de scheurkalender van Yab Yum met de nodige verbazing had doorgebladerd (blijkbaar kun je tegenwoordig van niks een scheurkalender maken die ver koopt!). Maar waarom zagen al die vrouwen er mohammedaans uit in San Salvador? Ik zou het echt niet weten. Wel weet ik waarom het zich in San Salvador afspeelde. Voor het sla pen gaan had ik in The Observer over een boek getiteld „Salvador" gelezen. En in The Sunday Times had ik een artikel over Matislav Rostropowitsj gelezen. Hij heeft nog steeds heimwee. „Het Russische volk houdt nog steeds van me, ik ben hun culturele ambassadeur" zegt hij in dat artikel. Die auto, waarin hij ongewild opgesloten raakte, is dat misschien het vrije Westen, waarin hij ook een soort ge vangene is? En die wind, die het raam deed klapperen waardoor hij niet kon spelen,- woei die uit het oosten wellicht? door Henk Dam LONDEN - Met Lord Car- rington (64) krijgt de NAVO een secretaris-ge neraal die geldt als een van de grootste diploma ten die Engeland sinds de Tweede Wereldoorlog heeft voortgebracht. De ze reputatie heeft Car- rington vooral te danken aan zijn vlekkeloze be handeling van de Rho- desische crisis. De staat Zimbabwe zoals we die nu kennen, zou er zonder Lord Carrington niet gekomen zijn. Hij haalde tijdens de Lancaster House Conferentie van eind '79 een ware diplomatieke kracht toer uit door dank zij reeksen indringende gesprekken de tot dan onverzoenlijk lijkende partijen tot elkaar te brengen. Was dat het hoogtepunt van zijn loopbaan, het dieptepunt kwam twee en een halfjaar la ter, toen de Argentijnse invasie van de Falkland-eilanden hem tot aftreden dwong. In zijn ont slagbrief schreef hij: „Veel van de kritiek die de afgelopen da gen op mij is geuit, is onte recht, maar ik ben niettemin verantwoordelijk en vind dat ik niet kan aanblijven". Sindsdien is weinig van hem ver nomen. Hij werd voorzitter van de raad van bestuur van Gene ral Electric Company, het grootste Britse bedrijf met uit gebreide belangen op militair, elektronisch en nucleair ter rein, en leidde vanaf dat mo ment het leven van een zaken man. Enige maanden geleden haalde hij evenwel nog één keer het nieuws toen hij kritiek uitte op de manier van wereldpolitiek bedrijven door de regering Reagan. „Megafoon-diploma- tie" was de sindsdien veel geci teerde karakterisering die hij daarvoor over had. Tekenend De uitlating is tekenend voor Carrington. Hij houdt niet van machtspolitiek, maar is ervan overtuigd dat de beschaafde traditionele middelen van de diplomatie: praten, nog eens praten, onderhandelen, trach ten te overtuigen, de enige weg vormen waarlangs internatio nale geschillen moeten worden opgelost. Dat is gebleken uit zijn belang rijkste wapenfeit, zoals gezegd de manier waarop hij de Rho- desische crisis oploste. Hij stond aanvankelijk binnen de toen nog verse regering-That- cher vrijwel alleen in zijn over tuiging dat er geen duurzame regeling voor de problemen in Rhodesië kon komen, zonder de hulp van Nkomo en Muga be. Mevrouw Thatcher en haar aan hangers wilden met deze twee vrijheidsstrijders aanvankelijk niet eens praten: het tweetal werd door de meerderheid van de Conservatieven als „terro ristenleiders" gezien, degenen die het eens welvarende land Lord Carrington gespannen verwachtingen. door hun guerrillacampagnes aan de rand van de burgeroor log hadden gebracht. Die burgeroorlog zou er zeker ge komen zijn, als mevrouw That cher haar zin had gekregen. Zij wilde dat de leider van de blan ke minderheid in Rhodesië, Ian Smith, samen met de ge matigde bisschop Muzorewa de verantwoordelijkheid zou krijgen voor de regering van een onafhankelijke staat. barrington wist haar om te pra ten (op zichzelf al geen geringe prestatie), en bovendien Smith, Muzorewa, Nkomo en