Europa, huis dat niet mag vol ruzie instorten Eenheid in Suriname ver te zoeken EG-top in Athene onder zware druk {KERSTDINER: VRIJDAG 2 DECEMBER 1983 Buitenland >- Er bestaat een droom, een heerlijke droom. „Europa", officieel de Europese Gemeenschap (EG), waarin tien Westeuropese landen economisch samenwerken, bestaat niet meer. Nederland is weer lekker alleen. Weg met dat eindeloze gedreutel in Brussel en Luxemburg over melkprijzen, wijnsubsidies, haringvangsten en staalquota's. Weg met die grenzenloze verspilling in de Europese landbouw met zijn boterbergen, melkpoederwoestijnen en wijnzeeën. Weg ook met die onafzienbare serie Europese topconferenties en ministerraden die dagenlang bakkelijen en steevast in ver deeldheid eindigen. Het is zeker een heerlijke droom, onweerstaanbaar haast aan de vooravond van de Europese topconferentie, op 4, 5 en 6 december in Athene. De vooruitzichten voor die top zijn somber, maandenlange voorbereidingen hebben weinig resultaat opgeleverd. De tien regeringsleiders zullen voor de zoveelste maal met elkaar in de clinch gaan over meer geld voor Europa, de landbouwbezuinigingen, de terugbetalingen aan Groot Brittannië, de toetreding van Spanje en Portugal. Over Athene valt echter de schaduw van nog veel grotere problemen. Die hebben direkt met de economische en politieke toekomst van Europa te maken. De vrees bestaat dat de regeringslei ders het zo druk met de eigen centen hebben, dat ze aan die grotere belangen niet toekomen. Besluiteloosheid in Athene kan daarom dramatische gevolgen hebben. Europa, veel mensen worden doodmoe van die eeuwige verdeeldheid, dat voortdurende geknok voor eng-nationale belangen en ze dromen: kan Nederland er echt niet buiten, moet Europa nu zo nodig? Onze correspondent in Brussel Ferry Mingelen peilde de meningen van Frans And- riessen, Europees commissaris voor concurrentiezaken, Gerrit Braks, Nederlands minister van landbouw en Piet Dankert, voorzitter van het Europese parlement. Het werd een nuchter ontwaken. BRUSSEL - Nederland kan niet zonder Europa. Geen dag, is de stellige overtuiging van Andries- sen, Braks en Dankert. Sterker nog, Europa kan niet zonder Eu ropa. Natuurlijk Nederland over leeft het alleen ook wel, maar de prijs is hoog: verder inzakkende economie en vele tienduizenden werklozen extra. door Ferry Mingelen Dankert: „Het verschil tussen nu en de crisis in de jaren '30 is de Europese Gemeenschap. Die voorkomt dat landen hun werk loosheid op anderen afschui ven". Andriessen: „Nederland is voor een groot deel van zijn werkgele genheid direct van de Europese markt afhankelijk. Het probleem is dat de man die 's ochtends de bus neemt naar zijn werk, zich dat niet realiseert. Het is voor Nederland als klein land zeer be langrijk om op zo'n grote Euro pese markt te zitten. Als die markt niet functioneert, komen wij in de problemen. In deze moeilijke tijd hebben landen de neiging om met steun en be scherming van hun eigen econo mie, die markt te verstoren. Eu ropa geeft mij de bevoegdheden daar tegen op te treden". Het belang van de Europese Ge meenschap voor Nederland blijkt niet alleen uit mooie woor- den, maar ook uit harde cijfers. Haast de helft van de Nederland se economie drijft op de export. Van de 169 miljard gulden waar voor Nederland in 1982 expor teerde, ging maar liefst 122 mil jard naar andere lidstaten van de EG. Zonder Europese samen werking zou Nederland ook wel naar die landen exporteren, maar aanzienlijk minder omdat landen dan hun grenzen naar eigen voorkeur open en dicht kunnen doen voor Hollandse produkten. Een goed voorbeeld daarvan is de Braks: verbazing... (foto anp) landbouw, die inclusief aanver wante industrieën zo'n half mil joen mensen in Nederland werk biedt en een kwart van de totale Nederlandse export voor