LEIDSCH A DAGBLAD Meeste acties ten einde Arafat verrast VN met verzoek om gebruik vlag Kortingen op ziektewet; niet op uitkeringen WD: Nieuwe vorm ambtenarenoverleg AbvaKabo beslist volgende week vierman leiden Subsidie stukgoed Drie doden bij botsing op overweg Suggestie kabinet: data voor uw dringend aanbod gevraagd LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37259 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur, drs. J. W, E. Metselaar m arma2300 A6 Leiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voortel.nrs. zie colofon Twee jaar na de dood van Sadat blijft Egypte schommelen tussen een 'koude vrede' met Israël enerzijds, en iewat verbeterde Arabische betrekkingen anderzijds. Een en ander geheel in de stijl van de nieuwe president Moebarak, ogenschijnlijk een man van halve maatregelen. PAGINA 17 Leidenaar Jacob van der Gaag (78) kan terugzien op een bewogen bestaan. Hij was oliezoeker in Venezuela, Nederlands ambassadeur op tal van posten en wat al niet meer. Maar de boeiendste periode van zijn leven waren de verzetsjaren. Daarover een interview. De Leidse horeca kijkt met argusogen naar de gemeente Alkemade, die zeven jaar geleden als eerste in Nederland een onbeperkte sluitingstijd voor het uitgaansleven invoerde. Tot nu toe zonder noemenswaardige problemen. PAGINA 19 'Honderd jaar eenzaamheid' van de Colombiaanse Nobelprijswinnaar Gabriel Garcia Mérquez veroorzaakte aan het van de jaren zestig een grote opbloei van de Latijnsamerikaanse literatuur. Thans lijkt de belangstelling ervoor weer tot een nulpunt gedaald. Grote schrijvers liggen bij de uitgevers op de plank. PAGINA 21 UTRECHT (GPD) De gezamenlijke stiptheids- en modelacties van de vier centrales van overheidspersoneel zullen volgende week worden beëindigd. Uiterlijk vrijdag 9 december moeten de acties bij onder meer douane, belastingen, staatsdrukkerij en het kadaster zijn afgelopen. Een meerderheid van de actiecomités van ACOP, CCOOP, CMHA en AC heeft dat gisteren in Utrecht besloten. Evacuatie gewonden uitgesteld AMSTERDAM - Na zo'n drie weken niet te hebben gewerkt, begint de Amsterdamse reini gingsdienst maandag met schoonmaken. Op de Brouwers gracht, hoek Lindengracht, werd gistermiddag al geruimd. De hoeveelheid vuil bij de vaste boten van de stadsreiniging s- dienst was zodanig aange groeid dat er geen wagen meer langs kon. (foto anp) NEW YORK (AP) - De Vei ligheidsraad van de Ver enigde Naties is voor een spoedzitting achter geslo ten deuren bijeengeko men om zich te bèraden over een oproep van Yas ser Arafat om toestem ming te krijgen voor het voeren van de vlag van de Verenigde Naties op sche pen die zijn Palestijnse loyalisten uit noord-Liba- non zullen evacueren. Arafats boodschap werd doorgege ven door Zehdi Labib Terzi, VN- waarnemer van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Aan de VN zou niet worden gevraagd schepen ter beschikking te stel len voor het transport. Het zou alleen gaan om de vlag als vrijge leide. Er circuleerden gister- In verband met de Sin terklaasviering zullen on ze kantoren maandag 5 december om 16.00 uur GESLOTEN zijn. Directie Leldsch/Alphens Dagblad avond berichten dat Frankrijk en andere landen bereid zouden zijn schepen te leveren. Over een tijd schema voor de evacuatie van Arafats loyalisten uit Tripoli was gisteravond nog niets bekend. De huidige, Nederlandse voorzitter van de Veiligheidsraad, Van der Stoel, verklaarde dat het verzoek om bescherming van de VN-vlag als een "verrassende ontwikke ling kwam voor velen van ons of wellicht voor ons allemaal". In tegenstelling tot een VN-woord- voerder zei hij te menen dat de VN-vlag al eerder voor een der gelijk doel is gebruikt, maar hij kon niet zeggen wanneer. Gisteren werd in Tripoli weer ge vochten tussen voor- en tegen standers van Arafat. Granaten kwamen neer in het havengebied en langs de frontlinie tussen de strijdende partijen aan de noord oostelijke kant van de stad. Door de beschietingen werd de eva cuatie van gewonde strijders uit gesteld. Er waren plannen om de gewonden gisteren uit de bele gerde stad te halen. Arafat is welkom in de Jordaanse hoofdstad Amman als hij Tripoli verlaat, zo verklaarde de Jor daanse koning Hoessein gisteren in een interview. Eerder dit jaar was een gesprek vastgelopen tussen Hoessein en Arafat over een Amerikaans vredesplan dat voorziet in Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza, in een federatie met Jordanië. Hoessein