Mugabe uiteindelijk op één lijn te krijgen. De proclamatie van de onafhankelijke staat en de verkiezingen die tot de huidige regering-Mugabe leidden, wa ren ervan het resultaat. Carringtons afschuw van ge schreeuw en wapengekletter blijkt ook uit de Falkland-cri sis. Er was enige weken vóór de Argentijnse invasie op het Britse ministerie van buiten landse zaken wel bekend, dat er in Buenos Aires boze plan nen werden uitgebroed, maar Carrington en de top op zijn ministerie geloofden domweg niet in een invasie. Dat bleek een onterechte hoop. De man die enkele weken voor die inval nog als zijn credo gaf: „De macht van Engeland om buiten de eigen grenzen op te leggen is zo gering geworden, dat dit bijna nooit meer een vervanging voor diplomatie kan zijn", moest als ambteloos lord op 5 april 1982 toezien, hoe de eerste Britse oorlogsbo dems koers zetten naar de Falkland-eilanden. Titel Lord Carrington werd in 1919 ge boren met de simpelste aller Britse namen: Peter Smith. Toen hij 19 was, nam hij als enige zoon van de toen net overleden vijfde Lord Carring ton de adellijke titel over. Dat was in 1938. Twee jaar later werd hij onder de wapenen ge roepen. Zijn vooropleiding, na Eton, de kostschool voor dure jongens, de niet minder prestigieuze Royal Militairy Academy in Sandhurst, wees al in de rich ting van een militaire loop baan. Voor zijn activiteiten bii het bezette Nijmegen kreeg Carrington in 1945 een hoge onderscheiding, de „Military Cross". Eén jaar na de oorlog zei Lord Carrington het leger vaarwel, en begon hij aan een politieke carrière die hem onder meer Hoge Commissaris in Austra lië, leider van het Hogerhuis, voorzitter van de Conservatie ve partij, en minister van de fensie en van energie maakte. Zijn ster binnen de Conservatie ve partij was aan het eind van de jaren '70 zó hoog gestegen, dat hij geregeld werd genoemd als aankomend premier. Maar in dat opzicht had hij zijn adel lijke titel tegen: premiers ko men in het Engeland van van daag voort uit de rangen van het Lagerhuis. Carrington heeft, als lord, zitting in het Hogerhuis en mag daarom niet in het Lagerhuis gekozen wor den. Mede daarom heette de Conser vatieve premier in 1979 Marga ret Thatcher, en niet Lord Car rington. Carrington was echter zonder twijfel de meest in vloedrijke minister in haar ka binet, zeker na zijn internatio nale successen. Hij kon zich meningsverschillen met de premier veroorloven die geen enkele andere minister zou aandurven. Charisme Natuurlijk was (én is) Carrington geen wonderdoener. Het cha risma dat de Rhodesië-crisis hem opleverde, bleek niet te werken toen hy in 1980 en 1981 pogingen deed andere grote in ternationale conflicten, in het bijzonder die in het Midden- Oosten en Afghanistan, te hel pen oplossen. Mensen die hem kennen, om schrijven Carrington in de eer ste plaats als de geboren diplo maat, en verder als iemand met een onafhankelijk oordeel over zo ongeveer alles, een geestig en aimabel mens, maar in we zen een 'Einzelganger' (zoals Britse profielschrijvers steeds weer opmerken: „Hij heeft geen echte vrienden"). De verwachtingen in Engeland over de manier waarop Car rington zijn nieuwe ambt zal bekleden, zijn hooggespannen. Algemeen wordt aangenomen dat hij een heel ander soort se-» cretaris-generaal zal zijn dan zijn voorganger: moderner, di plomatieker, minder de man van de harde lijn. Premier Thatcher is zonder twij fel ook zeer tevreden over de benoeming van Carrington, niet omdat hij het in alles met haar eens is (verre van dat zelfs), maar omdat het enige lid van haar regering dat het slachtoffer van de Falkland- crisis werd, nu op glanzende wijze is teruggekomen in een functie dié bij zijn kwaliteiten (waarover de premier altijd hoog heeft opgegeven) past. Geen taken