zijn re kening neemt. De vrije Europese markt met zijn 270 miljoen con sumenten betekende voor die sector het verschil tussen dag en nacht. Braks: „We moeten met verbazing constateren dat dankzij de EG de agrarische sector in een zo dicht bevolkt land als Nederland heeft overleefd in een tijd van sterke industriële ontwikkeling. In Ne derland wordt het functioneren van de gemeenschappelijke markt echter te gemakkelijk als vanzelfsprekend aangenomen. In de beginjaren van Europa was de landbouw juist het grote knel punt. De landbouwexport was toen afhankelijk van nationale quota's, ieder land stelde zelf vast hoeveel kaas of eieren bij voorbeeld men per jaar wilde in voeren. Ook kon men ineens be sluiten om de invoer van bijvoor beeld kippen niet uit Nederland maar uit Amerika te betrekken. Dan zakte hier de hele markt in elkaar. Dat heeft in de jaren '60 nog tot de beruchte kippenoorlo- gen met de VS geleid, waarbij zelfs president Kennedy moest ingrijpen". „Sinds de gemeenschappelijke Eu ropese landbouwpolitiek ont stond, is dat allemaal voorbij. Die politiek werd mogelijk door de invoering van de financiële solidariteit, de kosten van de Eu ropese landbouw worden niet nationaal maar via Brussel be taald. Ik hoef nu minister Ru- ding (financiën) niet uit te leggen waarom Nederland aan Italiaan se olijfolie moet meebetalen. Was dat wel het geval, dan zou ieder land alleen Europese landbouw- maatregelen steunen waar het zelf profijt van heeft en komt er van een gemeenschappelijke landbouwpolitiek niets terecht". Braks erkent dat deze financiële solidariteit in gevaar komt nu de landbouwuitgaven alsmaar door stijgen en momenteel zo'n twee derde van de Europese begroting opslokken. De combinatie van gegarandeerde minimumprijzen voor ongelimiteerde hoeveelhe den produkten, gekoppeld aan forse jaarlijkse prijsverhogingen (in de afgelopen drie jaar 25 pro cent) hebben tot enorme, geldverslindende overschotten geleid die ook Braks als „verspil ling" kenmerkt. Om die over- schotproduktie af te remmen en de Europese landbouwpolitiek voor de langere termijn te red den, is ook Braks bereid tot in grijpende maatregelen. Zo kun nen de Nederlandse zuivelboe- ren rekenen op een heffing op de meerproduktie van melk (de zgn. superheffing). De boeren krijgen van de EG 75 cent per liter melk voor een gegarandeerde hoeveel heid. Voor iedere liter meer ont vangt hij slechts 0,25. Waar Braks zich nadrukkelijk te gen verzet, is de indruk dat Ne derland zoveel van Europa profi teert, zo afhankelijk van Europa is, dat het hu eenzijdig extra of fers moet brengen om de Euro pese samenwerking te redden. Stel dat Europa onderuit gaat, overleeft de Nederlandse land bouw dat? Braks: „Als ze ons tot dat gevecht dwingen, dan is het nog maar de vraag of de Neder landse landbouw er slechter van afkomt dan in andere landen. Maar het zal altijd een enorme achteruitgang en chaos beteke nen. De belangen in Europa zijn enorm verstrengeld, andere lan den zijn net zo goed van Europa en de Europese markt afhanke lijk. De indirecte voordelen voor de industrie en de dienstensector zijn zeker even groot als de direc te voordelen voor de landbouw. Geen land is toch nog groot ge noeg om zelfstandig bijvoor beeld de technologische vernieu wing aan te kunnen". Wat Andriessen en Dankert be treft, heeft Braks daarmee pre cies de koe bij de horens gevat. Europa is zo bezig met die land bouw, het Britse budget, etc. dat er nauwelijks tijd en energie over blijven om te denken aan de toch al niet zo rooskleurige toekomst, en dat is toch hard nodig. Dankert: „Dankzij de EG houdt Philips nu de concurrentie met Japan en de VS nog vol. Men heeft nog een paar jaar de tijd. Als er echter geen Europese in dustriepolitiek van de grond komt, dan kan je het wel verge ten, dan zijn