zei in het interview dat als de V.S. geloofwaardig willen over komen zij moeten streven naar Israëlische terugtrekking uit Li banon en de gebieden van de Jordaanoever en Gaza. 5-12-'83 VANAF 13.00 u. Levendaal 71-75 Leiden. r centrales overleggen maan dag over de manier waarop dat zal gebeuren en wanneer. Ook maandag af in Amster dam weer huisvuil worden opge haald na ruim een maand staking bij de stadsreiniging. De grootste ambtenarenbond Ab vaKabo spreekt volgende week intern over het beëindigen van de acties. De bedrijfsgroep Spoorwegen binnen de Ver- voersbond FNV overlegt van daag, evenals de spoorwegvak bond FSV, of de acties bij de spoorwegen moeten worden voortgezet. De twee bonden voe ren al zeven weken gezamenlijk actie bij NS. Maandag worden de actievoerders bij Rijkswaterstaat (sluis- en brugwachters) ge vraagd naar hun actiebereidheid. De strijd tegen de korting van 3 procent op ambtenarensalaris sen en uitkeringstrekkers is al leen verloren voor volgend jaar, zo hield AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur gisteravond gemeenteambtenaren van de technische dienst in Kerkrade voor. „De ambtenarenacties heb ben wel degelijk zin gehad. In Den Haag weet men nu precies wat men aan het overheidsperso neel heeft. Voor de jaren '85 en '86 zal de regering zich wel twee maal bedenken om weer dit soort maatregelen te nemen". De ambtenaren in Kerkrade maak ten gisteren een eind aan hun ac tie en gaan maandag weer aan de slag. Op het kantoor van de AbvaKabo in Zoetermeer heerst ondanks het afblazen van de meeste acties toch een opgewekte, montere stemming, zo vertelde vice-voor- zitter Hans Pont gisteren werk nemers van het centraal maga zijn van het telefoondistrict Haarlem, waar de staking van 24 dagen werd beëindigd. „Wat we wilden aangaan, hebben we uit gevoerd. We konden een conflict Minder vorst In de nacht en ochtend lichte vorst. Overdag perioden met zon en mid- dagtemperatuur van ongeveer 2 gra den in het binnenland tot omstreeks 4 graden aan de kust. Matige, aan de Waddenkust af en toe krachtige, zuiden wind. Zondag wordt voorlopig de laatste dag met droog en zonnig weer, daarna gaan de oceaandepressies hun in vloed naar onze streken uitbreiden. 4 december 1983 Zon op:08.29 uur, zon onder: 16.31 uur. Maan op: 08.19 uur, maan onder: 16.30 5 december 1983 Zon op: 08.30 uur, zon onder: 16.30 uur. Maan op: 09.32 uur, maan onder: 17.06 DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris Van Zeil (economische za ken) heeft definitief voor 1983 57,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld als subsidie voor struc tuurverbetering in de stukgoed sector van de havens. Hij heeft hierover overeenstemming be reikt met de structuurcommissie stukgoedoverslagbedrijven. Het geld zal worden gebruikt om het plan van de commissie uit juli van dit jaar uit te voeren. De sub sidie zal voor negentig procent naar projecten in de havens van Rotterdam en Amsterdam gaan. - Op grond van de regeling kan een subsidie van 18 procent worden verleend voor het verharden en aanpassen van terreinen, de koop, verbetering of bouw van loodsen en bedrijfsgebouwen, de aanschaf of aanpassing van kra nen met een hefvermogen van minstens 17,5 ton, van moderne laad- en losapparatuur en andere transportmiddelen. ZWOLLE (ANP) - Een 48-jari- ge man en zijn zoons van 23 en 16 jaar zijn gisteravond om het leven gekomen bij een ongeval op een spoorweg overgang in Zwolle. Een vier de persoon werd levensge vaarlijk gewond. Dit heeft de politie in Zwolle meegedeeld. Het viertal zat in een auto die op de spoorlijn Zwolle-Kam- pen in botsing kwam met een trein. Het ongeluk gebeurde op een met knipperlichten beveiligde overweg. Door het ongeval raakte het spoor versperd, waardoor tussen Kampen en Zwolle geen treinverkeer meer mo gelijk was. De Nederlandse Spoorwegen zetten bussen in voor het vervoer van de reizi gers. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bereid kortingen op de uitke ringen per 1 juli volgend jaar ten dele te vervangen door maatre gelen in de ziektewet, maar die moeten dan wel in 1985 volledig worden doorgevoerd. Die ziekte wetmaatregelen kunnen boven dien geen alternatief zijn voor de aanpassingen van de langlopen de sociale uitkeringen. Ze kun nen hooguit geleidelijker plaats vinden. Deze tegemoetkoming aan met na me de fractie van het CDA in de Tweede Kamer blijkt uit schrif telijke antwoorden van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid op vragen uit de Kamer. Het gaat om voorstel- beheersen en nu ook beëindigen. Dat is een geweldige ervaring", aldus Pont. Zoeken Volgens voorzitter De Jong van de christelijke ambtenarencentrale CFO vergist het kabinet zich schromelijk als het denkt dat het gewonnen heeft. „We blijven zoeken naar wegen om het verzet tegen de salariskorting gaande te houden". Minister Rietkerk van binnenland se zaken heeft inmiddels infor meel contact gehad met de amb tenarenbonden om te kyken of er toch nog kan worden gewerkt aan meerjarenafspraken. Ondanks een verbod van de recht bankpresident in Utrecht werd de blokkade-actie bij het busbe drijf Enhabo in de Zaanstreek gisteren toch voortgezet, waar door de streekbussen niet kon den uitrijden. De blokkade-actie is vandaag, op uitdrukkelijk ver zoek van de Vervoersbond FNV, omgezet in een „gewone" sta king. Morgen rijden de bussen weer. Of de acties in het openbaar ver voer volgende week doorgaan, moet dus nog worden afgewacht. Bij de spoorwegen wordt in het weekeinde in ieder geval niet ge staakt. Wat het streekvervoer be treft, stelt de Vervoersbond FNV zich voorlopig op het standpunt dat de leden van dag tot dag per bedrijf of vestiging zelfstandig beslissen wat er moet gebeuren. ALKMAAR (GPD) - De WD wil dat het kabinet vanaf volgend jaar eerder met de ambtenaren gaat overleggen over de nieuwe salarissen. Volgens WD-leider Nijpels zou het kabinet al in het voorjaar met eerste voorstellen moeten komen. Op die manier kan worden voorkomen dat de ambtenaren opnieuw sluitpost op de begroting worden. Nijpels deed zijn voorstel tijdens een rumoerig verlopen spreek beurt gisteravond in Alkmaar. De WD houdt daar dit weekein de een congres over emancipa tiezaken en ontwikkelingssa menwerking. Tijdens zijn rede ontstond een kort handgemeen tussen publiek en opposanten van het kabinetsbeleid. Enkele jongeren werden door politie in burger verwijderd. Ook werd met stinkbommen gegooid en ontplofte een rookbom op het podium. Het plan van Nijpels moet het mo gelijk maken dat ambtenaren bonden al in het vroege voorjaar weten met welke voorstellen het kabinet wil komen. Ook de Tweede Kamer zou dan al moe ten worden ingeücht. Nog voor Prinsjesdag zou over de voorstel len via onderhandelingen tussen het kabinet en de bonden moe ten worden beslist. Volgens Nij pels betekent deze omkering van de tot nu toe gebruikelijke proce dure dat de ambtenaren niet op nieuw pas in september horen welke plannen het kabinet voor hen in petto heeft De liberale leider herhaalde zijn opvatting dat de plannen van het kabinet voor 1984 vast liggen. Wel bepleitte hij een hervatting van de onderhandelingen voor 1985 en 1986. Hij zei dat de amb tenaren het recht hebben om voor die jaren duidelijke afspra ken te krijgen, die via open en reëel overleg gemaakt zijn. Door de nieuwe overlegstructuur is er in ieder geval niet langer sprake van een dictaat Nijpels werd verscheidene malen onderbroken door gefluit en ge schreeuw. Maar pas 'tijdens een interruptie op het moment dat hij de Amsterdamse politie felici teerde met de succesvolle bevrij ding van biermagnaat Heineken en diens chauffeur Doderer, rea geerde hij hierop. Nijpels uitte daarbij twijfel over de manier waarop de opposanten denken over het handhaven van de rechtsstaat. len ter beperking van het mini mumloon, de kinderbijslag en de sociale uitkeringen in 1984. In 1984 vangt de herziening van het stelsel van de sociale zekerheid aan, waarbij de bruto-uitkerings- percentages ww, wwv en wao per 1 juli verlaagd en gelijkge trokken worden tot 70. De CDA-fractie heeft erop aange drongen alle kortlopende uitke ringen (dus ook de ziektewet) in 1984 bij te laten dragen aan de ombuigingen, waardoor de lang lopende uitkeringen iets geleide lijker kunnen worden aangepast. Dat kan, als de voorstellen rond de zietkewet die het kabinet nog: zal doen, ook daadwerkelijk wor den aanvaard, aldus De Koning. Hij wijst er met nadruk op dat deze voorstellen de voorgeno men aanpassingen van de overi ge sociale uitkeringen niet kun nen vervangen. Beide zijn nodig om de in het regeerakkoord beoogde ombuigingen tot stand te brengen. Het kabinet wil ech ter bekijken of onderlinge ver schuivingen in de tijd van de ver schillende maatregelen een meer aanvaardbare verdeling van om buigingen kan opleveren. data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER W IKCI.I SI Al» l\ I.AM) Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1