overnemen die bij overheid horen Een werkgroep van de Generale Oudshoorn-Ridderveld (Ouds- Voor missionarissen kan dat niet liikheden ziin vastaelooen". zei Maria Hip aan haar 7nn 7iin vCr. M Een werkgroep van de Generale Diakonale Raad van de Her vormde Kerk gaat een onderzoek instellen naar de taak van de plaatselijke diakonieën, nu de sociale zekerheid voor bepaalde groepen mensen onvoldoende dreigt te worden. De taak van de werkgroep is: de situatie zoals die nu geworden is in kaart bren gen en uitzoeken welke groepen het meest bedreigd worden, wat daaraan in concrete.gevallen kan worden gedaan en wat de diako nieën in elk geval niét moeten doen. De werkgroep zal ook aan wijzingen opstellen voor een zin volle besteding van diakonaal geld door plaatselijke diako- Er wordt samengewerkt met de taakgroep van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken, die zich op 't ogenblik met dezelfde zaak be zighoudt, en met de Raad voor Overheid en Samenleving van de Hervormde Kerk en de afdelin gen 'dienst' en 'sociale vragen' van de Raad van Kerken. Het is de bedoeling, dat de hervormde werkgroep omstreeks april vol gend jaar haar eerste verslag uit brengt. Zoals vorige week gemeld, besloot de diakonie van Zaandam, alle lidmaten die van een uitkering moeten rondkomen een eenmali ge gift van f 200 te verstrekken. De Generale Diakonale Raad vindt het zinvol, dat diakonieën 'naar eer en geweten' dit soort activi teiten ondernemen. Zij moeten er wel op letten, geen taken over te nemen die eigenlijk bij de over heid thuis horen, zo meent de raad. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Hendrik-Ido-Ambacht D. Dekker Dirksland; bedankt voor Oudshoorn-Ridderveld (Ouds- hoornse kerk) A. D. H. Huysman Purmer. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Nieuwerkerk aan de IJssel (deelwerk) R. W. Scholten Linschoten (deelwerk). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Gramsbergen M. H. de Boer Heerde-Wapenveld. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Hilversum H. de Graaf 's Gravenzande. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Gorinchem D. Hak kenberg Lisse. In september volgend jaar hoopt de hervormde theoloog D. Boer, docent aan de theologische fa culteit van de Universiteit van Amsterdam, ds. A. E. Ruys (66) op te volgen als predikant in Ber lijn. Ds. Ruys is sinds 1954 predikant van de Nederlandse gemeente in West-Berlijn. Zij heeft voor ker ken in het Westen vele contacten gelegd met kerken in het oost- blok. (Haar oecumenische gemeente ontvangt uit verscheidene bron nen financiële steun. De gemeen te heeft geen door de kerk gefi nancierde predikantsplaats). Geen uitkering Missionarissen die in de Tweede Wereldoorlog geïnterneerd zijn geweest in een Japans kamp krij gen geen eenmalige uitkering van f7500 die in het algemeen wel aan andere geïnterneerden wordt verstrekt. Dat heeft het Centraal Missie-Commissariaat in Oegstgeest bekendgemaakt. Een van de voorwaarden om deze uitkering te krijgen is, dat door de internering aantoonbaar in komstenderving is opgetreden. Voor missionarissen kan dat r worden aangetoond, omdat de meesten niet in loondienst waren en geen vast salaris hadden, ter wijl zij ook niet werden geacht een inkomen uit bedrijf te genie ten. Voor zendelingen ligt dat anders. In alle gevallen dat de zendings arbeider een normale werkver houding had met de zendende instantie komt hij wél voor de eenmalige uitkering in aanmer king. Wie een verbintenis had met een vereniging in Indonesië grijpt ernaast. Op het ogenblik verzendt het mi nisterie van binnenlandse zaken vele afwijzende beschikkingen aan missionarissen, die meenden op gelijke voet te worden behan deld als de andere vroegere geïn terneerden. Opvangcentrum 