de 4 miljoen Euro pese werknemers in de moderne technologie in 1990 ook werk loos. In Washington praten ze nu al zelden nfeer over Europa. Ja pan en Zuidoost-Azië, dat is de wereld waar het economisch ge beurt. Als de topconferentie in Athene de huidige Europese pro blemen niet oplost en zo de weg vrijmaakt voor de industrie, dan gaat Europa de weg op van de onderontwikkeling". De Europese lidstaten, zo is de in druk, zijn zich wel bewust van die langere termijn belangen. Maar omdat we vandaag met gro te financiële problemen zitten, is hun aandacht toch voornamelijk geconcentreerd op de vraag: hoe veel betaal ik direct aan Europa en hoeveel krijg ik daarvoor te rug. Voor Nederland is die ba lans overigens ook voor 1983 niet ongunstig. Nederland betaalt zo'n 4,1 miljard gulden aan Brus sel en krijgt via landbouwrestitu- ties nog steeds 400 miljoen gul den meer uit de Brusselse kas te rug. Het probleem is dat die beta lingen door de minister van fi nanciën worden gedaan en dat de Europese lusten naar de indi viduele boeren toevloeien. Om die reden kijkt minister Ruding ook op iedere miljoen die hij ex tra naar de Gemeenschap moet afschuiven. Dankert: „Die nadruk op de lusten en lasten is een van de grote ver rottingsverschijnselen in Euro- Andriessen: „Het Europese den ken van de nationale regeringen is verschraald door de financiële problemen. Men stelt de verkeer de prioriteiten. Er is sprake van slijtage. We hebben in Europa de eerste generatie van optimisten gehad, nu is er de tweede genera tie, die is sceptisch, die probeert er zoveel mogelijk voor zichzelf uit te halen. Na de succes-story van de landbouw is er niets meer bijgekomen en dat leidt tot ge brek aan motivering". behouden, anders is Europa ook politiek niet verder te ontwikke len. Politici kunnen natuurlijk denken dat ze met rommelen in de marge de zaak overeind hou den, maar uiteindelijk zullen we dan een tweederangs gebied in de wereld worden". ADVERTENTIE Andriessen: verschraling.. nanciële perikelen en de land bouw op de agenda, in feite gaat het om het overleven van Europa zelf. Braks: „Een mislukking zou catastrofaal zijn. Dankert: „Er zullen krachten optreden die Eu ropa uit elkaar trekken. Frank rijk zal zijn landbouw nationaal gaan financieren en daarmee de landbouwpolitiek om zeep kun nen helpen. Duitsland zal zich af vragen of het niet beter op eigen kracht, in samenwerking met Oost-Europa de industriële ver nieuwing kan realiseren. Ze wor den zo moe van dat geknok in de EG. En daarbij komt dat Stolten- berg (de minister van financiën) toch al niet als zo'n Europese denker bekend staat. In Frank rijk maakt men zich grote zorgen over het mogelijke Duitse natio nalisme. De Frans-Duitse verzoe ning lag aan de wortel van de Eu ropese Gemeenschap. Wat blijft er van Europa over als die band verdwijnt? In Athene gaat het dus in feite ook om de politieke toekomst van Europa". Andriessen: „Ik vrees dat het mis lukken van Athene meer is dan het mislukken van de zoveelste Europese Raad. De vraag is of de mensen hun vertrouwen in de onderneming Europa kunnen S DIRECTEUREN, J VOORZITTERSen j PENNINGMEESTERS j vier uw #met bedrijf, vereniging enz. in j HET RECHTHUIS J aandeAmstel UITHOORN S 0 gedurende de gehele maand december presenteren wij 5 speciale Kerstmenu's. 0 J Wij zorgen voor een feestelijk 0 aangeklede zaal met kerstboom en dinertafel in Kerstsfeer. J BEL: 02975-61380 J voor uitgebreide informatie Schans 32 V PARAMARIBO - Wie houdt wie voor de gek. Deze gevleugelde woorden van de Surinaamse le gerleider Desi Bouterse tijdens de proclamatie van de Eenheids beweging 'Stanvaste', dreigen door de jongste coup-poging meer op zijn eigen beleid te slaan, dan zoals hij bedoelde op de houding van Nederland te genover de mensenrechten. Ne derland, zei hij op 24 november, praat niet over mensenrechten als er zaken gedaan moeten wor den, maar die mensenrechten komen wel om de hoek als de ontwikkelingshulp in het geding is. Maar de vraag is, of Bouterse zowel het Surinaamse volk als de buitenlandse pers zelf niet voor de gek houdt, als het gaat om de zo zeer gewenste eenheid onder het volk, nodig ter ondersteu ning van zijn leiderschap. door Geert van Brakel Na een jaar van betrekkelijke rust, een soort angstige windstilte na de verschrikkelijke gebeurtenis sen van 8 en 9 december, toen ten minste 15 vooraanstaande Surinamers om het leven werden gebracht, heeft de mededeling van deze week, dat er opnieuw een poging tot staatsgreep was voorkomen, de verdeeldheid tus sen de verschillende bevolkings groepen alleen maar versterkt. De gissingen naar waar dit alle maal toe moet leiden, zijn weer groot. Niemand weet er het fijne van, maar gezien de ervaringen van een jaar geleden, spreken ve len de vrees uit dat een deel van de arrestanten, van wie er twee aan de pers werden getoond, het leven er wel eens bij zou kunnen inschieten. En juist kort na de verklaring van Bouterse waarin hij plechtig beloofde dat de ge beurtenissen van 8 en 9 decem ber nooit meer herhaald zouden worden, doemt deze dreiging weer levensgroot op. De vraag is natuurlijk, of de gepre senteerde arrestanten inderdaad bij een poging tot omverwerpen van het huidige Surinaamse be wind waren betrokken. De be kentenis van een van hen klonk, nadat hem door zijn bewakers van de militaire politie de hand boeien waren afgedaan, niet erg overtuigend. De man maakte een doodsbange indruk, stak eerst uitvoerig een sigaret op en nam een slok water, voordat hij geluid uit zijn keel kon produceren. De andere verdachte moest worden aangespoord tot harder praten. Op zijn borst was een brandplek te zien, net boven de opening van zijn overhemd. De moeder van een verdachte heeft verklaard dat haar jongste zoon ernstig was mishandeld: „Hij was bont en Hindoestanen hebben moeite inet revolutie van Bouterse blauw, ja bijna halfdood", zei ze letterlijk. Hoe het waarheidsge halte van de bekentenissen moet worden ingeschat, laat zich ra den. Duizend gulden Ook zou er sprake zijn van bedra gen van duizend gulden, maar drie van de verdachten maken deel uit van een hardwerkende Hindoestaanse familie. Wie is zo gek om voor duizend gulden zijn leven te wagen, terwijl er overal verklikkers rondlopen. Dat zijn wel de meest gehoorde op merkingen in Paramaribo naar aanleiding van de gepresenteer de verijdelde coup-poging. Velen zijn pessimistisch over de afloop. Het ziet er allemaal heel erg drei gend uit en dat wordt behoorlijk uitgebuit: tot driemaal toe heeft de Surinaamse televisie de pers conferentie uitgezonden. Er mochten geen vragen gesteld worden, en iedereen, ook de Ne derlandse pers. hield zich daar opvallend goed aan. Ongetwij feld is de reputatie van sergeant majoor Zeeuw en zijn militaire politie, die onder en boven de wet kunnen opereren, daar debet aan. Het is zelfs zo erg, dat ook de kerkelijke leiders, die zijn ver enigd in het Comité Christelijke Kerken (CCK), in het openbaar geen uitspraken wensen te doen, uit angst voor een confrontatie. Maar ook de signalen uit het be leidscentrum, dat samen met de ministerraad spoedberaad heeft gehouden over de ontdekte coup-poging, zijn niet erg duide lijk en wijzen er zeker niet op dat het land op het nippertje is ont snapt aan chaos, zoals comman dant Zeeuw deed voorkomen. Als er dan zo'n grote angst is voor een groot complot, dan zou toch zeker de avondklok, die pas om 12 uur 's nachts ingaat, dras tisch moeten worden vervroegd. Tenzij natuurlijk de militaire po litie het gevoel heeft voldoende onder de opposanten van het be wind te hebben huisgehouden. In ieder geval op een