'Elim' is de naam van een nieuw 'evangelisch opvangcentrum voor jongeren' in Oosterbeek. Het is gevestigd in een voormalig bejaardenhuis aan de Lebretweg 70. Jongeren van 13 tot 21 jaar kunnen er terecht voor opvang in acute crisissituaties. Het centrum wordt geëxploiteerd door de stichting 'Hebron', die zich bezighoudt met evangeli sche hulpverlening. Er kunnen maximaal acht mensen in 'Elim' worden opgenomen. Van hen wordt verwacht, dat zij zich aan passen aan de 'evangelische huisregels'. Jeugd-welzijnswerker J. Simme ring geeft leiding aan het cen trum. Een echtpaar fungeert als 'gezinshuis-ouderpaar'. Een team van externe deskundigen zorgt voor advies en begeleiding. Het centrum richt zich niet op drugs- en alcoholverslaafden of psychiatrische patiënten. "Wij denken aan jongeren die door so ciale problemen of gezinsmoei lijkheden zijn vastgelopen", Simmering. Oecumene geschaad "Rome schaadt met de bisschopsbenoemingen de oecu mene", schrijft professor dr. J. Visser, bijzonder hoogleraar aan de Utrechtse universiteit vanwe ge de Oud-Katholieke Kerk, in het blad van deze kerk. "Nu komt uit, wat in 1870 in oud-ka tholieke kring wat ongenuan ceerd maar wel duidelijk werd gezegd, dat bisschoppen degra deren tot Romeinse zetbazen". Professor Visser vindt het diep- droevig, dat de manier waarop 'Rome' met dit ambt in eigen kerk omspringt het opnieuw in diskrediet kan brengen. "Daar mee bewijst het de oecumeni sche beweging geen dienst". De kerken die de bisschoppelijke structuur in de oorspronkelijke betekenis willen bewaren, moe ten, volgens professor Visser, meer samenwerken om in de oe cumenische beweging de waarde van het bisschopsambt te tonen. Hij denkt daarbij aan de oosters- orthodoxe, anglicaanse, oud-ka tholieke en sommige lutherse ker ken. Deuren open Om de mensen naar de komende kerstdiensten te krijgen, zijn in heel Zweden hoge aanplakzuilen geplaatst met een ster, een kerk gebouw en de tekst 'Ons is heden de Verlosser geboren'. De Zwe den worden aangespoord een echt kerstfeest te beleven door de nachtdiensten te bezoeken. "Uw kerk heeft haar deuren voor u geopend". Maria. In Zagreb (Joegoslavië) is een studente tot vijftien dagen hechtenis veroordeeld omdat zij begin september in het openbaar mededelingen had gedaan over Maria, die aan haar zou zijn schenen. De studente zou ook uitspraken hebben gedaan over komende wonderen. Als dat wordt bewezen, krijgt zij er nog een straf bij. Het gevolg van haar verhaal was, dat naar het dorp Gala, waar Ma ria zou zijn verschenen, een stroom mensen op gang kwam. Defensiebelasting. De acfjunct- secretaris van de Britse Raad van Kerken, kanunnik Paul Oestrei- cher, moet toch zijn achterstalli ge belasting betalen. De angli caanse priester had f 130 van zijn aanslag afgetrokken uit protest tegen de uitgaven voor kernwa pens. Oorlogsvoorbereiding is niet alleen in strijd met de christelijke over tuiging maar ook een schending van het internationale recht, zegt de geestelijke. De rechter erkende zijn bezwaren. Maar, voerde hij daarbij aan, de verplichting om belasting te be talen gaat uit boven het interna tionale recht. De kanunnik zal nu alsnog betalen, zij het onder protest. Hij is er niet op uit om een martelaar te wor den. Bijbels. Dit jaar zijn in Polen tot nu toe 240.000 bijbels en 100.000 nieuwe testamenten verspreid. Ze werden alle in Polen zelf ge drukt, dankzij de bijbelgenoot schappen, die via de Wereldbond voor f900.000 aan papier lever den. De vraag naar de bijbel in Polen blijft groeien, zo deelde me vrouw Barbara Narzynska (War schau), secretaris van het Poolse bijbelgenootschap, mee. ADVERTENTIE FORMULIER MOET NOOWORDEM IN6ELEVERDI En vergeet ook het Cijferspel niet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13