dusdanige manier, dat niemand het meer in zijn hoofd zal halen openlijk te gen de revolutie te zijn. Hindoestanen De afgelopen week zijn er op veel plaatsen mensen voor verhoor De persconferentie waarop de gearresteerde Linfeld werd ondervraagd en een 'bekentenis' aflegde: niet erg opgepakt, en velen daarvan zijn later weer vrijgelaten. De aantal len lopen uiteen van 67 tót zeker 90. Het Hindoestaanse volksdeel goed voor een ruime inbreng voor de Surinaamse economie, en bijgevolg veelal te vinden in het middelgrote en grote zaken leven - heeft moeite met de re volutie. Die zou in wezen slechts de minder bedeelden in de sa menleving, de creolen, ten goede komen. Als een van de doelstel lingen van de revolutie geldt dat Surinamers deel uitmaken van één volk met dezelfde rechten en plichten. De Hindoestanen vin den dat de creolen daar alleen maar baat bij hebben en dat zij onevenredig veel moeten inleve ren. Vandaar dat de revolutie ei genlijk in grote mate een creool se zaak is. Als je kijkt naar de volkscomités, dan is dat in grote lijnen ook zo. Slechts 10 procent - en die schatting werd door velen nog te hoog geacht - van de volkscomi téleden is Hindoestaan. Daarom was het in Nieuw-Nickerie - waar deze week op grote schaal naar contra-revolutionairen is gespeurd omdat daar voor het merendeel Hindoestanen wonen - zo moeilijk om die volkscomi tés behoorlijk van de -grond te krijgen. Bij de december-coup van 1982 zijn ook onevenredig veel Hin doestanen gedood, en de rouw om die doden is nog lang niet verwerkt. Om die reden spraken kwade tongen al weken geleden over allerlei wraakacties die er vanuit het Hindoestaanse kamp te verwachten zouden zijn op en rond de komende 8e december. De kloof tussen creolen en Hin doestanen neemt door deze ont wikkelingen eigenlijk alleen maar toe. En in dat licht bezien is de proclamatie van de Eenheids beweging 'Stanvaste' bij voor baat een mislukking te noemen. Natuurlijk, legerleider Bouterse zei erbij: dit is het begin, van hieruit moeten wij verder. Maar een valse start - en dat kun je na de jongste onthullingen over te genstand in het land toch wel zeggen is niet erg veelbelo vend voor de toekomst. De wonden van 8 december '82 zijn nog diep, aan beide zijden, en de sporen ervan zijn duidelijk zicht baar. Misschien dat de Suri naamse kinderen, die in behoor lijk groten getale aanwezig wa ren bij de proclamatie van de Eenheidsbeweging, in de verre toekomst nog eens voor de zo ge wenste eenheid kunnen zorgen. Het spanningsveld tussen Hin doestanen enerzijds en creolen en Javanen anderzijds is voor de korte termijn duidelijk te groot. Om dat op te heffen, zo wordt er in Suriname gezegd, heb je ten minste een generatie de tijd no dig. Afleiding Door de coup-poging is heel duide lijk de aandacht van het Suri naamse volk van de Stanvaste- beweging afgeleid. Er wordt op straat en elders over niets anders meer gepraat. Iedereen heeft - en dat is een bekend fenomeen in Suriname - wel iemand in zijn of haar omgeving die er wat meer van weet. Het kan een strategie zijn van het bewind, maar het tegendeel ge beurt van wat het wil bereiken. Een oorzaak daarvan is te vinden in de grote onderlinge onenig heid in de top. Om geen verschil lende standpunten naar buiten uit te dragen, hebben alle belang rijke regeringsfunctionarissen, inclusief Bouterse zelf, de inter nationale pers en zeker de Ne derlandse pers geen aparte inter views toegestaan. Dat is van te voren afgesproken en men heeft zich daar ook aan gehouden. Het is misschien een niet zo onver standige maatregel, want het is een publiek geheim dat de leden van de Progressieve Landbou werspartij (PALU) pas op het al lerlaatste moment by de voorbe reidingen van de eenheidsbewe ging zijn betrokken. Voortrekkers daarvan zijn de voor malige minister van buitenland se zaken Harvey Naarendorp. thans directeur van het kabinet van Bouterse, en de Revolutio naire Volks Partij (RVP). De eer ste groep ziet meer in een hechte re band met de Verenigde Staten en Brazilië, de laatsten dringen aan op herstel van de band met Nederland, zodat de ontwikke lingsgelden weer kunnen toe stromen. De eenheid is dus ver der weg dan ooit. En als eenzame figuur aan de top staat legerlei der Bouterse zelf als een soort gevangene van de nog 13 overge bleven militairen van de groep van 16 van de eerste echte coup, die van 25 februari 1980. Als hij eenheid wil bereiken, dan moet hij stoppen met per decreet regeren en moet hij de noodtoe stand opheffen, zegt men in Pa ramaribo. Maar zijn probleem is, dat hij dan de andere twaalf mili tairen ervan moet overtuigen dat er rechten bestaan voor burgers en dat zij, als militair, daar geen schade van hoeven te ondervin den. En de patstelling tussen RVP en PALU moet uitgewerkt worden. Een probleem om U te gen te zeggen. Normalisering Maar toch zijn er, al zijn ze heel pril, geluidjes te horen dat er een mogelijkheid van normalisering in zit. Niet in één keer, maar met kleine stapjes. Daarom is de jongste coup-poging zo frustre rend en lijkt Bouterse terug naar AF gestuurd. Helemaal verloren is het echter nog niet. Op het gro te schaakbord van het spel tus sen Nederland en Suriname, waarbij het om de knikkers, de ontwikkelingshulp en minder om het spel gaat, lijken wat ope ningen aanwezig. De volgende zetten, al hebben die niets met el kaar te maken en ontbreekt enig verband, lijken mogelijk. In de eerste plaats wordt de voor malige minister Ata Ula direc teur van de SLM (Surinaamse Luchtvaart Maatschappij). Be velhebber Bouterse versprak zich tijdens zijn redevoering vo rige week donderdag: de huidige directeur van de SLM, Mungra, zal naar Nederland vertrekken om daar ambassadeur Herren- berg te gaan vervangen. Hoewel Mungra zich bij de conflicten met de KLM soms zo heeft laten gaan, dat men in Nederland be zorgd de wenkbrauwen optrok, is hij toch de man die de immer vriendschappelijke relatie tus sen de beide luchtvaartmaat schappijen voorop heeft gesteld. Door de politieke keuze van de Su rinaamse regering heeft hij zich in een verbreking van het lucht vaartverdrag moeten schikken, maatr de onderhandelingen gaan binnenkort weer van start. Voor de heer Herrenberg wordt ge dacht aan een belangrijke rol in de contacten met Cuba, die door Bouterse nog immer als vriend schappelijk worden geken schetst. Daarnaast komen er steeds meer onofficiële gezanten van Suriname naar Nederland, zoals deze week nog vakbonds leider Fred Derby, en zijn er po gingen ondernomen progressie ve Nederlandse politici naar Su riname te krijgen. Het lijkt erop dat men door verschuivingen wil trachten lastige klippen te om zeilen. De voorlopig laatste zet, van Ne derlandse kant ditmaal, is mis schien wel de meest interessan te: ambassadeur Hoekman in Pa ramaribo wordt directeur-gene raal bij het ministerie van ont wikkelingssamenwerking. Hij is de man die uitstekende contac ten heeft in de gehele Surinaam se samenleving. Van hem kan verwacht worden dat hij een af gewogen oordeel geeft als er lichtpunten in de ontwikkelin gen in Suriname zijn te ontdek ken. Suriname kan met de juiste afhan deling van de coup-poging van vorige week bewijzen tot een po sitieve benadering van de men- senrechtenpositie te willen ko men, en intussen moeten er ook nog tal van andere structurele problemen, zowel in ons land als in Suriname, worden aangepakt. Hulp komt er als er concrete stappen komen. Niet op basis van welk knap verhaal dan ook, zoals het in het basisconcept voor de Eenheidsbeweging ei genlijk al staat. Dankert: herstel nodig

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9